No. 455. Donderdag, 25 Vierde Jaargang.) r i.m. Nieuwstijdingen. V erscheidenheden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOD VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ABONNEMENTS-PRIJS t ▼oor iiidb tntgatrbo ▼oor I maanden, Franco per post. - 1,40. BUREAU: Zierik-ieeDamLett. BNo. SCO. ADVERTENTIEN 10 Cent roor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 oents. Ba intending der Advertentiën kan geschieden lat Maandag en Woensdag voormiddag 11 nre. VERKRIJGBAAR s Bij dei» Uitgeverbij alle Boekhandelaren au Postdirecteuren in dit rijk. Brieven en Ingezonden stukken francc. Waartoe strekhen de opgerlgte BURGERWACHTEN. eigendommen le l>c~ Alom in Nederland,ook in onze stad ■werden in den iaatsten tijd Burgerwachten opgerigt. Waartoe moeten deze dienen? Alvorens deze vraag le beantwoorden willen wij nagaan hoe die burgerwachten in den regel werden zamengesteld. De Stedelijke of Plaatselijke Regering liet door dezen of genen gedienstigen geest, soms ook wel door eenen Commissaris van Politie, met eene lijst bij de ingezetenen ter teekening rondgaan. Hiervoor werden echter uitgepikt: Mijnheer A en B, die eene mooije jas dragenen derhalve fat soenlijke menscncn zijn: Mijnheer C en 1), die als timmermanmetselaar enz. bij Jonkheer Willem of Karei werken en daar om niet weigeren durven om te teekenen, Was nu zulk eene lijst volteekenddan werd er, met verschrikkelijk veel ophef, jn deze of geene courant vermeld, dat een groot aantal van de beste ingezetenen zich vrijwillig aangeboden hadden om ter handhaving van rust en ordedienst bij die fameuse burgerwacht te nemen. De wijze waarop die burgerwachten ge worven werden, verraadt dus, onzes in ziens, niet veel goeds. Doch waartoe moeten zij dienen Om personen en schermen? Maar dan zijn zij in Nederland overtol lig, daar het Volk tot heden getoond heeft deze te eerbiedigen. Dan verraden zij een ongeoorloofd wantrouwendan is de oprig- ting dier burgerwachten eene grievende be- leediging voor Neêrlands Volk. Of moeten zij welligt dienen om cenig mi nisterie hoe ook genaamddat onwettige en onbillijke maatregelen beraamt en ten uitvoer leggeu wilstaande te houden en tegen de woede van het lang misleide en reeds zoo dikwerf bedrogene Volk te be veiligen? Maar dan zijn zij schandelijk dan zijn zij eene aanranding van het volksregten, men lette er op, ontoereikend ter bereiking van datgene 'wat men er door bereiken wil: Onderdrukking van den algemeenen volkswil. In dezen tijd moet men door zedelijk overwigt, uit de openbaarmaking van regt- schapene en voor het welzijn der Maat schappij heilzame bedoelingen voortsprui tende regerenen alleen door de liefde en bet vertrouwen des Volks sterk trachten le zijn. Wapeningen zijn daarvoor niet meer voldoende. Getuige Guizot wiens stelsel schoon door 300,000 bajonnetteu omringd en gerugsteund, toch viel Eu waarom En kel om dat het de hoogste magtdie des Volkstegen zich had. Doch er is nog meer: Zulk eene ongepaste en hoogst laakbare wapening splitst de bur gerlijke maatschappij in twee deelen. In gewapendendie gedwongen gereed staan de onderdrukking des Bestuurs te verde digen en in ongewapenden die onder drukking sinds lang moede, en die zich lol eiken prijs daarvan weuschen te verlossen. Zij kon aldus aanleiding tot binnenlandschen oorlog geven 1 En wie zou dan verantwoor ding schuldig zijn voor het bloed dat daar bij vergoten werd? Vraag het der Rege ring van Willem de Tweededie reeds mei in Leeuwardens en Grooingcn's burgerbloed gedoopte laauweren prijkt. Er is in 's lands geschiedrollen-een gruw zaam feit opgeteekend, dat ten eeuwige dage ten onwraakbaren getuige verstrekken zal van de heerschzucht des huizes van Oranje, en dat eene onuitwischbare smet op de le den van dat Huis werpt. Het is de MOORD aan den moedigen verdediger der volksvrij- heid, den grijzen Lauds Advocaat Joha* van Oi.denbabseveld gepleegd. Als eene der hoofdbeschuldigingen tegen dien ongelukkigen grijsaard ingebragl, vin den wij in zijne procedure aangeteekend het werven van waardgelders, met het ken nelijk doel om de volkspartij tegen de heerschzuchtige aanslagen der Oranje factie te verdedigen, en hiervoor werdt tegen hem de straffe des doods geëischt. Welnu: Wat zijn die opgerigte burger wachten anders dan de vroegere waardgel ders En wanneer hij geoordeeld werd des doods schuldig le zijn die eigenmagtig het Volk wapende Ier verdediging zijner regten, wat zal men hen doen die een gedeelte des Volks wapenden, ter onderdrukking van het geheel Nederlanders! vonnist zelve. DUTSGHLAXD. Koburg, 14, Mei. Dezer dagen heeft hier een volksupstantl van een bijzonderen aard plaats gehad. Eene talrijke volksmenigte trok voor liet alot en noodzaakte den hertog, door schreeuwen en razen buitenen op het balcon te komen, waar hij met het geroep leve de republiek! ontvangen werd. De hertog verklaarde, dat hij bereid was afstand van de regering te doenindien de meerderheid des volks zulks verlangde. Hierop traden sommige personen tevoorschijn, die de onmiddelijke pro clamering der republiek eischteiiwaartegen zich echter dadelijk een andere troep verzette, onder de kreet: Leve de constitutionele monarchie! Geene republiek! Beide partijen werden van lieverlede heviger en het tooneel eindigde in eene aigemeene onderlinge kloppartij. Weenen 17 Mei. Eene proclamatiegedag- teekend van gisteren en geteekend door den Keizer en de ministersis uitgevaardigd. In dezelve wordt officieel kennis gegeven van 's Keizers be williging van de drie punten vervat in het adres, eergisteren aan den ministerraad aangeboden. Vooreerst bewilligt de Keizer in het blijven be slaan van het staatkundige centrale comité der na tionale garde, en in de gemeenschappelijke be zetting der hoofdposten door militaire cu nationale gardes. Tevens beeft de Keizer vastgesteld dat de staatsregeling van den 25sten April aan den rijksdag voorloopig zal worden voorgelegd en alzoo deze eerste rijksdag een constituerende zal zijn. Om nu alle vrees voor ceno onvolkomene ver tegenwoordiging te doen verdwijnen heeft de Keizer bepaald dat die rijksdag slechts uit eene kaïner zal zijn zamengesteld; voorde verkiezingen zal geen census bestaan; de kieswet zal nu ook aan een nieuw onderzoek worden onderworpen. Eindelijk geeft de Keizer de hoop te kennen, dat alle burgers met rust en vertrouwen de opening van den rijksdag zullen afwachten. Deze proclamatiewelke op aanraden der mi nisters is genomen was het gevolg van de de monstratie welke den loden plaats had en waar bij ruim 12,000 manuit studentennationale gardes en arbeiders bestaandein weerwil van alle aanmaningen om uiteen te gaan zich naar het paleis haddenbegeven em hunne eischen aan den ministerraad kenbaar te maken; op onderscheiden punten werden kogels gegoten steenen opgegraven om barricades op te werpen alarm geslagen de militairen stonden om het paleis en op de be dreigde punten geschaard. Er heerschte algemeen verwarring en Weenen had geheel het aanzien eener in volslagen omwenteling verkcerende stad. Na de voorloopige bekendmaking van den minister van binnenlandsche zakendat de wenschen des volks zouden worden bewilligd heerschte algemeen vreugdeen werd aan Pillersdorf een daverend hoera gebragt. De Wiener Ztg. van heden bevat eene door de ministers gezonden mededeeling, waarin zij na de aanleiding tot dc proclamatie te hebben uiteen gezet, verklaren, dat zij, hoewel de gelieele ver antwoordelijkheid er van op zich nemende echter gevoelen dat door dien stap de kracht van het bestuur is verzwakt en zij de kroon niet meer kunnen dienenweshalve zij aan den Keizer hun ontslag hadden ingediend om hem in staat te stel len zich te omringen door raadslieden, die het al gemeen vertrouwen genieten. De toestand van Weenen is bedenkelijker dan ooit. Men verkeert er te midden eener revolutie, want geene regering hoe ook genaamd kan be staan zoo lang een comité van 40,000 gewapende lieden ieder oogenblik eene beweging kan doen ontstaandie het dan niet meer in slaat is te overmeesteren of te leiden. Weenen, 18 Mei. Gisteren avond, ongeveer 6 ure, reed Z. M. de keizer met zijne gemalin iu een open, met twee paarden bespannen rijtuig, de groetende voorbijgangers vriendelijk dankzeg gende, de Mariahelfer-linie langs, zoo men alge meen geloofde, om een toertje naar Schonbrunn te doen. Een uur later volgde een ledige keizer lijke reiskoets, daarop te 9 ure, vier keizerlijke, met 6 paarden bespannen reis-equipagiën en nu kwam men tot de overtuiging, dat de keizerlijke fa milie Weenen verlaten had. Des morgens vroeg werd door het afgetredendoch op den wensch van den keizer en het dringend verzoek der universiteit nog ad interim bestaande ministerie Pillersdorf door middel van openbaar aanplakken, van deze gebeurtenis kennis gegeven, met de bijvoeging, dat het ministerie van dit, zelfs op het kasteel niet vermoed vertrek alleen een mondelinge ken nisgeving bekomen had. De nationale bank is moeten worden gesloten, daar de aandrang tot het inwisselen der banknoten tegen klinkende specie te sterk was. Men laat intusschen kleine partijen binnen en houdt niet op met betalen. De bedoelde kennisgeving luidde aldus: Heden avond te 9 ure heeft het ministerie op liet onver wachts het mondelinge lierigt ontvangen, dat Z. M. de keizer, tot bevordering zijner gezondheid, vergezeld van de keizerin en den aartshertog Frans Karei, benevens diens gemalin en drie prinsen, de residentie verlaten en den weg naar Insbrnck ingeslagen heeft. Het ondergeteekende ministerie, dat de gronden en nadere omstandigheden van deze reis niet kent, ziet zich verpligt, dezelve ter kennis van de be volking te brengen. De raad van ministers beschouwt het in deze gewigtige oogenblikken als zijn pligt voor de belangen des vaderlands met onverdeelde zorg en ijver te waken en onder zijne verantwoording zoo te handelen al: de omstandigheden zullen neodig maken. De ondersteuning van zijne medeburger* en van alle welgezinden zal hem in staat stellen rust en orde te handhaven en mede te werken tot geruststelling der gemoederen. Wat over dit voorval ter kennisse der ministers komtzal telken male naauwkeurig en volledig aan het publiek bekend gemaakt wordenzoodra zij directe bevelen of meiledeelingen van den keizer ontvangenzul len zij die ook openbaar maken. Volgen de Onder teekeningen) NEDERLAND, Haastrlcht, 18 Mei. Door de krachtige hou ding van het gewestelijk bestuur en de prompte uitvoering der bevelen van hetzelve door de ma rechausseeszijn thans de vlaggen met de kleuren van den duitschen bond. die zonder toestemming van het hoog bewind door toelating van de zwakke plaatselijke besturen in sommige gemeenten waren opgestoken, overal ingetrokken, namelijk: te Heer len, Stittard, Ejsden en Gulpen. Eene kompagnie infanterie en 50 dragonders, den kommandant der marechaussées toegevoegdwaarvan de helft te Eysden werd gestationeerdterwijl hij met de andere helft het arrondissement doorkruisttewa» voldoende om eene vlag te doen inhaleu, welke zonder voorafgaand verzoek en toestemming van de bevoegde autoriteiten opgestoken de onwetends mindere klasse van ingezetenen in den waan bragt, dat Limburg van Nederland was afgescheidenof althans op liet punt van scheiden stond. De op- ruijers van het volk hadden hetzelve diets ge maakt, dat de afgevaardigden, bij de duitscha bondsvergadering te.benoemen, in vervanging kwa men van de limburgsche leden der Staten-Generaal en dat derhalve voortaan de belangen van Lim burg bij den Duitschen bond zouden worden be handeld. De aanstaande schatting voor de personele belasting. Omtrent de schatting van de huurswaarda is onder anderen tot handleiding voor de schatter* gesteld de huurswaarde van soortgelijke percee- len, volgens authenlique of geregistreerde huur— ceduls. Het zal wel geen betoog behoeven (en de vela huizen welke ter dezer stede (Sneek) onverhuurd zijn, levert daarvoor het volste bewijs), dat bij de tegenwoordige kwijning van handel en nijver heid, vooral na de schokken, welke de staat kundige gebeurtenissen in Europa aloin hebben teweeggebragtbij de aigemeene geldschaarschte ten gevolge der daling van de publieke fondsen de koopswaarde der huizen aanmerkelijk is ver minderd, waardoor als van zelve volgt, dat da huurswaarde naar diezelfde maatstaf verminderd is; en om daarvoor een voorbeeld ondermeerdere bij te brengen: een huis alhier ter stede Sneek hetwelk vroeger was verhuurd geweest voor f 160 's jaars, is in dit jaar verhuurd voor f 75. Indien dus de schatters, met het oog op dehuurceduls gevestigd, voor jaren, neen zelfs maar voorleden jaar, opgemaakt, de huurswaarde schatten op dezelfde hoogte als waarop de huizen in vorige jaren zijn geschat geweestdan mogen zij, strikt genomen, hun geweten kunnen bevredigen, zij mogen zich diets kunnen maken ingevolge hunnen gedanen eed naar gemoede en innerlijke overtui ging te hebben gewaardeerd, met er daad schenden zij daardoor hunnen eed; want niet de waarde zoo als die thans is, wordt door hen alsdan go- louardecrdmaar eene fictive waarde, zoo als die eens was, welligt weder kan wordenwordt door hen geschat; en worden zij daardoor al niet be schuldigd zoodanig gehandeld te hebbenom geldelijk voordeel te behalen, niemand voorwaar zal de gedachte kunnen onderdrukken ook dezen behooren tot de satelliten der vorige regering met haar slelsel van productiviteit; ook- ten aanzien van dezen bidden wij: Verloi ons van den boozent C.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1