VOORWAARTS. Maandagy Maart Hl Vierde Jaargang* Nieuwstijdingen. DUITSCMAND. ZIERIKZEESCHE VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ABONNEMENTS-PRÏ JS voor elke editie. Voor 3 maandenf 0,00. Franco per posf- 0,70. BUREAU; Zieriktee Dam Lett. B No. 300 ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 3ö cents. De iirzeiidina: der Ailvertenli'en kan'geschieden tot Maandag, en Woensdag voormiddag 11 ure. VERKRIJGBAAR Bij den Uitgever hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. Brieven en In gezond eu stukken franco. EN ESS3 Daar de belangrijke nieuwstijdin gen ditmaal de beperkte ruimte van ons blad bijna geheel ingenomen hebben zoo kan het Adres aan de Tweede Kamer eerst Donder dag geplaatst worden. Z1ER1KZEE25 MAART. De in onze vorige medegedeelde tijding dot de koning van Pruissen Berlijn reeds zou verlaten Lebbenis door latere berigten weder tegengespro ken evenwel blijkt bet: dat die vlugt weinig gescheeld heeftdat hij door het Volk gedwon gen is geworden, alle soldaten uit de stad lezen de»; gedwongen is geworden, alles, volstrekt alles in te willisen wat de zegevierende volksmassa (die omstreeks 4000 soldaten heeft doen sneuvelen) slechts wilde, en eindelijk, dat hij zich de verne dering heeft moeten laten welgevallen die het volk van hem eischtetoen het de door de soldaten gewonde en gedoodde burgers benode» i» zijn slot had gebragt. Hij kwam op den cisch van het Volk naar benedenen ontblootte zijn hoofd voor de door zijne soldalen gedoodde burgers, toen ook dit van hem geëischt werd. Het was een pijiielijk tooneel voor den koning, maar vourzeker ook voor do burger?. Alteen aan de verregaandste toegevendheid, en het zich laten welgevallen van zoodanige vernede ringen heeft h' reder ik Willem het te danken dat hij te-Berlijn is hunnen blijven en zich nog Koning fan Pruissen kan noementen minsten nogtoen de laatste bcrigten Berlijn verlieten. Wat Oostenrijk helrift, onze lezers zu'len voor zeker met ons verrast zijn .geweestover den even onverwachten als volledigen ommekeer van zaken aldaar. Ook keizer Frans, overigens een weinig beduidend wezen, heeft het behoud van zijn kei zerschap cenig en alleen te danken aan het toe slaan ran al wat het Volk vroeg, iels dal hij niet meer laten kon daar het Volk al zijne vroe gere raadslieden, met den beroemden fijnen staats man Melternich aan het hoofd, met geweld ver jaagd had. Hij moet dulden dat het portret van zijn beste vriend en raadsman Mctlernich vlak over zijn paleis, aan eene door het Volk daar opgerigtc galg hangt, en durft het niet to laten wegnemen. Oostenrijk en Pruissen, twee stalen waar de volkeren zoo zeer werden onderdrukt genieten thans,"" als in een tooverslag, meerdere vrijheid dan wij, van ouds vrij gevochten Nederlanders, ons in geene 50 jaren op mogtcn beroemen. En welke is die tooverslag De verecnigde wil van het volk. Als een ge heel Volk WIL wat zouden dan de Vorsten daartegen doen kunnen Immers niets. Bevesligd de ondervinding nu weder niet wat wij zes weken geleden in ons blad van den 14den ifcbruarij zeidendat de koningen zich op het laatst alles laten welgevallen, als zij s' il vous plait (als je blieft) maar koning mogen blijven. Volk van Nederland bet strekke tot les; gij hebt slechts ernstig te willenen uw koning is bereid alles in te willigen, zelfs zonder dat het burgerbloed kostdo hemel zegene Hem voor do betere beginselen die hij tegenwoordig aan den dag legt; vloek over lien, die, door hem andere voor te prediken, alles, ook het bloeden leven hunner landgenoten op het spel zouden zetten. De hemel beware ons voor oproeren als te Parijs, Weencn en Berlijn hebben plaats gehad. Dan, wij vrcezen die ook niet meer, want Louis Philippe, F reder ik Wilhelm en Frans kwamen te laat inet hunne toegevendheid, cn dit heeft het bloed van duizeude burgers en soldaten gekostterwijl de eerste nog zijne kroon op den koop toe verloor. Onze koning Willem kwam nog even in tijds. Even bekwaam en dapper veldheer als hij is, even zeer heeft hij een afschrik van burgerbloed. Hij is werkelijk een menschlieyend vorst, or liet is alleen de schuld zijner nu aftredende ministers, dat het Volk van hem vervreemd raakte, dat het Volk hem in den laatste» tijd miskende. Onze koning Willem kwam nog even in tijds. Hij voorkwam burgeroorlog, en de gevolgen van dien en daarom vreezen wij geenerustige ongeregeld heden want wij zijn nu op den goeden weg. God dankdat wij op den goeden weg zijn onze leus blijve dus ten opzigte van staatkundige vrijheid VOORWAARTS COSMOPBILUS. Wij zouden ten opzigte van het in Vriesland ge- sloitle burgerbloed bijzonderheden die wij uit eene echtte bron putten, kunnen mededeelcu aangaande groot verschil in gevoelen lussclieu onzen Koning en den nu reeds vervangen minister van justitie de Jonge; bijzon derheden dié de mensehlievendheid van dien Jonkheer in een hoogst ongunstig daglicht stellen inaar wij willen geene oude Kocijen uit de sloot halen eu, danken God dat wij eeneu auderen minister vau justitie hebbeu. Keulen 21 Maart, Ous -dagblad geeft het volgende verslag van de gebeurIcnissen in Berlijn, op den 18dcu dezer. Berlijn zoo heet het in een brief van deu I9den was gisteren in vollen opstand. Sedert een ure had het volk zich in groole massa's voor hel slot verzameld om den ko ning voor de concession te bedanken waarop hoop gege ven was. Reeds' had men elkander vrolijk geluk gewenscht en een vivat ter ecre des kouirjgs aangeheven toen het volk dat het digtst bij het slot stond, den weusch te ken nen gafdat de mililaneii zouden aftrekkenen dat de be waking van liet slot aan de burgers zou toevertrouwd worden. Aan dit vet langen werd echter niet voldaan; integendeel deden de dragonders ecu aanval, waarbij zij geweldig ouder het volk begonnen rond te bouwen eu het op de viugt dreven. Naau- welijks echter waren de vlugteiiden een eind weegs verwijderd, toeu de infanterie achter hen vuur gaf. Nu klouk op eens het. geroep iewaptn\ Het volk Wapende zich met den mcestcu spoed alle zwaardvcgerswiukcls werden opengebroken de wachthuizen bestormd en <le manschappen outwapend men maakte barrikadeu en brak liet plaveisel in de straten op. De beweging planttezich in een uogeiihlik van straat tot straat voort, onder liet gcklcp der alarmklok en het wraakzuchtig getier en geschreeuw der menigte. Inlussclien waicu ook tal rijke militaire afdccliugcu uitgerukt en werd vooral het slot door sterke afdeelingcn infanterie én arfilloi ie gedekt. Nu ont stond een moorddadig vuur in de straten dat door burgers met nadruk beantwoord weid. Het peloton vuur knetterde onder het geroffel der trom, afgewisseld door kartetsVuuiook met gewone kogels en granaten werd geschoten; het. was een ware veldslag, die tot aan den morgen duurde. De studenten hadden ook de wapens opgevat en voet den liet volkaan, dat door de schutters der garde versterkt was; ook werd hel werkhuis opengebroken en al de veroordeelden in vrijheid gesteld. Heden heeft onze stad een geheel oorlogzuchtig voor komen. Bijna overal is het plaveisel opgebioken geweldige hoopen steencrr, waarmede uit de vensters op de soldaten ge worpen werd hindereu de voetgangers en maken het rij den onmogelijk. Hierbij komen nog de verbazend groote barricaden welke in sommige gedeelten van de stad bij voorbeeld in dc Fricderich-en Koniugstadt uil huishooge steencn- en aardeu wallen Bestaan op welke ecu rootl-zwaï l- goudeu vaan wappert. Heden morgen verscheen de proclama tie des kouings Aau mijne lieve burgers van Berlijn!" waar uit men vernam dat bel schieten op het slotplein bij vei- gissing geschied was, en dat de militaire magtde sliaten zou verlaten. Dit geschiedde dan ook omstreeks 11 uren en daarmede hield liet vuren op. lntusschen duurde de beweging nog voortoveral was eene vei bazende nienigle volks voor het slot plein verzameld. Dc koning vertoonde zich te elf ure op het baleon van waar hij het volk in liefderijke bewooi- diugcn tot rust cn vréde uitnoodigde, hij wilde de gevangenen laten halen, welke men, des verkiezende kon terug nemen. Ook aan de schutters van de gaide verleende hij amnestie. Zoo als men denken kan, is het verlies van beiden zijden zeer groot cn des voormiddags (van deu 19.1cu) moeten de stralen met, doodeu en gewonden bedekt geweest zijn eveneens was liet in de Kouiugslad gesteld, waar de stüjd des uachts ten elf ure het hevigst woedde. Te twee ure ontmoette ik ccnc onafzienbare rij burgers, die met ont- Lilooten lioufde.il o'cn wagon vergezelden, waarop de meeste doodeu lagen, die in de Fi iedrichstad gevallen waren. Onder een plegtig cliomalgezaug kwam de trein voor het koninklijk s'ot waar hij met een dof zwijgen door dc digt geschaarde bloeders ontvangen werd. Op eens'wcrd deze stilte afgebroken door het geroep, dat de Koning zich zou vertoonen, die echter niet verscheen doch ter zelfder tijd aan de andere zijde van het slot van een bordes afkondigde dal hij de volkswapening toestond en zijn persoon en dc rust der slatl aan de bescherming zijner" /goede burgers toevertrouwde. Daarop weiden de doodeu door het slot portaal naar de Werdcische kerk gebragt. De volks wapening wordt met ijver voortgezet; de burgers stroomeu naai* dc dislricts-Uoin missa rissen of.naar het tuighuis, waar zij wapens bekomen. In -liet nlgenieeu is de stemming iets gunstiger, sedert de troepen zich niet ineer Jateu zien. Het volk heeft mede wraak genomen op eenige personen, die gis teren hel volk veriaden hadden. Overigens heeft de menigte zich niet aan den eigendom van bijzondere personen vergre pen. Daarentegen heeft men hel huis vau den directeui-gene- raal der belastingen Kiilmethans minister van financiën bestol nul; ook zijn de koninklijke ijzergieterij en een exerèitiehuis voor tic Ornnicnburgerpooit in de ascb gelegd en de artillerie-kazerne aau ticzelfde poort is zwaar beseha- digd. Men verneemt, dat de troepen ook uit hel slot verwijderd zijn cn zich gedeeltelijk in tie kazernen, gedeeltelijk buiten dc poorten bevinden. Do geheele stad is geïllumineerd. Overal hecrsclit voorbeeldige orde. Een ander berigt vau denzclfden datum (19 Maart) zegt, dat niet sommige klassen, maar dc geheele burgerij aan den strijd deel genomen beeft; men Verhaalt schier ongelooflijke voorbeelden van moed cn verachting van doodsgevaar. De hoofdslrijd was in de Koningstraatdoch te gelijk vocht men iu alle straten vau de stad. Tegen 11 ure werd bevel gegeven om alle troepen, met uitzondering van eenige infanterie, die iu de kazerne geconsigneerd is, uit de stad te verwijderen. De gewonden en dooden werden iu het koninklijk slot gebragt, waar tusscheu het volk en den koning, ten opzigte vai/dc gevallenen eene pijnlijke scène voorviel. liet volk eischte, dal de koning, die op het balkon verscheen, naar beneden zou komeu, waar bij dun ook op begeerte der burgers, het hoofd voor de doodeu ontblootte. Een tweede tooneel, van een ge heel anderen aard, vied iets later op het slotplein voor. Een troep, aan wier hoofd de president der polieie reed, trok naar binnen en toen de koning, op het herhaald geroep verscheen, volgde een donderend hoera! dat met eene imposante wen ding, op eene hoogst eigenaardige wijze eindigde. Op eens hief deze iiicusoheumassa een danklied aan, inet eene bedaard heid en vastheid, die den geweldigsten indruk maakte. En overal vielen tooneeleri, van verschillend karakter voor; de geheele dag toch was niets als ecue reeks van dc meest ouvei- wachte veranderingen. Des morgens nog het vooruitzigl op eene herhaling van deu verbitterden strijd, plotseliug vrede, door bet meest eenvoudige middel, zonder eenige handeling van wraak, legen drie ure herstelling der rust door de wape ning der nationale garde, en eindelijk tegen 9 ure algemeeue verlichting der stad, gejuich en geen spoor van zameuscho- lingeu. liet veilies van menschenlevens ia met geene waarschijnlijk beid hoegenaamd te ramen. In allen geval is het verlies der troepen oneindig groolcr geweest dan «fat der burger9. oui dat de laatsten altijd hel voordcel hadden van ccnc gedekte stelling, Berlijn, 23 Maart. Gisteren heeft de plegtige begrafenis plaals gehad lier burgersdie in den nacht van den 18 op 19 Maart voor de vrijheid gevallen waren Reeds des morgens vroeg had iu alle kerken een .treurgodsdienst plaats. Later op den dag werden de winkels gesloten eu alle handel en verkeer Rit ld -op; de duitsche vanen, die hier uit ieder huis wan ij en waren met rouwfloers omhuld eu de geheele burgerij was iu rouwgewaad gekleed. De lijken, 184- in getal, stonden in de nieuwe kerk waar zich te twee ure allen verzamelden die deel van den trein wilden uitmaken, Een muziek korps begon een choraal, het orgel viel i.i en alle aanwezigen zongen onder deszei f» leiding een lied, dat exptesselijk voor dezen dag vervaardigd en onder het publiek verdeeld vvehL Na het zingen van het eerste vers hield de predikant Sydow, van de trap pen der kerk eene korte redevoering; daarop volgde de kathulijke kapelhfan Ruhland cn eindelijk de rabbijn dr. Sachs. De trein zette zich ten twee ure naar het kerkhof in beweging; onder de doodkisten bevond zich ook eene, die het stoffelijk overschot van een kind bevatte. De verschillende afdeelingetr van den trein bestonden uit de burgorgardêon gewapende burgers, rouw—maarschalken de vel schillende gilden, de handelstand, allernet hunne zinnebeelden. Ook de Italianen en de aanwezige Holen met hunne nationale vanen waren aanwezig. De eerste afdeeling der doodkislen werd voorafgegaan d ior jonge meisjes in rouwgewaad, die kransen op (Inwoeien kussens droegen voor en achter de laatste' gingen de rouvvdragenden door geestelijken van van alle gezindheden vergezeld de studenten, onder de leiding van Alexander v. Humbolt, den rector en senaat, verschillende maa tschappijenleden der regering enz. Achter deze afdeeling volgden weder groote afdeelingen werklieden onder hen een der voornaamste helden van den dagde .werkman Gustaaf Hesse, uit Hallo, met laauwerbladen be kranst. Ook de policie-president v. Minutoli bevond zich onder den trein. De trein duurde bijna drie uren. Toen dezelve het slot passeerde, verscheen de koning op het balcon. en ontblootte het hoofd voor den treurigen stoet. De Landsberger-poort was met loofwerk en rouwfloers versierd en vertoonde de incriptie: »Ter herinnering aan de gevallen broeders." Op het kerkhof was een enkel wijd graf gedolven, waarin de 184 doodkisten werden neder- gelaten. Toen dit geschied was, hield de predikant Sydow eene lijkrede, na hem de assessor Jung, Het gilde der schutters deed drie salvo's over het graf. Gedurende de plegligheid luidden alle klok ken der hoofdstad en de verschillende posten ge wapende burgers, bewezen aan de lijkstoet bij het voorbijtrekken de gewone honneur. Nog is de stemming der partijen niet van de gunstigste. Er heerscht groote gisting onder de vertrokkene militairen; daarentegen geven de burgers onbezorgd zich aan de vreugde over, en zien op die. wijze de bieren daar nog zigtbare sporen van het cude stelsel over het hoofd. Een artikel in de Zeitungshalle van Berlijn, drukt zich aldus uit over de gebeurtenissen te Berlijn: Wij haasten ons onze meening te kennen te geven, welke de noodzakelijke gevolgen der gebeurtenissen zijn, die plaats gehaj hebben, daar de meest volledige waarheid het beste middel is, om eene herhaling van bloedstorting te beletten, om de orde te herstellen, om eene volkomenc omkecring van den staat van zaken te- voorkomen en een al gcmccnen Europeschen oorlog. De strijd in den nacht van Zaturdag op Zondag was geen eenvoudige muiterijmaar een volkomen opstand. De openbare magt is nu in handen van het volk en geen militaire inagt kan deze aan hetzelve ontrukken. De oorspronkelijke kracht der natie heeft zich baan gebroken. Dat men haar trachte te doei» bedaren door onmiddelijkegrondige en eervolle concessien nu men het vermogen uiet meer bezit haar te onderdrukken. Onze koning is altijd beschouwd ais ecu goed hartig mandie alle gaven van verstand en hart in zich ^reenigd, en die, in dat opzigt alle andere duitsche vorsten te boven streeft. Wij weten niet naauwkeurig wat in den iioodlottigeu nacht in de onmiddelijke nabijheid des konings heeft plaats gehad; maar \v(j geloovendat d<? koning op eene onwaaidige wijze is bedrogen ge worden door de ellendelingen, die lol iederen prijs hunne stelling en hunne inkomsten willen behou den zelfs tot den prijs van hel verlies van deu koninklijken meester. Nu echter, nu. zij met schande verdreven zijn, bevindt de koning zich nader bij zijn volk. Onze voor de vrijheid gevallene broeders cu vrienden, moeten in liet midden der stad begraven worden, cn op geene andere plaats dan lak voor liet paleis van den prins van Pruissen op de plaats, die tot nog toe bestemd is geweest voor een stand beeld van Frederik II. Eene obelisk brenge hunne namen aan de etken- telijke nakomelingschap over. De slaat verschafte eene eervolle positie aan de weduwen en wcezea van hen, die in den kamp gevallen zijn. Voor— loopig verschafte do gemeentelijke kas der stad Berlijn hun hulp tot dat eene nationale vergade ring de belooning hebbe vastgesteld die de natie hun verschuldigd is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1