500. Maandag, November 1848, mm. ioop GROM M ieows tij dingen. FRANKRIJK. ig Genoolscliü] Leden, dat te in den lo, en wel, rgadering op plaats hcbbe om liet publi, taam te makei de afgeloopet den heer P. de eerste begi men om te wendt oodanig tewoi per jaar, r voornoemd, ïiit, HANS. id zal op teweest /MiiiK/riscin; i WiEI-T ABONNEERT&ZICH Iu Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de BEGT, te Cleveland Staat Ohio. ABÖNNEMENTS-PEIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden Franco per post in Nederland Voor Noord-Amerika. Franco New-York. f 1,30. - MO. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIE^: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 3o cents. De inzending der Adverteutiën kan geschieden lot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zicrikzee Dam Lett. B No. 360. Brieven en Ingezonden stukken franco. ij hot Zijpjl len vprknchlHkl rfc e KggClHV W® rkhout. naar built ER ger bewooni te bevragci nsland. De Uilgever van den Nieuwsbode, wen- tiende de nieuwe Grondwet voor een ieder rkrijgbaar te stellenopdat elke Nederlan- :r in de gelegenheid zijzich hekend te taken met de wet waarna zijn vaderland 1eregeerd worden moetis te rade geworden, ezelve door aene zware oplaag zoo goedkoop I erkrijgbaar te stellenals zonder verlies d, den MctCr een uilgever slechts mogelijk isname- am genaami eer aan zijn d te maken I jk voor slechts 12'/, centbij alle Boekhan daren en Postdirecteuren franco pei post perooven van de heilrijkste vruchten der door den zal openen, i belooft een, g- AFFORD ENKAMER! :i alle gemat n vorige» it. toestand reeds zonder adpleegd had k heer Holli terug gaven. Guar* kamerleden afhangen zal zullen aan die Verga dering ter behandeling voorgelegd worden. Het is gewis dan ook daarom, Mijne Heeren 1 dat de partij des Behoudsvooral niet minder dan wij van het gewigt hiervan doordrongen geene middelen onbeproefd schijnt te zullen laten, om toch vooral in die Eerste Vertegenwoordiging zooveel mogelijk mannen van hare kleur zitting te doen verkrijgen te wel overtuigd dat, mogt zij er in slagen daar de meerderheid te verwer ven mogt het haar gelukken in die nieuwe Ka mer den geest der Oude als een afschrikkend spooksel te doen rondwaren zij de mildere be palingen der Grondwetniet door daarop rustende, maar door nevens dezelve geplaatste wetten ge noeg zou kunnen verlammen, om ons geheel te (5 cent. Bij hoopt dat een ieder zicliin zijn eigen |t in het nationaal belangeen exemplaar mrvan aanschaffeen het steeds bij de hand mde, om toe te zien dat dezelve door de gering in waarheid wordt nagelecft; nmers zoo het geheele volk zich die zaak I in harte aantrekt en scherp toeziet, worden 1 dsbruiken onmogelijk gemaakt, enhet belang I in het algemeen zal voorzeker ten slotte I overdrijven. BRIEF over de aanstaande Verkiezingen, bijzonder gerigt aan de h. h. kiezers in dit district, bt' ^5 onbf. Mijne Heeren 1 Binnen wei ige dagen zult gij, krachtens de ieuvve bepalingen, in de Herziene Staatsregeling angebragten ingevolge de Instruction van het oorloopig Kiesreglement, opgeroepen worden ten nde die mannen aan te wijzenwelke, naar uwe eening, het meeste bevoegd en geschikt zijn om s Vertegenwoordigers der Natie iii 's Lands Ver- i als°die vaijlfilerzaal op te treden, om daar voor het be- ior deze gocdifijoiid en do uitbreiding van onze nieuw verkre- tuigen. nfene regten en vrijheden te waken en de lang RIJZEN viüB-Tvvaarloosde en miskende belangen uwer mede- rgers te bepleiten. Die taak, zoo grootsch als 13.30/"23,80,Bdangvol is U nog geheel nieuw en vreemd; 13,90 - 23,wB'enwel durven wij vertrouwen dat gij al het bekomen bjjwigt daarvan gevoelt, dat gij beseft, dat U nstig voor te bereiden tot de waardige vervul- [ng derzelve, uwe eerste burgcrpligt is. Ja, Mijne Heeren! uwe taak is gewigtvol en plangrijk, ditmaal echter gewigtvoller en bclang- |ker dan ooit. Vooreerst, om dat dit de ecnige aal is, dat gij, door aanwijzing der kandidaten, nigeii invloed uitoefenen kunt op de zamen- X'lling der Eerste Kamer die naderhand altoos tstreeks door do Provinciale Slaten zonder uwe isschenkomst zal gekozen worden, en die, wel is aar, weinig goeds stichten, maar veel kwaads ouwen kan, en naar mate de personen welke laarin, op uwe aanwijzing, zitting zullen nemen, Vrijzinniger en volksgezind of wel behoudender en aristocratischgezind zijn. bj Ten anderenomdat ook de door D te doene (aids metjkcuzen voor de Tweede Kamer ditmaal belangrij- rccpcn en pier zijn dan zij dit later immer meer wezen kun- ■?n,daar de Eerste Nationale Vergadering, vol gens de Nieuwe Grondwet gekozenin zekeren in ook eene constituerende Vergadering wezen al. Immers een aantal wetten reglementen, etc., I ir nadere bepalingtoepassing en uilvoering der te Goes, E tablis eer billijke) s Du(Tcl5, tcr-broc- eu een aan- recomman- I leerdere of mindere vrijzinnigheid of bekrompen- rid natuurlijker wijze van de meerdere of min ore vrijzinnigheid of bekrompenheid der nieuwe paniscjien schrik van Maart te voorschijn geko- mene Herziening waarover wij ons thans ver blijden mogen. Welnu, Mijne Heeren! wanneer de mannen, die door hun verderfelijk stelsel, den rijveren bur gerstand uitgemergeld de algemeene welvaart ver woest, ons ongelukkig Vaderland met schulden overladen en aan den rand van zijnen ondergang gevoerd hebben moeds genoeg bezitten om daarin te volharden en nog niet wanhopende aan het welslagen hunner pogingenalles aanwenden om dat stelsel te doen zegevieren zoudt gij dan voor een weinig moeite of inspanning terug dein zen U door het ongewone der zaak laten af schrikken en U geen de minste opoffering ge troosten willen om mannen gekozen te zien, die, doof voor de lokstem eener vleijende aristocratie, ongevoelig voor hoofsche glimlachjes, zich voor de vertrapte belangen van den miskenden burgerstand onverschrokken in de bres durfden stellen, en niet minder volhardend dan de hardnekkigste behouder, moedig den strijd voortzetten tot het ondier Aristocratie genaamd dat Neèriands welvaart gratig verslonden heeft, geheel vernietigd was. Zoudt gij in staat zijn door een laf en flaauw gedrag de belangen uwer Medeburgers, aan toevertrouwd te verraden en alzoo toonen, dat gij onwaardig zijt de grootsche taak te vervallen, waartoe men U geroepen heeft, met ineer dan stiefmoederlijke uitsluiting van zooveel anderen uwer Medeburgerswelke die eer welligt niet minder verdienden en daarop evenzeer aanspraak maken kondenwanneer verstandelijke ontwikke ling, en een juist begrip van staatsburgerlijke reg ten en pligten, meer dari de betaling van zekere som in de directe belastingen, daarvoor in aanmer king konden genomen worden? Neen, Mijne Heereniets dergelijks kunnen mogen of willen wij van U niet vooronderstellen liever willen wij aannemendat gij zelvehoogelijk met uwe roe ping ingenomen zijnde en tevens de groote ver antwoordelijkheid welke zij op laadt, heseffende gaarne ten offer brengen zult, wat zij van U eischen mogt, om daaraan waardiglijk te voldoen dat gij zelve, der toekomende Vertegenwoordigers ten voorbeeld al die onafhankelijkheid van karakter en onbaatzuchtigheid van bedoelingen ten toon spreiden zult, die een goed Volks-vertegenwoor diger, hoedanig gij zelve in vele opzigten thans genoemd kunt worden, noodwendig behoeft, zal hij zich het vertrouwen zijner lastgevers waardig maken en pal staan op zijnen verheven post; dat ook gij voor geen aristocratisch gunstbetoon waarmede men zekerlijk niet karig wezen voor geen welwillende glimlachjes, hoedanige men veel aan U verspillen zalom uwe stemmen te koopen, buigen, of uwe stemmen veil hebben zult; 'dat geene bijzondere overwegingen in staat zijn zuilen den heiligen pligt te doen vergeten of verzaken, door de nieuwe Grondwet van den Staat op uwe schouderen gelegd; maar dat gij, alle eigen per soonlijke consideratiën ter zijde stellendeslechts hem uwe stemmen verleenen zultdie door be kende antecedenten daarop regtmatige aanspraak maken mag, Het is daarom M. II. dat wij vertrouwen durven, dat gij onze tot U gerigte oproeping gcfloor ver leenen en de middelen, tot het verkrijgen van waarlijk goede keuzen aan de baud gedaan, gaarne aanwenden zult. Deze middelen, zij zijn schijnbaar zoo eenvou dig en geiing, als in waarheid veel beteekenend en beslissenden bestaan hierin Vooreerst, dat een ieder uwer, in 't bijzonder, de verpligting tot liet doen eener goede keuze, welke op hem rust, beseffende, rijpelijk nadenke over de te kiezen per sonen of over dezulken weike hij het beste acht dat gekozen zullen worden. Ten anderen, dat hij zooveel mogelijk daarover met zijne mqdekiezers raadplege, dat hij, door eene hoogst laakbare on verschilligheid gedreven vooral geene vergadering verzuime waar deze gewigtige aangelegenheid zal hehandeld wordenja zelfs, wanneer zijne maat schappelijke positie hem dit vergund, anderen voorga in het bijeen roepen en beleggen van dergelijke ver gaderingen. Eindelijk, dat men aan alles wat tot het groote verkiezings-werk behoort de noodige publi citeit geve, om welke te bevorderen ook wij onze ko lommen voor allen openstellen. Immers de tijd waarin men als de nachtuilen en viedermuizeu in het donker werkte, behoort thans voorbij te zijn.. Licht! Openbaarheid! Licht om gebreken te ontdekken, Openbaarheid om ons voor bedrog te vrijwaren; ziedaar den geest en het doel onzer nieuw ver- kregene Slaats-inslellingen. Dat men zich dan door geen verkeerd geplaatsteen hier in liet geheel niet te pas komende beschroomdheid of beschei denheid weerhouden late, om, naar de leer van Neèriands grootsten Staatsman, de publieke zaak publiek te behandelen, en dat zooveel te minder, daar publiciteit iiier noodwendig vereischt wordt, wil men de hoop kunnen voeden in de verkie zingen eenigzins gunstig te zullen slagen. Immers wanneer ieder persoon op zichzelve, ieder onder kiesdistrict afgescheiden van het andere zou hande len, had mem veel kans nimmer tot eene ge- wenschte keuze te zuilen geraken, en ten slotte welligt eenen behouder of, wat misschien nog erger was, een nulliteit of een indringende eigen fortuin-bejager, te zien afvaardigen. Het is om dit te verhoeden, dat wij den kiezers en kies-collegiën der verschillende onder-kiesdistricten niet genoeg opwekken kunnen, zich omtrent een bepaald persoon onderling te verstaan, en daaraan de noodige be kendheid te geven, opdat allen gelegenheid vinden mogen, zich zooveel mogelijk om dezelfde banier te scharen. En wat betreft de antecedenten der zulken, die waardig zijn gekozen te worden waarvan wij zoo even gewaagden, wij zullen gewis niet noodig hebben daarover breedvoerig uit te weiden, wij gelooven te kunnen volstaan met U, als in't voor bijgaan daarop te wijzen. Uegtschaperihciddie vertrouwen inboezemt, zui verheid van beginselen, zelfstandigheid van karakter, opdat hij tegen den gevaarlijken en verpesten in vloed der Hoflucht bestand zij; wetenschappelijke vorming; een verlicht oordeel, zooveel mogelijk van oudeen nieuwe vooroordeelen gezuiverd; vooral eene grondige kennis onzer maatschappelijke kwa len en der geneesmiddelen, die tot herstel onver wijld dienen aangewend te worden; ziedaar zoovele vereischtendie in onzen toekomstigen Vertegen woordiger onmisbaar genoemd mogen worden, en op welke wij U voor het laatste aanraden moe ten, bij liet doen uwer keuze wel te letten. Wij bidden U nogmaals volg dezen volg in 't al gemeen den raad die wij gavendaardoor zult gij U zelve voor grievend naberouw, uwe Mede burgers voor onberekenbare schade, het Vaderland welligt voor een totalen ondergang bewaren. Dat geve God Farijs, 31 Oei. Volgens het Journal de Verdun zou de laatste geestelijke der abdij van Orval, dezer openbaard hebben, welke deze geestelijke in de omstreken der abdij begraven hadden, toen zij genoodzaakt waren Frankrijk te verlaten. DUITSCHLAND. Frankfort31 October. Uit Lausanne wordt van den flosten dezer geschreven dat liet opgeruide volk den bisschop van Freiburg, die aldaar aange komen en in een der voornaamste logementen af gestapt was, aan een lantaarnpaal heeft willen ophangen. Ileeds wilde de woedende menigte in het huis binnendringenom dit afschuwelijk voor nemen ten uitvoer te brengen toen liet den lieer Druey gelukte haar al liet schandelijke hiervan begrijpelijk te maken en uiteen te doen gaan door de verzekeringdat de schuldige aan een geregtelijk onderzoek onderworpen en voorloopig io verzekerde bewaring zou genomen worden. Frankfort 1 November. De berigten uit de omstreken van Weenen bevestigen dat de stad door de troepen van Windischgratz is aangeval len, In de stad moet veel wanorde beerselien en worden de vreemdelingen gedwongen doel aan den strijd te nemen, waardoor zij gevaar loopen, volgens het standregt behandeld te worden zij zijn dus radeloos. Een aantal hongaarsche farni- licn trekken naar Praag, daar men van oordeel is. dat door de Oostenrijkers alles zal aangewend worden om den opstand in Hongarije tot eiken prijs te onderdrukken. Te Berlijn was hij het ministerie van buitenl. zaken eene telegraphische depêche ontvangen houdende dat de stad gc- kapitulecrd zou hebben. Fifazikfort, 2 November. De berigten, heden door ons uit Weenen ontvangenzijn van den gewigtigsten aard. SVeenen heeft zich den 30sten October, des namiddags ten 3 ure, op genade en ongenade overgegevenwaarop de troepen onmid- delijk de stad bezet hebben. Bij het volkomen gemis aan directe berigten uit de stad zelve, zijn eene menigte geruchten omtrent de gebeurtenissen der laatste dagen in omloop, die klaarblijkelijk den stempel van overdrijving of onjuistheid dragen. Berlijn, 2 November. Betreflende de laatste gebeurtenissen te Weenen, ontvangen wij de na- vqlgende berigten van Breslau: De strijd is te Weenen in de voorsteden aller hevigst geweest en de werklieden hebben den dappersten wederstand geboden. De sappeurs btaken in de Jagerzeilede huizen een voor een open. ten einde er de infanterie in te laten, die dan de nationale garde uit de huizen verdreef en zeifs uit de vensters op de strijde;? achter de barri caden vuurden. Hoe planmatig overigens de strijd door de gardes voorbereid was, kan daaruit blijken dat de soldaten, zoodra zij in de huizen drongen, de brandmuren gelijkvloers reeds doorgeslagen vouden. Het aantal gesneuvelden in deze wijk moet talrijk zijn', wanneer men bedenkt, dat het gevecht van 'svoormiddags 11 tot 'snamiddags 5 ure onafge broken duurde. Als nadere bijzonderheden verneemt n:en nog het volgendeDoor Brun was eene depu tatie aan den keizer gezonden ten einde eene overeenkomst ten opzigte van Weenen te be werken. De keizer gaf een eigenhandig geschreven brief aan Windischgratz mede. reeds in het bezit van een groot gedeelte der Leopoidstadscheen te willen onderhandelen. Do onderhandelingen ge schiedde op de opene straat in het midden van een battaillon grenadiers. De inwoners van Weenen, niet wetende wat daar geschiedde, vuurden op deze grenadiers, waarop Windischgratz het bombarde ment liet beginnendat tot half drie ure voort duurde. Plotseling verkondigden signalen van den Stephanstoren de nadering dor .'luefaarsche armee. Deze, slechts 18,000 man sterk railo den lin kervleugel van Windischgratz c.i den regtervleugel van Jellachich aan, terwijl Messonhauer te gelijk uit eene zijpoort, hij den zoogenaamden roeden toren, een uitval deed. Windischgratz wasechter dagen in Belgie ovarieden zijn, doch op zijn dood-] van de komst der Hongaren onderl igt en had ->p bed liet bestaan van eenen aanzienlijken schat ge-'dat punt eene sterke magt ontwikkeld. Bine a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1