IV." 418. 1848. Maandag24 Vierde Jaargang.) HET PROTEST DER DRUKPERS. N ie» ws lij d ingen ENGELAND. NEDERLAND. ZIERIkZEESCIIK NIEUWSBODE VERSCHIJNT Oj> Maandag en Donderdag. AHONNEMENTS-PRIJS VOOR ELKE EDlTlF.. Voor 3 maanden Frauco per post F 0,G0. - 0,70. BUREAU: ZierikreeDam Lett. B No. 300. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 3o cents. De inzending der Advertentie!) kan geschieden tot Maandag en Woensdag voormiddag 11 ure. VERKRIJGBAAR Bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteureu in dit riik. Brieven eu Ingezonden stukken frauco. De 'Red. van dén Ziirikzeescb.cn Nieuws bodeiu^het jongste nomraer van de Burger. het Ontwerp van Adres, door de journalisten gemeenschappelijk tegen de aanneming der voorgestelde wets ontwerpen van den minister van Justitie, der Vertegenwoordiging aan te bieden, inetgeuoegen gezien en overwogen heb bende erkent de gevoelens daarin uitgedrukt voor de hare; en geene aanmerking van hare zijde daarop te maken [hebbende, ver klaart zij zich bereid en besloten het ori- ginali bij de toezending dadelijk met hare onderleekening te zullen bekrachtigen. In middels dankt zij den geachten Redacteur van de Courier Balave en van de Burgervoor zijne ijverige en onvermoeide pogingen, zoo gunstig uitkomende bij de flaauwheid van anderen, daar hij zich door niets liet afschrikken, maar tot loon voor zijne vol harding dan nu ook het zoo vurig gewenschte doel bereikt ziet: eene gemeenschappelijke en waardige prolestalie der Nederlaridsche drukpers legen de vernietiging barer vrijheid. Dat zij heilzame vruchten geve. Londen, 19 Januarij. Onlangs had er eene bloe dige scène plaats te Philadelphia, in de menagerie van den heer P,aymondten toon gesteld in de Walnutstreet. Ten een ure in den namiddag begon William Kelly de wachter van een Olifant, Co lumbus genaamd, diens stal schoon te maken en het noodige voor de avondvoorstelling in gereed heid te brengen. De op dezen oogenblik ongeke- tende olifant werd echter ongeduldig over de zorgen die men hem bewees en trachtte buiten den stal te geraken, De wachter sprak hem aan, maar ziende, dat dit niet hielp, bragt hij hem een slag met een stok toe. Het beest werd daarop woedend, hief den ongelukkige met zijn snuit van den grond, en slingerde hem bij herhaling in de lucht. Kelly viel eindelijk op een hok, met twee afdeelingen, waarin zich eene hyena en een wolf bevondde olifant liet niet af, maar vermorselde het hok en wierp het met Kelly in de lucht, de kooi viel onder het nederkomen op den wachter, zoodat hem daardoor beide beenen gebroken werden. De olifant trachtte alstoen in de circus te geraken maar kon niet voortkomen, aangezien al de banken, waarop hij zijne poo ten nederzette, door de gewel dige drukking ineenzakten. Men liet daarop een aantal honden op hem los, die op deze soort van jagt afgerigt waren, en het beest werd op deze wijze genoodzaakt naar den stal terug te keeren. De razernij van den olifant was toen ten top ge voerd hij verbrak nog twee andere kooijendoodde de apen die er in opgesloten waren en verjoeg een konijn van een zeldzaam ras welke in hare vlugt door de honden doodgebeten werd. Columbus deed daarop eene vernieuwde poging -om buiten de stal te geraken, terwijl de hyena en de wolf in dien tusschentijd huilende in de circus rondliepenen van angst zoo mak waren gewor den, dat uien zonder tegenstand meester van hen werd. Eindelijk waagde het de heer Driesbach, de beroemde bcestentemmer, bijgestaan door den heer Waringop levensgevaar midden in den stal «ene kabel te spannen men bragt daarop den olifant met harpoenen verschillende wonden toe en dwong hem de deur der menagerie, die op de Walnutstreet uitkwamwelke hij bezig was aan stuk te breken, te verlaten en weder in den stal terug te keeren. Naauwelijks was hij daar gekomen of men wist hem een zijner pootcn in de kabel te verwarren, zoodat ditgevoegd hij het bloed dat uit zijne wonden stroomde en de hevige pijnen die hij leed, ten gevolge had, dat zijne woede bedaarde en hij weder geheel lijdzaam werd. De heer Driesbach hield toen voor de tegenwoordig zijnde personen eene kleine aanspraak, waarin hij vei klaarde,|dat hij dezen dag als de roemvalste van zijn leven be schouwde, aangezien hij er ingeslaagd was een olifant te beteugelen. De schade die door het razende beest was aangerigt werd dadelijk hersteld, zoodat denzelfden avond de tent voor het publiek geopend was, dat dan ook niet naliet door eene talrijke op komst zijne hulde aan den heer Driesbach voor zijnen betoonden moed te bewijzen. De onsteltenis die deze gebeurtenis in de stad had veroorzaakt was zoo grootdat men voor iedere deur der me nagerie een stuk geschut had geplant om op den olifant vuur te geven wanneer het hem ware gelukt de circus te verlaten en dat de militie onder de wapenen gekomen was om elk wild beest dat uit de menagerie zoude willen ontsnappen te doaden. Wat de arme William Kelly betreftdeze ver keert in eene wanhopenden toestand de afzetting van een zijner beenen is noodzakelijk geoordeeld maar de operatie is nog niet geschietf, daar de heelmeester den lijder te zwak oordeelt om de pijn te doorstaan. Londen 20 Januarij. Te New-York is de alge meen geachte dr. A. F. Wainewright overleden, ten gevolge eener hem door eene ratelslang toegehragte wond in den vinger. Des namiddags ten 6 ure ontving hij die kwetsuur, eu reeds te midder nacht overleed hij, in weèrwil der ten spoedig ste toegediende genees- en heelkundige hulp. De heer Wainewright had die slang van een vriend te Mobile ten geschenke ontvangen. Eenige lief hebbers, aan welke hij liet dier liet zientergden het, en toen de doctor het onvoorzigtig naderde heet het hem terstond in den vinger. Een vreesselijk ongeluk met eene stoomboot heeft nabij Maysvillo in Kentucky plaats gehad. Er schijnt een defect aan de machine ontstaan te zijnwelks oorzaak of aard niet juist bekend is; tusschen CO en 70 personen zijn op de plaats gedood, en vele andere gevaarlijk gekwetst. 's Gravenhage 21 Jan. Volgens sommige ster- rekundigen zou dit jaar eene zeer prachtige staart ster op nieuw verschijnen, waarvan eerst in 1264 en later in 1556 gewag is gemaakt. In laatst gemeld jaar zou zij Karei V schrik hebben aan gejaagd en volgens eenigen tot zijnen afstand hebben bijgedragen. De beroemde Halley, de vriend van Newton, heeft de baan van die komeet be rekend, en bevonden, dat die geheel overeenkwam met die van de komeet van 1264. Hieruit besloot mendat deze komeet 292 jaren behoefde ten einde oin de zon te loopenen zij dus in 1848 zou terug verschijnen. Met veel belangstelling zien de sterrekilndigen naar het al of niet ver wezenlijken van die verwachtingen uit. Mogtdeze komeet verschijnen, dan zou zij een hoog sterrc- kundig gewigt hebbendaar het hier geen staartster betreftdie door een teleskoop moet worden gezien, maar een schitterende sterdie door ieder op aarde zou kunnen worden aanschouwd. Van de influënza of griep, die thans bij ons te lande zoo sterk heerscht, werd voor het éérst in 1510 en vervolgens in 1580,1658,1712, 1731, 1733, 1742 en 1752 melding gemaakt. De latere cpidemiën van 1782, 1788, 1800, 1805 en 1815, door Metzger. Wolf, Lancisi Huxham en anderen beschreven-, overtroffen de vroegere uitgebreidheid, hardnekkigheid en gevaar. Uit het oosten kwam deze ziekte tot ons. De oorzaak is welligt een maisma in du lucht verspreid. Na lang gewaaid hebbende zuid- en zuidooste, nu meer oost- en noordoostc winden, grjjpt het de adeinhaliiigswerkluigen en secundair de spijsvertering- en liuidorganeu aanopenbaart zich gewijzigd, als cjtharujl-subiiiffjinmaluir- gastrisch ziek zijn. Goes, den 19 Jan. Op gisteren avond had alhier de 2'oinbula plaatsingesteld ten behoeve der Oeconoinische Spijsuitdeeling binnen deze stad. Keeds ten half vijf ure verzamelde zich een aanzienlijk publiek lilt alle standen in de groote Socitteits-Zaalwelke tot die verloting goedgun stig was afgestaan. De meer dan zes honderd in- gezondene prijzen, waaronder verscheidene kostbare voorwerpen, ook eene prachtige pendule (een blijk van 'sKonings weldadigheid) waren aan het be ueden-eind der zaal op smaakvolle wijze ten toon gesteld ook bevond zich daar de verheienhoid waarop, duor twee weeskinderen voor ieders oog de trekking der Nummers en Prijzen plaats had- Met eene welsprekende dankbetuiging, voorna- meutlijk aan het 13tal, uit welks midden het denkbeeld eener Tombola geboren werddoor den Heer President der Oeconomische Spijsuitdeeling voor de waarlijk buitengewone deelneming in deze zaak betoond namens die commissie uit— gebragt, en waarin geschetst werd hoe, zonder deze ondersteuning in dezen winter 69 huisge zinnen van het hun noodige voedsel zouden verstoken hebben moeten blijven, en welke toe spraak door eenige gepaste op sierlijke wijze voorgêdragene dichtregelen werd gevolgd werd de vergadering geopend. Daarop volgde eene toespraak en hulde van erkentelijkheid voor den bijstand hun bewezen, benevens verslag en rekening, van Heeren Commissarissen tot de Tombola een en ander afgewisseld door goed uitgevoerd koor gezang en piano-spel. Nu volgde de verloting der voorwerpen zelve, welke bezigheid almede nu en dan door koorgezang of korte pauze werd af gewisseld zooals bijv. bij het trekken der hoog ste prijs, de Pendule, het volkslied met begelei ding van piano werd aangeheven. Zoo werd onder gepaste scherts en vrolijkheid en onder ongedwongen verkeer den avond door- gebragt; en toen, eerst des nachts ten halt twee ure, de trekking geheel was afgeloopen, begaf zizh gewis'niemand huiswaarts, zonder eene aangename herinnering aan de genotene uitspanning met zich te nemenmaar bovenal, een ieder had het zoete bewustzijn, door zijne deelneming aan deze inrigting, het lot te hebben helpen verzachten van zoo velen zijner verarmde stadgenooten, die, zonder deze bijzondere hulp, vele verkwikkingen zouden moeten ontberenwelke hen nu zullen kunnen worden uitgereikt. Ook dezen avond is wederom gebleken wat eensgezindheid en mensch- lieyendheid kunnen tot stand brengen. De juistheid der berigten uit den Haag, over Parijsin de residentie ontvangenvolgens welke de aftreding van den Minister de la Sarraz alleen een gevolg zoude zijn van 's mans doofheidwordt meer en meer bevestigd, Keeds voor een jaar moet hij, om die reden, zijn ontslag hebben verzocht en men zal moeten erkennen dat dit vragen om ontslag het verstandigste is wat Z. Exc. ooit, als Minister van buitenlandsche zaken, heeft uitge voerd. Daaruit blijkt klaar dat hij toch zoo dom niet was als men het wel wilde doen voorkomen. Maar daaruit blijkt ook hoezeer men in ons ge zegend landje op behoud is gesteld daar men een jaar lang wachtte eer het gevraagde "ontslag werd toegestaan. En nog behoudt men den liard- hoorenden stumpert en benoemt hem tot Minister van Staat. Wat of men toch hebben mag aan iemand die niet hooren kan. 't Is waar dat het beter is ƒ6000 te geven voor niets, dan het dubbel dier som, om onze diplomatie te bederven, maar is het niet ergerlijk dat die 6000 betaald moet worden door de natieja van velen door allerlei dwangmiddelen moet worden afgeperst. Dat men die zucht tot behoud toch niet te verdrij- ve. De maat is volloopt bijna over. En moest het volk een einde maken aan dat behoud dat einde zou misschien vreesselijk zijn. Wie weet hoe spoedig het daar is. Intusschen blijft do doove de la Sarraz ƒ6000 'sjaars trekken voor niet r»et al en Mr. F. A. van Hall, de millionair desgelijks, voor iets meer dan niets. Hoe veel huisgezinnen van armen waren met die som niet gelukkig te maken. [Maasbode.) Keeds sedert eenigen tijd lezen wij in de Fransche bladen van velschillende diefstallen, door middel van het chloroforme begaan als ware het dat men zich haastte van elke nuttige uitvinding aan te toonenhoe men dezelve ook ten kwade kan toepassen. Een dergelijk verhaal vinden wij thans ook in de Jndépendant de la Moselle hetwelk wij zakelijk hier volgen laten: Voor eenigen lijd vertoonden zich twee personen bij eenen herbergier van het dorp Mardigny en bestelden hem een diner voor vier personen. Dit diner moest zeer keurig worden ingerigt en de kosten per houfd op 5 francs nederkomeneene weelde tot nog toe in het dorp Mardigny onbe kend; de herbergier haastte zich dan ook, aan het verlangen zijner gasten te voldoen. Deze echter begonnen weldra menigvuldige blij ken van ongeduld aan den dag te leggenen zich luide te beklagen over liet lange uitblijven der twee andere genoodigden die van Pont-a-Mousson verwacht werden. Eindelijk dat ongeduld niet lan ger kunnende verkroppen wendde zij zich tot den herbergier met den voorslagdat hij" zich naar Pont-5-Mousson zou begeven, ten einde de twee nalatige achterblijvers op te sporen en met zich te voereneene som van 5 francs zat hein daarvoor als belooning worden ter hand gesteld. De her bergier aarzelt geen oogenblik dit aanbod aan te nemen en begeeft zich na zijne vrouw de laatste bevelen te hebben medegedeeld, welgemoed op weg. Deze aldus vertrokken zijnde, bleef nog slechts de vrouw en een klein meisje, haar kind, in huis over. Alstoen haalt een der reizigers een medaillon te voorschijnwaarop de Heilige Maagd was af gebeeldeu reikt het de vrouw ter bezigtiging over. Deze medaillondie, in eenig kunstig ver borgen kastje, chloroforme bevatte, verspreidde eene geur, die de vrouw van den huize heerlijk voor kwam, en die zij eenige seconden lang met graagte opsnoof. Moeder en kind vielen echter, zoo als te denken was, weldra in eenen ontrustenden staat van slaperigheid, onder den invloed dezer uit wasemingen zonder echter het bewustzijn te ver liezen voor hetgeen rondom tiaar voorviel. Het volgende namelijk zagen zij plaats hebben, zonder er zich eenigzins tegen te kunnen ver zetten. De twee onbekendenna de slaap sters op den grond te hebben nedergelegd, daar zij zich niet dan moeijelijk op hunne stoelen konden houden en gevaar liepen er af te vallen onderzochten hunne zakken on haalden er eene bos sleutels uit, waarmede zij de meubelen open sloten in een van welke zij eene som van 335 francs vonden. Nadat zij zich van deze som had don meester gemaakt, benevens van al de overige zakenwelke hen bruikbaar voorkwamenver dwenen zijn. Tegenover dergelijke feiten zullen do overheden het voorzeker noodzakelijk achten als voorloopige en noodzakelijke maatregel vast te stellendat do chloroforme die in onze apotheken vrijelijk ver kocht wordt, worde opgenomen in de rij van ver giftige zelfstandigheden en er alzoo do vrije verkoop vari worde verboden. GEMENGDE BERIGTEN. Dgevierde Tombola te Goes heeft opgebragt 697, 821/»dit helpt aan de soeptekel. De zoon van een Zierikzeeschen deurwaarder heeft den inboedel gekocht van een man, welke uit zijne spelonk gehaald was, om in het Liefda dig Armen-Gestichtden laatsten adem uit te blazen, voor de kapitale som van vijftig cents. Dj 'koning van Frankrijk heeft in zijne jongst gehoudene troonrede, door de belccdigendo uit drukking van: «verblinde en vijandige hartstogten,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1