HIK IV." 581. Donderdag16 September ;i7. Vierde Jaargang.) N ieu wstij din gen wm ra rmde Godsd NEDERLAND. KERMISWANDELING. zooveel VOO! kerdat. toe, rig moet uil oor 31 jan at Nederland et noodig, en, turf', de olking uitge t van gebre gezonderd idat ieder wel de verl vin terdoo in 1816 is toen alles er toen sol ele soep enl vooruitgang" 31 maal si uit gevlogeni et jaar 1817 dat met a' apketels mei waarlijk uit wordt gek aken en vooi odat de voo .erlijk zigtba dragen. Doe over verhe e aristocratii end worden unnen rijdei algemeen bezitter var ook al blij reel niet te k )o hoog bela met stoom eel kunnen oog brood te tgangzoo v iouwd. ZIERIKZEESCHË NIEUWS VERSCHIJNT: Op Maandag' en Donderdag. ABONNEMENTS - PRIJS VOOR Et,* Voor 3 maanden. Franco per posl. f 0,60. - 0,70. BUREAU ZierikzeeDam, Lelt. B, N.o. 360. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. /.•'grlregt voor iedere plaatsing 3ö een Is. D,r in/ending dor Advertentie» Kan geschieden tok M.iandag en Woensdag voormiddag 11 ure. VERKRIJGBAAR Bg den Uitgever bij idle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. Blieven en I-ngey.ondcn stukken franco. 1.1 't geoord Nieuwste 'hdoozen 1 waar- iddel om molg be— llessclien, TP o-KJ r van ge- «j nip bezit, Nieuwste el nieuwe nes Glacé °"f§ d om te PPËN, in leerzaam ZOO eene so— den ir. BELGIË. Brussel, 11 Sept. Omtrent (le moord van niej. E. vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: Twee dagen na den moord kwam ter dezer stede iemanddie aanstonds naar de woonplaats vroeg van den regter, welke met liet onderzoek der zaak belast was ten einde hem mededeelingcn te doen, waardoor twee onlangs ontslagene boeven jrootelijks werden bezwaard. Het is vermoedelijk Jeze omstandigheid welke aanleiding heeft gegeven tot liet gerucht van het arresteren van een der moordenaars te Diesthetgeen echter is gebleken zonder grond te zijn. Hoe het ook zijde regter heeft onmiddelijk zijne mededeelingen gehoordwaarop terstond op onderscheidene aangeduide plaatsen huiszoekingen hebben plaats gehad. Deze persoon heeft hoogst belangrijke bijzonderheden aan het licht gebragt. en wordt op koslen der hooge policie te Brussel gehuisvest en gevoed. Ten gevolge van zijne verklaringen is men in staat geweest twee zeer verdachte personen te arresteren, wier antwoorden in de eerste ver— hooien bennaar inen verneemt, nog veel meer verdacht hebben gemaakt. Zij blijven echter ten sterkste ontkennen. De agenten van het openbaar gezag houden zich het gansche land door met talrijke nasporingen bezig. Er is in geen tijdperk zooveel waakzaam heid uitgeoefend over gevaarlijke of verdachte lieden. Gisteren namiddag heeft er weder eene naauwgezette huiszoeking plaats gehad in de Na- mensche voorstadhetgeen daar ter plaatse veel volk op de been bragt. Eene omstandigheidwelke nog niet vermeld is geworden, is deze, dat een der vermoorde slagtoffere een vlok haren in de krampachtig ge sloten hand hield. Te Brugge is dezer dagen de oudste persoon dier stad gestorven. Maria Theresia van Acker was den Oden Augustus 1749 te Veurne ge- horen en was dus 98 jaareene maand en een dag oud geworden. Tot haar laatste oogenblik bezat zij al hare verstandelijke vermogens en het genot van alle zintuigen. Zij herinnerde zich de voornaamste gebeurtenissen die gedurende haren levensloop hadden plaats gehaddoch niets trof 8 haar zoo zeer als het gestadig duurder worden der levensmiddelen. Zij verhaalde nog met veel naïviteit, dat, toen zij hare moeder de eerste maal van trouwen sprak, deze haar antwoordde: «Maar benoodigd Eind hoe kunt ge aan trouwen denken daar alles DENMAREN zo° duur is? Denk eens, de boter kost een plaket (16 cents) het pond.'' CORN ELI,. Nymegen f September. Door het hof van Gelderland is den 9 dezer behandeld de zaak tegen Maria Schuurmanoud 30 jaren, beschuldigd van kindermoord. Nadat dit meisje hare dienst had verlaten, om die elders weder als dienstmeid te betrekken, is zij onderweg, na in een huis nacht verblijf te hebben bekomen bevallen wanneer zij het wichjte met haren kousenband verworgd en daarna onder den grond bedolven heeft. De deskundigen verklaarden dat het kind voldragen en voor leven vatbaar geweest was, en werkelijk na de geboorte feeleetjl hadwelk laatste ook door de beschul digde, werd erkend. Het hof heeft haar. die in Ongebuwden staat alsnog moeder is van een kind van ongeveer vijf jaren, tot de straffe des doods door middel van verworging veroordeeld. Na die ïeroo/rdeeling hield de heer Voorzitter aan de ver- |nPi^eelde eene treffende toespraak, waarhij haar, onder anderen, het wreede en onnatuurlijke van s van Zestig Chare misdaad werd voorgehouden, kelijke bandiet Amsterdam 12 Sept. Men verneemt dat >gen en zijne f>nder de vele zieken, die zich thans weder in onze stad bevinden voornamelijk ten gevolge van ie heerschoode koortsen, het getal der zieke VAN P. de LO' PELDE OLIV riksee, zijn iteld ran de 'iBEiirsaa- militairen betrekkelijk zeer groot is. De infirmerie kan ze niet meer opnemen, en de zieken worden naar Utrecht vervoerd, om in het rijks hospitaal te worden verpleegd. Van 6 tot 11 September zijn alhier geboren 122 en overleden 201 zoodat het getal der overledenen dat der geborenen met 79 overtreft. Botterdam13 Sept. De omstreken dezer stad, voornamelijk in het OvermaasscheCharlois, Zwijndrecht, enz., worden thans zeer door ziekten geteisterdvele gevaarlijke koortsen en de typhus heerschen daar in een ergeri graadzoodat de landlieden gebrek aan volk hebben om de nog op het land slaande vruchten en oogst binnen te halen. De oorzaak dezer kwalen wordt veelal toegeschreven aan ontberingen en verzwakkingen veroorzaakt door het schrale voedsel in de laatste twee dure jaren gebruikt. GEMENGDE BEKIGTEN. Tc Bergen op Zoom zijn de weeskinderen gc- tracteerd geworden op ligt brood; de hakkers hebben aldaar zulke Zierikzcesche vingers, dat de brood wegers genoodzaakt waren, om het te ligt bevonden brood verbeurd te verklaren. Een Rotterdammer stelt voor, om de broodwinkels niet te inspecteren, maar de broodmanden en wagens, wanneer zij brood rondbrengen: «dan eerst zou men wat zien!" zegt hij. Ook te Bergen op Zoom slaat eene vrouw van een naaldridder krankzinnig te wordenom reden haar echtgenoot 1600 gulden door eene ade- lijke dame ontstolen wordt; dag aan dag gaat zij niet in naam des konings, maar in naam des ridders uit het sommeren en renoveren zonder evenwel één cent los le maken; nu, wie kan zich ook wachten voor adelijke schurken I Die op het kussen wordt geplakt, en volbrengt de bevelen van zijne meesters getrouw, wordt gewis tot den adelstand verhevenridder gemaakt en in de rij der schurken ingelijfd. «De opwassende jongeling is een opwassende booswicht en de man van dagen een voleinde schurk zegt Kotsebeu. Asmode'e bewijst zoo gegrond dat van Hall weèr een Kamper streek begaan heeft, rnet de natie wijs te maken, dat er een Amsterdammer f 1000 aan de miris present heeft gedaandat inen genoodzaakt is te gelooven, dat de man het volk \oor gek aanziet, of dat Zijne Excellentie zelfs op de sprong staatom naar Geel op rnarsch te gaan!Zwoile zal verlicht worden met gazen te Zierikzee wordt eene ver andering ook noodzakelijk want het Maastrichls- liclit schijnt alleen te willen branden op de oude haven. Aan de Engelsche kusten wemelt het van haaijenook nabij Scheveningen worden er van die slokoppen gezien, henevens van Hall en collega's. Heden geen audiëntie bij den op- perschatmeester. De vleeschhouwers in de Ver- eenigde—Staten bedwelmen het vee tegenwoordj met aetheralvorens het te dooden, Te Deven ter is er gepasseerde winter voor ongeveer f 8000 soep gekookt.Prins Hendrik za! prins Alexander naar Madera overbrengen.Te Loon-op-Zand zijn er zooveel ziekendat er gebrek aan doctors be staat. ONZE [Vervolg van het vorige HET TOONEEL. Ofschoon onze kermis niet veel aanbiedtbevindt zich echter een tempel van Thalia in onze stad. 'tls waar, zij is slechts uit eenige planken zamen- gesteld - dit is evenwel niet aan hare priesters te wijten wat geen zeer gunstig denkbteld van den toestand van het nationaal tooneel bij ons kan opwekken; en in waarheid hiermede is Int hoogst treurig iiij ons gesteld. Hoe, eene stid als Zie - ikzee en dergelijke zijn er velen in ons vader land bezit niet eens renen schouw luirg, vaarop rondreizende tooneel listenniet alleen hij gelegen heid der kermis, maar nuk in het wuitersaizoen, hunne voorstellingen zouden kunnen gevenen ter wijl duizenden nutteloos verspild en verkwist wor den is men ten opzlgte van een der schoonste onderdo schoone kunsten zoo onvergefelijk karig? Helaas jaEn alzuo verwaarloost men liet louiecl, wat zoo weldadige» invloed op de maatschappij zou de kunnen uitoefenen, liet tooneeldien itiagligeu hefboom der beschaving, dat gelukkige middel ter bestrijdig van ingewortelde vooroordeelen en alge- meene dwaling. Geen wonder voorwaar, dat bij onze tegenwoordige minachting want weet, ook ij die op het voorgeslacht u beroept en in hunne rootlieid en deugden, vergoeding voor uwe nie tigheid en zwakheid zoekt, vroeger was dit anders geen wonder zeggen wij, dat bij onze tegenwoordige minachting vour al wat edel, grooten schoon ge noemd mag worden, het oveiig Europa met me delijdend schouderophalen op ons nederziet en ons de Chinezen van ons werelddeel noemt; en liet smart oris, het grieft pijneijjk 0113 echt raderlandsch gevoel, te moeten erkennen, dat wy dien naam, ook in dit opzigt, maar al te zeer verdienen. Dan daar zijn wy aan den Schouwburg treden wij er in. Maar boei wat beteekent dat? Wij hadden gedacht de zaal eivol te zullen vinden en naauvvelijks een vijftigtal aanschouwers van eene bevolking van ruim 7000 inwonersen die slechts een enkele maal in het jaar de gelegenheid heb ben om daarvan te profiteren vinden wij er Wat dat beteekent? Wel niets meer of niets minder dan dat ons publiek den goeden smaak verloren heeften niet meer vatbaar is voor het voortref felijk genot wat hetzelve aangeboden wordt. In derdaad liet is bedroevend. Doch stil, niettegen staande het kleine auditorium zal de vertoonin^ plaats hebben; men geeft: De gedenkschriften van den Duivel; een intressant stuk, naar het fransch van den heer Lionen zoover wij weten vroeger nooit alhier vertoond. Dj baronnes de Itonquerolles (mejufvr. Dekking) schijnt niet op hare plaats; doch het personeel is ook niet talrijk genoeg om voor iedere rol de ge schikte persoon te kiezen; Maria, hare dochter (mej. Kuitersgeb. Rosenv.) speelt allerliefst; en ook Ro bert [de hr. Rosenv, J'.\, is zijne rol meester. Wij durven echter gerust verzekeren, dat, wanneer de duivel er nooit onbehagelijker uitgezien had, hij nimmer zooveel éelat zoude gemaakt hebben, als hij nu gedaan heeft, trouwens de man is zoo zwart niet als men hem wel schildert. Wat den ridder de la Kapinière [de hr. Rosenv.) aangaathij is hoven onzen lof en wij verstouten ons niet hem te be- oordcelen, zijn spel was, zoo als altijd, meester lijk en ware het niet dat wij dagelijks schur ken zagen, onbetaalbaar. De marquis de Lormias (de hr. Jonas) en de graaf de Cernij (de hr. Huizere) waren eenigzins gedwongen en bezaten te weinig trotschheid en aanmatiging om dergelijkeillustre en dikwijls zeer onbeschofte personaadjes te verheelden; vrouw Giraud (mej. Roedelen Valentijn, (de hr. Sen/f) hebben ons in al hunne kleuren dito dito oude kasteel meubles van vroegeren tijd getrouw wedergegeven. Alles in aanmerking genomen, heeft de vertoo ning ons zeer voldaan en wij danken den geachten Directeur en het gansche personeel vour hunne waa'iijk bovenmenschelijke pogingen om ons en het publiek eenen aangenaiuen avond te bezorgen wat hun dan ook zeer wel gelukt is. Wij zeggen«alles in aanmerking genomen," en wij spreken van «bovenmenschelijke pogingen, ert inderdaad, wanneer men de ontzettend vele moeijelijkheden en bezwaren waarmede de rond reizende tooneellist te kampen heeft, en die veelal het publiek ontgaan, onder het oog houdt, mag men, wil men billijk zijn, niet te veel van hem eischen. Laat ons eenige daarvan opnoemen. Wij zwijgen van het vele onaangename en ontmoedi gende aan het reizen111 dier voegeop zichzel- ven reeds onafscheidelijk verbondenen bepalen ons slechts lot de voorstelling zelve. Daar valt het gordijn en de acteur begeeft zich naar de kleedkamer om zich in het ridderlijke of vrijheerlijke pak lesteken en... wacht daarop zeer be daard liet oogenblik of dat liet gordijn opgehaald wor- len en hij weder op liet tooneel verschijnen zal, hij heeft nu juist nog een oogenblik lijd om zich aan zijne methumophorse te govern en cn zich het hoogadelijko air eigen te maken? Doch,holla! wat, daar staat nog een bosch wat eerst geroeid of eene hut, die afgebroken en waarvoor een paleis in de plaats geslicht moet worden, en Z.H. E. G. wordt zeer vriendelijk gepersuadeerd mede de handen uit de mouw te steken cn met zijne délicate vingeren, bijl of hamer te voeren. Inlusschcn begint liet publiek, wat door de harp of iets dergelijks op het gordijn geschilderd altijd nog iets heeft wat de kunst vertegenwoordigd ongeduldig te worden, en tiert en slainpt als een bezetene. Toe, bel ma3r eens cn haast je rep je wat; nog al meer geiaas, bel nog maar eens en ja wel daar gaat het gordijn op en hij die een oogenblik te voren nog hameren en timmeren moest dat het een aard had, inoet nu met alle mogelijke élegance eu politesse op komen en spelen, terwijl hij voor zich dikwijls slechts niels dan een hoop iaffe schreeuwers en domme lummels heeftdie, de eenen metal hunne aanmatiging, zoo min als de anderen met hunne ratelende amandel- en zoettkoekzakjes men weet de meeste menschen verdivererteren zich het best als zij onophoudelijk, eten en drinken kunnen het minste van het doel of de strekking des too— neels begrijpen en evenmin de meerdere of min - dere waarde der uitvoering beoordecle» kunnen, 't Is waarachtig liefelijk en animerend. Er is misschien geen scherper contra>t le vinden dan in de tooneelwereldvoor cn achter de cou- lisen. Zijt gij nimmer op de laatste plaats geweest?' waag er dan ook in het venulg nooit, want heeft men eens daar zijnen blik laten rondwaren ver dwenen is dan alle illusie; doch het is waar, gij zoudt er misschien regtvaardiger en bescheidener leeren oordeelen. Het bovenstaande was reeds door ons geschreven toen wij ons gisteren (Dingsdag) avond op nieuw naar den Schouwburg begaven en waar wij dooi de tegenwoordigheid van een overtalrijk publiek, zeer aangenaam verrast werden; het verblijd ons de beschuldiging van wansmaak door ons hetzelve ten laste gelegddaardoor voor een gedeelte te zien wegnemen. Wat de voorstelling van Marie Jeanne zelve betreft, zij was uitmuntend, ai do acteurs en actrices hebben zich voortreffelijk ge kweten en zijn dan ook ten streelenden loon daar voor luide geapplaudiseerdterwijl mej, JJuizcrs de welverdiende eer genoten heeftterug geroepen te worden, ten einde de hulde des publieks te ontvangen. Tijd- en plaatsgebrek verhinderen ons, van deze voorstelling een wijdloopiger verslag mede te deden. (Wordt vervolgt.) ZEVEi\-KINDERE\t-ZAKEL\. Men schrijft uit 'sGravenhage van den kdcn dezer: »Naar men verneemt zijn er thans behoorlijk tabellen in gereedheid gebr3gt, betrekkelijk het van regtswege verkregen, of volgens de bepalingen der wet van Nivóse aangevraagde onderhoud van staatswege van een zoon, uit een huisgezin van zeven in leven zijnde kinderen. Het aantal moet nog al belangrijk zijn. Ongeveer 800 zullen de uitkeering van 230 's jaars gedurende tier jaren bekomen dat is dus circa 8 tonnen gouds (/"80Q,000), die nudoor de niet tijdige intrekking der fran- sche wet, na de beslissing in de zaak van Hoog land. en door do halstan ige volharding der Re gering, op de sellouders der uitgemergelde natie zullen moeten komen; op welke wijze is nog on bekend. Vroeger is de raad gegeven om de/"25,000 's jaars aan het Journal de la Haye verkwistcv toe te bezigen; waarlijk, het zuu van eene dubbele

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1