ZIERIK.ZEËSCHE Mo. «5. DtStoderdag, Vierde Jaargang.) RBTREiU VERKIEZINGEN. 1 vare VERSCHIJNT Op Maandag cn Donderdag. ABGNNEMENTS-PRIJS VOOR ELKB EDITIE. Voor 3 maanden. Franco per post. f0, GO. - 0,70. BUREAU; Zierikzee, Dam, Lett. B, No. 3G0. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. ZegelregL voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending «Ier Ad verten tien kan geschieden tot Maandag en Woensdag voormiddag 11 ure. VERKRIJGBAAR Bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren in dit rijk. Brieven en Ingezonden stukken franco. ilP ZIERIKZEE21 MAART. Wel hadden wij regt toen we, in ons artikel van Maandag, onze medeburgers waarschuwden zich niet te zeer aan hunne vreugde over te geven maar hen aanmaanden naauwleltend toe te zien op wat er geschiedde, en op hunne hoede te zijn tegen cn de aanslagen van de mannen des Behouds; en wij vergisten ons niet toen we zeiden dat het Stelsel des Behouds ook onder onzé Vertegenwoordigers nog menigen getrouwen aanhanger telde. Het algemeen Verslag der Kamerde gevoelens der meerderheid opzigtens de in de Grondwet te bren- gene wijzigingen behelzende, toont ons dat de regtstreeksche verkiezingen, reeds bij de overweging in de afdeelingen der Kamer, eenen hevigun tegen stand ontmoet hebben en tot ons leedwezen ontdekken wij daaruit dat de groote meerderheid der Kamerledennog geenzins besloten heeft op dit gewigtige punt aan het algemeen verlangen der Nalie cn aan de eischen der vrijzinnige pers voldoening te schenken. Trouwens dit baart ons geene verwondering. De meerderheid der Kamer leden heeft vroeger altoos mot de nu gevallen Regering geheuld en de belangen des Volks laf hartig verraden, waardoor zij de achting cn het vertrouwen der Natie verloren hebben en door deze wel nooit meer zouden herkozen worden. Dit nu weten die Heeren en ziedaar waarom zij zich tegen de regtstreeksche verkiezingen verzetten welke hen de titel van Edel Mogend Heer en de dierbare 2Ü90 Gulden, die daaraan verbonden zijn, zouden doen verliezen; en daarom zag men ook liever een stelsel van verkiezing niet twee trappen ingevoerd, omdat, hoe flaauvv ook, dan toch altoos nog ecnige hoop om herkozen te worden voor die brave en knappe Vertegenwoordigers overblijft. Aan het belang van eenigen kan evenwel het belang van velen, aan de wenschen van Weinigen mogen de regten eener gebecle Natie niet opge offerd worden; en dit zoude hier noglans het geval zijn, medeburgers, wanneer het den noodlottigen invloed der besprokene meerderheid gelukken mogt* het beginsel der regtstreeksche verkiezingen nog weder uit de Grondwet te werendaar„ zonder de volstrekte inwilliging van dit puilt, de overige concession der Regering bijna al hunne waarde verliezen en de geheele Herziening nietsbeteeke— tiend voor het Volk, dat dan wederom van elk aandeel in de Regering zou verstoken zijnge noemd zoude moeten vvurden. Wij willen trachten dit gewigtige punt eenig- zins nader op te helderen, en de Natie regt dui delijk te maken, het hoogc belang dat zij bij de Regtstreeksche Verkiezing barer Vertegenwoordi gers heeft, opdat dit haar aanspore, thans nu het daarvoor de lijd is alle middelen in het werk te stellen om dit regtdat de meeste barer naburen reeds bezitten, te verkrijgeneen regt zonder welks uitoefening altoos den besten waarborg voor de regtvaardigheid des Bestiiurs en voor de tevreden heid der ingezetenen aan den regeringsvorm blijft ontbreken. Voor wij echter tot de ontwikkeling en aan prijzing van het stelsel der regtstreeksche verkie zingen overgaan willen wij vooraf nog eene zwarigheid uit den weg pogen te ruimendoor de tegenstrevers van dat stelsel geopperd tel kens wanneer men van deszelfs toepassing op Nederland spreekt; het is deze: De Nederlandsche Natie is nog niet voldoende ingelichten heeft geen genoegzaam denkbeeld van de zaak zelve 0111 die verkiezingen hier nu reeds in te voeren. Do waar heid hulde doende, moeten wij erkennen dat onze Natie zich. wat hare staalkundige ontwikkeling en het begrip harer burgerlijke regten betreft, inliet algemeen op geene buitengewone hoogte bevindt en noch wel iets te wenschen overig laat; maar aan de andere zijde bewijst die stelling niets, juist 0111 dat zij le veel bewijst. Immers is het Neder landsche Volk niet vatbaar om zelve zijne Verte genwoordigers te kiezendan zal het evenmin bekwaam zijn om goede kiezers te benoemen, die deze taak voor hen zouden moeten vervullen en zou het bij slot van overweging verkiesse!ijker zijn het tegenwoordig heerlijk kiesstelsel te behouden, dan daarin, den nationalen wensch verhoorende, en aan de behoeften des tijds toegevende, verandering te brengen? En voorwaar dit zal toch tegen woordig wel niemand meer durven beweren. Na aldus en, zoo wij vertrouwen, voldoende, eene der lioofd-bezwaren tegen de invoering der regtstreeksche verkiezingen hier te lande opgelost le hebben wil'en wij overgaan medeburgers, om U, en die regtstreeksche verkiezingen zelveen den belangrijken invloed welke deze op de behandeling en behartiging uwer algemeene en bijzondere be langen hebben kunnen, nader te verklaren en be togen. Wij zullen dit zoo eenvoudig mogelijk trachten te doen, opdat een ieder, ook de minst kundige ons goed begrijpe, waarop het hier vooral aankomt. Daartoe willen wij de volgende vragen beant woorden - Welke is de vertegenwoordigende Regeringsvorm Wat heeft oorzaak gegeven om dezelve te doen in voeren? en Waarom wenschen uiij denzelven? Aangezien het eene volstrekte onmogelijkheid is, dat ieder burger in het bijzonder een dadelijk aan deel in de regering dos lands zou kunnen hebben, daar dit, gezwegen van bet onuitvoerbare der zaak, tot eindelooze twisten en verwarringen aanleiding geven zouzoo heeft men reeds van overoude tijden, in iedere welgeordende maatschappij, eenen of meerdere personen onder verschillende titels of be namingen met het hoogst gezag bekleeden deze de rigtige uitvoering der wetten van den staat, en do behartiging der algemeene belangen van liet Volk opgedragenen deze regeringswijze, noemde men den monarchalen of alleenheerschenden re geringsvorm. Toen nu evenwel de ondervinding geleerd had, dat de zucht tut heersehen die ongelukkigerwijze liet menscholijk karakter als ingeweven schijnt, onder dezen regeringsvorm te veel gelegenheid vond om zich uit te breiden en daardoor tot vele mis bruiken aan de zijde der Regeerders en tot vele grieven en klngten aan de zijde der geregeerd wor denden nauleidiiig gaf, begon men het ongepaste en weinig verkiesselijke van dezen regeringsvorm hoe aanmatigend en met welke klinkende titels ook pralende eindelijk te begrijpen en de miskende Volken tegen de onderdrukking daaruit geboren, naar een redmiddel uitziende, zoo heeft het vin dingrijk vernuft der menschen in later tijd den con- stitutionelen regeringsvorm, dat is: de regerings vorm waarbij het Volk door bij hetzelve benoemde afgevaardigden, wordt vertegenwoordigt daartegen uit gedacht en daaibij bepaald, dat de Regering geene algemeene maatregelen zou mogen nemen of daden van bestuur uitoefenen dan zulke die door het Vulk hij monde van zijne Vertegenwoordigers goed gekeurd waren. Dergelijke regeringsvorm nu (door ondervinding leert men) langzamerhand meer en meer tot vol komenheid gebragtbezaten reeds vroeger onder scheidene Slaten van Europa, wordt tegenwoordig alom den Volkeren op hun uitgedrukt verlangen geschonken, en werden ook wij gezegd te bezitten, wat evenwel nu algemeen erkend wordt niet zoo te zijn, daar hei Volk hier zijne Vertegenwoor digers niet zelve kiest, en dus bijgevolg geen den minsten invloed op hunne stemming in de Staats Vergadering hebben kan. - Na U aldus duidelijk gemaakt te hebben wat de Vertegenwoordigende Regeringsvorm is, en waar aan zij haren oorsprong te danken heeft, mede burgers, willen wij U ook aantoonen waarin zij voor het Volk nuttig zijn en hetzelve voordeel aanbrengen kan, 11a U vooraf nog met een enkel woord te hebben doen zien waarin onze tegen woordige regeringsvorm van den U pas beschre venen conslitutionelcn verschilt. In eenen waarlijk constitutionelen staat worden de Afgevaardigden door het Volk gekozen. Ge schiedt dit Ook alzoo bij ons? Neen Zoo als ons kiesstelsel nu ingerigt is, worden de Leden der Staten-Generaal door de Provinciale Staten benoemd dia op hunne beurt door de kiezers der drie standen of ligchamen: De Ridderschap, de Steden en liet dusgenaamde Platte land gekozen zijn, die wederom door stemgeregtigden daartoe aangewezen worden. Aan deze verkiezingen blijft alzoo het Volk zelve geheel vreemd, en de Ver tegenwoordigers zijn van de Natie geheel onaf hankelijk en spreken en stemmen naar hun eigen goeddunken. Wanneer rui de rejering eene begrooting van 72 millioenen Guldens 's jaars aan de Staten-Generaal aanbiedt, wordt deze door de leden, die. op wei nige gunstige uitzonderingen na, slechts hunne eigene belangen behartigenen dus zorgen om me! de Regering die hen nog vettere posten als zij Bij het stelsel der Regtstreeksche Verkiezingen voor de Vertegenwoordiging in het algemeen be lmoren ook de vrije verkiezingen voor de Provinciale Staten, en, nog eens, let wel: ook voor de GEMEENTEBESTUREN. Hoe dikwijls mort gij er riiet over, en met het volste regtdat, 11a al de opbrengst der belastingen, welke liet Rijk van U vordert, gij nog zoo zwaar gedrukt wordt door de bijzondere belastingen die in uwe Stad of Gemeente geheven worden belas tingen die U naauwelijks vergunnen een bete broods in den mond te nemen of een kleedingstuk aan liet lijf te koopen; en die U luide klagten afpeisen door de vaak nnttelooze of noodelooze wijze waèrop zij besteed worden! Welnu, Landgenooten Medeburgers! óók van dat kwaad zoudt gij verlost, óók van dien geessel zoudt gij bevrijdt zijn zoo het aan onze vereenigde pogingen gelukken mogt U de Regtstreeksche Verkiezingen, die heerlijke reeds hek leeden geven kan, op eenen goeden voet {weldaad van het echt constitutionele beginsel, te te blijven, gereed el ij Ic aangenomen, hoezeer ook hut Volk daarover morren of klagen moge. Wat zou ook een Vertegenwoordiger zich om de wenschen bekreunen van het Volk, dat hem toch niet ver kiezen moet, terwijl hij van zijne herkiezing door de Provinciale Staten bijna wiskundig zeker is? Ziedaar medeburgers met eenen de eigenlijke en ware reden, waarom iedere door de Regering voorgestelde begrooting, hoe schandelijk hoog opge voerd ooksinds onheugelijke tijden altoos door Dwc Vertegenwoordigers aangenomen werdZie daar waarom de Regering iederen maatregel, hoe onregtvaardig ook, doordrijven kon: Ziedaar eindelijk hoe hot mogelijk was dat men, zonder de toestem ming der Natie, ja buiten derzeiver weten, eene Staatsschuld van 1200 millioenen maken kon waaronder het Vaderland thans verzinkt. Geheel anders zou dit alles nu ecliter zijn medeburgers, wanneer gij zelve uwe Vertegenwoor digers kiezen mogt; deze zouden dan, al ware het ook slechts uit vrees van het volgerida jaar door C niet herkozen te zullen wordenvoor zij naar den Haag afreisden eerst grondig onderzoek doen, hoedanig het Volk in het algemeen over de voorgestelde- begroolingen of andere regerings maatregelen dacht, en of het gewillig en ook bij magte was, om de eerste zonder krenking zijner eigene belangen op te kunnen brengenen van dit onderzoek zou de uitslag hunner stemming afhangen; iets dat tegenwoordig in het geheel het geval niet is. Dan, niet alleen voor uwe algemeene maar ook voor uwe bijzondere belangen, medeburgers, zou de invoering der regtstreeksche verkiezingen eene heilzame strekking kunnen hebben. Wij willen U ook dit punt nader toelichten Wanneer vroeger iemand uwer een verzoekschrift aan de Kamer rigtte, hoe belangrijk deszelfs iu- houd ook wezen mogte, en hoeveel er van eene gunstige opname, of toestemming van het gevraagde voor hem ook afhinge, zoo was men er toch reeds aan gewoon geworden om, bij het berigt van des doen verkrijgen. immers zelve uwe Gemeente raden kiezende, en zelve het oppertoezigt over allo hunne handelingen en uitgiften hebbende want openbaarheid is hier de eerste voorwaarde, zoudt gij en U zelve en de ingezetenen uwer stad of gemeente voor liet toekomende kunnen vrijwaren van de schromelijke gevolgen, welke het misbruik van magt, en de dikwijls schandelijke verkwistingen, sinds jaren herwaarts deden geboren worden cn die zoo noodlottig voor de bijzondere welvaart werkten. Zoo wij vertrouwen durven hebben wij U nu het nut, dat de invoering der vrije regtstreeksche verkiezingen, ook voor ons zou kunnen hebben, genoegzaam en duidelijk betoogd, Landgenooten en Medeburgers! Thans veroorloven wij ons de vraag tot U te rigten Zult gij onze pogingen ondersteunen wanneer wij van de Regering cn van de Kamer dit regt eerbiedig voor U verzoe ken of des noods eischen Zoo ja dan wenschen wij U bij voorraad geluk daarmede, want dan zult gij verkrijgen wat gij verlangt 1 Zoo neen dan zult gij als het waardig loon uwer onver schilligheid hetzelvevooreerst ten minste zeker, niet bekomen I Vlei er U dan ook niet mede, gij zoudt U slechts eene groote teleurstelling berei den. Gij zult dan geene regtstreeksche verkie zingen verkrijgen; en de misbruiken, welke wij U aanwezen: de (luizende gebreken welk er bestaan; die U bijzonder welzijn verwoest en liet Vaderland up de rand van zijnen ondergang gevoerd hebben dio zoovele oorzaken zijn dat duizenden onzer me deburgers het jaarlijks out vlugten moeten om in een ander oord voor hun en hunne kinderen het brood te zoeken dat ze hier niet langer vinden konden; al die misbruiken en gebreken, zeiden wij. zullen deels blijven bestaan, deels, als niet lot ue wortel toe uitgeroeid zijnde, van langzamerhand op nieuw herleven en na eenigen tijd weder met nieuwe kracht te voorschijn komen, om NeèrlanJs laatste welvaart te verderven.Want, Regtstreek sche Vcrkiczingenl Ziedaar den eenigen en proef zelfs ontvangst, in eenen adem te lezen, of te houdenden waarborg voor het heil liooren lezen: ster griffie gedeponeerd;" welke drie woordekens zooveel beduiden als; wacht nu vrij van eeuwigheid tot zaligheid, er zal toch nimmer iets van teregt komen. Deze verregaande on verschilligheid nu der Vertegenwoordigers, voor de bijzondere belangen der Staatsburgers, ontsproot wel uit niets anders, dan uit dn bewustheid der eersten dat zij als Lid der Vertegenwoordiging, met de laatsten volstrekt niets te maken hadden, cn zou voor liet vervolg plotseling door de grootste belangstelling vervangen wordenwanneer die eer— zoekers te gelijk ook de kiezers der Edel Mogende Hoeren werden: wanneer wij du Regtstreeksche Ver kiezingen verkregen. Er is ecliter nog eene ge.wigtyoUe redewaarom wij die Regtstreeksche Verkiezingen zóó gaarne in ons Vaderland aangenomen zagen eene rede, waarbij gij allen, zonder onderscheid, liet grootste belang hebt, medeburgers! Deze hebben wij voor bet laatste bewaard en willen wij U nu ten slotte nóg kortelijk openleggen, Let well van eenen constitutionele:! slaat. D icii er zullen misschien onder U gevonden worden, Landgenooten, die zeggen: waartoe die moeite nog aangewend, dol is ounoodigook zon der dat zullen wij de vervulling onzer wenschen toch erlangen. De Koning heeft immers,epnï Com missie tot Herziening der Grondwet zamengesteld die uit de kundigste en vrijzinnigste mannen be staat, en aan hen de magt verleend om hem alle de iu de Grondwet noodigc verbeteringen aan te wijzen, welke zij doelmatig achten; en wij mogen immers vertrouwen dat deze niet achterlijk daaiin zijn zullen? Inderdaad, zij die aldus spreken, weten zelve niet wat zij zeggen. De Koning, aan de wenschen der Natie de ruimste voldoening willende schenken, en omtrent hare verlangens behoorlijk wenschende ingelicht te wor den heeft zich daartoe tol do Staten-Generaal gewend en iets wat men tot heden een hijzonder voorregt der kroon-achtte te zijn, het regt tot het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1