(Vierde Jaargang) WENKEN Nieuwstijdingen. NEDERLAND. V erscheiden heden DE ALGEREE XE DANKDAG IN NEDERLAND. TSCBAP 15den Januarij AP tot het r Akte, doch de kas der Ie, komende gtigen. ZNIUkZIISdll VERSCHIJNT: Op Maandag en Donderdag. ABONNEMENTS-PRIJS VOOR ELKE EDITIE. Voor 3 maandenf 0,00. Franco per posl0,70. BUREAU. ZierikzeeDamLell. B No. 360. ADVERTENTIEN,: 10 Cent voor ell(en- regel. Zegelregl voor iedere plaatsing 3ö cents. De in/ending der Advcrlentiei» kan geschieden tot !\l;i.iiidag cii Woensdag voormiddag 11 uie. VERKRIJGBAAR Bij den Uilgever, hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. Blieven en Ingezonden stukken franco. TOT DE GESCHIEDENIS. I. Toen 'meer dan twintig jaren geledenin Frank rijk het ministerie van den toen daar regerenden 'koning, 'het land met wetten knelde, die zich nog meer door hare bespottelijke onbeduidendheid on derscheidendan dat zij met den volksgeest in ■strijd waren uitte zich de Russische gezant (Pozzo ■dilBorgo, een Corsikaan) te Parijs, in zijn salon I.aldus: «De koning van Frankrijk wi! de rijkste OBder de vorsten van Europa wordenik vrees maar dat dit alles ongelukkig zal afloopen; men slaat niet straffeloos de hand aan het dagelijks brood der burgerklasse." (i) De voorspelling van den Gezant des Russischen keizers werdzoo als wij weten, in 1830 vervuld, toen, hoofdzakelijk door de burgerklasse, dat ko ningschap bij de Gratie Gods in Frankrijk ver nietigd werd, om vervangen te worden door het nu it7 jareu bestaande koningschap door de keus des 'Volks. II. iDat Engeland in verschillende tijden ministers Ihezat, die, als het er op aan kwam, durfden door •te tasten, in maatregelen van bezuiniging tot ver- •ligting van den druk des volks, leert, behalve in •onzen tijd, de groote Robert Peelin het begin dezer ■eeuw de minister Cartelreagh. Deze minister, doordrongen van den druk waar onder alle volksklassen leden, ging regtstreeks tot •de volgende bezuiniging over: de uitgaven voor ileger en zeemagt verminderd met 2 millioenen •ponden sterling, (ƒ24,000,000); de interessen der •staatsschulden werden van 5 op 4 ten honderd gebragt, (iets, dat zoo het bij ons werd gevolgd, op de jaarlijksche interessen van 36 millioenen guldens, eene jaarlijksche bezuiniging zou geven van minstens 7 millioen). Die maatregelen ver oorloofden verminderig der belastingen en de ge- lieele afschaffing van alle bijkomende lasten. Bo vendien nog een stelsel van leenigen om de graanbouwers te ondersteunen en zoo de granen op lagen prijs te houden. (2) Wat onlangs Peel gedaan heeft, is genoeg be kend door de afschaffing der belasting op de levensmiddelen, zijn in het overigens dure Enge land de levensmiddelen goedkooper dan in het ongelukkige Nederland, III. In 1811 en later werd Pruissen onder Napoleon door zware oorlogs-belastingen geteisterdde boer zag zich zijn laatsten daalder zijne ploeg en zijne ossen ontrukken. Capefigue zegt hiervan: (3) Zóó moet men een volk niet behandelenals men het regeren wil. Het vermogen eencr staalsmagt spruit niet voort <iit de geweldenarij, maar uit de zede lijke kracht loelkc door bescherming en ondersteu ning wordt te weeg gebragt. IV. Toen in 1812 en 1813 de geheele geest in Pruissen ten hoogste tegen het toen lieerschende Fransch bestuur gespannen was, en de bom op het punt was van te barstensloegen de ambtenaren des keizers te weinig acht op het oordeel des volks; de meeslen al te groote heerenvoorwaar, en van al te groeten, huize, zoo als ieder weet, zagen met minachting op de menigte neer. Die lieden, uit de burgerklasse afkomstig, door het volk tot eer en aanzien geholpensommige voor malige dagbladschrijvers, anderen gewezen pleitbe zorgers, geloofden zoo zeker prinsen en heeren bij de Gratie Gods te zijn, dat zij zich volstrekt niet meer lieten gelegen leggen aan die ontzagbare magt, welke over koningen en staten heerschappij voert, (namelijk: de opinie van geheel een volk.) (4) (1) Men kan dit vinden in Capefigueleren ran be roemde staatsmannen. blz. 173, 174. (2) In liet aangehaalde werkblz. 233, 236. (3 )blz. 839. (4 )blz. 263. IERLAND. Men leest in de Kings County-Chronicle: «l)e zainenspanning der pachters en boeren tegen de betaling der renten wordt dagelijks vreeswek kender. De aanstaande winter doet zich zeer on rustig te gemoet zienen men behoorde alles in het werk te stellenom de onwettige vereenigingen welke dagelijks ontstaante beletten. Indien men toelaat, dat die tooneelen voortduren, zal er geene veiligheid noch voor personen noch voor eigen dommen meer zijn; er bestaat eene uitgestrekte zainenspanning, welke, indien men haar niet be teugeltde grondslagen der maatschappij zal on dermijnen en het land in een poel van wanorde lijkheden en onlusten werpen. Indien het gouverne ment de repten van eigendommen wit doen eerbieden, zal het zich waakzaam en werkzaam moeten be tonnen." De Chronicle haalt een aantal daden aan, om de gegrondheid zijner waarschuwingen te staven; hij verhaalt, onder anderen, een aanval met gewa penderhand tegen zekeren O'Brienvan Kivens- town in het Kings Countyom te hem dwingen tot het weigeren van de belasting der renten. Groningen, 7 October. De uitvoer van slaglvee, uit de vriesche zeehavens naar Engeland is steeds zeer belangrijk te noemen. Met de nieuwe stoom boot de Vriesche Leeuw zijn, onder anderen, op den 25sten September van Harlingen naar Londen verzonden 1280 schapen, 130 stuks rundvee, en eene aanzienlijke hoeveelheid vriesche boter. Stap horstden 5 October. In den afgeloopen nacht is te Rouveen een afgrijsselijke moord ge pleegd aan de vrouw van Hendrik Klaas de Haan, genaamd Mergje van Leussen welke sedert eenigen tijd afzonderlijk en in onmin met haren man leefde. Wij willen de instructie niet vooruitloopen; de buren vonden de vrouw in den vroegen morgen in haar eigen huis op den grond in haar bloed wentelende liggen, de hals afgesneden. Zij gingen daarop naar haren man dien zij mede namen en het ontzielde lijk toonden. Hij scheen er zeer bedaard onder te zijn en ging met hen vrijwillig naar den Burgemeester om van dit deerlijk schouw spel verslag te geven. Terstond is hiervan per expresse kennis gegeven aan den Officier van Justitie te Zwolle. Het Geregt is dien ten gevolge nog heden avond hier aan gekomen en heeft lijkschouwing en gcregtelijk onderzoek gehouden, Na afloop daarvan is de Haan gevankelijk naar Zwolle gestransporteerd. Staphorst, den 6 Oct. De zware vermoedens die er bestonden, als of aan den afgrijsselijken moord, aan den persoon van Margje van Leussen, te Rouveen gepleegd inden nacht van den 4 op 5 dezer, zich zoude schuldig gemaakt hebben de man van de verslagene zelf, hebben zich bij de instructie, welke de ijverige Justitie, op de plaats zelve, in den avond van 5 dezer, van 's middags vier uur tot middernacht onafgebroken heeft voort gezet zoodanig versterkt dat er bevel van aan houding tegen den man is verleend, die dan ook dadelijk in het huis van arrest is overgebragt, zijnde des morgens reeds door den Hr. Burgemeester maatregelen genomen tot voorkoming van verwijde ring. Tot heden blijft hij zijne onschuld volgehouden. Het is voorzeker eene allertreurigste genenrtenis. De inan thans 24 jaren oud luiwde op zijn 18'1" jaar met de nu verslagene, die reeds den ouderdom van veertig jaren toen ter tijd bereikte. Een eenig zoontje thans 5 jaren oud is de vrucht van dit reeds vroeg ongelukkig huwelijk. Voor meer dan twee jaren verliet de man zijne vrouw en ging hij eenen' boer dienen, alwaar zich eene dienstmaagd bevindt, thans 22 jaren oud; deze is hoogzwanger, zeer waarschijnlijk de vrucht van een ongeoorloofd verkeer, met den man van Margje van Leussen. Uitmoet als de eenige nor zaak beschouwd worden, indien de man zich werkelijk zooverre vergrepen heeftom de handen aan liet leven van zijne vrouw te slaan. (Dorps C.) In de omstreken van Dieren en Drum men, en ook in de omstreken van Oosterbeek, zijn, gedurende de laatste veertien dagen, hónderde mudden aardappelen opgekocht en van daar naar Engeland verzonden; niet om er in de mondelijke behoeften tevoorzien, maar om dat eetbaar product te doen strekken tot grondstof voor fabrijken, waar pijpenkoppen thee—serviezen borden en schotels worden vervaardigd. Wat wij derhalve in weerwil van het gezegende veldgewas der voornaamste aardvruchten, door die verzendingen missen, wordt buitenslands tot den bloei van zoogenoemde porse- lein-fabrijken gebezigd. Volgens heden uit Leeuwarden ontvangen berig- tenmoeten aldaar ruim 100 ingezetenen formeel weigeren de belasting van het patent te vuldoen en moet er eene zeer bedenkelijke gisting in geheel Vriesland heersellen. Er liepen aldaar geruchten, dat er nog een escadron cavallerie, een batailIon infanterie en eene batterij rijdende artillerie in be zetting zouden komen en dat er verscheidene koe riers om adsistentie naar 's Hage waren gezonden, Dit is waar, dat men ieder oogenblik het uit breken van nieuwe oproeren aldaar verwachtte, daar er voortdurend eene groote verbittering tegen de militairen en de regering heerscht. Ook in Groningen moet eene groote spanning heerschen, en moeten een 2001a 1 ingezetenen formeel be sloten hebben geene belasting meer te betalen. Te 's Gravenhage is ontvangen een vaische guldon, dragende het jaartal 1843, welke zoozeer op de echten gelijktdat de valschlieid niet dan bij naauwkeurige beschouwing te ontdekken is. De eenige kenteekenen zijn de doffe klank de loodkleur en de onzuiverheid van den rand en het randschrift. Zierikzee7 October. De Staats-Courant van heden en gisteren bevat de volgende aankondiging van Z. Exc. den Minister van Financiën: De Minister van Financiën, als daartoe gemag- tigd bij Koninklijk besluit van den 2 October 1847 (Staatsblad N.° 60), in uitvoering van de wet van 18 December 1845 (Staatsblad N.° 90), brengt mitsdeze ter algemeene kennis: 1". Dat van Dond, den 21 tot en mei Zaturd. 23 October aanstaande, alsmede nog op Maandag en Dingsdag den 23 en 26 dier maand bij de Nederlandsche Bank en bij de betaalmeestcren in de arrondissementenmet uitzondering van dien te Amsterdam, op de gewone kantoor-uren, ter inwisseling kunnen worden aangeboden alle Zeeuwsche Rijksdaalders of stukken van - twee guldens zestig cents. 2.° Dat de intrekking van de voorzcide munt stukken zal plaats hebben tegen voorloopig in omloop blijvende oude muntenot wel tegen nieuwe zilveren munten of ook tegen munt biljetten, volgens de wet van 18 December '1843 Staatsblad N.° 90), daargesteld 3.° Dat bij tijdelijke ongenoegzaamheid der kassendoor de betaalmeesters zullen worden afgegevenbewijzen op de Nederlandsche Bank te Amsterdam, bij vertoon aldaar betaalbaar als bij §2 vermeld, of bewijzen bij hen zeiven mede in dier voege betaalbaar, vij/ dagen na dato, en zulks naar keuze, door de belanghebbenden bij de afgifte der specie te doen 4°. Dat de Ontvangers der belastingen de in wisseling zullen bevorderen, door overneming tot en met den 23 October aanstaande van de buiten koers gestelde specie tegen andere, zooveel hunne kassen dit toelaten 5°. Dat de Zeeuwsche Rijksdaalders met den 24 October aanstaande buiten omloop worden gesteld, en dien ten gevolge niet meer in bptalingcn voor de schatkist zullen aangenomen worden, noch door de ingezetenen zullen behoeven te worden aan genomen 6°. Dat de gedeelten van Zeeuwsche Rijks daalders (halven, laoarlen en achtstenin boven gemelde maatregelen niet zijn begrepen. GEMENGDE BEUIGTEN. Te Rockwellin Ierland, is bijna een grondei genaar vermoord geworden omdat hij een zijner pachters, die niet meer betalen kon, van zijne hoeve had gezet. Ook in het graafschap Kerrij is de armoede, in weêrwil van al het bidden, ontzettend groot; in één klein stadje zullen er. even als in Zierikzee, ongeveer 4(100 mensclien bedeeld moeten worden. De gravin van Rechteren beeft 340 arme kinderen getracteerd op krentenbrood. De F.ngelschen gaan lustigop spotten met de magt van willekeur, die bet Ne derlandsche gouvernement aan den Indischen des poot toekent. Da favorite van Zijne Beijersche Majesteit, Lola Monies, is te Wurzberg bijna de poort uitgejaagd. Te Middelburg heeft een moedeloos man zich den hals afgesnedenmet een scheermes, dat hij bij zijnen buurman had wezen leenen. ln den Haag loopt een stier met zes pooten. Z. M. is II. vrijdag in do residentie gearriveerdbenevens Hoogstdoszcdfs zuster, Prinses Marianne. Te Zvvjjndrecht heeft een aardappel plant 75 aardappelen opgeleverdwegende 29 pondenen bij Leiderdorp is éé.i plant gerooid ge wordenwaaraan zich 157 aardappelen bevonden. In het militaire gevangenhuis te Leiden heerscht eene besmettelijke ziekte, die vele slagtotïers inaakt, en toch wordt dit gapende graf dagelijks met nieuwe ongelukkiger! aangevuld. Zie, zoo wordt er met de Nederlandsche jongelingschap, waar 20 jaren belasting van is betaald, omgesprongen! De kardinaal Ferrettisecretaris van den Romcin- scben staat, heeft de Zaturdag bestemd, om alle burgers en soldaten ten gehoore te ontvangen welke zich vvenschen te beklagen over ondervonden on- regt en andere kwelling van openbare magten. la Nederland is daarvoor de 29 Febrnarij bestemd, mits dat niet meer dan één persoon per dag zich komt beklagen. Den 18 dezer zullen er te Utrecht wtërverkocht worden, 400,000 stuks oude Zeeuwsche Rijksdaalders. De zonsverduistering van II. Zaturdag is omtrent zoo duister geweest als in 1787. Te Parijs is eene diamant verpand, welke op eene waarde geschat wordt van 2'/5 millioen franken. Het gerucht blijft zich be vestigen, dat van Hall het op een loopen zal zetten, want het is alwederom noodzakelijk geworden ont nieuwe belastingen uit te schrijvenen de man weet niet meer welke, of het zoude eene belasting op het regenwater moeten zijn, Te Almelo bereidt men zich tot een wolvenjagt. Uit de llgdra nemen wij het volgende over: Reeds bet denkbeeld, de gedachte, dat een geheel volkals een eenig man zich vereenig't en opgaat naar de bedehuizenom daar geza menlijk den Almagtige in wiens band het lot der volkeren is, voor groote weldaden te danken: reeds de gedachte hieraan, herhalen wij, is ge noeg oin, in elk welgeplaatst hart, gevoel van dankbaai heid en godsdienstzin op Ie wekken. In den afgeloopen zomer deed de Almagtige zijne

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1