N. 408, Maandag"20 December f 84' Vierde Jaargang) Kieuwstijdingen. PEN: Half. MIST, ENGELAND. ei'sch eideiihedeii iocli 7.0111I1 tofsclloo ■rtjps terug igu verlor ie voer In ag CO Cli. 1wordt; la, aan i| 5 de li iker in d njde men c'rilfja. n en J. Pi_ en D. Bevc. en G, en A, en M, van n C. BraborJ zierikzeesche VERSCHIJN: Op Maandag en Donderdag, ARONHEMEX9TS-PRXJS TOOK ELKE EDlTIE. Voor 3 maanden Franco per post TO,CO. - 0,70. BUREAU*. ZierikzeeDam, Letl. B, No. 3G0. ADVERTEPJTIEK*. 10 Cent voor eiken regel. Zegelregl voor iedere plaatsing 3o eents. inzending der Advertentie» kan geschieden tel Maandag en Wueusdag voormiddag li ure. VERKRIJGBAAR Bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren er.j Postdirecteuren in dit rijk. Brieven en Ingezonden stukken franco. 9 dito, T. Brugg.. ia.se, i2 van G. <lt UERINS Decern lier et Lige zee pre- staande van dc n32, slaande van do r. taande en leelstraat, staande Schouw. n.° 455. More van i E zal, B. L. hofstede December publiek O BOUT. Yilliams, and An- rij 1845, m man, «lil/ man liortadc- 5e dagen tel ander natuur- 1 krach- amen bij te Goes, ierihzee r F. E. n. als— OVAYS ifkwamo LIJNSE LOOKF. Londen, 15 Dec. Van de 170,000 wevers in ancashire zijn thans slechts 48,000 aan den arbeid. Londen, 1G Dec. Morgen avond zal de nieuwe lostovereenkomst in werking treden, welke ge- ruffen is tusschen het Britsche gouvernement en iiioivl-Amerikatengevolge waarvan gedurende de intermnanden eiken Zaturdag om de veertien jagen, en gedurende de overige maanden dos jaars ken Zaturdag uit Liverpool naar Boston en New ark eeni stoomboot vertrekken zal. Gistiren morgen beeft op den noorder-en idden-spt orweg een groot ongeluk plaats gehad, e goedenntrein, komende van Huil. naar Wake- eld kwam op het station' van Burton aan toen ie posttrein, van York naar Londen, met zulk tenn hevigheid tegen denzelven aanstootte, dat livee wagens waarin zich drie beestenkoopers evondenverpletterd werden. Twee dier koop lieden zijn dadelijk gedood geworden de derde eeft wonden bekomen, welke aan zijn leven duet wanhopen. In llic Catholic Directory voor 1848 komen 3 volgendi opgaven voor. Het geheele getal onmscli Ka-ltolijke kerken en kapellen in Enge- ai.il en Wallis bedraagt 545 in Schotland 85 ovendien nog 22 plaatsen waar godsdienstoefening vordt gehouden. Er zijn 42 kloosters in Engeland, waarvan 12 te Londen, Jn Engeland en Wallis :elt men 737 priesters missionarissen; in Schot land 99. De Bxpret meldtdat er ernstig sprake van is om eei-e belasting op liet gas te leggen van ijs per 1000 vierkante voeten. Volgens de be rekeningen van dit blad zou de slaat hierdoor jaarlijks ps. 2,000 000 winnen e-« zonder iemand cenige schade te doen daar alleen in de hoofd lad e', hare voorsteden zich veertien maatschap pijen bevinden, welke jaarlijks ps. 600,000 zuivere wiujt overhouden, en het niet meer dan billijk i», dat deze ondernemingenwelke allen in een iloeijenden 9t'aat verkeeren en tot nu toe onbelast varen eindelijk ook eens iets tot stijving der ichatkist bijdragen. De staat van zaken in Ierland wordt met ederen dag verwarder en de ijverigste pogingen Ier autoriteiten om er do orde te herstellen ijJen schipbreuk op den onwil der bevolking. In de laatste dagen hebben verscheidene voorname ersclie grondeigenaren, als de markies van Drog- leda, lord Clonbruckenz., die overigens veel unsten bewijzen aan hunne werkliedenen ais uirige Ieren bekend staan dreigende brieveo intvangeii, waarin men hun bcrigtdat zij ver inoord zullen worden, indien zij niet aan dezen if genen giil van den briefschrijver toegeven. B E L G 1 E. Brussel 15 Dcc. De instructie der zaak van ie moordenaars van nrej. Evenepoel en bare beide lienstmaagden is op liet punt van ten einde jebragt te worden. Men sprak in den iaatsten lijd veel van liet waarschijnlijk beslaan van een ierdo persoon die aan den gruwelijkeu moord ileal zoude genomen hebben, en men leidde dit ermoeden namelijk af uit de talrijke verliooren lie men aan Hosseelniettegeostaando zijne vol ledige -bekentenissen steeds laat ondergaan, en uit Ie wijze, waarop men aarzelt om beide misdadigers ,o confronteren. Het schijnt thans echter zeker zijn dat de moord alleen door llosseel en van Jen Plas bedreven is. Zaturdag II. heeft men de kleedingstukkendie beide beschuldigden tijdens de misdaad droegen aan oen scheikundig onderzoek onderworpen, en is men er gemakkelijk in geslaagd om uit dezelve ene groole hoeveelheid bloeds te trekken. NEDERLAND. Zwolle, 15 December. Buiten de Diezerpoort bestaat onder de koemelkers sedert eene reeks van jaren eene Bus tot onderlinge verzekering van <ee. Bij de eerste oprigling had men voorname lijk de kal verziekte der koeijen op het oog gehad, waaraan velen stierven, tengevolge, zoo als men meende, van de spoeling uit de stokerijen. Later breide zich deze Bus uiten vergoedde alle sterf gevallen. De vergoeding werd geregeld voldaan. De gestorven of afgemaakte koe werd in overleg met de Directeuren der Bus ontweid wanneer zij nog kon genuttigd worden, werd zij aan den haak gehangen, doch het vel bleef er aan, tot dat de schatters en keurders er bij geweest waren; daarna werd zij aan stukken gedeeld en onder de leden voor gering geld verkocht. Hierdoor verheugde zich soms een gezin in een stuk vleesch, hetwelk het anders nimmer proefde. Onlangs werd die vreugde vergalddo com mie seri verschenen in den laten avond van jl. zaturdag in do woning van den koemelker Lam- hert Mkulenbelt, in de Duistere Steeg, en be keurden aldaar eene koe, die voor eenige oogeu- blikken was afgemaaktomdat het beest verdacht w«9 van longziekte, terwijl het bij de opening bleek ook werkelijk daaraan geleden te hebben. In stede van de koe in beslag te nemen moest er ƒ25 worden gedeponeerd, terwijl het verder bewerken van het beest eerst na vele moeite werd toegestaan waarna het verkocht is voor f 15. Nu is men wel is waar volgens de Wet vor- pligt eerst het vee te doen schatten alvorens het te doodenmaar waar is hij dergelijke gevallen de schatter zoo spoedig te vinden terwijl dan nog eene zieke koe, al ware de schalier ook aanwe zig, niet bij leven kan geschat worden, ten minsten de schatters hebben zuiks vroeger steeds geweigerd, en het was zoodanig de gewoonte geworden om dezelve aan den zolder hangende te schatten dat het nooit anders door hen werd gedaan. Ware het alzoo van de administratie niet edelmoediger geweest de directeuren vooraf te waarschuwen dat het slagten op deze wijze streed met de be palingen der Wet? De landman denkt bij de sommen, welke llij door hot aanhuilden der long ziekte in deze verzekering moet opbrengenniet zonder wrevel aan 's Kijks Vecfondswaartoe dien wrevel, door hem op deze wijze te plagen ver meerderd (O.) Maria Fredcrika Berkhuisvrouw van Johan Reichenwenende te Kampen, was bij vonnis der Arrondissements-lU'gtbank alhier, van 30 Sept. jl., schuldig verklaard aan aanranding tegen de zeden, door twee jonge dochters, beneden den leeftijd van 21 jaren ten haren huize te Kampen, tot een onzedelijk en oneerbaar gedrag te hebben aangemoedigd en dezelve daartoe mede ten haren huize de gelegenheid te hebben verschaft, en alzoo het zedebedorf en de ongebondenheid dier jonge dochters te hebben bevorderden deswege ver oordeeld tot eene gevangenzetting van 6 maanden, eene geldboete van f 25, met ontzegging van het genot der regten vermeld in art. 335 van het Wet boek van Strafregt, voor den lijd van twee jaren en in de kosten. Tegen dit vonnis was door het openhaar Minis terie en door de veroordeelde appèl aangeteekend, maar het Provinciaal Geregtshuf heeft den 11 dezer dit vonnis, met cenige wijziging in den vorm be krachtigd. 's Graver.hage16 Dcc. Men verzekert, dat de drukke en langdurige kabinetsraden, die in de laatste dagen alhier gehouden zijn, betrekking hebben tot de wijziging in de grondwet, welke, zoo men wil in January aanstaandeaan dg Staten-Generaal zullen worden voorgesteld, 17 Dcc. Ook heden ten 1 ure is er we derom aan het paleis des Konings eene zitting van den kabinetsraad gehouden, welke door Z, M. is gepresideerd en waaraan HH. KK. HH, de Prinsen van Oranje en Frederik hebben deel ge nomen. De bekende zaak van den Redacteur van Asmodeé heeft jl. Woensdag voor den Hoogen Raad gediend. De Proc.-generaal bestreed het arrest van 't Z.-Holl. Hof, waarbij de Heer van Bevervoorde van alle regtsvervolging tu dier zake is ontslagen terwijl Mr. Leon dat arrest in eene uitvoerigs en krachtig' pleitrede verdedigde. Aanstaanden Woensdag zal het openbaar Minis terie conclusie nemen. De eeilijkheid van eenen onbemiddelde» stempelsnijder, heeft, naar men ons uit Amster dam lierigt, dezer dagen aldaar in handen der justilie geleverd den besteller van twee in slaal te gravuren vormen voor nederlandsche vijf-en- twintig-ccntsstukken. ('s Hage N.) Bij een der armbesturen te Groningen was sinds eenigen tijd vermoed, dat bij een huisgezin, waar men gewoon was, in de maandelijksche koliekte, naar den klank te oord eden een stuk zilvergeld te ontvangen, door een' der dienstboden koper geld werd gegeven. Dit vermoeden tot zekerheid gebragt zijnde, verwittigde men het hoofd des huisgeziiis van dit bedrog, dat zonder zijne voorkennis weid gepleegd en bij nader on derzoek bleek het, dat twee dienstboden die lauge jaren in dat zelfde huis hadden gewoond, en die men altijd voor eerlijke en oppassende bedienden had gehouden, niet slechts gedurende eenigen tijd, in stede van een stuk zilvergeld, een cent hadden gegeven, maar reeds sedert drie jaren, zoo als zij bekenden, in stede van 2 stukken zilvergeld, een in de koliekten hadden gestort, en dus gedurende drie achtereenvolgende jaren de helft der gift, nu sedert eenige maanden do geheele gift hadden achtergehouden en daarvoor in de plaats één cent hadden gegeven. Moge dit voorval een waarschuwend voorbeeld voor velen zijnen mogten velen zich daardoor opgewekt gevoelen, om toe te zien, dat de giften die zij voor de armen afzonderenwerkelijk aan diakenen of ko.leklanten worden ter hand gesteld. Zierikzee, 20 December. Bij de tegenwoordige verdiensten, vooral in onze stad is het genoeg be kend hoe in menig huishouden, vader en moeder beide, van den morgen tot den avond werkzaam zijn moetenom hun veelal nog kommervol be staanmet dat hunner kinderen te rekken, hoe zij met zorg eenen «inter tegengaan, en hoe ver schrikkelijk het vooruitzigt is, zoo de dood een der heide zorgenden neg neemt. Dit nu is, helaas! het geval met Antkonie Juyn wiens echtgenoot, Wilhelmina Sckuling gisteren, in den ouderdom van 37 jaren overlijdende, hem 8 kleine kinderen nalaat, waarvan zij de lielhebbeude moeder, de trouwe verzorgster was. Liefdadige Stadgenooten 1 Dat deze hrrlpelooze tot medelijden opwekken mogen; zij verkeeren thans reeds in de diepste armoede; zoo slechts een be trekkelijk zeer gering getal menschenvrienden elk 10 cents wekelijks, al ware het des noods minder, afzonderden nm hun dezen winter bij te staan, dan zouden zij gered zijn. 1 Tot dat einde zal bij hen, waarop thans de hoop van de hulpbehoevenden gevestigd is, een lijstje ter inschrijving worden gepresenteerd; de Hemel zegene deze hun laatste toevlugt met een gunstig gevolg. GEMENGDE BEIUGTEN. Kr wordt in d« residentie ijverig gewerkt aan de echtscheiding van prinses Marianne; de levens- kelk van die edele vrouw is dus ruim met ga! gevuld. Voorwaar, de natie verneemt gebeur te' nissen uit de vorstelijke paleizen, die weinig ge schikt zijn om achting aan te kweekon, Te Deventer heeft een bakker zijne eigene vrouw in den oven gestopt.JIn de ^fgeloopeue week hebben te Bergen op Zoom de leden der Bar me nie het 3ljarig bestaan hunner Sociëteit gevierd De minister van marine heeft, na den onge lukkiger) brand ten strongsten bevolen om niemand op of in den verknoeiden vuurtoren te laten, zon der een permissie - briefje n an den inspecteur der lichten te Brouwershaven. Ook is Mozes als op- zigter bedankt, terwijl er aan de verbrande licht- kaap met sloom wordt gewerkt. Bij der. wester - vuurtoren is een klein torentje gebouwd, dat de naam heeft ontvangen van Verklikkerzoodat er op Schouwen weldra 3 lichten zullen branden. Te Goes staan tegenwoordig 30 woonhuizen ledig, een bewijs dus van vooruitgang; dit weleer zoo bloeijend stadje zal weldra aan Zierikzee gelijk zijn. In dit (Goes) welvarend plaatsje is men bezig om de burgerij van wat prullarium te ontlasten voor de opgcrigte Tombolater tegemoetkoming in een tekort van f 300 voor de spijsuitdeeling alles is welkom, al ware het slechts een koperen vingerhoed. Te Zierikzee zal de soep, als er nog soep gekookt wordt, dit jaar bijzonder lang van nat vallen. Een slecht vooruitzigt voor de man welke gepasseerde week gehuwd is, in een geleenden broek, buishoed en schoenen, want hij heeft, voor hij gehuwd is, zich een grooten soep emmer aangeschaft. Bij gelegenheid dat Ds. de futuur*, II. Dingsdag avond te Middelburg predikte, was de kerk zoo vol, dat het volk tot op de trappen van den predikstoel gekropen was; som migen zelfs meende dat er nog eenigen op den hemel gezeten hebben, Prins Alexander bevindt zich thans goed en wel in Madera en madera in hem. >s in 17 jaren tijds zijn in Frankrijk. 1129 processen tegen de fransche druk pers g .-voerd terwijl 57 dagbladen door de streng heid der regters hebben opgehouden te bestaan. Te Amsterdam zal de Nieuwjaarsdag tot half twaalf als biddag worden beschouwd. In de Groninger Courant van Dingsdag 30 November leest men onder de advertentiën, de volgende: De ondergetcekende, wier man op den avond van den 28 Junij j!,, door eenen kogel werd gewond waardoor, een paar dagen later, hem het been moest worden afgezet, aan welker gevolgen hij kort daarop, (terwijl de ondergetcekende in het kraambed lag,) is overleden, sedert dien tijd het beroep baars man-;, het rondventen van fruitwaren uitoefenendeneemt bij deze de vrijheid, zich vriendelijk in de gunst barer geachte stadgenooten aan te bevelen. Zij is steeds voorzien van al die fruitwaren welke het jaargetijde oplevert, en zal zich beij verenom in alle doelen, zich de begunstiging, die zij tot het onderhoud van haar en hare drie hulpelooze kinderen zoo dringend behoeft, volkomen waardig te toonen. Wed. S. M. vak CLEEF, Op de Nieuws ladtusselleu. de Folkinger- slraal en School halm. Ziedaar eene advertentiewaarover de Regering van schaamte bioozen moestmaar, helaas! de blos is haar vreemd; want ware zulks niet het geval, dan /.oude de hitte van den bios der schaamte haar reeds lang hebben verteerd. Indien de Regering zich in gemoede afvraagt of er, bij gelegenheid der broodonlusten gcene te strenge maatregelen genomen zijn, zal zij volmon dig ja «meten antwoorden, en nogtans is er niets door haar aangewend geworden, om de nageble ven© betrekkingen der sïagtoÜers dier al te strenge maatregelen ten minste in zoo verre de Begering hiertoe in slaat is, voor die verliezen, waarvan zij, do Begering namelijk, de oorzaak is, schade loos te stellen. Zijn er te Groningen en Leeuwarden dan geene echtgenootcn gevallen die geheel onschuldig aan het oproer waren, zijn cr geen weduwen en wee zen gemaakt gewordendoor het geweer vari Ne derlandsche soldaten, op de borsten hunner mede-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1