ZIEIURZEËSCIIË NIEUWSBODE. JV.° 3G8. Derde Jaargang. Jg Nieuwstijdingen. DIITSCHLAND. BELGIË. NEDERLAND, 18-4 7. MAANDAG feygy jgft ititof* 2 AUGUSTUS. De ZIERIKZEESCI1K NIEUWSBODE vordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze t en is verkrijgbaar bij nlle Boekliandtlaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor driemaanden voor elke EDITTE afzonderlijk l binnen de Stad,yo,50 en /"O,GO franco door bel gebcelc Ilijk. i De prijs der Adverlentien is Tien Cents deregel, belialv 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden lot Maand, en i tijdstip zij voor liet eerst uit f den aangenomen. Brieven Fn gezonden worden tot Maand, en VVoeusd. middag 12 ure; na welk tkoineml K°. niet meer wor- ra/ico We ene tl, 23 Julij. Een vrcesselijke moord, gepleegd aait de trappen des altaars, heeft deze stad in schrik gebragt. Bij het openen van do Gvieksclic St. Barbara- kerk te Lemberg, vond men, namelijk, den domheer Peter Pazlafsky geboren Galliciër, door middel van bijlslagen gruwelijk vermoord. Het altaar was met bloed bespat en in de handen van den ongelukkigen vond men een bos haren welke hij in den dood strijd uit het hoofd des moordenaars schijnt gerukt te hebben. Het slagtoffer was een braaf, overal geacht man, en men vermoedt, dat de moord ge pleegd is als wraak voor de ontdekkingenwelke men zegtdie hij in de zaak van den Gallicischen opstand gedaan heeft. Een ander berigt echter zegt, dat men als dader beschouwt een kerkzanger, die door den domheer als zoodanig was ontslagen, en daardoor een hevigen haat tegen hem opgevat had. Te Biberach is eene dubbele gruweldaad gebeurd: ceu vader heeft zijn zoon en de zoon zijnen vader omgebragt. Des avonds van den 19 Julij, tegen 8 ure, kreeg een inwoner van Biberach (in het Kinzigdal) 'onge noegen met zijnen 27jarigen zoon op de straat. Do vader ijlde in het huisgreep een met schroot ge laden geweer met dubbelen loop, en schoot den zoon die hem nastoof, in de linkerzijde. De gewonde wierp zich op zijn vader ontrukte hein het geweer en schoot den anderen loop tegen diens borst af, zoodat hij dood ter aarde zonk. De zoon liet het geweer val len greep eene leuning om zich te steunen, doelt gleed langs dezelve ter aardeen gaf tien geest. De oorzaak der zoo noodlottig geworden woordenwisseling was niet bekend, doch men weet dat beiden over gegeven waren aan dronkenschap, en dat de daad in zulk een toestand verrigt is. Frankfort, 27 Julij. De lircslaucr Zeitung deelt ntede, dat zeven kinderen, van 9 tot 14 jaren oud, in die stad in hechtenis zijn genomen, als beschul digd van 36 branden to hebben gesticht in ver schillende districten van Silezie, Brussel, 27 Julij. Voor het hof van assises van de provincie Braband is thans een vreesselijk proces aanhangig. De persoon van Beek, namelijk, staat daar teregt, als beschuldigd van zijne zuster te heb ben vermoord, met het doel, om zich van ecnige haar toebehoorende kleinigheden meester te maken. Tot dus verre die daad ontkend hebbende, is hij gisteren plotseling, in het midden der zitting, tot de volle bekentenis gekomenhetgeen eene zoodanige sensatie verwekte, dat de aJvokaat van den beschul digde in onmagt viel, en derhalvo de verdere be handeling moest uitgesteld worden. Brussel', 28 Julij. De zustermoordenaar Beekvan wiens gruwelijke misdaad wij gisteren eenige bij zonderheden mededeelde, is door het hof ter dood veroordeeld. Sedert zijne volledige bekentenis legt de misdadiger de meeste blijken van opregt berouw aan den dag. Maastricht, 27 Julij. Het prov. gcregtshof heeft heden veroordeeld tot de straffe des doods, uit te oefenen door middel van de guillotine, binnen deze stad, de persone van Anna Helena Hermans, oud 34- jaren, naaister, gewoond hebbende te Grubben- vorst, schuldig verklaard van haar pas geboren kind te hebben om het leven gebragt. De beschuldigde had hare schuld met al de omstandigheden van de misdaad van den beginne af volkomen beleden, en voor het Hof hare bekentenis herhaald. Toen echter de pleidooijen reeds afgeloopcn waren cn de dag voor de uitspraak van arrest bepaald was, heeft zij aan den procureur-generaal en aan haren verdediger M.' Jesse, die zich met den mecsten ijver en kunde van zijne moeijelijke taak had gekweten, iu de ge vangenis te kennen gegeven dat niet zij maar hare moeder het kind zoude hebben omgebragt en begra ven; en heden deswege door het hof geïnterpelleerd heeft zij wel is waar alle schuld van haarzelve trachten af te weren, doch voorgegeven, dat zij niet wist hoe haar kind was omgekomen. Tilburg, 30 Julij. Na de ongunstige berigten yan elders ingekomen, worden de to veld staande aardappelen dagelijks r.aauwkeurig door' een ieder gadegeslagen. Het resultaat daarvan, in de laatste dagen is, dat men het loof eer6t neer zag vallen en later verdorren. Dat neervallen had goeie andere oorzaak, dan de langdurige en felle hitte; alleen ver wekte het ecnige onrust, dit de bladeren, na het verdorren weder de zwarte kleur aannamen, waar mede in het vorige jaar de ziekte begon. Waarschijn lijk is dit dan ook wel een overblijfsel der gevreesde ziekte, doch de stengels der planten blijven overliet algemeen onaangetast, en nergens ontwaart men die stinkende lucht aan dezelve, als in de vorige jaren. Aan de vrucht zelve zal het niet meer schaden, daar de vroegere aardappelen reeds volwassen en de latere ook al op eene gewenschte hoogte zijn. Met de groote productie van aardappelen, (want er zijn hier ontelbare bunders vol gepoot, en de dubbele oogst van rogge, van welk nieuw product heden een dertig karren aan do markt waren,) gaan wij een geluk kigen winter te gemoet. Botterdam, 29 Julij. Onze correspondent te Arn hem doet ons. onder dagteekening van gisteren, het volgende berigt over de ongeregeldheden aldaar ge worden Eergisteren avond, omstreeks iialf tien ure, verza melde zich eene groote massa volks voor de woning van een winkelier en koopman in turf, schreeuwende en tierende dat hij aardappelen had opgekocht; de policie, spoedig Ier plaatse van het geweld gekomen zijnde, was genoegzaam bij magte om de straat voor de bedreigde woning te doen ruimen, waarna eenige militairen met alle mogelijke zachtheid liet publiek terug hielden terwijl de heer wethouder Bothiingk liet volk toesprak, zijnde er tevens een paar sterke patrouilles in liet andere gedeelte der stad gezonden. Ten een ure 's nachts was die zamenscholing van zelve uiteen gegaan en is alles rustig gebleven. De aardappelen aan do markt waren eenigermate in prjjs gestegen. Nopens de ongeregeldheden leest men in do ,4m- sterdamschc Courant nog liet volgende berigt, loopende tot gisteren avond ten elf ure: l)o zaïnenscholingen hebben zichtegen de ver wachting aan, lieden avond weder herhaald en wel in de Wolstraat en in de Weversstraat alhier. Het scheen echter, dat dezelve \an eene andere hoeda nigheid waren cn meer uit nieuwsgierigheid voort sprotenbehalve liet geroep en geschreeuw van eenige kwade jongens en enkclde personen uit do mindere klasse is er niets van belang voorgevallen; de policie betoonde zich uiterst waakzaam, en ook de heer fun gerend burgemeester bragt er weder het zijne aan toe, om door gepaste toespraken de menigte tot rustig huisw aarts koeren te bewegen. Een persoon die zich als hijzonder onrustig kenmerkte, is gearresteerd ge worden. Ten half elf ure is dan ook de Walstraat goedwillig ontruimd, doch de zamenscholing in do Weversstraat is door de militaire magt uiteen ge dreven en blijft die straat thans voor het algemeen ontoegankelijk eti door militairen afgezet. Ouder dagteekening van gisteren ontvangen wij uit Zutphen liet onderstaande berigt, nopens beginselen van ongeregeldheden daar ter stede: Gisteren avond, omstreeks zeven ure ontstond er hier aan den Usscl een oploop van volkwelke eenige aldaar liggende schippers door liet werpen van stee- ncn op hunne schepenbelette om met het laden van aardappelen voort te gaanook werden door de steeds aangroeijende menigte bij de weduwe Boeterink de glazen ingeworpen. Nadat da beambten der policie vruchteloos gepoogd haddenhet volk uiteen te doen gaan, werd eindelijk de gewapende magt te hulp ge roepen cn de houtwal aan den IJssel in een «ogen blik door een detachement lansiers schoon geveegd dat de volksmenigte binnen de stad dreef, alwaar dezelve zich echter weer verzameldetot dat einde lijk eene publicatie der stedelijke regering werd afge kondigd, waarhij alle vereenigingen op straat, van meer dan drie personen werden verboden. Patrouilles van do alhier in garnizoen liggende lansiers en pon tonniers doorkruistten daarop de stad en tegen mid dernacht was de rust geheel hersteld. (N. B. C.) De Iïeer A. F. Boumcius (vroeger bekend als ondernemer van diligence-diensten) heeft zeren aan zienlijke mannen, waaronder de heer Nedehmeijer van Bosenthal, lid der Tweede Kamer, bij den Procureur- generaal in Gelderland aangeklaagd w egens opligterij en afzetterij. Deze aar.klagt is in druk uitgegeven, ondersteund d.mr ruim 130 bladzijden bijlagen. Volgens art. 372 van 't Straf-wetboek moet voor eene van beide partijen deze zaak met gevangenis en geldboete eindigen. Zierikzec, 39 Julij. Heden mórgen was onze stad het tooneel van twee droevige gebeurtenissen; Da huisvrouw van zekeren a. s., zoo men sedert eeuigen tijd meent bespeurt te hebben, aan vlagen van krank zinnigheid ondeihevig, heeft zich dezen morgen, on geveer zeven uren, in haar woonvertrek, aan eene in den zolder stekende kram door middel van een touw opgehangen. Daar zij een winkeltje van krui denierswaren hieldkwam, omstreeks een half uur later een der buurvrouwen oin eene boodschap to halendaar deze echter, op haar geroep de vrouw des huizes niet hoorde of verschijnen zagnam zij do vrijheid do deur te openen en eens even in dó woonkamer te zienwanneer zij met de uiterste schrik liet zielloos ligchaam barer vriendin aan den zolder zag hangen. De op haar geroep toegeschotene buren sneden liet louw door, namen het lijk af, haalden de 4 kinderen uit de in dezelfde kamer zich bevindende slaapsteden, en wachten alzoo de tehuis komst des mans af die zoo als ligt te besclTen is met radeloozo droefheid dit grievend berigt ontvangen had. Eenige oogenbliken later heelt zich zekeren n. r., timmerman alhier, mede verhangen;deze was altoos als een deugdzaam man en vlijtig huisvader bekend geweest en alleen de vrees, om, wegens eene kleine som, welke hij zich niet in staat zag te betalen, des an derendaags voor het kantongeregt te moeten verschij nen, schijnt hem tot dien zoo noodlottigen stap te heb ben doen besluiten. Beide deze treurige voorbeelden le veren ons bij vernieuwing de droevige bewijzen, tot welke verschrikkelijke uitersten de mcnscli in staat is, wanneer zijne rede door welke oorzaken dan ook - bedwelmd wordt, en haren goddelijken en weldadigcn invloed op hem verliesd. Zierikzec, 31 Julij. Reeds 19 leden van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal heb ben tegennog geen enkele voor de Begroo ting gesproken. Men houdt de verwerping voor zeker. GEMENGDE BERIGTEN. De heer van Goistein zegt: dat er geen beter mid del is om verbetering te verkrijgen dan de be grooting niet goed te eeüren. Voorwaar een on feilbaar middel 1 Te Borne is eene zamenzwering ontdekt, en in den Haag eene verwarring in het bestuur der financiën. Van niet één jaar, zijn de uitgaven en ontvangsten voldoende bekend, en toch ziet men jaarlijks, dat Credit en üebet tot met een half centje sluit! Een schoone lof, voor 't Haag- sciio hof ook geeft het stof, voor Turk cn Mof, die vragen zal moet nu van Hall nog niet op stal?! In troebel water is het goed visschen 1 In Duitschland is eene burgemeesters weduwe van honger de eeu wigheid ingegaan. Het burgemeesteren schijnt dus daar minder winstgevend te zijn, dan te Zierikzec. Voor Laurens Koster zal er een nieuw standbeeld worden opgerigt, doch wanneer de vrijheid der druk pers wordt vernietigddan ware het beter dat liet oude standbeeld in den tuin van den minister van justitie werd begraven. A lie drukkers-gezellen uit Nederland zouden zich gewis naar Haarlem begeven, om liet laatste overschot der vrijheid in statie ter aarde to helpen hestellen.In den Haag wemelt het thans van prinsen; do banketbakkers en wunkoopers heb ben het in lang zoo druk niet gehad. Een slecht land waar het niemand goed gaat.Ook werken de pruikmakers nacht en dag, want aanstaande Woens dag moeten de leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaa! eene zitting houden; en dat in de hondsdagen hoe moet dit teregt komen 1 Do ko ningin van Spanjo wil volstrekt haren gemaal niet meer zien, het is hem zelfs niet meer vergund in liet paleis te komen. Na een veertigjarig verkeer, zijn onlangs te Frankfort, een paar verliefde zotjes in den eciit getreden. De bruidegom was 73 en de bruid 66 jaren. De huwelijks-makelaar heeft zich belast met het huren en verhuren van vrouwelijke dienstboden. Te Amsterdam leert men in de zwem school zwemmenin stinkend water en niet een touw om het lijf; een Deen voert liet bevel, In gansch Europa, behalve te Zierikzec, begint het brood met stoom te dalen. De verjaardag van prins Alexander, tweede zoon des konings, is te Zierikzec in doodelijke stilte doorgebragt. De regtbank te Brielie vervolgt een B. C. Pastoor, wegens uitdruk kingen tegen liet openbaar gezag; en toch heeft de man welligt de waarheid gezegd!Te Zwolle is er nieuwe rogee tor markt geweest, wegende 77 Ned. ponden. Van Hall heeft in de Tweede Kamer wil len aanleunen, dot er geen duisterheid in de finan ciën is. In de geldkist is het licht, ieder die er h wil, kan zien waar de grootste zakken lig-fjn. Prins Frederik is al op reis naar'sGravenhage, om, zoo men zegt, ais regent den troon te beklimmen. Het koninklijk gezag wordt mede waargenomen door een regent, in gevalle de koning buiten staat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1