ZIËRIKIËËSCIIË OTËÜWS 3P, (Vierde Jaargang) r. NEDERLAND. Bergen op Zoom. Barthelemy, en ecu adieu I en gezonden,! nno vtijmu -» dour het do lde. ook een en over het de zwarte 11 God weet weekblad-) boen wij een ?nde een loc- loemelijlc rijke I de, wed. van ven Ontvanger te Deventer. 'ode overgcuo- ic dat dit niet ar Baronnesse jitdien mis- 'ode boter met n berigtgever ien herstellen sse va 11 Pal- van J 1142 Egede j \'z.zal, teil cp Woens- imiddags ten in perceelen fn WE1- Noorilu'elle 0 inschreven. Nz.zal I. VIS, qq., ij 1848des en S S C H E N eikhuut, 011 SSCH EN de Haag, losschen to VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ABONNEMENTS-PRXJS voor elke editie. Voor 3 maanden.f 0,G0. Franco per post- 0,70. BUREAU; ZierikzeeDam Lett. B No. 360. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 3o cents. De inzending der Adverleutién kan geschieden lot Maandag en Woensdag voormiddag 11 ure. VERKRIJGBAAR. Bij den Uitgeverbij alle Boekhandelaren en PosUUicclenreu in dit vijk. Brieven en lugezomlen stukken franco. TTEMz., r Haven, kan. flesch. per (lesch. per halve fl. flesch. der voor— EllKE It, BODL, ■ling ig geplaatst ekliandelaar inco. bekwame 1 de Schuit- Be LOOZE, N ieu wstijdïngen FRANKRIJK. Parijs, 4 February, De gezondheid van den ko ning der Fransclien heeft ontegenzeggelijk sedert eenige weken veranderingen ondergaan die zonder een volstrekt ernstig aanzien te hebbentoch som berheid aan het bof verspreiden. Op verschillende wijzen heeft men de ongesteldheid verklaard, waar door de koning voor veertien dagen werd aange tast en die zoo levendige bezorgdheid baarde. Som mige ontkenden geheel en al het bestaan van een ongemak; anderen spraken van een ligten aanval van griep; maar noch deze, noch genen kenden den waren gezondheidstoestand des konings, noch wilden dien kennen. Men kan de waarheid thans met te meer vrijheid uitspreken, daar zij meer geschikt is om wezenlijk bezorgdheid te verdrijven dan'te bevorderen. Somtijds ontstaat, ten gevolge eener buitengewone krachtsaanwending, eene opening in de binnenwan den der buikholte. De opening, die aanvankelijk van weinig belang is, wordt ligtelijk wijder, en Iaat gedeelten van het darmkanaal, alsmede van het darmnet, door; dit is een breuk. De gevolgen hiervan zijn gemakkelijk te hegrijpen. De ver plaatste gedeelten der darmendie in de naauive openingen woiden geperst, zwellen op, worden ontstoken en beklemden zoudenwanneer men er geene middelen tegen aanwendde, door koud vuur worden aangetast. Zijn de berigtcn juist, dan is dit voor veertien dagen de ongesteldheid des konings geweest thans bevindt hij zich weder vrij welofschoon zijn toestand nog altijd omzig- tigheid en zorg vereischt. DllITSCHLAND- Berlijn 4 Febr. In diplomatische kringen ver spreidt zich het gerucht dat tusschen de groote mogendheden op dit oogenblik maatregelen worden getroffen omvoor het geval van eene mogelijk kort op handen zijnde groote gebeurtenis in Frank rijk eensgezind cn voorbereid te zijn. Men wil zelfs dat deze voorbereidende maatregelen zich itot geheime militaire uitstrekken. Keulen, 4 February. Berlijn heeft tegenwoordig n nieuw handelsartikel hekomen namelijk- ge meste paarden. Eenige dagen geleden kwam daar een koopman aan met 30 zulke dieren, die hij tegen 30 4 40 Ui. het stuk verkocht. Zwolle5 Febr. De Noord-Brabander maakt ipmerkzaam op den staat van achteruitgang en iwijning, waarin zich de hoofdstad van Noord- Sraband het weleer zoo bloeijende 's Hertogenbosch, revindt. Het blad meent dat het verkeerde stelsel an belastingen ook hier eene der hoofdoorzaken liel1 kwijning is, wijl door dat stelsel alle handel n vertier uit haar midden verbannen eir de oeneming van het pauperisme bevorderd wordt, n stede echter van hierin op verbetering te kun- len hopen spreekt men er van het gemaal en ;eslagt met 25 opcenten te verhoogen de inkomende egten op het hooi en stroo met 100 pCt, te ver- leerderenvan eene belasting op de afvaart der loomboolen enz.om in den flnanoiëlen nood te oorzien belastingen welke alweder het meeste p den minvermogende zullen drukken en daarbij og den genadeslag aan den handel en het vertier ier stad zullen geven en den prijs van alle le- tnsmiddelen nog meer zullen doen stijgen. Met uoegen verneemt men echter, dat onderscheidene iden van den Raad ernstig daartegen gestemd n, en het stelsel aankleven om door een per- welen omslag op de bezittingen in de behoeften r stad te voorzienen daarentegen onbeperkte ijheid van handel en verkeer te verleenen. Waa ier men toch de belastingen gaat verhoogen -annate de opbrengsten door de toenemende kwij- ng en achteruitgang verminderen dan werkt ien de kwaal in de handin plaats van ze te bestrijden. De verhooging der belastingen zal im mers de kwijning grooter, dus de opbrengst weder minder makenzoodat men in een volgend jaar de belastingen wederom zal moeten opvoerentot dat men ze niet meer zal kunnen opvoeren en dan zal men welligt zijne toevlugt zoeken te ne men tot een stelsel hetwelk te laat toegepast, geene vruchten meer dragen kan terwijl het thans met de verblijdendste uilkomsten kan bekroond worden. Sneek1 February. Een jongeling van hel dorp Tjerk werd is heden wederom het slagtoffer eener bende valsche spelers geworden. In de kroeg van Harmen Hogenhuizenop de voormalige koemarkl alhier, gelokt, werd hem daar door het kunstje met drie kaarten hier is hij, en ddar is hij niet een gouden horlogie met dito ketting enz., eene zilveren tabaksdoos en f 2,50 aan geld afgewonnen. Baardwijk, 4 Januarij. Heden middag werd al hier, door de maréchaussées uit Waalwijk, op heter daad betrapt en daarom aangehouden, Mijna Kooienhuisvrouw van Francis van de Griend. Zij had namelijk groen- in plaats van dor- of dood-hout gesprokkeld of bijeen verzameld. Ge noemde vrouw bevindt zicli in hoog zwangeren toestand en heeft daarenboven nog drie kinderen ziek liggen aan de mazelen. Tilburg1 Febr. Heden morgen is tusschen deze stad en Goirle een meisje dood op straat gevonden; de staat waarin zij lag doet vermoeden, dat hier eene misdaad heeft plaats gehad. De policie doet ten strengste onderzoek. Tilburg, 5 February. Men verneemt nog de volgende bijzonderheden nopens den binnen deze stad gepleegden moord. Hoezeer aanvankelijk geene enkele omstandigheid zich opdeed welke de justitie op het spoor scheen te zullen brengenheeft deze allengs, bijzonderheden ontdekt, welke de overtui ging gaven, dat de verdachte tuinman zich in den noodlottigcn avond met de verslagene had opge houden en is hij op het herhaald voorhouden der tegen hem rijzende bezwaren en bepaaldelijk die omstandigheden, dat de bak van zijn laars juist paste op onderscheidene kneuzingen, op het lijk be vonden er eindelijk toe gekomen te bekennen dat hij zich met de verslagene had opgehouden haar tegen haren wil naar huis had willen bren gen en baar had moeten voortslepenmet haar was gevallen en haar misschien zoodoende wel had' kunnen beleedigendattoen hij niet meer kon on le zeer afgemat was, haar heeft laten liggen en is heen gegaan, als wanneer hij haar nog heeft hooren schreeuwen. Er is misschien geen voorbeeld van zulk eene mishandeling als op de verslagene moet gepleegd zijn; het Tijk is als bedekt met kneuzingen, door den voet kennelijk aangebragt; de hersenpan en uen oog zijn ingetrapt; het lijk was bijna geheel van kleederen beroofdwelke rondom over het veld verspreid lagen. Doeveren5 Januarij. Gisteren is alhier een particuliere briefontvangen uit Noord-Amerika, aan het adres van Antonie van Marsbergen en ge dateerdChilago, 15 December 1847; inhoudende bijzonderheden -betrekkêlijk het verbranden van de stoomboot Phoenix, op het ineer van Michigan. Gemelde brief geeft duidelijk de namen op der, bij dat ongeluk, omgekomene en geredde Neder landers, het zijn juist dezelfde als die in de nieuws bladen vermeld zijn. De schrijver van den brief was slechts twee mijlen van de plaats des ongeluks verwijderd, toen hetzelve voorviel, cn berigt, dat de brand, in bewust stoomschip, zeer gemakkelijk zoude zijn gebluscht geworden, ware het niet ge weest dat ook tegelijker tijd, de pompen of buizen die het water na de machine voerenwaren ver stopt geraakt, hetwelk ten gevolge had, dat de machine meteenen vreesselijken slag vaneen sprong, waardoor het blusschen van den brand en het red den der schepelingen onmogelijk werd, zoo dat dezelve onvermijdelijk, op weinige na, indegilven of in de vlammen moesten omkomen. Bergen-op-Zoom 6 February. Z. M. heeft be noemd tut burgemeester dezer stad, P. J. G. F. van Hasselt, der stad Goertruidenberg, J. de Bruyn. Zierikzce, 9 February. Naar men verneemt, zal de stoomboot Stad Zierikzee op aanstaanden Dingsdag van Rotterdam vertrekkenen vervolgens de vaart vice versa var. Zierikzee naar Rotterdam volgens de afvaartlijslen voortzetten. Dingsdag morgen werd te Parijs uit liet kanaal Saint Maltin het lijk opgehaald van ecnen ongelukkigen die, drie dagen geledon op eene beklagenswaardige wijze om het leven was gekomen. De ongelukkigeeen arm man had een houten been en bad terwijl de gracht vol schaatsen rijders was, twee bijten gemaakt in het ijs, op een afstand van dertig ellen, en aangeboden in een dier gaten te springen en dan onder liet ijs door naar het andere gat te zwemmen. Alvorens echter tot dit gevaarlijke waagstuk over te gaar. had hij eene kleine som gevraagd welke de aan- schouwers hem hij opzainelinghijeen bragten zonder te overwegen op welke barbaarsche wijze deze gift behaald moest worden. Reeds meermalen intusschen had de man dergelijke proeven van zijne zwemkunst gegeven, maar moest hethelaas', thans met den dood bekoopen want hij sprong in het eene gat, maar kwam uit het tweede niet weder te voorschyn I GEMENGDE BERIGTEN. Te Bergen-op-Zoom heeft P. J. C. F. van Hasselt, vroeger klerk hij de echte bijslaap van Kaatje de Naaister en thans de zijne, het zoo ver gebragt, dat hij tot burgemeester is benoemd. Al is Kaatje kinderloos gebleven zal zij dus de hooge eer'genietenburgemeesteres of bürgermoeder te zijn over grijzen en jongen, rijke en armen; zoodat het te wenschen isdat zij het brood en boter niet meer weg zal sluiten voor hare dienst bodenwant dit zijn immers ook hare kinderen'? en kinderen mag men niet laten ontberenhoe duur de boter ook is'. De wapenfabrieken in Oostenrijk hebben het zoo volhandigdat liet gou vernement nog 7000 kavallerie-sabels in de maak heeft gedaan bij Pruissischefalirijkantenomtogen Maart geleverd te kunnen worden. Ook voor het Nederlandsche gouvernement worden er buiten slands kanonnen gegoten weshalve het tijd wordt, dat ieder zich bezig houdt, zijne eigene wapenen te smeden, want zeker is het, dat liet gouver nement wcèr geld te kort komt! De van mil- liocnen grieperij en andere kwade praktijken ver dacht gehouden spaansche minister Salamanca, is in staat van beschuldiging gesteld. Dat is alles behalve Ncderlandsch. De uitnemende Nederland sche Salamancaas gaan hoopen daarna loopen hun boeltje verkoopenzonder dat men er van kikt, ze te zullen opknoopen. Een der broeders van den minister van justitie is nog niet genoeg overtuigd dat de beurzen der burgers ledig zijn aangezien hij, in zijn betrekking van ontrangers- knecht, de reeds kaal gepluimde Zierikzeenaars, per deurwaarder vriendelijk heeft laten verzoeken, hunnen opgelegden achterstand te voldoenten einde groote onkosten voor te komen. Hoe zacli! wordt men toch ingezeept. Te Rotterdam mogen de ambulante Vestaalsche priesteressen des avonds naar niets anders omziendan naar hunne hondjes, en te Zwartsluis zijn er in Januarij gehuwd, Nul paar.De gouverneur van Vriesland heeft weder publiek ten verkoop aangebodenhet vleesch smeer enz., der afgemaakte koeijenvan een stal waar de longziekte op uitgebroken was. Te Willemstad heeft eene öOjarige maagd ecnkneie! kammetje gelootin de loterij van voorwerpen om do annoede te weren. Te Bergen-op-Zoom heeft er bij deu nieuwen burgemeester een aan spraak plaats gehad, var. de Fil-Harmonie, uitge voerd door den Heer P. D....waarvan de aati- h lorders alle verstomd stonden. LI. Zaturdag, verjaarde} te Kampen, ten honderdsten male, Ger ritje Mulder, weduwe van Quirinus van der Vogt bedeelde bij de Hervormde Ifcomi TELEGRAAPH VAN 20 FERRUARIJ 18-48. 1. O Jéminél O Jéminé! etc. 2. De eerzuchtige kandidaat naar het Burge meesterschap is gevallen. Het zoude onedel moedig zijn een geslagen vijand langer te be strijden. De oirzaak weggenomen, die den Telegraaph deed werkenvervalt het gevolg en seint hij over deze zaak heden voor het laatst, 3. De kandidaat leere zich zelfs beoordeelenzijne- zoogenaamde Vrienden kennen, cn van de mid delen die hij bezit, een wijs en edel gebruik maken daardoor zal hij zich de achting en liefde zijner medeburgers verzekeren en de laatst gedane dwaze stap kunnen doen vergeten. Deze zij hem tot een wijze les, die bemin duurzame herinnering blijvc, ter bevordering waarvan hij heden benoemd zij tot Chevaltier de la triste figure. (Ridder van de droevige figuur). 4. De petitionarissen die gedreven door Eigen belang en G rdsdienslhaatde belangen hunner medeburgers in ongeschikte handen wilden bren gen, die de schoonste onzer burgerlijke vrijhe den het regt van petitie misbruikt hebben door in hunne totale minderheidden schijn aan te nemen, de wil der meerderheid uit te drukken door een Hoofd van algemeen bestuur te hebben willen misleidenin plaats van voor te lichten, en die den moed niet zouden hebbeneene petitie van algemeen belang bij voorbeeld: van Grondwetherziening, te tee kenen, blijven geschandvlekt onder hunne medeburgeren. 5. De bereids geschrevene RAREK1EK van beruchte mannen van Bergen op Zoom(de peti tionarissen met hun held) man voor man voor gesteld met vermelding van hunnen levensloop cn merkwaardige handelingen, zal voor ditmaal niet geseind worden. Niettemin de Seinmeester. die alles ziethoort of weethoudt hen in aandenken. 6. Ook zij die uiterlijk geene partij kozen, doch hunne woorden laaghartig draaiden naar die- waarmede zij sprakenom het gehoorde aan de andere partij te verraden, d:e logen, lasterden en kropen, boven die ellendiger! is de roede opgeheven. Noch de een, noch de ander roere zich teil kwade, of goesselslagen zullen hem treffan. Buitendien, overal wal laag, onedel of be spottelijk en tevens tegen liet algemeen belang is, zal geseind worden. Zielen waarin geen edel gevoel meer huistkunnen alleen door trees voor de Maatschappij onschadelijk gemaakt worden. 7. Den Redacteur d.r Nieuwsbode zij dank gezegd voor de plaatsing der sointei k >ns; de graagte waarmede zij te Bergen-op-Zoom gelezen zijn heeft zijn blast in alter handen gebragt, moge de ruimte die hij aan die plaatsing, besteed heeft, hem ruimschoots duor mem de e abonnementen vergoed zijn, is de wensch van De Seinmeester. V erscheideiihcden JOKSH. W. Ej. F. C. RIDDER VAN RAF' PAHD, BMSXSTSR VAK F£VAWCJ2M. Werpen wij eens den blik op den nieuw be noemden Minister van Financiën, om Z. Exc. nader

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1