i( Tweedfe Editie, Derde Jaargang. ZIERIKZEESEÜE MUUSii» 9s: AUGUSTUS. ESlTlfimiSTER. ZIT DB SLEM. Nieuws tijd mi gen B L G I E. N.° 370, JU A atv DAG DeZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v-ordt uitgegeven Maandag en Donderdag bij P. de L007.e, en is ycikrijgba bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De v prijs is voor'drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijk l binnen de Stad, ƒ0,80 en ƒ0,60 franco door het geheele Rijk. i De prijs der Aduertentiei». is, Tieu Ceuj.s- de-regel,! beLilue V 35 Cents 7.egelres{t voor elhe-plaatsing;, devolve kluiiieu - in - gezonden wordeu tol Maand.»en AVoeusd. middag i ure; na wel!*!, j ^tijdstip zij:.; voor het eerst- uitkomend NV. niet i meer worn, J den aangenomen li Heven Ftaneo. Mi nis t er van - llall heeft in de Tweede Ka mer gezegd, dat bij bet vertrouwen van zijn Vorst, en, het hem zoo dikwerf geschonken vertrouwen der Kamer niet waardig zijn zou, zoo de blaam verdiendiwas, in het algemeen verslag der commissie van rapporteurs, op hem gelegd. Wie zegtt ons dat die blaam niet verdiend is? Mijnbeer van Hall zelve. Maar Mijnheer \uu llall is een weinig geloofbaar, getuige in zijn ei.en zaak. lin indien de blaam verdiend is, is-, Mijnheer van Hall, volgens zijne eigene verklaring, het vertrouwen des Konings en der vertegenwoordiging onwaar dig. Daar er nu, volgens genoemd verslag, en dat mag immers, tot nader tegenbewijs, als van de kmner zelve afkomstig, wel gelooft worden, alle mogelijke redeneni bestaan 0111 Mijnheer van llalli niet te vertrouwen, zoo vertrouwen wij hem. ook niet, en wensehlen wij ook wel, dat hem.niemand meer vertrouwde. Mijnheer, van llall heeft wijders erkend dat hij ons alles nog. niet volmaakt is, helaas.' cene maar ul te groote waarheid doch daar voor le gelijk een heerlijk troostmiddel aan de hand gedaan, met te vragen, wie de vol maaktheid hereiken kan? Is dat nu niet juist, geredeneerd, men zegge nog eens, dal de minister van linanlien geen knappe venb is, en de logica niet verslaat, Wij voor ons hou den het er echter voor dat lusseheu hel non plus ullra van onvolmaaktheid, wal ons re- geriugslelsel kenmerkt en de volmaaktheid nog well eenige, en ofschoon dan ook niet volmaakte', toch zeer wenschelijkc lusschen— standen zijn. Voor zooverre-echter tol die volmaaktheid genaderd kan worden, zegt Mijnheer van Hall verder, geschiedt zulks trapsgewijze, bi, ei, lezer ziet gij iels van dien trapsgewijze voor uitgang? wij, uittt, wij moeten dan wel erg blind zijn, integendeel wij gelooyen- dut het; van den oever in de gracht gaat. Toen Mijnheer vap Hall, nog verder spre kende, ook ovér den alom verspreiden en steeds toeneraenden bloei en welvaart van Nederland begon te gewagen, heeft de, lot onuitwischbare schande van N-. Bra bands sta ten, niet hei'kozëue, edele en moedige volks vertegenwoordiger STORM, na eerst met donkere en Ireurigë, edoch waarheid behelzende trekken, den diep armoedigen en ellendigen toestand des vaderlands te hebben afgeschetst, den gr00ten redder daarover op eene fijne wijs naar verdienste bespot, met aangezien- Z. M volgens zijn zeggen, voor -.aniens was, na den afloop- der zitting, een reisje door net vaderland te doen - aan Z Exe. te vragen^ waar die welvarende plaatsen dan toch wel te vinden ware, daar hij die gelukkige plek ken dan het allereerst wenschte te bezoeken. Meester F».oris Aidbiaan van Hall wist hierop, natuurlijk, volstnekt nietste antwoorden. Wel zeg, gmatb Minister, hebt gij niet in de klem gezeten? Waariü die blaam bestond' zullen wij later mededeel en. Parijs, 3 Augustus. Gisteren avond Hepen hier geruchten dat jl. zaturdag te Lisieux onlusten uit gebarsten waren, ten gevolge van het stijgen der graanprijzen. Dezelve moeten spoedig zijn gestild geworden, maar werden den volgenden dag herhaald, ah wanneer een voiksho^^^^evangenis wilde be stormen,, «aar eenige der ten vorige dage in arrest genomene belhamels zaten opgesloten. Op dé stoomboot, le comte d'Eu, beeft den 2Jcl1 Augustus een vreesselijk ongeluk .plaats gehad. Ter wijl deze boot van Havre naar Cherbourg stevende, waar hare machines door eeue speciale commissie moesten gekeurd worden -, scheurde bot bovendeel van een der ketels open en liet hut' water d tor dat zidi met geweld in de machine-khmer, uitstor tende een twintigtal machinisten en stookers deer lijk brandde zoo dat daarvan reeds zeven bezweken en de overige dertien min of meer zwaar gewond zijn. Antwerpen, 1' Augustus. Er bestaat eene volmaakte gelijkluidendheid in de berigten die wij van alle kanten;, ontvangen over de kwaliteit e.i kwantiteit vanhet graan, dat op dit oogenblik wordt ingeooest. De oudste bouwlieden herinneren zichiniet zulk.een overvloed te hebben bijgewoond. De wigt vau de rogge en tarwe overtreft alles wat men tot dusverre gezien heeft. Die vruchtbaarheid strekt zich uit over alle graansoorten, vlas, hop, hennep, aardappelen, bieten haver, zoodat de oogst van 1817 eene ruime vergoeding zal opleve ren voor liet gebrek van 1810, NEDERLATD. Hét gezelschap landverhuizers waarbij zich vel én uit Zwolle en andere plaatsen van Overijssel bevon den, en welks vertrek met de Albatros van Amsterdam, den 30 Mei, na velé teleurstellingen en oponthoud wij in. No. 249 gemeld hebben, is den llJiinijjvan den Heldêr onder zeil gegaan en den 11 1(1 lij, voor New-York, aangekomen. Daar de reis derwaarts ge middeld op 50 dagen; wordt gerekendhadden zij gcene reden van kb.gen; dezelfde reis herwaarts wordt gemiddeld op 35 dagen geschat: het verschil wordt veroorzaakt door het meestal westelijk war'jen van den wind. Als een blijk van.de drukke gemeenschap tusschen Europa en Noord-AVnerikia. strekt,, dat. ei- slechts één dag is geweest, waarop de reizigers-van de Albatros geene andere schepen zagen; den 10i Junij hadden zij zes schepen te gelijk in het gezigt, waarvan 4 met landvei huizersde beide anderen werden om den afstand niet gepraaid. De landver huizers weiden zeer uit over. de goede behandeling, welke zij van den kapitein Ki Bi Haasnoot, den stuurman 1). Kruid en den 2cn stuurman SVisser ondervonden hebben, door wier vo' rbeebl ook liet gedrag van de overige equipage betamelijk en voor komend was. Ook over de ruimte, waarover zij, ten gevolge der nieuwe passagierswet, aan, boord, te beschikken hadden zijn zij zeer tevreden. Die wet zalniet alleen een weldadigen invloed uitoefenen, inaar zij; was ook noodzakelijk gew den; inde maand Apiit was eenEngelsuh schip binnengeloopen het welk, niettegenstaande zijn geri'igeu inhoud, 300 passagiers-had ingenomen. Honderd rijf en zeven tig waren er gedurende de reis van overleden, en van de équipage waren nog slechts vijf man in het leven. De landverhuizers op de A Ibatros genoten in tegendeel eene goede gezondheid uitgezonderd 4 per sonen die in zieke lijken toestand rit. het Vaderland vertrokken waren, waarvan er twee, een- kind van twee en eene vrouw van 47 jaren overleden zijn. Ook de zieken hebben van de scheepshoofden, door het toedienen zooveel in hun vermogen was van geneesmiddelen, ververschingen en dergelijkevele vriendschap en zorg vuldigheid, ondervonden, alsmede ene vrouw, die gedurende de reis moeder werd van een meisje. De ouders verzochten den Kapitein om hot kind een naam te geven, die het, naar zijn vaartuig, Albalrosia genoemd heeft. Den 11 Julij. des- middags, liet de Albatros in de baai van New-York aan liet Staten-eiland liet anker vallen waar de staat der gezondheid van oe schepe lingen onderzocht werd. Het schip kreeg, dadelijk verlof om, door te- gaan., terwijl een; A-merikaaiisch en een- Bngfilsch- vaartuig, die, onder du oude wet uit Europa, vertrokken, ieder over de 300 passagiers aan boordi gehad haddenwaarvan versclu-idenen ge storven en nog. meer ziek warenmoesten blijven liggen. Des avonds kwam dé Albatros te New-York aan, Den volgenden morgen kwamen er al vroeg liedeni aan boord, met aanbod hunner diensten tot terogt— wijzing en bezorging van logement doch; toen de landverhuizers van I's. de Wit spraken, dropen, zij spoedig af. Ook was reeds te 7 uro de secretatis der Commissie voor de Nederlandsclie landverhuizers bij hen aan boem met een eigenhandig: briefje van I)s. ran Raalleom alle wantrouwen „eg te nemen, die heil verder iii al'és te re; hielp en met zooveel vaardigheid, dat j -c -varen reeds den volgenden morgen met ..'oumboot naa. Albany te vertrekken, Ocerijssel C. Eén .onzer, vrienden déelt ons liet volgende extract; mede uit een brief, van da.. Hj P.- Soliolte, dd,r. New-York, 13 Jünij 1847 De lastige bedriegerijen zijn hier in New-Yorkzoo groot, dat men er zich,, bijqa geen denkbeeld jvan kan maken; en de aankomende vreemdelingen eonmaatiin de handen van bedriegers - gevallen en naaii; hélt binnenland verzonden, hebben zelden genoeg kennis, ran zaken, om hun verloren geld iterug te bekomen,. Ik. héb;, na vele onderzoekingen.eindelqkfeene. hé-- paling gemaakt met een zeer solide huis alhieren,, do eenige weg, om de vreemdelingen te vrijwaren,, tegen bedrog, bijhunne aankomst is, in Nederland! hun aceoordte maken tot aan de plaats hunner, bestemming.Over de alhier bestaande Nedtrlanischa Sociëteit, ben ik, na rijn onderzoek:, zeer voldaan.,, Alle onze schepen zijn nu in Baltimore aangekomen,, en do drie laatste derzelven heb ik gezien. Deze week denk ik naar het binnenland te, verr, trekken en den aankoop van land te bewerkstelligen, Wélliigti zal, ik,, in vereenighg- met-andere, zulke,, maatregelen met, hot- gouvernementi treffen, dat in liet vervolg., ook. in diit opzigti, in Europa reeds, land kan worden gekocht, in de streken wcrwearts, zich do emigranten willen begeven. Zooveel iu mijn vermogen is, hoop ik' hiér medé, te werken, dat mijne vroegere landgenooten dié- herwaarts komen, zoo min mogelijk aan bedrog en, geldverlies worden blootgesteld. Men kan hier het, geldi veel te nuttig besteden dan dat; men het, aan., ledigloopers, die ten koste van anderen leven, zoude, geven. Spoedig hoop ik UEJ. nadere borigten va.o my te. dóen geworden. Woensdag avond heeft, volgens liet Handelsblad.!, te Nijmegen, aan de zijde, der rivier de Waal, we derom eene zamenscholiug. plaats gehad van lieden uit de geri ige klasse, die op het gerucht dat dé», Amsterdammer beurtschipper, Itademaker, aardappe len wilde laden, zieh hadden, vereenigdom, dien uitvoer gewelddadig tegen te gaan, Mén w;ierp met- steenen engrind op bet schip, terwijl, er- dé grofste bedreigingen gedaan werden. Van lieverlede-was, de volksmenigte zoo verbazend toegenomendat; men voor ernstige feitelijkheden beducht was. Nadat,eenige au-. toriteit, waaronder de heer officier van justitievruchr telooze pogingen hadden in het werk gesteld, om, heti gemeen te doen uiteengaan werd de hulp der gewapende rnagt ingeroepen, en de straten der benedenstad meti gevelde geweren ontruimd. V.oor middernacht was, alles-rustig, De justitie heeft donderdag, morgen om, trent lleti gebeurde eene instructie aangevangen. Er hebben tut dusverre evenwel geene inliechtenisstel-, lingen plaats gehad. Breda, 4, Aug. Gisteren morgen had in de nabij heid dezer stad, eer. treurig ongeval plaats. Een. arbeider, die met -jne twee kinderen onder een hevig, on weder van den akker huiswaarts keerde,, werd, op eenigen afstand van zijne woning, duor den. blixeui getroffen en onmiddelijk gedood. De beide kinderen zijn ongedeerd gebleven. GEMENGDE BERIGTEN. Z. AI. heeft een Limburgschen burgemeester in, zijne bediening geschorst, omdat hij een valsoh ge tuigschrift afgegeven en dus in een figuurlijken zin valsclie munt geslagen hadWaarom Wordt een Kantonbegtpr, die opentlijk het land besteelt, en zijne buren laat stooteii en schoppen op hun. eigen grond, en dus valt in de termen van artikel 12 der wet op de organisatie der regterlijke magt.ool niet in zijne bediening geschorst? Omdat artikel 1 derzelfde wet zegt, dat er eerst bevel tot gevangen neming tegen hein moet zijn uitgevaardigdNu,d bevel zal wal achterwege blijven, al stooten om regterlijke dwingelanden ouk nog zoovele regtliebbenc burgers blond en blaauvv want het is gebleken d; de tegen ben opgemaakte Rrocesverhalen geen cffecl mogen sorteren. Adres aan. Raphael de Bruin in zake' Contra den.braven (Uit),J.an Bruins. Israels priester te Bergen op Zoom heeft zich de dood zijns vaders zoo. sterk, aangetrokken dat hij met de wateren van Schiedam, de droefheid van het hart zoo geweldig heeft afgespoeld,, dat hij de wijs vergeten was der tveunpsalmen, welke bij zulue treurgevallen gewoonlijk worden aangeheven. De gemeente daarover veront waardigt;, beeft hem onmiddelijk op non-activiteit gpstéldl,. waardoor hij, zoo droefgeestig werd, dat hij wederom, iin gemeld, vocht troost ging zoeken met dat gevolg;,, dut zijn onsterfelijk deel in Abrahams schoot vwerdi overgevoerd- zonder er iets van te welen. 2Aiilbssolién.bittere jenever lu bben de man bet tijde— Ilik-e met: het eeuwig^^^i. vajrvv^^eii. pok is,.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1