ZIEBIKZEfiSCHE NIEUWSBODE. .agen rika rika NT ieo ws tij d i ngen FRANKRIJK. NEDERLAND. Verscheidenheden. r 1848. 17.00 iy 18.00 10,30 h - 16.00 13.80 ii - 13,00 17,00 a - 18,o0 10,30 a - 10,oo 13,30 3 - 13,oj 17,00 3 - lS,oo 10,00 3 - 13,3o 14,00 a - lg,oo 2,00 a - 2,3(1 4,00 a - l,3o ig continueren 1 C§|w%i rs en H. Kaan, en A. An^o, A. O. Keinie, dilo. Ken v.oou Tweeling A. C. WesselsJ jareu echt! ar, ou.I 7ö ]a L. Bijkerk 0l s, oud 2 jaren 1^ cchtgei»ooi| 4 maanden en, cohtgenool MEN ABONNEERT ZICH ïn Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, le Albany, en bij C. de REUT, le Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden,1,30. Franco per post. in Nederland 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIENt 10 Cent voor clkeu regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35. cents. De inzending der Advertent iéti kan geschiede» tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU; Zierik/.oe, Dam, Lett. B, No. 3fi0. Brieven en Ingezonden stukkeu franco. Een oud gepensioneerd die vermindei Aanlewei gehoorde prj arlijlje Stei Galantcrii P. ItEMl'E werpen nak van P3 prijzent 10dcn en 2 aar New-Yo tschip, om I te vertrek!; EüLIÏN, Agf egen deze I zijn, wil met den 1 A tede zekerlijk alzoo die io t. Parijs, 5 Oct. Een oud gepensioneerd militair vroegere dagen in vele veldtogten blijken zijner d.ap- [erheid had gegeven woonde met eene huishoudster in •n klein huisje, aan het einde der gemeente Cluriy. [Toen hij op zekeren morgen zeer vroegtijdig iu zijnen 1 jin kwam, vond hij in een prieeltje eenen man op een uk zitten, die zeer armoedig gekleed was, zoodia hij cm zog, onmiddclijk opstond, heiu naderde en zeide it hij reeds lang op hem gewacht had. Op den meest atuurlijken en roerenden toon verhaalde hij toen, dat ij een der Jumjopstaudelingen was, en dat men hem jet cene menigte anderen den vorigen dag met den spoor- rein naar Havre had willen venden doch het hem ge- ikt was te ontkomen en dat hij toen den tuinmuur der toning van den ouden Officier was overgcklommcu teu inde daar eene schuilplaats te vinden. Toen hij ziju ver nal geëindigd had, deed de officier welke 7eer mee- rarig was, den opstandeling binnen komen en ontbijten, af hein vervolgens nog eenige stukken van o francs en erzochl hein toen zijnen weg te vervolgen. Maar waar Boet ik op eene dergelijke wijze gekleed, mij heen be- evenriep de opstandeling op wanhopigen toon uit? /Vilt gij op nieuw inij in handen mijner vervolgers le- erendit zult gij niet doenindien gij weetwie ik Hij verhaalde toen, dat hij de zoon van den Kiülscheri generaal Domhrowski was, die zoo dapper ouder eizer Napoleon gestreden haddeelde nog eene menigte jijzondeiheden aangaande dien held mede, en haalde idelijk eene ridderorde van den Poolse hen Adelaar, met iamanten en robijnen omzet, uit zijne borstzeggende, lat dit het laatste aandenken was van zijnen roemrijken 'ader en van zijn aangebeden vaderland. Daarop vroeg hij, al weenende, den ouden officier hem le iioodige «relden te verschaffen ten eiude zich behoor- ijk kleedeieu te kunnen koopen en stelde hem voor hel lostbare kruis ten onderpand te laten, hetgeen hij dan )innen weinige dagen zou laten terughalen. In het eerst weigerde de officier dit aan te nemen en bood aan den joolschen opstandeling te helpen, zonder het kruis te wil- eu behoudenj doch eerst, nadat zijne huishoudster hem aangetoond had, hoe gevaarlijk een dergelijk kostbaar stuk n handen van eenen voortvlugtige ziju zoude, besloot hij het kruis als onderpand aan te nemen, waarvoor hij den eigenaar dan ook eene vrij aanzienlijke som ter hand stel de, waarmede deze zich spoedig uit de voeten maakte. Den volgenden dag deelde de oud gediende dit eenigzius romanesk voorval aan een zijner buren mede. Het kost baar versierde kruis werd voor den dag gehaald en weder bekeken doch nu bleek het, dat al de j'uweelen valsch en in ziuk gezet waren. De zoon van generaal Dombrowski heeft lot bcdeu toe het kostbare kruishet laatste aan- denkeu van zijnen roemrijken vader cn van zijn aange beden vaderlandnog niet doen ternghalen. DUITSCIILAJID. Berlijn, 4Oct. De discussie» over het ontwerp der constitutie zullen hinnen; kort een aanvang nemen. Men vermoedtdat de debatten hevig zullen zijn. De afgevaardigde Schnieder heeft voor gesteld de woorden aan het hoofd der oorkonde: «Wij, Frederik Wilhelm bij de gratie Gods ko ning der Pruissen," aldus te veranderen: «Wij Frederik Wilhelm, koning van Pruissen;" daar de uitdrukking «bij de gratie Gods" tot het ge vallen absolutisisch pratiachaal regeringstelsel be hoort en tegenwoordig hare beteekenis verloren heeft. Meppel, 29 Sept. Men is van goederhand onderrigt, dat de diakonie der hervormde gemeente de raad il 'alhier, in den jare 1844 voor de eerste maal. jagen Pa*jj en Wallat in October Lange Kef 's Pillen chter va» IC oio Broadway, li opgeviug s van dien ingeroepei de zoodanig d« hoopeloozf voor 20 dolk goede uitkom weken volki PRIJZEN u f\ 3.30 ƒ23.50 - 15,90- 23,DJ te bekomen b te "Ziierikzct [eer F. E. va te Londen t. I P. de LOOZF eene subsidie uit de stedelijke kas heeft genoten, ter somma van 2500, in 1845 5700, 1846 ƒ6500, en in 1847 ƒ10,000 terwijl voor 1848 op de stedelijke begrooting, voor eene dergelijke subsidie, is uitgetrokken de aanzienlijke som van ƒ20.000, onder welke laatste som is begrepen ƒ7000, om te strekken tot dekking van het te-kort over 1847bij voormelde diakonie ontstaan. Het is dus teregt, dat de Steenwijker-Courant van Dingsdag den 26s(en dezer, de aandacht vestigt op de buitengewoon toenemende armoede te dezer stede, en middelen aanwijst, om door landont- ginningen de armoede te keer te gaan. Tiel, 6 October. Zelden heeft in deze stad thans; langs de goheele uitgestrektheid der kade ziet men steeds eene menigte schepen in lading liggen en onophoudelijk aardappelen aanrijden cn afleveren. De goed uitgevallen oogst van die vrucht in de omstreken dezer stad, en de uitmuntende hoedanigheid derzelve zijn oorzaak dat dezelve zeer gezocht zijn. Naar wij vernemen, zijn reeds in dit jaar 30,827 mud verkocht en verscheept, en blijft er steeds groote vraag naar meerdere. Rotterdam5 Oct. Te Leeuwarden stond den 2den dezer voor het prov. geregtshuf van Vriesland teregt, de persoon van A. W. v. E. rijks-ontvanger beschuldigd van verduistering van gelden, de waarde van 3000 francs te boven gaande 3654,27), welke hem in zijne voornoemde be trekking waren ter hand gesteld. Na het hooreu van den verdediger, heeft het hof den besch. schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde misdrijf, en te dier zake veroordeeld tot een con finement voor den tijd van vijf jaren, eerlous- verklaring en geldboete van 500. Zlerikzee, 6 October. Op den 20sten Oct. eerstkomende worden buiten koers gesteld de oude voor 25 centen koers hebbende schellingen en zes- t'halvenalsmede de e'cn vierde guldens; zullende van Maandag den 23sten tot en met Zaturdag den 28sten derzelve maand October, alsmede nog op Maandag en Dingsdag den 30sten en 31sten dier maandgelegenheid tot derzelver inwisseling worden gegeven. Zlerikzee7 October. Wij hebben het genoe gen onze lezers te bcrigteo dat de nieuwe grond wet, door dat de dubbele kamer dezelve heden, met meerderheid van stemmen heeft aangenomen, hare algemeene bekrachtiging heeft erlangd. De door velen zoo gevreesde, door de meeste echter zoo gewenschte zaak heeft eindelijk haar beslag verkregen, en de zelfmoord die de tweede kamer der Staten-Generaal doen moest, is volbragt. Wat de vertegenwoordigers uit onze provincie betreft, slechts een heeft zich door het openbaren van liberale gevoelens waardig gemaakt in eene nieuwe kamer, volgens de nieuwe beginselen te ramengesteld. zitting te nemen, namelijk de Heer Kroef. In meer dan cene treffende redevoering ge durende deze korte zitting gehouden heeft hij zich als een man gekcnmuikt, die oe waarachtige volks belangen (namelijk boven alles bezuiniging) voor staat, en tlie, wat meer zegt, een krachtig woord spreken durft, Menschen van het behoudzoo als de andere Zeeuwsche afgevaardigden b. v. de Heer Egter, die tegen verscheidene hoofdstukken der nieuwe grondwet stemdenen dus tegen de beginselen zijn waarop de nieuwe tweede kamer zal berusten be- hoore» natuurlijk iu die nieuwe kamer niet te huis, zij moeten, als onbruikbaar voor de nieuwe orde van zaken, op stal worden gezet. Het is trouwens waarschijnlijk, dat, zoo enkele van hen in het vervolg ongelukkigerwijze door het onverstand der kiezers mogten gekozen wor- den, zij hunne ongeschiktheid beter zouden inzien dan de kiezers, en voor de betrekking bedanken; ten minsten zoo zij op den roem van mannen van karakter, aanspraak willen blijven maken, (de eenige eigenschap waardoor zij roem schijnen te wil len behalen, door er zich den schijn van te geven Citadel van Antwerpen zijn gegooid, maar die kogels waren niet te groot voor hel mortierdoch veie Neder laoiischo kogels zijn wel veel te groot voor de stukken waarvoor zy zijn bestemd. Chassé is ontslagen uit de Eerste Kamer en wel dra zal hij van alles ontslagen zijn. Aangezien de omroeper van de vi.sclnnarkt noeg naar zijn zin in de Lange Nobelstraat met de kermis opgeloopen heeft, vergeet hij aldaar te roepen als er vischmarkt is.—Ook te Breda is liet hoog noodig dat de vischkeurder en afslager tot andere betrekkingen worden benoemdde eerste omdat hij pruikmaker is en dus geen kennis van visch beeft, en de tweede omdat hij te langzaam is, Behalve een klein getal Leden der Tweede Kamer, gevenjong en onervaren als hij is aan de ver leiding van het soldatenleven. Zoodra de jongeling in de termen, hierboven genoemd, vervalt, houdt hij op meester van ziclizelven te zijn. hebben de ouders olie regt op hunnen zoon verloren hy behoort den Staat, hij moet den Staat dienen, ten fooitjes ge- niet uit eigene beweging, maar gedwongen. Ja, wij leven vrij op Neèrlands dierbren grond, en hier duldt de grond geen slavernij. Neen, vol strekt niet, vraagt het slechts aan de ouders der miliciens De jongeling, die juist op dien leeftijd gekomen iswaarin hij zich tot eene bestemming in de Maatschappij moet bekwamen of anders en duide- lijker gezegd zich nog in zijne leerjaren bevindt, zijn zij allen bekeerd; wal vroeger zwart was wordt verpligt. gedwongen meenen wij, het ge- is nu wit, alles wat voorgedragen wordt, wordt1 weer te dragen, en van daar waarschijnlijkneen met eene overgroote meerderheid aangenomen. J die om eer, fortuin en ambten zwoegt, moet de huik naar den wind hangen I In de Tweede Kamer is liet thans zoo kluchtig, dat er Leden zijn die hunne gekamerde hoeren mede brengen ten einde ooggetuige te ziju van hetgeen er ten tooneele wordt gevoerd. Evenwel heeft onlangs de 'ijke woning. Hij is braaf en goed iu zyn jeugdig president een paar zulte dames de zaal doen uit- hart ontkiemt het zaad van godsdienst en deugd. gewis, het groote aantal oneivarenc ambachts lieden, wier onervarenheid gewoonlijk alleen daar aan le wijten is, dat de Staat hun de gelegenheid benam, zich te bekwamen. Onbekend rnet de wereld, onervaren en zonder eenige ondervinding verlaat de jongeling de onder drijven, tot groole ergernis der inlijvers, die dan ook vrij scherp hun ongenoegen daarover te kennen gaven. Ontdekt een tekort van 6UÜ0 in destads- kas te Sneek. Wij zijn gewoon te schimpen en te smalen op Napoleondoch blijven niettemin de meeste in stellingen, door hem ingevoerd, behouden. Het was Napoleon, die de wet op de NatioDale Militie hier in werking bragt, en het zal wel niet behoeven gezegd te worden, hoe groot het mis noegen was, dat hierdoor bij ons verwekt werd. Men noemde het barbaarsch en wreed; want men was voor Napoleon in Nederland niet gewoon zijne zonen af te staan voor eenige jarenom misschien te vallen als slagtoffers van de heersch- zucht eens gebieders of als slagtoffers van het be lang der zoogenaamde grooten, die roekeloos het leven der minderen wagen, om op hun eenmaal beklommen standpunt zich staande te houden. Algemeen gingen hier klagten op, toen gemelde wet in werking kwam; want klagen is de gewoon te der Hollandsche Natie; het voorgeslacht han delde, het nakroost klaagt. Ziedaar het onderscheid tusschen het voor- en nageslacht. 'locn echter Willem 1 per visschersschuit heel eenvoudig hier aankwam(die eenvoudigheid werd niet lang volgehouden,) dacht de Natie, dat de wet op de militie zoude worden ingetrokken en geen vader meer verpligt, neen, gedwongen zoude worden zijne zonen af te staan ten behoeve van den Staat. Dan, ijdel was die hoop. Die wet, ingevoerd door den gehaten, verachten gevloekten Napoleon, bleef in werking onder de regering van den ge- achten beminden, ja, vergoden Willem II en is nog in werking. Laat ons eerst zienwelken invloed die wet uitoefent op degenen, welke er de slagtoffers van zijn, daarna aantoonen, hoeveel nut en voordeel derzelver afschaffing zoude aanbrengen. GEMENGDE BERIGTEN. Prins Hendrik is een groot kruis geworden van Spanje.Ook de burgemeester van Dirksland zal, even als die van Leiden, weldra gekruist worden, Te Middelburg heeft de heer Vvoor 54 dagen huisvesting, voeding enz., voor 2 katten, 50 cents betaald aau een armen drommelwelke die diertjes gedurende dien tijd dat Z. E. A. G. een uilstapje deed, kinderlijk heeft opgepast. In Nederland is de regering zoo vol moed, dat zij kogels laat maken die meer dan de helft te groot zijnzij denkt nog altijd aan die groole kogels die niililelijk in hetzelve door zijne ouders gestrooid, ltein in zoo verre de uicnsch rein kan zijn, ver laat hij de ouderlijke woning, om den Staat te dienen. Hij siddert bij het hooren voorlezen der krijgs artikelen die van hangen doodschieten, kruiwagen en zoo voorts aan elkander hangen van die ellen dige krijgsartikelen, die zoo geheel in strijd zijn met de beschaving der negentiende eeuw, waarin Nederland met al deszelfs verkeerde en verouder de, thans onbruikbaar gewordene instellingen meent te deelen. Bleef het slechts bij die siddering! Hij komt in aaurak'.ng met die laffe, kinder achtige wezens, die gelooven, dat vloeken, zweren en de Godtergendste losbandigheid onafscheidelijk aan den militairen rok behourenhij wordt bespot om zijne zeden en deugden van lieverlede wordt hij als zijne makkers, en de distelen der ondeugd verstikken het zaad der deugd. In de ouderlijke woning teruggekeerd, is hij niet meer die hij was, toen hij dezelve verliet, fa, misschien is zijne houding beier, misschien heeft hij gewonnen in netheid eri stiptheid, maar hij heeft ook veel verloren; want dikwijls treedt hij de woning, die hij onschuldig ve.lict, naar ziel en ligchaam bedorven weder binnen. En, al is bij dan ook zinnelijk niet gevallen vaak heeft hij kwalen opgedaandie of hem levenslang kwellen of hem vroeg ten grave slepen Men heeft hem op verre na niet ontwikkeld ge dwongen, dat te verrigtenwaartoe slechts mannen in de volle kracht des levens in staat zijn. Werpt slechts eenen blik in de hospitalenen gij zult zeggen, dat hetgeen wij hier ter neder schrijven geene onwaarheid is. Ziedaar hoe nadeelig de wet op de militie is voor onze .jongelingschap. Toouen wij thans aan, dat dezelve koude worden afgeschaft, en wel tot nut en voordeel van den Staat. zqo groote handel in aardappelen plaats gehad als, door het bekende fransche monster-mortier in de leder jongeling, die in de termen valt van mi licien te worden moetindien het lot hem niet gunstig is, de wapenen dragen, ten zij hij ver mogen genoeg beziteenen plaatsvervanger te stellen. Weder geld-aristocratiedie hier in Nederland in alles doorstraalt onbillijkheid en onregtvaar- digheid. Het wordt den jongeling niet gevraagd, of hij lust heeft in de krijgsdienst, er wordt niet op gelet, of teedere ouders, die zorgvuldig de gangen des beminden zoons bewaakten, om hern voor verleiding te hoeden cn hem lessen van deugd inprentten, smeekenden lieveling niet prijs tc Suldaten zijn er noodig, hooien wij n zeggen, en diu zulks zeggen, spreken de waarheid, maar omdat er soldaten noodig zijnmoeten daarom de kinderen van hunne ouders gerukt worden, moet daarom de jongeling aan wat hein ten schadeja, dikwijls ten verderve strektworden prijs gegeven? moet daarom dikwijls zijne toekomst vernietigd, en hij gedwongen wordeneenen stand te ver vullen, dien hij verafschuwt, ja, vervloekt? Neen in eeuwigheid neen I Is 't o bekend boe tachtig lange jaren Ons Vaderland door Spanje werd bestreen en hoe wij zegevierden, ons geducht, ja gevreesd maakten bij de grootste mogendhedenen toch hadden wij geene wet op de militie, en werd niemand gedwongen de wapenen op te nemen, althans geene jongelingen naauwclijks de kinder schoenen ontwassen. Sinds de wet op de militie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1