ZIEBIkZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag1.4 October 1847, Vierde Jaargang 589. Nieuwstijdingen ENGELAND. mwG. NEDERLAND. *ager DCITSCIILAND. BELGJE. Verscheidenheden Wat is de begrooting? ure, overleed irtelijk geliefd] 11laatst We] 1 in den geze~ i) en bijna f aller naam r. BE THE, in der HALEK 'n op Vrijdag ;s ten 12 urej te Zierikzee ouden WOON-, ide en gelegen ■clie B, n.° 79G." VERSCHIJNT- Op Maandag en Donderdag. ABONNEMENTS-PRIJS VOOR ELKE EDITIE. Voor 3 maanden, f 0,C0. Franco per post- 0,70. BUREAU; ZierikzeeDam Lett. B No. 360. ;e, staande aan'^. ADVERTENTIES 10 Cent voor cltcrn regel. Zegelregt voor ietleie plaatsing oö cents. Dp invaliding der Advertent>en kan geschieden tot Maandag en Woei- tag voornvddag 11 ure. VERKRIJGBAAR^ Bij den Uitgever hij alle Boekhandelaren en Posldiiccleuren in dit rijk. Brieven en Ingezonden stukken franco. te Zicriksec1 mj jschikt en on-' j^| uis. e, aan gemelj- ere ROEKEN-] ;en zeer goedl Londen, 9 October. Interland gaan do zaken van kwaad tot erger en de misdaden vinden er dj 'schier dagelijks plaats, ja zelfs heeft te Cahirelly QPING 847, mid- een gevecht plaats gehad tusschen policie-beambten N.' pn boeren, waarbij vuurwapenen gebruikt werden en twee der laatste het leven verloren. Volgens den Waterford Cronicle zal op zondag den 24sten October te Kilmathomas eene groöté demonstratie plaats hebben ter gunste van het pachtregt. De Tablet behelst een artikel over Ierland 'MAN, Jz., oplwaarvah wij het volgende ontleenen: tegen billijken aangelegenheden van Ierland hullen zich in GEY een zeer droevig kleed, lien whiter, welks rampen i'ivINr. nje[ minjer zullen zijn dan die van het vorig jaar, mm, Leeuwarden5 Oct. Heden werd door het pro vinciaal gereglshof van Vriesland uitspraak gedaan in de zaak tegen Willem Jappes van der Veer Anne Alles Moskeplukker en Allardus Johannes Fukwelke gisteren voor hetzelve teregt hebben gestaan, als beschuldigd van feitelijke en geweld dadige aanranding in den avond van 24 Junij dezes jaars gepleegd te Harlingen door meer dan 20 personen jegens den commissaris van policie en eenen geregtsdienaar aldaar, tijdens zij in de uitoefening hunner functien waren ter bescherming der veiligheid van personen en goederen die op dien avond aldaar aangerand waren hebbende beiden hij die gelegenheid slagen en verwondingen vergezeld van bloedstorting, ontvangen. Het hof heeft de beschuldigdenop'eenige punten na, aan bovengenoemde misdaad schuldig verklaard; en zulks opzigtens den derden besch., na reeds te voren de zekerheid, dat, wanneer die verschrikkelijke ter zake van misdaad te zijn veroordeeld geweest voorkeur gt door deze loten ter ken- liet bedrijf als 'an alle goe-'. in behooren goederen op. I VAiv SAS Lammermarkt. EUW'SCHE DE WAAL. 50 cents' de n aan C. Ka- egenheid heeft akt door deze lie het voor, de reis naar ij hem kan langaande be- andere Zec- eens af ver in ijs-courant waarmede zij en van alle t zij dadelijk fgehaald naar plaats hunner zullen de ROOSWIJCK als: 2 naar rleans. IINELISSE. lodbakker te cmiier eenen de LOOZli. 'oorüilzigten zullen verwezenlijkt worden, Engeland iardig zal bevonden worden .nn dit ongelukkig land te hulp te komen; het beróëp op de liefdadigheid op sommige plaatsen met "Weef aandrang aangeheven en met onver schilligheid ontvangen, de tegenstand der landlords in de hétaling der tax, de. pachters, van hunne zijde, do voldoening der renten weigerende; de gewigtigste maatschappelijke vraagstukken, steeds onopgelost blijvende, de staatkundige vraagstukken meer en meer ingewikkeld, de invloedhebbende man nen des lands, onmagtig om den toestand hunner landgenooten te vei betel en; eene kenbare algemeene ontevredenheidwelke nog dagelijks toeneemt; het repealdie groote uitdrukking van wantrouwen in Engelandtot in die standen welke er tegen in genomen waren, doordringende, eindelijk een toe nemende weerzin tegen eiken maatregel van vreemden oorsprongen van eene andere zijde, eene steeds levendiger wordende gehechtheid aan alles wat des landes is, ziedaar, in zeer onvolkomene trekken, liet tafereel van den huidigen tuestand van Ierland. Eenige landverhuizers, die te Bremen op gele genheid wachten om naar Noord-Atnerika af te varen, hebben het volgende doen plaatsen in de Bremer Zeilung Wij kunnen niet nalatende opmerkzaamheid te vestigen op de behandeling, welke de landver huizers bij hun oponthoudt in de haven van Bremen ondervinden. Op het oogeublik bevinden zich on geveer 2000 personen te Bremerhaven, die door de scheepsmakelaars hier heen gebragt werdenvoor dat er schepen in gereedheid zijn. Hier krijgen zij wel is waar 12 grooten (30 cents) voor dage- lijksche verpleging, doch daarvoor ontvangen zij natuurlijk ecnig slecht etenen worden als haringen opeengepakt. Daar liggen dan 113 menschen, waarvan schrijver dezes zichzelf overtuigd heeft, in een vertrek vol van verpestende dampenwemelende van allerlei ongedierte, en daargelaten, dat zij zedelijk en naar het ligchaam verdorven worden dragen zij reeds de kiem tot menige Ziekte in zich om alvorens zij het schip betreden. Waarom worden dan de landverhuizers reeds zoo vroeg hier heen ontboden? Wij hebben passagiers gevonden, die op 1 September zich alhier moesten bevinden, en die eerst 1 October afgevaren zijn. Brussel, 10 October. Nog zijn demoordenaars van mej. Evenepoel niet ontdektof reeds heb ik u weder zulk eene schrikkelijke tijding mede te deelen. Dezen nacht heeft er in de rue de la Fourche eene vreesselijke gebeurtenis plaats gehad. Een schoenmaker, die bij wijlen niet wel bij zijn hoofd was, heeft, in eene vlaag van krankzinnig heid, zijne vrouw, en het kind zijner zuster, dat, daar zijn huwelijk kinderloos was, bij hem woonde, den hals afgesneden. Vervolgens heeft de ongeluk kige zichzelven eene diepe snede in den hals toegebragt; die, zoo men zegt, doodelijk is. De ongelukkige man is naar een hospitaal gebragt. en hen mitsdien gecondemneerd de laatstg. tot geeseling en brandmerk en zeven jaren confinement, en de beide anderen ieder tot geeseling en zes jaren confinementuit to voeren binnen de stad Harlingen. Leeuwarden9 Oct. Ten aanzien van het tucht huis te Leeuwarden, liepen allerlei geruchten nopens den ziektetoestand der gevangenen wij kunnen echter herigtendat liet getal zieken in dat ge sticht niet zoo buitengewoon grout is en in even redigheid met de bevolking minder dan bij de alhier in garnizoen liggende militairen. Gedurende de maanden Augustus en September waren er, op eene bevolking van 750 gevangenen, gemiddeld 77 ongesteld. De sterfte is evenwel buitengewoon groot; ge middeld sterven er jaarlijks ongeveer 30 40en nu bedraagt dat getal reeds 78. Men schrijft ons uit Staphorst, den 9 October: De zucht tot landverhuizingdie sedert het voorjaartoen een aantal huisgezinnen naar Noord- Atnerika van hier zijn vertrokken, gesluimerd had, begint thans in sterker mate ter dezer plaats wederom aan te wakkeren. Iteeds hebben velen hunne bezittingen te gelde gemaakten anderen zijn er dagelijks mede bezig, zoudat in het eerst volgende jaar een aantal menschen uit deze plaats derwaarts zullen trekken. De plaatsen waar zij zich denken te vestigen zijn: Missouri, Texas, Michigan, en de jeugdige staat Wes Consindoch het grootste gedeelte vestigt zich in Michigan, hetwelk hun door degenen, die er reeds wonen, als het geschiktste van de in liet midden en westen gelegene Staten wordt aangeprezen. Hoe veel baargeld en kapitaal aan arbeid wordt door deze vertrekkende lieden niet medegenomen en gaat alzoo van deze gemeente verloren. Wij kunnen hier bijvoegen, dat o .k weder eenige huis gezinnen uit EpeHattem en Zalk gereed zijn om te vertrekken en slechts naar scheepsgelegenheid wachten om de reis te- aanvaarden. Arnhem, 9 October. Men meldt uit Berlijn van den 6 dezer, dat prinses Albert van Pruissen, gelijktijdig met den koning van Pruissen ie Berlijn aankomende, hare kinderen aan het Pruissische hof heeft achtergelatenen zelve zoo lang in 's Gra- venhage zal vertoeventot dat er eene beslissing gevallen is in haren eiscli tot echtscheiding. Men verzekerde, dat het Pruissische hof zeer ontevre den was over dezen stap. Goes, 9 October. Bij vonnis van den kanton- regter te Goes, gewezen in zake van enkele policie, van den 18 September dezes jaars, is de brood— verkooper Jan BarbierJz., veroordeeld in eene geldboete van acht gulden, mitsgaders in de kosten van den processewegens het door den Commissaris van Policie en heeien Commissarissen over den Broode alheir, op den 20 Augustus II., bij hem ontdekt, ten verkoop in deszelfs winkel voor handen hebbende, van elders aangevoerd, te ligt bevonden Itoggenbrood. IG. C.) GKMKAG.OIv BERIGTEX. Te Manchester vreest men voor betreurenswaar dige tooneelen, benevens in Nederland. Ook kan er in Nederland maar slecht vertrouwd worden op de militaire magtwant bij de laatst gehnii- dene inspectie der verlofgangers te Zierikzee, bleek het duidelijk, hoe zwak de steun der regering is; en geen wonder, want die menschen worden nog ruim zoo erg als soldaat mishandeld dan als burger, terwijl ze altijd stiptal; magere varkens, op een kwart rantsoen worden gesteld. Bij de Koning is een middagmaal gehouden waar meer stukken en brokken zijn overgeschoten don 10,000 soldaten voor 8 dagen lesftogt wordt toegeworpen. De Engelsche Lords houden zich ernstig bezig om middelen te beramenom de lersche honden naar Amerika af te leveren. Prins Frederik der Nederlanden heeft, als chef van liet 15ae re- gement Pruissische infanteiieeen uitstekend bewijs van milddadigheid gegeven. Dit corps zal vooreerst van Z. K. H. ontvangen, eene som van ongeveer tien duizend guldens; de Haagsche armen konden den geheelen winter er een lekker kluifje van in hunne soep hebbenstroop in hunne pap en zout bij hunne poters, maar zij zullen, evenals de Zierik/.eesche armen, zich maar moeten be helpen met loutere soupe maigre. Aan staande maandag zal de Koning weèr een troonrede uitsprekendan zal ieder vernemen hoe het met zijne beurs, zijne maag en zijne zaken gesteld is. Eerstdaags zal er te Middelburg weer een dozijn kleine diefjes gegeeseld en gebrandmerkt worden terwijl er een commies vrijgesproken is. die beschuldigd werd van geld gestolen te hebben, van binnengebragt hout. Ook heeft de heer H..... de onbeschoftheid begaan, om een armen drommel van diefstal te beschuldigen. Van Hall, zegt het Handelsblad, zal zoo gemakkelijk zijne portefeuille niet loslaten waaraan hij tot spijt en ergernis van alle vrienden van vooruit gang, zich vastgeklampt houdt. De Paus heeft een huwelijk toegestaan tusschen een' Katholijk en een' Israëlitisch meisje. De Ilaad der stad Keulen heeft eene premie uitgeloofd voor den besten Nederlandschen osdie ter markt wordt gebragt. De kassier van het huis Rothschild te Napels is in een volksoploop doodgeslagen. Wat is de begrooting? Dat is een boek van een voet in het vierkant grootte en zes duimen dikte, hetwelk aldus een schoon en lijvig boekdeel genoemd kan worden; een hoek, meer gevuld met cijferletters dan met geest, meer met geldspecie dan met vrijheden; een boek, dat sommigen doet lagchen en meest allen doet weenen; een levens boek voor koningenhunne raadslieden en hunne ambtenareneen doodboek voor de schatpligtigen een boek, dat door de ministers kostbaar met goud op snede en in marokijn wordt ingebonden en het welk de behoeftigen in den asclipot zouden werpen, indien zij, door het belasting-register te vei branden, het betalen derzelve konden vermijdeneen verguld boek, waarin eene bende sollicitanten hunne roof gierige handen steekt om er eenige bladeren uit te scheuren; een boek, hetwelk de schoone dames van het hof doet dansen, de schitterende kroonkande- laren van het paleis der Tuilleriën ontsteekt, het opborrelende schuim van den champagne op de tafels der ministers in de glazen schenkt, hunne kleederen met gouden zijden galon slikt, hun ne vrolijke viervoeters haver geeft, en hunne zalen en rijtuigen met donzige kussens stoffeert; een boek, hetwelk de personen die toelagen en bijzondere subsidién ontvangen met de bestaarmi I delen van den arme vetmest; een boek, dat de tranen en de zweetdroppelen van liet, volk tot g md kneedt; een boek, dat de bronnen van de voort brengselen der aarde opdroogt; oen boek, hetwelk de kapitalen der nijverheid en des landbouws op slorpt; een bo» khetwelk den arbeid gebiedt de ledigheid te onderhouden; een boek, hetwelk des bewust aan eenen koning, aan een enkel mensch, o;» éónori enkelen dag 50,000 franken geeftwaar door 50,000 menschen zouden kunnen gevoed wor den; een boek. hetwelk de wanorde en de ver kwisting op éé.ie lijn plaatst en naast elkander schakeert met een aanprijzenswaardige regelmatig heid van cijferletters; een boek, hetwelk de op eengestapelde spaarpenningen der natie tot dwaze en avontuurlijke ondernemingen verspilt; een boek, hetwelk zich uitsluitend beijvert om aan onze stads- bewoneis de snelheid en liet gerief der spoorwegen te verschaffenterwijl onze landlieden met hunne voeten blijven vastkleven in den modder der wa gensporen op de naburige wegen: een boek, hetwelk millioenen aan onze werklieden en onze landbou wers ontro d't om ze aan de koningjes weg te schenken die ons in hun vuistje uitlagehei»; een boek. hetwelk de liverijen en de verwaten staatsie onze, gezanten opsiert en met lovertjes uitmonstert, ons met zooveel te meer waardigheid eene natie l«' vertegenwoordigenwaarvan de meerderheid dage lijks per hoofd, liet aanzienlijk inkomen \an vijftig centen heeft; een boek, hetwelk aan de policie— dienaren verbazende sommen verschaft om-de deugd ten val te brengen, de drukpers te tergen, d.' vaderlandslievende mannen te lasterende verraders met pensioenen te begiftigen met eenen gouden sleutel de geheimen der huisgezinnen en der vriend schap te openen en om naar al de regelen de. kunst, de naauwst mogelijke kerkers en meest ruime galeijen te bouwen waarin men de vrienden der vrijheid levendig opsluit; een boek, waarin wijsgeeiige kwakzalvers, door middel van eene beu zeling van duizend millioenen, aan ul de nieuwsgie rigen van Frankrijk, het kleine wonderwerk van regeren, op eene goedkoope wijze vertonneneen boek, dat zoo opgepropt is met allerlei bijgevoegde goedgekeurde posten, en zoovele aanhangsels van allerlei aard, dat het eindigen zal door een ban kroet te bersten; een boekeindelijkhetwelk de spiegel is van alle misbruiken en de zamenvatting van alle rampen, waaronder het volk gebukt gaat. Ziedaar wat de begrooling is! De begrooting is het getijboek der ministeriële afgevaardigden. Zij houden het zeer geloovig tus schen hunnen vingers geklemd, en hebben altijd een teeken bij de plaats waar men leestwelzalig zijn die betalen! gelukzalig zijn die verpligt zijn zout, wijn en tabak te gebruiken, tot een prijs welke de waarde zesmaal te boven giat! geluk zalig zij die twintig millioenen van de begrooting schenken aan erfelijke en onverantwoordelijke ko ningen om zeer slecht te regeren, terwijl men in eene republiek slechts li mderd en vijftig ctuize franken aan eenen tijdelijken en verantwoordelijk President geeft, om zeer goed te besturen gei..- zalig zij die klompen dragen o ndat zij ge» schoenen kunnen koopen! gelukzalig zij die a de schatkist meer regten betalen voor een k spoelingwijn dan de rijke verteerder voor ee.« tlescli bordeaux-wijn! welzalig zij die lionger hebben omdat de eetlust niet aan iedereen gegeven isl gelukzalig zij die geeue dagbladen lezen, omdat zij te duur zijn! gelukzalig zij die in de legers van L mis Pni'ippe dienen, omdat zij geen geld hebben zich een plaatsvervanger le koupen 1 geluk zalig de kunstenaars en de landbouwers, die men wel van de zorg ontheffen wil algevaardigden te- benoemen, mits zij slechts des morgens ten vier ure opstaan zestien uren per dag werken en met hun geld in de hand, liet bezoek van de ont vangers afwachten! gelukzalig de soldaten, die drie stuivers daags bekomen oin zich zonder roem te laten doodschieten, terwijl hunne koningen hun leven niet blootstellen om er al bet voordeel en al den roem van in te oogsten! gelukzalig de com- mieson die inde armoede daarheen levenen die al het werk verrigtenterwijl hunne opzigters groot worden in de eereposte» en groote sommen naar zich slepen! gelukzalig de plaatsvervangersdie de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1