STATEN-GENERAAL. Jaarg. rasiiian. N ieu wstij dingen DU1TSC HLAMD. FRANKRIJK. NEDERLAND. OPENING ZIERIKZEESCHE MEIWSB MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Fraifco New York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ABVERTENTIEN: 10 Cf ut voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 33 cents. De iuzendiug der Advertentie» kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee Dam Lett. B No. 360. Brieven en Ingezonden stukken franco. Ka liet lezen der Heeft de natie met een voorbeeldeloos taai ge duld, gedurende vele maanden liet gewigtig werk. der grondwets-herziening gadegeslagen; - boven krachten en vermogen zich vele offers laten wel gevallen opdat dat gewigtig werk zoude kunnen tot stand gebragt worden zonder dal de daartoe In gewone Burgertaal(want de Minister van Justitie heeft ons de noodzakelijkheid van Burger zin aangetoond) is dit hetzelfde, als of er in de Troonrede stond: «onderdanen! hoe veel gij ook «reeds mogt opgeofferd hebben, meent niet dat het nu «daarmede gedaan is, neen,de regering moet nog meer «van u hebben, en hebtgij u dus gevleid met vermin- vderingvan lasten, dan hebt gij buiten den waard gere- «kend: want, de regering moet nog meer van u vergen." Legt nu eens naast deze woorden de taal van den president van den Ministerraad van Maart 11. waarin hij belooftgedeeltelijke afschaffing van ge maal en geslagten oordeelt dannadat in acht maanden die belofte niet is vervuldof de Troon- geroepene volksvertegenwoordigers zich zouden heb ben te beklagendat burgertwist, of eenig ander verzet tegen de bestaande wetten en verordeningen, rede iets anders bij u, mijne landgenooten, kan na den rustigen gang hunner werkzaamheden stoorde; latendan eene droevige teleurstelling en bescha- - heeft de Natie eindelijk het fundament gelegd 1 ming uwer gegronde hoop. gezienwaarop haar staatsgebouw voortaan zal gevestigd zijn geen wonder voorwaar, dat zij na zulk een taai gerekt geduld zeldzaam betoon den eerbied voor wet en orde en ongeëvenaarde ben ijzen van verknochtheid aan den koning, nu ook met gespannen verwachting de troonrede te gemoet zagtnet welke Hij de aangevangen zitting der Staten-Generaal zoude openenvol van de hopedat deze haar niet slechts voor de toekomst gerust zoude stellen maar haar als bij voorraad de bange zorgen en offers vergelden zoude welke zij zich zoo onderworpen heeft getroost; - vol van de verwachting dat haar nu althans het uitzigt zou geopend worden eerlang een groot deel van den knellenden lastdie haar boven vermogen drukt zou worden afgenomen. En nu wat is er van de troonrede 1 Treurige teleurstelling is het eenig gevoel, waarin alle ge waarwordingen zich oplossendie hare lezing nalaten. Welke was de algemeene drijfveerdie het ver langen der Natie zoo krachtig aanspoorde, om de grondslagen der hoogste staatswet te vernieuwen en te verbeteren? Was het niet de hoop, om de beslaande schandelijke misbruiken der oude staats wet te doen verdwijnenmilder beginselen voor bekrompene in de plaats te zien stellenmaar was het niet vooral om in die veranderingen een' waarborg te vinden, voortaan minder door lasten te zullen gedrukt worden welke niet meer te dragon zijn en gevolgelijk vooral en in alles bezuiniging en vereenvoudiging te zien invoeren? Doch, leest de troonrede, Landgenooten, en ziet, hoe deerlijk uwe billijke verwachting is teleur gesteld 11 Lees de troonrede, en gij zult vergewist worden dat men nog kostbaarder offers van U zal vergen I Wij willen die zoetsappige woorden niet op 'elke zinsnede volgenwij willen niet met den vinger aanwijzen, hoezeer hetzelve doortrokken is van den ouden hof-zuurdeesem noch door het aan voeren van daadzaken bewijzen, dat er zich in den algemeenen toestand des vaderlands vele hoogst on gunstige kenteekenen openbaren. Het tegendeel moge beweerd wordenmaar Louis Philippe en Guizot, de Keizer van Oostenrijk en Prins Melternieh hebben hunne volken dit ook zóó lang verkondigd, tot dat de eersten onttroond en de laatsten gevlugt zijn, en zich schuil houdt als een misdadiger, om zich aan de woede zijner onder danen te onttrekken. Wij hechten te weinig waarde aan de strooperige hulde, aan de Natie gebragt, omdat zij zich zóó stil en schaperig gehouden heeft gedurende de maan den lange deliberatie der grondwetsherziening, om dit complement op eenigen prijs te stellen, de doordenkende houdt die taal voor wat zij is maar wij vatten uit de geheele troonrede slechts ééne zinsnede op, zij is deze: Eisclien de omstan digheden nieuwe bijdragen tot bestrijding der behoeften van het oogenblikzoo zal Ik dezelve met gerustheid van Uw Èd. Mogenden vragen. Ziet, dat is, Landgenooten 1 zoo als de Dichters zeggen de klap aan de zweepals hun stuk met eene treffende, het hart des lezers als verpletterende episode eindigt. En zóó ook eindigt de Troon rede. Vervolg hierna.) Frankfort. 14 Oet, Gisteren zijn de afgevaardigden blinu» M. Hartman», Fröbel, Boczek en Trambusclinaar Weeuen vertrokken. Zij zijn overbrengers van een door 130 leden der nationale vergadering onderleekend adres, waarin de zelve de inwoners vau Weenen van limine onverdeelde hoogachting verzekeren en van hunne dankbaarheid, voor hetgeen zij voor de vrijheid gedaan hebben. Mannheim, 11 Oef. Naar men verneemt is het onderzoek, tegen Struve ingesteld, afgeloopcn heb Ik het bewaard alle mijne beminde landgenooten dank te zeggen voor hunne gematigdheid, voor hun vrrliouwcu, en voor hunne gehechtheid aau wet en oide, zoowel als voor hunne verkleefdheid nan Mij en Mijn Huis gedurende de vele maanden voor dat gewigtige werk der wetgeving gevorderd zoo ruim aau den dag gelegd, en zoo standvastig tot heden bewaard. ICii zoo is dan, Edel Mogende Hecren ons staatsge bouw op dezelfde grondslagen gevestigd gchlcveu maar ijue imigtiug gewijzigd naar de behoefte van den lijd} Struve moet verklaard hebben, dat de misdaden, j en zoodanig zarnengeslelddat de verbeteringen, die de welke hem te last gelegd worden, bekend zijn I toekomst mogt voidefeu, zonder schokken zullen kunnen en dat hij ze niet loochent. Hij zou zijne zaam-l worden aangebragt. Weenen, 11 Oct. De afgeloopcn nacht was voorzeker de onrustigstewelke Weeuen sedert het bombardement van Napoleon beleefd heeft. In de straten zag men tot het aanbreken van den dag slechts gewapende mannen, die deels afzonderlijk, deels in kleine ongeregelde hoopen, deels in geordende compagniën zwijgend eu ernstig voortgingen. Op de hoeken der straten op de openbare pleinen en voor de koflijhuizen stonden groepen in levendig gesprek gewikkeld. Nu en dan hoorde men enkele schoten, die de opmerkzaamheid van allen trokken. Achter eu op barricaden zijn nog rondom nachtvuren gewapende mannen in kielengelegerd waaronder men enkele vrouwen en meisjes opmerktdeze personen lagen gedeeltelijk op de steen hoopen te slapen, gedeeltelijk liepen zij lagchende en pratende rond. Bijzonder levendig was het op de wallen cn bastions der stad. Men zag geheele rijen van wacht vuren allen omringd van leden van het akademische le gioen, van arbeiders in hunne hemdsmouwen of van na tionale gardes. Op de poorten staan kauouncn, die de toegangen der stad bestrijken, met brandende lonten er naastdeze stukken worden bediend door de burger-ar tillerie, door enkele overgeloopene soldalen, studenten en arbeiders. Daar naast liggen geheele compagniën gewa- penden, in boute groepen, waarvin patrouilles met mus ketten en buksen of met pieken in de handop en neder wandelen en de wacht waarnemen. Op die wijze liggen 8,000 a 10,000 man op de wallen. De rijksdag heeft tot eene algeuieene volkswapening besloten en het democratische centraal committé heeft den landstorm opgeroepen. De jongste bcriglen nopens den keizer zijn, dat hij gis teren middag ten 12 ure van Sicghartkirchen te Krems, aan gene zijde van den Donau is aangekomen. De bewo ners van Stein wilden door het af bi eken eeuer brug zijne reis belemmeren maar werden daarin verhinderd door de nationale garde van Krems. Ougevcer 4000 a 3000 man, met 8 kanonnen dekten den weg en men meent eenige boheemsche (ezechische) afgevaardigden in het gevolg des keizers opgemerkt te hebben. Hij heeft den weg naar Praag ingeslagen. Eene deputatie uit Biüun brengt het berigt, dat de geheele nationale garde van die plaats bereid wasde hoofdstad ter hulp te snellen. Eene deputatie uit Praag heeft verklaard met goed eu bloed de vrijheid te zullen verdedigen. De generale marschdie zoo even (41/2 ure in den namiddag) hier geslagen is, had alleen ten doel eene toe reikende gewapende magt bij de hand te hebben, ten einde op het eerste bevel gereed te zijn. Frankfort9 13 Oct. De linkerzijde van de Nationale Vergadering heeft besloten, het volgende adres aan de Weeners te zenden: Vrienden Uw grootsche opstand heeft onze verwondering verwekt. De bloedige strijddien gij zoo roemrijk hebt gestreden, is ook voor ons, uwe broeders, geschied. Wij zenden u eenige onzer vriendenom u onze hoogachting en onze dankbaarheid voor uwe aan den dag gelegde verdiensten jegens de vrijheid uit te drukken. Wij wetendat gij ook verder, even als tot nu toe, zult volharden in uwe pogingen, om het overige Duitschland voor te lichten door mannelijken moed en geestkracht. Ontvang onzen innigen dank, wakkere broeders!" De mannen die dit adres naar Weenen overbrengen zijn Robert BlumFröbelHartmanPötpeschnigz, Trampusch de drie laatsteu zijn Oostenrijkers. De deputatie is heden ten 1 ure naar Weenen vertrokken. gezworenen niet noemen, en over de geheele on derneming geenerlei mededeeling doen. De overige gevangenen moeten echter ruimere bekentenissen afgelegd hebben. Parijs, 14 Oct. LI. Zondag heeft er op de wandelplaats Pey- rou, te Montpellier, een feestmaal plaatsgehad, waaraan on geveer 300 personen hebben deel genomen en waar de Carmagnole en de Marseillaisse werden gezongen. Daar na hebben de gasten zich door de slad verspreidde kreten uitendeweg met de aristoer ate n weg met de geestelijkenlepe de socialistische republieklepe Barbes lepe Raspail\ lepe Rob espier e lepe 1793. 's eKAVESmAGE, 16 October. der Zitting Tan de De leden der beide kamers zijn tegen half een ure ter Vergadering tegenwoordig. De heer TRIP opent de vergade ring. Er wordt eene commissie benoemd van 18 leden om Z. M. te ontvangen en uitgeleide !e doen. Ten een ure komen, de heeren ministers en de leden van den Raad van State in de zaal. 's Konings aankomst, vergezeld van de prinsenaangekondigd zyndetreedt Z, M. de zaal binnenplaatst zich op den troon en houdt de volgende aanspraak Edel Mogende Heeren! Het zal voorzeker Uwe goedkeuring wegdragen, dat Ik mij, bij de opening dezer zitting, onthoude van het ge bruik te volgen om als tot inleiding der werkzaamheden, een overzigt te geven van den toestand des Landsen van de voornaamste wetsontwerpenwelke zullen worden aan geboden. De bestemming toch dezer Vergadering is van meer bijzonderen en voorbijgaande» aard eu deze beide Kamers der Stateu-Gencraal zullen eerlang wordeu vervangen door anderen, zaïnengesteld en gekozen volgens de voorschrif ten, die bij de herziening der Grondwet, in de naau- welijks afgeloopen zitting tot stand gebragt in die wel zijn opgenomen en weldra plcgtig zullen worden afgekon digd. Desniettemin, Edel Mogende Heeren! kan Ik mij niet weerhouden, bij deze gelegenheid, de overtuiging uit le spreken, dat er zich iu deu algemeenen toestand des Vaderlands, in aanmerking genomen het zorgvolle der tijdsomstandighedenonderscheidene gunstige kenteekenen openbaren. Hetzij Ik acht sla op onze betrekkingen met andere Mogendheden, of het oog vestige op onze bezittingen in andere werelddeelenof op de belangen van handel, scheepvaart, landbouw en de overige bronnen van volks bestaan overal ontmoet Ikbij veel dat bekommering wekt, ook zeer veel dat opbeurt eu bemoedigt. Niet het minst waardeer Ik onder dit laatste de voor beeldige wijze, waarop het groot eu gewigtig werk «Ier herziening van de grondwet is aangevangen, voortgezet en voleindigd. Terwijl vele staten van Europa door geweldige beroe ringen tot in hunne diepste grondvesten wordeu geschokt, en het burgerbloed daar dc straten verwt, mogt dit land van de hitte der but gei twist en de rampen van wanorde regeringloosheid blijven bewaard: jat werd door dit land het voorregt genoten dat de wetgevende magt zonder stoornis, met volkomene onafhankelijkheid, eu iu deu meest eendragtigen zin, ook dóiir, waar verschil van ge voelens heerschte, hare uitgebreide voor het lol des lauds zoo beslissende taak, rustig volbragt. Voor dezen, zoo gelukkigcD afloop der altijd hagclie- lijke onderneming eeuer algeuieeiie heiziening der hoog ste staatswetliet Ik mijne erkentelijkheid, bij het slui ten der jongste zittiug betuigen aan <1 ie Kamers il rden Voor de intrede iu dit nieuwe tijdperk, zal Ik de ver dere medewerking van Uw Edel Mogenden nog behoeven en het is dezedie ik thans met vol vertrouwen, tot Iieil des Vaderlands vau Uw Edel Mogenden kom inroepen. Zal liet Nederland op de nieuw geopende baan wel gaan, dan behoort elk inwoii'-r vau dit gezegend Land vervuld te zijn van het besef zijner dure verpligtiiigen en bezield met eene geestdrift voor het Vadeilaud die ge ene offers (e groot acht. Het voorleden Edel Mogende Heerendoet Mij de beste verwachting te dieu opzigte voor de toekomst koesteren. Eischen de omstandigheden in spijt der pogingen tot vermindering der uitgaven vau Slaat nieuwe bijdragen lot bestrijding tier behoeften van hel oogenblik zoo zal lk dezelve mei gerustheid vau Uw Edel Mogenden vragen. Hangen ons ook nog b 'proeviugen boven bet hoofd, Ik houd mij verzekerd, dat allen moedig zullen trachten die, onder, Gods hulp te boven te komen. Onrust wan orde verdeeldheid van welken aard ook zullen wij vau den Neder la utLchcn bodem welen le weren en liet ons toevei trouw d pand ongeschonden aan de nakomeling schap overleveren. Daartoe geve de Almagligc Zijnen zegen Z. M. keert vervolgeus naar het paleis terug. Langs» den geheelen weg bevoud zich eene talrijke menigte die onophoudelijk uitbundige blijken van gehechtheid aan het geëerbiedigd Hoofd van den Staat beloonde. Zierikzee, 17 Oct. De miliciens van de lig— ting van 1846 zullenin verband met de alge meene belangen van de dienstin het genot vat» verlof worden gestelden de plaatsvervangers van de ligting van 1847, aan welke verlof is verleend, zullen voor de werkelijke dienst worden opgeroepen. GEMENGDE BERIGTEN. Bij gelegenheid dat de koning van Wurtemberg onlangs verjaarde, heeft hij zoo vele eerbewijzen ontvangen, dat hij niet meer bevreesd is wegge jaagd te zullen worden. Die Majesteit moet zeker niet weten, dat hij, die heden roept: Leve de Koning morgen iets anders roept. De keizer van Oos tenrijk smeekt het volk bijna op zijn bloote knietjes om toch maar hun keizer te mogen blijven; want ol het keizeren vindt hij zoo prettig. Hij beloofr. alles te zullen velgelen en te vergeven; maar of het volk priegel z»u krijgen als hij den baas weêr spelen kon. Ook de YYaldeckkers hebben hunne vorstin weggejaagd omdat zij de oorzaak moet zijtt van den treurige» staat des lands. Er zullen alzoo nog zoo vele troonen vacant komen, dat de profetie van Berangér weldra zal vervuld zijn. Te Lubeck is er ook al oproer geweest. Aangeboden een Lierzang op de grondwetsherziening en te Berlijn heeft het volk eene nieuwe wet aan den staart vau eenen ezel gebonden en zoo dit diertje in statie de stad rond geleid en daarna die wet plegtig verbrand. Brengt nu de nieuwe grondwet geen nieuwe welvaart aan, dat door de smalle gemeente gewacht wordtwié weet wat er dan met die wet en wetgevers nog geKeüten zal, want: Herinnert men liet woelen, Der lang verdrukte volken Der kaal geplukte Duitsehers, Die jaren zijn vertrapt, Dan ziet men sedert maanden Dat bange lijdensjaren Dat honger en ellende Den metisch tot tijger maakt, Onze Majesteit heeft II Maandag weer op den troon gestaan, en gezegd: dat hij veel ontmoet dat bekommering wekt(ook bij ons) maar als er geld moet zijn, zal Hij er toch werusl om yra— Statcii-Generaal die daartoe hunne ijverige medewerking gen; dus, beurzen open en magen digt. Ook leenden; voor Mij-zelven, cn voor dit plegtige oogenblik onze Sire zal alle onrust en wanorde van den va-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1