Verscheidenheden VOOR DE SLAGTOFFERS IN VRIESLAND EN GRONINGEN, DE OOGST. Men schrijft ons liet volgende uit Nijmegen, onder dagteekening van 21 Jnlij; De nacht van den 20steu op den 21sten dezer is zonder zamenscholingen afgeloopen. Wel hadden zich in de Broer- en Pauwelstraat omstreeks tien uren velen uit nieuwsgierigheid vereenigd maar zij zijn door het oprukken der patrouilles meteen huiswaarts gekeerd. Ten half twaalf ure was alles in rust. Gouda, 22 Jnlij. Heden middag heeft een meisje van 10 jaren, naar men zegt, zichzelf geworgd, terwijl zij op eenen stoel zat. Als vermoedelijke oorzaak geeft men op, dat zij tegen wil en dank bij haren grootvader moest blijven. De berigtcn uit Groningen over de veldgewassen blijven uitermate gunstig. «De aardappelvelden, schrijft men uit Meetlen lokken menigeen landwaarts; zij staan allen reeds in vollen bloeiwelk genoegen wij in twee jaren niet rnogten bezitten." Ook uit Oldambt berigt men dat de aardappelen geen zweem vertoonen van het noodlottige kwaad der twee voor gaande jaren. Daarentegen meldt de Drcntsclie C. uit Meppel19 Jnlij: De aardappelziekte is weer ont dekt op een stukje land te Broekhuizen, gemeente ltuinerwoldongeveer een vierde bunder groot; het loof ligt tegen den grond, de bladen zijn opgekruld, grootendeels verdord en niet zwarte v lekkenook waren sommige knollenhoewel nog weinige, aange tast, eneven als vroeger, met roestaciitige plek ken bezet. Ook te Schoonhoven meent men dat zich de ziekte in de aardappelen andermaal vertoontzoodat ver scheidene landbouwers dezelve reeds allen gerooid en ten gelde gemaakt hebben. In den omtrek van Tilburg had zich hetzelfde gerucht verspreid, doch een naauvvkeurig onderzoek van deskundigen heeft zulks niet bevestigd. Zierikzee, 26 Jnlij. Het valt thans niet meer te ontkennendat de aardappelen niet door dezelfde ziekte, die reeds twee jaar geheerscht heeftzouden zijn aangetast; doch algemeen is men van gevoelen, dat het in eenen minderen graad is dan gepasseerde jaar. Over de oorzaak wordt veel gegist, en zelfs veel moeite genomen dit te ontdekken. Onder anderen heeft iemand een afgestorven blad, door een micros koop, die 6000 maal vergroot, bekeken, en cr een massa dierljes op bespeurddie vijf pooten en een' hoorn hebben. GEMENGDE BERIGTEN. 'i'en gevolge van de duurte der levensmiddelen heeft do minister van marine, wat meerder geld aange vraagd om zijne onderhoorigen den kost te geven. Aan vvien moet een' burger geld vragen om zijn gezin van eten te voorzien? Aan niemand; die be delt gaat in de kast, zoodat hij. die, door dat de levensmiddelen duur zijn, voor Z. M.5 matrozen nog iets meerder zal moeten betalen en zich nog al schraal- dcr zal moeien behelpen. Waaiom do belasting van brood en vleesch niet opgehevendan behoefde die minister niet te bedelen voor Zijne M.' matrozen, en een burger behoefde geen gebrek te lijden. De gekke vertooning der Yacht-Club is afgeloopen; voor zulke spektakels is er allijd geld genoeg, maar als een soldaat of matroos geen eten genoeg kan gegeven worden, dan wordt de burgerij te hulp geroepen Tc Bergen op Zoom doet de zoon van den ont vanger met den deurwaarder zamen van de soin- matie's en renovatie's. Eene goede manier om de inenschen ongemerkt kiezen te trekken! Karikootje met zijn brutaal kruis handhaaft de orde zoo fiks, wanneer de stoomboot am komt, dat het veel over eenkomst heeft met het drillen van soldaten die straf exercerenhij zwaait met zijn bruinen als een kolonel met zijn degen, en die zijne hevelen niet onmiddelijk gehoorzaamt, kunnen of niet, pakt hij hij den lijve en smakt hem waar hij verkiest dat hij zal staan. De Koning van Frankrijk heeft het voornemen opgevat, om de teugels van bewind over te geven aan zijnen kleinzoon, den gtaaf van Paiijs. De fransche ex-minister Teste is eerloos, en Floris eervol; hoe zonderling de kans toch koeren kan, dit ziet men aan den eersten; pas op Floris, houdt je roer regt of anders licht gij kans om ook achter 't slot te rakenHet stelen heeft in den Haag nog al geen einde genomen; gepasseerde week zijn er wcór een stuk of acht kleintjes voor een be paalden lijd gepakhuisd gewordenen van Hall passa- gierd hij zijne vrienden in Overijsel. Te Muiden is de kermis voor altijd afgeschaft. De commis sionair in posten, alias Godefroij, heeft reeds een verhoor van den regter- commissaris te 's Gravenhage ondergaan. Het brood is te Zierikzee toch eindelijk één cent afgeslagen, terwijl de logge meer dan zes guldens per mud is gedaald! Alom gaan er treur maren op over het bederf in de aardappelenen toch roept van Hall nog maar om meer geld de man weet niet meer op welken boeg hij het wenden moet, om aan meer splint te komen; de kist moet toch waarachtig weèr dol leég zijn, anders zoude hij er zeker zóó niet op aandringen! Enne weduwe, tusschen de 50 en 60 jaren, met eene fatsoen lijke broodwinning, wenscht een braaf man, zonder kinderen. Kwinkelenberg, te Niglcveeht is in de gelegenheid om familien te kunnen logeren. HET NEDERLANDSCIIE GOUVERNEMENT, DE OMGEKOCHTE SCHRIJVERS EN EEN ONSCHULDIGE UITGEVER, de zedelijke kraelu edelmoedigheid en regt- te schatten, zal het genoeg zijn, enkel de twee volgende daad/aken bij te brengen: Twee redacteurs van yolkslievende dagbladen wor den in hechtenis genomenonder voorwendsel van medepligtigheid aan eenen volksoploop, en gedurende twaalf maanden in staat van voorloopig arrest ge houden. Vrijgesproken zijnde, toont list volk voor hen eene geestdrift, die zij zich onwaardig toonen door zich oogenblikkclïjk aan liet gezag te verkoo- pen en door er in toe te treden om het land te verlaten Deze mannen, geld noodig hebbende, en dit is dikwijls het geval, gewoon als zij waren hunnen tijd tusschen den kroeg eri slechte plaatsen te verdoelen,vertoonen zich in de omstreken van den Haag, en aanstonds zendt liet bestuur hun een bode af, die belast is, om hen door middel van klinkende munt weder de grenzen te doen overtrek ken. Dit komt omdat het bestuur altijd de volks liefde ran deze mannen vreest, welke het volk ech ter heeft lecren verachten zoo als zij verdienen; en omdat deze mannen ontsnapt zijn aan de verscheu rende klaauwen van liet bestuur, dank zij der strenge onpartijdigheid der Hollandsche regters. Maar een arme uitgever, die slechts zijn naam leent, een onschuldig en misleid werktuig, wordt voor twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens een artikel, waarin, naar men voorgeeft, de per soon des Konings beleedigd was. De schrijver van het vervolgde stuk openbaart bij den tweeden eisch zijnen naam, en echter wordt den onschuldigen uit gever onherroepelijk veroordeeld; reeds acht maan den zucht hij achter de grendels. Het gan- sclie volk heeft gratie voor hem ingeroepen; maar het gezag blijft onverbiddelijk en wreed.' Dit komt omdat deze uitgever niet gevaarlijk is, of omdat het volk te ongevoelig isom zijne zaak te verdedigen anders dan door viuchtelooze smeekschriften, en om dat het gezag hem tusschen de klaauwen houdt. En thans wreekt dit lafhartig eo ellendig gezag zich op den onschuldigen uitgever over de voorwaar den, welke het door de stomme en blinde vrees voor de schrijvers, die zich niet schamen eenen schan delijken handel te drijven met eene volkslievendheid, die zij niet meer bezitten wordt afgeperst. Zoo danig handelt het Nederlandsche gouvernement in alles en overal. Asmodée éh VLJV tSKfgöi wrgig wandelaar!... hier hoort men half cnlvleeschde beenen (Vermoord door lood) Nog roepen cu hun stem, klinkt door de schepping henen- «Wreekt onzen dood!"... Tot in het diepst van 't graf, en lot in d' hoogste kringen Zal 't feestdag zijn Het gansche geestendom zal deze wraak bezingen Terwijl het Ilebenkoor door 'l luchtruim heen zal dringen, Met godenwijn Zieiikzee. E. BAL. De En GRAFSCHRIFT In de Provinc. Vriesche Courant leest men In ons vaderland vindt men veel 5» ssignatiën, 53 issepissen 2, untbiljettcn O bligatiën, P3 ffecten van allerlei aard. Zwartsluizer Bode geeft hierop de volgende variatie cceptatiën 5= ekeningen, K untbiljettcn, O bligatiën, H llende O agvaartlingen B xccutiën. de Zierikzeesche Nieumbode zegt dit: O irecteurs, nspecteurs, P3 xacteurs, (invorderaars van geld.) isiteurs, P5 ntreposeurs, Z ominateurs(benoemers der ambtenaars.) ONDER SCHEUT VAN DIEVEN. Men hangt een kleijnen dief, een grooten laet men loopen. Die veel gegrabbelt heeft, die weet sich vrij te koopen: Die ijemands huijs besteelt die boet het met sijn keel, En die het land berooft die kleedt zich in fluweel. Dit puntdicht van Jacob Westeubaen, in de 17' eeuw vervaardigd, doet ons onwillekeurig aan liet woord des wiizc De lijd van den oogst begint wederom te naderen, en het zal dus weldra gebleken zijn, wat wij ons van denzelven moeten voorstellen. Het is onwederleg- liaar dat wclligt nog nimmer de aandacht van den landman en ingezetene, van arm en rijk; zoo zeer en zoo stipt den oogst hebben nagegaan en verwacht als dit jaar; maar kan zulks nog verwondering baren in de tegenwoordige omstandighedenwaarin, om eens vrij te spreken, alles, vooruitzigt, maatschappe lijk bestaan, orde, rust en welvaart van den uitslag van den oogst afhangen. Twee jaren immers verliepen er onder eenen mislukten oogst van het voedsel, dal in Nederland de ziel, het leven en de weivaart onder de mindere volksklassen verspreidt, van den aardappel, zonder welke de disch des armen ledig en het ligchaam hongerig is. Het is toch ook over bekenddat in ons gezegend landonder onze te genwoordige stelling, geen arme, zelfs geen burger meer in staat is, iets meer aan zijn kroost tot voediDg te schenken, dan den aardappel, en deze vrucht is hem nu twee jaren achtereen onthouden; waardoor dan ook de arme nog armer geworden, waardoor de burger vervallen en ontzenuwd is. Werkelijk heerscht er thans overal spanning en ontevredenheid, natuurlijk is dat grootendeels het gevolg van den mislukten oogst der twee laatste jaren, en daarom is de verwachting op den aanstaanden aardappelenoogstdien men algemeen als den eindpaal dier ellende te gemoet ziet, des te grooter, en drin gender; maar wanneer nu die oogst, waarvan men nu wonderen hoopt, waarvan men welvaart droomt, waarvan de rijke zich vrede en rust voorspiegelt, waarop de arme zijn hoop is gevestigd, eens even als in de twee vorige jaren, door zoogenaamde onvoor ziene omstandigheden, eigenlijk door Gods hand vernie tigd en verwoest werd, zal dan de teleurstelling niet even schrikkelijk wezen, als de hoop zeker en stellig was? Het is onze pligt om daar eens hartelijk over te denken en vooral van hen, die in staat zijn door regtstreeksche of zijdelingsche middelen zoo veel moge lijk verzachting toe te dienen, wanneer, God behoede Nederland! ons eene derde mislukking van den aard appelen oogst mogt treffen en dus ons reeds zoo geteis terd vaderland eenen slag zou toebrengendie de teleurstelling der arme, noodlijdende bevolking welligt tot wanhoop zou doen overslaan. En toch hetgeen wij daar zeiden is niet onmo gelijk, integendeel het is waarschijnlijk, dat ook dit jaar diezelfde ziekte, dat zelfde bederf den aardappel zal bezoeken en misschien zal aanvatten. Wij over drijven niet, wij spiegelen geen zinnebeeldige, her senschimmige gevaren, integendeel 1 hetgeen wij thans nog liefst als louter mogelijk beschouwen, is zoo men ons van verschillende kanten verzekert reeds tot de wezenlijkheid zelve gekomen. Verscheidene gedeelten aardappelenland moeten, volgens geloofwaardige be- rigleri, reeds van die noodlottige kwaal aangetast en deszelfs planten verwoest wezen als door eene pcsl. Nogmaals, wij overdrijven niet, wij wenschten zelfs die bewering door grondige bewijzen te hooren tegen spreken en God gave liet! logenstraffen, maar wij lier- halen het niettegenstaande, dat onze pligt het mede brengt om niet alleen die schoonklinkende verleide lijke tijdingen, den oogst betreffende aan de bevolking mede te deelen, maar om haar ook andere berigten te verkondigen, die, hoewel niet zoo troostrijk, het volk deszelfs waren staat, vooruitzigt en hoop doen kennen. Dat was de taak, die wij ons bij dezen voorstelden namelijk, juistheid der oogstberigtentroostrijk of droef ig en verwijzing naar hulpmiddelen voor het ergste en geenevleijende opbeurende tijdingendie wel is waar eene terneder geslagene bevolking opheffen en eenig uitzigt gevenmaar die ook bij eenen ongewenschteu uilslag zoete hoop in dolle wanhoop zullen doen ontaarden. Of begrijpt men dan niet dat zulks eene verkeerde menschlieveudheid, zoo geen heillooze staatkunde is om eerst ophef te maken van iets waar elks oogbrand- dend op gevestigd staatdat door eenen tegenover- gestelden afloop natuurlijk teleurstelling, verbittering, ja zoo wij reeds zeiden wanhoop met al deszelfs eigen aardige verschrikkingen zal doen geboren worden. Men moest integendeel bedenken dat zelfs op het ergste voor te bereiden heilzamer en doelmatiger is dan enkel schoonschijnende geruchten mede te deelen waaruit het volk stuiptrekkend en radeloos zou ont waken als het bewezen was dal valsche hoop hetzelve had bedrogenen welke middelen zal men dan hebben om eene verleide, smachtende bevolking hoop on troost toe te dienen? zullen het nieuwe verleidingen en begoochelingen wezen? of zal ook dan deszelfs slem weder met geweld worden gesmoord (O.) VERTREK DER BEURTSCHEPEN. Woensdag 28 Julij. Naar Dordrecht, 's morgens ten 5 ure. ■tbciee: tegen primo Augustus aanstaande: Een WOONHUIS en ERVEstaande en go- legen op den hoek van de Krepel- en Zeeenhuis- straat, linnen deze slad te bevragen bij den heer F. A. van ZANDIJK. 90s3" Terstond een SCHILDERS-KNECHT benoodigd; bij M- van SP LUISTE IIte Noord wclle brieven franco. Met November aanstaande, eene MEID, NÜIfvl welke met de pot en de wasch kan om— tSsüÖ?! gaan, benoodigd bij Mevr. SCHUUBBEQUE BOEIJE, van DONGEN."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 2