FRANKRIJK. DlIITSCULAND. NEDERLAND, GEMEXGDF, REIUGTEX. Correspondentie. Vertrek der Beurtschepen. I1TÖ3S01TD31T3 STTJZZE1T. 5 genomen, terwijl reeds een lOOtal pistolen en ge weren, benevens een aantal messen enz., zich in banden der overheid bevonden. Berigten van Dingsdag avond loopende tot on geveer ten acht ure, melden dat de militairen vuur hadden gegeven en dat verscheidene personen gedood waren; dat Glasgow thans weder rustig was, maar dat men voor ernstige onlusten in den nacht vreesde, hoewel men algemeen geloofde, dat een genoegzaam aantal militairen in de stad gestationneerd was. Volgens "geruchten zouden ook te Edinburg on lusten zijn uitgebarsten. Parijs, 7 Maart. De Moniteur bevat een decreet waarbij do wet van 9 September 1835, op de misdaden, wanbedrijven en overtredingen der drukpers of andere middelen van uitgave, wordt afgeschaft, als zijnde zij een openbare schending iler bezworene constitutie, en om die reden, reeds van den aanvang af, den volke onaangenaam ge weest; tot aan de bijeenkomst der nationale ver gadering blijven de vorige wetten op dit stuk van kracht. Tevens zijn bij dit decreet eenige artikelen derzelfde wet, die betrekking hebben op tie hoven van assises; als ook de art. 3*1 en 3V7 van het wetboek van criminele r instructiezoo als zij ge wijzigd zijn bij do meergemelde wet, alsmede- art. 27 van het strafwetboek, dat in denzelfden geest is gewijzigd, afgeschaft. Frankfort, G .Maart. Volgens een schrijven uil Praag, luiden de berigten, aldaar uit Italië ont vangen, verschrikkelijk. In de laatste week vat: Februarij moeten meer dan twintig huzaren officieren in ééncn nacht vermoord zijn. Een ieder, die betrekkingen in dit land heeft, verkeert in eene bestendige ongerustheid. De Hongaren zijn zeer voor Italië gestemd en morren, dat hunne landslieden daarheen gezondeir worden. Men wil geen man meer over de grenzen laten, om in een vreemd land nutteloos zijn bloed te vergieten. De gisting is hier groot. Frankfort, 8 Maart. Uit Hessen-Kassei is heden het berigt ontvangendat de keurvorst eindelijk aan het volk verleend heeft; vrijheid van drukpers, eene regtbank van gezworenen, openlijkheid der regtsplegingen vrije godsdienstoefening voor de duitsche katholijken. Hierdoor zal de gisting, die bijzonder in de stad Hanau heerschte, stillen. De kamers zijn togen den llden dezer te zamen geroepen. Voor dat de keurvorst deze concession aan het volk verleende, hadden er te Kassei onlusten plaats. Van de Sigmaringer Grenzen, 6 Maart. Te Sigmaringen heeft gisteren eene formele revolutie plaats gehad. Zaturdag hadden zamenschulingen plaats, waarin door het volk luide do bekende eischen gedaan werden. In een adres aan de re gering vorderde men afdanking der gewapende magtvolkswapening, vernietiging van alle jagt- previlegiën, benoeming der ambtenaren door het volk vrijheid van drukpers enz. Dit adres werd door de geheele bevolkingop één man naon derteekend. Zondags verzamelde zich de bevolking voor het slot en eischte antwoord. De minister v. Schenk verscheen op het balcon en verklaarde dat de vorst niet ongeneigd was aan de wenschen des volks te voldoen, hij had daartoe echter tijd noodig. De bevolking verklaarde echter daarop bepaald, dat zij hare eischen onmiddelijk wilde voldaan hebben en begon een dreigend voorkomen aan te nemen; reeds begon do stormklok te lui den. Toen stond de regering de gedane eischen toe. Aan de officierenmeest Beijeren en Pruissen, werd beduiddat zij onmiddelijk het land had den te verlatenwant dat men hen niet noodig haddaar nu het volk zelf zou regeren en voor orde en rust zorg dragen. Ook te Berlijn en elders worden adressen voor bereid, waarbij de koning met de dringende wenschen des volks zal bekend gemaakt worden. Zoo heeft eene vereeniging van meer dan 500 jonge lieden kun stenaars, geleerden enz. een liberaal-adres aan den koningonderteekend.dat Z. M. alseen adres der duit sche jongelingschap te Berlijn, zal overhandigd wor den. Tot dus ver ligt het bestuur aan deze bewegingen geene hinderpalen in den weg. Bremen 8 Maart. Heden heeft eene deputatie uit de burgers aan den senaat eene petitie overhan digd houdende den wcnsch naar eene volksverte genwoordiging op den grondslag van gelijke ver kiesbaarheid van alle staatburgers openbaarheid van derzelver zitlingen en drukken der verhandelin gen, benevens onbeperkte vrijheid van drukpers. Munchen5 Maart. Hoewel men niet zou dur ven beweren, dat het gevaar van verdere onlus ten in deze stad reeds voor goed voorbij iskan men de rust echter voorloopig als hersteld be schouwen. Wij hebben een allergevaarlijkst oogen- blik beleeft. Gisteren middag, namelijk, verspreidde zich op eens het geruchtdat de koning alle be loften had ingetrokken, dat prins von Wallerstein zijne demissie had ingediend en dat het geheele garnizoen gereed stond om alle zamenscholingen uiteen te drijven. Toen gevoelde ieder dat het beslissend oogenblik daar was; de winkels wer-j den gesloten en ieder haastte zich naar zijne be stemde verzamelplaats; reeds vernam men van onderscheiden kanten dat dui/ende boeren in aan- togt waren. Den eersten stap deden burgérs studenten kunstenaars en arbeidsliedendie op en voor het stadhuis verzamel I waren. «Naar het tuighuis, burgers 1" klonk het, en alles stroomde derwaarts, om wapens te halen. Een kapitein van de linietroepen met zijne onderhoorigen liet de plunderaars bedaard begaan en binnen 20 minuten waren meer dan duizend strijdlustige mannen en jongelingen gewapend. Op liet groote Dullplein scheen liet bloedig schouwspel een aanvang te zullen nemen. Aan de eene zijde liet half ge wapend volkmet zijn aan Woede grenzend on geduld. aan de andere eene schaar zware ruiterij en artillerie. Honderdmaal uitgedaagd stond deze schaar, aan krijgstucht gewoon, pal tegenover de woedende menigte, doch gaf eindelijk blaken van begeertedat het tot het uiterste komen inogt. Op dit beslissend oogenblik kwamen boden uit het koninklijk slot, van liet stadhuis en elders, met de tijding, -dat de koning eindelijkalle nlgeniecne wenschen had toegestaan en dal de landdag reeds legen 16 Maart was bijeengeroepen. Men twijfelde aanvankelijk aan de waarheid van deze berigten. zodat dezelve koel werden ontvangen desniettemin was de indruk, daardoor veroorzaakt, toch zigt- haar, en toen onmiddelijk daarna de brpeder des konings, veldmaarschalk, prins Karei, kwam aan— rjden, door de volksdrommen reed en herhaal delijk zijn vorstelijk woord voor de waarheid van de aankondiging te pande gaf, kreeg alles spoedig een ander aanzien en duizenden keerden onmid delijk huiswaarts. De groote menigte deed het zelfde, nadat men den troep gewapenden naar liet stadhuis begeleid badwaar de uit liet tuighuis gehaalde wapens weder afgeleverd werdenweinige uren later waren de straten ledig. Alvorens had nog een troep volks voor het paleis van prins Karei een vivat aangeheven. Dat deze rust bestendig zal zijnis mogelijk doch in weerwil van den goeden wil der burgers moeijelijk te gelooven. De hartstogten zijn van verschillende kanten te veel in beweging gebragt en hebben eene te gevaarlijke hoogte bereikt, om in weinige dagen zoo geheel tot bedaren gebragt te worden. Men voedt echter hoop, dat de rust tot den 16 Maart zal bewaard blijven en dat de stenden en de regering spoedig de regte middelen zullen weten te vinden. Arnhem, 11 Maart. Voortdurend hooren wij nog spreken van aansluiting aan de regering; ons antwoord isGeene aansluiting aan het ministerie van Rappardnoch aan eenig bestuur van dien aard. Men hoede zich, door laffe vrees verblind, nogmaals dezelfde fouten te begaanwelke men beging tijdens de revolutie van 1830. Ook toen heette hetMen schare zich om den troonmen s'uite zich aan de regering aan. En van regerings wege werden er, wie vergat het? de dringendste, de innemendste redenen aangewendde schoonste beloften vloeiden uit den mond der ministers, daalden af van den troon. Maar wat hebben wij bekomen 1 De grondwet, niet waar? zou worden herzien; fraaije herziening die wij hebben ontvangen 1 De belastingen zouden worden verminderdwie heeft er iets van bemerkt En vervolgens, toen het gold de financiën duur zaam te regelen toen de monsterleening óns moest redden, toen heette het weder: aansluiting aan de regering; eerst de financ'ën geregeld, dan zullen de gewenschte hervormingen worden ingevoerd. De gelden, ja, stroomden uit onze beurzen; maar de hervormingen, wij wachten ze nog. Ziedaar wat men aan voorbarige aansluiting aan de regering heeftwat men oogst wanneer men vreesachtig om den troon kruipt. Het zal nu wel weder aan geene loktaai, aan geene verzekeringen, aan geene beloften ontbreken. Maar waarom van den zoon verwacht, wat men te vergeefs wachtte van den vader? Of achtte me" zich welligt voldaan, met wat men van «vader Willem" ontiing, toen men «op de diingende roepstem van zijnen koning," algemeen te wapen gesneldden troon behouden had De troon bleef behouden jamaar de misbuiken ook. Wij haken naar geene republiekdoch een troon met misbruiken omringd is ons onverschillig. Ier behouding van zulk eene.i troon waarom de band uitgestoken Niets gedaan dus, alvorens de weg der hervorming wordt ingeslagen. Jjeene aansluiting alvorens het ministerie veranderd zij. Geene aansluiting aan een behoudend ministerie. [Arnh. C.) 's Hertogenbosch 10 Maart. Heden morgen zijn van hier per stoomboot der 's Hertogenbossclie maat schappij naar Rotterdam vertrokken, een aantal van ruim 200 mannen, vrouwen en kinderen, R. G. landlieden uit de Noord-Brabandsche gemeenten Uden, Volkel, Zeeland, Kuik, Mil, St. Hubert en anderen alsmede een huisgezin uit de stad Grave ten einde met hun overig gezelschap, dat in alles uit ongeveer 600 zielen zal bestaanwaaronder zich 10 R. C. geestelijken bevinden te Rotterdam naar Noird;Amcrika te worden ingescheept. Ouder dezelve bevinden er zieli die een vermogen van f2000 tot 8000 medevoeren terwijl men ook onderscheidene oude lieden opmerkte, onder anderen eene vrouw van 80 jaren overgrootmoeder vanS kinderen, die zich mede aan boord bevonden o<SP onderscheidene pas geboren kinderen behoorden tot liet gezelschap; de overige, die een anderen weg naar Rotterdam hebben genomen, behooren tut de gemeenten en omstreken van llavenstein Vclp l den Beek, Scliaik, enz. volgens hunne verklaring l kunnen alleen de verniogenden medegaai), terwijl, j wanneer ook de enverinogenden konden vertrekken liet getal nog oneindig grootpr zoude wezen. I .Men verzekert bierdat aan Z. K. H. den Prins van- Oranje liet opperbevel over het leger zuil worden opgedragen. Aan het besluit waarbij de Kermis te Rot terdam wordt afgeschaftzal vooreerst geen gevolg worden gegeven. De provisionele regering van Frankrijk heeft eene deputatie van 500 Amerikaansche burgers ontvangen hen de geluk wenschen brengende als de eerste der tuschaalde volkeren zijnde, welke een aanvang hebben gemaakt om de despoten van Europa te onttroonen. Te New-York worden reeds aanzienlijke sommen door Lodewijk Philips belegd, tot ondersteuning zijner familie, wanneer zij eenmaal Amerikaansche burgers zullen zijn. Vertrokken van Hellevoetsluis naar Amsterdam de Controleur Richard de Berten en gevolg Me- jufvrouw de J... met hare kleine pupilletjes zullen eerstdaags volgen. Een Goessche Advokaat heefteen verzegeld pakje ten behoeve der armen, aan den armmeester ter hand gesteldbevattende een ouden I bezem een Stuk van een dweil en een halven turf. De Ieren worden aangespoord om liet voorbeeld I der Franschen te volgen. Volgens het dagblad [van Maagdenburg, zouden er te Petersburg onlus ten zijn uitgebarsten, en een aanslag op het leven des keizers zijn gedaan. Ook te Berlijn zijn de 'gemoederen schrikkelijk aan liet gisten. De i Spaansche zaakgelastigde te Parijs heeft, namens zijne regeringde diamanten der hertogin van Montpensier terug gevorderddoch niet gekregen. Volgens het gevoelen van vele natuurkundigen zal het schrikkeljaar 1848 een gunstig jaar zijn voor de druiven, doch ongunstig voor de koningen; weshalve er veel kans bestaat voor goedknopen wijn! Het huwelijk van den hertog van Montpensier heeft verscheidene millioenen franken gekost; de gekroonde hoofden tasten dus in hét goud als de zonen Abrahams in het oud roest. Bij het ver laten van den franschen grond heeft Lodewijk Philips tegen een zijner vrienden gezegd: nSluit U vrijelijk aan de Republiek, want ik voer het vFransche koningschap met mij mede, en zal met hetzelve ten grave dalen. Ik was Frankrijke laatste Koning 1" Gehoorzaamd, Vorsten! in uw kringen, Des wreeden noodlols wisselingen En leg den Rijksstaf haastig ncêr Want 't meüschdom hoeft geen Vorsten meer! Dan blijft ge, als Koning Lodewijk, Met uwen lijd en eeuw gelijk Te Munchen wordt eene volslagene omwente ling voor onmisbaar gehouden. Ook te Madrid hebben hoopen volks de straten doorloopen, onder het geroep van; Leve de RepubliekDe effecten zijn binnen weinige dagen zoo zeer in waarde verminderd dat de geleende 127 millioenen naauwelijks 60 millioen waarde meer hebben. Men verzekert dat de prins de Joinville en de hertog van Aumale afstand zullen doen van hunne titels, en als eenvoudige burgers dienst zullen nemen. leenen enz, bet zoo ver nog gebragt, dat zij hun verschuldigd bedrag hebben betaalddoelt den vierden heelt liet zoo ver niet kunnen brengen ten gevolge waarvan den 23 Februarij de deur waarder is overgegaan om in naam des Konings, dit boeltje te verknopen hetwelk de aanzienlijke sein heeft opgebragt van f 3,25, zijnde juist f 7,95 minder, als de onkosten f 11,20) hebben bedragen. Zoodat die man zijn boeltje kwijt is, zonder dat den vromen Ridder er één cent van in ziju koffer-krijgt, maar... er is toch voldaan aan de weten daar is men in Nederland bijzonder op gesteld. Etlcwoutsdijk, 8 Maart 1848. X. Heeren geabonncerden, die nog verzuimd hebben om hunne verschenen abonnementsgelden te voldoen, worden verzocht dit onverwijld te doendaar het volgend nommer anders niet meer aan hun zal' worden afgeleverd. Woensdag den 15 Maart 1848. Naar Dordrecht, 's morgens ten 4 ure. Aan de Redactie van den Zierikzeeschen Nieuwsbode. Mijne Heeren I In den Nieuwsbode van 27 Januarij hebben wij eene zamenspraak gelezen tusschen Oom-Floris en den vromen Ridder. Destijds dachten wij dat de Heer E. Bal te Zierikzee, schrijver van die geestige zamenspraak, in zijn idéalisme, te ver was gegaanom die vrome man nog vilzuchtigcr af te schilderen dan zijnen algemeen bekenden vooiganger ooit is geweest. Doch daar wij niet onze oogen gezien hebben, dat de drie eerste regels vari liet laatste couplet, luidende: «Welaan vriend, ik neem dan de Schaar van U aan «En 'k zal als ge ooit in het felst hebt gedaan, «Tot 't vleesch toe de wol hen afscheren.'' reeds een begin van bevestiging hebben verkregen, haasten wij ons U te melden, wat er in de maand Februarij te Ellewoutsdijk heeft plaats gehad. Den vijfden dezer maand verscheen, er ten huize van 4 behoeftige werklieden een deurwaarder met 2 gercglsdienaren omin naam des Konings, hunnen niets beduidenden inboedel in beslag te nemen voor hunne verschuldigde personele bc- asling. Drie dezer arme stumpers hebben, door Kg» De Heeren JOB van der HAVE, Cz. en COBNELIS BEVELANDER, te Ouwerkcrkals: lost hebbende van hunne principalen benevens JACOB KISTER wonende te Zierikzee, zullen op Woensdag den 22sten Maart 1848, des na middags ten 3 ure, in de herberg te Ouwerkerji, door liet ministerie van den Notaris D. Q. de. JONGE van der HALEN publiek presenteren te verkoopen bestaande in WoonhuisSchuurWagenhuis Keet, Schuurhokmet 52 bunders 04 roeden: 65 ellen KOORN-, WEILANDERF, TUIN, en BOSCHGUOND. alles staande en gelegen in de- Gemeente Ouwerkerkin de Polders het Gouwe Veer en de Vier-Rannen van Duiveland. Zullende op Vrijdag den 24 Maart 1848 des voormiddagS ten 10 ure, op gemelde Hofstedeten overstaan van voornoemden Notaris, mede publiek ter verkoop worden gepresenteerd: Alles breeder bij biljetten omschreventerwijl! nadere informatieii zijn te bekomen leo kantore van bovengenoemden Notaris. 6 extra goede jonge WERKPAARDEN,, 1 HENGST, 2 jaarling MERRIE PA A R—N DEN, 8 baatgevende Melkkoeijcn 1 drieja rige nog onbeloopen Vaars, 1 tweejarige Dito,, 3 jaarlingen Dito, 1 Hokkeling, 1 Kweek- kalf, 2 Geiten, 1 Mestvorken, 4 Loopvarkens, 3: Karnhonden, een partij Hoenders, Eenden en Duiven. 1 R1EMWAGEN, 1 Riemkar, 3 Boerewagens, 1 Drieling Dito 2 Perwetkarren 1 Rolblok 1 Mol- bord en Ketting, 3 Landploegen, 2 Dekploegen 1 Moorploeg, 3 Baksleden3 Slepers, diverse Eggen, Kruiwagens, Windmolen, ZeeftenWan nen, Vorken, Rieken en verdere BOUWGE REEDSCHAPPEN, Karn. Tonnen, Emmers en verder MELliGEREEDSCIIAP. Omstreeks 15000 pond. goed gewonnen WEI- HOOI, Kant- en Klaverhooi2000 bossen divers Strooeen MESTPUT van 180 Voeren. Een partij HUISMEUBELEN bestaande in Ta fels Stoelen Bureau Bedden met toebeliooren Spiegels SchilderijenKoper Tin IJzerPor selein en Aardewerk en hetgeen verder zal worden geveild. IKS1 De ondergeteekende maakt aan zijne geëerde begunstigers bekenddat hij wederom ruim voorzien is van LAKENS, BAAIJEN en DUFFELS; heeft ook ontvangen onderscheidene Wollen en Katoenen JAS- en BROEKSTOFFEN van 25 tot 60 cents per elook zijn bij hem te bekomen ZOMERJ ASSEN, van f 3,00 tot f 8,00; alsmede BROEKEN, van f 1,20 tot f 3,50, naar het lijf gemaakt; beveelt zich in ieders gunst, terwijl men van eene prompte en civile bediening verzekerd kan zijn. Zierikzee W. ABELS. 13 Maart 1848. 12» BEHANGSEL-PAPIERENRANDEN, SCHOORSTEEN-STUKKEN cn GORDIJN-PAPIER in vele soortenbij A. G UD DE, op de Schuithaven. 5K2?" Terstond eene MEID benoodigdbij de Wed. J. BEVELANDER. ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. be LOOZE,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 2