4847. GELf mmmw regering. Maandag, 1 November Vierde Jaargang 594. WENKEN IE1T. NOORD-AMERIKA en en Zal N ieu wstij dingen ENGELAND. DUITSCRLAND. FRANKRIJK. NEDERLAND. ■sehiedenrfe A met die vJ ooijing vent its zelve,, J U7. GKRST. 6,4»;i/" 6, i. - v6,30:t- (5. ,»0- 6,20 h 6, i. - (5»,00«V ft,) HAVKRr. ƒ3,48 »/4 ,w.-240 fc i'knvp.p ÏR» ZIERIkZKKSCHE MllWSIIODE. VERSCHIJNT: Op Maandag en Donderdag. ABONNEMENTS-PRIJS VOOR ELKE EDITIE. Voor 3 maanden. f 0,60. Franco per post0,70. BUREAU: ZierikzeeDamLett. B No. 360. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maaudag cu Woensdag voormiddag '11 ure. VERKRIJGBAAR: Bij den Uitgeverbij alle Boekhandelaren el) Postdirecteuren in dit rijk. Brieven en Ingezonden stukken franco. füt - IS a - 19 a: - 1»; al - 21 af - IC a -- 14 a UIT DE GESCHIEDENIS. brengt door iti iden, dat hij IITI'. IJ DE ;ee ia aangest lm) neemt hij een ieders file bedienin r. van SLUIS. kunnen hezoi lis hij J. Verstj 'ieriltzee; hij vfi ic en (les niorj sook op Ding-i met den v rad en twee ure. aangeboden bruikte bevnjg JS, te Ijzend^ zAN, van LONDEN iek, (lat hij zal zijn tot lieuice Logement hits tot liet IvUNST-TANll| it een geheel itsel; als nok UODF.LEKEN Mineraal die los zijn geene Wortel! te worden, er jaar 10. an zijnentwege ar is alleen ie f n aan bovengen Vervolg van n.' 388.) V. Toen in den Spaanschen tijd het toen maals zoo energieke (thans zoo flaauwe) volk van Nederland, den ovennoedigen Phi lips van Spanje, den wettigen vorst, zijnen .scepter in hel.gezigt wierp, toen geschiedde rlit niet omdat die vorst Philips II heette, of omdat hij uit een Oostenrijks huis was gesproten, of omdat hij koning van Spanje was; neen, het was omdat hij zijne magt zijne bevoegdheid te buiteu ging, omdat hij de regteu van de Nederlandsche Natie .krenkte, omdat hij, bij voorbeeld, de Natie te veel belastingen liet betalen, de vrije drukpers vervolgde, zijne gunstelingen met ■eereambten en goederen overlaadde, en de ïest van het volk ouder druk en armoede liet versmachten. He prins van OranjeWillem I, was toen "en <1er st.misdienaren van Philips, en gaf man liet verdrukte volk het voorbeeld van ■opstand legen zijnen koning. En hij had regt. Zie hier de woorden waarmede hij zijne en des volks handelwijze verdedigde: Het is 'aan ieder wijze niet onbekend, dat de vorsten eerst met eene algemeene toe stemming des volksdoor gonst des volks, en om df.n wille f()m het not) des volks Zijn aangestelddal wanneer zij zich vergrijpen de zorgdie ze aan hel algemeene welzijn schuldig zijn tot hun eigen bijzonder belang besleden, het oordeel en de wraak aan het -volkblijft aanbevolen. Wie mogt twijfelen of Willem Iprins van Oranje, roemrijke voorzaat van onzen legenwoordigen koning, deze woorden sprak, nj sla op den geloofwaardigeu de Groot INederlandsche jaarboeken,, hl. 75. iets over den toestand der vrije staten van iZING VAN INV IN DE MAAG Vervolg van n.' 382.) II IS MA All Wij hebben beloofd ten slotte iets te zeggen Hollow over de ontwikkeling der Amerikaansche Nijverheid, 0 en voldoen bij deze aan dit verzoek, ck-lane n. Zoo men verschil vindt in onze opgaven en dat durende IS mal wa[ men j„ ve|e boeken best, dan komt dit door en uit dezelve. jat wy van nieuwste be-igten hebben gebruik Het was in dien Ygemaakt, wat bij weinige bieken het geval is. op al de zieke i f Wij zullen met de middenn van vervoer be- een volkomen r finnen en wel met de nieuwst», namelijk stoom- ib«oten. Voor 1803 zijn in N.-imerika de stoom- imptant te bekomt ibenten door Fulton uitgevonden (iits dat vele onzer !NNE, Apot'. te(jleztrs zeker niet weten) en in '803 geschiedde mi Zoon te In qde «erste proefvaart tusschen New—York en Alba- bij den Heer I ;nyin 1807 legde Fulton eene gengelde stoom— te Rotterdam. )boot-]ienst aan en sedert dien tijd 2jn in Noord- 244, HOLLOW Amerka ruim 2000 stoombooten gebmwd. De booten thans nog aan de vaart (ver beven 1000), 'hebben te zamen 100,000 ned. schepea inhoud den l"en Maart, ,en ruin 6),000 paardenkrachten. (g-lv 11 0C 'n 1815 voer eene stoomboot op de groot. meeren HEPE te Noorl l'" 1839 reeds 61. De vaart kost gemidd ld voor uren afstands, met de kost er bij f 5; bij voorbeeld van Buffalo naar Chicago (1000 Engelsche mijlen ver) f 50, met alle levensbehoeften. De jonge staat Ohiowaar al onze landverhuizers heen gaanheeft meer stoombooten dan geheel Frankrijk, en op het Erie-meer, waaraan de ons zoo goed bij naam bekende stad Cleveland ligt, varen zoo veel stoombooten als op de Mid- dellandsche Zee, waaraan Spanje, Frankrijk, Italië Griekenland, Turkije, Egypte en de Barbarijsche Staten met Algiers liggen. Op de twee groote rivieren Ohio en Missisippi varen thans alleen in het geheel ruim 800 stoom booten. In het eene jaar 1845 zijn daar 108 stoombooten van 50,000 ton inhoud gebouwd. De Amerikaansche stoombooten zijn verbazend groot, in vergelijking der onzen, hebben meestal drie verdiepingen boven elkanderen tot 400 bedden aan boord. Zij varen intusschen zoo snel dat de reis van New-Orleans naar Pitsburg, die vroeger heen en weer 6 maanden duurde, thans in 8 dagen gedaan wordt. Wat de vaarten en kanalen betreft, geen land ter wereld overtreft hierin Amerika. Alle gegra- vene kanalen op te geven is volstrekt ondoenlijk, en wij zullen slechts aanmerken dat Amerika in verhouding tot de bevolking, 4 maal meer ka nalen heeft dan Holland, Frankrijk en Engeland. Een der voornaamste is het in 1817 begonnen en in 1825 geëindigde. Een kanaal dat 25 mil- lioeuen gulden kostemeer dan 100 uren lang is, en een reuzenwerk kan genoemd worden, daar het langste kanaal in Europa (dat van Lan- guedoc) slechts 40 uren lang is. In 1835 had het reeds aan sluisgeld en van de doorvarende schepen (200 eiken dag) opgebragt 37 millioenen, én dit bedroeg spoedig het dubbele van de kosten van aanleg. De kleine staat New-York, die uit eigene middelen het langste kanaal der aarde had gegra ven is al dus voortgegaan en bezit nu meer dan 300 uren aan kanaal lengten met meer dan 600 slui zen waarlangs jaarlijks voor bijna 400 mill, aan goederen wordt vervoerd, en door de schepen gemid deld 6 mill. guld. tolregten betaald. De kanalen bren gen aan de geldschieters 8 proc. interest op. Meer dan 1000 uren zijn in de Vereenigde Staten vol tooid, waarvan 300 in den voor ons zoo belang- rjjken staat Ohio. De straatwegen op te geven is ondoenlijker dan de kanalen, duizende uren straatweg verbinden alom alle steden en dorpen van eenige beteekenis, en een Nederlander, en vooral een Zeeuwdie Noord-Amerika eens gezien heeft en dan in zijn vaderland terug komt, schaamt zich over den ellendigen toestand van zoo vele wegen in een land dat zich beschaafd noemt, maar nog wel een lesje mogt nemen bij de vrije Amerikanen om te leeren hoe men eigenlijk het algemeen welzijn bevorde ren moet en bevorderen kan. Weet gij, lezer, waartoe men zich bij ons de meeste moeite geeft, waarmede de meeste amb tenaren ja bijna allen zich bezig houden wat bij onze regering, bij onze grooten de hoofdzaak is, waarop alle administratiën, van wat soort ook, in ons land ten slotte neerkomen Och ja, gij weet het, lezergij voelt het in uwen zak, sommigen uwer, helaas! zelfs in de maag, Ik behoef het u dus niet te zeggen. In onze gemengde berigten van II. Donderdag 28 Oct., N.° 393, wordt er twijfel geopperd aan het al of niet bestaan eener policie te dezer stede, Eenige ingezetenen, niet in de schamele achter buurt, maar op de oude haven woonachtig, schij nen door hunne klagten aan derdens, over het zoogenaamde beldeurtje spelen, in dien twijfel te deelen ofschoon wij hun verzekeren kunnen dat er policie-agenten bestaandie bezoldigd worden. In hoeverre echter het reglement op de policie voorziet, om die laffe aardigheid als onstrafbaar te beschouwen, is ons onbekend; wij meenen nogtans, hoe ongeroepen om als uitleggérs van hetzelve op te tredenhet er voor Te mogen houden, dat het medenemen van huisdeurbellen, in de termen valt van straatschenderij, gelijk staande aan het inslaan van glazen behalve nog de schrik die dusdanig woest en verontrustend geluidbij de niets kwaads vermoedende huis- genooten kan doen ontstaan, zonder dat de dader berekent, of zich bekommert, of er zieken kunnen zijn, aan welke dien schok gevaarlijke gevolgen zou kunnen veroorzaken. Wij houden de ons ter ooren gekomen klagten belangrijk genoeg, om door ons blad te worden medegedeeld, ten einde de agenten der policie wakker te maken, en van hun werkelijk bestaan in deze stad te doen blijken door zich daar te doen vinden, waar zij de rust en veiligheid der Burgeren bevorderen, wezenlijk nut stichten en aan hunne verpligting beantwoorden kunnen in stede van bun nen tijd misschien op onnuttigeof doellooze plaatsen door te brengendaarbij den wensch voegende dat zij gedurende de aanstaande winteravonden be wijzen leveren van hunnen moed, om in dezen, zonder aanzien des persoons, te werk te gaan, of oogluikend jonge heertjes uit den zoogenaamden fatsoenlijken stand te sparen. Londen, 28 Oct. In den Courier des Etats ünis van 5 October vindt men de volgende be rigten uit Yucatan: Het schoenerschip Atrevida heeft te Nieuw- Orleans berigten aangebragt van Merida tot 16, en van Campêche tot 19 September. De opstand der Indianen was nog niet onderdruktin weêrwil der krachtdadige maatregelen, die door het volk eu de regering waren genomen. De opstandelingen vlugtteo voor de troepen die hen vervolgden eo hielden zich in iederen rancho niet langer op dan Boodig wasom de inwoners te vermoorden en de huizen te plunderen. De dagbladen van Yucatan zijn opgevuld met verslagen nopens de ijzing wekkende tooneelendie de blanke bevolking be angst en in droefheid gedompeld hebben. Er zijn vele maatregelen in het werk gesteld om de burgers te vereenigeu ter gezamentlijke verdediging van hunne zaak. Londen, 25 Oct. De Times eindigt een hoogst zwaarmoedig tafereeldat hij van Eogelands toe stand ophangt, aldus: Engeland is thans in het geval van iemand dieal zijne vaste goederen reeds bezwaard hebbende, thans gelden tegen woeker-interest moet opnemen en wiens vroegere verbindtenissen hem evenwel verhinderen zich in eens zoodanig te bekrimpen als noodig zou zijn om zich niet verder in schul den te steken. De Engelsche r.atie verkeert thans volkomen in dit geval. Te midden van groote ondernemingen en van zware verbindtenissen voelt het zich door geldgebrek daarin gestremdhet kan ze niet voortzetten, het kan er evenmin van afzien De slotsom is dezede natie is arm allen zijn verarmd ieder moet dit dragen zoo goed hij kan; de ongelukkigste moet overgelaten worden aan het lot, waaruit hij onmogelijk te redden iszonder anderen in zijne plaats in even diepe ellende te dompelen. De hulp die men aan de eene klasse zou willen toebrengenzou de andere bederven. Laatstl. Zaturdag heeft te Birmingham eene vrouwdie vroeger in goede omstandigheden moet hebben verkeerd doch na het overlijden van haren man eene winkelnering had begonnen, waarschijnlijk in eene vlaag van krankzinnigheid hare vier kinde ren den hals afgesneden en ook zichzelve eeoe zoodanige wonde toegebragt, dat men aan haar behoud wanhoopt. Te Trebisonde woedt voortdurend de cholera. Van 18 tot 23 Sept. waren 600 slagtoffers be zweken. De geheele kuststreek van de provincie was er door aangetast. De stad Trebisonde telt 40,000 inwoners; 32,000 hadden, bij de uitbar sting van de ziekte, de stad verlaten, cn van de 8000, die er gebleven waren, zijn 3000 aange tast en 1000 bezweken. Parijs, 26 Oct. In de Gazette des Hospitaux komt een geval voor, waarin de zwavel-ether met goed gevolg is aangewend bij een aanval van cholera. De heer Bruno Taronchirurgijn-majoor in het Turksche leger en oud-inspecteur der ge neeskundige dienst in Bulgarije, enz., was genees» heer te Marseille toen de cholera daar voor de tweede maal in 1837 uitbrak. Dewijl hij zich geheel wijdde aan het oppassen zijner patiënten en zijne dienst in het hospitaalwerd hij eindelijk zelf door de ziekte aangetast, waarvan zich reeds alle verschijnselen voordeden. Het was middernacht toen hem eensklaps eene koude over het geheele ligchaam beving, waarop overvloedige brakingen van eene witte stof, alsmede klam zweet volgden. Een uur later kwamen hierbij nog hevige kramp pijnen in de buikstreek. De lijder was geheel alleenzijne familie had de stad verlaten om de ziekte te ontwijken; geen bediende was er om hulp te bieden. Daar hij geene geneesmiddelen bij de hand hadgreep hij eene groote üesch zwavel-etherdie zich in de kamer bevond en waaruit hij lang en herhaaldelijk rook. Zijne beiemmerde ademhaling werd terstond vrijer, en hij gevoelde zich merkelijk beter. De afmattende kilheidwaaraan hij leedwerd vervangen door een zacht en warm zweet. Weldra viel hij in een diepen slaap, waaruit hij onder het gevoel eener groote zwakheid ontwaakte. De volgende dagen had hij nog brakingen van eene zwartach tige stof, langzamerhand keerden zijne krachten terug en eindelijk verrees hijgeheel hersteld van het ziekbed. De heer Taron meldt, dat hij zijn herstel toe schreef aan eene buitengewone werking der natuur, dewijl hij niet dacht aan de etber, wier groote krachten hij nog niet kende. Het is jammer, dat dit geval het eenige bekend gewordene is, maar het is belangrijk genoeg om er de aandacht van deskundigen op te vestigen. BELGIË. Te Brussel woont eene familie van het eiland Otaheite. Het is niets meer of minder dan een Prins van den bloede, met zijne vrouw en een kindwien de politieke veranderingen uit zijn vaderland verdreven en aan de grootste ellende ten prooi gegeven hebben. De zwarte Prins be vindt zich op dit oogenblik in de gevangenis, we gens schulden en de ongelukkige Prinses is voor de tweede maal te Brussel bevallen. De groote ellende van deze vorstelijke familie verdiende wel eenige ondersteuning. Zwolle, 29 October. Een voormalig stadgenoot uit de klasse der ambachtsliedendie voorleden jaar, om volslagen gebrek aan werk, naar Noord-Amerika verhuisd is, en in December te Baltimore aankwam, schrijft, dat hij in die stad, ofschoon er veel gebouwd werd, niet dadelijk werk kon bekomenwijl hij geen' Engelsch ver stond zoodat hij op al zijne aanzoeken ten ant woord kreeg: «wy onderstend nottink!" Maar spoedig kwam hem een landgenoot, een Vries van afkomst, opzoeken, die op een afstand van vijf uren vau Baltimore aan den spoorweg naar Was hington woonde, en hem uitnoodigde in zijne buurt te komen wonen, waar werk genoeg te krijgen was, en hij intusschen tijd zou hebben om het Engelsch aan te leeren. Aan deze uitnoodi- ging werd voldaan en hij kreeg met zijn gansche gezin werk aan eene ijzerfabrijk. Zijne oudste zonen verdienen met het uitgraven van oer in den zomer een dagloon van 87'/, Amerikaansche centen 2,18), in den winter van 75 centen (ƒ1,88); hij zelfmet de karren te dompengeen zwaar ;RIJ VAN P. I>E I<(|

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1