ZIEMKZEËSCHE MËIWSUODË I No. 458. Maandag, 5 April 1848. HET DURE BROÖB. Vierde Jaargang) ialf. GOEDKOOP SJHOÖD. nis heeft da: urgs ingeze- baas als t onbillijk vader jagen f 12. be te latei dien mod er moet weet op di! dan d dan inime in de ste rare dit h elen penni: olijk maken n met kle heten Middelburg VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ABONNEMENTS-PRIJS voor dei de uitgaven. Voor 3 maandenf 1,20. Franco per post- 1,40. BUREAU: Zierik/eeDamLett. B No. 880. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zeg cl rog t voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advcrteuliën kan geschieden tot Maandag en YVueusilag voormiddag li ure. VERKRIJGBAAR: Bij den Uitgever hij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren in dit riik. Brieven en Ingezonden stukken fran iiTtfijCC. 5. Cohen, J. de Jolige, cu D. Roks Slolpe en it genoot van oud 5 jarc qq-s" D1JKEM dl Not.ir lflon Apri Ierland i molden K toepen: 0 roerende iiddags ten 1 gevolgen Oostcrlanil at, kad.is— elegen on GO ellen ifgenatiieii. OöP: extra fraai de Oude inrl beide 'ACTDUR- ien bij P. e. Brieven gebruikte lh&, •ver deze?, vleet stel KEN. f 5,00 tra frnaijc bijzon- in 8000 in onrier- >0 EIKEN EIKEN RIBBEN H KOZIJ- iNEN, op vragen bij aldaar V. de als tte, voor door do lit is do skundigo en Zalf an; dui leze be- orr.cn bij te Goes, Zoom r F. K. ri, als- nvArs Is liet niet hemeltergend dat elk stuk brood dat de nijvere werkmanof zijn buisgezin in den mond steekt, bijna voor de helft belast is. Is liet niet hemeltergend dat van elk stuk brood dat de weldadige burger aan den armen uitreikt, dat de Diaconie Besturen uitdeden, bij na-de helft belasting is betaald, zoodat de gift niet alleen ten oordede van den armen ismaar dat de schat kist zijn aandeel van die liefdegaven geniet, Schreeuwt het niet om wraak dat van de aal moezen die worden uitgereikt, van de geldelijke bedoelingen der Diaconie Besturen, nagenoeg altijd <le helft in de schatkist vloeit. Immers wal is des Volks eerste bdioefte? immers brood, brood, en dat brood is zoo zwaar belast De granen worden zoo goedkoop, dat weldra do tarwe weinig meei zal kosten, dan de belasting daarop alhier bedraagt, en dat zult gij aanzien, n Volk 1 zonder uwe stem, langs alle wettige wegen te vei heffen Neen pij zult dat niet. Gij bobt nu gezien dut de stem dra Volks thans tot-voor den troon des Rollings, die uw lot in handen beeft, dringen kan; l.eiaas! thans eerst, nu die baatzuchtige mannen verwijderd zijn, die Hem van U ver vreemd hebben; thans z.ult gij voorzeker inet ons uwe stem verheffen tot voor Jen troonen den Koning vragen, om lïn zou de Roning U dat niet verschaffen wil lendaar hij dat zoo gemakkelijk kan door een paar woorden door een paar regels schrift, als deze: De belasting op het gemaal en gcslagt is af geschaft, aan de Tweede Rainer der Staten-Gene- raal ter goedkeuring te onderwerpen. De Roning wil U immers wel eene verbeterde Grondwet schenken, en als Hij wist dat pij daar veel minder aan hebt dan aan eene afschaffing van die schandelijke brood-belasting, als bij wist dat gij eigenlijk daaraan zulk eene dringende behoefte hebt, zeker zou Z. M. dan zeggen, dat men hem steeds bereid vinden zou, aan de billijke wenschen van zijn Volk te voldoen. En is die wenscli niet billijk? Voorzeker is zij dit. Is liet geene petitie waardig dit te verkrijgen? Voorzeker wel. Dus dringend noodigen wij U in uw eigen belang uitteeken gezamcntlijk op een verzoekschrift, dat dc Uitgever over 8 dagen gaarne in zijnen winkel ter teekening wil nederleggen om de goede zaak te bevorderen. Ook de middelstand, die niet zoo zeer als de geringere klasse het drukkende voelt der brood- belasting bedenke dat liet. meer dan tijd is den armen van dien belasting-druk te ontheffenzij bedenke dat het meer is dan vele giftenals men zal nederzitten, totdat liet toeval hem gunstiger is, en inmiddels van bet boog belaste brood maar half genoeg eten zal. Wij zullen zien. Onze leus is inmiddels: WEG MET ALLE BROOD-BELASTING 7. ierihzee3 April 1848. Cosmopliilus. Nieu wstij din gen frankrijk. Italië is voor Oostenrijk verloren. Milaan PaviaPadua, Venetie, alle steden en dorpen van het Lombardijscli-Venetiaansche koningrijk hebben, na een bloedigen strijd van vier dagende Oos- tenrijksche troepen verdreven. De koning van Sardinië heeft Oostenrijkzoo al niet met woordentoch met de daad den oorlog verklaard. Aan het hoofd zijner troepen is hij over de grenzen getrokken en beeft zijnen inlogt in Milaan gedaan. Dit heeft den uilslag aan den strijd gegeven. De hertogen van Parma en Modena Oostenrijk- sche prinsenhebben z.icli met de vlugt uit hunne staten gered. Verliest Oostenrijk alzoo zijne schoone italiaan sclie provinciënaan de andere zijde ziet het zich een kans geopend om een nieuw rijk te winnen Te Lemberg is de keizer van Oostenrijk tot ko ning van Polen uitgeroepen. Doch naar alle waarschijnlijkheid zullen de Polen, zoo zij hunne nationale onafhankelijkheid herwinnen, geen vreem den koning begeeren. Een gewigtig conflict rijst er op tusschen Noord en Zuid-Duitschland. De bekende proclamatie des konings van Pruissen, waarbij bij zich eigen- rnaptig de hegemonie over Duitscbland aanmatigt, beeft in het zuiden groote verbittering verwekt. Vooral in Beijercn en Wurtemberg is men daar over verstoord Daar is liet tot nog toe bij volks-demonstratiën aeblevcn; doch te Weenen beeft het Ojstenrijksc.be kabinet zelf door middel zijner half officiële bladen een scherp protest tegen de aanmatiging des Pruissischen konings uitgevaardigd. R E L G I K Bru scl30 Maart. Dagelijks bijna hebben za- nienscboliiigen te Gend plaats. Zij dragen echter geen ernstig karakterslechts hebben gisteren eenigc kwaadwilligen den straatweg trachten op te breken. De gendarmerie heeft deze onrust stokers uiteengedreven. Zekere d'Hosscbe dien men te Gend de nieuwe Arteveld noemde is volgens I' Echo du Nord te Rijssel aangekomen. Zoo het schynt, beeft liet belgiscli gouvernement een mandaat van inhech tenisneming tegen dit nieuwe opperhoofd der op- roerigen uitgevaardigd. Jl. Zaturdag avond hadden te Rortrijk op de groote marktzamenscholingen plaats van werk lieden en straatjongens, waaronder een aantal Daar men vijandige gezindheid stonden: lece de belgische republiek." Hij naderde onder den kreet: leve de republiekdoch werd door bet eerste schot van den schildwacht gedood. Daarop kwam de geheele bende in beweging en trok de bclgisclie voorhoede terug naar den heu vel waar een gemaskerd stuk geschut geplant was met schroot geladen; liet eerste schot doodde eenige muitelingen doch bij het tiveede sprong het stuk. De aanvallers hielden goed stand doch plotseling werden zij door den generaal Fieury in den rug aangevallen, die hen den terugtogt af sneed en eene groote verwoesting onder hen aan- rigtte. zoodat zij naar alle zijden de vlugt namen. Men heeft een 30tal gevangenen gemaaktonder anderen, naar men verzekert, het hoofd der bende, die van top tot teen gewapend was; zijn naam is nog niet bekend. Te Brussel was het gisteren avond ten half acht en te Antwerpen ten half elf ure volkomen rustig. Nopens deze gebeurtenissen wordt ons nog het volgende geschreven: Gend, 20 Maart. Dezen namiddag hebben wij brieven ontvangen van de fransclic grenzenwelke ons het nieuws brengen, dat de bende vrijwilligers, die sedert eenige dagen te Seclin van Parijs aan gekomen was, om ons land tot republiek temaken, heden morgen langs Mouseron de belgische gren zen wei gewapend is ingekomen. De belgische troepen waren bereid hen te ont vangen en ten zeven ure in den morgen is er een bloedig gevecht begonnen, waardoor tusschen de 2- k 300 dezer vrijwilligers moeten gesneuveld zijn; het was liet 5de regement van linie, dat den strijd heeft geopend met eene batterij artillerie, welke met schroot geschoten heeft. De eerste bende heeft gevochten van zeven tot acht ure des morgens; daarop is eene nieuwe bende aangekomen en heeft den strijd voortgezet; maar de belgische troepen hebben hen met dapperheid teruggedreven en eindelijk op dc vlugt gejaagd de vlugtelingen zijn hardnekkig vervolgd geworden door de boereu, die er velen gedood en gekwetst hebben. Vele wapens en ammunitie zijn in handen van onze troepen gevallen, en men spreekt van eenen onder-officieren een wachtmeester, welke zouden gewond zijn. Gisteren avond was eene bende van omtrent veertig mannen gewapend te Mouseron aangekomen. Zij zijn in .arrest genomen en te Rortrijk in de gevangenis gehragt. Dezen morgen is nog van Brussel een bataillon jagers te voet naar de grenzen vertrokken. dcji armen goedkoop brood verschaft: zij bedenke nleuwsgierigen. "aar men vijandige gezindheid wat het gevolg kan zijn, als men de geringere °Pmcrk'e werd de gendarmerie te paard te hulp klasse niet deze natuurlijke reden tot ontevreden- geroepen, waarop de aanwezigen weldra uiteen LOOZE. klasse niet deze natuurlijke reden tot ontevreden lieid beneemt; zij bedenke dat de nadeden van alle ongeregeldheden op den gezeten middelstand, dat is op haar zelve nederkomenwant de meer onafhankelijke rijken kunnen als de nood aan de man komthunne biezen pakken en verliezen op zijn ergst genomenmet hun woonhuis en in boedel niet hun geheel bestaan middel, zoo als met den gezeten burger liet geval is. De middelstand bedenke dit alles, en onderstcunc onze pogingen door eene ruime inteekening op onze petitie. Wij zullen eens zien of er vele komen zullen om te teekenen of ons voorbeeld in andere ste den en op dorpen navolging vinden zal, of liet Neder- landsche Volk eindelijk uit den slaap ontwaakt is, en gingen. Volgens den Echo de la Fronttere trachten franschen werklieden te Valenciennes de belgische werklieden aldaar op te ruijen en aan te zetten om hunne meesters en hunnen arbeid te verlaten. Gisteren (woensdag) morgen is eene bende rcpublikeinscho muitelingen langs een zijweg, in de omstreken van Mouseron, Belgie binnen gerukt. De militaire autoriteiten waren er van verwittigd eu namen maatregelenom ik: bende te overvallen en te omringenwanneefl^zij dieper' in het land zou zijn gedrongen. De muitelingen kwamen dus tusschen Mouscrons en Rortrijk aanwaar zij van verre een belgische schildwacht zagen. Dadelijk zijne billijke verlangens behoorlijk uiten zal dan of verscheen van hunnentwege een soort van parle- het geduldige landskind werkeioos bij de pakken mentair met een vaandel waarop de woorden Van Quievrain schrijft men het volgende, van den 30 Maart, des morgens ten 5 ure: Het overschot van het zoogenaamde belgische legioep, dat gisteren eene ontmoeting met de bel gische troepen gehad heeft, is terstond met een trein van 26 wagons weder naar Parijs vertrokken. Bij de komst der bende te Atrecht, wilde zekere Fosses, de aanvoerder, uit zijnen wagen gaan om zich eens te ververschen; maar zijne manschappen hebben liet hom belet, onder verklaring dat zij hem in liet oog zouden houden en hem wel wil den doodschietendewijl hij hen ter slagtbank gevoerd had, terwijl hij zich zeiven overal ver van liet gevaar verwijderd had gehouden. Onze geheele bevolking blijft onder de wapenen en is zeer genegen, om in geval van nood, den belgischcn troepen de behulpzame hand te bieden. Volgens geruchten zou hier lieden (donderdag) morgen weder eene koloiine van het belgiscli le gioen aan de grenzen bevonden hebben maar totaal verslagen zijn geworden. Zelfs zeide men dat nog eene kolonne zich daarbij gevoegd zoude hebben en dat er lieden middag tusschen Rort rijk en Mouseron een bloedig gevecht was geleverd. Brussel 31 Maart. Wij zijn in staatonze lezers de volgende nadere bijzonderheden nopens de schermutselingen op de belgische grenzen me de te declon Aan liet hoofd van het zoogenaamde belgische legioen stonden li. Grëgoire en van dor Smissen, opperbevelhebbers; verder Bervacq, een wijnkooper te Parijs, Fosses, vroeger kapitein in belgische dienst, Tytg.it, Dossche, Bartels en eenige leer lingen der polytechnische school. Zekere advokaat Jaspin bevond zich in eene kahriolethij de achterhoede. Toen de bende, die 2000 mannen telde, tusschen Risqiioiistout en Mont-a-Leux de belgische grenzen was overgetrokken verlieten de voornaamste chefs het legioen onder voorwendsel dat zij per spoortrein naar Kijssel gingenom troepenversterking te. halen. Voor hun vertrek moedigden zij hunne ondeilioorigen tot dapperheid aan, maar zijn niet meer teruggekomen. Zekere Jos. Lahoussc, opperhoofd der sluikers van Wervick heeft voor dc wapenen en patroonen gezorgd, die hun in de omstreken van Bonducs tusschen liijssel en de belgische grenzen zijn uit gereikt. De Echo du Nord meent, dat deze wapenen uit de citadel van Itijssel afkomstig warenofschoon het blad niet kan zeggen op wiens last zij zijn gegeven, leder man ontving 50 k 80 patroonen, die aldaar op vrachtwagens waren aaugebragt. In liet gevecht, dat slechts een half uur duurde, hebben de revolutionnairen 7 duoden gekregen en 75 it 100 gewonden, waaronder 25 k 30 doodelijk gekwetst zijn zij worden te Tourcoing verpleegd, bereids zijn 3 hunner overleden. Volgens opgaven, die men als naauwkeurig beschouwt, zouden de belgische troppen 3 dooden (2 soldaten en een ser geant) hebben, en 9 a 10 gekwetsten, waaronder een kapitein. Ongeveer 150 leden van liet legioen zijn krijgsgevangen gemaakt, terwijl 470 geweren, eenige kisljes pitroonen en 2 vaandels in handen der belgische troepen zijn gevallen. De vlugtelingen hebben de wijk genomen naar Frankrijk; maar daar werden zij geobserveerd door een escadron fransche gendarmerie te paarddat hen ontwapende en te Tourcoing binneribragt. Daar en te Roubaix zijn diensvolgens aan de autoriteiten 780 geweren vele sabels, pistolen en patroonen overgeleverd. Het belgische legioen kan men thans als ont bonden beschouwen, 800 man zijn, hij benden van 2— a 300 teruggezonden naar Paiijs, waar zij ongetwijfeld de werkzaamheden weder zullen hij de hanJ nemen, die zij zoo onbedacht verlaten hebben. Op de grenzen is geen hunner meer te vinden. Algemeen zeggen zij. dat zij verraden zijn en hunne opperhoofdenwanneer zij dezelve vinden kondenzouden fusilleren. Echter moet men in aanmerking riemen, dat welligt nooit eene dusdanige onderneming zoo openhaar en met zoo weinig beleid is gedaan. De belgische regering droeg kennis van al de bewegingen van het revo lutionaire corps, van deszelfs zanieiistelling te Parijs tot de aankomst op de grenzenen dus waren alle voorzorgsmaatregelen genomen. Gisteren morgen heeft Bervacq op de grenzen bij de herbergiers cn de boeren alle schulden komen betalen, die liet legioen gemaakt heeft. NEDERLAND. 's Gravenhage, 1 April. Aanstaande Donderdag zullen voor het Provinciaal gerégtsh if alhier te- regt staan de personen van Simon Voorbeijtel en Jacob Kerpcsteijnuit Zeeland, beschuldigd van geldsnoeijerij. Meer dan \ijflig getuigen zijn reeds in deze belangrijke zaak gedagvaard. Het Openbaar Ministerie zal worden waargenomen door den heer adv.-gen. inr. La Grappc Dominicus, terwijl als verdedigers zullen optreden f de heeren mrs. db Pinto en Ziieken. Deze zaak is door den Hoogen ttaad der Nederlanden naar gemeld Hof verwezen. De drie wetsontwerpen tot verhooging van het budget van Marine cn dat van Oorlog voor 18V8, alsmede van Justitie voor 18V7zijn jl. Dingsdag door de Tweede Kamer gaaf aangenomen. De verhooging op het budget voor Marine be draagt f 370 000, die vooi Oorlog f 2,704,100 en die \oor Justitie (gevangenissen met ruim 6200 gedetineerden) f 1A6,000.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1