ZIERÏKZEËSCHE N I EII W S BIID E. N.° 3G7. Berde Jaargang. K ieu wstij din gen NEDERLAND. V erscheideiikeilei) naderen, wij ons vederleg- van den >o zeer en verwacht ing baren irin, om tschappe- i uitslag verliepen voedsel wei vaart van den an ledig ook over Dnze te- burger t voeding .'rucht is waardoor waardoor 1847. DONDERDAG 29 JULIJ. Een De ZIERIKZEESCHK NIEUWSBODE wordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is vcikrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs.is voor driemaanden vqor elke EDITIE afzonderlijk binnen deStad, 0,50 en ƒ0,60 franco door bet geheele ilijlc. I Donderdag 29 Julij. Vijjdag Opgang der Zou. Ondergang der Zon. ure. min. ure. min Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag Woensdag 1 Augustus. De prijs der Advertentiën is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegelrcgt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden lot Maand, en Woensd. middag 12 ure; ua welk tijdstip zij voor liet eerst uitkomend N°. niet dcu aangenomen. Brieven Franco. meer woi- FRANKRIJK. Parijs, 24 July. Het hof der paiis heeft gisteren den heer Pellapra veroordeeld tot eerloosverklaring, 10,000 fr. boete, 1000 fr. tiendenen omtrent 1000 fr. proceskosten. Volgens de Gazette tics Tribunaux zou bij bij het vernemen der cerloosverklaringeene levendige smart hebben gevoeld. Daar de boete bijna onmiddelijk betaald werd, is hij nog denzelfden avond op vrije voeten gesteld. Volgens de Deutsche Brusscler Zeitung liep tc Brussel het gerucht, dat Pellapra 12 h 15 pairs niet als zijne regters had willen erkennen, omdat hij be wijzen kondat deze allen in andere zaken zich Hadden laten omkoopenen geschenken ontvangen hadden. DU ITSCHLAN D. Berlijn, 21 Julij. Eergisteren voormiddag werden wij hier weder met onlusten bedreigd, waartoe aan leiding gaf, dat de opkoopers den prijs der aardappelen tijdens de markt verhoogd hadden. Door tusschenkomst van de policie werd aldra bet opkoopen gestuit waardoor de prijs weder tot zijn vorig standpunt daalde en de orde aldra hersteld was. Berlijn, 23 Julij. De aangelegenheden van Frank rijk schijnen een ernstig karakter te krijgen en de grond van het kwaad dieper te liggen, dan men tot nu toe in het buitenland vermoedde. Onze diplo matie slaat den loop der gebeurtenissen aldaar dan ook sedert korten tijd met aandacht gade. Personen, aan wier uitspraken men veel gewigt hecht, ver klaren zonder terughouding, dat zij aan het voort bestaan van rust en orde in Frankrijk tot aan den dood van Louis Philippe niet gelooven. Bijzondere brieven uit Parijsstemmen daarmede overeen en geven niet onduidelijk te kennendat het tegenwoor dig proces voor de kamer der pairs slechts een punt van den sluyer opligt en dat Teste onder de tegen woordige mannen des bestuurs, nog vele collega's telt. Zooveel schijnt zeker, dat alle klassen des volksin zekere onrust gebragt zijn en dat de plutocratie eindelijk wel eens de vruchten zou kunnen oogsten, sedert 17 jaren gezaaid. Frankfort, 18 Julij. In Pruissen, even als-in Holland vestigen de mingegoede koopvaardij-kapiteins, die niets bezitten dan het kleine schiphetwelk zij aanvoeren, hunne woonplaats op hun vaartuig en blijven er met hun huisgezin. Een dezer Pruissische kapiteins, de lieer Hcssers, voerde onlangs zijn vaartuig van Koningsbergen naar Riga, vergezeld van zijne jonge vrouw met drie kleine kinderen, terwijl de equipage uit eenen stuuTman en vier matrozen bestond. In de Oostzee, door eenen hevigen storm overvallenstiet het schip tegen eene Engelsche brik met zulk een geweld, dat de kapi tein en een der matrozen tegen den voorsteven van de brik gesmeten werden, waaraan zij zich vastklem den en zoo tegen het schip opklauterden. De drie andere matrozen vielen in zee, zoodat alleen de vrouw met hare kinderen en den stuurman overbleef, die zich echter zoo zwaar gekwetst had, dat hij buiten staat was iets uit te voeren. In dezen staat van zaken had do vrouw den moed van zichzelve met het besturen van bet vaartuig te belasten. Beurtelings kapitein, stuurman en matroos, is het deze moedige vrouw, na eene reis van 18 da genen ongeloofelijke krachtinspanning gelukt, haar vaartuig behouden in de haven van Riga te doen binnenloopen. De nationale en vreemde zeelieden te Riga hebben, ter barer cere, eene medaille laten slaan en haar 1000 roebels (4000 fr.) geschonken. De kapitein en de matroos, die zich aan boord van do Engelsche brik gered hadden, zijn behouden te Rostock aan wal gezet. Frankfort, 22 Julij. Brieven uit Woeien berigten van onlusten, die weder door de duurte van het brood ontstaan zijn. lïenige bakkerswinkels werden bij die gelegenheid geplunderd. Eerst toen de militaire magt tusschen belden kwartigelukte het de rust weder te herstellen. Frankfort 24 Julij. De groothertog van Hessen- Darmstad heeft besloten dat niemand in zijne sta ten een huwelijk zal 'mogen aangaan, tenzij de man aan de overheid van zijne plaats kunne bewijzen Zwolle, 24 Julij. De felle hitte, welke wij ee- nige dagen gehad hebbenheeft hier en daar het aardappelloof gedeeltelijk doen verschrompelen of ook de blaadjes doen verdorren en afvallen, terwijl de daarop gevallen regen deze laatste heeft doen rotten. Zoo verklaren ten minste vele deskundigen de ver schijnselen op eenige aardappelvelden welke op het eerste aanzien zouden doen oordeelen, dat zulke velden door de aardappelziekte waren aangetast. Ook in den omtrek van deze stad meent men die ziekte op te merken. Men make zich echter niet te spoe - dig ongerust. Voor eenigen tijd deed do vrees de zeer gewone verschijnselen, welke de nachtvorst aan liet loof der aardappelen veroorzaakt, verkeerdelijk voor uitwerkselen van de rotzickte aanzien. Wij willen echter niet ontkennen, dat de menig vuldige gelijktijdige berigten uit verschillende oorden omtrent het op nieuw verschijnen der ramp, niet eenige bezorgdheid zou verwekken. Zoo schrijft men ook uit Stettin, 16 Julij: Van verschillende kanten berigt inen, dat de aardappelziekte in onze provincie weder verschenen is. Aan de juistheid van dat be rigt is niet te twijfelen, wij hopen echter, dat het kwaad zich niet algemeen moge verspreiden. Uit Nijmegen meldt men het volgende, onder dagteekening van den 22s""1 Julij: «Nadat gisteren nog eenige zamenscholingen op de hoeken der straten plaats hadden, is de orde thans geheel hersteld. Niemand is hij deze. wanorde gewond gewerden. Het bevel, duor den kommandaut, op maandag gegevenom de geweren te ladenwas voldoende, om de menigte uiteen te doen gaan. Dingsdag middag is door het stedelijk bestuur eene publicatie afgekondigd, waarbij alle zamenscholingen van meer dan vijf personen, des avonds, na 10 ure, verboden worden, en waarbij bevolenwordt, dat alle tapperijen] en opene huizen, ten 10 uremoeten ge- sii'teii zijn. Bceskons, 23 Julij. Heden vertrok van hier naar Vlissingen met de stoomboot Stad Vlissingen, op zettelijk daartoe afgezondenZHE. Mgr. Joliannis van Hiioijdonkbisschop van Darnanie, inpartibus infi- delinm ZHE. was Dingsdag hier aangekomen, en heelt achtereenvolgens aan onderscheidene leden der R. K. gemeenten van Oostburg, Aardenburgen IJzen- dijke, het H, Sacrament des Vormsels toegediend. Een' löjarigen knaap heeft zich op gisteren onder deze gemeente, dotir middel van een messteek, aan de eene zijde van den hals toegebragt, van liet leven beroofdzonder dat men de minste aanleiding voor zulk een ontzettende, en vooral op dien nog zoo jeugdigen leeftijd, geheel onbegrijpelijke daad beeft kunnen ontdekken. Volgens een Anlwerpsch blad heeft de Keizer van Rusland het volgend bevel uitgevaardigd, dat den 1 Januarij aanstaande in werking zal worden gebragt: «Overwegende dat het grootste gedeelte der mis daden en overtredingen der belcedigingen en onzede lijkheden veroorzaakt worden door de hoop, welke de boosdoeners bezield om aan de geregtigheid te ontsnappen en nu aan do slagtoffere een middel willende bezorgen, om do plegers dier bedrijven aan de regering te kunnen aangeven, beveel ik het volgende: Art. 1. Ieder Russisch onderdaan, hetzij man of vrouw, is verpligt, van den ouderdom van zes jaren af tot aan zijnen dood toe, op een der armen, van den schouder tot aan den onderarmeen band of galon, op zijn kleed genaaid, te dragen, waarop zij nen naam, zijne woning en zijn beroep, in letters van een duim lang, is uitgedrukt. Art. 2. Die eenmaal in banden van het geregt zijn geweest, of onder de waakzaamheid der politie staan, en dc lichtekooijenzijn van deze verpligting uitgezonderd. Art, 3. Een kleèrmakor die een kleed zal af geleverd hebben, zonder zoodanigen band daarop gehecht, zal even zoovele knoetslagen ontvangen, als er letters in den naam van zijnen kalant zijn. Art. 4. De namen van de keizerlijke familie zullen met paarlen geborduurd zijn, die van de edellieden in goud die van burgerlijke beambten in zilver, en de overige zullen dit zoo rijk of een voudig, als-zij verkiezen, kunnen doen. Art. 5. Ieder, welke zonder naam op zijn arm ontmoet wordt, zal door de politic kunnen aange houden cn naar de hoofdwacht gebragt worden; wan neer hij niet dadelijk, door liet vcrloonon van ccnc kaart, kan bewijzen dat hij een vreemdeling, een heeft hij zijn gansche hof, en alle personen welke hem sedert verscheiden jaren ontmoet waren, ge vraagd, of zij zich hunnen naam schaamdencn of zij bevreesd waren voor iedereen cu ten allen tijde te bekennen wie zij waren 1 Al de antwoorden wa ren ontkennend cn hij besloot daaruit dat zijn bevel alleen de gaauwdieven en diegenen welke een slecht leven leiden, zou hinderen. GEM EN GD 12 BERIGTEN. Mijnheer GERARDUS GUALTHERUS BRUGMAN te Groede, had wel noodig eenige lessen in de wellevendheid te nementen einde diegenen welke in do droccigc noodzakelijkheid verkeerenom hem in zijne betrekking te moeten spreken wat beleefder en vriendelijker te ontvangen, als de schrijver van dit beiigl, bij zijn vertrek uit Groede,dezer dagen door hem ontvangen werd. Frisschen morgen genever— drinker. Leopold begint hot te vervelen koning der Belgen tc zijn. Europa zal nog zonder vorsten geraken; nu, liet zijn duure sieraden ook, die het volk best missen kan. Het groot Polen-proces zal aanstaan de maandag een aanvang nemenen Keizer Nicolaas heeft eene hardnekkige leverziekte. In Silezie waar onze vorstelijke familiën uitgestrekte bezittin gen in eigendom hebbenvallen de mensehenzoo wel als in Nederland ook al dood van den honger; ja, zoo gaat het, wanneer den eenen te veel krijgt, moet dan ander gebrek leiden, dit is een axioma. Floris-oom is, zegt mennog al goed arms; de man geeft veel aalmoezen, hij heeft zelf kalanten die een dubbeltje gelijk krijgen hoe kan de man dit volhouden Do leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn nog ai aan den arbeid dit heeft uu al maanden lang geduurden er is nog niets van belang uitgevoerd, ook maar duure daggelders. Te Rome is eene zamenzwering ont dekt. Pastoor Staaldo eenige die in Indie.dienst mogt doenis te Padang vermoord. Het licht des Christendoms schijnt, in wcórwil der zendeling-ge nootschappen, in die oorden niet ontstoken te mogen worden, en dit is zeer verstandig, want hoe dommer de smalle gemeente gehouden wordt, hoe gemakkelijker het gabberen valt. lil Vriesland rigten de veldmuizen groote verwoestingen aanen verder alom graaf Floris met zijn legerbende. De koning van Wur- temberg wordt op liet Loo verwacht; de Majesteiten zijn wederom zoo ijverig aan liet reizen of het gepatenteerde smousen waren, handelende in pijpen doppen en uitbaalders. Van Hall heefy in de eerste maanden van dit jaar ongeveer een ton minder ontvangen dan in gelijk tijdvak des vorigen jaars. Is liet dus wel te verwonderen dat de man geld te kort komt? want wanneer men niet ontvangtwaar men op gerekend heeftmaken alle* menschen eene verkeerde rekening. Te Enschede wordt er geklaagd over den ellendigen toestand der paardenen de fatsoenlijke menschen klagen over den ellendigen Enschedé. Met één spoortrein zijn er den 23 junij te New-York aange- hragt72000 mandjes met aardbeijen.In Noord- Braband zal de oogst het dubbelde van vroegere ja ren opleveren. Aangebragt in 't N. Diep eene lading adelborstenook is den invoer van granen zoo goed als vrij terwijl den uitvoer van commiezen deur waarders, enz. streng is verboden. ii et regt van tiet volk tegenover de aristocratie. flicmand heeft regt op overvloedten koste van anderendie gebrek lijden. dc dekking van onze ontzettende staatsschuld en van ons omslaglig en kostbaar staatsbestuur brengt wel degelijk het bare bij, dat, bij ons, dc arme niet alleen, maar zelfs de ijverige weikman in gewone tijden naauwelijks kan bestaan en in dure tijden honger lijdt, ofschoon er geschreven staat, dat de dorschendc os niet zal worden gemuilband. Moet de middelstand ondervinden, dat zijne welvaart af neemt, eii ziet hij, met donkere blikken op de toekomst, dat hij eenmaal, cn misschien weldra, het getal werklieden staat te vergrooten hoewel er reeds te tele handen zijn voor het weik de mcergegoedc ziet hel getal armen schrik barend vermeerderen zoodat weldra gecne oircrs toereikende zullen zijn, om den honger te stillen dc armoede te lenigen cn de vrede te bewaren. Daar, waar de stedelijke welvaart afneemt, zal ook de zedelijke dalen; woeker, bedrog, list, sluikerij diefstal, roof en moord zullen meer en meer dc gevangenissen be volken. En wanneer eindelijk de natie den schuldenlast niet meer kan torschen is een staatsbankroet dan niet on- vermijdèlijk In het goede Nederland wordt de ellende groot, in dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1