TEN 1848. No. 454. Maandag, 2© X \GS-GEVAL iag- Vierde Jaargang.) it isle Nieuwstijdingen. FRANKRIJK. DÜITSCBLAND. NEDERLAND. November 184 leente Iierkwt groot 7 bun erbrandc Hoefj Burgh. Mijnheer n Aldhorougli een Maag- jeneigd dezilv et genoegen en bij in ij ■ren uitgewerk udere Middelt Ik zendt ii die niet pu deeling is vm et aanzien aai rief aan ieder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ABONNEMENTSPRIJS VOOR ELKE EDITIE. Voor 3 maanden. 0,ö0. Franco per post. - 0,70. BUREAU: ZierikaeeDam, Lett. B, No. 360. ABVERTENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 3ö cei^ts. Dé inzending der A<lvcrteutiën kan geschieden lot Maandag en Woensdag voormiddag 11 ure. VERKRIJGBAAR: Bij den Uilgever bij alle Boekhandelaren, en Postdirecteuren in dit rijk. Brieven en Ingezonden stukkeu franco. ZIERIKZEE, 17 MAART. De tijding dat Z. M. de Koning den algemeenen wenscli des Volks verhoord, zijne gehate en het Vaderland ten verderve leidende ministers ontslagen en eene ruimere, met de wenschen der Natie en de behoeften des tijds overeenstemmende herziening Heer Fder Grondwet toegezegd heeftis ook hier met ie le bekomen bi Apol'. te Goes (te Til uien tierdamals- O L LOW AYS n het Nieuwe te spreken van KUNST- 1 Piombeereri CEDANEUM verder alles ehoort. slechts f 10. 8 Maart. VER in do iemeer vraigt gePr egen 1 Mei continurëen le hij hiertoe irtij VOOR- -Artikelen plaatsgebrek ivan 20- len. Witte 25, 27'/s, zeer ge- JSeliues etc. en cone fraaije partjj Vrouwen- vendige vreugde ontvangen. Wat ons aangaat, ook wij deeien welmeenend in de blijdschap des Volks over die koninklijke belofte, welke wij voor de heerlijkste zegepraal houden die de oppositie ooit behalen kon. Evenwel ontkennen wij niet dat het ons eene grievende smart veroorzaakt heeft, die concession der Regering niet eerder ontvangen te hebben, dan toen zulks onvermijdelijk noodzakelijk geworden was; niet eer dan toen de dreigende houding des Volks, gevaarlijk voor den troon scheen te zullen worden. immers sinds jaren werd de behoefte aan der gelijke Herziening door het Volk gevoeld en door zijne waardigste vertegenwoordigers aan de Rege ring doch helaas vruchteloos, voorgesteld. Sinds jaren verkwijnde Nederland or.der de ellendigste staatkundige instellingen. Sinds jaren werd daar door het Volks-geluk verwoest, en wad er luide en dringend om verbetering geroepenen eerst heden schijnt men aan dien nationalen wensch ge neigd voldoening te geven. Ziedaar wat ons verhindert zoo hartelijk en luid het: nLeve de KoningI" aan te heffen als zulks door de bevolking in het algemeen geschiedt; Zie daar wat de waarde der koninklijke toestemming in ons oog oneindig verminderd; en meer zouden wij hierover zeggen, ware het niet dat wij de smart der koninklijke familie, overhel verlies van eenen geliefden zooneerbiedigen wilden. Maar dit berigt boeit voor liet oogenblik onze pen; hadden wij hetzelve later ontvangen, de lezers van den Nieuwsbode zoude onze gevoelens hier scherper uitgedrukt vinden. Het door ons voorgestelde petitionnement is nu voor het oogenblik noodeloos geworden medebur gers, daar wat wij verzochten aanvankelijk ge schonken werd Moge de Vertegenwoordiging, moge ook het nieuw te benoemen ministerie opregtelijk trachten de overige wenschen en behoeften der Natie daarin uitgedrukt voldoening te schenken, zoo zal eenen onzer vu rigste verlangens voldaan zijn Intusschen willen wij U aanraden medeburgers, U door de vreugde van het oogenblik niet te zeer te laten bedwelmenmaar naauwlcttend toe te zien op wat er geschiedt. Hoed U wel naauwe- lijks ontwaakt zijnde, op nieuw weder in te slui meren. Geloof niet dat alles nu reeds gewonnen is,' want het tegendeel is waar. Het Behoud zal den grond dien het zoo hardnekkig verdedigd, en voet voor voet aan de Natie betwist heeftweder trachten te herwinnen en geene pogingen daartoe onbeproefd laten. Wij raden U dus nogmaals aan wees op uwe hoedel Weet dat het stelsel des Behouds er ver af is geheel ten onder gebragt te zijn. Weet dat het in den Staatsraadja in de Vertegenwoordiging zelf vele aanhangers telt, en dus nog altijd eenen magtigen steun tegen over de Volkspartij heeft. Vertrouw dus noch de Re gering noch de Vertegenwoordiging te veel of te vroeg; dit zou op nieuw noodlottig voor U kunnen worden en U de vruchten der pas behaalde overwinning ontrukken voor gij ze zelf noch ge plukt of geproefd had. De gevolgen van der gelijk te vroeg en te ruim geschonken vertrouwen in 1815 en in 1830, liggen nog te versch in het geheugenen worden nog te zeer gevoeld dan dat wij het niet van onzen pligt zouden achten, U dergelijke waarschuwing ernstig op het gemoed te drukken. De Natie ruste dan niet voor zij het gevallen ministerie door een homogeen (eenstemmig) en echt vrijzinnigdat haar vertrouwen waardig is, vervangen zie; zij ruste niet voor zij ai hare wenschen in de Grondwet opgenomen en dus hare gewigtigste belangen voor de toekomst gewaarborgd ziet. Zoo ooit is het nu de tijd om werkzaam ijverig werkzaam te zijn; en, eerst na volbragten arbeid is het goed rusten. In ons volgend Nommer hopen wij en tot de Regering en tot de Vertegenwoordigers en ook tot de Natie een uitgebreider artikel te rigten over de zaken van den dag, waarin wij heden door de kortheid des tijds verhinderd worden. jtcljtcf ï>c hoe de dag van heden zal afloopen daar reeds de lagere volksklasse in de voorsteden zich gereed schijnt te maken aan deze gebeurtenissen deel te nemen. Parijs, 15 Maart. V Echo du Nord,een dag blad, dat te Rijssel uitkomt, behelst in zijn nommer van 15 Maart het volgende: Gisteren avond hebben bier betreurenswaardige onlusten plaats gehadveel erger dan de onge regeldheden die eergisteren avond werden aangerigt. De, straatjongens, kwamen in aantal bijeen, deze stoet werd vergroot door de ongelukkiglijk talrijke ledigloopers die vaderlandsche liederen aanhieven. De groote markt is steeds de algemeene plaats van bijeenkomst er. van hieruit gaau gewoonlijk de plunderende en vernielende benden. Gisteren deden zij een aanval op het huis van den lieer Bonami Defrene een eerzaam spinner hier ter stede; zij sloegen de glazen in en verbrijzelden alles wat zich gelijkvloers bevond eindelijk kwam de ge wapende magt op de been en joeg deze bende plunderaars op de vlugt. Bij het vernemen dezer voorvallen, liét de ste delijke regering in alle wijken der stad appel slaan, waarop onmiddelijk de nationale garde ouder de wapenen kwam. Zij heeft de noodige maatregelen genomen om voortaan zulke voorvallen te ver hoeden. Tenzelfden einde schijnt eene publicatie van den provisionelen prefect van het noorder departement te zijn aangeplakt. Minden, 14 Maart. In het kleine naburige vor stendom Lippe-Scbaumburgheeft gisteren eene groote gebeuitenis plaats gehad. Gisteren morgen vroegstroomden namelijk 2-a 3000 man bijeen voor het slot, van den persoonlijk geachten en geliefden vorst le Biickcburg. Eene deputatie had zich tot hem begeven, met verzoek, de eiscben des volks in te willigeneischen overigens, die geheel gelijk zijn aan alle andere, thans door geheel Duitschlaud vernomen. Z. D, bewilligde alle voorgedragene wenschen, en vaardigde dadelijk de besluiten daartoe uit. Daarop volgde eene algemeene vreugde betooning Kassei12 Maart. Onze Keurvorst bevindt zich heden op de Wilhelmshohe. De lijfgarde kampeert, bij slecht en koud wederonder de open lucht. De bevolking is tegen de militairen verbitterd zelfs zoodanig dat geen soldaat zich langer in de stad mag doen zien. Men vreest voor de uitbarsting van eenen vreesselijken strijd welke veel bloed kos ten kan. Elke soldaat heeft 100 scherpe pratronen ontvangen. Maar bezwaarlijk zullen de soldaten het bevel gehoorzamenom op hunne ouders of broeders te schieten. Hanau ondersteunt Kassei. Overal hoort men verwenschingen en vloeken tegen de afgezette ministers. Leipzig, 16 Maar(. Berigten uit Weenen, van 13 dezerzoo even ontvangenmelden het vol gende; Alles is hier in vollen opstand; men ver langt luide vrijheid van drukpers, de verwijdering van prins Metternich en eene vrijzinnige constitutie. Op alle punten rondom het gebouwwaarin beden de stenden voor de eerste keer vergaderd waren, boort men de meest vrijzinnige taal, die een onbeschrijfelijken indruk op de bevolking maakt, welke tot nu toe dergelijke tooneelen nimmer bijwoonde; op vele plaatsen gaat men zelfs zoo ver, van den aartshertog Frans als keizer uit te roepen. Op dit oogenblik wordt het geheele garnizoen in Weenen geconcentreerd en wie weet, £r zijn belangrijke tijdingen omtrent onlusten in Berlijn (van den 15deu) en in Weenen (van den 13den). In Berlijn moet de militaire magt zich zeer baldadig gedragen hebben en heeft hare woede aan weerlooze burgers, vrouwen en kinderen ge koeld. In Weenen heeft de burgerij de regering aangezocht om eene constitutie. De militairen hebben ten aanschouwe van het volk de geweren met scherp geladen. Bet paleis van den prins von Metternich is door groote volksmassa's omgeven. Alle winkels zijn gesloten en hetStandehaus is van binnen vernield. Ook de tuighuizen worden door het volk belegerd. De Keizer wil nog niet toegeven. Uit het district Dusseldorf14 Maart. Onze toestand wordt steeds bedenkelijker. Wat in Wur- temburg, Frankenland en Thiiringen de boeren zijn tegenover den adel, dat zijn de arbeiders tegen onze fabrijkanten. Het crediet valt van dag tot dag meer. Wat zal, binnen kort, van de nijverheid worden? Onze fabrijkanten zullen genoodzaakt wor den hunne werklieden bij duizenden te ontslaan. Alle kenteekenen manen aan tot het nemen van maatregelen, ten einde de ras naderende crisis te keer te gaan. Dat kan echter slechts geschieden, wanneer de regering zich, door regtmatige con- cessien, naauwer aan het volk wil aansluiten, BELGIË. Brussel, 15 Maart. Nopens de onlusten te Gend verneemt mendat jl. Maandag eenige benden arbeiders, die geen werk hadden, maar evenwel geen vijandelijk doel schenen te koesterenzich naar de Place d' Armes begavendes namiddags ten 4 ure echter hoorde men eenige k-'oeter van leve de republiek l Officieren zijn toen de groepen genaderd en hebben hun beduiddat zij niets wonnen bij eene rustverstoring. Aanvankelijk be teugelden deze woorden de woeling; maar ten half acht ure trokken eenige personen aan wien men drank geschonken had naar het klooster der Jesuiten, voor hetwelk zij de slraatsteenen op braken en er de glazen mede insloegen. De toen aankomende gendarmerie joeg hen uiteen, zonder de toevlugt te nemen tot maatre gelen van geweld. Ten half negen ure was alles tot de orde teruggekeerd. Onder de menigte merkte men eenige gemas kerde personen op, die de werklieden tot buiten sporigheden aanzetteuen. Men heeft hen gearres teerd en houdt hen voor vreemdelingen, die met een strafbaar doel te Gend gekomen zijn. De dagbladen zeggen, dat deze vreemdelingen, wan neer dit hun doel was, den geest der gendsche bevolking niet kennen; want dat zij thans beter dan ooit doorgrondt, dat orde de eerste kiem is van voorspoed. De regering van Gend heeft eene publicatie afgekondigd waarbij vereenigingen op straat van meer dan vijf personen verboden worden, en be paald wordt dat alle herbergen en plaatsen van openbare bijeenkomst, des avonds tan 9 ure moe ten gesloten zijn. In weerwil van deze publicatie hebben toch eenige zamenscholingen plaats gehad op de Place d' Armes en de Vrijdagsmarkt. Maar een piket gendarmerie veegde eerstgenoemde plaats schoon. Eenige kwaadwilligen groeven reeds de steenen op uit de Vrijdagsmarkt; de plaatselijke policiede pompiers en de gendarmen joegen echter ook hier de zamenscholingen uiteen. Zekere Renodynlid der democratische sociëteitis gearresteerd. Wij ontvangen het volgende particuliere berigt uit Brugge, gedagteekeud 14 Maart: Detachementen ka vallei ic en infanterie, die in allerijl van Doornik naar Kortiijk zijn vertrokken, bevestigen het hier ter slede gelopen hebbende gerucht, dat Ernest Grégoire met een corps van 3- a 4000 gewapende vrijwilligers naar onze gren zen optrekt, met de bedoeling om de rust der lands te verstoren en Belgie te dwingen om zich tot republiek te verklaren. Antwerpen16'Maart. Op het oogenblik dat de antwerpsche bladen heden ter perse werden ge legd (des namiddags ten 4 ure) was de fransche post nog niet aangekomen. Eene telegraphische depêche van Brusselbragt twee ernstige lijdingen naar Antwerpen over Volgens de eene had de lieer Ledru Rdlin zijn ontslag ingeleverd en volgens de andere voorzag mendat de bank van Frankrijk hare betalingen in specie zou moeten schorsen. Leeuwarden 16 Maart. Heden morgen vond; men binnen deze stad op eene of meer plaatsen papieren van zeer opruijenden aard aangeplakt. Wij kunnen slechts met medelijdend schouderophalen nederzien op dergelijke verachtelijke pogingen van nictswaardigen, om onrust te stoken daar dezelve op de algemeene gehechtheid der inwoners aan den de alhier bekend gewordene koninklijke toezeg gingen schipbrc ik zullen lijden. Naar men ;rnecmt zoude het bovengemelde- ook elders in dit gewest zijn geschied. 's Gweniiage17 Maart. Heden is alhier eene tijding ontvangen welke bet Koninklijk Huis met diepe droefheid vervuld heeft. in een naschrift van eenen brief van 'sKonings gezant te Madrid, van den 9 dezerkomt het volgende voor: »Zoo even ontvang ik eene mededeeling van den Maarschalk Hertog de Saldanlia (eerste mi nister van Portugal), van den 1 dezerde kennis geving inhoudende, dat bet Porlugesche Hof den rouw voor acht dagen heeft aangenomen wegens het overlijden van Z. K. H. Piins Alexander der Nederlanden." Ket is te vermoedendat de regtstreekscho overbrenging van deze droevige tijding aan den Koning, hetzij door tegenwind op zee, hetzij door andere omstandigheden vertraagd is. Intusschen is er na het bovenstaande maar al te weinig rederi om to twijfelen aan den slag die het Koninklijk gezin heeft getroffen en die voorzeker een ieder met hartelijk leedgevoel zal vervullen. Brouwershaven17 Maart. Ten gevolge der heugelijke tijding dat Z. M. de Koning zijne ministers hun ontslag gegeven, en eene volledige herziening der grondwet beloofd heeft hebben de vrijzinnige ingezetenen dezer stad den dag van gisteren als een 'ware feestdag gevierd. Eenige der aanzienlijksten schaarden zich in de reijen der mindere burgers, en bragtcn niet weinig bij om die vreugde den hoogsten top te doen bereiken. Van vele huizen wapperden vlaggen en vele woningen waren verlicht, terwijl liet branden van meer dan 25 teertonnen de stad zoodanig verlichtte, dat sommige bewoners van nabij gele gene dorpen zijn komen aansnellenom een brand te helpen blusschen die zoo zij meenden, de 'gansche stad weldra in een puinhoop zoude veranderen. Kortom, de vreugde was algemeen en niemand dacht er aan om de rust in het minst te verstoren. Zierikzec, 16 Maart. Het berigt dat de minister hun ontslag hebben bekomen, en de Grondwe overeenkomtsig de wenschen des volks zal verar, derd worden heelt hier een zoodanig genoegen verwekt dat (eenige aristocraten uitgezonderd), de geheele beschaafde bevolking, hunne vieugde daarover ondubbelzinnig te kennen beeft gegeven. Va,: de buizen veler ingeistenen, van schepen en molens, wapperden reeds vroegtijdig vlaggen, wimpels en standaards, terwijl des avonds, de woningen van eenige der aanzienlijksten de groote Sociëteit de drukkerij van den Nieuwsbode en vele andere gebouwen prachtig waren verlicht. Verder heerschte er tot laat in den nacht eene uitbundige vreugde groote volksmassas door trokken zingende de stad, en werden bij deaan- zienlijkste»met eene onbeschrijfelijke gulheid y

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1