No. 458. 1848. Maandag, 12 - II wis Vierde Ja ar yang.) Nieuwstijdingen. len. .k ENGELAND. NEDERLAND. Verscheiden heden. aangeboden; "idIe Ijo— JM aldaar. aan liarg et van ouds 1> VAK zoodanig is omenllioud- uiloefenen. n en lieeren ins prompte ERIKZEESCHE MEUWSRODE VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ABONNEMENTS-Pm JS VOOR BF1PE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1.20. Franco per post- 1,40. BUREAU: Ziorikv-ee Dam Lett. B No. 300. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending «Ier Advertentien kan geschieden tot Maandag en Woensdag voormiddag 11 urt. VERKRIJGBAAR Bij den Uitgeverhij alle Boekhandelaren e*-i Postdirecteuren in dit rijk. Brieven en Ingezonden stukken franco. goëerde heeft onl— ItElVS f 1.25, kstoflen van "W. tot f 30.00. - 9,00. - 6.00. - 7,00. - 3,50. Is worden luliooreii ABELS. r:ij des reza I AL van md ver- "g do 25 cents Henry ck lebnry toesta tid gez wol- Do beste iets, zij ide deze geheeld moeder de gene- flolloitay ornen bij Zoom F. E. als— WA I S pers IFFORD, kunst j die ijken ienst- had, a ITen Beid, DZF. Londen, 7 Junij. Berigten van Glasgow van Maandag avond melden liet volgende: Onze stad is gedurende de beide laatste dagen in een staat van ontroering gehouden door de mui terij van een aantal soldaten van het 27ste rege- ment, pas onlangs te Glasgow aangekomen. Jl. Zalnrdag avond kwamen zij in botsing met de pulicie, ten gevolge van eene kleine twist met eene vischvrouw. Bij deze gelegenheid ontvingen vele personen kneuzingen, een zelfs zoo gevaarlijk dat hij naar het hospitaal moest gebragt worden; slechts een soldaat werd in verzekerde bewaring genomen. Men hoopte dat deze zaak zou afgeloopen zijn; maar gisteren avond werden de ongeregeldhe den onder ernstiger vorm heihaald. Een oploop had ten 7 ure plaats, en binnen korten tijd was liet graauw ten getale van verscheidene duizenden zamengesclioold. Sterke afdeelingen policie kwamen op het tooneel van den oploop, om-den/elven uit een te drijven en er hadden verscheidene ernstige botsingen plaats tusschen de policie-agenten en de soldaten van bovengenoemd regementgroetendeels ieische knapendie door liet volk krachtig werden bijgestaan. De policie bleef meester en nam eenige militairen gevangen, sommigen echter eerst na oen fiardnekkigcn wederstand. Heden morgen werden de militairen voor eene regthank gebragt; een werd veroordeeld tot 30 dagen arrest, vier anderen tot 20 dagen, ééne zaak wordt vervolgd en vier mi litairen zijn op vrije voeten gesteld. Verscheidene personen uit de volksklasse zijn ook tot gevangenis straf voor verschillenden tijd veroordeeld. 's Gravenliagc, 6 Jimij. Na afloop der ver- eenigde zitting van den Baad van State en het Ministerie, die lieden morgen, onder voorzitter schap des Konings is gehoudenis de Baad van Ministers weder bijeengekomen, en is dezelve tot half 3 ure bijeengebleven. Ook lieden avond is de Ministerraad vergaderd geweest. Men verzekert, dat er morgen ociitend weder eene bijeenkomst van de» Baad van State zal plaats hebbendie andermaal door den Koning zou worden gepresenteerd. 's Gravenliagc 7 Junij. Heden morgen ten half 10 ure is de raad van ministers vergaderd. Ten half 11 ure heeft de raad van state eene zitting gehouden, die gepresideerd werd door Z. M. den Koning. De Heer Luzac heeft heden de werkzaamheden van zijn departement hervat en de minister-vergadering bijgewoond. De Leydsche Courant, bevat een, op uitnoodi- ging der stedelijke regering van Leyden. geplaatst, uitvoerig stuk, betrekkelijk het in ons vorig N.° medegedeelde op den 3den dezer in het Hniszit- tenhuis voorgevallene. Als aanleidende oorzaak .geeft do regering opeen geschil tusschen de regering en de regenten van de hniszitten- en Diakonic-armenwelke gerekt werd door eene tUsschenkomst van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, gegrond op een beweerd regt van ei gendom ten gevolge waarvan een provisioneel bestuur ontstond. De onwil van den kerkeraad, .die der regering liet opperbestuur ontzegde over de publieke gesubsidieerde gestichten en deonlieu- sclie behandeling jegens de raadslieden belast met de armenzorgdeden de regering besluiten om een nieuw collegie van regenten te benoemen, ch het besluur van het huiszittenhuis op den vorigen voet te regelen. De installatie van dat collegie op den 3den Junij vastgesteldwerden diakenen cn regenten uitgenoodigd zich aan het geslicht te bevinden ten einde tot de installatie over te gaan. De toegang tot de vergaderkamer van het collegie werd echter door de diakenen aan burgemeester cn welhoudercn ontzegd, en na herhaald aankloppen eerst werd die geopend. Aldaar vonden burgemeester cn wethouders 8 diakenen, 3 predikanten en 5 ouderlingen iter Ned. Herv. gemeente, die na herhaalde uitnoodiging weigerden zich té verwijderen, en eindelijk met groote moeite door den directeur van policie na herhaalde uitnoodiging het vertrek werden uitge leid. Eene commissie uit den stedelijken raad, uit de Heeren Luzac, Thorbecke cn Olivier zamengesleld, is belast met de uitgave eener volledige geschie denis van al hetgeen tot de zaak van het huis zittenhuis betrekking heeft, waarbij de gevoerde briefwisseling tusschen burgemeester en welhoude- ren en den kerkeraad zal worden openbaar gemaakt. Deze Hccren houden zich met deze zaak onledig. Haarlem, 28 Mei. Terwijl men schier overal den wensch hoort uiten van bezuiniging en ver eenvoudiging en uit onderscheidene steden verneemt, dat de regeringen het hunne willen bijdragen tot verligting van belastingen of verscliafling van wei k, heeft men nimmer iets van dien aard alhier van de stedelijke regering gehoord maar, in plaats van dergelijke bevredigende voorbeelden, worden de ingezetenen dezer dagen onthaald op aanslagbilletten voor eene buitengewone stedelijke belasting van tien pCl. op de huurwaarde, welke in de tegen woordige omstandigheden voor velen hoogst be zwarend zal zijn. De geest is dienaangaande dan ook zoodanig gesteld dat de inning van deze belasting vele moeijelijkheden doet voorzien cn er wordt ook gesproken van liet opstellen van adressen tot in trekking van dezelve. Mogt men tochvoor en aleer tot dergelijke belastingen over te gaan, vooral in deze tijden van spanning, begrijpendat het hoogst noodig isom vooraf alle mogelijke bezuinigingen in het bestuur in te voeren en zoovele nuttelooze uitgaven voor giïmproviseerde posten als anderzins in te krimpen (zoo als onder anderen alhier ten opzigte van eenige posten door het hoofd der regering en deszelfs familie bekleed wordende). Hoe weinig hoop er ook bestaat, dat deze nieuwe belasting nog zal worden opgehevenzoo ware het tocli welligt voorzigtig van de regering, om dezen maatregel nog eens in overweging te nemen, ten einde de gemoederen van deze, anders zoo rustige inwoners niet te zeer op de proef te stellen cn welligt vele moeijelijkheden voor de invordering van dio zware belasting te voorkomen. (A. U.B.) Rotterdam, 7 Junij. Men schrijft ons uit Leiden, dat na liet voorgevallene van Zalnrdag avond prof. van Oordt als kommandant der stu denten-rustbewaarders zijn ontslag genomen heeft en Dingsdag middag eene olgcmeetie vergadering van dat korps gebonden werdwaarop unaniem besloten is, een door allen onderteekend adres aan de stedelijke regering in Ie dienen ten einde ont slag te eischen als bewaarders; vooral wegens de behandeling den kommandant aangedaan, welke daad door het corps zoowel studenten als rust bewaarders niet ongemerkt kon worden voorbij gegaan, Ten 6 ure werd eene demonstratie ten gunste van prof. van Oordt gehouden. Zlerfkzcc 9 Junij. Men verneemt ten aan zien van het adres, bevattende het verzoek om ar beid, aan het stedelijk bestuur onlangs door 75 in gezetenen ingediend, en in ons nommer van den 5 Junij medegedeeld, dat daaromtrent door het be stuur gunstig zal worden beschikt, niettegenstaand de stad geene gelden daartoe bezit. Bereids is door het bestuur eene commissie benoemdtot bel ont werpen van een plan; deze commissie is met de beste voornemens bezield om dien arbeid te ver schaffen doch haar zal, zoo als men meent, geen anderen weg openstaandan door middel eener leerling of inschrijving het noodige geld bij elkan der te brengen. Het is te hopen dat hunne voor slagen geen schipbreuk zullen lijden op liet gebrek aan doorzigt vail lien die deze voorslagen moeten helpen uitvoeren. Zlcrlkzec, 10 Junij. De volgende petitie reeds dooreen 20lal ingezetenen ondi rteekendzal eerst daags uit deze Stad verzenden worden: Aan «1e Tweede Kam er «Ier Staten-Generaal. Edel Mogende Heeren Gebruik makende van het regt bij art. 159 der Grondwet aan de ingezetenen van dit rijk toegekend, geven de ondergeteekenden inwoners der stad Zie- rihzecmet den moesten eerbied te kennen: Dat zij de beginselen, waarop het ontwerp van staatsregeling, aangeboden door de commissie van den 17 Maart jl., rust, namelijk: Onschendbaar heid des koningsverantwoordelijkheid der ministers, ontbiridbnarhcid der vertegenwoordiging, regtstreek- sclie verkiezingen openbare behandeling der rijks-, provinciale en gemeentelijke belangen vrijheid van godsdienst, onderwijs en drukpers, regt van petitie en vereniging. voor de eenige houden waarop fc dj dje h - deelto der eene duurzame Grondwet kan worden gevestigd. i Dat het verwerpen dezer beginselen, naar hunne VEnIï5ÏW05J155rvG cn BEZULKIGEXG, *k ü.-clit Vaderland! aan U, mijn geest doorzag liet lieden. Hclmcrs. (Vervolg en slot van ons vorig Nommer Laten allen die wat te verliezen hebben en die het wel nieenen met het Vaderland en den Koning, hunne stem doen hoorenlaten zij ver— eenigd streven tot behoud der rust in Neder land en tot het verkrijgen eener betere inrigting van onze staathuishouding. Het is niet het gemis van staatkundige vrij heid het is niet een streven naar grootere staat- overtiiigiiisnoodzakelijk leiden moet tot onrust en inwendige verdeeldheid cn mitsdien ons weer loos zal maken tegen de ondernemingen der vijan den der constitutionnelen monarchie, en tegen de mogelijke aanvallen van nabuiigestaten. Hedenen waarom zij zich wenden tot u edel mogenden, met eerbiedig verzoek dat hetU. E. M. behagen moge bovengemelde beginselen bij de weldra te onderzoeken wijzigingen der Grondwet met uwe goedkeuring te bekrachtigen. Zicrikzee, 6 Junij 18i8. 't Welk doende enz. Volgen de onderleekeningcn.) GEMENGDE BEKIGTEN. Het stuk ijzer, voorstellende Willem I, is dan eindelijk onthuldde Kempenaer hoeft er hij geredeneerd als een Cicerohij heeft niet minder kool verkocht, dan eertijds de staatsdienaren van Nebucadnezar hebben gedaantoen het vermaarde wonder-beeld te liabel werd onthuld; alleen ont breekt er het bevel aan om aan dit beeld God delijke eer te bewijzen, en wij zjjn.in weerwil der verlichting, genaderd tot de afgodeneeuw der eerste domheid. Ook heeft dit bekeerd mensch zegge de Kempenaerbij die plegtigheid gezegd, dat er in de harten des volks reeds beeldekens groeijen naar de volmaakte gelijkenis van Willem louter omdat de Natie zoo buitengewoon veel aan hem verpligt is. Bijgevolg is het wederom bewezen, dat een wijs man eerder gek kan worden dan een gek, wijs 1 Te Botterdam wordt er gepetitioneerd om liet lot der slaven in dc West- Indiën te verbeteren, terwijl er om de Botter datnsche slaven volstrekt niet wordt gedacht. Te Goes bevindt zich eene DIJIVE die met één vleugel niet alleen vliegt, maar zelfs doode ligchamen kan mede voeren. Aldaar is de sler- liemans vacature vervuld door iemand die er het minst aanspraak op heeft. Een muzijkale naald ridder vermaakt zich voor tijdpassering met zijne leerjongens, met hot springen naar een roggen- broodje, dat aan een touwtje aan den zolder hangt, en die er het grootste stuk afbijt beeft liet geheele broodje gewonnen. Ook te Amster dam oefenen zich vele jonge heeren in het roeijen van gieken, een handwerk dat vroeger alleen bedreven werd door de smalle gemeente: LI Woensdag hebben al de ministers, de leden van den Baad van State en de Koning dé laatste hand gelegd aan lift ontwerp tot wijziging der grondwet, en te Tiet hebben 6 Heeren, 3 Zoog- varkens en 1 Slier óók uitgemunt op de aldaar gehoiidene tentoonstelling van vee, enz. In Vriesland heeft men veel last van magere Hol landers of kalt jonkers. De Parijsche vrouwen w illen den Heer Crcmieux haren dank betuigen voor het voorstel door hein in de nationale ver gadering gedaanom de echtscheiding te verge makkelijken. De grijze Fransche dichter Bérangcr, heeft besloten om zich met zijne dienstmaagd in liet huwelijk te begeven, weshalve hij op zijn ouden dag aan hel digtcn zal moeten, dat liet zweet hem van onder de pruik loopt, natie bezig houden; neen, maar een vurig ver langen naar vermindering van lasten, naar ver— bcteiing van de bronnen van ons volksbestaan. Wij erkennen het, van eene [wijziging der grondwet alleen zijn die uitkomsten niet te ver wachten maar het lijdt geenen twijfel, dat de grondslagen daartoe reeds in de grondwet moeten gelegd worden. De gewone wetgeving moet het ontbrekende aanvullen. Zoo als nu de grondwet is, ligt daarin eene hinderpaal tegen afdoende verbeteringen en tegen liet verkrijgen eener betero orde van zaken voor de toekomst, Daarover is men het wel eens, dat vele be lastingen hatelijk en ondragelijk zijn geworden vooral die welke inzonderheid de minvermogen den trclTenzoo als die op de brandstoffen, op het gemaal, het goslagt, het zout; en die welke den handel knellen, en die alle, welke een leger van commiesen en andere ambtenaren op de been houdenwelke de rust der huisgezinnen verstoren en eene ware landplaag zijn geworden. Daarover is men het eensdat er kanalen moeten gegraven wordenwaardoor honderd-dui- zenden bunders velden en veeilen tot cultuur en ontginning zullen gebragt worden en waardoor het middel om, op den vaderlandschen bodem door arbeid brood te vinden, aan honderd-duizenden arme landgenooten die nu bedeeld worden, kan worden geschonken. Daarover is men liet eens, dat de Nederlard- sclie natie moet voortgaan eerlijk te betalen do renten der staatsschuld. Maar zullen die hatelijk.1 en ondragelijke be lastingen wegvallen zal men den minderen man en den nijverigen burger verligting aanbrengen zal men belastingen afschaffen zal men boven dien nog weiken van openbaar nut uitvoerenzal men voortgaan met de volle rentebetaling hoe zal men dat redden zonder weer andere belastingen in te voeren die op hunne beurt weer even on dragelijk en hatelijk zullen genoemd worden. Want aan bezuiniging van eenige beduidenis valt niet te denken. Zoo boort men gedurig spreken door mannen, die het schijnen wel tc kunnen weten en aan wier opreglheid men niet mag twijfelen. Het is een bewijs, dat zij zich de moeite niet geven de zaken behoorlijk te onderzoeken of dat zij den moed niet hebben de kanker uit te snijden maar vreezende den patient zeer te doen, er liever een zalfje opleggen. Wij gelooven ter goeder trouw dat de kwaal zeer wel is te genezen wanneer men maar ernstig wil, wanneer men aan liet vaderland, aan de Neder- laudsclie natie en niet aan bijzondere personen denkt. Met'behoud van do volle rentebetaling zijn er vele millioenen tc bezuinigen en daartoe inoet de grondwet do grondslagen leggen. Het inkomen des Konings bedraagt, met inbegrip van dio der Domeinen meer dan f .500.000. Zoude een half milliuen niet genoeg zijn in een klein en verarmd land? De belasting op den turf levert nog geen inillioeu op, deze koude daardoor geheel weg vallen en waarlijk de waardigheid des Konings zoude er niets Inj verliezen en de liefde zijner

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1