LEES HIER! onderdanen door die vermindering zou worde" vergroot. Duizenden van ingezetenen zijn door die belas ting «rm gewordenduizende anne moeders en kinderen lijden koude door die belasting. De Koning zoude dat millioen niet begeerenals hij alle de ellende en vcrwenschingen kende die de beding daarvan veroorzaakt. Het inkomen van den Prins van Oranje ad ƒ200,000 kan zeer wel met de helft worden verminderd, en nog beter zoude het zijn het bedrag tijdelijk tot 50,000 te beperken. Waarom zoude de toe komstige Koning van Nederland niet willen me dewerken tot behoud van het vaderland Het onderhoud der koninklijke paleizen ad ƒ50,000, kan ongetwijfeld ook met de helft van die som worden bestreden. De Raad van State kost ƒ88,900. Hij is bij een homogeen en verantwoordelijk ministerie eene over tolligheid, een hors d'oeuvrp. De kanselarij der beide orden en de Hooge Raad van Adel behooren te worden opgeruimd, waardoor men ruim 4-0,000 kan bezuinigen. De kosten van het Departement van buitenl. zaken bedragen ƒ541,933. Gewis kan meer dan de helft op dat cijfer worden bespaard wanneer wij de dwaasheid laten varen eene houding aan te nemen als of wij een groot Rijk waren. Het Departement van justitie kost 2,WO.734 Wie wederspreekt het dat door eene herziening van de organisatie der Regterlijke magt, eenige tonnen gouds kunnen bezuinigd worden? Het Departement van binnenlandsche zaken kost ƒ4-,4-64-,458. Men behoeft den staat van berekening voor dat Departement slechts in te zien om zich ten vollen te overtuigen dat almede daarop vele honderd-duizenden kunnen bespaard worden, dater eene menigte posten voorkomerr, die men zoude kunnen dulden wanneer de staatskas overvloeide, maar waarvan de uitgaven misdaad worden, wan neer de arme man die betalen moet. De Departementen voor de zaken der Eerediensten kosten ƒ2,212,275,11. In de behoeften dier Eere diensten kan op eene meer eenvoudige en onein dig minder kostbare wijze worden voorzien en vele honderd-duizenden guldens kan men uitwinnen door die Departementen geheel te doen wegvallen. Het Departement van Marine kost ƒ5,545,632. Voor hare Marine heeft onze handeldiijvep.de natie alles over, en het cijfer zoude haar niet hinderen, wanneer daarmede werkelijk eene goede vloot wierd in stand gehouden: maar daarvoor wordt het geld niet besteed, het wordt grootendeels vcradmiiii-j streerd. De klagte is even algemeen als gegrond, dat onze Marine verkeert in eenen slechten toe- j stand; bij eene meer doelmatige en zuinige han delwijze zouden wij eene voldoende vloot hebben: en dan nog aanzienlijk minder behoeven uit le gevende w et behoorde daarvoor te waken en de volksvertegenwoordigers hebben zich slecht van hunnen pligt gekweten door daarvoor niet te hebben gezorgd. Het Departement van Financiën kost ƒ6,313.189. Op dit cijfer is welligt de helft te bezuinigen, wanneer men een leger van ambtenaren afschaft, die door de afschaffing van onderscheidene belas tingen overtollig zullen zijn en de administratie vereenvoudigt. De kosten van het Departement van Oorlog be dragen niet minder dan ƒ11,675,000. De be grootingen van dat Departement zijn altijd goed gestemd door de Leden der Tweede Kamer, ook zelfs door hundie tot de zoogenaamde oppositie behoordenonder zeer weinige uitzonderingen. Men houdt het er voordat dit geschiedde om den Koning te believenwijl men wist. dat Z. M. daaraan het meeste hechtte. Men heeft den Koning en het Vaderland daardoor eenen zeer slechten dienst bewezen. Wij gelooven dat men de helft op die uitgave zoo niet meer, besparen kon. Waarom schaft men niet af de Nationale Militie, die het volk verarmd en de jeugd de- moraliseerd? Vele vestingen kunnen zeer goed gemist worden, die geheel overtollig zijn in den tegenwoordigen tijd en die volstrekt geen nut doen, die om geene andere reden blijven bestaandan omdat zij eenmaal aanwezig zijn. Eindelijk bedraagt het cijfer der pensioenen behalven hetgeen pro memorie is uitgetrokken ƒ3,431,912. Het grootste gedeelte daarvan wordt genoten door personen van hoogen standdie gedurende vele jaren rijk bezoldigd geweest zijn. Ten behoeve van menigen schatrijken wordt ook in dit opzigt het penningske der armoede ten offer gebragt. Ontzettend veel valt hier te bezuinigen. Het is te wenschendat de wet bepaalde dat niemand regt op pensioen zoude hebbendie niet konde overleggen een certificaat van het gemeente bestuur, waaruit bleek, dat hij daaraan behoefte had en dat in geen geval eenig pensioen de som van 1500 zoude mogen overschrijden. Het bestek van dit artikel gedoogt niet in meer bijzonderheden te treden, wij zullen de gelegen heid hebben hierop terug te komen. Het wordt bespottelijk, wanneer men anders wijze mannen, hoort volhoudendat er van belang niet zoude kunnen bezuinigd worden. Tien of twaalf milli- oenen kan men besparen en dan nog vele werken tot stand brengen ter bevordering van de welvaart der natie.- Gaat voortmoedige mannenLuzac Donker Curtius en de Kempenaerl op den weg, dien Gij hebt ingeslagen. Laat U niet ontmoedigen door de mannen van bet behoud cn der aristocratie; verlaat Gij de zaak des volks niet, en het volk zal U niet verlaten (O.) Waarlijk wij hebben geene reden lot klagen, omdat de ex-Excellentie's tan Hall en do la Sar- raz pensioen genieten. Beiden hebben den Staat groote diensten bewezende een door het Vaderland le redden, met behulp van eene vrijwillige leening; de andere door zijne dapperheid, te Bergen aan den dag gelegd, en door de waardige wijzeop welke hij de eer der Nederlandsche Natie tegen den Koning van Sardinië heeft gehandhaafden wij verwonderen ons zeer, dat de vriendelijke Jean Chretien Baud ook geen pensioen heefteven min als de mensehlievende, zachtaardige de Jonge van Campens-Nieuwlandof den nederigen van Rappard. Waar is het. dat die pensioenen de schat kist wat spoediger dan gewoonlijk zouden ledigen, en dat de raad ons door wijlen den Dichter Barbas medegedeeld, voordeeliger voor dezelve zijn /.oude. Die raad is te vinden in 's Dichters werk, getiteld: Herfstvruchtenzij luidt aldus: Financieel hulpmiddel. Een Koning, lang al dood was eens om go ld verlegen (Hoe menig Vorst is 't oiel, vooral in onzen tijd)! Zijn Hofnar had nog pas hiervan de lucht gekregen Of gaf aanstonds een blijk van zijne schranderheid Ei, Vorst! zoog' uwe kwaal geneziug wilt bezorgen, Doe als de Groote Turk: hij kent de medicijn, Laat, Sire! een stuk of zes van uw Ministers worgen Eu maak huu schalteu prijs, die toch gestolen zijn.' BEZUINIGING. 10,009 galden pensioen. Van de afschaffing der accijns cp het geslagt en gemaal hoort men nog niets, maar wel hebben wij gehoord, dat het Z. M. behaagd beeft, den Heer Baron van Zuglcn van Nyeveltlaatst Mi nister voor de zaken der Hervormde Eeredienst, en den Luitenant Generaal F.C. List, laatst Minister van Oorlog, ieder een jaarlijksch pensioen toe te staan van 5000. Aldus kosten beiden, met de Hteren tan Hall en de la Sarraz de schatkist jaarlijks aan pensioen 20,000. Gelijke monniken gelijke kappen. Krijgen al de ex-Exellenljes pensioen, dan ook verwachten wij eerstdaags te lezen dat er aan de ex-Exellentie's tan Son Baud, de Jonge van Campens-Nieuwland, van Rappard, van der Heim, Schimmelpenninck en Nepveu pensioen is verleenden aldus zal die gewezene Ministerdrom ons vaderland jaarlijksal ken aan pensioen niets minder dan ƒ55,000 kosten. Wat kunnen wij nu hopen van eene aanstaande verbetering van onzen financiëlen toestand wat van bezuiniging. »Lak," zegt de man, die eenen brief moet digt makelt en geene ouwel gebruiken wil»Lak, lak." (Hydra.) 16. Ik geloof dat de menscheüjke maatschap pij van nature noodzakelijk isen dat datgene wat tnen burgerlijke of staalkundige maatschappij noemt, niets anders is, dan het vervolgde ont wikkeling, en de volmaking op den weg van ver stand en ondervindingvan de vroegere natuur lijke maatschappijen of onbeschaafde vereenigingeu. Natuurlijke goedaardigheid. 17. Ik geloof dat de mensch, daar hij uit zijnen aard gezellig is, juist daarom zich ook uit /ijnen aardtot zijnen evennaasten voelt aange trokken dat hij medelijdenddeelnemendgoed aardig is, en genegen zijne Broeders te helpen en te ondersteunen. 18. Ik geloof dat de broederschapliefde en toegenegenheid natuurlijke beginselen of instincten zijn die door het verstand en de opvoeding ont wikkeld cn versterkt moeten worden. 19. Ik geloof dat ,de ondeugden der men- schen in het algemeen, uitwerksels zijn der ver keerde maatschappelijke en staatkundige organisatie (burgerlijke en staats-inrigting) en wel vooral door de ongelijkheiddie het egoisme (eigenbaat) de onverschilligheidde nijd en de» haat verwekt. 20. Ik geloof eindelijk dat alle ondeugden cn misdaden verdwijnenen door de broederlijke liefde cn toegenegenheid zouden vervangen worden, wanneer in de maatschappelijke en staatkun dige organisatie meerdere gelijkheid in de plaats der Teel te groote ongelijkheid kwam. Vervolg hierna.) ZlfgEZOITDSHE ST-JZZ31T. COSMOPHILUS. (I'oor volwassenen naar geest en ligchaam.) (Vervolg van N.° 455). Verstand. 11. Ik geloof dat de mensch uit zijnen aard verstandig, vatbaar voor meer volmaking, en ge zellig is. 12. Ik geloof dat slechts bij zeer weinig meuschen, het verstand, dat is, wat het bad kun nen zijnwanneer deszelfs ontwikkeling in eenen heler ingerigten maatschappelijken toestand had plaats gehad. 13. Maar ik geloof dat het versland of ver nuft dat de mensch van andere levende wezens onderscheidt, wanneer het door de ondervinding is voorgelicht, toereikend is, om de menschheid volkomener te maken. Vatbaarheid voor Volmaking. 14. Ik geloof dat de mensch uit zijnen aard vatbaar is door opvoeding en ondervinding volko mener te worden, en dat het menscbelijk geslacht van deszelfs ontstaan af, tot op den huidigen dag, voortdurend meer volmaakt geworden is; dat het tegenwoordig beter onderwezen is, dan in eenig vroeger tijdperk, en dat het onmogelijk is de grenzen van deszelfs verdere volmaking te bepalen. Gezelligheid. 15. Ik geloof dat de mensch uit zijnen aard gezellig isen bestemd om in gezelschap te levenen dat hij overal en altijd in meer of min der talrijke gezelschappen of maatschapjiijcn ge leefd heeft. Men ziet in onzen tijd veel dat ieder zich loe- legd meerdere verdiensten builen zijn eigenlijk bestaanmiddel te verkrijgen. Van hem die het noodig heeftis dit niet te misprijzen hem die het niet noodig heeft, (waarvan de Nieuwsbode onlangs eenige staaltjes heeft in het licht gesteld) staat het slecht, wijl hij daardoor anderen, die het soms hoog noodig hebbenhet brood uit den mond steelt; en hem die het niet noodig heeft, en die bovendien het vak niet kent waarmede hij zich a'geeft, staat het dubbel gemeen. Zoo zijn er bij voorbeeld te Middelburg twee school- en één Ijk-VOS, die behalve hun ruim middel van j bestaanzich nog opwerpen als onderwijzers in de Navigatie. Dat zij hiertoe de noodige kundigheden missen, blijkt uit de daadzaak dat zij er toe hebben zoeken te gerakendoor de voorbeeldendie een oud zeeman en onderwijzer in dat vak, bij zijne lessen gebruikte, als het ware te stelenen hem op die wijze zijn sober bestaan geheel te ontnemeD. Voor het bewijs van miju eerste gezegde pleit, dat ik reeds van drie differente schoolmeesters leerlingen heb ge had, die na den tijd dat zij lessen hadden genoten eene meer dan volledige kennis (die voor hun vak moest dienen) hadden behooren te bezittendan, helaas.' wat hadden zij geleerd zoo wat malletje na matletje te ma ken zonder nog iets le kunnen oplossen of begrijpen, veel minder dat zij immer een passer in de handen had den gehad of het juiste beDoodigdc werk voor een koop- vaardij-stuurman hadden gezien. Voor mijn tweede geval pleit, dal de heer Hector van eene mijner leerlingen, genaamd Metscher zijn bij mij gewerkt boek met voorbeelden heeft weten magtig le worden, ten einde ook op die wijs met eens anders veren te pronken, (trouwens van dien heer kan men niets anders verwachtendaar hij in dit vak nog le oDnoozel is om het voor- van het achterschip uit elkander te kennen, bewijze ZEd. lompe vraag, gedaan aan een eer ste stuurman, toen ZEd. aan boord van een der Middel- burgsciie schepen eene visite maakte waar of de plaats was vao waar zij honuc observaties deden even als of men aan boord ook een cadeier of lessenaar gebruikte), doch jammer voor ZEd. dat die jongeling nog niet vol leerd was, en heeft hij dus slechts half geprofiteerd. Ook zoo moet ik vcrouderstelleu dat het geval zal zijo met dien schoolmeesterszoou van Meliskerke die ik zoo ver heb gebragt, dat hij noe eenige lessen had over le werken. Dan die van zijne reize te huis komende, op een heele jesuiten manier, door zijn vader besteld wierd, bij ZEd. Confrater den heer Gou&aten «inde ZEd. des verkiezende ook van die vruchten zou kunnen plukken. Dat een en ander niet zonder intrigues geschiedkan ieder ligt begrijpen; zoo kwam er het gepasseerde jaar eeo dwergje vau een oudermeester van den lieer Auer bij mij, om te informeren wat ik voor eene les moest hebbeu in de veronderstelling dat dit hu, bu ba meester met een antwoord terug zal komenbeveelt hij hem bij den ijk meester om diens post mede te helpen verdubbelen zoo als het helaas! algemeen hel geval is, indieu men slechts de aristocratie weet te behagen. De reden alzoodat ik thans weinig leerlingen hebmoet ik niet zoeken in mijne manier van lessen geven, immers dan zou men mijne voor beelden niet (zoo als men dit noemt) stelen maar wel in den haat van twee of drie personen alhier, die zoo gaarne hadden gewensehtdat ik in 1845 hunne geloofsbelijdenis had aangenomen; ik be doel: dat ik meer in de staatkundige brieven, dan in de Brochure Nu of Nooit had behooren te lezen en die had moeten omhelzendan daar toe was ik te onnoozelen wit blijft wit en zwart blijft zwart. Ik vertrouw door deze weinige woordenaan mijn eigen belang verschuldigd, te hebben voldaan, en ben bereid om die heeren schoolmeesters te overtuigen, dat ik in staat ben om lessen in de werkdadige Navigatie te geven. Av. (1. ABEEIzE. Mijnheer de Bedacteur Regt aangenaam was het mijtoen ik voor eenigen tijd uw geacht blad in handen nam en uw vriendelijk aanbod las, om uwe kolommen open te stellen voor den soldaatten einde op deze wijze zijne bezwaren bij onzen geëerbiedigden! Koning in te brengen; ik neem dus de vrijhei) van Uwe welwillendheid gebruik te maken, en). U te verzoeken de onderstaande regelen in eeip uw r notnmers op te nemen. Ik behoor even als zoo velen tot de ligting van 1845. en werd dus door de onverwachte oproeping! in Maart II.. uit mijne betrekking gerukt, om de wapens op te vatten ter verdediging des vaderland Hoe eervol men deze taa'k ouk moge noemen, en hoe gaarne ik, indien de nood zulks vereischte, aan dusdanige oproeping, zelfs zonder dienstpligtig te wezenvrijwillig zou voldoenkati ik echter niet nalaten thans ntijne stem te verheffen tegen onze onwettige iudiensthouding. Ik ben het met den milicien uit 's Hertogen-"' bosch volkomen eenswaarom de ligting van 1847 niet opgeroepen, deze toch is er op voorbereid, zij weet dat zij, na een jaar in reserve gestaan te) hebben, gedurende 3 maanden in den wapenhan-9 de! inoet geoefend worden; waarom dus ons, thans' nu het gevaar geweken is, niet naar huis gezon den? Ln de memorie van toelichting bij de wets- voordragt tot onze indiensthouding wordt gespro ken van noodelooze vermoeienissen die wij bij eene eventuële oproeping zouden ondergaandit f' is echter eene nietige reden, want deze vermoei- jenis is niets in tegenstelling van de schade en het nadeel dat allen ondervinden in hun tijdelijk, en velen ook in hun zedelijk bestaan; en wat de ongeoefendheid der ligtingen van 1846 en 1847 aangaatdie van 1846 zijn even geoefend als wij, terwijl die van 1847 het weldra zoude zijn. Ik vermeen dat bezuiniging hier weder de grootstoi- diijfveer is, het zou natuurlijk eenige onkosten veroorzakenmaar waarom dan zulke sommen besteed aan pensioenen voor personecdie een I pensioen niet noodig hebben. Waarom de 5000 van den ex-minister List niet liever gebruikt tot bestrijding der kostendie door het naar huis zenden der ligting van 1845 en het oproepen van die van 1847 zouden gemaakt worden. Ik vereenig mij dus met het voorstel van den milicien uit 's Hertogenboschlaat ons den weg van petitiën inslaan; maar niet enkelen, allen te gelijk, de miliciens van 1845 van iedere garni zoensplaats moeten zich vereenigeneen uit hun midden zal wel een eenvoudig rekwestje kunnen opmakenhetwelk de overigen onderteekenen en dan deze rekwesten ter zelfder tijd aan Zijne Ma- jesteit ingediendmisschien dat zulks tot een' ge- wenschten uitslag leidt; een verzoek van 10,000 man wordt, vooral in deze tijden, zou ligt niet aigeslagen helpt dit nietwelnu, dan zal de toe komst beslissen. Dus Broeders de handen aan het werk geslagen, gedachlig aan de spreuk onzer voorvaderen: EENBBAGT MAAKT MAGT. Breseens 3 Junij 1848. Een Nederlander. ADVERTEHTIEÏT. Heden overleed, na een langdurig en smarte lijk lijden, onze waarde Vader, JAN BERMAN, in den ouderdom van ruim 61 jaren. Nieuwerkerk, G. BERMAN. 8 Junij 1848. K. BERMAN. C\ BERMAN. 8S" De Notaris J. de KATER, N*., zalten verzoeke van den Heer J. de BKUIJN, op Vrijdag den 23 Junij 1848, des voormiddags ten 10 ure, in de Herberg aan het Pikgat, ver- koopen 30 kavelen goed staand IIOOIGRASalsook het EEN MAT, staande in deszelfs weide nabij het Pikgat en de Houten Poppen, onder Kerkuierve, waarvan de aanwijzing drie dagen voor de ver- kooping zal geschieden. Een JONG MENSCHin een der Zeeuwsche Stedenwelke in eene fatsoenlijke betrekking geplaatst is, doch in dezelve eenigen vacanten tijd hebbende, wenschte die te besteden om als AGENT in deze of gene zaak werkzaam te zijn, (liefst den handel betrekkelijk). Inclinerende ver voegen zich met franco brieven onder de letters A. W., hij den Uilgever dezes. Eier. ('ouran Wij gelijkiiu zinnige onder Wij liet let sc/iu wi of min ile Kö I» die in hestaa tli-ci.lts kaste dat d> houd. liieeni liet d dat di volks hoogs schil land idgro: bij i: sioeu luoiii: algei guns pens gort- digi is; aant gaat een vort groi cn van Ned die in kon xoll 1» vei lev ook raars digei sla W k v\ BS- D. GORDONRz, KUIPER te Ooltgensplaalvraagt tegen 1 July aanstaande, een bekwame KNECHT, inzonderheid in staat tot het maken van Mee» vaten en zijnde van de Hervormde Godsdieost. Adres met franco brieven, doch liefst in persoon. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. de LOOZE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 2