it, Zalf. 15 E 11 I G T. Be Herziening der Grondwet. NIEUWE ZEGEPRAAL VRIJE DRUKPERS. SEW-ïOBu lastschip, h'aili, i September. D. Standisch ingerigfe srhfi. 'fgestaan, TOT gelieven zich hij den Agent 'straat te Goes, nde berigt zij. stigers.dat hij 'erd niet een BKIUES rlskoplselic zorg en een <?n ver- uil' eenen Bril -villen vervne- i Heer J. p. Hij waar oor die seha- ui de huizen lalig gevormd "a zich sle- "'m met hun eene prompte van 0AM, Dordrecht. ocderen rond. en van den ht, wonondo i-n Bril- an de beste ceruiiis in de is bet dat B< ilJensIijjier neven met Doctor nlngenz." ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBOD &1EN ABONNEERT ZICH In Ncilorlaiul, bij don Uilgever bij alle Boekhandelaren e:i PosldirectCtiren. In Noo ui-Amerika, bij J. QTJINTUS, lc Knffnlo, en bij C. de REGT, Ie Cleveland Staal Ohio. ABONKEKE2NTJ5-PRIJS voor beide uitgaven» Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post in Nedciland1.30. Voor Noord-Amerika. Franco New-Yoilc. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maaudag en Donderdag, ADVERTENTIE!*: 10 Cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advertentien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierik/.ee, Dam, Lelt. B. No. 300. Blieven en Ingezonden stukken franco. trand n°. 43, 1 te Lon deu, Hij kou rond zetten. toen hem kon doen.'* hij ile «e- tot verwoL- zoo goed vaa 3.30 ƒ23,30 - 23,93 jekomen bij er te Goes, F. E. van te Londen. bekwame van de itias «E- en >/k immer a n 25 0 cents, rlnes ililcii, Het volgend lommer zal in plaats van Donderdag op Vrijdag morgen worden uitgegeven. Be Advertentien kunnen Ingezonden worden tot Bonder dag avond. beginselen verblijdende, bieden wij ieder, zelfs den gekozen te zijn, welke twijfel ten overvloede dooi ultra behouder, de hand desvredes, noodigen wij een groot aantal deskundigen gedooid wordt, een ieder uit om, gesehiedt dit dan ook niet ge- b. die betreffende de organisatie-van hel leger, heel naar zijne bijzondere wijze van zien, mede te daar v ij lieverter voldoening van eenen geliefk' osden werken aan de opbouw en bloei van het nieuwe en, zoo wij meenenniet onbillijke» en algemeen huis van den Staat. En waarom zou hij, die op rogt tiet Vaderland lief heeften het wel niet liet Volk meent, die aanbieding versmaden de toege- gedcefden volkswenscli, en niet minder om den wil en liet wel/ijn onzer jongelingschep geheide af schaffing der Lotingen en der Nationale Militie als reikte hand nors van zich afstooten? Wanneer vvijzijnde een ondoelmatig en, zoowel uit een finaii- als Irouwe zonen slechts werkzaam mogen zijn ciëel als zedelijk oogpunt beschouwd hoogst iiadeclig tot, en bevordclijk aan de welvaart des Vaderlands 11 1 behoeft ons immers het hoe, waarop dit geschie den zai, minder bekommering te baren? gegeven van de daarover Het Ontwerp van Grondwet, door de Commissie van 17 Maart, op last des Koiiings vervaardigd, en si its herhaalde malen door de raadslieden dei- Kroon, deels uit eigene beweging, deelsom aan de wenschen der Vertegenwoordiging te gemoet te komen, gewijzigd, werd in den laatsten tijd met een aanzienlijke en de algemeonc verwachting ver overtreffende meerde?heid, door de Tweede Kamer aangenomen, Gaarne hadden wij onzen lezers van die Ontwerpen en de deze vergezellende Mcmoriën van Toelichting eene algcmeene lezin hun tevens een geleidelijk versla in de Kamer gevoerde debatten medegedeeld, en hun ook onze denkbeelden desaangaande doen ken nen. De omstandigheid echter dat de Nieuwsbode slechts tweemalen in de week verschijnt; de uit gebreidheid en het gewigt der onderwerpen om welke voor de vatbaarheid van een groot deel onzer lezers duidelijk te maken, wij eene meerdere ruimte behoefden dan waarover wij beschikken konden; do onopli uideiijke wijzigingen daarin aan- gebragt, die elkander zoo snel opvolgden dat zij het ons onmogelijk maakten daarmede gelijken tred te houden en niet minder onze afkeer om half of stukwerk te leveren, moeten als zoovele redenen beschouwd worden die, ons verhinderd hebben aan dat verlangen te voldoen, lutusschen heeft de aan neming der bewuste Ontwerpenstraks gemeld plaats gehad. Hoogst belangrijk waren de discus sion, inzonderheid over liet nieuwe stelsel van Ver tegenwoordiging, welke die. aanneming zijn voor afgegaan; belangrijk niet alleen om de onderwerpen zelve, maar ook om de verschillende beschouwin gen en denkbeelden daarover in liet midden gebragt en zoo voor als tegen met waardigheid en kracht verdedigd. Inderdaad de Kamer leverde gedurende den jongstcn strijd een belangwekkend schouwspel op; en wij deeleu geenszins liet gevoelen van hen welke dien strijd ffiiauw. nietig en onbeduidend genoemd hebben. Integendeel vinden wij daarin liooge ernst en gemoedelijkheid en bij de onzen landaard kenmerkende mindere ingenomenheid met liet nieuwe, en eene niette verbloemen vrees voor- veranderingen, den ouden van dagen, als vrucht van veie teleurstellingen eigen, toch geene redcnlooze afkeuring of blinde verwerping, maar wel de warme uitdrukking van opregte vaderlandsliefde, die wij gaarne voor echt aannemen, 't Is waar, men vindt er niet die hoogdravende hom hast indie de parlementaire voortbrengselen onzer Fransche en Ouilsche naburen, hoe schoon Na alles wat ook nog in den jongsten tijd ge schied is, en waarbij de strekking van den Volkswenscli zoo duidelijk aan liet licht kwam, wordt ineu genoopt te vooronderstellendat ook de Eerste Kamer haren vrueliteloozcn tegenstand opgeven en ten einde gevaarlijke hotsingen te verhoeden, besluiten zal met de bewuste Ontwerpen aan te nemen; waarna men veilig vertrouwen mag, dat ouk de bijeen te roepon Dubbele Kamer, door daaraan haar goedkeurend zegel te hechten ze tot wet verheffen zal. Met dringend verlangen wordt het oogenlilik, waarop zulks geschieden zal, door de Natie te gemoet gezien. Ook wij deelen in 's Volks regtmalig ongeduld want de tegen woordige crisis moet zoo spoedig mogelijk voor bijgaan zal zij niet de droevigste gevolgen na zich slepen. Aan dien normalen toestand moet tot eiken prijs een einde komen; daarom wen schen ook wij van ganscher harte de beslissende aanneming der Weis-Ontwerpen opdat een daarop të vestigen definitief ministerie er eindelijk eens met ernst aan denken kunne, ook in ons belasting stelsel die wijzigingen te brengen welke dagelijks meer dringender en dringender noodig worden; waarna het grootste deel der Natie, meer nog dan na liet einde der Grondvvels-herzicning reikhal zend uitzieten welke het noodlottig worden kon langer te vertragen. Wijzigingen, die de thans nog plaats grijpende nuttelooze, om niet te zeggen schandelijke, geldverspillingen, voortaan onmoge lijk maken moeten; waarhij bezmsigikg en het schenken Van vei ligting aan den nijveren en thans zoo zeer gedniklen en bijna geheel uitgeputten middelstand, middel en doel zijn moet; en zon der welke iedere Grond n ets—herzieningook de ruimste en vrijzinnig.Ie ontoereikend zijn zou om de toestand des diep gezonkenen Vaderlands en de stemming des Volks te verbeteren. Wij zeggen niet voordacht De stemming des Volks lc verbeteren. Want, laat liet ons niet verbloemen deze is niet meer zoo gunstig en kalm als weleer. Schoon orde en wet beminnende, valt het niet te ontkennen dat de Nederlandsche Burger liet zware belasting-juk moede is, te lang reeds door hem getorscht en de ontheffing van hetwelke zijn voor naamste wcnscli is, wier 'vervulling eclilcr verbazend lang uitblijft. der en schadelijk overblijfsel der gevloekte Napoleontisch oveiheersching en dwingelandij, en samenstelling van liet Leger uit enkel vrijwilligers, zoo als dit Engelandplaats heeft, gevvenscht hadden. (Zie onze boven aangehaalde petitie, art. 14.) En dit zooveel temeer als tegen dergelijke veranderde zamenstelling geouc genoegzaam geldende of overwegende bezwaren in het- midden gebragt kunnen .worden. c. eindelijkom van geene andere minder be langrijke te gewagen die welke het inkomen der Kroon op een millioen guldens stellendaarhoe gaarne wij den Vorst een inkomen, toereikende (wij spreken als de ministers) om den luister dei- Kroon op te houden, z^gen toeleggen, vooral wanneer daarvan zulk een edelmoedig en echt vorstelijk gebruik gemaakt wordt als zulks de ridderlijke Willem II doethot ons nogtans voor komt dat in de gegevene omstandigheden De Koning onnoemelijk rijk De Natie bedelarm een millioen schals jaarlijks inkomenbehalve vele andere zeer aanzienlijke emolumenten en gel delijke voorregten, zeker nog de helft te veel is. Wij zullen op die omstandigheden niet smalen evenmin het óók daarover smeulend vuur des on genoegen aanblazen doch wat men ook daarte gen inbrengen moge, wij houden vol dat men behoudens regt en billijkheid, aari een Vorst geene zoo enorme sommen toeleggen mag terwijl een groot deel zijner onderdanen gebrek lijdt. Aangezien wij het er ecfi.er, op grond van ge schiedkundige en zich neg dagelijks voor ons her halende feiten, voor houden moetendat niet zoo zeer de regeringst-orni als wel de regeringswijze Op nieuw heeft de Hooge Raad getoond de eer naam waardig te zijn, voor lang dit hoogste- regler- lijkc ecllcgie gegeven n. I. liet palladium onzer region en vrijheden. Op nieuw - heeft zijne onaf hankelijkheid en heldere blik de Nederlandsche •linkpers eene glansrijke overwinning doen behalen op bekrompenheid en partijzucht. De hulde en de dankerkentenis van allen die in Nederland <le vrijheid des vvoords waarderen zij haar daarvoor openlijk toegeliragt. De Heeren «5. lie Vries en W. van IVifte- rlt-lkdo eerste Redacteui de tweede Drukker en Uitgever van het Weekblad <te Hydra, Ier rc- quisitic van ons vervolgziek Opcnli. Min. door de Arrondissements-Hegihank te Amsterdam, en door het Prov inciaal Geregtslief in Noord- Hollandlot boete en gevangenisstraf veroordeeld wegens de overname van het beruchte artikel uil de Durgcr: De aftreding van van Uallzijn door dcnzrlvcii finaal vrijgesproken, op grond dal de aanklagt niet door (ien bjloedigden zelve, maar door het O. M. ambslhalvc gedaan, niet ontvankelijk was, aan gezien do Heer van lüall tijdens de overname van het artikel door de Hydra, en tijdens liet indienen der klagte, reeds opgehouden had minister te zijn, en alzoo niet meer kon gerekend worden tot de openbare magt te belmoren. Wij feliciteren van harte de Redactie van «Sc Hydra met deze gelukkige uitspraak die voor zeker aan al onze terzelfder zake vervolgde ambt- genooten hoogst welkom zijn zal, en ook door ons met vreugde vernomen werd. Intusschen vernemen wij van eene andere zijde, datals een staaltje van gelijkheid in Nederland sche zin, de Uitgeefsler der Vlissingsche Courant, wegens dezelfde zaak -vervolgd en door de Arron- dissements-Rcgtbank te middelburg tot 3 maanden gevangenisstraf en 500 gulden boete veroordeeld I iiuv; Gi'iiuuu v/ui ooi pon overigens ook, vaak ontsierd; maar echt Holland- goedkeuriu sclie, degelijke, schoone taal werd er gehoord voortreffelijke woorden zijn er gesproken. Ook de minderheid heeft, edoch, onzes inziens, met minder proefhoudende Wapenen, haar stelsel verdedigd, en schoon voor de meerderheid wijkende, is zij niet lafhartig op de vlugt gegaan maar eervol en in goede orde teruggetrokken. Eene meer dan gewone cordaalheid valt ook aan hun niet te betwisten. Een ieders gevoelen eerbiedigende, en den man hoogachtende, die opregt zijne ineening aanklevende, do moed heeft zijn stelsel te verdedigenook dan wanneer hij zich vooraf van de afkeuring der meerderheid verzekerd houden kanzullen wij althans niet smalen op de nu onderliggende partij; zullen wij geene oude wonden openrijtennog er toe bijdragen eene vete te bestendigen, die niet dan nadeclig voor liet algcmeene Vaderland zijn kan; maar ons in de overwinning der liberale over het meerder of miiider gelukkig zijn van een haar verzoek om gratie is geweigerd. Inderdaad Voik heslist; waarom wij ook niet zoozeer aan 'ij die den koning geraden hebben dat verzoek om vroegere of nog bestaande grondwetten, als wel gratie van de hand te wijzenhebben den Monarch aan vroegere Regeringen in verband inet niet weder Eene andere vraag is het, of wij die Wets ontwerpen, zoo als ze daar liggen onze volkomene schenken kunnen of wij ze genoeg zaam achten ter bevrediging van de tamelijk hooL opgevoerde wenschen des Volks En hierop ant woorden wij gul weg: Neen. Noch het eene, noch het andere. Er worden verscheidene bepa lingen in die Ontwerpen gevonden die wij liever niet of wel beduidend gewijzigd daarin opgenomen zagen, terwijl wederom andere gemist worden, die wij gaarne daarin vinden zouden. Tot de eerslgcmelde behooren voornamelijk a. die, welke vaststellen, dat de Natie voort durend door twee verschillend gekozene ligchamen zal vertegenwoordigd worden en de Vcitcgen- woordiging aldus in twee kamers zal gespli 1st blijven de eene te kiezen door de Provinciale Staten de andere regtstrepks door het Volk ,- daar deze wijze van zamenstelling, waartegen wij onze op te rakelen omstandighedende schuld van 's lands diep verval wijten; zoo wachten wij ook voor hot heil des Vaderlands in de toekomst meer van de Nieuwe regeringswijzeen van de, door do vrije ver kiezing van ten minste een der vertegenwoor digende ligchamen, aangewezene contröle des Volks, dan wel van sommige bijzondere bepalingen in de Grondwet; en stellen ons derhalve, niet die be sprokene Ontwerpen, schoon sommige der thans bestaande Volksbezwa"en -aardoor bestendigd wor dentevrede, en zien v.. met verlangen den dag te gemoet waarop wij dezelve als Grondwet zullen kunnen huldigen. Is eens dat ooger.blik daar, zoo hopen wij tot het Nederlandsche Volk, dat wij meenen dat onze gevoelens en wenschen deelt, een toepasselijk woord te spreken. Michiel dc Handt. tVij houden ten dezen opzigle aan onze mea ning vast. uitgedrukt in onze Petitie aan dc 2dt Itamcr, [Zie (Nieuwsbode van Donderdag, 39 Maart 11.) waar u>ij aldus spraltcn: Zonder de uilgeslrchlsle bezuinigingen in het huishouden van onzen staatzouden alle staalkun dige hervormingen hun doel missen en Itan het Vaderland onmogelijk gered worden. De lange duur der verkwistingen heeft Ncêrlands burgers het liar- teblocd afgetapt, en Neerland zelve is tegenwoor dig niet ongelijk aan den uitgeleerden en verzwak ten kranke, die niet alteen een herstellend genees middel maar ook versterkend voedsel behoeft of zonder het laatste toch wegsterven zoude." De treffende gelijkenis van dit beeld moei. onzes inziens, bezwaren vroeger reeds breed gemotiveerd mede bij de ecrslc lezing een ieder dadelijk in licl oog gedoeld bobben ons toeschijnt niet zeer gelukkig springen. een slechte dienst bewezen. Zoo ergens toch termen konden gevonden worden neen, in menigte voor handen warenom van liet schoonste vyurrogt dei- Kroon, liet regt van gratie, gebruik te maken dan was het bier en zij, die de Koning door hun adv ijs daarvan weerhouden hebben, verdienen niets andcis dan de diepste verachting der gehcele Natie. Zoo zal dan die ongelukkige en diep bedroefde vrouw, die weinige weken nog geleden haren echt vriend verloor, en daardoor in de mocij'-lijkste om- standingen gebragt werd; die, zoo wij vernemen, zelve eene uiterst zwakke gezondheid geniet; die eenige nog zeer jeugdige kinderen heeftwelke hare niuo- derlijke zurg volstrekt niet ontberen ku mienen een huisgezin en eene broodwinning die zonder li'aar opzigt spoedig te gronde gaan zullende strenge straf dragen, door partijzucht toegepast o;i eenedaad, die regtens noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstelten kragtens de uit spraak van den floogen Raad zelve, niet strafbaar is, daar de vervolging onwettig en op willekeurig gezag ingesteld werd? Bij Goii, neen! Dat kan noch mag, noch zal niet geschieden! De vrouw, de moeder, de weduwe, in den kerker, cnregtvaar- ilig inden kerker! Dat ware eene gruwel, datwareeen daad van schandelijk geweld, in naam der Wet, der Regtvaardigheid derMeiisclielijklieid protesteren wij luide da irlegen. Amhtgenooten van de Nederlandsche pers, protesteer alien met ons! Aan uwe eigene eer, aan uw eigen gevoel zijt gij dit verpligt. Dc ongelukkige vervolgde mag niet in den ker ker geworpeirworden, voor iets waaraan zij, ware liet dan ook al overtreding, voorzeker geheel on schuldig is. De afkeurende kreet(lie daarover in geheel het land opgaat, zal welligt den Koning beter ingelicht hebben. Daarom inoet er nogmaals

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1