NEDERLAND. erscis ei den heden Vertrek der Beurtschepei Te Huur, eene Broodbakkerij, NEW-CASTELSCHE PLAN ag. AIT.V.-7T .-Trim1 -■■■ -" twee uren was liet gevecht tegen de Hongaarsche annee beslist; men zegt dat zij geheel geslagen en grootendcels in den Dunau gejaagd is. Het rege- ment Lichtenstein was reeds voor het begin der vijandelijkheden tot de Oostenrijkers overgeloopeu. Daarop werd het bombardement der stad hervat, dat van 3 tot 7 nre onafgebroken voortduurde en op eens gestaakt werd. Op dat oogenhlik zag men op onderscheiden plaatsen in de stad eenhevi- gen brand. De Leopoldstad moet ook door plundering veel geleden hebben. De Hongaren zijn den 30sten geslagen. Zij waren over het geheel sterk 1820.000 inan met 24 stokken geschut; de keizerlijke troepen, die tegen over ben stonden, bedroegen 1018,000 man, met 60 stukken geschut, en 42 eskadrons kavaberie. De ban had het opperbevel over de geheele armee. Het schijnt, dat de artillerie hoofdzakelijk liet gevecht geleverd heeft. De keizerlijke kavalleric, die om de Hongaren heen moest trekken, om hen den terugtogt af te snijden, is te laat gekomen. Zij werden den 31sten door prins Lichtenstein met 4000 man vervolgd. Ook zou gisteren infanterie met den spoorweg naar Neustadt vertrokken zijn, ten einde zich tegen eenen nieuwen inval der Hon garen te verzetten, welke waarschijnlijk, weder over de Leitha gerukt zijn. Gouda 31 October. In eene bijeenkomst van eenige kiezers van het 3de hoofd-district van Zuid- Holland werd gisteren avond beslotendat aan alle de (kiezers van het geheele district de navol gende circulaire onmiddeiijk zou worden verzonden. Aan de kiezers van het derde liies-district van Zuid-Holland. Spoedig zal de dag daar zijndie, naar aanlei ding der nieuwe Grondwet, u tot medewerking aan eene hoogst belangrijke zaak opriep. Het is u reeds bekenddat gij aan de eerste negtstrf.ekschb verkiezingen voor de leden der Staten-Generaal zult kunnen deel nemen. Onttrekt u aan deze taak nietmaar vervult dezelve met het oog op het groot gewigthet welk aan die handeling is verbonden* Het geldt hier de dierbaarste belangen des vaderlands. Veel, zeer veel hangt van den uitslag dezer eerste verkiezing af. Zal zij wel gelukken, en aan het gewenschte doel beantwoorden, dan moet eenstemmigheid aan der kiezers werkkring veerkracht geven. Alom poogt men, ter verkrijging dier veerkracht, geschikte middelen te beramen. Ook hier bestaat de hoop die te ontwikkelen. Een voorloopig bestuur, door kieze.s uit het Goudsche Hoofd-district zamengesteld, noodigt u uit ter bijwoning eener vergadering, waarin wij ons tot het bepalen der te doene keuzen zullen kunnen trachten te verstaan. Die bijeenkomst zal plaats hebben op Woensdag den 8sten November aanstaande, in het lokaal Nut en vermaak, des voormiddags ten elf ure, en zullen de kiezers der onder-districten zich op die vergadering door eenen medekiezer kunnen doen vertegenwoordigen. Mogt die dag van eene algemeene belangstel ling getuigen, en de eenstemmige zucht zich open baren, om ook hier de handen in één te slaan. Ais een welgezinde geest in onze vergadering voorzit, dan voorzeker zal onze poging met eenen gunstigen uitslag bekroond worden, en het Vader land dankbaar ook op onzen arbeid nederzien. Het Bestuur voornoemd •Gouda. N. IJZENDOORN, Voorzitter. 31 Oct. 1848. J. L. A. de GRAVE, Onder-Voorzitl. J. A. RE.UY, Secretaris. Zierikzee, 4 November. De afkondiging der nieuwe Grondwet is gisteren ons geheele land door geschied. Hier en daar hebben te dier gelegen heid feestelijkheden plaats gehad, die echter op andere plaatsen, om bijzondere redenen, zijn ach terwege gelaten. Mogen onze nieuwe grondwet tige instellingen al dat heil aanbrengen voor Vorst en Volk, dat zoo velen daarvan te gemoet zien; maar mogt vooralals een gevolg der veranderde Grondwet, eene spoedige vermindering van lasten op de onontbeeriijkste levensbehoeften, aanleiding geven tot het vieren van een plegtigen dank en vreugdedag door het geheele Volk van Nederland! De ministers van Z. M. houden steeds lang durige bijeenkomstenwaarin beraadslaagd zou worden over het zoo spoedig mogelijk invoeren van belangrijke bezuinigen in alle takken van bestuur. De Koning moet daarop bijzonder aandringenen niets is voorzeker beter geschikt om 's volks liefde voor hem zoo mogelijk nog te verhoogen. Zierikzee., 6 November. Gisteren voormiddag had er eene voor onze Hervormde gemeente feestelijke plegtigheid plaats namelijk het eerste gebruik van het voortreffelijk nieuwe orgel dat door de Heeren Kam en van der Meuten, uit Rotterdam, in den afgeloopen zomer is vervaar digd gewordendie alle lof toekomen, zoo wel voor het eenvoudig smaakvol uiterlijke, als (wat eigenlijk de hoofdzaak is) voor den weiluidenden krachtigen toon die het hoogst gebrekkige zingen der gemeente voorzeker zeer zai verbeteren, zoo als reeds voorluopig duidelijk gebleken is. j Vuor den oningolichten moge dienen, dat bet orgel omstreeks f 14,000 kost, drie klavieren heeft, en 39 zoogenaamde registers bezitverder 8 klei- I nere en 2 groote blaasbalken en eindelijk ruim 1890 pijpen en pijpjes bevat. GEMENGDE BESiSGTEN. Daags voor het feestvieren over het afkondigen der nieuwe grondwet, is er in den Haag eene vereen ie iug gehouden om dronkaards te bekeeren. Aldaar zijn II. Zaturdag morgen verscheidene ridders en meer voorstanders der matigheid, in gooien en op stoepen gevonden, Ook bij den Koning is er dapper geschenken, geklonken en ge dronken. In Frankrijk heeft de maand October beter op ivijnmaand gelijkenis gehad, als in Ne derland de maand November gelijkenis zal hebben op slagtmaand. Om met goed fatsoen die gekke derde November door te brengen, hebben de reg- ters des avonds regtszaken behandeld, die door alle onbezette advukaten werden bijgewoonden de jagers hebben den heiligen Hubcrtus gevierd, terwijl de metselaars dien avond een stukje op den toren van Sabel hebben gezet. Overigens heeft men niets bijzonders gehuord of gezien, dan wat dienstmeiden zien verhuizen en wat wevers en weveressen hooien zingen lö vivat 1 lö vivatl De Grondwet is nu klaar; Geboren na zoo veel rumo Is 't kindje sprekend toch zijn moer, lö vivat! lö vivat Wat leelijk kind is dat. Naar men zegt zullen de iiooge ambtenaren voortaan niet meer gepensioneerd orden, maar, even als de vetste ossen op ten -Stellingen var, beesten, bekroond worden met een stukje oranje lint, gestrikt aan hunne ooren. Alvorens de oude grondwet mogt buiten werking gesteld worden, is het gouvernement in de gaauwigheid nog verlegen geweest om een paar millioen guldens, die, door het uitgeven van schatkist-biljetten, binnen zijn gekomen, en die onder de nieuwe grondwet zullen moeten ingewisseld worden. Wordt verwacht met nieuwejaar eenige opcenten op verschillende soorten van belastingen. Onder het gejubel, wegens het wegjagen der oude staatsmannen, wordt er in den Haag ijverig gewerkt om prins Frcderik en graaf van der Duin van Maasdam, in de Eerste Kamer te kruijen, terwijl te Amsterdam, Floris Adriaan van Hall aanbevolen wordt om in de Tweede Kamer het geheel nogmaals te over zien. Te Bergen op Zoom is den ex-Pater Rickns, zijn lieflje (uit het scheepje) waar hij ker mis mede hield, geregtelijk door zijn H. H. Vader ontnomen en de Stad uit gejaagdterwijl de ex-Pater haar tot Rozendaal uitgeleide heeft gedaan. Be burgerstand hier te lande. De burgerstand is ontegenzeggelijk de kern van den Staat, Die stand onderhoudt de regeringsman nen, vult de schatkist. Ja is onmisbaar. En toch, hoe weinig wordt die stand hier geëerbiedigdde wet spreekt steeds van rijken en aanzienlijken ge- wigtige posten toe te vertrouwen, en die rijkeen voorname beambten zien als uit de hoogte op den burgerstand neder, dien zij beschouwen ais alleen goed genoeg te zijn, om te betalen. Niemand zal zoo verblind zijn, om niet te be kennen, dat de burgerstand geenszins met die ach ting en dien eerbied door de Regering behandeld wordt, als waarop hij regt en aanspraak heeft. De burgerstand wordt steeds met de meeste zorg uit de regering gehoudenhet moeten steeds hoog geborene, rijke en met titels prijkende mannen zijn, die op het kussen mogen plaats nemen. Talenten en buitengewone bekwaamheden, die bij de grooten der aarde gehuldigd, bewonderd en met eereteckenen beloond worden, worden ter naau- wernood bij den burger opgemerkt. In andere landen voeren talenten en buitenge wone bekwaamheden tot eer en aanzien. Hier worden zij bij den burger met miskenning beloond. De geschiedenis van zoo menig uitstekend man leert zulks maar al te zeer. In andere landen ontziet de regering den bur gerstand liier bekommeren zich de regerings mannen al bijzonder weinig, of de wijze, waarop het hun goeddunkt te regeren, al dan niet dour de burgers wordt goedgekeurd. Zelfs in de regtszalen, waar juist de meeste gelijkheid heerschen moest, bemerkt men hoe schan delijk er onderscheid tusschen de aristocratie en den burgerstand wordt gemaakt; want zien wij niet dikwijls den aanklager uit den burgerstand voor de balie geplaatst, terwijl de voorname beschul digde met alle mogelijke onderscheiding behandeld en zelfs binnen de balie 'geplaatst wordt. De reden van de houding, die de regering te genover den burgerstand aanneemt, is alleen in den stand der natie zelve te zoeken. De burgerstand is bier flaauw en onverschillig omtrent zijne ware belangen, de burger bemoeit zich slechts met zijne eigene zaken en toont de grootste onverschilligheid omtrent de algemeene belangen. Een laf ontzag voor en eene blinde onderwerping aan de regering bezielen den burger, eene soort van angst maakt zich van hem mees ter wanneer hij voor een regeringsman verschijnen moet, en bij schijnt geheel verlamd, wanneer bij gevraagd wordt iets te doendat hij slechts begrij pen kande regering onaangenaam te zijn. Dat men eerbied voor de regering heeft en de zelve gepaste gehoorzaamheid betoont, is billijk, maar die eerbied meet niet in afgoderij ontaarden, die gehoorzaamheid niet slaafsche onderwerping worden. En toch is zulks maar al te zeer het geval een stil burger is een titel, waarop bier ieder gesteld is, en wat beduidt die anders dan een man die lijdzaam of liever lafhartig zich in zijne regten laat verkorten, gedwee den nek buigt on der elk juk, dat men hem oplegtte traag is, zich met het welzijn zijner medeburgers bezig te houden en steeds den mond vol heeft van zijne meerderen. Wie het waagt, hen op gebreken der regering ten hunnen nadeele en ten verderve van het al gemeen, opmerkzaam te maken, heet een dwars- hoofd, een onruststoker en oproermaker, al zijn zij ook overtuigd, dat er verandering konde en moest plaats grijpen, ja, hunne blinde onderwer ping aan de regering gaat zelfs zoo Verre, dat zij, onverschillig of de regering goed of slecht is, voor dezelve de wapenen zouden opnemenhunne me deburgers zouden doodenal ware zulks ook tot hun eigen verderf en tot verderf van de hunnen. Verblinden, dwazen, die gij zijtl Weet gij het dan nietdat gij door die flaauwheiddoor die laakbare onverschilligheid eenen kuil graaft, waarin gij zult omkomen. Gij zijt het, burgerstand 1 die kracht en klem aan billijke eischen en regtmatige vorderingen geven kunt, uit uw midden moet eene stem uitgaan die om bezuiniging, vermindering van lasten, ope ning van bronnen van welvaart roept. De winter nadert. Wij hebben reeds te dikwijls, dan dat wij zulks weder behoeven te doenaan getoond wat te wachten staat, indien er geene doeltreffende maatregelen genomen wordenom het onwederdat ook den gegoeden burgerstand bedreigt, af te weren. Door dit te doen, zult gij u meer den naam van nuttig burger waar dig maken dan door blinde onderwerping aan alles, wat de regering doet en domme toejuiching van alles, wat van regeringswege uitgaat. (fl.) Donderdag, 9 November 1848. Naar Dordrecht, 's morgens ten 6 ure. ADVERTENTIES. lïTÖESOUDSCTH STUZZEIT. Hoe te Colijnsplaat de Grondwet gepro clameerd werd. De dageraad van den derden November was naau- welijks aangebroken, of er knalden reeds schoten, die den dorpers moesten verkondigenwat heuge lijke dag aan de oosterkim verrezen was. De Grond wet gewijzigd naar 's volks wenschenmoest alom- me geproclameerd worden. Het daglichtsomber als de Slagtmaand dit schenkt, bragt levendigheid in de stille straat; want de dorpsjeugd, die ook een deel van «de hope des vaderlands" uitmaakt, had vernomen welke vrolijkheid het gewestelijk nieuwsblad had aangekondigd. Zij verheugde zich in het wapperen der nationale vlaggen hier en daar uitgestoken. Nog meer. Wetendedat elders open bare vreugdebedrijven zouden plaats hebben, hadden sommigen kleine vuurwerken afgestoken. Ook de arine volwassene zag die bijzonderheden oplettend aan. «Wat is dat?" vraagt hij zijn' lotgenoot. «Wel, de belasting op 't gemaal gaat er af" antwoordde deze. «Zoo," zei'een ander, «ik hoorde, dat het geslagt vrijgesteld was." Middelerwijl nadert een vierde. Zijn voorkomen is armoedig, dood-armoedig; maar zijn gelaat drukt een aangename stemming uit. «De belasting op 't gemaal en 't geslagt is er af, niet waar?" Arme lieden 1 Het begon middag te wordenen men luidde de kerkklok. Niet dat dit eene zeldzaamheid iswant bet beginhet midden en de uitgang des daags wordt er ook door verkondigd, even eens als de plegtigheidmet den harden naam van begrafenis bestempeld, en toch wekte dit gelui de gemoede ren op. Het duurde een half uur, en de aanzien lijken begaven zich naar de plaats, waar de woorden van 's lands Vader moesten voorgelezen worden. Die voorlezing geschiedde naar de Hooge verordening. Des avonds vereenigden zich de gegoeden nog eenmaaldie dag toch moest aan de belangen van Nederland geheiligd blijven. Maar de anderen zonderlinge onderscheiding van menschen en men- schen zagen zich door het ongunstige weder ver stoken van het voornemen, om op hunne wijze «het feest der wet" te vieren. Zóó werd in ons dorp de Grondwet geprocla meerd. Urn? Qots? De Notaris J. de KATER, Nz., zal, ti verzoeke van PI ETER KRIJNSE FOKKER, c. s, op Maandag den 13 November 1848, des na middags ten 3 ure, in de Herberg te Renesse bij J. van de VELBEveilen en verkoopen;! 1.° 1 Bunder 14 Roeden 50 Ellen Wcl.l land, onder Renessesectie A, n.°204, de Stoofweide rijks- en polderlasten; te zamen f 20,11. 2." 77 Roeden 80 Ellen Bosch, onder Noord- welle, sectie C, n.°® 57 en 65, het Bosch van ian bakker, aan de zuidzijde van den Lagen Zoom rijks- en polderlasten te zamen f 8,37. 3.° 56 Roeden 20 Ellen Bosch, aldaar, sectie C, n.° 235, aan de Noordzijde van den Lagen Zoom; rijks- en polderlasten te zamen f 9,W. 4." 78 Roeden 00 Ellen Bouwland!, aldaar sectie C, n.° 263 aan Harmansweegjerijks- en polderlasten te zamen f 12,62. 5.° 30 Roeden 80 Ellen Bouwland, ondei Haamstede, sectie D, n.° 326, aan de Stolp- weg; rijks- en polderlasten te zamen f 5,42. Nadere informatien zijn te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris. om dadelijk te aanvaarden, met behoorlijken Inventarisstaande en gelegei op een der dorpen van het eiland Schouwen adres, met franco brieven, onder Letter L. bij dei Uitgever dezes. Van af Maandag tot Vrijdag ligt in lossing,5] het Engelsch Brikschip FREDERICK, kapi tein JAMES FLETCHER, voor rekening van J# C. BAIi C'd Eene belangrijke Lever- en Haagzlekil door de Holloway's Pillen en Zalf genezen Mr. Thomas Bandallvroeger een groote pachter, ivo nende No, 7 Cottage-plaats, Soloman-laneLimehouse verhaald dat hij sedert 20 jaren een zeer slechte gezond heid hadveroorzaakt door een ziekte der maag en leve hetgeen hem dikwijls zulke duizelingen en benaauwdhede; veroorzaakte, dat men dikwijls bevreesd was dat hij doe bij zijne landlieden zoude gevonden wordendoch niette genstaande deze erge toevallen, is hij geheel hersteld, doe zijn borst, regterzijde en maag met Holloway's Zalf in wrijven, en gebruik der Holloway's Pillen. Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN w beden af de volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 3,30/7,75 ƒ15.30 ƒ23,! Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 - 3,30 - 8,15 - 15,90 - 23,90 Zijn op franco aanvragen a Comptant te bekomen J. P. VERLINDEN, te Bergen op Zowfj alsmede te Londenf Strand 244 Holloway's Eiablit se ment. Bij de Erven J. van de VELDE VIER is heden van de pers en verkrijgbaar: gekooif van eene vereffening der schulden van het KONINGRIJK DER NEDERLANDEN, TOT VOORKOMING EENER BEEASTÖl OP BE BEZITTINGEN, door Joneh'. W. D. de JONGE, Lid der Staten van Zeeland. In groot 8°, met drie uitslaande tabellen. PRIJS SO CENTS. TE ZIER1KZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. db LOOZf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 2