ZIGRIKZEESCHE NIEUWSBODE. I NV 417.. 1848. II Donderdag.26 Januarij Vierde Jaargang.) DEN NIEUWSBODE. •op Nieuwstijdingen. ïHSEBBT: verschut; t Op Maandag on Donderdag. AEONNEMENTS-PRIJS VOOR ELKE EDiTlR. Voor 3 maandenF 0,60. Franco per post- 0,70. «M BUREAU: Zienk'ce, Dam, Lett. B, No. 360. ADVERTENTIES'. 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere- plaatsing 3ö cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag voormiddag 11 ure. VERKRIJGBAAR •- Bij den Uilgeverbij alle Boekhandelaren c;i Postdiiecleuren in dit rijk. Brieven en Ingezonden stukken franco. VERVOLGINGEN DE I1T GEVAAR. Q. Q. met 7 bund, .AND. den Notaris )fschoon er in ons land Uitgevers van vrijzin- dagbladcn zijn, die in den tijd van een jaar of tienmalen wegens drukpersvergrijp, door gouvernement werden gedagvaard (doch in het rbijgaan tereere'der regtbanken gezegd, dikwijls rden vrijgesproken) zoo, heeft evenwel onze Uit- cr zich daaromtrent niet veel te beklagen, of- oon de Zierikzeesche Nieuwsbode niet schroom- lig isom allerlei stukken op te nemen die de tevredenheid van zekere partij, (de partij die ;elukkiglijk thans het roer in handen heeft) in age mate opwekken. Geheel vrij is de Uitgever evenwel niet geblc nog onlangs weid hij omtrent een uit het lad Asmodéo vertaald artikel gedagvaard, doch, io als aan de lezers berigt is, op regtskundige nden vrijgesproken, terwijl zijn aanklager, de Icier van Justitie alhier, den vereischten tijd van pel ongebruikt heeft laten voorbijgaan, in het mi.is der regtbank alhier heeft berust, dit von voor billijk, en dus ook zijn eigen ongelijk in gepoogde vervolging, ei kend heeft. Thans heelt da Uitgever zich weder ir. cene rijspraak te veili. ugen, die niet hem alleen laar ook de Schrijver van een paar stukken be of, die thans omtrent een jaar geleden, in zijn ^Jad geplaatst waren, en welke Schrijver zichzelven Mceltelijk verantwoordelijk had geste.d. Onze I-eerde lezers herinneren zich welligt, zeker dvertenlie die veler aandacht heeft getrokken, en aarin berigt wierd dat er ergens sigaren antisi- ïilitique, ter genezing van geheime ziekten, spe rt aal ook ten gebruike van zekere personen, te g ckomen waren. Een ieder heeft het voorzeker cene groote Waasheid gevondendat sommige onzer stadge- looten zich dit aantrokken niet alleenmaar zelfs jene geregtelijke aanklacht tegen Schrijver en Uit Sever indienden, waarbij deze advertentie met nog in paar andere artikelen, mede omstreeks dien j.l geplaatst, werd in verband gebragtj onze ierikzeesche regtbank heeft de zaak voor de igtbank te Middelburg aanhangig gemaaktwelk aar naar Goes heeft verwezenUitgever en Schrij' jer hebben daarvoor, geruimen tijd geleden, eene oor do 20V te bekomen; lopen Huur naar gemaakt, en den ÏO"0 Januari] II heeft de regtbank te Goes uitspraak gedaanwelke lanuarij 1848. WAG ItN; )op: IVE en GE- legen in do p Dreischor, 1BNELIS DEH te bevragen p eene algeheele vrijspraak neèrkwamaan de icide beklaagden is de kopij van het vonnis ter land gesteld, dat de Goessche regtbank voorzeker ot lof verstrekt, en waarin beslist wordt dat de aak in kwestie noch misdaadnoch wanbedrijf 'noch overtreding daarstelt. intusschen is daarbij de aanzegging geschied dat het Openbaar Mini sterie tegen dit vonnis in oppositie is gekomen 1 dat de daartoe dienende stukkennaar het ivinciaal Geregtshof van Zeeland verzonden zijn. l)en verderen afloop dezer zaakdie zonder de angevangene vervolgingen reeds lang zou vergeten zijn, doch waarover nu nog menigmaal spraak zijn zalzullen wij onze lezers later mcdedeelen. st De Courier Batave doet in zijn Nommcr van Januarij cene herhaling der vroegere oproeping aan alle vrijzinnige bladen van Nederlandom gezamentlijk te protesteren tegen het ontwerp van wet op de drukpers, thans door den Minister van Justitie hij onze Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Hij meldt dat reeds 7 vrijzinnige bladen zich daarvoor verklaard hebben, namelijk het Journal de Limburgde Noord-Brabanderde Kamper Courant, L' Aviso ds la Mcuse de Kaleidosltoop de Katholieke Nederl. Stemmen en de Limburger Courier, en dat de verklaring van de volgende 13 nog wordt te gemoet gezien: het Weekblad van het Begtde Tijd (Noord-Uollandsche Courant de Overijssel, de Vlissingsche Courantde Zierik zeesche Nieuwsbodede Politieke Bijdrage, de Tielsche Nieuwsbodehet Tielsche Weekblad de Gelderland vroeger Arnhemsche Miniatuur Cou ranthet Weekblad van den Beider, de Hydra, de Algcmecne 's Gravenhaagsche Courant en de Maasbode. Wij sommen al deze bladen met voordacht op om onze lezers te doen zienhoe het getal libe rale bladen in ons vaderland is aangegroeidter wijl er vroeger slechts enkele hestondenen dat al deze bladen gretig lezers vindenis voorzeker het beste bewijs voor den politieken vooruitgang onzer Natie. Bij de 20 genoemde oppositiebladen kunnen wij nog het Handelsblad, de Nieuwe Bottcrdamsche Courant, de Arnhemsche Courantde Burger cm. voegen die toch voorzeker niet voor ministerieel kunnen doorgaan. Wat nu onze meening betreft, wij behoeven het naauwelijks te zeggendat de Zierikzeesche Nieuwsbode zich gaarne voegt hij de dagbladen die een adres van protest aan de Kamer willen onderteekenentegen de vrijheid ondermijnende wetsontwerpen van. den Minister de Jonge, en wij herhalen volgaarne aan hen, die zich nog niet verklaard hebbende woorden die do Courier Batave aan zijne collega's rigt: »Wrlt gij U bij ons voegen, bij ons die reeds »ten getalle van 10 zijn, (behalve de 7 bovenge- »melde nog de Courier Batave, de Burger en onze «Nieuwsbode;) wilt gij U bij ons voegen in »ons protest tegen de vrijheid doodende wetten «waarmede men ons bedreigd, of wilt gij liet «domme stilzwijgen en de verachtelijke werke- «loosheid der grootere dagbladen navolgen. «Om dat niemand onzer Confraters, die veiklaard «hebben te willen protesterengemeend heeft het «initiatief te moeten nemen tot het ontwerp van een «adres, zoo zal het blad de Burger er eerstdaags» «een leveren en dit aan de algemeene goedkeuring «onderwerpen." fIAHHTK. Parijs14 Januarij. De berigten uit Italië blijven verontrustende. De beweging van Milaan schijnt zich ook in de overige Venetiaansche provinciën mede te deelen, met name Venctie, ln het groot hertogdom Toskane blijkt het dat de overheid nic bestand is legen den geest van beweging. Te Li- vorno namelijk, had den 6Jen een ergerlijk voorval plaats gehad. Eene groote menigte had zich naar het paleis van den generaal Spronigouverneur der stad, begeven en hem buiten geroepen, en to hij eindelijk kwam, begroette men hem met de kreeten van: weg mot Spronileve Guerrazzi De burgerwacht, die belooft had te zullen opkomen, daagdo niet op, en een 40tal karibiniers werd uitgefloten. Sproni verzocht nu, dat men hem eene deputatie toezond cn stelde zelfs Guerrazzi welke hoogst vijandig tegen de regering is, voor, om aan het hoofd d"zcr deputatie de wenschen des volks voor te dragen. Den volgenden dag heeft Guerrazzi van het balkon des gouverneurs het volk toegesproken op cene wijze, die de zwakheid der regering deed uitkomen en het vertrouwen des volks op zijne magt eigene verhoogde. De Koning, Karei Albert, schijnt te willen weer staan aan de demonstration. De deputatie uit Genua, die te Turijn den Koning kwam verzoeken om de Jesuiten te verwijderen en eene burgerwacht op te rigten is niet ontvangen geworden. DUITSCIILAXD- Berlijn, 13 Januarij. In de zitting van het cri minele hof van heden, werd de zaak van den schrijver Ludwig Buhl behandeldwelke beschul digd werd van ongepaste berisping der landswetten en bespotting van gestelde magt. Hij werd vrij gesproken. Bucharest, 23 December. In de vorige week, den 17, hield een drosciiki voor de woning van eene vroedvrouw stil en cehige gemaskerde personen haalden haar door bedreigingen over, om met hen te gaan. Eerst weigerde zij maar uit vrees voor de haar voorgehoudene wapenen gaf zij eindelijk toe en min voerde haar met gcblindocktc oogen naar cene nederige stroohutzoo als haar toescheen. In den haard brandde eon helder vuur en op het bed lag eene jeugdige dame. Men nam haar den blindoek af en nu volbragt zij hare taak cn de vrouw beviel van een gezonden jongen, Naauwelijks was dit geschiedt, of een dor gemaskerdenwelke onderlusschen het vuur aange wakkerd had, beval haar, het kind in liet vuur te wer pen. De arme vrouw verschrikte hevig op dit bevel; zij begon te weenen en te smeekenviel de wreedaards te voet, raaar alles te vergeefs; zij dwongen haar, door de wapenen op de borst te zei ten en haar naar het vuur te slepen de vreessclijke «laad te verriglen. Zij liet het kind vallen en het lag reeds op den rand van den haard toen een der moordenaars medelijden scheen te krijgen cn het knaapje wilde redden, maar de andere rukte het hem uit de hand en wierp het in den gloed, waarop het schreeuwende kind dadelijk verstomde. Na dezen giuwel boud men de vroedvrouw wederom de oogen digt en bragt haar naar hare woning terug. Men heeft dadelijk onder zoek aangaande deze harhaarsctie daad gedaau, maar tot nog toe is het niet geluktiets daaromtrent op het spoor te komen. Men hoopt door de Zigeuners'de daders le zuilcu vinden. IVEDEULAND. Amsterdam16 Januarij. De Groninger Cour. bevat het volgende middel tegen de griep: De wcèrsgestcldheiddie wij sedert eenigen tijd heb ben, is oorzaak, dat de griep (influenza) zoo alge meen heerscht. De griep heeft veel overeenkomst met de catarrhale koorts, als: droogheid van den neus, gevoel van raauwheid langs de luchtpijp tot in de borst, ingenomenheid des hoofds. duizeling, volle, harde pols, boete, drooge huid, veel dorst, ratelende ijgende ademhalingvliegende borstpijn cn donkerbruine pis (urine). De huid verei-cht de eerste zorg. Men wikkele den patient, geheel uitgekleed, in cene drooge wolle deken, geel aansluitende niet dekens, kussens of een bed goed dekkende. Begint de huid klam te worden dan wasschc men hem met bloedlaauw water schielijk af, aanvangende bij het hoofd, en zorgo, dat de huid open blijve. De patient neme gedu rig frisch water in den mondsnuive het op en drinke gedurig niets dan fri-ch water. Op deze wijze wordt het kwaad spoedig genezen, zonder naweeën. Blijft evenwel de griep hardnekkigdan doe men hem in genoemde dekens vertoeventot dat het zweet rijkelijk vloeit. Is de crisis, ncusvloeijing. t verschenendan wasscha men den lijder des mor gens met bbedlaauw water af, gunne hem rust, en, kan hij opstaan, dan doe men hem aanklec- den en beweging nemenzonder gevaar te loopen van togt of koude te vatten. Somtijds blijft, na de genezing, een hoesten terug, dat zeer aangrijpend voor do borst is. Dit wordt overwonnendoor den mond gedurig met frisch water uit te spoelen. Wordt de patient door hoesten gedurende de ziekte gehinderd,, <lnn neme men een doekje, ter grootte van een vierde vel schrijfpapiervouwe dit vierdubbel, aoope dit in frisch water, en na het goed uitgewrongen te hebbenlegge men dit op de keelgoed gedekt inet een droog doekje. Dit doekje worde ieder kwartier uurs vernieuwd. Zijn er geene of trage ontlastingendan neme men een doek. ter grootte van een servet, vouwe die zes- of achtdiibbel te zame, doope denzelven in friscli water en legge dien goed uitgewrongen, op den buik, goed gedekt met een droogen doek. Dezen omslag des avonds en des morgens vernieu wende, zal de gewenschte stoelgang volgen. Bloed- aandrang (congestie) naar het hoofd doet men spoe dig ophouden, door frissche, natte doeken op het hoofd te leggenwelke gewisseld wordenzoodra zij beginnen warm te worden. Zierikzee 19 Jar.uarij. De verjaardag van Hare Majesteit de Koningin werd heden op eene gepaste wijze gevierd; de klok noch muzijk heeft zich doen hooren terwijl niemand eene vlag heeft doen wapperendan vier groote ambtenaren. BÜ onderscheidene vonnissen van de arrondisse- ments-regtbanken te Middelburg Goes cn Zierikzee, in den loop des jaars 1847 gestegen, zijn twee- en-twintig personen tot cene geldboete, ter zake van overtreding op het stuk der maten cn gewigten, veroordeeld geworden. GEMENGDE BERIGTEN. Onder de zinspreuk: Alle mcnschen zijn broe ders» is er eene verceniging tot stand gekomen, waarom vele voorname mannen van Europa zich hebben aangesloten ten doel hebbende, om in dit loopende jaar, in een der steden van Europa, eene bijeenkomst te houden om plannen te beramen, welke het geschiktst zijnom de zamenspanning der Koningen, door cene contrazamenspanning der Volken te bestrijden. Op den kraehtigen arm van den arbeidsman, en alle» die dagdijks bun bloed en zweet ten offer brengen, wordt met vertrou wen staat gemaakt! De Prins van Oranje zal nu van Hall staat op stal, meerder aan papa's ta fel verschijnen dan hij vroeger gewoon was te doen. Naar men zeg', heeft de nieuwe finantie- minister reeds een voorstel op stapel gezet, om in de aanstaande zitting der Tweede Kamer, den Volke eene nieuwe aderlating te doen ondergaan. Ook te Freiburg ontbreekt het avn geld, be nevens te Zierikzee. De voornaamste zinsnede der troonrede van de Koningin va» Portugal is die, waarin zij vertelt, dat zij sedert de laatste zit ting tweemaal in het kraambed heeft gelegen en telkens een prinsje heeft gebaard, liet volk is daar, even als in Nederland. onveisahillig of de ko ningin dag voor dag een prins baartof één in 25 jaarwanneer zij maar niet aan de groote krib vo den gebonden. De paarden die den ha ver verdienen krijgen ze niet. Dat ziet men aan de beuls te Harliugen en Leeuwarden, die ver dienstelijke sujetten, welke do schitterendste deco ratie hadden verdiend, hebben niet eens een Sint— Nicolanslinljc gekregen. Nu op een anderen sinterklaasdag, als 't find blieft. Van Hall heeft de Notaris Schmnlck belast met den verkoop van zijn hotel. Te Madrid zijn er. 2'/, millioen realen gestolen uit de amoitisatie—kas In Ier land heeft do ellende zulk eene hoogte bereikt, dat een tiende gedeelte der bevolking djor honger cn gebrek teil grave wordt gesleepten te Zierikzee worden de snep—kaartje reeds in ruiling gepresen teerd voor 10 kop koleneen bewijs dus dat kou de rog ruim zno erg is als honger. De Prins ran Oranje zal niet langer meer gecommandeer^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1