ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Tweede Editie. nbordei Secretaire, 11 les, Bedde, Kleederen benevens ercial. E?A,m GOEDri KV Derde Jaargang. 'I I Kieuwstijdingen. FRANKRIJK. DUITSCHl AN D. NEDERLAND. Verscheidenheden c1'e A'ppelmai j'tfe'n <Wef di Heer A. dene ecfiigei VELANDKB 'giën en ht bragt. EN zal, D. de JC Imagtigden 15 Junij de Hefatedi D, onder J| 5'iek presen 'en7 baatg, oeijen, 7 Va; vonden met riemen, 3 'agen P|oe WSCflAPp, ISMEUBEI veild. Bij wettigd door' 11NGEN op n L1JFKEM EN enz. enz, n ten kanton rikzee Agentt DEU EU, linesSaksi méleons en I s in Chitsen, ij"de, mei hi lus de reis aoodigen hij i zijnzicli i/izce. J te Ooslbu] ren of te be GE gelieven )EN 15 JL'lj N STME GEELHOED, ,s per pond. 35 1847. MAANDAG 14 JÜ.MJ. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is ycrknjgbaa bij alle Boekbandelaren en Postdirecleuren in dit rijk. De prijs is voor driemaanden voor elke EDITIE afzonderlijk 1 binnen deStad, 0,50 en /0,60 franco door het gehcele Rijk. I De prijs der Advertentie» is Tien Cents deregel, behalve 3d Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in- ire7.nii gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend den aangenomen. Brieven Franco. N°. niet meer wor- stoop. 9 pond. )jes Lucifei erk. en Broeko Knoopö itingen te vi Parijs, 8 Juriij. In de hooge kringen van Ver sailles wordt veei gesproken over een gezant die in de jongste afgeloopen week eene som van 500,000 fr. met het kaartspel gewonnen had. Een der dagbladen deelt de wonderbaarlijke geschiedenis mede van den kommandant Monetge attacheerd aan den generalen staf van den maar schalk Soultdie gefusilleerd opgehangenverdronken is geworden en niettemin springlevend is. Die ge schiedenis komt hoofdzakelijk op het volgende neder: ]n den eersten Spaanschen oorlog werd onze krijgsman met vele anderen door eene Guerilla krijgsgevangen gemaakt. Zij plaatsten deze op eene rei en fusil leerden ze te gelijk. Monet stortte neder, maar toen de vijand voortgetrokken wasstond hij ongedeerd op en had het geluk een Franschen post te bereiken. Eenigen tijd later werd hij andermaal krijgsgevan gen, maar nu kleedde men hem moedernaakt uit, en hing hem aan een boom op. Hij had ter naau- vernood een paar seconden in de lucht gebengeld cf een Fransch eskadron kavallerie verjaagde den vijand en sneed den spartelenden komma dant los zoodat deze weder frisch en krachtig, op zijne beencn stond. Ten derden male gevangen, wilde echter het noodlot, dat zulks door dezelfde gueiilla geschiedde de hem voor eenigen tijd meendp gefusilleeid te hebben. Hunne verbazing was groot en om hem nu in eens onschadelijk voor altijd te maken ontkleedden zij hembonden hein de voeten bij elkander en de handen op de rug en wierpen hem, in dien staat, in eene nabij stroomende breede rivier. De kom mandant Monet liet zich nu door den stroom voort drijven, de onbeweeglijkheid van een lijk in acht nemende, maar steeds zijne moordenaars gadeslaande die aan den oever hem bleven paoogen. Toen bij uit hun gezigt was poogde hij zich van zijne banden te ontdoen. Na veel inspanning gelukte hem zulks, daar bij altijd bekend stond als met ongoloofelijke ligchaamskrachten begaafd te zijn. Korten tijd daarna bevond hij zich op nieuw te midden zijner krijgs makkers, die hem den onsterfelijleen heetten. Ter zake van de duurte der levensmiddelen, hebben teAviles ongeregeldheden plaats gehad waar bij ongelukkig de gewapende magt heeft moeten tusschen beide komen. Van den Rijn, 11 Junij. Op den 7den en 8sten dezer hebben te Bingen eenige ongeregeldheden plaats gehad, doordien de bakkers aldaar weigerden, om, ten gevolge van de daling der graan-en broodprijzen, hun weggebrood 1 lood zwaarder te makenzoo als de districtsraad zulks bepaald had, en besloten in het geheel geen weggebrood te bakken. Nu werden spoedig al de bakkerswinkels geplunderd en derzelver glazen ingeslagen. De policie trad echter tusschen beide en het gelukte haar aan de ongeregeldheden door min nelijke toespraak een einde te maken. Intusschen is er afgekondigddat er na 9 ure des avonds zich niet meer dan 5 personen bij elkander op de straat mogen bevinden. In die beide dagen zijn echter de hoofd daders dier ongeregeldheden in hechtenis genomen. De wisselvalligheden, waaraan de graanhandel is blootgesteld, beginnen hier en daar reeds merkbaar te worden. Behalve berigten van schepen, die zelfs na het betalen der inkomende regten de havens, waar heen zij bestemd waren, ongelost weder verlaten, meldt men van Maintz, waar een belangrijke graanhandel gedreven wordt dat zich aldaar in de laatste dagen vijftien in dien handel betrokkene huizen failliet verklaard hebben. De uitvoer van slagtvee naar Engeland|ondervindt thans even veel afkeuring als vroeger die van aardappelen en granen. Eenige dagen geleden was een Israëlitisch makelaar bijna het slagtoffer van deze stemming des volks geworden, bij gelegenheid dat hij de inscheping van 120 gemeste runderen in de Rijnhaven teBieberich leidde. Het was te vergeefs, dat hij aantoonde deze dieren in Zwitserland gekocht te hebbende policie kon hem slechts met moeite uit de handen van het verbitterde gemeen redden. Bij Gungringcn, NagoldHerrenbcrgMarbach. aan den voet van het Wui tcmbergsche Schwarzwaldheeft een vreesselijke storm, vergezeld van hagel den 29 Mei groote verwoestingen aangerigt. De kleinste hagcl- steenen hadden de grootte van hazelnoten, de meesten waren als duivencijeren. De hoornen zijn van bladeren, bloeiscls en vruchten beroofd, de koornveldcn zijn verwoest, weiden en tuinen zien er uit als heide velden. De schade is nog niet opgemaakt, liet on- weder hield twee volle uren aan. Nog vreesselijker zijn de verwoestingen, welke door eene wolkbreuk in Schietingen en Gundringen veroorzaakt zijn. Te Gundringen had het onweder en de hagel reeds op gehoudentoen zich eensklaps in de rigling van Schietingen eene witte stofwolk, zoo breed als het dal, vertoondeweldra zag men, dathetcenc wolk breuk was, die ijsselijke verwoestingen aanrigtte. Eerst voerde de stroom hoenders en ganzen dan paarden en hoornvee, eindelijk huisraad, balken en dakken aan. Men redde wat men konde verscheidene stukken vee werden opgevangen doch veel is er verdronken. Te Schietingen zijn vier huizen geheel en al verwoest en vele beschadigd. Alle vruchten zijn vernield, de grond is opgewoeld en de velden zijn met puin steen en stukken houtwerk van wo ningen, wagens en bouwgereedschappen overdekt. 's Gravenhage, 11 Junij De Hooge Raad, burger lijkekamer, heeft, bij arrest van heden, uitspraak gedaan in de zaak van Willem Ileijmans, tegen den staat der Nederlanden. Dit was het eerste arrest in de zaak van zeven kinderen en het gold daarbij alzoo de belangrijke vraagof door de wet van 31 Maart jl.houdende intrekking der wet van 26 nivöse XIII jaar, betrekkelijk de opvoeding van een' zoon van huisgezinnen, uit zeven kinderen bestaande, de regten waren komen te vervallendie de vaders uit krachte der nivèse-wet hadden verkregen of met andere woorden of aan de wet van 31 Maart jl. geene terugwerkende kracht kon worden gegeven? De Hooge Baad beeft, bij een belangrijk arrestdie vragen ontkennend beant woord en mitsdien den staat veroordeeldom voor de opvoeding van den behoorlijk aangewezen zoon van den eischer, gedurende vier jarenzorg te dragen, of anders aan zijnen vader gedurende dien tijd eene jaarlijksche toelage van f250 toe te kennen terwijl de staat wijders is veroordeeld in de kosten. De Baad heeft uitgemaakt, dat aan de wet van 31 Maart jl. geene terugwei konde kracht kan wordeii gegeven, dat de wetgever niet bij magte wasom regten uit de Wet verkregen te vernietigendat dit in strijd zou zijn met artikel 162 der grondwet, dat zoodanige bedoeling in elk geval ten onregte aan den wetgeverzou worden toegeschrevendoch dat casu bovendien, zoo wél uit den inhoud der wet van 31 Maart jl. als uit het voorgevallene voorliet tot stand brengen derzelvekennelijk blijkt, dat de wetgever die bedoeling niet gehad heeft. 's Gravenhage, 12 Junij. Allerwege in de om streken dezer stad staat de oogst uitmuntend, en wat de aardappelen betreft, is aan dezelve hoegenaamd geen spoor der ziekte ontdekt, maar staan dezelve, voor zooverre ons bewust, 6 uren in den omtrek zoo buitengewoon welig en in zoodanigen overvloed dat men algemeen zegt, dezelve dit jaar voor f 1,50 liet Ned. Mud te zullen koopen. Ook de rogge, tarwe, en appelen en peerenboomen belooven eenen zoo overvloedigen oogst als de landlieden zich in geene 50 jaren kunnen herinneren: Hier ter stede worden de nieuwe aardappelen al tegen 0,50 de vijf kop verkocht. De nieuwe voorgestelde verhooging van 20 op centen op het personeel, ter vervanging der belasting op het gemaal van de rogge, wordt hier algemeen afgekeurd men zou er niets tegen hebben indien die verliooging slechts op diegenen wierde toegepast, welke 100 en daarboven in de personele belasting opbrengen. Men spreekt van een aantal petitiën welke daaromtrent bij de Tweede Kamer zullen worden ingezondenen wij noodigen de Nederlandsche Natie uit daartegen algemeen te petitioneren. Men spreekt er van dat hier ter stede nog ééne nieuwe B. G. kerk zal worden gebouwd en wel aan den Noorderwalter plaatse waar zich thans het Noorder-kerkhof bevindt. Bij de op handen zijnde verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten—Generaaldenkt men algemeendat ditmaal de waardige professor THOKBECKE in plaats van den heer Hofman zal worden gekozen. De heer SCHOONEV ELDI zegt men, zal herkozen worden. Ook wil men dat van Akerlaken en het Bleisje, alsmede van Naamen en Uitwerf Sterling door de staten van Noord-Holland niet zullen worden herkozen. Gelijk men weet, be lmoren zij tot de nulliteiten der kamer.^In Gro ningen hoopt men dat de heer WICHERS zal worden herkozen. Botterdam 10 Mei. Nadere berigten omtrent het vergaan op de kust van Tankerncss, van liet Ame- rikaansche schip Ilcraldkapt. Pullen van Amsterdam naar Baltimore, meldendat de passagiers, bestaande uit 112 Duitsche landverhuizers en rkwipaadje zoo wel als hunne goederen en levensmiddelen gered zijn. Zij zijn door de inwoners van Tankcriiess niet de meeste gastvrijheid opgenomen hoewel men huil niet lang huisvesting zal kunnen geven, maar is het te hopen, dat het huis te Rotterdam dat hun heeft aangenomen, spoedig een ander schip zal af zenden, dat hun naar hunne bestemming zal voeren. Het grootste gedeelte van de lading zal verloren zijn. GEMENGDE BEHIGTEN. De Keizer van Rusland heeft zoo schrikkelijk boos geweest opeen voornaam autoiiteit, die misbruik gemaakt had van vertrouwde goederen, dat de man er de koorts van gekregen heeft. Wanneer zijn zwa ger zulke gewone zaken zich zoo sterk aantrekken moest, dan koude hij dag noch nacht een oog digt doen! Papa deedt altijd de oogen digt, en c'e zakken open. In Hongarije eten de ai men al gras en in Nederland scheelt het niet veelterwijl jufvrouw Rachel in den Schouwburg te 'sHage, eiken avond, als zij speelt, met 2500,00 gaat strijken. Do Nieuwe Botterdamsclie Courant heeft den grooten Egler een fijn compliment gemaakt. Het ventje heeft het verdiend ook. In de koloniën van geweldigheid zijn in de maand Mei weèr 485 holle magen binnen gesmokkeld geworden, verwacht nog grootere aan voeren, niettegenstaande den slavenhandel is afgesclialt. Onder Zutplien wordt er buitengewoon veel ge stolen in het klein en in den Haag ook henevens in het groot, De opzigtcr van Z. M. beminde onderdanen in Overijssel zal het opperbewind neder- leggen en liet oppergezag aanvaarden over Z. M. beminde paarden te 'sHage. Een ex-stalknecht kan in geheel Zierikzee geen laken vinden naar zijn smaak, cn heeft ten gevolge daarvan een estafette naar Delft gezonden om het daar te zoeken niet last om wanneer het daar ook niet te bekomen is, onmiddelijk door te reizen naar Frankfort. Het brood is te Middelburg alwederoni afgeslagen docli te Zierikzee zal dit waarschijnlijk geen plaatshebben, voor dat de noblesse hunne winterkwartieren betrekt, want nu ze buiten wonen koopen ze natuurlijk geen brood in de stad, want daar is liet veel duurder on slechter dan op de dorpen, zelfs is het roggebrood zoowel als het tarwebrood, 2 cents duurder dan te Middelburg. in de bewaarschool der kinderen van de smalle gemeente worden de kinderen soms be - waard tot over etenstijd toe, zonder dat de bewaar deressen weten dat ze kinderen opgesloten iot bewaard hebben.' De Koning is te Amsterdam hartelijk ont vangen; de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode heeft iiet zelfs gezegd.Spaansche troepen staan reeds gepakt en gezakt, om de portugezen eene vi ite te breugen. Wanneer het plan van van Hall doorgaat, zal elk Zierikzeesch Burger, die f 18 in de personele be lasting betaaltf3,60 meer kunnen afschuiven. Schoone vooruitzigten voor de deurwaarders, want bekend is het, hoe bezwaarlijk die klasse van menschen de deur waarders van de deur kunnen houden. Ook het bestuur heeft de burgerij verwittigd, dat diegene, welke nalatig blijven, om de zoogenaamden achter stand te voldoen, hebben of niet, liet met geweld zal worden gehaald. In de wouden van Bohemcn wemelt het van struikroovers: Brigands I bouv.t niet teveel, op kruid en bajonetten, Ligt neemt de kaï.s'ten keei; Het luod voor Jan bestemd, kan somwijl Piet verpletten Vreest storm bij 't stilste weer! Op verzoek d«r Reductie van den Ooijevaar ueiucu wij het cnuer.» taande over WOEKERZUCHT PENSIOENEN. Meermalen zijn wij voornemens geweest omlrent dit artikel een en ander te sclnijven, om daardoor in het lot van hen die hetzelve genieten zoo veel mogelijk verbetering fo<? te brengen cd wel dat zij, zoo wel civi'le amtenaren als militairen, na lange jaien getrouwe dienst aan Koning en Vaderland eu eindelijk in bet genot van pensioenen komen, en h°t rueestal zeer going is eu geen genoegzaam bestaan oplevert, uf liet/ij om aan vrotg/ce gemaakt', schulden té voldoen, verpligl zijn bij ge dscbielers hunne acïèu van pensioenen te h"l«»nen om' op die wijze op liuu püó' siocn ecuig voorschol te kiy0cu.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1