SICILIË II OPSTAND. Correspondentie., ADYEaTElfTÏElT. Verscheidenheden. ^alig zijn de Bezitters, TE KOOP, Een Schilders-leerling Kampen. 29 Januarij. De Bedelarij om cn bij deze stad is in de laatste wellén sterk toogeno- ïn uiiiji 't Kamper-Eiland heeft een arme Schok ker ian lieaide en gebrek het leven verloren. Te Eiburg is eene gevangene bevroze» aan gek ra pi cn overleden. Van Uik is een ouderling in Zee gestoken cm bij den Gouv. van N.-Holland aan te dringen op verhooging van traclenient voor den Predikant, willende niemand voor weinig geld den naam hebben dat bij voor stoelen cn banken preekt. 'i'iel, 2 February. Het navolgende wordt uit Zutphen, dato 2S Januarij, gemeld: Eene dame uit eene naburige plaats was sedert eenigen lijd in het geneeskundig gesticht hier ter stede ter verpleging opgenomen daar zij somtijds aanvingen van eene zeer zware melancholie leed in welke haar het leven tot last was, waarvan zij zich a lsdan poogde te ontdoen. Niettegenstaande zij niet de meeste zorg bewaakt en opgepast weid, gelukte het haar echter eeriige dagen geleden de waak zaamheid van de haar omringenden eenige weinige oogenblikken te ontduiken, en in dien lijd eene gewone zilveren tafelvork in te slikken. De ge neesheer van het gesticht raadpleegde daarop eenige deskundigen, die mocrendeels van oordeel waren, dat de eenige hoop om de ongelukkige lijderes te behouden, in eene mocijelijke en gevaarlijke ope ratie bestond, waartoe men echter eerst overging, na alvorens het gevoelen van den hoogleeraar Ti- lanus te Amsterdam te hebben ingewonnen. Na de patiëntedoor middel van chloroforme was bedwelmd en in eenen staat van gevoelloosheid gebragt, werd door onzen kundigeii stadgenoot, den heelmeester Or(, de kunstbewerking volhragt op eene wijze, die de bewondering van alle de tegenwoordig zijnde deskundigen in do hoogste mate heeft weggedragen. Behalve de vork werd in de maag der patiënte ook nog eene zeer puntige scherf van een hord gevonden. De geopereerde waarvan de toestand aanvankelijk zicli vrij gunstig liet aanzien, is echter na een paar dagen over leden. cn men verzekert, dat de lijkopening zoude hebben doen zien dat do maagwonde reeds weder was genezen, en het overlijden niet zoozeer het onmiddeüjk gevolg der operatie is geweest, maar grootendeels aan uitputting en verzwakking der lijderes is toe te schrijven. Zutphen, 29 Jan. II eden werd alhier gevan kelijk binhengebragt C. 6'. II.thans poortier to Nijmegen, als verdacht van zich in den jare 1877, in qualiteit van gemagtigdeuitsluitend voor het werk der accijnsen te Gorssel, te hebben schuldig gemaakt aan vervalsching van door hem in die betrekking afgegeven gcmaalsbilletten en aan verduistering van een blanco-register van bet ge niaal van het sub-kantoor Gorssel, waarvan hij. uithoofde' van zijne betrekking, houder was. Do nrrondissements-regtbank ter dezer stede had op den 26sten Januarij jl. te dier zake tegen hem een hevel van regtsingaug cn gevangenneming uitgevaardigd. 's Gravenhage, 2 February. Do Hooge Raad heeft heden uitspraak gedaan op do voorziening in cassatie; ingesteld door den prok.-gen. bij het hof in Zuid-Holland, tegen een arrest van dat hof. in do zaak van den directeur en uitgever van het weekblad Asmodcéen bij welk arrest dc bekl. en geïntimeerde was ontslagen van alle regtsver- volging. De Baad heeft geoordeelddat, wat be treft het eerste middel van cassatie, waarhij schennis van vormen was beweerdhetzelve onaannemelijk is, vermits bij het arrest, te dien opzigtc, aan de voorschriften der wet is voldaanen wat het tweede cassatie-middel aangaat, schending der wet van 1 Junij 1830, dat eenmaal door den rogter feitelijk beslist en uitgemaakt zijnde, dat het be klaagde weekblad-artikel niet bevat het hoosaardig en openbaar smaden van den persoon des konings, die feitelijke beslissing geen punt van nader on derzoek in cassatie kan uitmaken zoodat ook het tweede aangevoerde middel niet aannemelijk is. Do Raad heeft mitsdien het ingestelde beroep in cassatie verworpen. ZierikzeeO February. Heden overleed, in den jeugdigen leeftijd van 33 jarenden lieer J. P. Ermcrinsin leven Mod. Doet. te dezer stede. Zijne kunstbroeders verliezen in hem een nuttig cn werkzaam ahibtgenoot, die al zijne krachten wijde aan de studie; en de armen inzonderheid verliezen zeer veeldaar hij lien met de meeste liefde, ijver en belangstelling behandelde; terwijl de burgerij de hoop heeft verloren, eenmaal een stadgenoot geplaatst te zien in de rei der grootste geleerden van Nederland in één woordzijn vroe gen dood wordt door allen betreurd. GEMENGDE «ERIGTEiW Sedert Oom Floris het grootc vischnet heeft verlaten, vischt hij, hoe kaal zijn hoofd reeds is, dagelijks op de Scheveuingsche vischinarkt, om eene iSjarigc onschuldige schoonheid in zijn slangennct te krijgen. Voor zulke schoeften moe ten alle beurzen openstaan, terwijl 3 mill, menschen door het zwaard der geregligheid gedwongen wor den om zulke vlegels als Godheden te eerbie digen 1 Wanneer zal de mer.sch toch zijne waarde leren waarderenen zich niet uicer laten vertrap pen-door uitvaagsels van het menschdom?! Zoodia van Mail zich van zijne meubelen en zijn hotel ontdaan heeft, gaat hij i aar Parijs, om fransche weelde voor hnllandsch goud te koopen. In het afgeloopen jaar is er te Kloclinge een grooten dikken vetten Sleur gevangen in een r.el dat voor anderen gespannen was; door het in— slokken van eenige houderde guldens is hij daarin verward geraakt. Niettegenstaande du Neder- landsche handel voornamelijk hu laat in In IFi) suiker, lak en bedrog, is er Ie Goes zoo weinig koffij voorhanden dat er groote grossiers zijn. die éé.ie baal koffij te gelijk uit Middelburg ont vangen, opdat toch do koilijpot in dc smaak zoude blijven. Behalve de Burgemeester, dragen de leden van het gemeentebestuur te Steenbergen tegenwoordig allen brillen, als een onderscbeidings- teckuwdoor hen aangenomen voor hunnen on vermoeide» arbeid, in liet fabriceren van het Eerste- Decemberbesluit. Daar intusschen die achtbare m mien zich z.oo eervol gewapend hebben, wordt er algemeen gewcnsrht dat hun gezigt zal verbeterd en lain versland zal verlicht worden. 'ie Quirnperlé. in Frankrijk is cei.e oude vrouw begraven, gevolgd door d ie oude ganzen. Piius Alexander, welke zich te Madera bevindt, om wat opgelapt te worden slaat op de sprong om zij» aardscll paradijs te verlaten. Te Valenciennes is een man overleden welke zes vrouwen heeft overleefd; onder dit half dozijn is er niet één geweest, die aan zijne verwachting heeft beant woord. Te Antwerpen heerscht de griep zoo wel onder do apen als onder de mensehenin den Zoologische» tuin zijn reeds drie apen be zweken. De bouwmeester van Babel maakt zich gei eed om binnen een paar weken in eenen gapenden afgrond te springen men twijfelt of hij den bodem ooit bereiken zal, ofschoon hij zeer ervaren is in de diepte; intusschen heeft hij zich vourloopig netjes laten inrekenen, iets waarvoor de man vreeselijk vatbaar is. Ook maakt een be grafenisfonds zich gereed om eerstdaags door de ton te springen, zonder dat er evenwel vrees bestaat, dat er gegeeselt zal worden; want dit worden maar kleine diefjes gedaan, hij voorbeelddie een zwing iteelt, adres aan van Don In weèrwil der heerschende koude, heeft de raad van State met de ministers geredekaveld, hoedanig de Grond wet behoorde te worden herzien. De nieuw aan gekomen Pruis (van Ilappard) heeft echte Pruissische beginselen aan den dag gelegd. Nu nog een Rus als minister van Binnenlandsche Zaken en de knoet zal in de maak worden gedaan. Het plan eener nieuwe geldlecning is tot nader orders uitgesteld. Om bezigheid te hebben, heeft de Zierikzcesche gcreglighetd uit de honderde bedelaars er een uilgepikt om hare krachten te toonen. De leden der algemeene annvoogdij te Eindhovenhebben eenparig hunne demissie genomen, wordende de funclien daarvan thans vervuld door het stedelijk bestuur. het geluk des vullis, want uw adem mogt een pestwalm brengen over deze gewesten, over deze eertijds zoo Idoeijendo gewesten... Zij mogen u een onbekrompen leven gevennimmer kunnen zij u een oiigestouul genoegen doen smaken... Eens toch zal uw geweten u uwe lielsche handelingen ver wijten, eens lm h moet het ontwaken. En dan nog zullen zij, die gij pliuiderdet, zich des avonds wil te moede Ier nedervleijen. Gij hebt de bur gers arm kunnen mallen, luaar de gerustheid des gemoeds lioiidet gij hun niet ontnemen. Terwijl zij gerust de oogeu sluiten o,z dc strnomatrns, zult gij u om en bui wenden op de mollige peluvve. en le vergeefs naar een oogenhlik verademing trachten. Wij benijden u uwen rijkdom nut, van Hall! hij is id zal u ter straf worden*. Verwijder li vrij, wij verblijden er ons over; de wreker van het N. landsi lie volk vij'gt u want hij verafschuwt uwe zwarte ziel... Verlaat vrij deze streken de laiiinieikreeten van duizenden bidden straf over u af van den eeuwig regtvaardige. Reeds wachten Velen onzer bruedeis voor Zijnen troon om o|i den dag des oordeels legen u op te tri den, velen voor v, ie gij een graf gedolven hebt... Getuige hiervan de tnlloo/e lijken die wij in ver schillende oorden des rijks dagelijks naar den doo- dunaklier zien slepen, en die niet gedood werden door eene of andere ziekte, maar door honger, maar door gebrek, maar door eene armoede waarvan gij de oorzaak zijt... Dit zijn alz.oo uvva slagtoffers Zij zullen tegen u getuigen als tegen hunnen moordenaar... Eu de Godheid kan u niet onschuldig achten... Aan haar zij de wrake van het ongelukkige Neér- landsche volk overgelaten. Volksbode De zwarte (negers) van 'teiland St. Barllielemy, zvveedsche kolonie der Antilles, hebben een adres aan den koning en de zvveedsche staten gezonden, ten eindfi deze te bedanken over hunne vrijina-» king en het afschaffen der slavernij door bet de kreet van 9 October II. Ach I mogten de witte, hier te lande, ook een adres van dank aan de staten zenden over het afschaffen der slavernij I Elders spelen de witte baas over de zwarte, en hier is liet juist omgekeerd, en God weet wanneer dit betert. (De Schrobber, Antwerpsch weekblad-) In ons TNonuner van 1G December jl. hebben wij ecu ons toegezonden borigt opgenomen, behelzende een toe gekend pensioen van 1142 aan de onnoemelijk rijke A. J* 1£. Baronnesse van Pallandt tot Eerde. wed. van wijlen den Heer II. 11. van Mailc, in leven Ontvanger van In- en Uitgaande regten en accijnsen te Deventer. Dit bcrïgt is door de Zwartslidzer Bode overgeno men geworden doch daarna ingelicht zijnde dat dit niet is: Baronnesse van Pallandt lot Eerde, maar Baronnesse van Pallandt tot Egede, noodigl Hij ons uit dien mis slag Je herstellen. In de hoop dan, dat de Zivartsluizer Bode beter met de familie Pallaudt bekend zij dan onzen bcrigtgever herstellen wij onzen misslag gelijk wij dien hcrstelleu bij «lozeen verklaren dat niet de Baronnesse van Pal- laiil tot Eerde een pensioen i toegekend van J 1142 maar wel de Baionncsse van Pallandt tol Egede Het bevestigt zich al meer en meer, dat onze gewezen fiskus van Hall zijn huis cn zijnen in boedel in deze maand zal verknopen; terwijl men ons verzekerd heeft, dat hij, na de verwezenlijking hiervan, liet besluit zou genomen hebben zich met zijnen buit, naar het voorbeeld van den jongsten vader des vaderland, in den vreemde te bevestigen, en wel te Parijs. Bram kinderen, die 's vaders 'essen niet inden wind slaan'.! al wierd dan ook daardoor de maat van ongeregtigheid en ondankbaarheid lot overJoo- pens toe volgemeten Nu lwindel en zeevaart gestremd zijn, nu de ge volge» van oen afschuwelijk belastingstelsel zich doen gevoelen, nu du welvaart des geileden volks gefnuikt is, nu de neringdoende burger armoede en gebrek zijne woning ziet binnensluipennu het volk op het punt staat de oogen te openen, en hem rekenschap tg. vragen van d-e honderd zeven en twintig miliiocnen gulden, die zijne lieillooze monstervvet hun uit den zak heeft weten te klop pennu liet er op aan zal komen de beloften ge stand te doen, waardoor hij do lijdzame natie zand in de eogen wierp, nu deserteert hij niet alleen van zyjj post, maar hij verlaat het land, dal hein verrijkte, de natie, die hem groot maakte, het volk, dat hij tot den bedelstaf hragt... Terwijl wij de uitgemergelde ongelukkigen langs de straten, bibberende van koude, met Llaauvve lippen en de kleur des doods op het gelaat, hun ellendig bestaan van deur tot deur zien voortslepen, ■zit die verfoeijelijke uilkleeder zijn Jielsch vernuft te scherpenop welke wijze hij best zijne miliioc nen met nog eenige zou kunnen vermeerderen... Terwijl het schamele volk door den hongerdood en het gebrek als grashalmen voor den sikkel des maaijers bezwijkt, zit die onverlaat te peinzen op welke wijze hij het gevoegelijks! zijne schatten beschikbaar zal kunnen maken. Wij hebben er vrede mcè.,. Gaar ze vrij hijeen die schatten, verdelger yan De onwaardige Ferdinand, die de kroon der beide Siciliën onteeit, was doof voor de regtma- tigo eischen zijns volks, dat hervormingen ver-' langde. Een opstand barstte los, te Palermo en te Messina; het Volk wederstond de verblinde militaire magt die het poogde te verpletteren de vrouwende kinderen zeiven namen deel aan dun strijd en vormden zich tot bataillons, zoo koen als de mannen. Te vergeefs werd eene en andere stad door de huurlingen des dvvinge- lands uren achter elkander gebombardeerd. Het Volk verdreef en versloeg de huurlingen; het Volk zegevierde. De opslandzich immer meer en meer uit strekkendedieigt algemeen te zullen worden... Ferdinandzoo heldhaftig cn onverbiddelijk te genover zijne slagtoffers, wanneer deze onder zijne moordgierige klaauwen gekromd liggen, als bloode tegenover eene zegevierende volksmenigte, Ferdi nand geeft toe, zoo melden de laatste berigten. De koning geeft toe aan de eischen des volks. Vijf decretendoor het Staatsblad bekend gemaakt, behelzen de horvormingen welke Ferdinand einde lijk den Volke bewilligt. Maar zal nu dat Volk den dwingeland niet toe voegen wat de fransche natie weleer tot Karei X riep: het is te laat 1 Hopen wij i.et. De vorst die, door eigendunkelijk en halstarrig te weigeren de billijk'ste weuschen zijns Volks le bevredigen, het zooverre laat komen dat zijn Volk met geweld deszelfs regten moet laten gelden de vorst die, zoo handelende, te weeg brengt dat burgers van éénen Staat elkander vermoorden want de soldaten zijn toch immers ook burgers, die vorst verdient, in ons oog, geen beter lot dan dat hetwelk den franschen Karei X, ja, den engelschen Ivarel I te beurt viel. Eu dan nog, een vorst die slechts aan de wen- schen zijns Volks toegeeft, omdat hij daartoe wordt gedwongen, verdient niet langer het vertrouwen van zijn Volk. Wat hij bewilligt in de ure van gevaar voor hemvoor zijne kroonzal hij dub bel terug nemen zoodra hij het Volk, in goed vertrouwen tot rust en bedaardheid teruggekeerd, weêr meester wordt. Pius IX heeft den doortogt door zijne staten geweigerd aan de troepen des keizers van Oosten rijk die den onverlaat Ferdinand te hulp wilde snellen. Eere en hulde den Paus, die als wereldsch vorst, de beulsknechten belet den beul hijstand te verleenen. Vrijzinnige medeburgers! verzeilen wij met onze gedachten en gebeden het Siciliaansche Volkdat tegen zijnen gekroonden dwingeland den heiligen kamp des opstands heeft aangevangen! (De Burger.) ETS3 De Notaris J. de KATER, Nz., zal, teil verzoeke van de wed. A. GEELHOEDop Woens dag den 10 February 184-8, des namiddags ten 3 ure, in de Herberg te EUcmeel, in perceclen veilen cn verkoopen 7 Bund. 45 Rood. 50 Kil. BOÜW- en WEI LAND, gelegen in de gemeenten van Noordwelle en Duivcndijke. Bij biljetten breeder omschreven. Do Notaris J. de KATER, Nz.zal, ten verzoeke van den heer 11. VIS, qq., op Maandag den 14 Februarij 1848des morgens ten 9 ure, veilen en verkoopen 12 1G stuks extra Z W A RE E S S C H E N BOOMEN, bijzonder geschikt tot weikhout, en Eene groote partij dito 9jarig ESSCHEN en ELZEN HAKHOUT, bij de Haag, staande in de Plantaadje en Buiteubosschcn le Haamslede. I*) Volgens de laatste berigten, heeft bet volk werke lijk geweigerd zich te vreden te stellen met de vijf de creten die het nu onbeduidend noemtcn die bet vroeger met dankbaarheid zou hebben ontvangen. (Noot van de Red. der Z. Nieuwsb.) ft 8 cents het voer, bij J. van PUTTE, Mz., op Zomerlust, onder Noordgouwo. ^2= TE BEKOMEN BIJ le Brouwershaven Noordzijde der Haven. GeneverJt GO ct. per kan. Brandewijn - 75 d Cognac- 1,10 per ffesch. lvum- 1,20 b Syroop van Punch - 1,20 Likeuren- 1,00 it 80 ct. per ffesch. Madera- 40 - GO per halve 11. Champagne - 3,25 cents ffesch. Rijn- Wijn. - 1,20 BordeauxGO Kwaliteit extra goed cn afkomstig der voor naamste huizen. Plaats voor een G R O 01' W E It K E R, vast werk begerende; Adres bij L. Boiil, Mr. Keermaker, te Goes. wenschte gaarne ter verdere bekwaming geplaatst te zijn bij eenen bekwamen Schilder. Adres, onder letter D hij den Boekhandelaar S. J. de JONGE, te Goes. Brieven franco. (52sr* Terstond benoodigd eene BEKWAME DIENSTMEID, hij L. VERMUNT op de Schuit haven. ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. de LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 2