Versc heiden lieden TELEGRAAPH Bergen op Zoom. DE FLESCH. mormzoimmiTB sTggEsif., RAADSEL. "V DEN -.T.U emoe vcuu van "nun laud die moeite en schat ten te besteden ter beschaving en Verbetering van menschenwelke dezelve niet half zoo veel noodig hebbenniet half zoo onwetend, ellendig, bedor ven co barbaarsch zijn, als hunne eigene tandge- noolen, die men aan bun noodtut overlaat, dan staat men verbaasd over do tegenstrijdigheid, die men hierin opmeikt en niet kan oplossen, tenzij men beweren wilde, dat die massas ellendelingen, waarbij het lot der slaven benijdenswaardig is op zettelijk in hunne ellende en bedorvenheid wordt ■■laten eu opgeofferd aan den bluei van de tallouzc fabrieken en industriële welvaart van Engeland en dat de genoemde genootschappen cijnsbaar worden gemaakt aan het stoffelijk belang van Engeland innamelijkdoor veroveringen in de hand te werken, steeds meer en meer débouchéste vinden rau de handels- en fabriekmatige artikelen, die dat rijk overstroomen en bijna verstikken. Goes, 14 Januavij. Naar men vernoemt, zal Irinnen eenige dagen alhier in het licht verschijnen: Een woord aan al mijne geliefde Vrienden in Nederland, zijnde een brief van den Wel Ëerw. Heer C. van der Meüienwaarin onder anderen de vertrekkende eene juiste handleiding van plaats tot plaats aan de hand wordt gedaan; benevens een brief van een huisgezin, in September 1847 uit Goes naar Noord-Amerika vertrokken. GEMENGDE BEKIGTEN. Gedurende het jaar 1847 hebben, over Liver pool alléén 134.524 landverhuizers zich naar de overzeesche, gewesten begeven. Het testament van prinses Adelaide is zoo groot dat er 4 uren tijds gevurderd worden, om het te lezen. Ook haren broeder, de koning van Frankrijk, houdt •-icli onledig om zijne begrafenis te regelen. Volgens een bepaald besluit, zal Abd-el-Kader naar het fort Lamatgue gevoerd worden met zijne moeder, drie kinderen en zwager, en aldaar streng worden bewaakt. De koningin van Engeland is gebeten door een bond en de arme Ieren wor den gebeten door Haar ten gevolge waarvan de moorden in dit ongelukkig land nog geen einde nemen. Te Amsterdam lieerseht onder de smalle gemeente een buitengewone sterfle, bene vens te Leeuwarden. Ook in het pakhuis van meester de Jonge, te Hoorn, sterven de passagiers als mot. Alvorens de minister van binnenland- tehe zaken is afgetreden heeft hij nog een ont werp gevormd cm in alle deelen van Nederland werken van algemeen nut te doen aanleggen, maar - lange mijlen leggen, tnsschen doen en zeg gen, De koningin van Spanje is lijdende aan vallende ziekte. Men heeft eene maan ontdekt, •welke in 94 uren haren omloop om Uranus vol brengt. Van de vier planeten welke liet digtst hij de zon zijn, is de aarde do cenigste die ééns maan heeft, terwijl de meer verwijderde planeten ir verscheidene hebben. Prins Albert, gemaal van Hare Britscbe Majesteit, laboreert aan eene longziekte. Te Milaan beeft er wederom eene bloedige botsing tussclien de bevolking en de Oos- tenrijksche troepen plaats gehad. De longziekte begint zich in Overijssel in een kwaadaardigen graad onder het rundvee te vertooiien. rei ii. nulla' [~J is de goedaardigste man van Bergen op Zoom, hij petitioneert dat zijn grootste vijand Burgemeester zal worden. 9. De heer A. rebeF is overigens een gemoede lijk aannemer, die een zijner zonen gaarne Stads— Architect zoude zien. 10. Te Bergen op Zoom is een doctor voor zieken en gezonden, de eenen geeft hij pillen, do anderen wijn; maar beiden draait hij soms eene petitie voor den neus, hem door zijnen broeder in den zak geduwd. IJ. Eenige Cath.dijken van Bergen op Zoom vra gen om een Protestantsch Burgemeester. 12. Men beft aan: allemaal larie, allemaal laiie, tc. (bis.) 5,4.3.2.1. van 9 JANUARIJ 1848. 1. De Telegraapli geeft groote verslagenheid on der de petitionarissen. Eonigen zullen alsnog de eer hebben in aanmerking te komen. 2. Zeker persoon is van meening dat Burgemees terschappen bij 't bod te krijgen zijnhij heeft officiéél aangeboden dat van Bergen op Zoom om niet waar te nemen. Verstandiger! nieenen, 't nog te duur is. 3. Indien iemand niet afgeschrikt is Groot-Handel in Posten te drijvenniu heeft goeden vat op de lange neus. 4. Men zegt dat zeker persoon, die alles) zien kan wat de Loosduinsche brug passeert, die neus al beet heeft. Wat zal de neus bloeden.Iü G. Waarom hebben plus minus 50 personen te Bergen op Zoom gepetitioneerd gedeeltelijk uit onverdraagzaamheid, gedeeltelijk afgeperst, gedeeltelijk uit eigenbelang, maar allen als aan bidders van het geld, want was hun kandidaat zonder dat geweest, geen handteekening ware hem geschonken. Dit bepaalt do waarde der petitionarissen en corps en individueel. 7. Twee kandidaten naar 't Burgemeesterschap elkander boven aan een trap ontmoetende, heeft de jongste zich dadelijk in hanenpostuur gesteld, en was zijn medesollieitant, respectabel door zijne jaren, niet toevallig ontzet, dan had kan didaat Junior op dat terrein koning gekraaid men zegt kandidaat Senior het op den Burge meesterszetel zal doen. Dat haantje is bespot telijk fel Op mededingers in alle jakken. HET WOORD DES KONINGS. Als w bij het veranderlijke van Staatkundige instellingen en begrippen nog iets onkreukbaars, nog iets heiligs zijn zal het behoort te zijn liet ivoord des Konings; geen woord, op eene audiëntie aan de Koninklijke lippen ontgleden, noch bij eenen intogt aan de menigte toegeworpenmaar gesproken in het plegtigst uur, door onze Grond wet voorgeschreven gesproken tot de volksverte genwoordigersen alzoo tot het gchecle volk. Dit woord luidde: Ernstig ben ik bedacht op maatregelen om tot stand te brengen eenige werken v'an openbaar nat, in verschillende oorden des rijks. Dit zou de gelegenheid doen geboren worden om aan vele handen werk te verschaffen; en tevens nieuwe bronnen van bestaan te openen. Er kan alsnu bij de nieuwe Ministers wel ver schil van gevoelen ontstaan over'' den aard dier werken, en de middelen om de onkosten daarvan te bestrijdenmaar een voorstel daartoe kunnen zij niet achterwege latenzonder op. den geëer- biedigden en te eerbiedigen persoon des Konings de blaam te werpen van zoo al geeno onwaarheid gezegd, dan toch eene valsche belofte te hebben afgelegd. Dot woord des Konings vernieuwde in alle de oorden des Kijks de hoop van werken te zien daarstellenwaarvan de nuttigheid en noodzake lijkheid sinds lang en algemeen erkend was. De indijking van de Lauwerzee en Dollart, de kana lisatie van Drenthe, Overijssel en Noord-Braband, de kanalisatie der Veluwe door da verlenging van bet griftkanaalen de in orde brenging der wa terleiding in de Geldersche vallei, de daarstelling van eeno hangbrug over het Katerveer, in het belang niet alleen vaii vier provinciën, maar van de twee gedeelten van liet rijk, ziedaar aange legenheden, we! geschikt om do algemeene be langstelling en den ondernemingsgeest der natie op te' wekken. Daarop is dan ook op eene officiële wijze, de hoop in de troonrede gegeven, en zal nu dit alles niets geweest zijndan een ijdel woord om der gedrukte natie eene nieuwe en biltere teleurstelling te geven. Eene nieuwe armenwet is voorgesteld; wil men het noodlottig, beginsel der wettelijke liefdadigheid waaronder ons pauperisme dagelijks aangroeit, laten varen, dan moet men eeu transitoir tijdperk daar stellen waarin men de duizenden onzer behoef- tigen inmiddels werk kan aanwijzen, want inde Ommersehans en te Veenhuizen is geene herlaer- ging voor hen meer te vinden. Hot is een veiliger middel om de rust te bewaren door den behoef- tigen stand de spade in de hand te geven, dan door hen aan den sabelslag der dragonders of den hoefslag der paarden bloot te stellen. Alleen een ledige hoop wordt gevaarlijk; eene werkende be volking boezemt geene reden tot duchten in. Door den druk der belastingen, de geldcrisis op de Europesche markt, de menigvuldige en zware bankroeten is eene lusteloosheid ontstaan die het ergste op de geringere klassen drukt; gebrek aan werk is overal de toenemende en gegronde klagtc, en de banken van leeningen bevatten dun inboedel van duizende en wederom diiizeride behoeftige gezinnen, die het limine nooit meer zullen kunnen lossen. De geschiedenis van het jaar 1847 is voor dit land met vlekken burgerbloed gekleurd maar laat ons thans alle eventuele vernieuwing van tooneelen, waarover men zoo gaarne een kleed zoude werpen bezweren door nieuwe bron nen van) arbeid en. welvaart over dit geheele rijk te openen. Werd onze pen door partijschap geleidwij zouden onze stem bij die van ben voegenwelke roepen: geene nieuwe schuldenlastgeene nieuwe leening. Wij gevoelen welk een tooverkracht er fn deze klanken gelegen moet zijn maar wij weten tevens, dat het hier geene leeningen geldt, om noodelooze verspillingen te maken, maar om nuttige werken daar te stellen, die hare waarde vertegenwoordigen die middelijk en onmiddelijk ruime voordeelen aan de schatkist in volgende tijden zullen opbrengen. Wij weten ook, dat de daarstelling dezer werken door eeno hoogere staat kunde bevolen wordt, dan die alleen op de da delijke interessen van het kapitaal ziet. Men wane ook nietdat deze gelden door bet Rijk moer voorgeschoten dan gegevenniets geene renten zouden geven, Die h. v. een kanaal of brug be- kostigt, heeft ook het regt op de sluisgelden en tollen. Als wij dan in gemonde mecnen hierin de Regering te. moeten ondersteunen, dan is het niet hm haar te believen onmiskenbaar nut te bevor deren is meer dan hofgunsthet isomdat wij de gewigtige roeping der journalistiek in dit oogeu- blik levendig gevoelen; bet is eindelijk, omdat wij de staatsinstelling van ons koningschap zooveel liefde toedragen', dat het ons smarten zoude, als de natie in eene schoons verwachting, haar door een koninklijk woord geschonken, zich bedrogen vond. O >k schijnt het aan weinig twijfel onderhevig te zijn, of onze volksvertegenwoordigers zullen onder den invloed der algemeene denkwijze die niet altijd faalten door liet regt begrip der be hoeften van dezen tijd en dit land geleideen voorstel tot openbare wérken ook onder den last eener nieuwe leening aannemen indien dat voor stel van wikkend overleg getuigt, en geene par tijdigheid verraadt die men ook in den nieuwen Minister van Biiinenlandsche Zaken, zooveel wij weten, niet te duchten heeft. De met de gewone Boudtioijnsche bluf aange kondigde platen van Cruickshank hebben wij gezien, doch wij gelooven, dat dezelve, evenmin als het ua die platen vervaardigde drama van den Heer Iz. J. Liondat nut zullen stichten, het welk de Haagsche Uitgever ons wil doen gelooven. De platen zijn voor Engeischen vervaardigd en in Engeland is brood en vleesch en bier zoo goedkoop, dat de mindere klasse het zicil kan aanschaffen, en dus dien prikkel niet noodig heeft, welke de ambachtsman, en de mindere klasse hier 'als hei ware, behoeft. In een landwaar welvaart en bedrijvigheid heerscht.,, waar iederdie werken wil werken kan'en een ordentlijk loon verdienen, zal men de minste dronkaards vinden, terwijl daarentegen in een land, waar men niets dan achteruitgang en werkeloosheid aantreft, do dronkenschap het ■heerschendste is; want lediggang voert tot dezelve. Zelden toch treft men in een huisvader, wiens zaken vooruitgaan een dronkaard aanterwijl men daarentegen in henwiens zaken achteruit gaan de meeste dronkaards vindt. Het is geenszins door platennoch tooneel- voorstullingen, dat het kwaad der dronkenschap gestuit kan worden, in deszelfs hartader moet het worden aangetast, en geheel andere middelen worden aangewend. Die middelen bestaan in het verschaffen van werk om aldus den lediggang te voorkomen, en in eene aanzienlijke vermindering van den prijs der voedzame levensmiddelen brood en vleesch. Indien de ambachtsman voor vier stuiversen minder, een pond vleesch kon bekomen, waarlijk, hij zoude dat geld niet aan sterken drank beste den maar de veel te hooge prijs maakt hem moedelooswant al ontzegt hij zicli ook eenige dagen het gebruik van sterken drank, dan nog is die bezuiniging niet toereikende, om eenmaal 's weeks voor zich en zijn gezin vleesch op tafel te zien. In Nederland heerscht moedeloosheid en is de ambachtsman ter nedergeslagen. Gij zult tot hem zeggen: «drink geenen sterken drank," en hij zal u vragen: «waarom niet?" »Omdat gij uw geld beter besteden kunt.'' »Door het naar den Ontvanger te brengen. Het is beter niets te hebben yoor lieden van onze klasse; want waar niets is, verliest de Keizer zijn regt." «Maar de sterke drank ondermijnt de gezond heid." «Wat raakt mij zulks, wat doen wij met de gezondheideene goede gezondheid is voor ons niet eens goed; want dan heeft men eetlust, en de levensmiddelen zijn duur; en als men dan een slagterswinkel voorbijgaat, en men ziet er het malsche vleesch hangendan wateren de tanden en bedenkt men dan daarbijdat de Schepper het vee tot voedsel voor den mensch bestemd heeft, en men even goed mensch is, als een ander, maar zich van dat voedsel onthouden moet, dan is het om razend om dol te worden." Dat is de taal der moedelooze neerslagtigheid die troostof liever bedwelming, in den drank zoekt. Neem de oorzaak dier neerslagtigheid weg, en hij zal zijne toevlugt niet tot den drank nemen; dat de prijs van het brood en het vleesch ver minderd worde, vrijheid Yan geslagt en gemaal; geeno belasting op het onontbeerlijkste voedsel dat de ambachtsman ondervinde datwanneer hij den drank laat varenhij en zijn gezin brood bekomen kaudan zal de maatschappij minder dronkaards en meer gespierde, moedige, kracht volle mannen tellen. Dit noemen wij de beste wijze om de dronkenschap tegen te gaan, oneindig doelmatiger dan tooneelvoorstellingèn en platen die, hoe groot do indruk ook zijn moge, welke zij op het eerste gezigt bij ons verwekkendoor do gewoontedie indruk geheel en al verliezen en ophouden aan het doelwaartoe zij bestemd xijn te beantwoorden. [Hydra.) Door ien is 't dat do roem Van 't schoonste Land verdween? Wie sloopte 't volksbestaan 't Bestaan van 'tuigenleen? Wie beeft 'tgeloovig volk Miskend en lang bedrogen Wie heeft een roemvol volk Tot 't merg toe uitgezogen Wie was 't, die 't grond'loos Vat (Een kwart eeuw lang bestolen) Vol stopte met het goud Geschraapt uit alle holen, Geronseld uit de beurs Van weezen en van weeuw, Van boer en ambachtsman In de verlichtsto eeuw?—' Wie was het, die eens sprak! «Brengt, trouwe burgerscharen, «Gedwee uw geld en goed «Ten offer op d' altaren «Van 't zinkend vaderland «Dan red Gij 's vorsten eer, «Dan wordt Gij weêr" een volk «Zoo ryk als ooit weleer! «Maar als go halstarrig zijt, «En schudt ge uw beurs niet uit, «Dan wordt nijjn wit een' toet, «Naar 't vorstelijk besluit; «Dan Heem ik met geweid, «Al 't geen ik zai begeeren «Uw siersad, geld en goed, •Ja zelfs hw beste kleeren «Dus burgers van den Staat, «Gehoorzaamd mijne wetten, «Want weet, dat ik beveel «Veel duizend bajonnetten «Daarom als Gij niet vreest - «De magt eens vorsten staf, «Dan is 't met U gedaan, «Dan graaft Gij zelfs uw graf! «Terwijl wij of wel IK «Hoe golven kogels krassen, «Mijn handen in onschuld «In eeuwigheid zal wasschen; «Want die in hermelijn, «In rijken vederdosch «De vorst van 't graf gebiedt, «Heerscht bij de gratie Gods!?» Ja trouw onnoozel volk Wie was hetdie zóó sprak Die U zooveel ontnam En in zijn zakken stak, Die U zooveel beloofde En niets er van vervulde Die U zoo echt hebrecuwsch Met open oogen kulde 1 Die in een korten tijd Uw welvaart heeft verkocht, Uw erfgoed, dat door 't bloed Der vadren is gewrocht.' Die nu Uij moede is Van schatten op te hoopen Het vilmes nederlegd En als een dief gaat loopen Zeg wie is die schavuit Is 'tsoms IUnaldo niet! Neen! die was een bandiet Die d' armen 't hunne liet; Die was in bosch en woud Slechts rijkaards tot een schrik, Maar die u zoo bestal Dat was de groote IK I Dordrecht. Q. Q- I UIT DE HAND TE KOOP Een HOEFJE, onder Noordwellemet 7 bund, 63 roed. 30 el!. BOUW- en WEILAND. Te bevrogen ten kantore van den Notaris J, dk KATER Nz., te Haamstede. Bij J. W A A L E zijn voor do 2044 Koninklijke Nederlandsche Loterij te bekomen Heele en Gedeelten van Loten, in Koop en Huur, De trekking begint op Maandag den 31 Januarij 1848, Ifschoon ei dagblade U- of tien gouvernci irbijgaan tc den vrijge: cr zicli d loon de Zi lig is, oc tevredenhe gelukkiglijl Dge mate Geheel vii iinog oi ïlatl Asm odé |o als aan nden vrij Kicïer van pel ongebi bm,is der voor bi! gepoogde Thans lie ijspraak ,aat ook d iol, die tb "vJad geplaat: Meeltelijk Menie lei dvertenlie i-aarin her bilitique, I iijaal ook g ekomen w 1 Een iedi jwaasheid j lootpn ziel jene geregt een goede Overdekte DRIELINGWAGÏ5N; adres bij den Uitgever dezes. UIT DE HAND TE KOOP! een HUIS, SCHUUR, ERVE en GE- 'smtwms. VOLGEN, staande en gelegen .Weststraat, op het in do dorp Dreischor, vroeger toebehoord hebbende aan Cornelis den Boer en Susanna van der Linde; te bevragen bij C. van der LINDE, te Dreischor. ZIERIKZEETER DRUKKERIJ VAN P. os LOOZE. fever indie fcn raar jjj geplaal Tierikzeescl Lgtbank t< 'aar naar ér hebben eis naar Reeft de re ip eene al icide bekl land geste ot lof vei aak in kv Ynoch overt I de aanzegt ege dat d« ivinciaa! Den vei 'aangevangi zijn, doch zal, zullei

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 2