mi 1848. Maandag7 Vierde Jaargang.) ENGELAND. DUITSCI1LAND NEDERLAND. van do en*, onder den if#1™ vier ure 'übaar voor mren do TÜ* y U fcjgy l'"n Mei Ajnil 1855, g dagelijks voormiddag Gemeente. 1818. ren voorn11., dezelve, Sec. laakt aan en lirkeird, heeft als f MAKER BILJAR- «ders gunst, voon civile HA IK Ien Dam. Is' Naaister ifdelijk aan L>t het aan ■ervasldige.'i King heeft, men ver- !AL WE ll, ip den Dam, 92. aanslaando -Voor- of met of zoü- mdigheden Stad. Ad rut MKZEESCHE NIEUWSBODE VERSCHIJNT Op Maandag cn Donderdag, ABONNEMENTS-PRI JS VOOR ELKE EDITIE. Voor 3 maanden.f 0,C0. Franco per pos!- 0,70. BUREAU: ZicrilviceDam Lell. B No. 360. ADVERTENTIES 10 Cent voor clkcn regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advertentie» kan geschieden lot Maandag en Woensdag voormiddag 11 ure. VERKRIJGBAAR Bij den Uitgeverbij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. Brieven en Ingezonden stukken franco. 422. NIEUWE NEDERLAAG VAN HET BESTUUR. Een der meest geachte van de ultra liberale Pu blicisten in ons vaderland, de hoer A. van De rvoorde, Redacteur der fransche bladen le Courier Balave en de Asmodée, alsmede van het Nederlandsch blad de Burger, heeft zich weder in eene vrijspraak te verheugen welke op nieuw bewijsthoe weinig rvareii ons Gouvernement is in de wetten waarnaar tiet verpligt is het land te regerenimmers hoe zou het anders mogelijk zijndat men van Gou- vern'ementswege volhield cenen dagblad-schrijver we gens een onstrafbaar gezegde, tot voor het hoogste gcregtshof des lands te blijven vervolgen, terwijl dat gouvernement overal door de onafhankelijke Legtbanken werd in het ongelijk gesteld. Onze opregte hulde brengen wij daarom bij deze aan den heer ran Bevervoordedie bewezen heeft dat hij de wetten beter verstaat, dan zij die ge roepen zijn ze ten uitvoer te leggen beter dan zij die hem de wetten wilden leeren kennen deor hem naar de wet voor alle reglbanken te vervolgen, beter dan zij, die alle vrijheid zouden willen versmoorenl loway.1 mas Tavlor, Mijnheer lougli, van leds 5 jaren geneeskuii— opgevolgd :n, ZALF en leeft zij die lg, dat zij leer behoeft bekomen hij of. te Goes, op Zoom, Heer F. E. rdam, als- l LOWAYS Maar ook onze dankbare hulde zij toegebragt aan de onafhankelijke regtbaiikeu en vooral aan (jen Hengen Daad der Nederlandendie op den 2dcn dezer het appel hccl't vernietigd en de geheele vrijspraak van den lieer van Bevervoorde door de andere regtbanken, ten volle heeft bevestigd. Hot is hierdoor dus uitgemaaktdat liet geoorloofd is openlijk te zeggendat men den persoon des konings gecne achting toedraagtindien men reden daartoe heeft, en dat ook de koning zich moet achtingswaardig maken, zoo hij aanspraak wil ma ken op achting. Op een dergelijke wijze had de lieer van Be vervoorde zich namelijk in zijn blad uitgelaten, en werd daarvoor vervolgd. geeft jaar- 5 steendruk- k'ing hebben i "den dag. ichrijvingen in van be- onzen tijd uitgekomene vingen van dagkleine - en ander lard enz., rs van ons De TIJD dan 60,000 14 dagen edrukte af— lectuur en portret, De Alle solide s Kijks le- Den Hemel zij dankdat van de weinige vrij heden die den van ouds vlijen Batavier zijn overgebleven, althans de vrije ïegtsbédeéling nog in aanwezen is; en dat het woord 'Geregtigheid nog geen ijdele klank is gewordenzelfs dan niet als men eenen koning tot tegenpartij heeft I Bij ai de rampen die öns Nederlanders treffen, en die allen enkel en alleen het uitvloeisel zijn van ons rampzalig gouvernement, moet het ons dubbel verheugendat er in Nederland, althans nog regt en geregtigheid te verkrijgen is. Den Hernel zij daarvoor onzen vurigen dank toe gebragt. N ieu wstij dingen Londen2 Februarij. De Times noemt tien leden van de regtbank van Cashelin Ierland die in den loop der laatste jaren vermoord waren, of waarvan men de naaste bloedverwanten ver moord had. Het schijnt nietdat de gestrenge vonnissen, door de speciale commissie te Limerick uitgesprokeneeno duurzame of magtige uitwer king gemaakt hebben op den geest der bevolking. De dagbladen dier stad maken gewag van onder scheidene misdaden bijna onder de poorten van Limerick bedreven, en welke bij hare plegers eene buitengewone stoutmoedigheid verraden want het zijn pogingen tot moord diefstal van wapens met geweld, diefstal van vee, enz. Plymouth, 31 Januarij. De Luctor et Emergo, kapt. van Renterghem, van New-Castle naar Messina, is hierzwaar lek en met verlies van roer zeilen, gebroken grooten mast en verdere schade, binnen- geloopen Zekere heer Edward Nunn, van Londen, een groot liefhebber van paarden en dus natuurlijk lid van de Jockey Club, bezat verscheidene aanzienlijke goederen te Leamington. Op zekeren dag ging hij met zijne vrienden eene weddingschap aanom te paard den weg van Leamington tot Bondstreet-, een der voornaamste straten van de hoofdstadaf te leggen in den zelfden tijd, welke er noodig is om denzelfden afstand met den spoorweg te doorloopen. Hij won zijne weddingschap; doch het paard, dat men, geheel bebloed, slechts door middel van zweep slagen en met behulp der sporen zoo ver had kunnen brengenwerd met moeite naar den stal gesleept, waar het weinige uren later overleed. De heer Thomas, secretaris der maatschappij ter voorkoming en uitroeijing van het bedrijven van wreedheden jegens de dierenheeft den heer Nunn voor het policie-bureau van Marlberough- street doen dagvaarden. Daar het feit door ver scheidene getuigen bewezen werd, heeft do heer Nunn niet beproefd zich te regtvaardigen en werd hij dientengevolge tot het maximum van de straf, tot eene boete van 2 p. st. veroordeeld, terwijl de kantonregter tevens zijne smart te kennen gaf, dat hij hen; niet strenger kon straffen. De heer Nunn haalde uit zijn portefeuille eenige bankbilletten, ten bedrage van 50p. st.en antwoordde toendat hij ziclizelven wilde straffen en der halve deze som in handen van den heer Thomas stelde, ten einde in de kas der maatschappij te storten, nadat de andere onkosten hiervan zouden zijn afgetrokken. Weenen, 29 Januarij. Er bevindt zich in de criminele gevangenis eene boerin, die, moeder van vijf kinderen zijnde, hen allen ophing in een aanval van wanhoopdaar zij hen niet meer wist te voeden. Frankfort, 30 Januarij. Uit allo oorden van Duitschland wordt berigtdat overal een verba zende voorraad van graneu voorhanden is. Van daar ook, dat bijna op alle Duitsche markten de prijzen dagelijks eene meerdere of mindere daling ondergaan. De toevoer uit Hongarije is te Triest zoo grootdat het aldaar aan bergplaats ontbreekt. Dit is mede het geval langs den geheelcn Boven- rijn en den naburigen Elzas, waar een overvloed heerscht, zoo als men dien sedert vele jaren niet gezien heelt. Frankfort, 31 Januarij. Rusland.dat nog slechts weinige jaren geleden voor het armste land werd gehouden, zal weldra het rijkste op den aardbo- 3em zijn. De steeds toenemende opbrengst van deszelfs goudmijnen is van dien aarddat daaruit zoo wel in commerciële als politieke betrekking ernstige bedenkingen moeten ontstaan. De russische regering hoopt thans millioencn op millioenenen het kan niet missen, dat zij, steunende op liet monopolie van dit edele metaalin staat zal zijn aan de geldmarkt alomme de wet voor te schrijven en dezelve naar willekeur te behecrschen. Thans reeds wordt aldaar meer goud gewonnen dan in het overige gedeelte der oude en nieuwe wereld. Het volgende op officiële beriglen gegronde Over- zigt kan hiervan ten bewijze strekken: Sedert 1829, toen de bearbeiding der goudmij nen in Siberië eenen aanvang nam, heeft de op brengst derzclve in de volgende evenredigheid toegenomen 1829 1 pud 10 pond 11 solotnik; 1830 4 pud 22 pond 39 solotnik; 1831 4 pud 4 pond 2 so lotnik; 1832 15 pud 37 pond 40 solotnik; 1833 30 pud 28 pond 91 solotnik1834 52 pud 29 pond 58 solotnik; 1835 72 pud 19 pond 10 so lotnik; 1836 84 puil 20 pond 9solutnik; 1837 106 pnd 18 pond 17 solotnik; 1838 166 pud 23 pond 11 solotnik; 1839 159 pud 18 pond 55 so lotnik; 1840 211 pud 39 pond 40 solotnik. Te zamen 910 pud 31 pond 4 solotnik. Italiaansche Grenzen 29 Jan. De jongste berigten uit Napels loopen tot den 24sten. Men was aldaar ten hoogste bevreesd voor het uitbreken van een opstand, en telkens werd de bevolking verschrikt door de kreeten fui fui(vlugt!) welke dan tel kens de dadelijke sluiting der winkels en huizen ten gevolge hadden; de onrustbarendste geruch ten liepen rondzoo sprak men onder anderen van het plan der progrestistenom eenen alge- meenen opstand te doen plaats hebbenwaar toe reeds duizende bewoners der omstreken waren overgehaald. De provinciën staan alom in oproer, in de districten Ueggio en Salerno zijn reeds vele afdeelingen troepen geslagen en ver scheidene koninklijke beambten om het leven ge- bragt, bij de regering en in het koninklijk paleis moet eene onbegrijpelijke verwarring heerschen. De koning is ook ongesteld. Bij het vertrek der brieven op den 24sten zeide mendat de conces- siën van den 18den geenszins-voldaan hadden, evenmin als de amnestiewelke in den morgen van den 24sten was afgekondigd. Het voor Sicilië benoemde ministerie was in den avond van den 21sten reeds weder teruggekeerd naar Napels. De opstand had zich over alle steden des eilands uit gebreiden de koninklijke troepen hadden aan de eerste benoodigdheden gebrek, waren moedeloos en in dim beklagenswaardigsten toestand. Te Pa lermo waren de zaken nog op denzelfden voet, het bombardement had weinig schade aangerigt. BELGIË- Brussel, 31 Januarij. De getuigen in de zaak van Ilossecl en van der Plas zijn tegen den 8 Februarij opgeroepen. Brussel, 4 Februarij. Een der bladen meldt een hoogst gevaarlijk middel van bedrog. Men heeft namelijk met jodium eene soort van blaauw- achtigen inkt weten te maken, die na verloop van eenige dagen onzigtbaar wordt, en waarvan het onmogelijk is de sporen weder le voorschijn te brengen. Men zegt, dat reeds vele personen slagt- offers geweest zijn door stukken, welke met dezen inkt geschreven waren. Men leest in den Nouvellistc des Flanires. De typhus maakt in onze landelijke gemeenten den schrikbaarsten voortgang en op vele plaatsen begint de vrees zelfs de heiligste banden te ver breken. De ziekte heerscht vooral in een afgelegen gehucht van eene kleine gemeente onzer provincie. Eenige dagen te voren werd de pastoor dier plaats geroepen om in een der huizen van dat gehucht zijne heilige bediening te verrigten; hij vond er niet anders dan ziekenbuiten staat om elkander te helpen en van niemand eenige hulp ontvangende. Door deze verlatenheid getroffen, vermaande de waardige geestelijke de buren om die ongelukkigen bij te staanallen waren bevreesd en weigerden. Toen wendde hij zich tot de eigene dochter der ongelukkigen, die daarvan eenieder verlaten la gen. Help uwe broeders, uwe bejaarde ouders zeide de pastoor. Mijnheer pastoorantwoordd; zij, ik bemin zeer mijne ouders en mijne broeders, maar moet ik mijzelve aan een wissen dood bloot stellen en de besmetting in mijn eigen huisgezin brengen? En zij weigerde. De waardige priester wendde zich toen tot een kind, een jongen van omtrent vijftien jaren, die door de typhus aangetast was geworden maar nu geheel hersteld was. Mijn kind, zeide hij, gij hebt de ziekte gehad en behoeft er dus niet bevreesd meer voor ta zijn. Ga die arme ongelukkige verzorgen ik zal u goed beloonenmaar de goede God zal het u nog ruimer vergelden. Sedert dien tijd vervult die jongen de betrekking van ziekenoppasser in dat gehuchthij gaat van hut tot hut en hoe onvolmaakt zijn bijstand ook zij, wordt hij overal als een engel uit den hemel ni tv an een. De dochter, die door een bijna onmenschelijke vrees teruggehouden werd hare ouders te helpen, is echter de vreesselijke piaag niet ontkomen; de jongeling heeft haar tot haar laatste oogenblik bij gestaan. Wat hare ouders betreft, dank der zorgen van het kindis hun toestand veel verbeterd. Nog een tafereel te voegen bij de schildering der ellende in Vlaanderen. Den 28 dezer kon eene arme vrouw van Thielt, welke op een half uur afstands van de stad woont, geene dragers vinden om het lijk van haren overleden man naar de kerk te brengen en zag zich in de harde nood zakelijkheid zelve dien droevigen pligt te vol brengen. Maar de krachten der arme weduwe beantwoordden niet aan haren moed. Toen spande haar kind, een zoontje van acht jarenzichzeiven voor liet treurig voertuig en hielp alzoo de jijkkist naar de kerk slepen. Leeuwarden, 1 Februarij. Met genoegen hebben wij uit de Leeuwarder Courant van hedende advertentie van heeren gedeputeerde staten van dit gewest gezienwaarbij deze aan het publiek be kend maken dat de provinciale begrooting^ gedu rende deze maand voor een ieder ter inzage zal liggen ter provinciale griffie, zoo dat ook in dezen den zoo geheimzinnigen sluijer eenigzins is opgeheven. Te hopen is het, dat op de meest mogelijke wijze aan alles publiciteit zal worden gegeven, opdat allerwege de financiële aangelegenheden van dit gewest zullen kunnen worden nagegaan, waartoe, naar wij hebben vernomen door vereischte bijlagen de noodige inlichtingen zijn te bekomen. Daarentegen hebben wij met diep leedwezen ver nomen dat bij de stedelijke regering van Leeu warden autorisatie is bekomen tot het aangaan eener leening van ƒ70,000, welke som bij het op maken der begrooting (die NB. op éénen dag en wel op den laatsten October 1847 door den raad is nagegaan, bediscussieerd en gearresteerd) te kort kwamof liever ongedekt was. Wel weet men dat de ongeregeldheden in Junij ji. aanleiding heb ben gegeven tot buitengewone uitgaven doch een tekort van 70,000 was voorzeker door niemand voorzienwelk enorm deficit dan ook voornamelijk schijnt te moeten werden geweten aan de buiten sporige veranderingen, opbouwingenvertimmerin gen en wat niet al, die gedurende de laatste jaren hier ter steda hebben plaats gevonden. Wanneer men daarbij nagaatdat in het voorjaar van 1847 eene leening van ƒ40,000 4 4'/8 pCt. is gesloten, dan heeft Leeuwarden in weinige jaren eene on gedekte uitgaaf van 110,000die ten bezware komt van eene stad, die slechts 23,000 inwoners telt. Waartoe echter die ontzaggelijke som eigen lijk is besteed, weet de burgerij niet, die als een onmondige, geheel onbekend met hare dierste be langen, wordt gehouden. Is het niet duidelijk dat, als de financiële toe stand van eenig gewest of gemeente zoodanig is als thans te Leeuwarden de bestuurders groote vijanden zijn van alles wat naar publiciteit zweemt; en is het aan de andere zijde tevens niet even duidelijk, dat de burgerij te regt verbolgen is, dat men haar bij zulk eene behartiging barer huishoudelijke be langen van alle kennis der bcgrooting uitsluit. Hoorn, 1 Februarij. Gisteren gelukte het aan een der gedetineerden in het corrccliehuis alhier, op eene allezins slimme wijze te ontvlugten. Ge- omjloijeerd bij de linnenwasscherij van dat huis had hij den ongchindcrden toegang tot de blcekerij. Na zich alvorens meester te hebben gemaakt van een jas, broek en pet van een der gevangenis bewaarders, begaf bij zich met een pak, waarin deze kleederen gewikkeld waren, naar genoemde bleckerijontdeed zichverborgen achter een aldaar staande schuurtje, van zijne gevangenisplunje, en ontvlugte als gevangenbewaarder verkleed voor het oog van de niets kwaads vermoedende schildwacht; eerst drie uren daarna werd hij ontdekt, doch zijn de dadelijk in liet werk gestelde pogingen om hem te achterhalen, zoo wij vernemen, tot op dit 00- m-nblik vruchteloos cebleven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1