V erscheidenheden Vertrek der Beurtschepen. 10. Correspondentie. Uit de hand te koop: Uit de hand te koop de Herberg BURGER - DIENSTMEID tenrijkers, Pruissen, Hessen-Darmstadiers en Wur- tenbergers. van alle wapenen, met een talrijk park artillerie. Deze manschappen bivouaijueren op alle openbare plaatsen en markten en bewaken de toegangen der stad. (N. R. C.) Zierikzee, 23 September. Ten bewijze van de toenemende armoede, ook op het eiland Wal cheren, moge dienen, dat op den 4 Sept. 1848 een boer van onder de gemeente 0<>st- Kapelle, op het midden van den dag van Mid delburg naar huis rijdende langs, de Noord weg. door twee mannen, (bij het uiterlijk aanzien, ambachtslieden) werd aangehouden met de woorden: »Boer, gij moet oris geld geven!" !)e man vraagde hun op welke grond hun eisch steunde, en het antwoord was: »Wij hebben hier eenige slechte aardappelen van het land opgeraaptdoch hout en zout ontbreekt, om dezelve verder klaar te maken, om ons verhongerd hui-gezin eenigzins mede te voeden." Op de vraag hoe veel zij dan verlangden, was hun antwoord: »wij wensehun ieder slechts twee stuivers," (voorzeker geen bewijs van stiaat- rooverijen.) De boer gaf hun 2'/2 cent, met ver zoekdat zij ieder, die bun nog zouden ontmoeten, ook 2V9 cent zoude vragen dat hij niet onge negen was om hun te helpen dan dat het lot der armen van zijne gemeente, hem te veel op offeringen koste. Ziedaar weder een staaltje van Nederlandsche welvaarten dat inliet beste saizoen des jaars. GEMENGDE BEUIGTEN. Als langzaam zeker gaat, zal de dubbele kamer der Staten-Generaal ongetwijfeld iets goeds voor den dag brengen dan zal de berg geen muis baren. Nog maar acht dagen hebben de enkele en dubbele Edel Mogende Heeren gekeuveld over niets beduidende dingen. In den Kaag roemt men den ijver der knolverkoopers meerder dan den ijver der koolver hoopers. Te Koblents is er weder al oproer geweest; even als te Frank fort spotten aldaar de wijden met Kroonen en Scepters of liet beuzeltuig was f terwijl zij de Vorsten niets hooger achten dan gewoone men- schen weshalve het vergoden der Duilsche we relddwingers geheel uit de mode is geraakt. Sints 8 jaren tijds zijn de staatsuitgaven in het gezegend Nederland met slecht 20 millioenen ne derlandsche guldens vermeerderd. Geen wonder derhalve dat men in bosch en woud de echo's hoort weèrgalmen der klaagtoonen van de van honger weenende bevolking. Te Tiel heeft een uitgeplunderd huisgezin eenige dagen en nachten verblijf gehouden in een der stadspoorten. In Ierland zal er van de maand oproer worden ver toond. O k in Nederland zullen de geloovige kinderen bezwaarlijk meer met pap en Soupe de maigre zoet kunnen gehouden worden. De zie kenvader in liet hospitaal te Bergen op Zoom staat op het punt om benoemd te worden tot bijkok óf tot professor in de geneeskunde; reeds helpt hij al een handje uitsteken om de zieke sol daten de tong te bekijken de pols te voelen en verder hunne kwalen te onderzoeken. Aldaar heeft onlangs een commies, die verleden winter bij eene arme weduwe het spek met zijn vuile knuisten uit de pekel en de worst van den zolder gehaald heeft het gekaapte op rcgterlijk hevel bij die weduwe weder terug gebragt, Ook te Al melo is eene dievenbende ontdekt. Jan tie Wit wil maar volstrekt niet gek zijn doch professor Mube Kwite zegtnHet zijn juist de ergste gek ken die wijs willen wezen, eri toch gek zijn 1" In eenen korten tijd zijn in Engeland 4 vrouwen, 5 mannen en 10 kinderen vergiftigd louter om in het bezit te komen van het begrafenis-geld. Verkrijgbaar bij Onste, differente soorten van meisjes, waaronder sommige tot alles in staat. Weggeloopen in den Haag een kortliarig hondje, en een 17jarig jongentje uit het diaconiehuis aldaar, zijnde n.° 7. De eeilijke vinder wordt verzocht hen terug te brengen zullende het jon gentje geen slaag hebben. MONARCHIE EN REPUBLIEK. Onder de grieven, die men gedurig tegen eene Staats-hervorming in liberalen zin hier te lande hoort aanvoeren, behoort ook deze: dat het daartoe strekkende ontwerp zoude leiden tot de republiek. Op dien grond worden de meeste vrijzinnige be palingen welke het ontwerp bevat, afgekeurd. De rep bliek is het schrikbeeld, waarmede men de heiligschennende hand, die zich naar de Neder landsche instellingen en beginsels uitstrekt, hoopt terug te houden, het Mediisa-hoofd, welks ver- toooing men voldoende acht om alle weidenkenden eenen heiligen afkeer voor het hervormings-plan in te boezemen. Deze handelwijze is onhandig, Ons land behoort ontegensprekelijk tot de zoodanige waar de re- publikeinsche regeringsvorm vele en regtmatige sympathiën opwekt. Al onze geschiedkundige herinneriDgeQ staan er mede in verbanden zijn, door de niet zeer gelukkige proeven welke wij van de monarchie genomen hebben, geenszins uit- gewisclit. leder weet dat geduiende twee eeuwen de republiek der Vcreenigde Nederlanden groot, magtig en voorspoedig was, terwijl juist de laatst-vcrloo- pene dertig jaren zich duur verval, zwakheid en achteruitgang kenmerkten. Ofschoon liet voorzeker onbillijk ware dit verschil uitsluitend op rekening van den veranderden regeringsvorm te stellenzoo is toch naar het oordeel van velen, de, j omstan digheid niet zonder invloed gebleven. De omslaglige, kostbare administratie, de kwistige uilbedeeling ran ambten en bedieningende ruefóïooz.e, onver antwoordelijke geldverspillingen, de buitensporige lasten om hierin te voorzien, de ontwaakte zucht naar geld en aanzien dit alles acht men in naauw verband te staan met de instelling van het koningschap, dat ten allen tijde in gunstbetoon en bevooiregiing van bijzondere personen een middel heeft gezocht, tot handhaving en versterking van gezag en waardigheid. Ofschoon wij derhalve geenszins overtuigd zijn, dat liet dreigen niet de republiek die magnetische kracht zal uitoefenen, welke sommigen er van schijnen te verwachten, gclooven wij echter, dat, voor als nog geene andere redenen van weerzin tegen de monarchie alhier bestaan, dan die, welke uit bovengemelde grieven ontleend zijn; zoodat, wanneer hieraan mogt worden te gemoet gekomen, de instandhouding van het koningschap geene zwarigheid zal ontmoeten. Verre van te kunnen instemmen met het denkbeeld, dat de afschaffing van nutteloozen omslag, de fniiikirig eener zooge naamde aristocratiede uitbreiding van volksregten, de inkrimping van Ie hoog opgevoerde uitgaven, eene verholen poging zouden bevatten tot voorbe reiding der republiek, gelooven wij integendeel, dat niets het koningschap zekerder en spoediger zal ondermijnen dan voortgang op den ouden weg. al mogt die ook door de schoonklinkende leuze van verbetering en hervorming worden verbloemd. Had in Frankrijk de monarchie zich in tijds welen te schikken naar de eischen van veranderde tijden en begrippen, zij ware niet, na twee dagen strijdens, onder de aanvallen van een woest ge peupel bezweken; zij hadde niet liberalen en ra dicalen, hervormings-gezinden en communisten, onder eene gemeenschappelijke banier tegen zich in het harnas gejaagd. De onmiskenbare strekking van de laatst ver- loopene halve eeuw is de trapsgewijze verzwakking van liet monarchaal beginsel. Het ontzag voor de koninklijke majesteit is langzamerhand aan het wankelen gebragt. Van hier tot de beperking der koninklijke magt is slechts één stap. Zoo lang men den koning, die beweerde zijn gezag van God te hebben ontvangen en aan Hem alleen re kenschap verschuldigd te zijn, als een bovenna tuurlijk wezen beschouwde, kon en moest hij zelf met eene buitensporige magt bekleed zijn. Toen echter deze begoocheling een einde nam toeli het omhulseldat de koninklijke waardigheid zoo lang had hekleed, voor goed was weggevallentoen de geschiedenis over de feilen en gebreken der konin gen uitspraak had gedaantoen was ook de grond weggezonkenwaarop hunne oorspronkelijke magt rustte en eerlang moest zij in een juister verband worden gebragt met de behoeften der maatschappij, ten wier behoeve zij ingesteld, en met de krach ten dergenen, aan wie zij toevertrouwd was. Aan dezen arbeid, wij herhalen het, werd de laatstverloopene halve eeuw besteed. Regelmatig voortgezet, had de eindpaal zonder schokken of stooten kunnen bereikt worden. Maar, gedurig afgebroken en belemmerd moest de niet verzwak te aandrang noodwendig uitloopen op hetgeen wij thans beleven. De omwenteling moest tot stand brengen, wat men vruchteloos van hervorming verwacht had. Die omwenteling tast met onge wone hevigheid het monarchaal beginsel aan juist omdat het buiten verhand gebragt was met de veranderde maatschappelijke gesteldheid. Gelukki ger dan elders zijn wij hier den weg der vreed zame hervorming ingeslagen, maar het doel is hetzelfde. Dier, even als elders, wil men verlost worden van al de versletene overblijfsels van lang vervlogene tijden. Men beschuldigt ons de repu bliek te beoogen. Wij werpen die beschuldiging terug. Niet item, die zich naar veranderde be- hoelten wil rigten, maar hem, die er zich hard nekkig tegen verzet, moet die beschuldiging treffen, j Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat voor jons, even als voor de meeste Europosche Staten, de republiek in de toekomst is weggelegd. Het is meermalen weiligt niet zonder grond, beweerd, dat er eigenlijk slechts twee regeringsvormen zijn, de absolute monarchie en de democratische repu bliek en dat, zoodra men de strenge beginsels der eerste slechts eenigermate laat varenmen op weg is naar de laatste. Maar, onafhankelijk van de natuurlijke en gestadig werkende oorzaken, welke deze gedaanteverwisseling zullen teweeg brengen, is het ontegensprekelijk dat men haar door men- schelijk overleg kan vertragen of vei haasten. Met haar te verhaasten loopt men gevaar om even als wij het thans in Frankrijk aanschouwen, dis harmonie te stichten tusschen de instellingen en de politische ontwikkeling der natie, voor welke zij bestemd zijn. Door haar te willen tegenhouden, door lich vast te klemmen aau het verlcdene en de oogen voor de toekomst te sluiten doet men niets anders dan ontvlambare stuffen verzamelen die slechts ééne vonk behoeven omniet geweld cn verwoesting, omver te werpen, wat met zoo veel zorg was opgebouwd. Wat dan? Immers den natuurlijken weg volgen, die ons is geopend; zonder overdrijving maar ook zonder kleinhartige vrees ons rigten naar veran derde tijden en begiqqien; geen gehoor leenen aan drogredenen of magtspreukendie ons daarvan zoudm willen' aftrekken. Wij noemen magtspreuken en drogredenen al die redeneringen, die zouden moeten strekken ten betogedat vrije verkiezingen, het regt van vereeniging, het stelsel van eene Kamer of althans van eene vetkiesbitre Eerste Kamer, onvereenigbaar zijn met handhaving van hut monarchaal beginsel; of lieverd.it aan den Koning, ter zelfverdediging, de magt moet worden gelaten omzijdelings, de manifestatie van den volksvvensch te beletten, of wel de handelingen dor zoogezegde volksvertegen woordiging te verlammen. Die redeneringen toch gaan van liet denkbeeld uit, dat, indien immer het vertegenwoordigend stelsel ontdaan mogt worden van de kinderachtige fietiën die liet alhier steeds omhuld hebben, bet koningschap tegen de vrije uiting van den volksvvensch niet bestand zoude zijn. Maar indien dit zoo is, indien bet koningschap zoo algemeen is veroordeeld, hoe vleit gij u den volksvvensch te zullen onderdrukken, door hem een gedwongen stilzwijgen op te leggen? En hoe kunt gij, zonder de grofste inconsequentie, met de re publiek dreigen en u van die bedreiging eenige vrucht beloven, terwijl gij zelf erkent, dat men algemeen daarnaar verlaigt? Wat ons betreft, wij erkennen gaarne niet te beboeren tot diegenen die zich door woorden laten winnen of op de vlngt jagen. Monarchie en re publiek zijn ons beide welkom, wanneer zij liet ideaal verwezenlijken van eene goede regering; dat is, wanneer zij waarborgen geven voor eene ordelijke, spaarzame huishouding van staat, voor handhaving van de wet, ouder toekenning van de meest mogelijke vrijheid aan de ingezetenen. Beide kunnen, onzes inziens, deze voorwaarden vervullen, ennaardien wij thans alhier de monarchie gevestigd zienzouden wij het onraadzaam achten veranderingen te willen doordrijvendie niet dan onder hevige schokken en beroeringen tot stand te brengen zijn. Laat men zich echter door drogredenen mislei den; wil men in de onbepaalde handhaving van het koninklijk praerogatief de versterking zoeken van het koninklijk gezag; wil men, wantrouwend en kortzigtig, den volks-invloed belemmeren of verlammen; blijft het monarchaal beginsel zich vastklemmen aan instellingen, evenzeer door de ondervinding als door eene gezonde redenering ver oordeelddan, wij gelooven het gaarne, zal de wensch naar eenen anderen regeringsvorm niet achter blijven, en, in de tegenwoordige tijdende ver vulling van dien wensch niet moeijelijk vallen. Wat men wenscht, wat men wil, is duidelijk geno.-g te ontwaren: Geeue Eerste Kamer; Geen Raad van State Volksvertegenwoordiging en dus regtstreeksche verkiezing Een koning, met het uitvoerend gezag bekleed en met een matig inkomen begiftigd; Geen bevoorregting van prinsen en prinsessen Vereenvoudiging der Administratie; Bezuiniging op alles, wat daarvoor vatbaar is, en dus voornamelijk op het regtswezen en op het leger Een ander belastingstelsel op billijker grond slagen gevestigd Opbeuring van landbouw, handel en nijverheid. Voorzeker, dit alles kan door de Grondwet niet worden teweeg gebragt. Maar de wijze, waarop zij de fouten zal regelen, die onder liaar bereik vallen, zal de male geven van hetgeen men, buiten haar gebiedvoor hut vervolg heeft te wachten. Wanneer het gebleken zal zijndat de Grond- wets-herzieningzelfs onder de leiding dergenen, die men steeds als de hoofden der liberale partij aangemerkt heeft, nocli vereenvoudiging, noch be zuiniging, noch ontlasting heeft aangebragt, dan zullen allen, die het voornamelijk hierom te doen is, en hun getal is legio, door teleurstelling ver bitterd, de oorzaak van het kwaad al hooger en hooger zoeken, en eindelijk in de verandering van den vorm het middel tot hervorming van het wezen trachten te vinden. In dien zin gelooven ook wijdat het thans voorgedragen ontwerp van Grondwet zoude kunnen leiden tot de republiek. (O.) Woensdag, 27 September 1848. Naar Dordrecht, 's.morgens ten 6 ure. trent liet kenmerk waaronder ZE. zijne artikel; ongefrankeerd kan inzenden. Niets zal ons aan. genanier zijn, dan liet afschuoend kwaad dooi middel der pers voor ZE. in het helder daglicht te brengenen dit willen wij niet alleen vooi J. B doen neen voor een ieder stellen wij dei wig hiertoe open. ADVERTENT1EN. De Notaris M.r C. van der LEli de CLERCQ zal, op Woensdag den 27sten September 1848. des middag; ten 12 ureten verzoeke van zijnen principaal, vóór de te veilen perceelen, publiek presenteren te verkonpen Een WOONHUIS en ERFmet annexe Smederij met grove Smids-Gereedschap. pen staande en gelegen in de Minnebroerstraat, te Zierikzee. kad. sectie A, n 08 1G8 en 169. Een WOONHUIS, PAKHUIS en ERVE, in de Sint-Lievenstraataldaar, kad. Sectie A n." 112 en 113, voor Afbraak. Een WOONHUIS en ERF, op den Sint Ant honij'sdam aldaar, kad. sectie A, n.° 841. En op Vrijdag den 29 September daaraanvol gende, des voormiddags ten 10 ure aan het eerst omschreven perceel Een aanzienlijke partij SM1DS-GEBEED- SCÜAPPENwaaronder twee. zeer goede Snij Ijzers wijders Kagcliels en een groote hoeveel heid ouden nieuw IJzer, en eindelijk eenige MEUBELAIRE GOEDERENalles daags vóór de verknoping voor een ieder te zien. SSsr* De ondergeteekendebij zijn vertrek uil Ziertltzee, uit de met zijne vrienden gehoudei gesprekkentot zijne verontwaardiging vernomen i hebbende, dat Cornelia de Kruijff, Wed J. van Staalen, zeker ten einde baren zwem j crediteuren te bedarenof bij hare Stadgenoolei teen onverdiend medelijden op te wekken verspre» i heeftdat zij hem als 't ware uit meiischliennd lieid en zonder schadeloosstelling hij zich liet in wonen acht liet aan zijn eigene eer verschnldisi openlijk te verklaren dat dit een infame lengen is, daar hij haar, gedurende zijn bijna tweejarig verblijf, voor tafel, kamer, wasch enz., die nud te vetnoch te zindelijk warenbehoorlijk heeft voldaanwaarvan de quitantiën onder hem berus tende zijn. Zierikzee, N. OEIFIERS 23 September 1848. Kunst-Uaarwerker Het artikel over de Dwerg-Brandspuit en Brandpomp zal in ons volgend uominer geplaatst worden. De brief van J. B. uit Goes hebben wij ontvangen, en zijn bereid om de artikels, die ZE. zenden wil, te plaatsen doch vooraf wensch ten wij ZE. te ken nen om in nadere correspondentie te treden om Een zeer Oorisant EOGEHENT, genaami DE DRIE PATRIJZENstaande bin nëti de Gemeente Colijnsplaaten hetwelk uil hoofde van den gevorderden ouderdom der eigenares, op zeer aannemelijke voorwaarden wordt aangebo- den. lnformatiën enz. zijnbij franco brieven te bekomen bij den heer A, A. MOOIAAKT, te Colijnsplaat, Een Blaauwe DEKHENGST, oud 6 jaren, den 16 September 1848 goedgekeurd door de Commissie van Landbouw, Te bevragen bij den Heer P. L. THOMAESon der Biezelinge.neiland Zuid- Beveland. 63® TE HUUR om dadelijk te aanvoariler te Zonn/mairete bevragen bij den Heer A. SNIJ DER te Zonnemaire, of bij M. van den BERGE, te Melissant, eiland Over-Ftakkee. De Holloway's Pillen en Zalf hebben op de Bahama-eilanden groote sensatie verwekl Brief, onlangs ontvangen van den heer Frederik Willi ams van den Nassau-Staat. «Ik heb van velen alhier, dit de Holloway's Pillen beproefd hebben vernomen dat 7.\ de meeste baat b'j dcrzelver gebruik ondervonden een enkel geval in liet bijzonde rx>»Gen dame wier vod in een zoo erge toestand verkeerde, dat het noodig ge' obrdeeld werd, ten'einde haar leven te behouden dezelvi afgezet moest worden, heeft door deze Geneesmiddelen, het volkomen gebruik van dat been terug bekomen."' Iedere sóórt van wonden zweren, dikten enz., al waren dez'dve ook vele jaren oud worden volkomen door het ge bruik dier iniduelen hersteld. Uoor het veimcerderd Debiet zijn de PRIJZEN van heden af de volgende Dooses Pillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30 ƒ7,75 ƒ15.30 ƒ23.50, Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 - 3,30 - 8,15 - 15,90 - 23,90- Zijn op franco aanvragen a Comptant te bekomen bij J. P. VERLINDEN, te Bergen op Zoom en aan het Hoofddepót bij den Heer F. E. vaï SANTEN KOEF te Rotterdam, alsmede te Londtn, Strand 244Holloway's Etablissement. Tegen November benoodigd eent van de Hervormde Godsdienst. Adres bij de» Uitgever dezes. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. ds LOOZT Stuttgar zijn met aiq ten aanzien .publiek, in schijnlijk c maatregelen te wagen. Tubingen or de regering der rust me Frankfo morgen zijn rikaden gesn het hnspitaa 19den dezer buiten de sl aarde besteld zicb weinigt ren. In dil een zestigtal die slechts houden zich van de eerst te verwijder nomen oir ontdekken c leveren. 11 reeds bijna voerdwaai regt zullen een aantal r denwaar, moord van wald het in een nabi nismus bij heeft gespei men bij e heeft gevon die bestem Het is eene voor het u aanvoerders »van daag Brussel van het co gisteren tei Ien aangen, vermeld. 1 ken van et congres, a; beschaafde Harder vertrekken datenon llegie en t lards van Ductor Vre Kapt. Dijk: zullen een nog 100 personeel t Binnen li om als bu diën te ve toebereidse Zierikzee Wethouders gebragtda maandove voor het bt welke door tot aanvulli: waarvan de Dat van huizen der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 2