N SS HET WAARHEID? i I LET WEL! Verscheidenheden. A. ROOTIIAEBT, Fabrijkant in Franklin's MOM®-AMERIKA. o M*. rige cu juiste beschrijving geleverd in 'Ie Zeeuw- sche volks- almanak voor 18&7. V» 11 dit gunstig gerecenccer'd jaarboekje zijn hij den uitgever dezes nog eenige exemplaren a 75 cents ve: krijgbaar. Kerk wei ve3 Sept. Iloclen namiddag omstreeks 2 ure, ontdekte tnen gevaar voor brand door bet broeijen van hooi, in de schuur van L. P. Hause. "Na ingeroepene hulp, is men begonnen een gat in het hooi te graven en daar aanhoudend water in le gieten 7.00 dat de rook die telkens opsloegbij liet wegnemen van liet hooi dat geheel zwart en veelal ascli geworden was door het zorgvuldig watergieten, gelukkig niet ontvlamde. Met veel inspanning van krachten is men in den volgenden vroegen morgen het gevaar te boven gekomen hebbende een gat in het hooi gegraven van o el lang, 3 el breed en 2.30 el diep welk hooi geheel zwart en bedorven is. Dank zij de ijverige en trouwe liu'p van de meeste nabij ■wenenden zoowel ais anderen waaronder eenige werk lieden in Schouwen aan wicn het behoud van de gebou wen g rooien deels te danken is. Zierikzee, 4 September. Luidens een' voor ons liggende» brief, door C. Monaeé den 7 beliruarij uit New-York geschreven, bevindt gemelde Monneé en Luijxs, C/., zich met hunne vrouwen en kin deren te New-York, waar /ij, na eene reis van 50 dagen, den 4-'le Januarij zijn aangekomen. De eerste heeft ziclt als schoenmaker en de tweede als kleermaker aldaar gevestigdverdienen ruim geld en vet heugen zich het land van druk in tijds te hebben verlaten. Verder zegt die brief, dat er te New-York meer dan 800 kerken zijn. en, onder anderen eene straat van klls uur lang, waar duizende magazijnen en prachtige winkels in zijn. Kortom, het voormalige Nieuw Amster dam moet liet oude, behalve in bedelaars er overtreffen in bedrijvigheid, grootheid en pracht, GSEiSIEKGDfj BE3AIG 1 Het passief der bankbreuken van LnndeHsche graan handelaars beloopt reeds zestig miilioenen guldens. De opstandelingen in Sicilië hebben de troepen der regering op verschillende punten geslagen en onderscheidene steden bemagtigd. De Parijsche policie heeft verboden om straatliederen te zingen over den moord van de hertogin de Praslin. H. M. de Keizerin van Rusland heeft aan H. M. de Koningin van Engeland present gedaan twee stieren, en Z. M. de Koning van Beijeren heeft eene gravin gemaakt van eene spaanscbe danseres! Onze Koningin gaat Madera bezoekenen Ko ningin Pomare is verzot op Schiedam. ie Bergen op Zoom heeft een 2dc Luit1, der Artillerie, een kleermaker van de trappen gegooid die de vol doening kwam vragen van eene rekening, die meer dan een ja-ar oud was. De hoeren Nmnan en Zoon hebben den minister van koloniën een' fijne poets gespeeld zij hebben een geheim wereldkundig ge maakt, dat zelfs voor de Staten-Generaal moest verborgen blijven, namelijk, de Indische wetten te koop gepresenteerd. Een Haagscb.e spots «gel heeft aan de miris present gedaan, één gulden, -welke som van Hall dankbaar heelt ont\angen. De man weet toch alles te gebruiken, wat maar naar geld gelijkt! Ook is er eene koe gestolen door een man die van honger de O.nmerschuns was ontvlugt. Te Arnhem hebben twee schoen makers-gezellen twist over liet dansen met een meisje gekregen waardoor er een gevecht ont stond, waarbij den eene» den anderen liet oor al- beet, en opat. Alom is er zooveel ooft, dat ile takken der boutnen moeten ondersteund worden, of liet ooft afgeplukt. Het gaat met de com— iniescn zoo gezegend, dat het er bij Koeltje niet opaan komt, om in één dag f 50 door de keel te lappen. In den Haag hebben eenige patent-bid ders inet een stads-bidder ruzie gehad over bet invoeren eener polka-rouw. Oj> Zondag den 'i'2 Augustus.is er in het eiland Noord-Beveland door niet één predikant dienst gedaan. In het vorste lijk 's Gravenhage zijn weder eenige bedelaars veroordeeld om burgers te worden van liet land Kanaa.ii De deurwaarders l.oopen weer om de beenen tc breken met zwecldrankjes, Een gekke Amsterdammer heeft er duizend guldens aan ge waagd, om het lek in de groote kist digfc te solderen. Van Hallheeft Wemaer in de val t geen dezen kwelt, want dat kost geld en hij is op hel geven niet gesteld. Op het 'Swar te gedeelle na, is de straatweg van Oostburg tot Zuidzandcten laatste voltooid.Op het eiland 1 holen, is door een voornaam persoon vergezeld van anderen, den Isten dezer, reeds eene voorsmaak van liet jagt- vermaak genotenofschoon de groote jagt nog niet is geopend; er zijn dien dag, eenige hazen en patrijzen van hun wettig regt, om tot gemelde opening ongestoord te leven, ontzet geworden door hun te dooden, zonder dat hiervan door de bevoegden procesverbaal is opgemaakt; en nogtans zijn op gemeld eilandéén gewoon en minstens negen buitengewone opzieners der Jagt. ten voileden ja ré ond Tscheidene malen is gebleken, toen hij, onder anderen, nog oenen armen duivel heelt willen dwingen, om onder eede te verklaren, wie zijne medgczellen waren. [s het waarheid? dat ZEd. zich de opper-sur— vei'ilance aanmatigt over alles wat in. de stad M. wordt afgeschreven, en hij met 'arends oogen dag en nacht waakt, om daannn rapport in te zenden Is h-t 'ook waarheid? dat die man het cle» in- en opgezetenen der voornoemde gin.unie nog al ondragelijker zoekt te maken, dan het reeds is; onder anderen ook wat de personele belasting betreft, die buitendien reeds tut eene ongehoorde hoogte is opgevoerd, doch waarmede hij onlangs drommels tegen de lamp is geldopen? Is het ook waai huid? dat diezelfde inan zich, door kruipen en vleijen, bij de Nobele» en groote» hier en elders zoekt in te dringen; dan verwon dert het ons grootelijks, dat het mede eene be- wezene daadzaak is, en in waarheid bestaande, dat diezelfde goed bezoldigde en onder Eede staande ambtenaar, (die, nog eenmaal gezegd, door kruipen, vleijen en activiteit zijn fortuin "zoekt te maken,). Ach, zoo domheeft durven verstouten, om op den 19 Junij 18V7. per, vrachtwagen duch zonder medeweten van den Voerman, een blikken doos voorzien van een geheimzinnig slot. en gevuld met een aan land en stad belastbaar object, (namelijk op viij territoir geslagt vleesch) aan het adres van den lieer en S.m.r Vs heeft willen binnen de stad M, smokkelen, doch jammer helaas! dat Sm.... r. V.g met het geheim der sluiting, zoo min als met den inhoud bekend wasen men alzoo tot het openbreken dei- bewuste doos moest concluderen. Zoo dit r.u alles waarheid is, dan vragen wij: hoe het mogelijk is, dateenig fatsoenlijk burger, zich met dit productive ventje, dat altijd als een iat langs de straat loopt, kan geinee» maken; daar hem de grondtrekken van zijn allerbemin nelijkst karakter op het sclioone, loensche aange- zigt te lezen staan; of zou de burger, die reeds zoo schreeuwend hoog heiast isgeen reden hebben, om zulke wandaden, gepleegd door ambtenarendie van het zweet en bloed der burgers en minderen worden gemest, publiciteit te. geven? uf heeft ZEd. de oude spreuk nimmer gehoord, dat na veel gegons, en fenijnig steken, de Muüge toch eenmaal in de kaars vliegt? Mogt de/.e kleine teregtwijzing voor ZEd. effect sorteren en ZEd. activiteit op de grenzen van ons dierbaar vaderland beproefd worden, het ware vvelligt voor ZEd. lioogst nuttig, en voor de gemeente hoogst aangenaam. Be Snelziende Lijncëus, J.r Ten einde een afdoend bewijs te geven onzer volkomene onpartijdigheidnemen wij onder- slaand stuk ons door eene zeer geachte hand toegezondenin onze kolommen op: (red.) DE STEDELIJKE ACHTERSTAND I£T©E301TDE1TE STTZZBXT. I)at in de gemeente grubmod, provincie Zee land, zich een Ambtenaar,- zijnde een commies 2dc klasse, genaamd cggumbevindt, die alle andere ambtenaren in activiteit zoekt voorbij te streven ja die zich zelfs (zonder aanstelling als opzigter) met jagt cu visschctij bemoeit, zoo als daarvoor was, va» af het jaar 1825 jaarlijks f 11,200 voor n(lossing van kapitaal en bitrussen op de stedelijke begrooting aadgewe/en zoodat het niet verwonderen moet,-dat, om dit te kunnen blijven doen, de. regering van d.e hoogere magt de ver gunning verzocht im vërkveeg, om d'e: ge/egde personele omslag te blijven heffen, tot deze schuld zoude zijn afgedaan. De/,e achterstand is dus niet ontdekt, zoo als yerkeerdêlijk f» de Nieuwsbode wordt gezegd, maar was sints jaren bekend, want dezelve omvat alle de vroegere geld leeningendoor de stedelijke re gering aangegaan in zoovele jaren van jammer on onspoedin vroeger en later tijd beleefd; teen de willekeur van Alba en het Spaansch geweld tot het opvatten der wapenen drongen toen een lang durig beleg de stad geheel verarmd had, toen het kwijnen of te niet gaan van vroegere bronnen van bestaan teleurstelling op teleurstelling opleverde; toen ook de Franscho omwenteling met alle hare gevolgen zoo ongunstig werkte op de ffnancieele aangelegenheden dezer stad. De koning had teregt verlangd, dat de vroegere schulden, die sinls lang de steden en gemeenten drukten, door jaarlijksche aflossingenzouden aan gezuiverd worden; en dit doel zal nu ook door middel der gezegde belasting, binnen weinige jaren le dezer stede bereikt worden. Het moge eene aardigheid zijndeze belasting voor te stellenals «met het zwaard in de vuist" wordende ingevorderd; en te gewagen van «turf- manden vol sommatie», die over de onderdeuren nder burgers worden gesmeten;" wij houden het daarvoor, d-vt de steller van het bewuste artikel, zoodanige uitdrukkingen niet zoude gebruikt heb benindien hij beter bekend ware geweest waartoe de opbrengst dezer belasting bestemd is; te meer daar het eerste gedeelte van dit gezegde eene onwaarheid behelst, daar het genoeg bekend is, dat de ontvangers van deze en andere stads-be lastingen, dezelve, naar den wensch der regering, met de meeste verschooning en toegeeflijkheid in vorderen; en de overdrevene spreekwijze in het tweede gedeelte vervat, door de noodzakelijke ver volgingen, nog uitgebreider voor te stellen dan ze werkelijk zijn, eenen kwaden indruk maakt, die zoo onverdiend is. Indien wij wel onder,rigt zijn, koestert de rege ring geen anderen wenschdan om als dit eenig- zins mogelijk is, deze belasting, als liet doel bereikt is, af te schaffen, maar de heiligheid der aangegane verbindtenissen jegens de schuldeischers der stad en de noodzakelijkheid om de oude schulden (waar aan evenwel de tegenwoordige regering part nog deel heeft) te vereffenenmaakt dit vooralsnog ondoenlijk en het is daarom allezins af te keu ren, de vervolgingen die tegen de niet-betalende» worden aangewend en die niet wel te vermijden zijn, gedurig op te halen; te meer, daar het be zwarende dezer belasting meer schijnbaar dan waar is, e» het zeker gaat. dat de gegoede ingezetenen, zoo als trouwens ook billijk is, daardoor wel 'het meeste getroffen worden. overtuiging, die hij slechts door de ontwikkeling zij ner rede kan verkrijgen. Wel nu, onder voorwend-I sel van den vrijen loop aan de overdenkingen te ge ve», heeft men.ee» stelsel va» opsluiting bedacht,jj lat na verloop va» zekeren tijd ongetwijfeld met. dé deeding van' de» geest eindigt. indien de veroordeelde iemand van bepet kte ver mogens is. wiens verstand behoefte aan ontwikkeling j had zal hij langer de pijniging der afzondering en verveling doorstaan, maar zal eindigen met geheel te verstompen; hij zal tot onwetendheid vervallen. Hóeft de veroordeelde eene hoogere mate van ver stand, van opgeklaarde mie, van beschaving des gees- tes dan zal de verveling en het gemis van de voor werpen, die hij tot zijnen arbeid, zijne gewone studiën noodig heeft, zijn gemoed zoodanig in opstand brengen,! dat hij aan aanvallen van magtelooze woede onder hevig raakt, die zullen eindigen met zijne rede uit] te dooven; hij zal een woedende krankzinnige worden Het bestaande stelsel van opsluiting gaf de veroor-] deelden hedoivener en slechter aan de maatschappij] terug. Wij weten zulks; maar het in te voerene, za! de veroordeelden razend of onwetend aan de maat schappij weder geven. Asmodée ADTEHT-eittiem. Do Vrouw on Kinderen van JACORÜt de JONG, op weg naar Noord-Amerikaroepeij liunne Betrekkingen en Vrienden een laatst VAAK WEL toe. PUBLIEKE VEHKOOP1XG op WOENSDAG den 8 SEPTEMBER 1847, de namiddags ten twee ure, van eene aanzienlij ke partij de Scheepstimmerwerf van den WelEd. Hoer J STIUCKAERT, te Zierikzee. UIT DE HAND TE KOOPeen hecht c sterk WINKELHUIS ERVE en twee PAKHUI ZEN, staande in het beste gedeelte der stad Goes waarin sedert verscheidene jaren den Handel ii KOLONIALE WA KEN en TABAKSKE KVE KL met goed succes wordt uitgeoefend. Belanghebbende» gelieven zich le adressen.' onder de letter X, hij den Bock*erkoópér S. 3 de JONGE, te Goes. Brieven franco. In de gemengde berigten van den Zierikzeeschen Nieuwsbode van den iff Augustus jl., wordt gewag jemaakt van den achterstand dezer stad en zoowel daar, als i» sommige vroegere artikels en gezeg den wordt van dien achterstand gesprokenin dier voege, als of de aldaar vernielde personele Omslag moest strekkenniet tut voldoening van achterstallige, onder vorige besturen gemaakte schul den;maar tot kwijting van eenig te-kortbui ten den gewonen loop der administratie aan de stedelijke kas toegebragt. Dit is evenwel geheel bezijden de waarheid; zoo ver men geheugenis draagt, heeft de stedelijke kas geen te-kort u.f achterstand ondervonden van eenige» ambtenaar, aan wie» de verantwoording barer inkomsten was opgedragen. Doch ten gevolge van de rampvolle jaren, die met de Fransche omwenteling in 1795 aanvingen, waren de stedelijke financiën aanmer kelijk verachter» zoodat omstreeks den jare 1809, vele 1 nopende schulden niet meer konden worden afbetaald; en de toen en vroeger gedane geldlee- ning en om de zaken gaande te houden, eenen steeds klim menden last wegens de deswege verschuldigde jaarlijksche renten, hadden duargesteld. O.idei:. het Fransch bestuur zijn wel pogingen aangewend om een plan tut aldoening dezer ach terstallige schulden daar te stellen doch het was eerst in 1820 dat de deswege opgemaakte ontwer pen» na bekoinene hoogere goedkeuring, konden worden uitgevoerd. Onder anderen werd toen tot kwijting dezer schuld vorderingen een personele omslag ingevoerd ge grond op hetgene door ieder in de grondbelasting, deuren en vensters, personeel en mobilair betaald werd; en die, sints het veranderd financieel stelsel des Rijks, sints 18*22 zich regelt naar hetgeen een ieder in de belasting op de gebouwde eigendom men en het personeel betalen moeteene belasting, die in de meeste steden, gewoonlijk onderden naam van klapper— en lantaarngeld bestaaten uit haren aard de gegoedsten het gevoeligste treft. De loopende schuld was op deze wijze in twaalf jaren afbetaald, doch nu bleef nog de aflossing der gevestigde schuld of van alle de stads—obligation; Aan de scheikundigen wordt verzochtte willen onderzoeken en opgevenwaarin men het beste de waterdeele» van de boter kat» afscheidenin een tinnen of in eenen zilveren eetlepel, met bijvoeging van de hoeveelheid zoutdeele» die op ieder Ned pond boter moeten zijn? Antwoord franco. YACHT-CLUB TE M. Daar de stads zeevloot te M. plegtstatig in linie van batailleop de Heeren-gracht geschaard ligten men niets minder dan een spiegel-geveéht te ge mout ziet, zoo worden alle dusdanige stedelijke zeeschepen, zoo spoedig hun gewigtig werk, als daar. is: het uodajpjm der havens en kaaijen enz., verrigt is, tut dit feest uitgenoodigd. Genüemd gevecht zal volgens de juiste schilderij voorstel len de slag op Doggersbanken waarvoor door onze lands oorlogsvloot reeds een ruime plaats wordt afgebakend. De admiraals vlag zal door het lot toegewezen worden. Het doel van den wedstrijd zal bestaan in het vinden van stukken en brokken onzer oude zeehelden, glorierijker gedachtenis. De prijzen en premien nader te bepalen. Zegt het voort. De Snelziende Lijncëus Jj HET STELSEL VAN AFZONDEBLIJKE OPSLUITING De goedkeurende stem der Kamer begifligt ons voor liet vervolg met het stelsel van afzonderlijke opsluiting. Wat zouden al onze menschenvriendendie den lof van dit onmenschelijk en wreed stelsel hebben uitgebazuind, zeggen indien wij bun toewenschten, het zelve eens te mogen ondervinden Eertijds vergenoegde men zich möt hel ligchaam te dooden, te pijnigen; het was do eeuw der bar- baarschheid. Thans doet men alle pogingen om het verstand te dooderiden geest te pijnigen; het is de eeuw der toenemende beschaving. Wat moet het doel der gevangenisstraf zijn? Is het niet om de herhaling der misdaad voor te komen, door de ziel van den schuldige toegankelijk tc stellen voor dc overtuiging zijner schuld; eene maakt aan zijne geëerde Stad- en Land genooten bekenddat bij hem vervaar digd worden en te bekomen zijn, nieuw modellen van Parijsche FRANKLIN'S of zooge naamde CHEM1NÉE AU JOUR, die een vierdj meer warmte geven en een vierde minder brand stof noodig hebben dan een gewone Franklin alsmede KAGCHELS of zoogenaamde PIÏ5DE STAL'S voor Kantoren Slaapkamers en Kiriderka mers, zelfs zijn dezelve zoo ingerigt, dat, al de Kagchel of Piédestal gloeijend, en de Kinderc zonder opzigtzij zich niet kunnen branden. E acht zich ook in staat om met de binnen buitenlandsche Fabrijkanten te kunnen concurerer beveelt zich in ieders gunst en recommandatie. GELEGENHEID NAAK DE VEfïEENIGDE STATEX van In den loop van deze en volgende maand zulll de ondergeteekenden weder Schepen expediërs naar NEW-YORK, BALTIMORE en NEW-OS LEANS, met ruime liuigtingen voor Passagie en op aannemelijke Voorwaarden. Belanghebbenden gelieven zich te adresseren I WAMRERS1E en CROOSWIJCl Cargadoors le Bottcrda En voor de Provincie Zeeland bij Den Hoofd-Agent J. C. RE RE LAAR, te Yli singen. Den Agent O. CONTANT, te Schoondijlt J. 1IERRE LING, to Sluis. Rotterdam Augustus 1847. Ja wij huid lelijk miskend) lioogelijk uwer len - uwe fie lokstem der 1 nmkooping dan ook u uwer eigene het wnnrnchti benware h olgvlet, en r trouwheid on belangen, die schermd en Met het in schirdcnis uw en rvpral in Storm ortmo z')o\v< I a's vo vertrouwen vi vnn 13VV 18V7 plijkt u genóeg zijn lijd gé ii óut en hiermede waa niet genoeg', riet. Ynld/ppj voor- en arj li zin en w'.Lek schén v Ikrtu gevoerd wend schrok kenen en in de vo< lu idvooruit; welgeordende de ij and en i betwistende, •lafhartig verr; ders de alge hield. Ste tuiging en i eens in neme vuii? en krai en binnen de blijvende, er hatelijkheid Toen wij boo ren, ver! noordigcr, l moet het ons die een der dige verleger Doch neen lijke politiscl sloten zijn. Noord-Bra regering - di gedachtig, ni met eene tc der Kamer van dat doel Placet opgew zeggen wij, ken, welke verleid en v scho natie l bij gegaan zr spoedig, i. U, gelijk uwen vroegi Godenop i (lervarcnc herkiezen, zijde en dc zal dit toch TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. DE LOOI

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 2