ZIERIKZEËSUIE NIEUWSBODE. IV.551). Derde Jaargang. isn. n TOS IV ieuwstij din gen NEDERLAND. Verscheidenheden _-'Sl ;-3È>„j; DONDERDAG 1 JULIJ. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Loozb en is vcikrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor driemaanden poor elke EDITIE afzonderlijk binuen deStad, 0,50 en f 0,60 franco door het geheele Rijk. Donderdag Vrijdag Zaturdag Zendag Maandag Dingsdag Woensdag t Julij S&fcKHDRSl. Opgang der Zuu. ure. raio. 3. 3D. Ondergang der Z<>n. De prijs der Advertentiën is Tien Cents deregel, behalve 33 Cents zegclregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen iu- gezonden worden lotMaand. en Woensd.middag 12 ure; na welk i tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°. uiet f den aai t aangenomen. Briepen Franco meer wor- Groningen, 2i Junij. Gisteren zag men wederom Winsumniettegenstaande de duurte van alle ogelijke levensmiddelen een droevig voorbeeld van it verregaand misbruik, dat er, helaas! in ons aderland maar ai te veel van sterken drank ge- aakt wordt. Twee arbeiders namelijk hadden zich een kroegje begeven, om het gedurende acht igen door hen verdiende geld te verdeelen. Nadat j gedurende een half uuronder genot van een aldaar vertoefd hadden, daagde een hun- ar den anderen uit, om, gedurende 20 minuten vintig glazen jenever te drinken, hetwelk van dit ngelukkig gevolg geweest is, dat laatstgenoemde, a het gebruik daarvan, als bot ware, dood ter eder viel, terwijl het bloed hem uit neus en mond loeide. Spoedig aangebragte geneeskundige hulp eeft den lijder tot nog toe niet tot bewustzijn te- uggebragt, zoodat zijne treurende vrouw en zeven onge kinderen, waarvoor hij met zijne handen den ost moest verdienenin hem zeer waarschijnlijk mnnen kostwinner, echtgenoot en vader zullen ver- iezen. IN VRIESLAND. In Vriesland lubben beklagenswaardige ongeregeldheden gehadhet gerucht heeft ze nog vergrootzie hier wij als waarheid kunnen melden Verleden Donderdag, tegen 8 ure des avonds, is te Har- ngen het volk begonnen met op de Engelsche stoomboot, lie in lading lag voor zijne gewone vracht van levensmid te loopcn, de bel le luiden en met steeneu te smij ten, maar spoedig keerde bet zijne woede naar'den expediteur, deu heer v. O. Zijn huis werd aangevallenhij er uit en op straat gehaaldwaar hij deerlijk werd toe getakeld, even als zijne woning. Daarop ging de zich steeds ineer en meer opruijende menigte naar het huis van den burgemeester, vierde hier aan hare woede bot, smeet eerst de glazen in, drong daarna in huis, plunderde en vernielde alles, zoodat er bijna niets is heel gebleven, tot zelfs eene ijzeren geldkist werd naar buiten gesleept, open gebro ken, en de effecleu, die ze inhield, werden verscheurd. Van de banknoten werd er den volgenden dag eene, zoo gescheurd als zij was te Leeuwarden ter betaling aangebo den de houder is dadelijk achter de tralies gezet. Van hier stormde het naar eene derde woning om dezelfde tooneelen. te herhalen, doch de bewoner, de Notaris II., heeft den storm weten te bedaren door uitdeeliugen le doen van geld. Tegen den morgen begon de menigte te verloopen en tegen 8 ure zag men nog slechts eenige hoopen volks die zich nau de huizen aanmeldden om geld. Daarentegen werd toen de Schutterij zigtbaardie bij dit alles van zeer weinig dienst schijnt geweest te zijn. Zoodra het berigt van den oploop te Leeuwarden was aan gekomen, des morgens om 5 ure, werd een detachement, sterk 100 man, van het garnizoen dier stad naar Harlingen afgescheept. Drie uren later vertrok de Gouverneur derwaarts. De troepen hebben te Harlingen geen vuur gegeven. De rustverstoring sloeg den volgenden dag naar Leeuwar den over. Het was marktdag. Des middags tussohen 11 en 12 ure werd de aandacht gaande op Engelschen, die tot hoogen prijs nieuwe aardappele» op de markt opkochteu men begon hen te dringen zoodal zij de vlugt namen bij deu heer W., een voornaam handelaar in artikelen van mondbehoeften op Engeland, waar in een oogenblik de glazen waren ingeworpen. Van daar ging het in troepen naar alle zijden door de stadmeest vrouwen, door jongens voorafgegaan. Bij alle bakkers werd brood geroofd en wer den de glazen ingeslagen dan bij de grutters, vervolgens bij de koek- en banketbakkers en de kruideniers. Het gar nizoen rukte uit, de schutterij kwam onder de wapenen, en te zes ure werd er onder h*t gejoel en getieren bet stecnen werpen der menigte eene proclamatie afgelezen waarbij de ingezetenen gewaarschuwd wordenom zich, ten gevolge van het gebeurde, iu geen grooter getal dan van vijf te gelijk op straat Ce vertooneu. In plaats dat dit cenigen indruk maakte, schoolde een volksdrom te zamen voor het huis van den heer W., op tie Brol, die al grooter en dreigender werd. Derwaarts trokken nu de militairen en de Schutterijen het gelukte den grooten hoop met banjonet cn kolf uiteen te krijgen, maar eenige belhamels hielden stand en wierpen de gewapende magt met s leen en. Deze gaf vuur, vijf [volgens andereu drie) personen werden ge kwetst, cn de overigen stoven uileen. Met groole zorg ging men den nacht te gemoet. Wel doorkruisten sterke patrouilles de stad en hadden afdeelingen der schutterij hier en daar post gevatloaar men had opge merkt dat er veel vreemd volk iu de stad gekomen was en het volk ging voort met de straten bij troepen door te hier en daar de glazen ingooijende en andere .^baldadigheden bedrijvende. Vele burgers zijn door angst ge dwongen geworden de tierende benden door het uitreiken van geld van hunnen hals te krijgen; even buiten de stad, bij de freule V. werd geplunderd. Zoo liep de nacht ten einde. Zaturdag morgen zijn door het Bestuur de goede ingezetenen uitgenoodigd de wapens op te nemen cn tot het bewaren der rust mede te werken, daar het garnizoen, anders 430 man, doch tha?s met 100 man verminderd, zoo mede de schutterij reeds 24 ureu iu de wapens is geweest, en men uit voorzorg het tuchthuis met 130 mau heeft bezet. Deu dag over bleef het rustig doch de winkels waren even als den vorigen daggesloteu, en goud- en zilversmeden en andere winkeliers iu kostbare voorwerpen trachten hunne goedereu iu veiligheid le biengen. Talrijke patrouilles gaan op en neermaar voik ziet men weinig op de straal. Ook dit echter baarde bekommering, want, zoo men zeide, hadden zich velen de star! uil begeven om op het platte land te plunderen. Tegen deu aVOnd is afgekondigd dat. het volstrekt verboden is na tien ure met meer dan drie iu getalhet zij mannen of vrouwen, jongens of meiden, op de straat te zijn, terwijl de schutterij vol- magt heeftom, nagedane waarschuwing, vuur legeven. De tapperijen moeten te 9 ure gesloten zijn. Ook te Fraueker gingen vrijdag hoopen van indringende bedelaars door de stad van Dokkum en Heerenveen liepen verontrustende geruchten. Het gouvernement van Vriesland heeft aanvrage gedaan om een detachement kavalleric van het in garnizoen liggend balaillon te Deventer. Gisteren morgen is dan ook oen detachement van 30 dragonders, onder bevel van eenen ritmeester, van Deventer naar Vriesland op marsch gegaan. Wij hopen dat de rampen waarmede ons Vaderland thans gedrukt wordt, ten gevolg® van boveti-menschelijke beschik kingenniet mogen vermeerderd woideu niet dezulken, welke de mcnsch zichzelven moedwillig zou op den hals halen als vernielingen van geld en goed zonder dal er iemand voordeel van heeft, oproerigheden waardoor de zoo noodige toevoer van levensmiddelen wordt afgesneden, zoo dat zij den nood tot volslagen gebrek zouden doeu overslaan en eindelijk de straffen, welke den baldadiger» rustverstoorder spoedig achterhalen. Zondag avond half negen. Gedurende den dag is het rustig gebleven, hoezeer men elk oogenblik btrigten ontvangt, dat de rustverstoorders zich meer en meer over het land verspreiden, waardoor veel ongerustheid woidt te weeg gebragt. Er hebben zich 240 jongelieden van den eersten rang aangeboden, die op het Stadhuis vergaderd zijn geweest, om zich le vereenigen tot een corps als rustbewaarders. Zij zouden bedongen hebben vrij en onafhankelijk te mogen, handelen hetwelk hun, zoo als men z.egt, zou toegestaan zijn. Verder wordt alles zoo veel mogelijk bewaakt zoo wel door de militaire- als burgerwachten. Te Leeuwarden waren 3 gekwetsten waarvan één, zijnde een schipperten gevolge zijner wonden overleden is. Om het dringende der omstandigheden maakt het deta chement kavalleriehetwelk der benaauwden burgeiijrn van Vriesland ter bescherming gezonden wordt, zoo veel spoed, dat het den afstand van Deventer lot Zwolle, zijnde G uren, iu ééuen dagmarsch heeft afgelegd. Gisteren morgen le 12 ure rukte het hier binnen en zocht de kwartieren op. Reeds heden ochtend ten half 8 ure is het met allen spoed verder gereisd. Gisteren is op nieuw versterking uit Deventer aangevraagd. Te Dokkum cn omliggende dorpen zijn ook ee nige ongeregeldheden losgebarsten, werwaarts soldaten uit Leeuwarden zijn gezonden. Te Sneek heeft de burgemeester bevolen het brood tot op 60 cents en andere levensmiddelen naar evenredigheid te verminderenen zal de schade uit de stads-kas vergoed worden. Men verhaalt, dat Z. Exc. de gouverneur der provincie het binnenkomen der Engelsche stoom- booten in de haven van Harlingen verboden heeft. Gisteren zijn aldaar door het volk onderscheidene ge scheurde effecten tot pakpapier en anderzins gebezigd. 'sGravenhage, 28 lunij. De arrondisscments-reglbank alhier heeft lieden uitspraak gedaan in de zaak van den lieer vau Bevervoorde, en hem vrijgesproken dc kosten te diagen door den staat. Het Pfeekblad pan hel Regtbevnt heden eeu artikel over den titel van het ontwerp van stiafregt over hoon cn laster waniiu wij alles geresumeerd vinden wat wij daarover reeds zeiden wat wij daarover nog zouden kunnen zeggen." Wij vereenigen ons geheel met de vijf grieveu, die het blad tegen dien titel opsomt en gelooven met deu schrijver van het artikel dal de censuur wenschelijker is dau eene vrijheid van drukpers onder zulke bepaliugen. De grieven zijn de volgende: De onbestemde en rekbare definitie» der misdrijven van hoon cn laster die eigenlijk niets zeggen en alles overlaten aan het goedvinden en aan het subjectief gevoelen van den regter, die voor de onschuldigste woorden kan verooideeleu of deu schandelijksten eu laagsten hoon ongestraft laten, al naar mate zijn geest, zijne luimen of grillen het hein zullen getuigen. Welk ecu ontzettend en gevaarlijk wapen in de handen van den regtermaar welk een gevaarlijk wapen vooral in de handen vau ecu vervolgziek en heerschzuchlig bestuur I Eerste grief. Het willekeurig en despolick verbod, om aan de grooten der aarde de waarheid te zeggen,want dat is bet onmisbaar eu noodzakelijk gevolg van de dwaze fictie, die voor leugen houdt alles, waarvan de waarheid niet wordt bewezen door aulentiekc stukken of vonnissen. Welk eene gruwelijke ju- ridiekc ketternij! Tweede grief. De invoering eener nieuwerwetsche inquisitie in nederland-: - schen zinen van het ondragelijkste en onredelijkste spi onnen-stelseldat zich denken laat, als een gevolg der nieuwe leer, dat openbaarheid geen vercisehte meer is voor hoon en laster. Derde grief. Het verbod en liet met Straf bedreigen van iedere poging om iemand, en ook de openbare mag ten en ambtenaren, die ons regeren bespottelijk of verachtelijk te makencn wat cr uit volgt, de feitelijke vernietiging van het tot dus- vene ten minste op het papier bestaande regt om de open bare handelingen van openbare personen vrijelijk te beuor- declcn, omdat liet aan het goedvinden van deu regter wordt overgelaten te verklaren, dat- de woorden, waarvan men zich voor dat oordeel bediend heeft, den openbaren ambtenaar, die dan toch naar alle constitutionele begrippen moet te regt slaan voor de reglbank tier publieke opinie, belagchclijkbespottelijk, verachtelijk maken. O, heerlijke en nooit volprezen v i ij hei d Vierde grief. En eindelijk de verantwoordelijkheid van drukkers en uit gevers, zoo als men die iu het weleer vrije Nederland wil insmokkclen die d* vrije gedachte doodt, omdat zij haar onderwerp aan de hatelijkste aller censuren die van boek drukkers, letterzetters en loopjongens,cn die tevens den schooncn edelen boekhandel en drukkunst uit onze grens palen moet verjagen, omdat zij hun wetten en vooiwaarden voorschrijft, waarmede de uitoefening van beide beroepen onmogelijk wordt, zonder dat men iederen dag zal bloot gesteld zijn om onschuldig, voor het misdrijf van een ander, dat men niet kende, voor de woorden van anderen, die men begrijpt noch verstaat, in eene gevangenis le worden opgesloten. Vijfde grief. GEMENGDE BERIGTEN. In Belgie is den vrijen invoer van runderen voor 3 maanden verlengd. Den 12 Junij ji. is door Z. M. tot Kapitein bij de Geldersche rustende schut terij benoemd, den heer P. van der Vaart, te Vaas- senwelke den 5 April de eeuwige rust reeds was ingegaan. Welligt wordt hij nog benoemd tot Con sul-Generaal te Tripolie. Du policie te Lyon heeft een der behendigste gaauwdievendie onder den naam van graaf de Mondragonvele op- ligterijen heeft bedreven, gevangen genomen en ach ter 't slot geplakt. Graaf Floris in den Haag wordt door den oppcr-policiedienaar met veel onderschei denheid behandeld. Kleine gaauwdieven worden door den minister van justitie, in het uitoefenen van hun bedrijf, spoedig geschorst. Het oudste dochtertje van prins Frederik zal de bijslaap worden van den hei tog van Brunswijk. Men berekend dat de rus- sische goudmijnen jaarlijks 30 milliocncn guldens op brengen; de Nederlandsche brengen er 72 op, maar die zijn bijna schoon leèg, en van waar dan goud gehaald? Maar als alles ledig gekraauwd is, zullen de grootste geldduivels de vlugt nemenen elders het arme onnoozele volk uit gaan lagchen Bijna geheel Vriesland is al in opstand; al dat uitdeelen van soep en pap helpt niet om een uitgemergeld volk, dat honger heeft, in bedwang te houden, want een eerlijk, braaf en vlijtig werkman lust geen bedel brokken.Even buiten Rotterdam is er oenen koren halm te zien, met 38 aren; een' weesjongen is er met eene armbus bij gezet, om de voorbijgangers een kleinigheid te doen betalen voor het gezigt van dit wonder. Of dien halm toeli vruchtbaar is? veel tarwe opleveren en nog geld op den hoop toe! Op het Loo heerscht cr minder drukte dan gedacht iswaren er geen Engelschen genoodigd, het zoude maar doods- zijn; de Engelschen bevorderen overal levendigheid tot in Vriesland toe. Do koning van Beijemi is weer aan 't dichten, die van Belgie aan 't reizen, en den onzen aan 't prijzen uitloovenvoor de ko ninklijke Yacht-club. Jan Top krijgt in de Kamper Courant een harde pil te slikken. Wanneer de Regering van venen Staat veel te wenschen overlaat, dan zijn de meeste staatsdienaren cn ambtenaren niet meer de vriendenmaar het tegen deel des Volks. Deze dikwerf erkende waai beid heeft zich beves tigd l ij alle stalen des aarbodems, die ontstonden en iu liet niet terugkeerden, of eene algebeele hervor ming of gedaanteverandering ondergingen. En niets is ook natuurlijker. Wanneer een volk voorspoed geniet en op zijn gemak kan levendan is zulks schier altijd het gevolg van du welgemeende raadgevingen van bekwame diepdenkende mannen, welke raadgevingen door het bestuur of den vorst, die aan het hoofd van zulk een volk staat, na een rijp, doch onbevooroordeeld onderzoek dankbaar worden aangenomen en opgevolgd. Om van zulke goede raadgevingen partij te trekkendraagt een verstandig bewind zorg, bij voorkeur lieden te kiezen die talent bezitten, niet alleen de tegenwoordige omstandigheden kennenmaar ook in het verledene zijn ingewijd en door vergelijkingen tusschen beide te maken, resultaten voor dc toekomst, schoon op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1