ZIIRIkZIISCIII NIEUWS Vierde Jaargang.) UT. Nieuwstijdingen. GIT, Nederland. V erscheidenheden e1t©b201tds1th sttcesxt^ digste opgaaf den Notaris to Zierikzee. te aanvaar 'en Lijzonder INKELIEUS- geiegen te .oner A. van de Linde, bij M. G. Bommcnede soorten van ffi: i?523" .AD, tegen i koop: Nte bevri es. i het fabri— neen noodza- e uitbreiding ;twaaraan ocie Zeeland, tmen iemand ïpitaaltje van derende ge— lerde brieven, dezes. VERSCHIJNT Op Ma,uitlag cn Donderdag. ABONNEMENTS-PRÏ JS VOOR ELKE EDITIE. Voor 3 raaaude»f 0,60. Franco per post. - 0,70. BUREAU: ZierikiecDam, Letl. B No. 360. ADVERT BNT1BK-- 10 Cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing 3ö eenls. De inzending der Advertentien Uan geschieden lui Maandag en Woensdag voormiddag 11 uit. VERKRIJGBAAR Bij den Uilgever L>ij alle Boekhandelaren en Postdirecieureu in dit rijk. Blieven en Ingezonden stukken franco. IENST .TSEN Stoom-Jagt 'WERPEN: 'sm. S'/a ure. 10 12 •ij den Agent om met een C door het :ich bij den ij J. BOO- oodigdéén inwonende T-KNECHT primo Maart adres bij A. Franco, SM IDS-- R. BEENS. DcLOTERIJ van HANDWERKEN en VOORWERPEN, e met goedkeuring van Z. M. den Koning weder plaats tl hebben f ter ondersteuning der Armen zal getrokken orden den 6 Maart 184S. De bczigtigiug zal plaats hebben op Donderdag den 2 Vrijdag 3 Maart op de Raadzaal van het Stadhuis an 12 tot 3 ure, alwaar men zich tevens van Loten zal en voorzien. Ook zijn van heden, Loten te verkrijgen lij den Boekhandelaar P. de Looze. a ƒ1 het Lot. Ilttre Majesteit onze geëerbiedigde Koningin heeft ook oor de toezending van eene zeer fraai en rijk bewerkte Voetbank of Trépier, Iloogstderzelver belangstelling in deze ,oterij doen I»l ij ken hetwelk met en benevens datgene rat vroeger door li. K. H. mevrouw de prinses van Oranje tu vele particulieren is ingezonden wederom aan dezelve ene grootc Waarde zal doen geven. Wij hopen dan ook lal dnardpor de welwillendheid van velen zal worden op- ;ewckt opdat de moeite en werkzaamheid, aan dezelve erbonden eenigermate zal worden vergoed door de al- ;cmcene medewerking. Het doel dat met deze Loterij reoogd wordt is geheel belangloos en moet alleen trekken, om de nood eenigermate te verzachten en te rligten. Wij beveleu haar dus aan de weidenkenden aan. Uit naam der Directie H. DE JONGE VAK BREUÖEL. ongehuwde moodigd, bij franco. DB LOW? BELGIË- Brussel12 Febr. De debatten in de zaak van Rosseel cn van der Plas zijn heden gesloten. Zij werden nogtans voorafgegaan door een merkwaardig incident dat wij onze lezers willen mededeelen. Do zitting N^n gisteren duurde, even als de vorige, zeer lang, en ondanks de herhaalde aanmaningen tot van der Plas gerigtom tot bekentenis te komen, bleef deze zulks halstarrig weigeren. Plot seling staat Rosseel echter opnadert van der Plas cn spreekt hem in roerende bewoordingen aan. Willem!" zeide hij tot hem »ik spreek tot u als vriend, als broeder: ik heb u tot de misdaad verleidwelke wij pleegden dat beken ikik heb u ten verderve gebragt. Maar ik wil nu ook het werktuig van uwe redding worden. Gij inoet deze heeren niet misleiden dat zal 11 niets baten. Na het vonnis dat wij hier zullen liooren uitspreken, is er nog een veel grooter cn geducli- ter: hier staat wel het leven dezer wereld opliet spel, maar na de volvoering van het vonnis dezer regtbank wagen wij ook het leven onzer ziel (Op de werktuigen tot den moord wijzende welke op de tafel liggen). Van der Plas, dat het schul- delooze bloed onzer slagtoffersdat om wraak schreeuwt, u de geheeie waarheid doe zeggen! Te vergeefs waren ecliter deze woorden welke de ontelbare menigte, die de zitting bijwoonde, tot tranen toe roerde, gesproken tot van der Plas die koelbloedig bleef antwoorden: »Ik heb er geen deel aan ik kan niet zeggen wat niet waar is 1" Maar in de zitting van heden nam deze treurige zaak een geheel onverwacht einde. Bij de opening der zitting namelijk verzocht de proc.-gen. den president verlof, om den procureur des Konings als getuige te doen optreden, daar deze hem een mondeling verslag betreffende deze zaak gedaan had, welke zijne toelating noodzakelijk maakte. Nadat de president dit verlof gegeven had, legde de procureur des Konings eene uitvoerige verklaring af, hoofdzakelijk op het volgende nederkomende: Voor eenige uren had hij zich naar de gevangenis des Petils-Carmes hegevenover zakenandere gevangenen betreffende dan Rosseel en van der Plas. De directeur der gevangenis zeide hem toen, dat van der Plas sedert de toespraak van Ros seel den vorigen dag, onrustiger was dan ooit en vroeg hem verlofom zelf te mogen beproeven v. d. Pias tot bekentenis over te haien. De pro cureur stemde daarin toe maar de directeur kwam weldra terug zeggendedat v. d. Plas inderdaad genegen was te bekennen evenwel on- middelijk aan den proc. des konings. Deze ver voegde zich daarop dadelijk naar v. d. Plas die eindelijk volledig bekende gezamenllijk met Ros seel den moord gepleegd te hebben, en wel volgens al de daaromtrent reeds bekend zijnde daadzaken en bijzonderheden. Hij bad echter den pr. des konings uit zijnen naam die bekentenis te willen doen voor het hofdaar hem daartoe de moed ontbrak, gevende hij nogtans de verzekering, dal hij die bekentenis, in de zitting zelve, ir. allen deele bevestigen zou. Men kan ligtelijk de op schudding begrijpen welke deze onverwachte ont knooping van het droevige drama verwekte welke niet verminderde toen men op de vraag door den president aan v. d. Plas of dit verslag over eenkomstig de waarheid was, met luider stem deze hoorde zeggen: Ja\ Door deze bekentenis was de zaak weldra afge- loopen. De verdedigers der schuldigen namen slechts kort het woord op, en ten 1 ure sprak het hof het doodvonnis uit tegen Rosseel en van der Plas, uit te voeren binnen de stad Brussel. Brussel, 13 Februarij. Rosseel en van der Plas, de laatste vooralhebben een gerusten nacht ge sleten. Na heden morgen stevig ontbeten te heb benzijn zij met van Mal en Peeters, twee andere ter dood veroordeelden, naar de kapel der gevan genis gegaan, alwaar zij, ieder in een afzonderlijke celde mis hebben aangehoord. Van der Plas scheen zeer vurig gebeden te hebben. Tot dusver hebben zij hun voornemen nog niet te kennen ge geven, om zich in cassatie te voorzien, of zich om gratie tot den Koning te rigten. De militaire commissie van Lerida, in Spanje, veroordeelde onlangs zekere Vincent Posta en Tho mas Balague ter doodten gevolge waarvan zij gefusilleerd werden. De laatste gaf echter nog teekenen van levenzoodat men nogmaals twee schoten op hem loste. Alles scheen geëindigd te zijnde lijken werden in kisten gelegd en naar liet kerkhof gedragen. Reeds was de kist van Posta in de groeve nedergelatentoen men uit die van Balague een gekerm hoorde oprijzen; men sloeg het deksel open, en vond dat de patient nog leefde, ofschoon hijter zake zijner wondenniet kon spreken. Men verschafte hem voorlcjopig eenige hulp en gaf de militaire en burgerlijke autoriteiten van het voorval kennis. De alcade begaf zich onverwijld naar liet kerkhof, en kwam er in den zelfden oogenblik als twee soldaten die afgezonden waren om een einde te maken aan liet lijden van den ongelukkigen Balague. De alcade verzette zich hiertegen, liet de deur van het kerkhof sluiten en geraakte in eene lievige woordenwisseling met de militaire autoriteit. Men bragt eindelijk den ge kwetste naar het hospitaal, maar hij overleed, onderweg. De Heer Dr. Godefroi, te 's Hertogenbosch, berigt in de Geneeskundige Courant, dat liern al daar voor eenige dagen ie midden der zoo strenge vorst, een geval van cholera is voorgekomen dat in geen enkel opzigt van de aziatische cholera verschilde; het was den 28 jl., bij een 4-jari kindhetwelk 12 uren langhevig leedmaar gelukkig herstelde, na liet gebruik van laudanum en wrijvingen met brandewijn. 's Gravenhage, 11 Februarij. Heden middag ten half één uur heeft er eene buitengewone zitting van den Raad van State plaats gehaddie door Z. K. H. den prins van Oranje is bijgewoond. Die vergadering heeft zeer lang geduurd. Gedu rende de gehecle week hebben er gelijke zittingen van dat Staats-Coilegie plaats gehad, waarbij Z. K. H. insgelijks is tegenwoordig geweest. Deze drukke bijeenkomsten staannaar men verneemt, in verband met de ontwerpen van wet tot her ziening der grondwet, die op dit oogenblik bij Rotterdam, 13 Februarij. Op verscheidene stal len alhier en omstreken lieerscht thans eene groote sterfte onder de paarden, en wel voorna melijk onder de beste, waardoor aanzienlijke verliezen worden geleden; eenige bestempelen dit met den naam van longvuur: liet beest houdt doorgaans des morgens op met vreten, het dier is volstrekt niets in te krijgengooit des avonds den kop achterover en valt onmiddelijk dood. Uit Beigie blijven de berigten omtrent de aldaar heerschende armoede, gebrek en ziekten, vooral uit de fubrijkplaatsen allertreurigst. Ook te Leuven beeft de typhus een ontrustend aanzien genhut gasthuis van die stad ligt vol zieken; vele priesters en nonnen die de zieken bedienen zijn door de besmetting aangetast. Te Staden (West-Vlaanderen) waren ii 1818 maar 120'J armen voor het bureau van weldadig heid ingeschreventhans meer dan 2100, op eene bevolking van 0000 zielen. GEMENGDE BERIGTEN. Te Bergen op Zoom hebben de Zwanen de wa terkant gezocht; dus, Schippers! pas op uwe zakken, want hoe gemoedelijk zij ook-zijn, kun nen zij met hunne lange halzen het laatste stuk uit uwe beurs pikken I Den 7 Februarij heeft Gerritje Mulder, wed Q. v. d. Vogt, te Kampen, haar honderdsten verjaardag gevierd. Op haar 88"° verjaardag wilde dit schepsel nog eene regtsver- volging instellen, omdat men haar van onkuisch- heid beschuldigd had! ln Portugal wil men de armoede toeschrijven aan de groote traktemen ten der hooge alfibtenarenidem in Nederland doch de Nederlandsciie hooge ambtenaren schrijven de armoede toe aan de wraak des Allerhoogsten. In het koningrijk Napels zijn de koninklijke troepen uiteen gejaagd, terwijl de opstandelingen op Napels aanrukken, om het volksgeluk verder te bevestigen. De Noordsche hoven hebben ge protesteerd tegen de belofte des konings van Na pels. om eeno constitutie te verleenen, zelfs moet de Oostenrijksche gezant zijne vlag ingetrokken hebben. Te Oud-karspel zijn 160 getopte Oos tenrijksche Jujjers te koop. Ook laboreren al de Oostenrijksche prinsessen aan de griep, koorts of eene andere plaag. Te Rotterdam gaan de granen in weèrwil van eene merkbare daling traag van de hand. Idemonder Noordgouwe, het zand, niettegenstaande dit artikel op één dag AOperc. is gedaald. Prins Alexander is aan de beter hand. De keizer van Rusland heeft zijne onderdanen, (de smalle wel te verstaan) liet eten van aardappelen verboden. Te Dordrecht is een Lichtstraal in de Duisternis opgegaanom de plaat selijke besturen te bekeeren. De guillotine te Parijs zal worden ingerigt voor 2 personen. Van Hall maakt toebereidselen om zich naar die wonder stad te begeven. Een burgemeester in Vriesland heeft eene echte uilenspiegel's streek begaanhij had .namelijkeene hardrijderij met paard en slede aangekondigd, en toen op het bepaalde uur dui- zende menschen van wijd en zijd waren toege stroomd, zeide zijn Achtbare doodeenvoudig, dat hij niet verkoos dat die hardrijderij plaats had louter om dat hij berekende dat zijn paard den prijs niet winnen zou. Derhalve een geschikt meiiscli om, óf in een dolhuis geplakt te worden, óf om in de Tweede Kamer zitting te nemen. Naar men zegt, zal eerstdaags in de Tweede Kamer ten tooneele worden gevoerd: de vlugt van van Hall, cn van Rappard op eene ledige geldkist. Ons blad van II. Maandag bevat een artikel, uit de Burger overgenomen, omtrent eene ann- klagt bij den Hoogcn Raad jegens een zeer hoog geplaatst persoon. Ter nadere opheldering dezer zaak haasten wij ons aan onze lezers de vertaling te leveren vaneen daaromtrent voorkomend ai tikel in het fransche blad Le Courricr Batave; dit artikel luidt aldus: eene voorioopige klagt ingeleverd ten einde daarna dozen ambtenaar te belasten, met eene latere cn bepaalde aanklogt legen een zeer boog geplaatst persoonaangaande eene ujterste kiesche en be treurenswaardige zaak. Nadat Z. A. de Procureur-Generaalaan den klagerdie zich in de gevangenis bevindtdoor iusschenkomst van den Officier van Justitie der plaats, had doen weten, dat hij zijne grieven slechts bch >efde open te leggen heeft de klager zicli den 21"1 Februarij bij rekwest aan het parket van den Hoogen Raad gewend. Het bevat de verde, ing om den zeer hoogcn personage in kwestie, geregtelijk te vervolgen, wegens het niet nako men eener verbindtenis, zoo liet schijnt gesloten luischen hem en den klagir. Deze verbindtenis zou het gevolg zijn van zekere hoogst schande lijke handelingendie den zeer hoog geplaatsten persoon in de ergste mate vernederenen com- promiteren. Evenwel, ten einde nog eene uitbarsting, die verschrikkelijk zijn zou, voor te komen, heeft de klager de Iusschenkomst verzocht van den Pro cureur-Generaal, omzoo het mogelijk is, den. zeer hoog geplaatsten persoon te overreden, om tot inkeer te komenen de zaak in der minne- te schikken. Men is nog in afwachting van de uitkomst der pogingenwelke Z. A. den Procureur-Geueraall welligt tot dit doel gedaan zou kunnen hebben. Maar bet is te voorziendat bijaldien men niet bij tijds zorg draagt, om het verschrikkelijk, en ongehoord schandaal, dat deze zaak bevat, te; versmoren, wij ons in de noodzakelijkheid zuilen: bevinden om in treurige bijzonderheden te treden. Dit verschrikkelijk en ongehoord schandaal, wij: hebben het niet gezocht, de Hemel beware ons: daarvoor, het schandaal is ons komen vinden. Het is dermate vreesselijk dat wij zonder twijfel zouden hebben terug gedeinsd, voor de treurige taakom er in oaze kolommen publiciteit aan. te geven. Indien er niet in den grond dezer zaak eene gevangenneming had plaats gehaddie zeker onredelijken welligt onwettig isindien niet sedert negentien maanden iemand ergens werd opgeslotengevangen gehoudeniemand die het voorwerp is van een valstrikvan eene af schuwelijke intrigue. Ook wij alvorens te beslissen om de regels te schrijven, waardoor wij er het eerst publiciteit aan geven, ook wij, voorzien van de volko- mene volmagten van d.-n klager, hebben beproefd, zoo we! officieel als officieusom ons in het be lang vin den klager te doen hoorenen voorai in het belang van de verhevene stelling van hem, tegen wien men eindelijk de wet komt inroepen. Maar liet is deze keer gegaan zoo als het zoo dik wijls ging als wij getracht hebben een schandaal voor te komen, 'waaraan wij geroepen waren geworden publiciteit te geven, wanneer dit schan daal op liet hoofd van een persoon moest neder- komen, voor wien elk nieuw gerucht een dood slag is. Zoo als altijd, heeft men onze waar schuwingen geminacht; en, gelijk altijd, heeft men onze pogingen, gedaan met liet enkele doel om de belangen van de beleedigde part'j te verzoenen, met de eer en de waardigheid van de aange klaagde partij, met onverschilligheid, zelfs niet lompheid terug gestooten. Indien dus het vreesselijk schandaal, dat wij voorzienmoet losbarstendan moeten zij, die het aangaat, zulks alleen wijten aan limine eigene haistarrighcid. Nog slechts weinige dagen, en ook wij, zuilen difini- tief onze kolommen openen loor de openbaarhei.I die men verlangd, wij zeggen op ouzo beurt: In het vervolg moge er van koine wat er \an wil, laat de gevolgen op het hoofd van hen nederko- men, die het aldus gewild hebben. Den 3*"" Jannaiij is bij Z. A. den Procureur- Generaal van den Hoogen Raad der Nederlanden Onderstaande briefons door eene vriendelijke hand toegezonden nemen wij eenigzins gewijzigd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1