1848. No. 448. Maandag 8 Vierde Jaargang.) A'ieu ws tij tl in gen ENGELAND. FIIA NE II IJL DCITSCHLAXD. NEDERLAND. J. van d« verzoeke ziy' n 17den V en huize «HE, le Drou- le na te inel en WEI-I n minderjarige »st, Mir., ili; ande en gele- i de oostzijde gedeelte van putstaande nis, staande en als voren n.° 500. idgenaamd er Jl rauwers- telrgen in de moorden Int Weiland egsectie ,'U gelegen als) n.» 121. iNSKLand- St.-.VlaartenJ rlijks; aanko-i n ADBIAANl des morgen? Ilrau wet s/ml SHALES !«APPES arige dito ige Vaar opvarken enwagcni ;n, 1 Pel rulvvagei 'eBi Ej 1 Slepci Wanne terbak Icstput i ZIËR1KZEËSCHE NIEUWSBODE VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ABONNEIttENTS-PRIJS ▼OOIX iflPJS VlTG.VYEH. Voor 3 maandenf 1,30. franco per post- 1,40. BUREAU; Zierikieo Dam Lett. B No. <580. ABVERTENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cent®. Ds inzending der Advertentiën kan geschieden tot Muandag ezi Woensdag voormiddag li ure. VERKRIJGBAAR - B,j d-n Ui»gever hij alle Boekhnmfelarim vu Postdirecteuren in dit rijk. Brieven ea Ingezonden stukken franco. Bukskii Everlasz '11 ci es, Par verteen r Molto 25 on 30i en 15 c' het onder- ./10,73. - a,70. in gen. - 0,13. zijne - 0,10 icn in - 0,10. ■wach- - 0,10 ongste - 0,30. lied. - 0,10. van - 0,i0. Am- ndwet orden - 1,00. ning- - 0,126. - 1.80. 0,73. 0,23. >e LOOZfc. Nadat de Uitgever van den Zierikzeeschen Nieuwsbode achtervolgens vernomen had, dat ver scheidene oppositio-liladensedert de optreding van het nieuwe ministerie, hunne uitgave gestaakt hadden als: de Asmodée en Courier Batave, de Burger, de Overijselde Politieke Bijdragen enz., en liet denkbeeld reeds bij hem ontstaan was, dat zij daartoe zouden zijn omgekocht geworden werd hein voor den eigendom van zijn blad. in hijzijn van getuigen f 8000 geboden. Ilij sloeg dit af, daar het hem smarten zoudecene zoo nuttig en buitengewoon veel gelezen blad, met meer dan 1400 gcabonneerden, tot welks vestiging hij zich zoo vele moeite en opoffering heeft getroost, te zien verdwijnen; hij wilde niet dulden door de kracht van het reeds veel te veel invloed uitoe fenende geld, de openbare, stem die sedert ijiren steeds vrijmoedig van Zierikzee uitgaat, en naast de Vlissingsche Courant het eenc vrije blad van Zeeland iste zien versmoren. Een gerucht dat hem heden ter oore komt, heeft hein echter doen zien dat hij zich in zijne denkbeelden bedroog; wel verre dat in Zeeland de Jan-Salic-arpsl zoo krachtig zijn zoude acht duizend guldens veil te hebbenom een regtsclïapen oppositie-orgaan te versmoren (ze zijn daartoe te gierig) hadden een drietal vrijzinnige burgers, die wij bij deze daarvoor onze hulde toebrengen liet plan dit blad voor dien prijs te koopen en lieten den Uitgever van ter zijde ge melde 8000 bieden, om zoo hij het daarvoor afstondden Zierikzeeschen Nieuwsbode voort te zetteniu den meest vrijzinnigen vorm. Gemelde burgers zijn thans (het loopende gerucht zegt liet) voornemens, voor eigen rekening een nieuw dag blad op te rigtenniet in den geest van een vroeger geprojecteerd blad, de Volksbode (zie ons blad van den 20"'" Augustus 1840,) dat tegen den Nieuwsbode schrijven zou; neen, hun thans op te rigten blad zal geheel in den geest van den Nieuwsbode geschreven worden, en dus het aantal oppositie-bladen weder met een vermeerderen. Leve de publieke geest in Nederland in liet al gemeenmaar in Zeeland in het bijzonderwij vvcnschen deze onderneming alle heilen bevelen dezelve in de publieke beschermingwant wel verre van naijverig te zijn, verheugen wij ons steeds in den vooruitgang der goede zaak, en ach ten het pligt elke poging ter bevordering daarvan, van harte toe te juichen. Zoo dit plan doorgaat zal intusschcn de lijd moeten leeren, of de toon die gemeld blad aanslaat de tuon is die in den volksaeest weerklank vindt. Eu de barometer van dezen weerklank, vyat is hij? Dood eenvoudig liet aantal gcabonneerden. COSMOPHII.US. Londen, 3 Mei. LI. Zaturdag hebben vrij ernstige onlusten te Limerick plaats gehad, De lieer Mitchell woonde een feestmaal hij, hem door de partij van het jonge Ierland gegeven. De bevolking, meest allen aanhangers der partij van het oude Ierland, deed een aanval op liet gebouw, waar het maal gegeven werden wierp daar de glazen in. Eenige personenleden dier club, waarvan vele gewapend waren, vuurden, en een der aanvallers werd door een kogel gedood. De policio en de militairen kwamen ter hulpe aansnellen. Men zegt, dal de heer Smith O'Brien hij deze onlusten gekwetst is geworden en dal hij als lid van het parlement voor het graafschap Limetick zijn ontslag zal nomen. Parijs2 Mei. Op verscheidene plaatsen van liet arrondissement Avesnes. hebben betreurens waardige ongeregeldheden plaats gehad de kwestie der levensmiddelen was er de oorzaak of ten minste liet voorwendsel van. Er vormden zich zamenscholingen om den uitvoer van meel naar Belgie te beletten. Te Baives ging het zoo verre dat de nationale garde en de troepen na vele vruchteloozc sommatiën op de volksmenigte vuur hebben moeten gevenwaardoor 12 personen zwaar gekwetst zijn; 2 daarvan zijn dien ten gevolge reeds overleden. Parijs, k Mei. Heden morgen ten 8 ure werd reeds de trom in de stralen der hoofdstad geroerd, ten einde de dienstdoende nationale garde op te roepen. Slechts duizend man van ieder legioen waren opgeroepen, maar ecu veel grooter aantal gaf hieraan gehoor. Tegen 11 me schaarden de legioenen zich langs de Rue de la Paix en de boulevards, tot aan de vroegere kamer dor afge vaardigden. Sedert een paar dagen was dit Paleis steeds door een talrijke menigte omringd. Men zegt ook dat verscheidene personen den geheclen nacht voor de deur van hel gebouw der nationale vergadering gewacht hebben ten einde eenc goede plants op de tribunes voor hot publiek te hebben. Maar de nationale garde heeft heden morgen alle personen de omstreken var. het gebouw doei» ont ruimen, al de naburige straten bezet en slechts die personen toegelaten, welke van kaartjes voorzien waren. Van den vroegen morgen af doorliep cene aan zienlijke menigte., het plein de la Concorde, (ie straten Uivoli, de la Paix en de boulevards, on der het zingen van de Marseillaise en het lied der Girondijnen. Het plein Vendórne en de straat Castiglione wa ren door de kavallerie der nationale garde, door dragonders, lansierseen eskadron der republikein- •:che garde te paard en door policie-beambten (A/on- tagnards) te paard, bezet. Precies ten 12!/t uro bulderde het geschut van het hötel der Invaliden en deze losbranding Werd door de stukken, in de Champs-Élysés geplaatst, beantwoord; de trompetten schetterden en de trom men werden geroerd. Dit was liet tecken, dat het provisionele gouvernement het gebouw van het ministerie van justitie verliet, waar liet was bijeengekomen ten einde zich naar dal der nati onale vergadering te begeven. De leden van het provisionele gouvernement werden door een es- cadron van de nationale garde te paard vooraf gegaan; daarna kwamen de hoeren Albert en Flocon gearmd; vervolgens de heeren Louis Blanc en Marrast, daarna de heeren Lamartine, Ledru-Roliin Arrngo, Garnier-Pagès en Marie; en eindelijk de lieer Dupont (de l'Eure) tusschen de heeren Cré- micux en Pagerre in. Een menigte volks bedekte de boulevards, het plein de la Concorde, de vensters, de baleons en zelfs de daken der huizen. Ook de terrassen der Tuilleriën, welke naar de zijde van plein de la Concorde, amphitheatersgowijze ojdoopeii, leverden een zeer schilderachtig uitzigt op. Eene menigte dames waren daar bijeen vele toeschouwers waren op de boomen en enkele zelfs op de borstwering van de brug der Concorde geklommen, om beter het schouwspel te kunnen genieten. De stoet werd overal met de kreten van leve de republielil leve de provisionele regering begroet; enkele kreten van leve Lamarline deden zich booten. Reeds ten half twaalf ure waren alle tribunes, behalve de tribunes voor het corps diplomatique met menschen opgevuld. Ter regterzijde zijn de tribunes voor de journallistenhoofdredacteurs, den staatsraad 'benevens eene tribune, waarin zich veischeidene net geklcede dames bevonden. Ter linkerzijde is de tribune voor de snelschrij vers en voor het korps diplomatique, in welke zich meest alle gezanten gevolmagtigde ministers en buitengewone gezanten ministers-residenten en zaakgelastigden der verschillende statenwelke «tliciéuse betrekkingen met liet republikeinse!) gouvernement ondeihouden, alle in burgerkinde ren, bevonden; vooraan merkte men den nuntius van den paus Op p den markies de Brignolo-Sale, gezant van Sardinië, en sedert het vertrek van den graaf vbti Appony de oud-te van het korps diplomatique heneven den helgischen gezant prins de Ligne, De gezanten der republiken van Haïte en Venezuela bevonden zich aldaar in groot uniform. De markies van Normanhy de graa« von Hüt/f' ld de .staatsraad von Kissel off en de heer von Tliom vertegenwoordigden de vier groote mogendheden, Engeland, PruissenRusland en Oostemijk, de eerste alleen als gezant en de drie andere als zaakgelastigden. Omstreeks dien tijd wilde een aantal officieren der nationale garde de zaal, vvaariri.de zittingen gehouden worden ,- binnendringen doch zij werden in hun voornemen door den heer Chalenu-Ronaud gouverneur van liet paleis, verhinderd, welke hun zeide dat zij niet gewapend in de kamer mog- ten komen. Do officieren wilden evenwel hun plan niet opgeven, docli de lieer Chateau Renaud hield hen tegen en zeide, dat men slechts over zijn ligchaam in de zaal zou komen. Deze ge beurtenis heeft eene hevige agitatie in de verga- dering_ te...w:eeg gob ragt. Op hetzelfde o ogen blik deed het geschut zich hooren. Ongeveer ten half twee ure verlieten de tijdelijke president en secretarissen de zaal om de leden van de provisionele regering te ontvangen, welke de zaal binnen traden. De heer Dupont de 1' Eure werd door de heeren Lamartinc en Louis Blanc ondersteunt!. Luide kreten van Leve de Republiek leve de provisionele regeringdeden zich toen in de zaal en in de tribunes hooren. De president verklaarde de vergadering voor ge opend en zeide, dat het woord aan den president der provisionele regering is. De heer Dupont de l' Eure besteeg te tribune; al de leden der provisionele regering schaarden zich voor de tribune, die door officieren van de nationale garde en van het leger werd omringd De heer Dupont de 1' Eure hield nu de volgende aanspraak Burgers vertegenwoordigers des volks «De provisionele regering der republiek begroet de natie en komt eene schitterende hulde brengen aan de oppermagt, waarmede gij bekleed zijt. »Vorkozenen des volks! zijt welkom in de groote hoofdstad waar uwe tegenwoordigheid een gevoel van geluk en Hoop doet ontstaan, dat niet misleid zal worden. «Gij, in wier handen thans de nationale sou- vereioiteit berust! Gij gaat onze nieuwe instellin gen grondvesten op de breedé grondslagen der de mocratie en aan Frankrijk de eenige constitutie geven, die voor hetzelve voegzaan is, namelijk eene rcpublikeinsche. «Maar na de groote staalkundige wet verkondigd te hebben, die bet land definitief zal constitueren, zult gij, burgers vertegenwoordigers! u, gelijk wij, bezig houden met de mogelijke en Krachtige wer king der legering le regelen, in de betrekkingen die de noodwendigheid van den arbeid tusschen alle burgers daarstelt, en die de heilige wetten van regt en broederschap tot grondslagen hebben. «Eindelijk is het oogenblik voor de provisionele regering gekomen, om in uwe handen de onbe perkte inagt neder te leggen waarmede de om wenteling haar bekleed had. Gij weet, dat die dictatuur voor ons niets anders was, dan eene zede lijke kracht, te midden der moeijelijke omstandig heden, waardoor wij moesten heen worstelen. Getrouw aan onzen ooi sprong en onze persoon lijke overtuiginghebben wij niet geaarzeld om de jonge republiek vai» Febrnarij uit te roepen. Heden openen wij de werkzaamheden der nati onale vergadering met den kreetdie haar altijd moet vereenigen: Leve de Ilepubliek\ Nanuwelijks had de spreker geëindigd of her haalde kreten van: leve dt Republiek deden zich hooren. Nadat de leden der vergadering zich naar liunno bureaux begeven hadden, kwam cene menigte of ficieren der nationale garde en vreemde personen de zaal binnen. Ongeveer ten half vier uro werd. de zitting weder geopend. Er werd verslag ge geven van het onderzoek der verkiezingen var» 7 departementen, .welke alleen juist zijn bevonden. De toelating \nn een enkelen afgevaardigde den heer Raynal werd uitgesteld omdat hij zijn geboorte-extract niet vertoond heeft. De heer Dcmnslhcne Ollivier deed vervolgens een voorstel strekkende om de vertegenwoordigers beurtelings de tribune te doen beklimmen om eenen indi\iduelen eed aan de republiek af to leggen. Een der leden maakte de aanmerking dat de eed is afgeschaft; verscheidene leden stelden voor om tot de orde van den dag over te gaan. De hoer Crémieux vatte nu het woord op en zeide. Burgers, liet misbruik van den eed, onder de laatste regelingen heeft de openbare veront waardiging gaande gemaakt (luide goedkeuringen}. De provisionele regering heeft de noodzakelijkheid gevoeld om aan deze ergerlijkheid een einde to maken, en dit is eene barer eerste verrig- tingen. Hij. die de eer heeft hier als verte genwoordiger van het volk te zitten moet repu- hlikeinsch zijn. (Luide toejuichingen kreten van Leve de Republiek). Aléoiaa, 1 Mei. In den avond van den 29sten April stonden de pruissischü voorposten een uur achter Apenrade, op den weg naar Hadersleben en we! in hel aangezigt van den vijanddie een gedeelte van zijne verstrooide troepen hijeen ver zameld had en-het laatste punt in Sieeswijk niet zonder weerstand scheen te willen verlaten. liet hoofdkwartier van generaal von Wrangel, alsmede het gros der armee bevindt zich in en hij Flensburg en slechts eene voorhoede van ongeveer 2000 man, is noordwaarts gemarcheerd. Naar'lliet zich laat a«nzien zullen de eerstvolgende operatien tegen het eiland Alsen gerigt zijn, dat van een groot strategisch belang is, omdat het de Slees— wijksche kusten tegen een aanval van de zeezijde beschermt. Hoewel de zeeëngte zeer smal is, zal" echter de overtogt van het vasteland naar hot eiland voor onze troepen wegens liet gemis aan schepenzeer moeijelijk zijn; want de deensche kruissers hóuden alle toegangen zoo bezet, dat geen vaartuig kan naderen en bet eenige middel zal olzoo zijn om de landing met booten, onder bescherming van onze kanonnen, te doen plaats hebben. Men zegt intusscben dat nog lieden tot dit doel pruissische pontons verwacht worden. Met den namiddagtrein van Kiel is hier het berigt ontvangen, dat gisteren avond aldaar 0 deenscbo oorlogschepen in het gezigt waren, die ernstige toebereidselen tot eene landing schenen te maken. Het garnizoen van Kiel bestaat op dit oogonbük uit 800 man Hanoveraiien. ESerilkzec0 Mei. Naar wij vernemen i< thans liet zoogenaamde proefjaar der Zierikzeesche Stoomboot-Onderneming voorbij gegaan. Met genoegen hebben wij opgemerkt, dat do beianglooze pogingen der ondernemers, om het beurlveer van hier op Rotterdam uit zijnen kwij nenden toestand op te beuren onk tot een vol gend dienstjaar zich zullen uitstrekken, en zij met vei trouwen op do algemeen» medewerking van Zierikzee's ingezetenen en der bewoners van Schou wen en Duicelaml de toekomst te gernoet gJan. En wij hopen dat dat vertrouwen niet zal te leur gesteld worden maar dat ieder Weldenkende zich zal beijveren eene onderneming te helpen bevorderen, die ja, hier en daar nog wel iets te wenschen overlaat, gelijk alle nieuwe onderne mingen zulks als van zelve in zich bevatten, maar die voor onze stad en eilanden van het hoogste belang en het uitgestrekts!# nut riioet geacht Worden le zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1