407. Donderdag16 December Vierde Jaargang) i\T sen wstij dingen NEDERLAND. Verscheidenheden. HET VADERLAND. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VERSCHIJN: Op Maandag cn Donderdag. ABGNNEMENTS-PRIJS VOOR ELKE EDITIE. Voor 3 maanden Franco per post f 0,60. - 0,70. BUREAU: ZierilueeDam Lett. B No. 360. ADVERTENTIES: 10 Ceut voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 3ö cents. De inzending der Ad verten tien kan geschieden i M.iaudag en Woensdag voormiddag li ure. VERKRIJGBAAR den Uitgever hij alle Boekhandelaren eu Postdirecteuren in dit rijk. Brieven en Ingezonden stukken franco. 1647. ENGELAND. Londen, 9 Dec. De sterfte in deze hoofdstad is in de jongst ofgcloopene week schrikbarend toegenomen. Het getal gestorvene beliep 2454, dat is namelijk 1131 ineer dan het cijfer der ge borenen en 1408 meer dan het wekelijksehe ge middelde getal der vijf laatste najaren. De sterf gevallen, veroorzaakt door borstziekten, beloopt 994 cn de epidemische zieken leveren het drie dubbele gelal op van het gewone gemiddeld getal. Uit Manchester schiijft mendat eene groote spinnerij uit die stad hare betaling gestaakt heeft. Londen, den II Dec. LI. Maandag heeft er te Edinburg en omstreken van deze stad een hevige Storm gewoedwelke veel schade heeft veroor zaakt. Vooral te Newhaven moet de storm vele vei o oeslingen hebben aangerigt49 visschers pin kt» zijn aldaar stukgeslagen en een 30tal is zwaar beschadigd. Do g"hen sloegen zelfs over den spoor weg lo-scheii Kdiuburg en G'anion. Deze storm beeft ziclt ook te Cnek-nzie, Port SetonPrestun- pans en Berwick doen gevoelen. FRANKRIJ t Parijs, 10 Dec. Volgens de fransche dagbladen is er sprake van den afstand door Holland aan F.ni.kiijkvan liet gedeelte van het eiland Sl. Martin, hij Guadeloupe, aan eerstgeineld land to: In bourende. DL'ITSCHLAND. St. Petersburg, 20 Nov. Het gouvernement Sa- ratovv werd in den afgeloopen zomer, in een zeer h""gen graad door de cbolera bezocltt. De hitte was daar, van de tweede helft van Julij tot het ii.iili'ti-'n van September, buitengewoon sterk en onv'ridraaglijk. De cholera vertoonde zich hier liet eerst den 23"*" Aug. in de stad en duurde lot 21 Sept. Niet alleen menschun werden door haaf aangetast, maar ook Huisdieren, ais katten, boenders, duiven, varkens, enz. Volgens berigten uit Dublin van den 7den, zijn in verscheidene deden van de graafschappen TippvraryLimerick, Clare Roscommon en Long ford alle pogingen tot het doen betalen van de renten en den taks der armen vruchteloos geweest wegens den schrik die aldaar hecrscht en daar de kwaadwilligen dit eene zeer voordeeiige gesteld heid voor ziclt vinden schijnen zij voornemens te zijn die zoolang mogelijk te doen voortduren wanneer er geen einde komt aan het straffeloos laten der moordaanslagen bedreigingen en ge wapende ondernemingen. In diize distiicten kunnen de grondeigenaars en hunne agenten niet van de eene naar de andere plaats gaan dan over dag en onder goed geleide. Des nachts worden hunne woningen bewaakt als of ze belegerd waren. Buiten dien hebben velen van hen eene schuilplaats ge zocht te Dublinwervvaarts zij al hunne kost baarheden gebragt hebben. Te Berlijn zijn dezer dagen, eindelijk, on derscheidene geheime speelbanken ontdektnadat deze reeds vele fainiiién in ellende gestort hadden. Talrijke geluksridders zijn daarbij op heeterdaad betrapt geworden. Assen, 3 December. De afschuwelijke misdadig ster Hendrikie Geerts Mcilofs Doelen, die door liet hof van Drenthe, wegens vergiftiging, ter dood veroordeeld was, dicli door Z. M. den Koning in zoo verre genade heeft bekomen, dat die straf veranlletd is in teprönksteiling 'op een schavot, niet den strop om den hals, aan de galg vast gemaakt, cn eene tuchthuisstraf van 29 jaren, jici ft gi-toren middag do haar opgeiegde 'sci'iayot- slfaf ondergaan ter aanschouwing van eene talrijke menigte. De veroordeelde is CO jaren 'oud; zij heeft een vouikoinuti, dat ieder met walging en afschuw moet vervullen en waarop het zegel der misdaad schijnt te zijn uitgedrukt; niet dm met veel moeite scheen zij voort te kunnen komen om de plaats der schande te betreden. Of deze straf op haar, die twee menschen welke haar nimmer eenig leed hadden gedaan cn volgens eigene bekentenisook haren man door vergiftiging van het leven beroofd heeft, eenigen indruk ge maakt hebbe, wagen wij niet te beslissen. Wij hopen, dat zij hare misdaad zal leeren inzien en vergiffenis afsmeeken van Hem, bij wien zelfs voor de zwaarste misdaden vergeving is te vinden. Leerdam, 11 Dec. In oen nacht tusschen Don derdag en Vrijdag jlis er hij den landbouwer A. de V.., wonende te Zijderveld, een biotale diefstal gepleegd. Na het openbreken van het kel derraam, heelt men een gruoten pot, welke tot vervoer ongeschikt was, in stukken geslagen het daarin zijnde vet on vele andere eetwaren medege nomen, ra alvorens circa eene (lesch jenever te hebben uitgedronken. In denzelfden nacht heeft men ook bij zekeren H. 't L..., te Zijderveld, door inbraak in den kelder, vele levensmiddelen geroofd. Tut heden zijn de daders onbekend. Nijmegen, 11 Dec- Gisteren avond had een der oudste knechts van den heer van der Heiden, ge naamd A. Hyesen oud 72 jaren het ongeluk in een van de louikuipen te vallen, waarin twee voet kalkwater stond; heden morgen vond men hem dood in dezelve. Men vermoedt, dat hij na het licht te hebben uitgedoofd, door de duis ternis te ver geloopen is, en aldus een ongelukkig einde heeft gevonden. Helder 8 Dec. Men deelt ons mede dat de Itedder druk aan eene herziening der grondwet arbeidt. Men zegt dat het getal leden der tweede kamer vermeerderd zal worden b. v. Drenthe twee leden enz. Ook wil men dat art. 59 over liet bestuur der koloniën eene wijziging zal on dergaan. De tweede kamer der Staten-Geueraal zou het regt van amendement binnen de grenzen van het ontwerp verkrijgen. Hare onontbind baarheid zou blijven bestaan en daaruit mag men afleiden dat ook niet aan meer regtstreelssche ver kiezing gedacht wordt. Een en ander hangt toch noodzakelijk zatnen. Men meldt uit Antwerpen het volgende Dezer dagen gaf een jong meisje het voor beeld van eene der zeldzaamste zelfopofferingen, hetwelk niet onvermeld mag gelaten worden. Zie hier hoe zulks door een ooggetuige wordt ver haald; Een arm meisje, van 18 jaren, werd in de fabrijk van Lotje vastgegrepen door eenen draai boom zij draaide er driemaal mede rond tel kens gekneld tusschen den boom en de muur die slechts eene tusschenruimte van één voet op levert. Zonder de tegenwoordigheid van geest, den moed en de zelfopoffering van eene barer gezellinnen, Lagrange, zonder dat kind hetwelk met de eene hand hare vriendin aan het mechaniek betwiste en met de andere het getouw wegstiet; zonder hare hopelooze aanmoedigingen want zij begreep het gevaar waaraan zij beiden blootgesteld waren, zouden zij duizendmaal vermorzeld geweest zijn schep moedriep zij haar toeik zal u niet loslaten als gij sterft, zal ik mede sterven] De wetklieden waren zoo verschrikt, dat zij niet nader durfden komen, en de meesterknecht moest al zijne magt aanwenden om het wiel stil te krijgen en het ongelukkige meisje te redden. Haar schrik en aandoening was zoo grootdat zij de stukken vleesch niet zag welke aan den draai boom vastgehecht bleven. Zij is gelukkig niet veibrijzeid ofschoon lure wonden en smarten ernslig zijn. Wat lure jonge vriendin betreft, zij meent niets buitengewoons verligt te hebben en is groolelijks verbaasd Wegens de bcwondeting welke zij gaande maakt.'' GEHEUGDE BEUIGTEiW Bij'koninklijk besluit van den 24 November jl. n.° 7G, is aan de onnoemelijk rijke A.J. li. baron. nesse van Pallandt tot Eerde, wed. van II. van Marie, in leven ontvanger der in— en uit gaande regten en acc jnsen en etitrepn'.enr te De venter, maar eventjes een pensioen verleend van f 114211! Een' G-iieraals'.vediiwe heeft slechts aanspraak op f 500 uit he! iveduwnfunds. Mevrouw van Marle heelt luar spebleduiijen uit dót fonds nu nog op den koop toe! Zo ziet ine» waar het geld blijft, den armen burger op de hemeltergend - ste wijze afgeoerst! Miar de lieve Fioris, de ridder van Sint Jori-, logeeït ook jaarlijks op Ekkde! Begrepen? !>e weduwe van den Com mies der Belastingen Br'-oat" O.nmennabij Eerde, heeft een p.msiuentjen gekregen dat ziel) God erbarmt. En waarom O uilat Breebin vroeger tijd als gekke piunsvuveene zameuzwe— ring tegen het leven van Oranje ontdekte en ver ijdelde, en zich daardoor een doodvonnis, ge tee kend door den vader van Fioris, op den hals haalde!.. De groote advokaat Meijerzijn geloofs genoot, redde den Oranjeaanhangeling nog van den. stropHiJ is er met een geesseting afgekomen! Krijgen de kinderen of kleinkinderen van den braven Generaal maiquis de Thouars, die bij de affaire van Warwick den gewezer. koning helleven redde, en aan wiens onomkoopbare trouw en hel dendapperheid het ondankbaar vaderland zooveel was verpligt, óók pensioen Vraag dit» lieve, lezorl aan den direkteur der bedelaarsslerkte OjiaiER- schans, waarin reeds kleinkinderen van den groeten Veldheer zijn opgenomen 1Woerden! fort B.ith! Wie dus zijn eed vergat, diens kinderen, (wie zou 't hinderen?) bekomen slechts de posten, die 't Land miljoenen kosten 1 Buiten de publieke gebouwen, waren le Middelburg, op 's konings verjaardag, nog met vlaggen versierd de woningen van hen die met het bloedgeld des burgers schit teren.— Ook zijn de kaal geschorene grijsaards welke als groote kinderen i.i de Armen-Gestichten worden verpleegd op den aan de kinderen gewijden St. Nicolaasdag getraclecrd geworden op krente- brood met gehakt vleesch. Aldaar heeft de zoon van een lijkdienaar, welke bij een' hoerebaas wiens wederhelft ter aarde moest bezorgd worden zijnen vader kwam recommanderen lot antwoord ge kregen: Neen vriendjeilc helt aan wosn vader nooit ecnige verptigting gehad dus ik heh dit voor deeltje aan eene. vaste kalant van mij gegund want je begrijpt weldal den eenen ran den anderen moet bestaanl" In den nacht van ll op 12 December is te Surouskerke gestrand de groote Zeeroover, die de stroome.i sedert lang aldaar heeft onveilig gemaakt. Velen hebben daar over een Te Dètim aangeheven. De armoede i9 in eenige Streken van Gallieiön zoo groot, dal in verscheidene gemeenten de hullen uitgestorven zijn en ledig staan. E-rgineren is uit de ge meente Dreischor eene vrouw i;i de Stad gekomen, om eene waarzegster te k »men raadplegen wegens een tienguldenstuk dat bij haar uit het kabinet gestolen is. Men /egt dat /ij, voor een bagitel geld, zoo duidelijk is ingelicht geworden op welke wijs, hoe en door wien den diefstal is gep leegd dat er nog maai één keer kaartloggeu voor vereischt wordt, en den dief/al in persoon voor haar staan. Het Vaderland, o! wolk eene opwekking ver wekt die naam niet bij ieder, die het wel met zijn geboorteland meent. Oak wij, wij g woelden eenen heiligen gloed in ons ontbranden, toen wij dien naam hoorden, ook wij hadden vroeger alle eerbied voor dien naam. Thans het Nederlandse!)» Vaderland te hoorei) noemen, bedroeftontmoedigt. Vroeger waren wij trotsrh Nederlanders te zij», thans schamen wij ons dien naam. Ooze buitenland»:!») naburen, die vroeger ontzag en eerbied voor onze vlag en voor onzen naam betoonde», trekken tegenwoordig met minachting de lip op voor dozeiven. Vroeger was Nederland gelukkig, thans is het rampzalig; vroeger rijk e» weelderig, thans uitgemergeld door belasting en ter nedergeslagen. Wat is er tegen woordig van ile vroeger ronde, moedige Nederlanders geworden? Het valt hard het te moeten zeggen, maar hel is. helaasmaar al te waar: De Ne derlanders zijn slaven van eenige heers.:!]- e» •raalzuchtigen. De vroeger moedige Nederlander is thans een lafhar tige, die ziel) met voeten laat treden, zonder moed of lust te betooncn zich daartegen te verzetten. De Nederlander vroege) een handelend wezenis thans eene speelpop, ia de hand va» eenige weinigenwelke met hem omspringen naar begeeren, zonder dat de zoetsap pige, gevoellooze Nederlander in het minst zich toont te zijn een handelend wezen met eigenen vrij-n wil, en geen weèrlooze slaaf. De Neder landers zijn een ellendig, verbasterd kioost va» brave, manhaftc vaderen. Helaas 1 waarom die vaderen niet nagevolgd? Hebben wij de kracht van vroeger verloren, door onze vijandschap met onze zuidelijke broeders, om vreemden te dwingen Wij zij» sterk genoeg om de inwendige, veel g: - vaailijker dwingelanden te weren. Waarom die vaderen niet nagevolgd in hunne zucht tot vrij heid en in hunnen haat tot overheerschingï Neen! de tegenwoordige Nederlander stelt zich tevreden met de roem dor vaderen te bewonderenja I de meeslen nog denken er hunne eer in te vinden, zulke vaderen gelrad te hebben. Het is waar men mag op zulke vaderen bogen, doch lafaards, nier voorzaten dapper waren, zijn tienwerf ver achtelijker dan laffe zonen van laffe ouders. Het Vaderland zinkt, ieder gevoelt en ziet het, en nog heeft niemand den moed de handen uit de mouw te steken cn eene poging tot behoud van hetzelve aan te wenden. Diegene, die de Natie verkoos tot hunne Ver tegenwoordigers, tot de verdedigers van hunne regten, tot de bewakers voor liuune belangen en goederen zijn voor liet meereudeel lage Minis— terdienaars, die limine h.ilige roeping verzakende, zich laten verleiden tot de zijde der onderdrukkers. Wij zeggen het meereudeelwant wij behoeven, G d zij dank', niet te zeggen, allen. Neen' er rijn er nog, die hunne volle kracht tot 's Lands li iI aanwenden, doch wat vermogen die weinigen tegen eene zoo groote meerderheid? Heil, driewerf heil die waaltere verdedigers van 's Volks regten, die door gnomen |>"St of door gee.i eerekruis zich laten omkuopen. Zij ontvangen wel geene hooge gunstendoch de achting hunner medeburgers strekt hen tot loon. Dn oogen der naburen staren met vlammende blikken op Nederlands bezittingen, waarvoor het voorgeslacht bloed en leve i opgeuff-rd heeft, zonder dat do Natie eenen droppel bloed schijnt veil te hebben dit te voorkomen; dit is waarheid. Of zoekt Engeland zich niet langzamerhand meester te maken van onze Koloniën, onder het ellendig voorgeven, dat dezelve niet goed geregeerd'worden. Wal nu het goede regeren betreft, lu.t liet ons niet daa'over meer te zeggen. Wij weten, hoe wij geregeerd worden, en dat is gen eg om daar- tiii af te leiden, dal. indien het bestuur des Luids slecht ia, hoe zal dan dat der koloniën zijn? Nederlander! opent de oogen eer het lo laat is zoekt hel voetspoor uwer dappere vaderen ta volgen en duldt niet, dat uw Vadelaud door eenige mannen verspild wordt, daar gij de magt hebt dit tegen te gaan. Thans zijl gij ongelukkig, dewijl gij magt en aanzien van vioeger verloren hebt, maar eindeloos rampzalig zult gij zijn, in dien gij het zoo verte laat komen, dat gij ook uwen naam en uw Vaderland verliest. Gad geve, dat Nederland bevv ard moge blijven voor ecu lot als dat van Polen. De Polen, dal beklagenswaardige, diep onge lukkige Vulk zochten hun Vaderland te bevrijden van een vreemd en drukkend juk doch verloren hierdoor vrijhei!, Vaderland en naam. Ook gij zult hetzelfde verliezen door een laffe laanvvhar- tigheiden dan zijn wij, Nederlanders, diep te ocrach enterwijl de Polen te bekingen zij», Hydra

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1