Vierde Jaargang.) t schepen Nieuwstijdingen FRANKRIJK. NEDERLAND, 1847. (en 5 ure. BW. iene welgescha NNA SCHRAM VAN DIJK. C. VAN DE zaltea vei Woensdag de ten 4 ure, ij. •erkerk, pubfie| ERF, op verkerkkadai TUIN aldaar «ster sectie 51 3 morgens te) ONHUIS, pu- enige MEUBE StoelenTafel. Glas, Aarde err geveild. iN DEK LEK El oeke van zij» den 11 Octobe ten huize vai rikzee, public! len Scheepstire tie E, N.™ 22; ID, aldaar, ks in den Hem n 41kadaste ide eene Her- e Verrcnieuw- 209, kadastcl koopte bei ZIIK!k/HS<m NIEÜWSBOBE VERSCHIJNT: Op Maaudag en Donderdag, ABONNEK2ENTS-PB2JS VOOR ELKE EDITIE. Voor 3 maandenf 0,60. Franco per BUREAU: ZicrikzeeDam Lell. B No. 360. ADVERTSHTIEN: 10 Cout voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing So cents. De iuzendiug der Advei leiitien kan geschieden tot Maandag eu Woensdag voormiddag 11 ure. VERKRIJGBAAR Bti den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. Brieven en Ingezonden stukken franco. Wz., zalte Dingsdag dei ;s ten 3 ure T. Jüeije, veile Erf, te Ooster 't Groenendaal en Boomgaard het noordelijl en Boomgaa rd te, sectie F aldaar, achte'1 57 38 en 5S Bosch, aldaar n.0i 7 en Ufi 1. Bouwland n.°' 108. I, onder OosJ tie F, n.° 433 Ie Huisjes, al- Sint-Joostdijk olgen aldaar i Heiligen weg, olgen, aldaar icudaalsectir öctober 1847, huize van dei «helendroogt meerder zal ip te geven. nemen opgeval ,KEK waar U? Ie gunst vaij. cene prompt' 1 |R HAVE. L. VAN SAS. ENGELAND. Londen, 1 Oct. Wanneer de invoer van slagt- vee aldus blijft toenemen dan zal de Engelsche natie weldra het grootste gedeelte van het slagtvec uit het noordelijk Europa consumeren. In de laatste 10 dagen zijn alleen op de Londensche markt 3260 hoornbeesten en 12,269 stuks klein vee gebragt. Deze ontzaggelijke invoeren hebben den prijs van het vleesch zeer doen dalen, doch dit is eerst sedert weinige dagen. Londen 2 October. Hevige koortsen woeden thans te Edinburg en slepen aldaar vele personen in het graf. Het hospitaal is zelfs niet ruim ge noeg oin de vele zieken te bevatten welke zich dagelijks komen aanbieden. Parijs, 1 Oct. Eene zekere dame begaf zich onlangs (den 14 Sept.) van Annehaultin het arrondissement van Pont-Audemer naar St. Thurieu, om aldaar eene harer tantes te bezoeken. Na verloop eener week was zij nog niet huiswaarts gekeerd zoodat men bij de tante onderzoek deed, doch deze verklaarde bare nicht niet gezien te hebben: dit was ook het geval met hare andere bloedverwanten en bekenden. Nu besloot men overal onderzoek te doen. Den 23stcn September begaf zich een der overheids personen door verscheidene andere lieden verge zeld, aan den rand van een mergelgroeve, waarin een der werklieden zich deed aRaten. Geheel aan het einde der groeve zag hij een menschelijk ligchaam, dat hij eerst waande een lijk te zijn, maar weldra vernam iiij deze woorden: «Water, ik heb dorst, wat lijd ik zwaar." Het was de zelfde dame. welke men verloren gewaand had; zij had nog haar bewustzijn en zoog op een stuk mergeldat zij in den mond had. Spoedig werd zij uit de groeve gehaald en werd haar genees kundige hulp toegediend. Zij verzekerde dat zij plotseling in de groeve was gevallenverscheidene kneuzingen had ontvangen, en aan het been een ernstige wond had gekregen die sterk bloedde. Zij stelpte het bloed door middel van cenige stukken zijde, welke zij van hare parapluie had afgescheurd. Zij verzekerde gedurende de tien dagendat zij zich in de groeve bevonden bad slechts mergel genuttigd te hebben. Men hoopte evenweldat deze gebeurtenis geene verdere na- dóelige gevolgen voor de gezondheid dezer dame hebben zal. Parijs, 2 October. Bij de begrafenis van den graaf van St. Leu, heeft men eene vrouw opge merkt van ongeveer 53 jaren welke hare oogen met aandacht naar het koor gewend hield. Deze vrouw, welke een been mistte, endeorde van het legioen van eer had heeft als soldaat gediend in een huzarenregement. Zij woont thans in deom— streken van Parijs en slaat nimmer eene pleg- tigheid over, welke.betrekking Iiceft op het roemrijke tijdvak des Keizers. De gemoedsgesteldheid is over liet algemeen in Twenthe niet zoo opgeruimd, als de voordeelige oogst der rogge zou doen verwachten; oorzaak hiervan is hoofd zakelijk de stilstand van eene menigte fabrijkenwaardoor duizende werklieden zonder verdiensten zijn. Zoo aanmoedigend als wel eer de gedrukte circulaires der Handelmaatschappij warenzoo ontmoedigend zijn tegenwoordig hare handelingen, en de aanbestedingen tegen de laag ste inschrijving, onder voorwaarde, van twee stukken voor inlandsch gebruik tegen één stuk voor de Handelmaatschappij te fabriceren, hebben niet vermogt den moed te doen herleven daar slechts zeer weinige fabrikanten op zulke voor waarden hunnen laten werken. Daarbij komt de onzekerheid omtrent de gezindheid der Hooge Re gering betrekkelijk de ontworpene kanalisatie, en de slechte toestand van den twentschen straatweg op Zwollezoodat Twenthe thans allen weg naar zee mist, bchalven den omweg over Deventer. De achteruitgang van het fabrijkwezen en de beide vorige jaren van duurte hebben den wever zijne vroegere mate van welstand ontnomen, en de snelstoete(in den tijd toen de verdiensten zoo ruim warenwerden in de oud-twentsche rogge- stoete krenten of rozijnen gebakken, en deze nieuwe weelde werd naar de snelspoel snelstoete genoemd) wordt door gtijsmeel en boekweitdop- pen vervangen. Het weefloon hetwelk in ver houding staat tot de verdiensten van den fabri kant beliep vroeger tot 80 cents het stuk s/4 calicot van 83 el; thans krijgt de wever van het zelfde stuk 25 cents, terwijl het een knap werk man zijn rnoet omvan den vroegen morgen lot in den nacht arbeidende, een stuks daags te kun nen afwerkenzoo dat met onafgebrokene inspan ning 1,25 tot ƒ1,30 in de week verdiend wordt; maar de meeslen hebben geen werk en verdienen niets, terwijl zich hier en daar galziekte en ze nuw-zinkingkoorts Nertoont. Natuurlijk d3t men onder deze omstandigheden den winter niet zon der bezorgdheid te gemoet zietde gemeente-kas sen zijn ledig, en de hoofdelijke omslagen, te Al melo en Oldenzaal b. v. voor sommigen tot 2.50 gestegen zijn bij de overig drukkende belastingen voor geen verdere verhooging vatbaar. Deventer, 2 Oct. De schatters hebben deze week eene koe boven de waarde getaxeerd, waarom het beest hun tegen den getaxeerden prijs is ge laten. Een lesje voor die heeren 1 De controleurs moeten meer en meer ongemakkelijk van hooger- hand opgezweept worden, om de belastingen nog productiever te maken. Maar er zijn er ook die uit eigen ambitie, om een plasdankje of eene meer productieve standplaats te verdienen, de belastin gen zoo hoog mogelijk, te hoog, opdrijven. Onze tegenwoordige Controleur toont ook bijzonder veel ijver. Deze ijver gaat zelfs zoover, naar men zégt, dat hij in eigen persoon, ofschoon slecht ter been, de koorntnoiens surveilleert, wat lot dus verre al leen door commiezen geschiedde, terwijl de Haveri ook trouw door hem wordt bezocht om hoogte van de turfschepen te nemen. (Men weet, dat Z. Ed. ook Controleur is over de Stedelijke middelen.) Thans schijnt hij het inzonderheid op de patenten gemunt te hebben, waarover men wraak roept; ja er zijn belastingschuldigen, en dit is al zeer sterk die den «man van t kruis(Kruseman) uit Hoorn vurig lerugwenschenwant, zeggen zij, Meneer van der Gronden, is nog fiscalcr bevonden. Amsterdam, 4 October. Naar wij vernemen, is op cene hofstede van den Heer Bredius boven Naaiden, een boerenknecht in hechtenis genomen beschuldigd van door baldadige mishandelingen den dood van eenen knaap, koeherder op die plaats, te hebben veroorzaakt. Het lijk was reeds 10 dagen begraventoen het geregt van de omstandigheden verwittigd, hetzelve ter schouwing weder deed opgraven. Men berigt ons uit Vriesland, dat bij sommige grietenij-besturen eene Missive van den Minister van Oorlog is ontvangenwaarbij Z. Exc. te kennen geeft, dat hij op alles gerekend had behalve op het Vriesche oproer; dat de verplaatsing van 150 dragonders niet uit de karige som van 12 millioen gevonden kan wordendie slechts voor oorlog toe gestaan is; dat hij daarom de grietenijen verzoekt, hem deze onkosten te helpendragen; sommige grie tenijen vonden het verzoek te vriendelijk om het niet toe te staan; anderen gaven te kennen, dat zij evenmin op het Vriessche oproer gerekend had den en zij reeds niet langer hunne armen kunnen voeden, laat staan dan de soldaten van den staat. Arnhem, 3 Oct. Het schijnt, dat de bosschen in de heerlijkheid Doorwerth onveilig worden. In den nacht van den 29sten September, omstreeks 3 uur, werd de Tolgaarder met zijn gezin, het tolhuis n.° 3, aan den Doorwerthschen straatweg bewonende, op eene schrikbarende wijze veront rust doordien met een geweer door liet venster werd geschotenten gevolge waarvan 3 kogels in de nabijheid der slaapstede, in binnendeur en muur zyn gevonden. De daders zijn voor alsnog onbekend, zoo ook de redenen, die zulk eene misdadige bedoeling te weeg bragten. Het is te wensche», dat het de policie moge gelukken de boosdoeners op te sporen en door haar tevens ge paste maatregelen worden genomenomvooral in het naderende winter-saizoen een waakzaam oog te doen houden, opdat de bewoners van af gelegene en weinig bezochte oorden tegen derge lijke feitelijkheden worden gevrijwaard. Als de bcrigten welke wij uit 's Hage bekomen hebben, juist zijn, dan zoude het gerucht van de aftreding van den Minister van Hall den vol genden grond hebben: De regering heeft vroeger verklaard dat aan de herziening van ons staatsverdrag niet te denken was, zoolang de flnantiën van den staat niet ge regeld waren; doch nu zoude de Minister verklaard hebben, dat, aangezien thans de finantiën geregeld waren, ook het juiste tijdstip tot eene grondwets herziening gekomen was; deze meening zou vol strekt bij de regering geen bijval gevonden hebben, en men thans reeds naar een nieuwen Minister van finantièn omzien. De Heer Rapfard zou naar 's Hage ontboden zijn, om hem te bewegen de portefeuille van Binnenlandsche Zaken aan te nemen, terwijl de Minister van Randwijck die van Bui- tenlandsche Zaken zoude aanvaarden. Behelzen ontvlieden, waar zulk een systoma inet parate executie wordt doorgedrongen: daar beerscht een schrikbewind. [K. C.) GEM EK G D E BE £11 GTE N De Koningin van Engeland heeft óók een bevel uitgevaardigd dat er den 17(leu October gedankt moet wordenvoor den gezegenden oogst. Ook heeft diezelfde koningin last gegeven om alle ma gazijnen in Ierland van granen te voorzien, daar het anders te vreezen is, dal er weêr een aantal leren van honger en gebrek zullen omkomen. Ier land en Nederland zijn alzoo de gelukkigste streken der aarde; de grooten eten de kleinen op! In de groote mi ris ontstaat al wederom een tekort van 14-millioen nederlandsche guldens, voortge sproten uit de brutale geldafpersing. Van dien brand zal men hoorendoch niemand komt te kort voor op het laatst. De Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn op bet onverwachts tegen den 10dcn dezer bijeen geroepen, om te helpen kaliaten aan een groot lek in slokop; van Huil weet het alleen niet meer drijvende te houden. De koning is naar Tilburg, en prins Alexander is iets beter, terwijl de maagkwaal bij de natie met den dag verontrustender wordt. In Walcheren zullen dragonders-pillen worden toe— ;ediend om die kwaal te genezen. Arie van Ede, deze geruchten, en als zoodanig vermelden wij J een klem diefje, is met 70,000 naar Amerika ze slechts, waarheid, dan zoude de Minister van a" Hall, die door zijne veerkracht en werkzaamheid inderdaad populariteit verworven heeft, door dit zijn voorstel toonenzijnen tijd en de natie te begrijpen. Wie durft zeggen of wij niet misschien aan den verblijdenden dageraad van een. nieuw regeringstelsel gekomen zijn. (O.) 's Gravenhage2 Oct. Bij liet berigt, omtrent eene afzetterij door het geloof aan too venaars en hekserijen, ten huize van van Dijkte Beerta, kan men nog voegen dat de persoon die deswege VQor het hof teregt stond, den volgenden nacht, nadat hij de woning van van Dijk had verlaten onder zeer verdachte omstandigheden, is gevonden in de schuur van eenen landman te Beerta in welke schuur hij ontdekt is door de voorbijgaande nachtwakers, welke, tot hunne verwondering, op eenen ongewonen tijd licht zogen in die schuur hetwelk door dien persoondoor middel van lucifers, waarvan hij een gevuld doosje bij zich droeg, ontstoken was. Ofschoon men dezen toen niets anders konde bewijzen, is hij echter door de regtbank te Winschotenter zake van land- looperijveroordeeld tot gevangenisstraf van zes maandenwelke straf nog niet geëxpireerd is. Op 't berigt uit Enschedé in de Zwolsche Cour. van 17 dezer, dat men te Enschedéna tot vier maal toe inschrijvingslijsten voor de armen te hebben rond gezondenwaarop door de welda dige ingezetenen voor ruim ƒ2,600 was ingeteekend, der goede gemeente door een ofliciélen maatregel nog 3000 bovendien had afgehaald, zeiden we: dat is te veel. Nu vraagt een ongenoemde, in dezelfde courant, van ons een beter middel om voldoende in de behoeften der armen te voorzien. Een gek kan meer vragen dan tien wijzen in slaat zijn te beantwoorden maar wat wij weten zullen wij zeggen, en dat komt hier op neèr: wanneer in een plaatsje als Enschedé, van nog geen 4-000 zielen, de weldadigheid der ingezetenen op zulke uiterst harde proeven is gesteld wanneer zij die proeven zoo loffelijk hebben doorgestaan en gegeven wat zij konden en wildenwanneer dan liet be stuur, gesterkt door de overmagt van 's lands vaderen, komt en zegtnu zult gij nog eens zoo veel en bovendien nog 4-00 meer geven dan gij gegeven hebt, dan zeggen wij, moet dit strekken om de bronnen der vrijwillige mildheid op eens te verstoppen en de armoede te vergrooten voor eerst door de burgerij meer af te nemen dan zij missen kanten andere door de soepeters w ijs te maken dat zij moeten onderhouden worden, leder die nog iels te verliezen heeftzal eene plaats op rnarsch gegaan de Amsterdamsche Justitie zal hem zien te snappen. Wanneer zeker groot man hem dit kunstje nadoet, zal de Justitie er zich dan ook mode bemoeïjën? Do i-iteekening\oor een standbeeld voor Laurens Koster gaat maar lui voort; neen, ais er voor den achtkanten boer een standbeeld moest worden opgerigt, en dat .prijken moest tusschen die van de Jonge en van Hall, die mogelijk al in de maak zijn, daar zoude de natie welligt nog een pennigske voor over heb ben maar een Koster hebben wij reeds te Haar lem. Het boste rundvee [wordt wekelijks naar Engeland afgezonden, en wij blijven met^deese/s opgescheept. Te Amsterdam vermindert de be volking merkelijkten gevolge der toenemende wel vaart (armoede), sterven er meer dan cr geboren worden. Te Freiburg zijn er gebenedijde wa penen uitgedeeld. Ook zegt "men dat een Pro- testantsch vorst zijn rokje omgekeerd heeft, en voortaan gebenedijdon wijn zal drinken, Jene ver in een doen. De gouverneur van Z.-Holland heeft Delfshavcu met eenbezoek vereerd; het was al ellende wat de man ^zag. De broodwegers hebben voor dat de vorst begint, nog eens op het broodwegen uitgeweest.Het Prov. Hof van Zee land kan eerstdaags weêr eenige kleine diefjes uit, Zierikzee verwachten, die, o gruwel! gestolen hebben een paar handen peren en appelen. [•sclieidenliedeiï. MISLUKTE ViraHMffiilUJ. Een sehelvisch uit te gooijen om een kabeljaauw te vangen, is geen waaghalzerij; maar om door de ontduiking van eene betrekkelijk geringe be lasting, een tiendubbel verlies te wagen, maakt de smokkelarij altijd een gevaarlijk bedrijf, het welk M., Mr. spekslager te Zutphen, hoe zwijn- kundig ook aangelegd, dezer dagen weder deerlijk ondervond, en wel met drie gekóchte varkens, waarvan li ij er een geslagten dus veraecijnsd ontving, en de twee anderen levend. Van deze laat hij er éé;i schattenhet andere rnoet er op den hoop meè doorNa de slagting onthoofd hij de drie varkens, en verwisselt de twee koppen van het veraccijnsde dood-outvangenemet dat van het ongeschat gebleven dier, om alzoo het schattings- vnerk te toonen, en vreest nu geen gevaar, maar ja wel! Twee ambtenaren niet de Krommers- benuderaars deze werken in 't groot, om dubbele winterprovisie) hadden lont geroken 1Zij begon-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1