mmjuubl NEÈRLANDS VAL. Vierde Jaargang.) enix. Nieuwstijdingen. e leugenaar! gewaarschuwd ierenen zult -loeijende, let a anders do< te noodzakei ■lier, die hoo iren herwaart de 5 oris ha, voor 13 cent dat hij, uit d lijk doen kou nen den pu ÏKERKE. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VERSCHIJNT: Op Maandag en Donderdag, ABONNEMENTS - PRIJS VOOR ELKE EDITIE. Voor 3 maanden Franco per post f 0,60. - 0,70. ikforl a/M. 3EN HALF zeer billijki ,N en KOOP te Land ei rWater ei is gemagtigd ien onmid- gen. ■igen, kunnen iij den mei ede geautori- WIJNEN, to MAN, ehen Phoenix, BUREAU: Zierikzee, Dam, Lett. B, N.o. 3G0. ADVERTENTIEN: 10 Cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advertentièn kan geschieden lot Maandag eu Woensdag voormiddag 11 ure. VERKRIJGBAAR Brj den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit riilc. Brieven en Ingezonden stukken franco. VAN AU Dli LATEX naand zullen i ex pc (lidre'u i NEW-OR- ir Passagiers adresseren bij IOSWIJCK, Rotterdam. 1R, te Vlis— Schoondijke. te Sluis. ne Stad- en n wederom t het Depót n ook ver in Post- en brijkBrie- B IJ B E L- mder klep- uwe artike- RM1SGE- cene JTEN, t de Kraan '44. e eer aan e berigten ir en Boek- vt. wijk B, storten van i 'IEEKEN- allt gezind- virder van lenBOEK- 'en: dat bij rrotger uit— :ideie talen, i alb Druk- ften ;en het t bedening ijl lij zich Jz. dondtrdag lezen en tst worden, DE LOOZE. Wat tijden van oorlog hebben verwoestmoeten tijden van vrede herstellen; de vorsten worden troonen geschonken om dit ten uitvoer te brengen; deze zijn het die de behoefte des volks moeten kennen en vervullen, en waar dit geen plaats heeft, is de val dezer monarchie niet ver meer af. Binnenlandsche verdeeldheden zijn de gevolgen dezer teleurstel ling, en geen kracht van wapenen, gene streng heid der wetten, noch bloedige veemgerigten kur.nen de uitbarsting eener omwenteling dan tegengaanwel lang doen smeulen. Een derde eener eeuw leven wij in volie vrede, eer. tijdvakvoldoende om de wonden te genezen, welke de ijzeren scepter van Napoleon ons heeft toegebragt; doch neen, er is niets genezenwel wonden hij geslagen, want in al de jaren dat Neder land hij het Fransch Keizerrijk is ingelijfd geweest, werd die ellende niet gezien welke er thans heerscht. Wel is waarer werd zoo als thans in 's lands vergaderzaal gedaan wordt niet ge pocht op algemeene welvaart, maar er waren ook geene koloniën van weldadigheid aangelegd tot begraafplaatsen voor de van honger wegster vende bevolkinger waren alom geene algemeene pap- en -soepketels aangeschaftom der bevol king op kosten der burgers te voeden; men zag gtene scharen volks, in lompen gehuld, als wande lende geraamten de straten doortrekken. Dit is maar gezien, sedert Nederland tot oen koningrijk is verheven geworden. Nog weinige weken, en de bur geiij zal weèr bestormd worden door gekwalificeerde bedelaars om aalmoezen voor onze kaal gepluimde broeders af Ie smeeken, terwijl in diezelfde dagen er eene stent van Neèrlands troon zal.uitgaan, die hel toenemen van Neèrlands welcaart jubelend zal uitbazuinen Vier-en-dertig jaren is die lofzang gezongen niettegenstaande de armoede met den dag aan groeide; en waardoor? Naauwelijks was de Vader des Vaderlandsmet een weekgeld van f 50,000 op den troon geklau terd, of zijn paleis werd dag aan dag, door een legio verlepte adellijke spruiten, bestormd, om, voor een gering loonden lande nuttig te zijn. Gaarne We!ischemic die sieraden des lands te zien herle ven, moesten er vele vette haantjes worden uit gedacht, ten einde, oud en jong, de eene of andere rol op het groot tooneel te doen vervuilen: talrijk moest daarom het leger zijn; groot het personeel bij alle departementen; uitgebreid alle vakken van administratie; overtollig de priesters der geregtigheid, enz. enz., opdat de uitverkorenen zouden kunnen kie zen, welk wapen, degen, tabbert of penhen het test zou bevallen, om .bij de gratie Gods, een arm volk te helpen onderdrukken! Vier-en-dertig jaren is er een leger onderhou den, dat een genoegzaam getal millioenen gekost heeft, om alle staatsschulden af te lossenen dat tot niets anders gediend heeftdan om de zonen der burgers te kwellen, en om een ontzettendeu hoop gepensioneerde officieren te kweeken. Vier-en-dertig jaren geloofde het volk de voor zegging der ministers, namelijk: dat de lasten touden verminderenen de welvaart vermeerderen, floch omgekeerd zijn die voorzeggingen vervuld. Buiten en behalve het afzwendelen der 127 miliioen, aorden er nog nieuwe belastingen uitgedacht en de Sestaande verhoogd, terwijl de meeste handelzaken loor vele hinderpalen worden belet in bloei toe Itnemen: zwermen commiezen gonzen de kooplie- Dnsuf bij de uitvoering van hunne zaken. Vier-en-dertig jaren zijn er zoogenaamde kamer- t den bezoldigd geworden die niets hebben nitge- oerd, dan de regering te magtigen om het volk uit te hongerenen hunne nabestaanden winstge vende posten te bezorgen. Zoo is het met alles: er is geen tak van bestuur, of een aantal adellijke telgen zijn er spekvet door geworden en de natie bedelarmen wel zoo arm, dat het noodzakelijk is gewordenom een leger op de been te houden, om de binnenlandsche rust te bewaren; dit mag eenigen tijd volgeh inden wor den, lang is onmogelijk; éénmaal brengt dit een geheel land in rouw! Dit zijn de natuurlijke gevolgen van eenen rege ringsvorm, die in dagen van vrede de wonden niet weet te genezen, welke in tijden van oorlog zijn toegebragt. Spaarzaamheid is het eenige middel dat geneest, gene verkwisting, waardoor Neèrlands val zal veroorzaakt worden! ITALIË. Napels, 14 Augustus. Gisteren avond verscheen een koninklijk decreetwaarbij in 10 paragraphen afschaffing of vermindering van sommige belastingen wordt verleend. Hetzelve wordt voorafgegaan door eene inleiding, strekkende ten betoog, d3t de Napel.sche financiën sedert de ongelukkige gebeur tenissen van 4820 van jaar tot jaar zijn verbeterd en dat, sedert de regering van Ferdinand II, bijna geen jaar zoRder vermindering van belas tingen is voorbijgegaan.De koning -verklaart voorts, dat hij op zijne reizen beeft trachten uit te vorschen welke belastingen zijn volk bet meest drukken; en daar hij meent, dat vooral die op het zout, benevens het gemaal, hieronder belmoren worden deze beide belastingen afgeschaft. Dit besluit heeft veel genoegen gegeven, ENGELAND. Londen1 September. In het dorpje Elton leeft thans eene oude vrouw, Mary Belton genaamd welke in .1740 geboren is en dus reeds 107jjaren telt. In de afgeloopene maand kon men haar no in het veld zien wet ken. Londen, 2 September.'. Men berigt uit Bristol, dat er gisteren een gerucht in deze stad liep, dat II. Maandag in den namiddag de ketel van de Glamorgan stoomboot gesprongen waswaarbij 200 menschen zouden ziiti omgekomen. De boot maakte een pleisiertogtje naar Minchead, toen haar het ongeluk overkwam. Ongeveer 30 personen ontkwamen in eene boot naar Watchetdoch deze waren zoo ontsteld, dat zij niet zeggen konden wat van da andere passagiers geworden was. De stoomboot-maatschappij heeft dadel ijk twee andere booten tot bet verleunen van hulp afgezonden. Bij onze noordelijke eilanden is een ander reesseiijk ongeluk gebeurd. Het schip Canton, van Huil, dat meer dan 300 landverhuizers aan boord hadis den 22ste» Aug. in écu geweldigen storm te Durness op de rotsen - geworpen, niemand is gered, alleenlijk waren den 24sten 17 lijkeu aan wal gespoeld. SHITSCHLAND. Frankfort, 31 Aug. Eenige dagen geleden over leed te Llamburg, in den zoogenaamden diepen kelder (Pracherherber), in Je NicolcL'raatde kleindochter van wijlen den vrijheer von Kniggedie door zijn werk over den omgar.g met menschen beroemd geworden is. De plaats waar deze stierf, toont genoegzaam aan, hoe diep zij gezonken was en in welk eene diepe ellende zij leefde. Zij was in Frankrijk geboren en kwam na den dood baars vaders met hare moeder in deze stad, werd achtervolgende de maitres van Mortier, Davoust en andere fransche officieren, leefde in pracht en weelde, vierde orgiën, die aan den tijd van Lo- dewijk den XV herinnerden, en genoot als dat wat zij was eene groote reputatie. Met de jaren veranderden ook hare bekenden. Zij daalde hoe langs hoe lagerwerd eindelijk eeue openbare bedelares en zoo stierf zij in een kelder. Men meldt uit Breslau27 Aug: Heden morgen had de teregtstelling plaats van de 'SOjarige gift— mengster M. E. J.Óastig, uit Hundslcld, die haren echtgenoot vergeven heeft, en wel door middel van de bijl. in welke straf het tegen haar uitge sproken doodvonnis door middel van het rad, door de genade van Zijne Majesteit den Koning, ver anderd wasmet bijhouding van verzwaring der straf dcor sleping tot aan de geregtsplaats. De misdadigster werd te 5 ure uit het geregtshof op eenen van ladders voorzienen wagen, door een geestelijke begeleid, afgehaald, eerst op het einde van de voorstad op de sleep gezeten zoo naar het schavot gebragt, zor.der een oogenbiik gedu rende den langen overtogt, bare gewone houding en koelbloedigheid te verliezen. Klaarblijkelijk de ondersteuning der twee knechten van den scherp- regter naauwelijks behoevende beklom de be jaarde vrouw de trappen van het schavot, ont kleedde zich hier zelve, zonder te wankelen, en maakte zelve karen rok met een band om het lijf vast. Juist pin 6 u-ur viel haar hoofd onder den doodelijken s'ag. Eenige duizende menschen nagenoeg evenveel mannen als vrouwenwoonden het v.eesselijke schouwspel bij. Gedurende en na de teregtstelling heerschte er eene diepe stilte op het ruime plein. Van den Beneden-Rijn, 29 Augustus. Nadat de behoefte aan brood vooreerst te boven gekomen is, gaan wij eene duurte in het vleesch met reuzenschreden te gemoet. Op alle punten vari Duitschland bevinden zich Engelsche en Fransche agenten die liet slagtvee opkoopen. In Frankenland en in Zwaben alleenzijn in de laatste maand 10,000 stuks opgekocht en uitgevoerd geworden. Ten gevolge daarvan stijgen de prijzen van het vleesch aanmerkelijk, zoodat het algemeen veel lijdt. BELG IE. Brussel3 Sept. Gisteren avond heefteen v reesseiijk misdrijf de geheele stad in ontzettiug gebragt. Lhie vroutveu, zijnde eeue de oudste zuster van den, Heer Evcuepoeleu twee dienstmeiden, zijn op eene wrecde wijze vermoord terwijl een aanzienlijke diefstal te gelijker tijd plaats had. Mol cene ongelooflijke stoutheid is dit misdrijf begaan zoo zelfs, dat men in het eerst aan de waarheid daarvan twijfelde. Zie hier eenige der eerste bijzonderheden, welke men dienaangaande is kunueu te welen komen. De lieer Evenepoelparticulier ontvanger van, den graaf de Mérodc, bewoont met zijne oudste zuster, ruim 50 jaren oud, eeu vrij ruim huis op het plein St. Géry. Eene keuken- en cene werkmeid be woonden hetzelfde huis. De knecht, die er niet woont, kwam teu 9. ure in den avond aan huis, eu vond de huisdeur open, wat hem reeds dadelijk vreemd voorkwam. Daarop trad hij binnen, waar alles stil en duister was. Maar weldra ziet hij ecu ontzettend schouwspel voor zich. ïu eeue kleine kamer aan de straat vond hijin het bloed badende de beide ongelukkige dienstboden, ver minkt liggende eu geen teeken van leren meer gevende. Beide,» hadden onderscheidene diepe wonden in den hals ontyaugen. Bloedstrepen zag men door het geheclo huis heeu.- De knecht maakte dadelijk alarm, en toen de p^Ucie cu de buren toegeschoten waren ontdekte men eeiL^derde slaglolfcr op dezelfde wijs als de ongelukkige dieijstboden van het leven beroofd, liet lijk van Mej. Eveuepoel lag uitgestrekt op den vloer van eeu kamer op de 1ste verdieping. Alles kondigde aan dat de moordenaars eeue volkomene kennis van de localiteit moeien gehul hebben. De Heer Eveuepoel was vroeg «les avuud naar den schouwburg gegaan alwaar bij de ver schrikkelijke mare vernam. Voorts merkte men op, dal alle kasten en secretaires waren opengebrokeu zoodat alles wat waarde bad medegenomen was. Daaronder be lmoren ook juweelen, vele HollaruUche drieguldeustukkeu en halve schillings. Geen enkel spoor heelt men tot dusverre kunnen outdekken van de bedrijvers dier huive ringwekkende daad maar uieu vermoedt dat de boos wichten over den muur van de plaats ziju geklommen waarachter de Senne stroomt eu dal zij te water ont komen zijn. De geheele justitie is iutus chcu op de beenterwijl het huis, waar de moord gepleegd is, oni- siiigeld blijft door eeu ontzaggelijken toevloed nieuwsgierigen. Overigens hebben wij niet noodig Ie zeggeuwelk eeu schrik en ontzetting die mare alom verspreidde, daar men naar de wedergade van zulk een stout bedrijf te luidden van. eene woelige "buurt eu zoo vroeg in den avond tc vergeefs zal zoeken. Vooiloopig houdt de justitie een waakzaam oog op den knecht, die de ontdekking deed vau den moord, en op de beide oiauuen, die naar de beide vermooidc dienstboden vlijden, alhoewel zulks meer geschiedt uit voorzigtigheid dan uit hoofde vau gerezen vermoedens tegen hen. Angstig wacht men licê verdere onderzoek. der justitie ten deze af, NEDERLAND. Zwolle, 1 Sept. De zoon van Z. Exc. den mi nister Baud, die zijne leerjaren hier ter stede heeft doorgebragtsedert een jaar student is aan de Leidsche academie en gedurende den vacantie-tijd zich op eene buitenplaats te Heerde bevindtis eergisteren het slagtoffer eener door hem begane onvoorzigtigheid geworden zich met een jagtgevreer in het veld bevindendeschijntin een oogenbiik van rust, terwijl hij met ziju linkerhand op het geweer leundedat geweer te zijn afgegaanwaardoor Item de hand is verbrijzelden het kruid en de- hagel Item zoodanig in het aangezigt heeft getroffen, dat men zicli gelukkig zal moeten rekenenindien één zijner bei-Ie oogen behouden blijft. De hand is gisteren geamputeerd, de lijder be vindt zich overigens^ zeer wel en ondergaat zijn lijden met geduld en moed. Deventer4 September. Op een hevel van gevangenneming arriveerde hier jl. Maandag avond- van den Hardenb'erg, -per rijtuig én onder behoorlijk geleide, de H. W. Geb. Heer G. A. C. W. Marquis de Thuuars. Na hier ter stede tot jl. Woensdag nrorgen in het Huis van Arrest gelogeerd te hebben en fatsoenlijk behandeld te zijn is hij op dezeffdu wijze verder getransporteerd over Appeldoorn naar Utrecht om van daar, wel ligt per spoortrein, naar de plaats van bestemming de residentie, vervoerd te worden. Een tweetal in zijn lot deelnemende vrienden uit den Hardenberg, kwamen eenige oogenblikken te laat, om hem voor de afreis met eenige gelden te ondersteunen, eu zijn hem toen ijlings met extra rijtuig nagesneld. Meeleren31 Augustus. Door gedurige ver maningen van hoogerliand aangespoord tot meerdere geestdrift eu naauwkeurige pligtsbetrachting, hebben zicir de in deze gemeente gestationeerde coirtmiesen op nieuw zeer verdienstelijk gemaakt. Op den- 2 dezer maand werd J. v. A., korenmolenaar en landbouwer te Geldennalsehdoor hen bekeurd, uit hoofde hij zijn koren in den berg reed-, eu zulks opgrond van art. 51 der wet op het gemaal, krachtens hetwelk de korenmolenaar en landbouwer het regt heeft ongedorscht koren in zijne afzon derlijk gelegen bergplaatsen op te slaanmits daartoe vooraf autorisatie te vragen aan de admini stratie. Nu heeft de ntan zulk eene permissie van het jaar 1845; docli de Administratie, even door kneed in de Kcgtsgeleerdheid als in de scheikunde leest uit genoemd artikel dat gezegde autorisatie jaarlijks moet vernieuwd wordenen dit was hier niet geschied. Het is waar, een gewoon mcnsch kon dit niet uit art. 51 lezen maar de .Admi nistratie derBelastingen bestaat meest uit buitengewone menschen. Genoeg, do calange was derhalve zuiveren volstrekt niet vexatoir. Doordrongen van schuldgevoel heeft de arme zondaar, zoo men zegt, getransigeerd voor eene som van zeven en twintig gulden. Dit was juist het bedrag van brood, eenige maanden geleden door den liscus van denzelfden molenaar bij ver gissing in beklag genomen en verkocht en tot welks teruggave MEN regterlijk was gecondemneerd. Men kon dus elkander betalen met toe-beurzen, en het was misschien wel om deze redenendat de schuldige er zoo genadig is afgekomen. aarlij k toch. het wanbedrijf om eene gave des Hemels, voor welker gezegende oogst het volk op den 2 Mei jl. als een eenig man, God smeekte, in zijne schuren te brengen, zonder permissie van eenen minister, is eene te verschrikkelijke zonde, om dezelve slechts met eene boete van zeven cn twintig gulden le straffen! TW.) Op 9 Oct. zal eene schier volkomene zonsvec- duisteli-ng zigtbaar wezen, waarvan het begin ten 6 ure 14 nrin. des morgens en de totale ver duistering ten 8 ure 48 min. zal plaats hebben.. Over deze belangtijke zonsverduistering heeft de heer II, M. C, van Oosterzee eerc breedvoe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1