488. Maandag25 September '1848. 5e. Jaanr, ;oop REGTSVERVOLGfNG N ieuwstij dingen KOO rael verity terwijl wij t doen doorbret aaiiflflcht van volen liebbt; ienaren vak BKRRlf f van SLCJJS." recteuren MAJU. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE van dei1 Woensdn des midi nen principi iek present met ann ereedselu innebroerslr 18 en 169. T S en lïlti «O. id, sectie MEN ABONNEERT ZICH Tn Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhaudelaren e:i Postdircetcureu. In Noord-Amcrika, bij J. OUINTUS, Ic Albany, cij bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio, ABONNEMENTS-PRIJS VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maauden. f 1,30. Franco per post ia Nedeiland- 1,50. Voor Noord-Araerilta. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENT I EN*. 10 Cent voor eiken regel. Zogelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De intending der Advertenties kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU; Zitrikiee Dam Lett. D No. 360. Brieven en Ingezonden stukken franco. op den Si 1, n.° 841. er daaraam aan het e( >s-gere l r goede groote hoen dndelijk een les daags BAKKEN Nieuws Dot nd Zuiil-Bn AARD a Idas Nog lets over de tegen den "®^r Voorzeker hebben onze lezers uit dc vorige iaden inet genoegen vernomendat de itgever, ter zake van het geïncrimineerde tikel over den afgetreden minister van Hale, m alle rcgtsvervolging is ontslagen. De oppervlakkige beschouwer zal zicb, bij _.,t zien van den afloop dezer zoo veel ge- üïMiABKR® iit makende zaak, verbeugen, dat er in mur' Moe«ederland nog regt te verkrijgen is. Hij echter, die er meer gezet op nadenkt, len loop van het proces nagaat, en den iitslag onpartijdig beoordeelt, zal zicb tevens ver eene bijzondere omstandigheid bedroe en, namelijk, dat dit regt alleen voor geld verkrijgen is. Alleen voor geld te verkrijgen zeggen wij; nadeelig voor den vervolgdenwant zoo hij al niet veroordeeld wordt, heeft men hem in elk geval een groot verlies berokkend, in geld, in tijd en in rust. Hopen wij, dat eenmaal de dag aanbre ke, dat inen onbepaalde geregtigheid ook eil hebbel Cosmopliilns voor den armsEen burger veil hebbel wegnemen zal. Het wederujdsch vertrouwen en aast, daaraan komt knagen eil ze ondermijnt; en p voor Punt .00; Aniscl v 45 cent esch Itoo 0 centsE nts per flosc 10 het pont 'n f 6,00 pondGe JlijBorstc asiverk bu id Slijpste Duflel f 2 auwe Wolli sche en Go ?n Boezel cenls l1/, d 15 cents :enls, Zwar ken 25 cent: nts, G den 50 conl Saijet 1,1 n, enz., era elijk minder, hoest en t's Pillen leen een god till of spraak in allesocr ionen die zc en zonder E: lien, c» ai bende, limine 'de Molloven) lal te zulle: oo gerust li ItIJZEN val 13.30 /"23.30. 13,90 - 23,9), bekomen lij e 'Aieri/czee, r F. E. vAl Ie te Londen, P. DE LOOZF BW H/ jj„| Jminers zoo het den Uitgever aan de gel- lelijke middelen ontbroken had om van de m lliddclburg over hem uitgesproken veroor deling in appel te komen, dan had hij oorzeker daarin moeten berusten, en zicb Je gevangenisstraf en geldboeten 'moeten aleu welgevallen. Thans echter heeft hij zich getroost meer- Jere opofferingen te doen, om zijne zaak voor eene hoogereregtbank ledoen verdedigen, en dit gevoegd bij andere nadoelen, ont staande door de noodzakelijke afwezigheid fit zijne zaken, is de aanleiding geweest Jat hij het verlangde regt heeft kunnen erkrijgen. Ziedaar dan de zoo hoog geroemde ge regtigheid in Nederland ze bestaat in hare ;eheele volheid slechts voor hem, die geld jeuoeg heeft, om ze te betalen. Immers hij, lie, zonder geheel onvermogend te zijn bui ten staat is, de kosten te dragen van, door eenen bekwamen verdediger, zijne zaak voor eene hoogere reglbank te doen verdedigen, ide Hemels moet dikwijls in een vonnis berusten, dat liij uit innerlijke overtuiging voor onregt- vaardig houdt. Immers zoo het Provinciaal Geregtshof den Uitgever thans mei regt heeft vrijgesproken, is hij ook door de Arrondissements-Reglbanl- ten onregte veroordeeld geweest. Daarom moesten de kosten van liet regls- geding thans gedragen worden door zijne vervolgers, door hen die hem ten onregte zochten te bederven te ruïnerenmaar neenzij worden gedragen door den slaat, dat is door het geheele volkde Heeren vervolgers betalen, nu zij onregt heb ben, niet, meer daaraan, dan ieder burger, ja eigenlijk minder Om intusselién den Uitgever, zijne gelde lijkc opofferingen, zijne moeiten, zijne zor gen, zijne verliezen te vergoeden, daarvan kan geene kwestie zijn. Hoe derhalve zulke drukpers-vervolgingen afloopcn, zij zijn in geen geval nadeelig voor de vervolgers, al bandelen deze met bel grootste onregt; en zij zijn in elk geval BELGIË. Brussel22 September. Gisteren is door liet congres der Vrienden van den Vrede eene tweede zitting gehouden. Na de voorlezing der notulen van de vorige zitting, onderwierp de president aan het oordeel der vergadering voor de tweede maal liet volgend besluit, dat reeds den vorigen dag aangenomen was. Het luidt als volgt: Het congres verklaart, dat het gebruik der wapenen tot regeling van de onderlinge geschillen der volken, door godsdienst, rede, regt, niensclie- lijklieid en volksbelang wordt afgekeurd. Diens volgens is het voor de beschaafde wereld een pligt en een middel tot geluk, de maatregelen te nemen die strekken kunnen om den oorlog geheel af te schallen." Even als de eerste maal verklaarde zich thans slechts een lid der vergadering er tegen namelijk de lieer Ramon de la Sagra. De heeren Roussel, Chamerovzow, Panchaud (een protestantsch gees telijke). Rastoul de Mongeot (oud professor bij de universiteit van Frankrijk), Sturge, Somerset-Irving en John Allain, voerden aclitervolgens het woord, om te wijzen op de voordeelen van den vrede. De heer Ramon de Ia Sagra nam het woord om zijne afkeurende stem te motiveren. In deze zitting werd een brief van den heer Richard Cobden voorgelezen, die zich verontschul digt, dat hij bij het congres niet kon tegenwoordig zijn, maar verklaart, dat hij er zijne volle sym- phatie aan schenkt. Vervolgens werd een besluit voorgesteld, luidende: »Het is van hoog gewigt, bij de gouvernementen aan te dringendat door eene beslissing door scheidsmannen, welker bepalingen men in de trac- taten zoude opnemen langs minnelijken weg en volgens de regelen van het regtde geschillen worden beslist, die tusscheu de volken zouden kunnen ontstaan. Speciale scheidsmannen of een opperste internationaal hof, zouden in liet hoogste ressort uitspraak doen.'' Dit voorstel werd met eenparigheid van stemmen, buiten die van de heeren Suringar en Ramon de la Sagra aangenomen. Aan de orde van den dag was de discussie over liet voorstel tot vorming van een congres, bestaande uit afgevaardigden van alle volken en belast zullende worden met hot opstellen van een internationaal wetboek. Hierover ontstond levendige debatten verscheidene redenareii voerden vóór en tegen het woord. Daarop werd de zitting verdaagd tot des avonds ten 7 ure. het bewijzen van goede diensten is zoo gunstig voor ieder volk in het bijzonder, als voor de hand having van den vrede en de uitbreiding van don voorspoed der natiën iu het algemeen." Daarna ging het congres uiteen. NEDERLAND. 2£w©lle, 21 Sopt. Te dezer stede hoeft dezelfde palentregeling voor de graanhandelaren plaats ge had, als zulks te Deventer het geval schijnt ge weest te zijn met den Heer L. F. Piekema, en ofschoon het algemeen bekend is dat de graanhan del in het laatste jaar zware verliezen heeft ge ledenheeft de administratie de hoogste klasse toegepast. Het ongerijmde hiervan is door het Col- legie van Zetters aangetoond, en op grond daar van voor allen hunne vorige klasse behouden waartegen zich de administratie verzet heeft. Dien ten gevolge hebben sommige graanhandelaars ge reclameerdwaarop beide wederom gehoord zullen worden, waarna alsdan de beslissing aan H. II. Ged. Staten overblijft. Het vorig jaar hebben zich die Heeren van die taak in vergelijking van vroeger, redelijk gekweten, zoodat men ook thans eene billijke beslissing verwacht. Van de administratie hier is men productiviteit gewoon maar dat de zoon van een voormalig liberaal vertegenwoordiger der Tweede Kamer zich ook aan opdrijving overgeeft» is vreemd en strookt weinig met de vrijzinnige beginselen, die de vader bij zijn leven was toegedaan. In Zwolle loopt de opdrijving alle klassen dei- neringdoenden door. Wat ook het Collegie van Zetters zich daartegen moge verzettenhet baat hen bitter weinig. Het is dan ook tusschen de Administratie en liet Collegie van Zetters zoo verre gekomen, dat thans alles schriftelijk wordt afge daan hetgeen vroeger mondeling met den Con troleur werd behandeld; men kan de lucht niet meer verdragen. Onderscheidene executiën zouden er reeds hebben plaats gehad, want de billetten waren reeds af gegeven of aangeplakt, doch het is weder gesust. Thans is er wederom ietswaaraan niet te sussen valt: de Heer H. G. Breijink Koffij huishouder en Looijer, heeft zijn aangift-biljet voor liet per soneel niet willen invullen, ondanks allerlei aan maningen aangezien hij meent hierin een reactie- middel tegen de opdrijving van zijn patent te zien; want de fleer Breijink had niet tegen de aangifte van zijn personeelindien hem zijn patent niet te hoog was opgedreven geworden. Den 1*2 dezer heeft genoemde Heer Breijink van den Kijks- Ontvanger ontvangen een eenvoudig aanslag-hillet op een ongczegeld papier geschreven waarbij de som op slechts f 035,76 wordt gesteldmet last om deze binnen acht dagen te voldoendaar hij anders door regtsmiddeien daartoe zal worden genood zaakt. De Heer Breijink is een goed gezeten en op passend huisvader, doch een man van een vast karakter, die zich door niets laat afbrengen van zijn vaste voornemen om al de gevolgen gerust al te wachten, zoo als hij in 1830 heeft getoond, toen eenige zijner huismeubelen ook wegens ge weigerde belasting voor de hoofdwacht zijn gebragt, I waarvan toen eene stoel is verkocht. Ten gevolge De zitting werd hervat door het bediscussiëren van dit vreezen wij zeer voor verdere nadeelige van liet volgende besluit: i gevolgen. Het is te wenschen dat het congres der Hoe onverstandig kan toch eene administratie natiën bijeenkomen om een wetboek, ter regeling werken, om den wrevel van eene gansche burgerij van de internationale betrekkingen, op te stellen; als zijnde die bijeenkomst en het opstellen van dat wetboek gewisse middelenom tot een alge- meenen vrede te komen." Toen liepen de debatten over de bij de gouver nementen aan te vragen aigemeene ontwapening der legers. Het daartoe betrekkelijke besluit luidt aldus: Er is grond om eerbiediglijk de aandacht der gouvernementen te vestigen op eene gelijktijdige en aigemeene ontwapeningdie te gelijkertijd de staatslasten verminderen en de voortdurende aan leiding, die de militairen tot verbittering geven, daardoor alle welvaart onmogelijk maakt, en het geluk des huisgezins in wrevel, vervloeking en lusteloosheid verkeert. O zalig Turkije, waar de knellende boeijen hoe langer hoe meer worden losgemaakten waar de tijdgeest zijn invloed doet gelden; terwijl hier de burger nog onder mid- deleeuwschen druk gekromd gaat [Kal.) ELötéerdlaiïjL21 September. Onze Correspon dent te Frankfort deelt ons heden het volgende meer uitvoerige verslag mede van de onlusten, die aldaar hebben plaats gehad: 18 Sept. De aankomst van Oosten rij ksche en Pruissische troepen was hier zeer welkom zij waren op verlangen des senaats, door den rijks bestuurder van Mainz ontboden geworden. Deze troepen hadden dadelijk alle toegangen van de St, Pauluskerk bezet, om de nat. vergadering te beschermen tegen elke onderneming der democra ten die niets minder in den zin haddendan de geheele vergaderingten minste de leden der reg- terzïjde, weg te jagen en die der linkerzijde ais nieuw parlement te constitueren. Ten gevolge dei- militaire maatregelen is bun ciit wel niet gelukt maar daarentegen hebben zij ons een barricaden- dag verschaftwelke bij die van Weenen en Berlijn weinig behoeft achter te staan. Sedert heden middag waren alomme door democraten van hier en de-naburige plaatsen barricaden opgeiigt en bezet, waardoor alle gemeenschap afgesneden was; overal werd appél geslagen, om dc burgerwacht onder de wapenen te roependie echter hieraan niet beantwoord heeft en ook niet heeft kunnen beantwoorden tegen 2*/a uur heeft het gevecht op onderscheiden punten een aanvang genomen, nadat de senaat aan den rijksbestuurder had ver klaard zich niet in staat ziende openbare orde te handhavenen gevolgelijk het gezag in zijne handen nederlegde. Deze schijnt dan ook in over leg met de weder in functie getreden rijks-mi nisters bevel gegeven te hebben de barricaden stormenderhand te nementerwijl tenzelfde tijde naar Mainz, Darmstadt n Wiesbaden order werd gezonden om per spoortrein nog 8000 man troe pen herwaarts te zenden. De iosurgenten hadden het bijzonder op do Pruissen gemunt en wilden dezelve uit de stad verw ijderd hebben waarin de rijksbestuurder onder geene voorwaarden bewilligen wilde. Ten einde echter het bloedvergieten te vermijden, liet men de Oostenrijkers tegen de eerste barricade opruk ken in de hoopdat tegeu deze geen ernstige weerstand zoude geboden worden. In deze hoop zag men zich echter teleur gesteld; want ofschoon deze aanvankelijk in de lucht schoten, beantwoor den de insurgenten dit met een moorddadig vuur, waardoor verscheidene Oostenrijkers gedood of gewond werden. Zij namen echter deze barricade waarop eene roode vlag was opgestoken. Tegen 3l/4 ure waren eindelijk nog 2000 man Oosten— rijksche troepen en 800 man uit Darmstadt met 10 stukken geschut aangekomen en nu werd op alle punten het gevecht algemeen van dat tijd stip tot 's avonds 5% uur hield het vuur uit het kleingeweerafgewisseld met kanonschoten, niet op, en toen vernam men, dat de meeste barri caden genomen waren, en de insurgenten ook de overige ruimen wilden op voorwaarden, die echter door den rijksbestuurder niet aangenomen konden worden. Na eene onderhandeling van een halfuur werd het gevecht weder laat in den avond hervat en eindigde eerst door het nemen van al de bar ricaden. Het getal der dootlen en gewonden 1 at zich op den hals te halen, en dat in dezen tijd, nu al de gemoederen zoo gistende zijn, door de ongelukkige grondwetde begoocheling met het jzich nog met geene mogelijkheid bepalen, onder woord bezuiniging en de verregaande onbeschaamd- 'deze zijn vele onschuldige offers en algevaardigden. heid met de woorden afschaffing der belasting op geslagtgemaalzout. zeep en turf. O arm Nederlandl wat lot is U beschoren! Een ijverig en ondernemend man moet zich in dat Nederland vroeg of laat beklagendat hij zijne werkzaamheid ten nutte van zijn gezin en De afgevaardigden prins Liehnowsky en de heer von Auerswald zijn letterlijk in de nabijheid der stad in stukken gehouwen, De stad is in staat van beleg verklaard. Alle gezelschappen en clubs zijn opgeheven. 19 Sept. De openbare rust is sedert niet weder tot voordeel van landen maatschappij aanwendde; in onze stad gestoord geworden, en schijnt ook want zeer spoedig loopt hij bij de administratie j niet meer bedreigd te zijn. Op dit qogcnbljk he in 'toog, die op de ontwikkeling zijner energie staat dc bezetting uit ten minste 8000 mato Oos

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1