ZIËMKZËËSCÏÏE Derde Jaargang. M jgjyy- T.~y Kieuwstijdingen DUITSCIILAND. NEDERLAND, Verscheidenheden 18 4 7. t.2.r ^"vVTfe; DONBEKDAG 24 Jli.VIJ. De Donderdag ijdag 'L 31 it rd a g r>e Z1 KR IK ZE ESCI1 F. NIEUWSBODE Maandag en Domlrrdag bij P. de Logze bij alle Boekliand'-laren en Pusldirectenren in prijs is voor drie traanden voor elke EDITIE ajzunutrntjK jnaan«Jag binnen deStad, f 0,50 en ƒ0,GO franco door liet gchcele Rijk. jDingsdag Wueusdag E v ordt uitgegeven op ID J07.Een is verkrijgbaar fv dit rijk. 7 Junij SAt.PWDER, Opgang dur Zon. lire. min. ;'g.ing der Zon. mi*i noz' I f den De prijs der Advèrtentiën i* Tien Cents deregel, behalve Cents zegelri'gt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden t«»l Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk stip zij voor het eerst uitkomend P>°. niet meer wor den aangenomen. Drieeen Franco. ENGELAND. Londen, 18 Junij. Een zekere Wilkonsoneen vrij bejaard man, welke in het graafschap Schelley (Texas) woonde, was de voogd van een jong en schoon meisje, hetwelk door verscheidene jonge lie den ten huwelijk werd gevraagd; eindelijk werd zij aan één hunner verloofd, er werd een feestmaal ge geven, en allen zaten vrolijk hij elkander, toen de plotselinge ongesteldheid van verscheidenenargwaan verwekte, en men begon te vermoeden dat cr ver giftiging had plaats gehad. Bij het ontvangen dezer tijding, zegt de Louisiana Courier, waren reeds 12 gasten overledenen van de 48 anderen waren er 18 in een wanhopigen toestand. De jong-getrouwden en de overige leden der familie deert niets; de-oude Wilkinson heeft de vlugt genomen. De Times deelt oenen brief uit New-York mede, waarin het volgende voorkomt: «Indien het weder zoo gunstig blijft, zullen wij den overvloe- digsten oogst hebben, welke ooit in de Vereenigde- Staten beleefd is. Onmeetbare gronden welke nooit bebouwd zijn geweest, zijn thans bezaaid. In den staat van New-Jersey alleen heeft men dit jaar 100 000 bunders meer bezaaid dan in het voorgaande. Uamhurg, 16 Junij. Gisteren middag en avond hebben op verschillende plaatsen dezer stad ongere geldheden plaats gehad, ten gevolge van het voor engelsche rekening opkoopen van aardappelen. De woning van zulk een opkooper werd, nadat de gla zen ingeslagen warengeplunderd. De nationale garde heeft de rust hersteld. In den avond van den 13 is er brand ontstaan in de woning van den graaf von Gürlitz, te Darm stadt; de gravin is dood en op eene verschrikkelijke wijze verbrand in hare slaapkamer gevonden. Men ver onderstelt dat onder het lezen, hare gordijnen of kleederen vuur gevat hebben, (Aangaande het ongeluk dor bovengen, gravin van Gör- litz overkomen, verneemt men nog nader, dat zij daar bij niet alleen helleven verloren heeft, maar hij deo brand ook eene som van 100,000 fl. aan effecten cn een snoer paarlen vernield isdat de overledene tijdens het ongeluk om den hals had en eene waarde van 20,000 il. bezat.) BELGIË. Brussel, 19 Jur.ij. Te Gend circuleert een ver zoekschrift waarbij de slagers en beestenkoopers de verlenging vragen van het besluit, dat de invoer van buiteniandsch vee slechts tot het einde dezer maand veroorlooft. Men verzekert dat de rotkoorts in de gevan genis van Brugge woedt, waarin zich thans 545 personen bevinden, hoewel er in gewone tijden slechts 150 zijn. Van den 10 tot den 15 Jur.ij zijn in de haven van'Antwerpen 7 schepen aangekomen, geheel of gedeeltelijk snet levensmiddelen bevracht. De aan voer bestond uit: Tarwe450,040 kilo. lfogge242,304 Meel9.800 Bijst154,872 Zamcn857,010 kil. Den 16 zijn nog acht schepen, met graan gela den, te Antwerpen binnengeloopen. Deze omstan digheid, gevoegd b'j de melkbare daling, welke op de markt van Londen heeft plaats gehad, en de groote vermindering der prijzen in Frankrijk, moet in Belgje eene aanzienlijke daling in de prijzen der granen te weeg brengen, In den Courrier d'Anvers van den 17 leest incn Gisteren namiddag kwam een Engelschman, die bekend staat dat hij al de groenten aan onze mark ten opkoopt om ze naar Engeland te verzenden over de haven en zag zich weldra omringd van eene steeds toenemende menigtewier gesprekken steeds gevaarlijker wierde/i voor zijne persoonlijke vrijheid. Het schijnt dat hij zijn behoud alleen te danken beeft gehad aan de nabijheid eener vigilante, welke bij bestegen heeft en die hem door eene snelle vaart aan de verbittering der menigte hééft onttrokken. in tie afdeelingen van tie Tweede Kamer tier Staten-Genrraal zijn onderzocht, zeer weinig bijval hebben gevonden en dat de meerderheid die zich ook thans tegeil tietzei ver aanne ming moet hebben verklaardvee! grootcr zon zijn, dan dit in vroegere jaren bi| de aanbieding van soortgelijke vuor- draglen, bet geval geweest is. Men kan derhalve tic poging der Regering om dil vraagstuk tot eene eiutlelijke afdoening te biengen wederom als mislukt beschouwen. De regtbank alhier beeft heden ten gevolge der on gesteldheid van een barer ledendie bij tie behandeling heelt gezeten de uitspraak van den Heer A. van Bevervoorde, verantwoordelijk schrijver van het weekblad sdsmodée uit gesteld lot over acht dagen. Kolijnspiaat22 Junij. De kermis, welke dit jaar den Julij, als zijnde de tweede woensdag in die maand, een aanvang neemt, zal als naar gewoonte gehouden worden. GEMENGDE BEUIGTEN. De biddag is te Bergen op Zoom prettiger door- gebragt dan te Zierikzee, na op het daggezelschap eerst wat gebeden te hebbenheeft de noblesse op een avondgezelschap gedanst tot over middernacht toe. Aanstaande dingsdag Concours te Slikkenburg, ter eere van Petrus en Paulus. Z. M. heeft eelti ge kisten schilderijen present gedaan aan de ko ningin van Engeland. Wie weet hoe lang de armen in den Haag roggebrood zouden kunnen knabbelen voor het geld dat die schilderijen hebben gekost. Onze landsvaders zijn gelijk de huisvaders ieder maakt eene verkeerde rekening, die gerekend heeft oin van 500 le kunnen bestaan, heeft er wel 700 noodig, doch onze landsvaders komen nog meer te kort, h. v. de minister van oorlog heeft gerekend genoeg te hebben aalt ƒ14,951 voor kantoorbehoef ten, en nu zal de man ƒ28,951 noodig hebben. Met het buskruid is het nog erger gesteld hij heeft gemeend de zaak regt te kunnen houden met 26,500 aan buskruid, en nu denkt hij noodig te hebben voor ƒ70,651. Dit is nu eerst regt rekenen in Ne- derlaudscheti zin. Te Goes zijn de graanprijzen weder gerezen, mitsgaders de belasting, en te Zie rikzee zingen de straatjongens reeds een loflied op het duur brood. Wijze: De klok zonder werk. Het verkoopen der goederen van belastingschuldigen, heeft te Goes een' aanvang genomen, en het is te vreezen dat zulks zal toenemen, doch dan heeft men niet veel geld meer noodig voor een huishouden want een ladetafel voor 5 cents is toch niet duur. Aldaar is gepasseerde week alwederom eene vrouw flaatiw gevallen van den honger.De feesten, welke op het Loo gegeven worden, zijn prachtig, terwijl de armen er niet ver van daan schreijen van den honger. Te Brussel wordt het tarwebrood aan de armen afgeleveid voor 13 cents het ned. pond. In Oostenrijk kan de polïcie niet meer in de be hoefte des volks voorzien, In Nederland moet het volk in de behoefte van de justitie en policie voor zien. De zemelbakkers bakken zoo veel zemels in het brooddat er in geheel Zierikzee geen mud zemelen te koop is. De Noord-Brabander zegt, dat er niet alleen aardappelen in de Maas geworpen zijn, maar runderen ook. Die beesten kunnen het niet helpen, beesten met vier beenen veroorzaken den honger ia Nederland niet! Kwaadwilligen hadden uitgestrooid dat deiRoningin van Engeland, uit hoofde van de duurte der eetwarenalle kinderen beneden de 5 jaren oud, wou laten om hals brengen. Zulke huismiddeltjes volgehouden zonde door lengte van tijd de armoede rodikaal genezen, en dan zonden de grooten der aarde zich gewis verheelden in liet parat!ijs te zijn, want dat ai me volk loopt sedert lang in den weg! OVER DE VOORGESTELDE AFSCHAFFING VAN HET GEMAAL OP DE BOGGE EN C73B, BB OPSBliTTBlT. M. van Hall had beloofd het regt van liet ge maal op de rogge te vernietigen maar line heeft hij woord gehouden Om zekere tekorten, die men half uit schaamte, half uit hardnekkigheid niet wil bekennen, le dekken, ,was crhetgeen onze belastings-wetgever altijd be hoeft,..,;... geld, noodig. Zijne middelen ten einde genaderd zijnde, en nog geene nieuwe vrijwillige leening, anders gezegd Laat ons het reg^ van geniaal op de rogge af schaffen dat zal uitwerking doen. Ja waarlijk, dit deed uitwerking. Men zag el kander verwonderd aan, men was bedeesd. Eenige eenvoudige lieden, en wij behoorden onder dit getal, hadden de dwaasheid, zich een oogenhlik te laten verblinden do >r het schoonschijnende van dezen maatregel welke zou genomen worden om de las ten van den armen burger ie vorligten, en te goe der trouw te geloovon dat M. de Minister van Finan- liön ter goeder trouw handelde. De minder ligtgoloavigen schuddenden het hoofd, en zeiden: wacht, daar zit een strik achter ver borgen. Zij hadden gelijk. De afschaffing van het gemaal was slechts een voorwendsel om het volk nieuwe lasten op te leggen. Hetgeen in de handen van ecnen menschelijken bekwaamen en regtschapen minister eene weldaad zou geworden zijn, is in de handen van onzen minister zonder hart en hoofd in een ander werktuig van uitzuiging en onderdrukking veranderd. Ja zoodanig zijn de politieke snoodheid en onzede lijkheid van dien man zoodanig is zijn Inat jegens de burgerklassen, dat hij zclfs. de concession dienst baar weet te maken aan zijnen lust om het volk uit te mergelen. De zoon van den Jacokijn zeide dus tot zichzelven: Indien ik voorstel dit regt af te schaffen, hel) ik grond om eene nieuwe belasting aan te vragen om het tekort aan te vullen, hetwelk het verlies van deze opbrengst aan de schatkist 7.011 veroorzaken. En gebi uik makende van de goede gezindheid, welke deze afschaffing niet in gebreke kan blijven te doen ont slaanzal het mij gemakkelijk vallen, door ntij dit voorwendsel ten nutte te maken, van onze Kamer, - ja veimogende mannen, uwe kamer inderdaad eene vermeerdering te verkrijgen van 20 p. c. op den per- sonelen omslag, van 25 p. c. op de accijnsen van de gedisteleerde dranken en 25 p. c. op de wijnen; itt alies 70 opcenten of 70 p.-c. Men heeft berekend, dat het gemaal op de rogge der schatkist anderhalf millioen guldens aanbragt, en van deze 70 p. c. moeten alleen de 20 p. c., waar mede de directe belastingen vermeerderd zijn drie en een half millioen opbrengen. Is dat finanliële beurzensnijderij of niet? Hetgeen nog wanhopiger is, is dat deze verhoo ging van 20 p. c. eeniglijlc op den middelstand, op de burgerij zal drukken. De armen betalen geene belastingen. Dat de renteniers 20 p. c. meer of minder betalen, daar is weinig aan gelegen zij zijn in staat te betalen. Maar de lasten van de burger klasse, die reeds 7.00 ongelukkig, reeds ten piofijte der kapitalisten geruïneerd is, met een vijfde te ver- hoogendat is eene monsterachtigheiddie do wraak der volken, de vervloeking des hemels over zich inroept. En wat betreft de afschaffing van liet gemaal op de rogge, welke vergoeding zal zij der bur gerij aanbieden Zij gebruikt weinig roggenbrood, en bovendien zal het verschil op een brood van drie pond slechts eene halve cent bedragen. Maar M. van Hall zal misschien zeggen: de burgerij zal daar zeter voordeel bij vinden, want voortaan zal zij verpligt zijn zich voornamentlijk inet. roggenbrood te voeden. Zijne ExcelI. zegt de waarheid. Weldra zullen hier slechts twee klassen zijn: de rijken en de armen. Men poogt zigtbaar den burgerstand te ter- pletten te vernietigen. Wanneer men er in geslaagd zal zijn, wanneer er niets zullen zijn dan rijkenen armen is het natuurlijk dat er ook niets dan meesters en slaven, onderdrukkers en onderdrukten zullen zijn. Dan zal men voluit kunnen doen wat men wil. En wij dulden dat alies zor.der ons te verroeren: wij zien dit werk der vernieling met overeengcslagen armen aan. Wij zien de helai gen der nalie verra den door de meerderheid van hare govolmagtigden, die nedergedaald zijn tot de lage rol tan medeplig- ligen aan eene schandelijke magt. Achwij zijn dan werkelijk eene zeer laffe eu zeer verachtelijke nalie! Indien cr door de afsehaffi ig van het regt op d rogge, een verlies voorde schatkist ontstond,iets dat wij geenszins bevestigen eu dat het den minister van finantiën onmogelijk was dit tekort te dekken, 'm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1