ZIE UIK Z 8 IIB NIEUWSBODE. Derde Jaargang. ÏX ieuwstijd ingen B E L G I E. Verscheidenheden PORTRETTEN \M MARTELAAR DER VRIJHEID. N.° 355. <8 47. DONDERDAG g|^gb«**5222 17 JUNIJ De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE wordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie maandea voor elke EDITIE afzonderlijk binnen do Stad, 0,50 en ƒ0,60 franco door het geheele Rijk. j Donderdag 17 f Vrijdag 13 Zalurdag l9 Zondag 20 1 Maandag 21 lDingsdag 22 Woensdag 23 Junij Opgang.der Zon. nre. 3. min. 48. Ondergang dor Zon. ure. min 8 15. De prijs der Advertentiën is Tien Cents deregel, behalve 35 Cents zegelrcgt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woensd. iniddag 12 ure; na welk voor het eerst uilkomend N°. niet meer wor- omen. Brieven Franco i>0>a ENGELAND. Londen, 12 Junij. Volgens de Jamaica Times zou de Haitische bark President, terwijl zij bezig was minuutschoten te vuren, ter eere van den overleden president Guerrier, plotseling in de lucht zijn gesprongen. Deze ramp ontstond door dat het buskruid vuur vatte, dat men op het dek had neer gelegd om te droogen. Meer dan 80 veroordeelden, in ketens geklonken, bevonden zich tijdens het on geluk aan boord. Er is eene zonderlinge tijding ontvangen om trent den ongelukkigen kapt. Bambrik van het 7de reg. dragonders, die in den aanvang des oorlogs in de handen der wilden viel. Men zegt dat zijn lijk met de grootste verachting behandeld is; dat hij letterlijk gevild werd, zijnde het hoofd en de leden naderhand van den romp gesneden. De schedel is sedert door eenen vermaarden toover-doctor gebruikt geworden om tooverij te plegen. Deze beruchte Kaffer waarzegger is gewoon een afkooksel te prepareren met zekere kruiden, welke hij met zekere pligtple- girigen in den schedel van dezen ongelukkigen en betreurden officier stort. Hij roert vervolgens dozen afschuwelijken drank om met eene soort van karnstok welken hij naderhand uithaalt en met uitgestrekte handen naar de onderscheidene windstreken steekt, vervloeking uitsprekende over de Engelschenen hun nederlaag en schade voorspellende. Antwerpen, 13 Junij. Gisteren avond hebben er conigc ongeregeldheden plaats gehad wegens de prijs- verhooging van het brood; liet razende volk heeft de straatsteencn uit den grond gerukt, en deze als verdedigings-wapenen gebruikt; een geregtsdienaar is hij deze volksbeweging een arm van liet lijf gesla gen. De gewapende magt is moeten tussclien beiden komen en ten twaalf ure was de rust weder hersteld. Men zegt, dat de regering maatregelen heeft genomen om de prijs van liet brood op de hoogte van dien der vorige week to houden. NEDERLAND, Leeuwarden, 11 Junij. Met groot leedwezen heb ben wij heden op do weekmarkt alhier hooren ver halen, dat er zich onder het dorp St. Anna Parochie in de grietenij hetBildt, op de Noordwesthoek dezer provincie, aan het loof der aardappelenplanten weder gelijke verschijnselen hebben opgedaan, als welke in den vorigen jare de hervatting van de ziekte aan duidden. Wij zouden dit kwalijk bij geruchte hebben kunnen gelooven, doch geloofwaardige personen hebben het medegedeeld en tevens daarbij gevoegddat daar mede sporen waren van roest in de rogge. Het gure en regenachtige weder van de laatste week heeft in dat opzigt niet voordeelig gewerktweshalve men hartelijk naar droogte en warmte verlangt, in de hoop, dat deze den voortgang van de kwaal zullen tc keer gaan en met Gods hulp eene ramp afwendendie ten derden male met verdubbelde zwaarte zou treffen. Arnhem, 13 Junij. Door vriendelijke mededeeling zijn wij in staat gesteld geworden het adres tot afschaffing der tien den hetwelk uit den boezem van het dezer dagen alhier vergaderd geweest zijnde landhuishoudkundig congres aan Z. M. den koning is opgezonden hieronder te kunnen mede- declen Aan ZM. den Koning Sire! De ondergeleekenden ter gelegenheid dat zij als Landhuis houdkundig Congres te Arnhem zamengekomen waren om de belangen van den landbouw te bespreken levendig ge troffen door de onoverkomelijke bezwaren welke de voort during van het tiendregt der ontwikkeling en uitbreiding van den landbouw in den weg legt, meenen zich verpligt met gepasten eerbied, Uwer Majesteits aandacht op deze hoogstbelangrijke aangelegenheid te moeten inroepen, In het tijdperk dat wij beleven, waar de aanwending van elk middel, dat aan ledige handen arbeid en aan eene be hoeftige brood kan verschaffen door de menschlievendheid, evenzeer als door de voorzigtigheid wordt aanbevolen, is het nicer dan iinmer pligt ook den weg le bereiden, die daaihenen kan leiden. Dat het tiendregt werkelijk een beletsel is tot de uit breiding van den landbouw dat het des te zwaarder drukt, naarmate de landbouwer ijveriger en ondernemender is, dat bet moedeloosheid te weeg brengt waar inspanning van krachten vereischt wordt en in stilstand den renigen waar borg tegen schade doet vinden, dit alles is reeds her haaldelijk zoo ouonrstoolelijk bewezen en door de daadzaken bevestigd, dat elk verder betoog overbodig mag heeten. Dc ondergeleekenden verlangen Sire dat dit beletsel worde weggenomen, zij wenscher» vrijheid voor den land bouwer zoo als die aan alle andere ingezetenen, bij de uit oefening van hun bedrijf', is verzekerd zij beschouwen die vrijheid1 ids eene, aan de landbouw^verschuldigde vergoeding, wegens de onlangs ingetrokken beschermingmaar zij ver langen niets, dat niet tevens verenigbaar is met eerbied voor den eigendom of toepassing van het heilige beginscTvan billijke schadevergoedingwaar het algemeen belang ontei gening mogt vorderen. Dit tweeledige doel is reeds sedert lang in bijna alle stalen van Europa bereikt, en Nederland vindt, in dit opzigt, zelfs in Spanje en Portugal een voorbeeld. Overal zijn heb zucht en eigenbaat geweken voor billijkheid en staatsbelang; nergens is het regt een voorwendsel gebleven lot onregt- vaardigheid. Wat elders gebeurd is kan ook in Nederland geschieden, voorgelicht door de ondervinding van anderen, is de laak des Nederlandschen wetgevers met weinig moeite te vol brengen. Gebiedend gevorderd door de dringende behoeften der landbouwers zal eene wet lot afschaffing der tienden, met geestdrift met toejuiching door de bevolking worden ontvangen. De ondergeteekenden vertrouwen Sire dat dit hun eer biedig doch ernstig verzoek bij Uwe Majesteit niet onver hoord zal blijvenzij verwachten van uwer Majesteits wijs heid eene spoedige beraming van middelen om hieraan te voldoenzij houden zich verzekerd dat geene medewerking van andere magten aan Uwe Majesteit zal ontbreken waar zij in overeenstemming met den wensch van zoo vele in gezetenen, den landbouw van den ondragelijken last der tienden zeer willen ontheffen. Arnhem 5 Junij 1847. Volgen 73 handleekeningtn 's Gravenhage, 14 Junij. lieden is voor de arr.-regthank alhier behandeld de zaak van den heer van Bevervoorde aangeklaagd van het smaden van den persoon des konings in een artikel, voorkomende in de ylsmödêè no. 81. Na ver vulling der gebruikelijke formaliteiten heelt de heer subst. officier Mr. de Bra uw de gedane aanklagte geadstueerd. Ook na het motief door den schrijver nopens zijne bedoeling aan den regtcr opgegeven ^namelijk dat zijn schrijven was eene politieke geloofsbelijdenis, uitgetart door een aanval in een ander blad) vond liet O. M. genie vrijheid van de aanklagte af te zien, maar ach te zich verpligt tegen den gedaagde straf le rcciu irertn naar aanleiding van art. 1 der wet van 1 Junii 1830. Tot adstructie der aanklagte overgaan de handelt het O. M. 1°. over de beteekenis der geschreven woorden, 2°. over dcrzclver qualificatiê. Het resumé van dal tweeledig betoog komt hierop neder: 1°. Dat de gebezigde woorden zijn smadend en hoonencl; 2°, dat ze geschreven zijn niet het boosaardig' doel om den koning te hoonen en te smaden en 3°. dat in deze ook het vereischte der openbaarheid aanwezig is. Het O. M. vindt zich derhalve verpligt de schuldverklaring te vorderen aan hoon en smaad ten opzigle van den koning, boosaardig en openbaar gepleegd, en tot veroordeeling ran den gcd. tot eene gevangenisstraf van niet minder dan 2 en niet meer dan 5 jaren en in de kosten. De beer van Bevervoorde beeft zoo als bekend is, persoonlijk zijne verdedigeng voorgedragen. Het O. M. heeft, niet gerepliceerd, maar is blijven persi- teren. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen. lift Journal van het Russisch ministerie van Febru ari]' 18Ï7, geeft onder anderen berigt van eene mis geboorte, die zoo ongewoon is, dat men niet weet, waar liet voor te houden: De vrouw van eenen Siberischen boer, in de kreiis van Nortschinsk, Maria Kliulschewa, 22 jaren oud, is bevallen van een schepseldat meer bet gestalte van een paard dan van een mensoh beeft; bet beeft, namelijk, een paardenkop, voor- en achtervoeten, kleinen kuif, ongewoon grooteoOgen, en 19 ribben aan iedere zijde. GEMENGDE BERIGÏEN. Vorsten zijn meestal slechts gegallonneerde hans worsten etende lekkere bruin gebraden korstencn o, zoo dikke vette worsten; terwijl de armen over welke zij zich niet erbarmenniets hebben ter vulling van bun darmen. Sommige bandelaars in loterij briefjes in het 4de district van Zeeland, doen zulke goede zaken, dat in vele buisgezinnen de tranen over de oogen loopen. Een Engelschmao wilde zich te Brussel voor de kop schieten, doch werd in dit loffelijk voornemen door een knecht verhinderddie uit dankbaarheid door hem bont en blaauw gevloekt werd; waar of men al niét medo misdoen kan? bij zal het hem r.u ergens anders lappen. Er is een beerenklaauw in de staten van Braband. Men verneemt dat voor bet observatorium te Grocdo reeds een kijker aangeschaft is, die uitgetrokken zijnde, de buitengewone 'engte van 1 Ned. palm heelt, de middellijn bedraagt 3 duim. Zeker prins, lezen wij, is een nog grooter liefhebber van RIJDEN dan zijn doorluchtige» vader geweest is. Men beeft ontdekt dat de stoom een uitmuntend middel is om brand te blusschen. (Zie Letteroef. April.) Een ieder scbaffe zich dus slechts een stoomketel aan, en vuile dien met water, vliegt de boel dan inbrand, dan gaat de ketel van zelf aan bet stoomen cn boe harder bet brand, boe barder liet van zelf ook stoomt; - dus blusschen dat zal waarachtig grappig zijn; geen nood meer, en, livent les geus d'esprit. Onze regering mogt zich ook wel zulk ceu keteltje aanschaffen tegen dat de boel eens in den brand vliegt, bet is al aan bet vonken. In eene provinciale hoofdstad heeft men in een kerkcraads-vcrgadering, die Handel. 2, vers 1, laatste gedeelte, volstrekt op zich niet toe passen kon, beroepen den WclEerw. fleer n. B., van V. Met den regen die wij gehad hebbenkan ieder aan bet kool planton gaan, en die er geen beeft, vervoege zich in den Haag, bij baas IK, die verkoopt er veel. De koning hoeft w.eèr een hofttede in Noord-Braband gekocht, Z, M. schijnt nog geenn koude voeten te hebben. Een jood is bezig, met den bekeerder der joden liet baar te kammen. De Duitschers worden lastig dewijl men ook van daar al liet slagtvee naar Engeland zend zij lusten bet zelf ook wel zeggen ze; de goeije Nederlanders zullen ook eens een beetje op hun poot moeten spe len't zal anders niet helpen. Volgens het H. blad wil van Hall dat men de menschcn tot op liet hemd uilkleeden zal. Zeker paartje dat een koe gestolen had, om het eerste huwelijks-jaar voor afwisseling ook eens houd vleesch te kunnen elen, is door bet bof te Groningen tot een tepronkstelling op een schavot en 6 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Alom is er trek naar houden warm vleesch ook in Duilsch- land- 00 gasten te Berlijnwaaronder dames zonder vooroordeel (dat zijn geen slechte), hebben voor do cerstcmaal eon zevenjarig paard verorbccrd; smakelijk eten, nu, nu, ze behoorden ook tot eene maatschappij ter verhindering van liet kwellen der dieren, wat doet de verlichting toch reu zenschreden. Men zal eertsdaags aldaar een open lijke paardenslagterij oprigtcn, ten einde goedkoop cn gezond? en smakelijk? vleesch aan de goede burgers te kunnen verschaffen; de aandrang om hetzelve nu reeds te bekomen was zoo groot, dat aan do vlecschbegccrende menigte in korten tijd 200 pond gratis werd gewijd welk een barmhartigheid. Bram Mabelus heelt de reis naar Amerika, vice versa, in den voorbeeldeloos korten tijd van 21 dagen afgelegd. O! groote en nimmer genoeg te erken nen weldaad van Hall beeft dc belasting van de rogge afgenomen wat zeg je der nu van doch nog 23 opeenten op bet buiten- en binnenlandscb gcdistelleerd gelegd; leden der natte gemeente boe smaakt u dat? Zoo slaat de btile de butsc. Louis Blanc zegt dat goed regt te hebben voor een volk, zoo min als voor een enkel burger iets be- tcekent, ergo zoude men geweld moeten gebruiken? Op alle deze wereldlijke en kerkelijke berigten die wij echter niet verdichten, maar, waarheid zijnde, mededeelen om bet publiek te verpligteii volgen nog velerlei geschichtenaanstaande week, komt er nog een gansche reek. Niettegenstaande de voltooijers van Sabels kerk, door beeren kerkmeesters zoo veel mogelijk worden bevoordeeld, (zij zijn zelve kerk meesters) bevoordeelen zij de werklieden in gelijke verhouding als den grondlegger dier kerk door heeren kerkmeesters is bevoordeeld geworden, namelijk: veel beloven en weinig geven. Onder andere hebben ze de werklieden voor G weken reeds 10 cents per dag meer beloofd, en in weerwil der buitenge wone duurte, worden zij met hetzelfde karige loon, van 22 stuivers daags, nog afgescheept, terwijl dc uitbetaling van aangenomen werk, uitgesteld wordt van paschen tot pinksteren ja mogelijk wel tot den jongsten dag. En buiten en behalve die chris telijke handeling aan die christelijke kerk van die christelijke kerkmeesters, worden ze nug gedrild door echte christelijke slavendrijvers. Het leeuwtje beeft reeds de zweep aan NERO overgegeven zoodat er goijenokke nog veel christelijker zal gedrild wor den. Als er dns in dien tempel geen zogen iff te bidden is, waar moet er dan zegen gezocht worden?! i:~ :lieverw geschilderd, DOOR i. WIE VAN DEI DE IS DE GttOOTE Zoo lang er kroonen bestaan beeft hekrschzucht 0,i dit werk 7/11 eerlang cone inleekcniug wordeu gev opend hetzelve 7.n\ worden uitgegeven in afleveringen van 3 a 4 vellen druks, tegen 25 cents de aflevering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1