No. 496. Maandag, 25 October 1848. èec Nieuwstijdingen. ITAUE. DUITSCIILAND. FRANKRIJK. NEDERLAND. ZIERIKZEESCHE NIEUWS Men abonkeeüt sich In Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Amcrika, Iwj J. QU1NTUS, le Albany, en bij C. de LIEGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS s voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf i,30. Franco per post in Nederland - 1.30. Voor Noord-Atnerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES?: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der AdverletWien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 «re. BUREAU: Zierik/eeDam. Lelt. f? No. 300. Brieven en Ingezonden stukkon franco. O* Na het lezen der Vervolg van n." 4-95. En ware hiermede nog" maar alles gezegd van hetgene ons te wachten staat, dan zou onze te leurstelling zich bepaald hebben binnen de grenzen vau eigen smartelijk gevoel: want het is vroeger reeds luide genoeg verkondigd, dat de schatkist een tekort heeft van elf millioenenen wij zijn, of schoon maar tot de Burgerklasse beboerende, niet kortziglig genoeg, om niet lang daarop gewapend te zijn, dat die elf müliocnen uit de lengte ofuitde breedte moeten aangevuld wordenmaar de Troonrede biedt een nog ruimer veld van nadenken aan den doordenkenden lezer. De Koning zelf zegt: dat ons nog beproevingen bocen het hoofd hangen. Wij vroegen ons, dit le zende, of: welke zijn die beproevingen? zijn dezelve zoo in het oog loopende, dat ze algemeen en door ieder als bekend voorondersteld worden? zoo ja, dan moeten wij niet op de hoogte van onzen tijd staan, want wij verklaren ten minste, dat wij die beproe vingen nog niet zien hangen. Of zijn het ver borgene, der Natie nog onbekende, maar bij de Regering zeer bekende onweerswolken, die, op het punt van verschrikkelijk los te harstende Natie tot beproevingen zullen roepen, waarvoor men nu nog niet durft uitkomen? Nog eens: wat daarvan zij, de Natie is niet in gewijd in de geheimenwelke die uitdrukking te gissen aan de hand geeft. Zij weet dus niet, of de ontknooping van dat raadsel ligt^in de treurig uitgevallen expeditie tegen de Balinezen; of moet ge zocht worden in de vrees, dat onze Oost-Indische be zittingen aan het Moederland zullen onttrokken, door andere Natiën begeerd, of aan dezelve verkocht dreigen te worden? Doch, wat men ook gissen moge, in onze betrekking met andere Mogendheden openbaart zicli niels van die beproevingen; want in die betrekking is, zegt de Troonrede, veel, dat opbeurt en bemoe digt-, van dien kant dreigt ons alzoo niets, al worden de stalen van andere Mogendheden ook tot in hunne diepste grondvesten geschokt. En voor waar, dit bemoedigt en beurt op. Wij makori alzoo, op grond eener Logische ge volgtrekking, met vertrouwen deze slotsom op: «dat die beproevingen ons niet van bui/en wachten." Is het dan vanbinnenwant, als niemand ons van buiten dreigt, en er toch beproevingen boven hel hoofd hangen, dan kan het wel niet anders, of zij moeten ons van binnen aankomen. En welke ramp (indien er niet op den geessol der cholera gedoeld wordt) welk kwaad, vragen wij, dreigt ons daar? Indien tocli de nieuwe hoogste staatswet, door de invoering van milde wetten, waarvan alleen hare waarde voor de Natie zal afhangen, aan de be hoeften des tijds beantwoordt; de betamelijke wen- schen eener Natie voldoet, die doordrongen is van liet besef, dat geen staat denkbaar is, zonder dat er lasten gedragen worden, en die gaarne bereid is, dezelve te torsclren, al moest dit ook geschieden langs den weg van ztvcct en tranen;indien het systema dier lasten slechts dit op den voorgrond stelt, dat het billijk en regtvaardig is, dat de meest begiftigde en gezegende ook dagelijks de meeste en grootste offers op het altaar des vader lands brengt, en de nu reeds uitgeputte burger niet nog tot GnoOTEUE gedrongen wordt, dan verklaren wij gaarne, zelfs hij de duizendste gevolgtrekking, niet te kunnen gissenwelke beproevingen ons bo ven het hoofd zouden kunnen hangenwaarvoor de Natie zou terugsidderen: want, als het er ooit op aankomen mogtden Koning en den Troon in eene billijke zaakte schragen en als te bedek ken voor elk gevaar, dan kan de Koning er veilig op rekenendat de gehecle Natie hem tot borst wering zal strekkenen dat hij nooit behoeft te vreezen voor het lot des laatslen Franschen Konings of Oosteririjkschen Keizers. Zoolang de toekomst dus dat raadsel niet oplost, of ons als met den vinger niet werdt aangewezen, wat met die woorden bedoeld wordt, houden wij dezelve voor bekommcringwekkenden stolt mits dien de Troonrede de verwachting teleur. Neen, alleen dan, wanneer de Regering, doof voor de lessen van den dag, die, helaas, onder het geknal van moordend geschut en stroomen bioeds, eldersaan vorsten en volken gegeven worden, in spijt van eene nieuwe en milde staatswet, den ouden slender verkoos te volgen liet eene misbruik na liet andere achteloos liet insluipen in plaats van bezuiniging en vereenvoudiging op nieuw ver viel in het kwaad der overtollige en noodelooze Bureaucratie, en liet zuur gewonnen loon van den nu reeds zinkenden Burgerdoor doellooze en bo venmatige uitgaven, verspilde, eerst dan maar dan ook zeker, zouden ons vaderland beproevingen niet slechts neen donderwolken boven het hoofd hangen wier uitbarsting misschien even vreesselijk en bloedig zouden zijn, als zij daar zijn waar men zicli niet schaamtde kreten langs de straten aan te heffen: Leve Robespièrre I Leve de Guilliotine Leve 1793!!! Het algemeen gevoelen te Parijs is, dat Karei Albert besloten heeft, een einde te maken aan den wapenstilstand en dat de vijandelijkheden den 2'2sten dezer zullen hervat worden- Alle brieven en dag bladen uit Italië bevestigen deze meening, som migen voegen er zelfs bijdat de Sardinische armee bevel heeft bekomen, zich reeds tegen den löden gereed te houden. In allen gevalle hebben de gebeurtenissen te Weenen Radetsky in eene moeijelijke positie gebragt en de partij der Itali- aansche onafhankelijkheid op nieuw moed gegeven. Het schijnt ook maar al te zeker, dat de be rigten nopens de scheuring tusschen de Croaten en de Hongaren in de armee van den veldmaarschalk, maar al waar te zijn. Laatstgenoemden zouden bo vendien gereed zijn zich met de Italiaanen te verbroederen, wier zaak, zeggen zij, de hunne is. Meri voegt er bij, dat geheele kompagniën gede serteerd zijn. Volgens brieven uit Yenetie is de blokkade van deze stad opgeheven. Weenen, 14 Oct. De staat vau yake.i is nog weinig veranderd. De rijksdag deed nog alle moeite, om door tusschen komst van den keizer en een algemeen oosteu- rijkseli congres, eene vredelievende schikking te bewerk stelligen. De wijze, waarop de keizer ecjiter de laatste deputatie ontvangen heelt was zoo zonderling dat. de vergadering in weerwil van vlen ernstigen staat van zaken, het verslag van den rapporteur meermalen door ceu luid gelach afbrak en hem ten slotte roet een algemeen bravo beloonde. Men schreef echter de vreemde ontvangst van den keizer nog toe aan zijne vermoeidheid, een gevolg van zijne reis- De chefs van de meeste handelhuizen heb ben de vlngt genomen de kanloicn zzijn gesloten. Den 12den waren vau de twaalf directeuren der bank slechts twee aanwezig^ De prijzen der levensmiddelen stijgen da gelijks. Men houdt wel beurs, maar er is geen handel. De strijdlust der arbeiders te Weenen was nog even groot en ruoeijelijk te bedwingen, dagelijks hoort men van scher mutselingen met de voorposten der Croaten. De troepen die de stad omringen, ontvangen bij voortduring verster kingen. Jellachich heeft zijn kwartier in Schronbruu zijne armee en die van graaf Aucrsperg te zamen, worden op 36 a 38,000 man geschat. Weenen 9 16 October. Men ziet bier ter 6tede meer hongaarsche militairen. Iedere wagen, die levensmiddelen en dranken naar de stad brengt, wordt door gardes geëscorteerd. Aau een bombar dement denkt niemandmen vreest slechts dat de toegangen tot de stad zullen afgesneden worden i ofschoon de Hongaren beloofd hebben dat zij den Donau naar alle zijden van Presburgvoor de Weeners openhouden en de stad van proviand voorzien zullen. Berlijn 17 Oct. Gisteren was onze stad het tooneel van ernstige onlusten. Een troep arbeiders geraakte band gemeen met eene afdccling der burgervveerhetgeen bet sein tot een ernstig gevecht gaf. De burgerweer, die door de arbeiders bij hare verschijningniet eene hagel bui van stecnen en cenige geweerschoten ontvangen werd, gaf van hare zijde mede vuur, waardoor vijf arbeiders gedood werden. De verbittering kloin nu ten toppunt. Waar zich manschappen van de burgervveer lipten zien hetzij alleen, of bij kleine afdeeliugeii ontnam men hen met geweld hunne geweren waarmede de werklieden nu zei ven op hen vuur gaven, liet gevaar nam van uur tot uur toe en tegen twee ure werd de generale marsch door de geheele stad geslagen. De afdalingen van de burger- weer die niet spoedig genoeg hulp bekwamenmoesten langzamerhand aftrekken bestendig vervolgd door de volksmassa'sdie vele manschappen tier burgerweer kwet sten. Zelfs uit de vensters van de Rosstrasse werd op de burgerweer geschoten. Zoo geraakte deze op bare loop plaats. Iutusschéi] werd op den hoek der Nieuwe Ross- j en de Oude Jacpbstrasse eene Barricade opgeworpen; oolcj aan de Eruckeustrassa werden des namiddags barricaden j zamengcsteld. Des namiddags tusschen 3 en 4 ure werd i op nieuw do generale marsch geslagendaar de volks- j massa's zich naar het middenpunt van de stad in bewe- 1 ging stelden en onder groot geschreeuw «le vijf onbc- j dekte lijken der gesneuvelden, op lijkbaren «loor de stad 1 droegenduizend vervloekingen en verweiischingen tegen de burgerweer, uitbrakende. Even als den 14den Junij, werden in bloed gedoopte doeken om de massa's op te rutjeu, aan stokken voor de lijken uitgedragen. Des avonds ten 7 uren nam de verwarring in vele straten nog toe, de meeste winkels werden gesloten. De majoor der bur gerweer Vogelwerd, terwijl hij met zijn battaillon tegen eene barricade in aantogt was, door bet lijf geschoten, I waarna de barricade, na een hevig geweervuur werd ge nomen en nit den weg geruimd. De lijken van de ver dedigers der barricade, werden later met flambouwen en i gezang door. de straten gedragen. Het coniinitè van al- I gemeene veiligheid had den staat vau zaken iu de stad zoo bedenkelijk gevondendat zij om 7 ure militaire hulp requireerde. Zoodra echter de burgerweer daarvan I kennis bekwamprotesteerde zij daartegen waarop de twee battaillousdie zich op marsch bevonden, tegen bevel bekwamen. Ten elf ure was de rust eindelijk her steld. Waarschijnlijk zal deze nieuwe opstand nog ver dere gevolgen hebben. Berlijn, 19 October. Do gezamenllijke kanaal arbeiders. hebben heden dcor middel van een plakkaat een berigt van het voorgevallene op 16 dezer openbaar gemaakt, waarbij alle schuld daar van op de burgerweer valt. Er is een naauw- keurig onderzoek van deze ongelukkige gebeurte nis bevolendie, zoo ver bekend is aan 11 menschen het leven gekost heeft. Bovendien liggen in een gasthuis nog 13 personenvan welke ten minste 10 den dood nabij zijn. Het aantal ligt gewonden is zeer groot, De rust kan als geheel hersteld beschouwd worden. ParQs18 Oct. Het kabinet van St. Peters burg heeft weder maatregelen genomen om het binnenkomen van vreemdelingen in Rusland te beletten. Alleen de kooplieden, die voor hunne zaken komen, zullen toegelaten worden. Wanneer iemand een paspoort naar Rusland wil hebben zal hij zich moeten wenden tot den Russischen ambassadeur iu zijn land en bij zijne aanvrage een certificaat moeten voegen, dat hij nooit deel genomen heeft aan oproerige bewegingen en niet verdacht is in een politiek opzigt. Bij die aanvrage moet de vreemdeling liet doel zijner reis opgeven, alsmede de plaatsen en personen, die hij denkt te bezoeken. Eindelijk moet hij opgeven of hij reeds vroeger in Rusland geweest isen zoo ja waar hij gewoond heeft, alsmede welke ambtenaren in lichtingen over hem zouden kunnen geven. Zierikzce 23 Oct. Aangaande de 11. don derdag den 19 dezer, des morgens ten 7 ure, alhier en in geheel Schouwen waargenomene aardbeving, melden de tot dus verre ingekomene berigten, dat dezelve is waargenomen in Walcheren, Zuid-Beve land, Staats-Vlaanderen, en verder zoo het schijnt door geheel Belgie,- de tot nu toe van de verwij- derdste plaatsen ingekomene berigten luiden, dat men in de provincie Namen, dus het andere einde van Belgie, dezelve mede heeft waargenomen, zeer waarschijnlijk heeft dezelve zich over een groot deel van Europa uitgestrekt. GEMENGDE DE lil GTE IV. De koning van Pr nissen zal in het vervolg niet meer zoo als de Nederlandsche Majesteit, koning zijn bij de gratie Godsmaar bij de gratie van mensclien. De nieuwe grondwet is reeds meer dan 50 pCt. gedaald; voor 15 cents is dezelve verkrijg baar gesteld te Arnhem, Te Parijs zal er een volksfeest gegeven worden, waar meer dan 3000 menschen deel aan zullen nemen. Een vleeschhou- wer, die mede een der genoodigden is, zal eenen os van 2000 halve Ned. ponden, in zijn geheel doen braden, en present geven aan dit feest, Ook in den Haag worden er vole feesten gegeven, maar er worden geene vleeschliouwers op genoodigd. - Aldaar worden nog wekelijks nieuwe ridders ge schapen, ministers gepensioneerd en burgers uitge kleed. Idem wat liet laatste betreft, alom. Tengevolge van het opheffen van het hal-monopolie te Botterdam, vermeerdert de ontvangst van den accijns op het geslagt met den dag. Een bewijs al wederom hoe nadeelig art. 155 der oude grond wet op de geldelijke middelen van stad en land heeft gewerkt; jammer voorwaar dat de magl der plaatselijke pacha's hij de nieuwe grondwet niet meerder is gesnoeid geworden. Reeds zijn acht schepen, vol geladen met levende menschen, naar Java gestevend, om dezelve, die nog in leven zijn, aldaar te lossen. Die opruiming gerekend bij de Amerikaansche en de Oniincrschanssczoo zal er dit jaar over geen overbevolking geklaagd kunnen worden. Te Willemstad zijn man en vrouw, op éón bed slapende, afzonderlijk aangeslagen in de kerkelijke belasting over 18'*8, terwijl eene mevrouw, wed. die met haren zoon afzonderlijk woont, gecombi neerd zijn aangeslagen; zoodat de kerkelijke wetten van Willem's stad zoowel herziening behoeven als de algemeene wetten van Willem's land l Te Parijs is men het onderling niet eens, wie er meer ver stand heeft, de zoon van den overleden koning van- Holland of zijn hond. - Ook te Zierikzee is men het onderling niet eens wie er meer verstand heeft, Dirk Tuitc of Jan Tuitewijl die grijze broeders, die anders zoo zoet gezamenlijk vinkjes, nachte galen enz., konden vangen thans als Kain en Abel zich in het veld begevenom elkander liet regt te betwisten over het leven van de in de vrije natuur zwevende zangers van het woud 01 laat ze spelen De orgelkelen Der pliilomelen, En doodt ze niet; Maar pikt een draadje, En naait een naadje, Of stopt een gaatje Dat voordeel biedt. Het zoo veel gerucht gemaakt hebbende proces te Willemstad, wegens het weigeren van betaling van kerkelijke contributionis eindelijk geëindigd met betalen betalen 1 Te Tiel komen d«gel;jks zoo vele aardappelen uit Pruissen aan. dat er be hoefte aan menschen en vaartuigen bestaat, om dezelve te vervoeren. Baars Visscher te Tholen, heefi £6 menschen verradenwaaronder zijn eigen zoon omdat die lieden een paar dagen vroeger dan de wet permileeit, oesters hadden gegeten en geen baarsNiettegenstaande een vleeschhouwer te. Baarland, een concent had gekregen van den hulp- ontvanger ahlaar, om een schaap te mogen slagten, en er den Keizer van gegeven, wat de Keizer cv gewoonlijk van opslokt, hebben 2 commiezen het geheele schaap tusschen de tanden genomen, en zullen, als er geen wonder gebeurt, het met huid, haar en wol inslikken. De opbrengst der geza menlijke strooptogten in Nederland hebben in de eerste 9 maanden bedragen, ougefeer £0 millioen, hetwelk een paar ton meerder is, dan in de eerste 9 maanden van het vorige jaar. Iioe véle redenen tot klagen .ieder ook hebben mag, over de slechte betaling en het verminderen der ontvangsten de groote zakkenrollers behoeven waai ach tig toch niet mede Ie klagen. Gehuwd te Utrecht een jongentje van 97 jaren met een meisje van 96 jaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1