VIT DË HMD KOOP BOVENHUIS TE HUUR, Uit de Hand te Koop: NEDERLANDERS! Paviljoen Schuiten UIT DE HAND TE KOOP, Holloway's Zalf en Pillen. BAKKERS-KNECHT. Eene DIENSTMEID April, zou de generaal von Gagernreeds in het begin van liet gevecht door een geweerkogel gedood, en eenige andere officieren min of meer zwaar gewond zijn. Verder meldt dit verslag dat ook het korps van Struve en Weishaar uit een gejaagd is, doch dat de verstrooide rebellen zich hoogerop weder concentreren. Volgens particuliere berigten uit Nieuw ied, dd. 22 dezer, was het daar nog rustig: De militai ren die naar Weissenthurm gezonden zijnten einde de stoomslepers te beschermenhebben moeten terugkeercnde inwoners wilden hen geen den minsten bijstand bieden. In andere dorpen ook op den anderen rijn-oever, wilde men de dragonders geene huisvesting geven die ook hebben moeten teiugkeeren. Het volk is hier geheel meester. j Het Parijsche blad la Presse noemt de loting vcor de nationale militie een barbaarsch stelsel in vredestijdeen stelsel dat jaarlijks duizende werkzame personen van 20 jaren, gekozen onder de sterksten en best gevormden gewelddadig aan hunne huisgezinnen, hun bedrijf, hunne weikzaam- hedenbovenal aan den landbouw ontrukt, 0111 ze langzamerhand te ontzenuwen, door hen te gewennen aan de ledigheid, hun geest en ligchaam te bederven in de ongezonde voorsteden der gar nizoensplaatsen en hen vervolgers tot hun vroeger bedrijf en naar hunne genieenten terug te zenden den arbeid doorgaans ontwend, ontzenuwd, ver-j liederlijktdikwijls besmet door eene onuitroeibare ondeugddoor de gewoonte der losbandigheid en door noodlottige kwalen. GEHEUGDE BEK1GTEX. Te Goes is het plaatwerk de flesch in despaar- kas ten toon gesteldten einde de nienschen een schrik voor de jenevcrflesch aan te jagen. Zou het niet goed zijn die ook in de societiit ten toon te stellen? Op een dorp in Vriesland is een jon gen die. een kluifje uit een pot kookende soep wilde langen, in den pot gevallen, en er mede gaar in gekookt. Onderscheidene Pruissische gepensioneerde ambtenaren, die vermogen bezitten, hebben aangeboden om afstai d te doen van bun pensioen. Een schoon voorbeeld voor het leger Nederlandsche gepensioneerde ambtenaars. Te Middelburg is liet architecten zoo winstgevend dat de Stads-bouwmcester die voor 9 jaren n ig zoo naakt was als een wurm zijn zoontje een Er.gelschen harddraver heeft present gedaan, om hem bet geld nog luisterrijker le laten verkwisten dan bij ooit gedaan heeft. Aangekomen te Londen prins ton Metlernich ten einde aldaar den dood, zonder opgehangen te wordenin rust te zeeken. Te Leipzig hebben ongeveer 300 dienstmeisjes eene vergadering gehouden waarin verscheid: n spreeksters de verdrukkingen hebben afgeschilde.d die zij van hare meesteressen hebben te verduren. Ook zegt men dat dit te Zierikzee zal nagevolgd worden opdat de knevelarijen van vele mevrouwen wereld kundig zouden worden. De Limburgers beginnen hoe langer hoe ernstiger le dreigen om den Nederlandschen Leeuw over hunne grenzen te jagen. Te Keulen heeft het barbiers commilè vastgestelddat niemand zijn baard zal mogen laten staan of zelve afscheren, op boete van dub bel scheergeld te betalen. De Modderbaas te Middelburg gebruikt een stads werker als tuinman, zoodat de burgerij, die reeds zooveel te onder houden heeft, nog den tuinman van mijnheer den Modderbaas moet bezoldigen. Lila Muntez luvfi thans groote behoefte aan geld, en ten gevolge daarvan ook aan den ex-koning van B ijereii. De Koning pensioneert thans zoo gulof het geld man de boomen groeit j onder andereu heeft hij den ontvanger der hypotheken te Botterdam een pensioentje geschonken van slechts f 4000. En dat heeft aan de Amsterdamsche lieeren beterschap be loofd maar.... hij gaat pront in ce kerk zondag II. heeft hij zelfs deel genomen aan het Avond maal. In Schotland begint het er mede vrij oproerig uit te zien. Prins Alexander is toch eindelijk begraven, maar niet één c' want heeft eenig lof-, graf-, treur-, dood-of heldendicht ge leverd hoe veranderen de tijden wanneer dit voor 18 jaar had plaats gehad, gewis hadden de Ned. dichters dan dit alles met de vleet geleverd. Nu wordt er maar gedachtEen man over boord, een eter te minder. te gaanen de ingezetenen niet te zoeken dan wanneer er ingeteekend moet worden voor liefde giften. 2." Om dat die lieden jaarlijks met eene bende slaven komen afzakken, die 9 maanden liet land afloópen met hunne artikelen, vior een loon van 33, boven de kasten een paar nieuwe schoenen; terwijl de boeren de goedheid hebben om die ongelukkige menschen de helft van den tijd de kost te gevenen 3.° Om dat de ingezetenen, door al die voor- doelen die aan de zijde der vreemdelingen zijn niet kunnen blijven concurreren met Duitschers, en dus of bankroet moetenóf hunnen handel staken, waardoor de vreemdelingen in de gele genheid worden gesteld om magazijnen bij 'maga zijnen in Nederland te vestigen, en alzno jaarlijks (luizende guldens in hun land over te brengen, zonder lint zij één penning aan soep, pap, turf enz.behoeven te betalen. liitusschen mijnheer de Redacteur, is het mijne bedoeling niet om de boeren aan te sporen 0111 die rondventers een stuk broodof een nacht verblijf in hunne schuur te weigeren neen, maar ik vvénsclite, dat den vreemdeling minder gezocht en geprotegeerd werd dit zoude voor de gehcelo Nederlandsche bevolking van veel belang zijn. Bij voorbeeld te Amsterdam, daar bestaat de helft der reis-, kantoor- en winkelbedienden, uit Duit schers, die aan niets schat of last betalen, en na eenige jaren arbeids, de grenzen overtrekken, met zich voerende een genoegzaam getal Hollandsche dukaten om in hun land liet overige van hunne dagen in rust door te brengen. Hoeveel is er dus nog niet to veranderen aleer Nederland een wélgeordend land is 1 Zierikzee22 April 1S48. Een geabonneerd Winkelier. Bezuiniging was steeds de verwachting der Natie' want immers niets dan bezuiniging is in staat, het volk verligting in zijn lot, welvaart en op beuring,ja Brood te geven I Hoe vrijzinnig nu ook de commissie, op wie steeds aller oogen gevestigd waren, hij het herzien der Grondwet moge gehandeld hebbenkan het toch niet anders, of de Nalie vindt zich teleurge steld en in hare verwachtingen bedrogen I want hoe zal men bezuinigen bij de minderen, iudieii men niet met het h"ofd des staats begint?... Nog is het tijii (laaiin de gevvenschtc bezuini ging te maken; nog is liet tijii, de artikelen te veranderen, die daarvoor vatbaar /yn. En wij zijn er zeker van, zoi d r mét bezuini ging van Int hoofd des staats, dt'n Koning te be ginnen kan men er nooit aan denken. De Koning, moet natuurlijk-een goed trakte ment genieten, om in zijnen rang te kunnen leven; maar daarvoor behoeft bij juist geen f 1,300 000; en zou liet ook niet nicer genoegen aan den edelen Vorst doen, du Natie, die liein altijd zoo lief liadt, die hem alle achting toedraagt, welvarend te zie.i, dan haar aanhoudend te liooren klagen en zuchten: de lasten wringen ons de keel toe.'.. En zou hij zich niet liever de opoffering van eenige tonnen gouds getroosten, dan de Natie in ellende te zien verk(eren ja zelfs uithongeren! Zooveel i zeker: dat de Natie hem liever ruim zou betalen, dan hem te moeien beknibbelen, indien het slechts mogelijk ware; doch thans, thans is de toestand te drukkend! Het eenige middel dus, om der Natie te bevredigen, is; bezuiniging, verligting in lasten en werk te erlangen, want werk moet er komen wil liet Volk brood hebben i Hier in de hoofdstad van Noord-Braband, loo- pen duizend» ijverige werkliei'en ledig; en hoe is het mogelijkdat deze, zonder werk, aan vrouw en kroost brood kunnen verschaffen? En hoeveel werk ligt hier niet onder het water ver borgen, dat, wanneer de regering slechts hare toestem triing gaf, eenige duizende guldens aan dez,e pro vincie, die toch ook hare penningen iu 's lands schatkist stort, zou kunnen schenken. Het Uit wateringskanaal kon honderde nienschen werk en dus brood geven. Negen tonnen gouds zijn daartoe reeds door de gemeenten onderling beschikbaar gesteld; gaf nu de regering slechts hare toestem ming, dan kon van die negen ton al wat gewerkt worden, cu wat meer zij, indien de regering ook niet zorgt, dat daaraan begonnen wordt, vreezen wij nog voor ernstige gevolgen I... Nu de lijd daar is het land te bewerken om daar van vruchten te kunnen oogsten, staat hier alles nog onder water, en is hier dus weer niets te ver wachten dan ellende; geen de minste voordeden worden van die schoone landerijen genoten; doch de belasting daarvan moet toch even goed betaald worden! Wij zeggen nogmaals: de regering zie wel toe, z'j d ale nu niet langer meer, want de Natie wordt ook bier het dralen moede Wat in andere landen in 3 k 4 dagen gebeurt, daarover werkt men hier weken maanden. Dra len is in den tegenvvoordigen tijd gevaarlijk! dra- Linde, in de Herberg op het dorp Kapel len zou spoedig een uiteinde aan het rfrahm kun-bljck en aan de meestbiedende presenteren nen makenen dande gevolgen van dat dra- (en zouden juist en teregt de dralers zelve treffen!|'e verknopen: Men zie dus wèl toe; men blijve niet op zijn Een hecht sterk en welbetimmerd WOON- Een zwart bont Ruinpaard, oui 13 jaren en een Drieling wagen met toebehoorente bevragen bij PI KOOIiAVRBte Brouwershaven. De ondergeteekendo maakt door deze aan Tt-ll z9ne g''Serde Stad- en Landgenooten be kend, dat hij op nieuw'ontvangen heeft een fraai assortiment nieuwe Kastklokkcn Sehllderijklokjes met vergulde Lijstenmet en zonder beweging, in verschillende soorten alsmede eene partij nieuwe Horloglën en Ma zijkdoozen in verschillende soorten, en verder al wat tot het vak behoort. Beveelt zich in ieders gunst en belooft eene goede bediening. Belast zich ook met het repareren van Goud- en Zilverwerk. ZierikzeeM. van den BERGE 26 April 1848. Horlogicmaker aan de Fontein wijk G, n.° 343. geboren: 18 April. Eene dochter van A. van Dijke en F. Heijboer. 20 dito. Eene dochter van M. Klink en A. van Oost. 21 dito. Ecu zoon van Elizabeth San dé 22 dito. Een zoou van A. Kok en P. T. Tuijte. 24 dito. EeLe dochter van C. Koevoels en M. A. Kroppie. overleden 22.April. P. van der Wiele, oud 74 jaren, weduwe van P. Minders. ADVRTEEXTTIEÏT. aSKS Op Donderdag den 11 Mei 1848des morgen ten 10 ure zal, Adrlaan van de KSg» Bij J. OCHTMAN, op de Varre- markt te Zierikzee, zijn voor de 305" K. N Loterij te hekomenHeele en Gedceltens van Loten, in Koop en Huur. Prijs-Courant De trekking der eerste- klasse begint op Maandaj den 29 Mei 1848. Bij W. S. MOÏTË zijn, met primo Mei aanstaande, nog eenige Paardestallen te" huur, die zich door doelmatige inrigting als an derzins gunstig aanbeve'en. De op den 28sten April 1848 aan iigde OPENBARE VERKOOPING gekond der te Zierikzee, ls uitgesteld tot 36 Mei 1848 Rest bruin GERISTE BIER, bij C. STEVENS, h f 4,50 per 80 kan, f 2.23 per 40 kan; alsmede ongeveer ISOO goedo oudé Dakpannen, a f 1,50 per 100. Dezelve ver koopt ook vóór of na de koopdag geen Varkens meer dan om contant geld. gemak zitten;handen aan liet weik geslagen, om der Natie, le bevredigen, dit is de eerste pligt der regering! Bezuinigingwerk en welvaart moet er komen, of de Natie die steeds zóó kalmzóó tot voorbeeld aan anderen, rustig is, zal zich niet meer door ijdele beloften laten paaijen. En danGod be hoede het Vaderland III Waakt dan, Nederlanders I en werkt gezamerit- lijk; het eene moet het uitvloeisel zijn van het andere; doch indien gij nu ook niet werkzaam zijt, nu nog niet aan de stem van uw geweten gehoorzaamt, die U steeds toeroept: Werkt en maakt U vrij l werkt om verligting in uwen toe stand te krijgendan gaat de gunstige tijd voor bij, dan is alles vervlogen I Een geabonneerde. 's Uertogénbosch, den 20 April 1848. I1TÖE20XTDE1TS ST'JZZEIT. DE GRONDWET IS HERZIEN!!... Het wets-ontwerp tot Grondwels-herziening is den Koning aangeboden en publiek gemaaktwij doen hulde aan die publiciteit. Mét gespannen verwachting heeftde Natie naar dit ontwerp uitgezien hopende daarin hare verbetering en welvaart geschetst te zullen vinden; d ch hoewel de meeste artikelen vrijzinnig en overeen komstig den geest des tijds zijn veranderdis even wel het grootste punt, bezuiniging, daarin, onzes inziens, nog te dikwijls uit het oog verloren. Mijnheer de Redacteur Te duidelijk is, en wordt er bewezen dat de belastingen op de noodwendigste levensbehoeften de oorzaken zijn van des volks achteruitgang, om daarvoor verdere bewijzen te leverenmaar er is nog meer, waardoor voornamelijk een winkelier wordt benadeeld en dat door de'Natie zelve veel kon weggenomen worden ik bedoel het all lopen van S'ad en Land door vreemdelingen met verschillende handels-artikelen. Om daarvan slechts één voorbeeld te leveren, zal ik mij bepalen bij den zooge— laimdenpot- en pannenhandel. Deze wordt als het ware alleen met voordeel gedreven door Duitschersniettegenstaande er geen stad of dorp gevonden wordt of er zijn winkels waar al die artikelen te bekomen zijn. En waarom wordt dien handel .slechts alleen met voordeel door Duitschers gedreven 1." Om dat het een verbond bij de Nabobs schijnt te zijn, om hij vreemdelingen ter markt HUISverdere Gebouwen, ERF en groote TMN, zijnde eene zeer florisante Bakkers-, Winkeliers- en Tappers Affaire, staande en gelegen op het dorp Kape tie, in Zuid- Beveland. Is Inmiddels UIT DE RAAD TE KOOP. fnformatiën zijn bij den eigenaar en bewoner alsmede ten. kantore van den Notaris A. Smal- legange te Goes, te bekomen. Twee wel onderhouden met behoorlijken inventaris, liggende ^aan de Scheepstimmerwerf te Wil- 'j? lemstad, en aldaar te bevragen. Een LOGEMENT en UITSPANNING staande en gelegen aan de Fontein te Zierikzee, genaamd IIET BIERHUIS, bewoond door den eigenaar G. STEVENS, steeds een goed bestaan opleverende. Te bevragen met franco brieven bij den ci- ganaar en ten kantore van den Notaris Mr. G. van der LEK de CLERCQ. RSï? Te koop terstondbeste KIEMEN! VAN! ZOETEASbij W. N. FIUDERICHS bij Tholcn. bestaande In: VoorkamerSlaapkamerKookkeuken enz.; te bevragen bij J. P. CLEMENT, Langevos- straat, le Goes; brieven franco. GENEZING-GEVAL. van EEN ECRT jrns. me me3 IN EENEN 1IEVIGEN GRAAD. John Thomson, de zeer respectabele uitgever en eigenaar van de «Armagh Guardian," een lersch nieuwsbladattesteert een buitengemeene genezing van zeer erge en verouderde Aambeijendoor het gebruik van bovengenoemde Middelen nadat allé andere zonder effect gebezigd waren. De bed el- de persoon is een zeer aanzienlijk man en ie-1 mand van grooten invloed in het Graafschap Armagh. Niemand behoeft lang aan deze kwaal, of PLIPEWEREN te lijdenindien hij slechts zijn tocvlugt tot bovengemelde Middelen neemt. Zijn op franco aanvragen a Comptant te bekomen bij J. P. VERLINDEN, te Bergen op Zoom, en aan het Hoofddepót, bij den Heer F. E. van SANTEN KOLFF, te Botterdam, als mede te Londen, Strand 244, HOLLOWAY'S ETABLISSEMENT. Van stonden aan op een der dorpen in Zuid-Holland benoodigd een bekwaam Adres, onder letter Hbij den Uitgever dezes; brieven franco. benoodigd, met goede getuigschriften of informa- liën. Adres bij den Uitgever dezes. "ZÏEKIKZEli TER DRUKKERIJ VAJS E. os LOOZfc.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 2