ZIEKlkZEESCllIE NIEUWSBODE. ."Si, Derde Jaargang. wm& Verscheidenheden i 847. DONDERDAG l'r.j) -*rf*Së&s - r-v. - z^r^ET- J50P^= 5 JU.\IJ, De ZtERIKZEESCHK NIEUWSBODE v.ordt uitgegeven op Donderdag Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar Vrijdag bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De zuurdag prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijk Maandag binueu dcSlatï,jf0,50 en ƒ0,60 franco door het geheele Rijk. jbingsdag Woensdag Juntj K£IÉ&»DBK. Opgang der Zou. ure, min. 8. 45. L K. Ondergang der Zou. ure. min. I De prijs der Advertentie!) is Tien Cents de regel, bcliahe 35 Cents zegélregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in- gezonden worden lol Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk 1 tijdstip zij voor liet eerst uitkomend N°. niet nieer wor den aangenomen. Brieven Franco. K ieu wsli j d in gen ENGELAND. Londen, 27 Mei. Tegenwoordig loven in Barns- court, een vader en zoon, waarvan de vader 121 en de zoon 99 jaren lelt. Beiden bezitten nog al hunne geest -en zinsvermogens, en de laatstgenoemde heeft nog geen enkel grijs haar op het hoofd. DUITSCÏIL AN D. Breslau 22 Mei. Het verbod van het stoken van sterke dranken heeft reeds eene gunstige uitwerking op den prijs der levensmiddelen doen zien. Kr is geen gebrek aan aardappelen die tot oenen matigen prijs verkocht worden. Die te veel vraagt vindt geene koopers, en men laat hem rustig van de markt vertrekken. Dessau, 22 Mei. Ook hier is het stoken van sterke dranken vooreerst verboden geworden. Later zal de tijd bepaald worden, gedurende welken dit ver bod van kracht zal blijven. Frankfort29 Mei. De graanprijzen zijn gisteren op dc markt alhier aanzienlijk gedaald. Men ver wacht weldra weder eene nieuwe daling. De uit— zigten van den oogst zijn voortdurend zeer gunstig. Het koren is reeds meer dan manshoogte, en staat overheerlijk. Overal belooft de oogA de rijkste op brengsten. FRANKRU K. De vrouw van oenen geelgieter te Lyon verviel in hel begin der voorlaatste week in eenen bewusteloozen toestand; men meende, dat zij dood was en maakte toebereidselen tot hare begrafenis. Donderdag wilde de ontroostbare man dn overblijfselen van baar, van wie hij thans voor altijd stond gescheiden te worden, voor de laatste maal zien. Men «pende de kist en zag dat deze ongelukkige, na ongehoorde pogingen om zich van haar doodlaken te ontdoen zich uit wanhoop de vingers had afgeknaagd. De plank, waar op zij gelegen had, was uitgeweken, ten gevolge der wanhopige pogingen, waarbij zij hare laatste krachten verspild heeft. Men vooronderstelt, dat de vrouw, belast om bij haar te waken aan den slaap had toegegeven en daardoor niets gehoord had. BELG E. Brusselden 39 Mei. De daling der graanprijzen blijft steeds voortgaan. Op de markt van Namen van den 29Bls° is zij 2eer aanmerkelijk geweest. De in- landsche granen, beste kwaliteit, werden gemakke lijk tegen 50 fr. de zak van 100 kilogr. verkocht de buitenlandsche granen zijn tot 48 en zelfs tot 47 fr. gedaald. Deze gunstige crisis zal daarbij niet blijven stilstaan. Men heeft nu zelfs groote graan handelaren genoemd, die dringende orders van ver koop aan hunne correspondenten hebben afgezonden. Overigens is die daling algemeen, zoo to Leuven, Brussel, Antwerpen als Beigen. NEDERLAND. 's Gravenliage31 Mei. Heden morgen had de plegtige opening plaats der spooi weg-linie van 's Gravenliage naar Botterdam liet schoonste weder begunstigde dezen rid. van alle stations en de om ringende gehouwen wapperden nationale vlaggen. Z. K. H. Prins Hendrik, alsmede de directe en on derscheidene genoodigden bevonden zich op den trein, die zich ten 1174 ure van 's Gravenhage, vooraf gegaan door eenen éclaireur, in beweging stelden. GEMENGDE BERIGTEN. De voormalige herberg de Eendragt, in de mo lenstraat te Groede, is tot eene sterrekundig observa torium ingerigt. Bij gelegenheid der inwijding, werd door zekeren hakker, zoo geleerd als salomo's kat die van wijsheid van de trappen rolde, conc voor lezing gehouden, over de woorden van Cicero, lib. 11. 'Krentekoektonum isa goedefins kostïfmni bij koffijafus. De baron van Lippe te E, is, na door de nach telijke bezoeken bijna vermofïeld te zijne, en na zijn eerste èga hartgrondig en wclmocnend betreurd te Jsebbtn met zijn oude caprice op nieuw getrouwd, ja ja du liefde is wonder in haar werken zegt het liedje. De Nedcrlindsclie burgers zijn tegen woordig zoo zwakdat wanneer zij het ongeluk hebben van eens to vallen zij volstrekt niet weder op de been komen kunnen. De minister van justitie kneedt een wetje te zanten dat, als het gebakken is, er echt Zicrilcseesch zal uitzien. Nu, de man is óók een Zierikzeenaar en bij ieder mensch blijft altijd jets van de gebruiken en gewoonten van zij nen geboortegrond hargen, zoodat, wanneer onze vertegenwoordigers er niet voor zorgen, de Natie weldra op zijn Zierikzeesch zal worden geregeerd Op het feestmaalgevierd uit opregto vrolijkheid des harten, over den gunstigen staat van de groote lade der Brandwaarborg Maatschappij is er een speenvarken opgedischt geworden, waar de ingewanden vergeten waren uit te doen hetwelk bij de ontle ding zulk eenen verpestenden stank van zich ver spreide dat de dineurs vermeenden in een der zalen van het villershuisje zich te bevinden, terwijl de anatomist verklaarde niets van die kullage te weten, er bijvoegende, dat alle varkens die door iiem worden behandeldvolgens de regels der kunst leêggehaald worden tot op de ribben toe. De Ko ningin van Spanje wil zich wettig van iiaren gemaal ontdoen; de schepsels zijn pas gehuwd. Voor eenige dagen vierde men de jaardag van eenen gek ken slepersjongen doch die plogtigheid heeft een dog te vroeg plaats gehad omdat eene milde geefster getuige zoude kunnen zijn, van den geweldigen eet lust van zeker drietalen den moorddadigen aanyal op eene heerlijke meloen. Uitmuntend genot voor het vrucht gebruik] Neef staat als gemeen soldaat op schildwacht. Wordt gevraagd een schoon kind met veel splintvoor een gek zonder spekadres aan het huwelijksbureau teZierikzee, brieven franco. Een naaldridder te Dreischor heeft eene kat welke hij present gekregen had, opgepeuzeld voor liazebout. De graanprijzen zijn alom merkelijk gedaald, doch het brood blijft even duur en ligt. Pleister is eindelijk gesnapt! Te Amsterdam hebben er reeds schrikaanjagende zamenscliolingen plaats gehad. Eerstdaags zal er te Middelburg eene bende bedelaars op een schavot te pronk wor den gesteld. Te Tilburg verleeud Z. M. audiëntie, in den Haag niet Da Gouverneur van Zuid-Holland, de heer van der Heisi heeft ook oen middel uitgedacht om de openbare ellende te verzachten. Waar geen der grootste staals-ambtenaren iels deedgevoelde de heer van der Hei si behoefte om even zoo te doen. 't Is zeer natuurlijk! Nu dan Z. Exc. heeft ver zonnen in overweging to geven aan de verschillende stedelijke-en gemeentebesturen zijner provincie, om dit jaar geen kennis te houden. Ziet nu dien goeden en vaderlijken hoer van der Heim eens, die niet wil, dat het volk onnoodig geld verteert 1... Is dat niet allerliefst? Als of het volk nog geld te verloeren had en bovenal om onnoodig te verteerenl Wij tneenen te weten de heer Gouverneur ge lieve liet niet kwalijk te nemen dat zij die door hoogore mngt uit volstrekte noodzakelijkheid weinig of niets op do kermis verteren, die met den hesten wil geen kermis kunnen houden, degenen zijn, die uiels hebben te verteeren; dat zij, die niets te verteeren hebben, gemeenlijk bekend zijn onder den naam van armenen dat de armen tot de categorie der lieden uit het volk behooren. Het kan dus de bezorgdheid voor de beurs der lieden uit liet volk niet zijn, die dat idéé den lieer van der Heiji aan de hand heeft gedaan. Zoo hij het belang van eenige beurs op 't oog heeft gehad't is het belang der beurs van hen, die iets op de kermis te verteeren hebben. Maar dewijl de lieer van der Heim zoo zeer vreest, dat de rijken en gegoede lieden nuttelooze uitgaven zouden doenwaarom verzet hij zich dan ook niet tegen de representation van M"° Kachel daar even zeer slechts eenige vreemdelingen voordeel van trek ken, eenige trekvogels, even als de directeuren van de meeste vreemde schouwspelen;want, zijn wij goed onderligt, dan zou dit een der hoofdredenen zijn, die Z Eic. dien inval hebben geïnspireerd. De lieer Gouverneur zal misschien antwoorden dat de residentie eene uitzondering maakt; dat te 's Hage iedereen in staat is geld te verteeren en zelfs het nutteloos te verteeren. Ach, ja! wij dach ten er niet aan! En ziedaar waarom het idéé in kwestie niet vroeger tot den heer van der Heim is gekomen dan nadat de Haagsche kermis was afge- ioopen. Mits den Haag zich maar amusere Ten aanzien der tndere steden in de provincie onder welke zich Botterdam de tweede stad des lands bevindtmoet het haar natuurlijk voldoende zijn te weten, dat den Haag zich amuseert. Was daarenboven de geheele natie niet op de Haagsche kermis de eerste van 't land vertegenwoordigd in de personen barer afgevaardigden, die de kiesche oplettendheid hebben gehad om niet vroeger vacantie j te nemen, dan nadat de kermis was geëindigd, alleenongetwijfeldten einde de natie er behoor lijk worde vertegenwoordigd! Kr /ijn eenige kwade tongen, die beweren, dat mijnheer van der Heim daarom zoo verbolgen tegen de kermissen was gewordenomdat ilij zelf 't zoo druk had aangelegd (Naar Asmodéc). DB EOTOSTdÉS. Eene vertelling van Jereinias. Twee jaren achtereen had de natuur hare schatten aan liet mensch dom geweigerd. De aarde had haren vruchtbaren schoot slechts karig geopend en in stede van rijkdom en overvloed, waren gebrek en hongers nood door haar onder de volkeren gezonden. Dit stortte wee en verslagenheid in de ziel van rij ken en armen. Van rijken?Bij dezen, omdat hun hart bloedde bij liet aanschouwen van de jam meren hunner natuurgenootenen bij genen omdat zij de offers voorzagen welke zij der armoede zouden moeten brengen en het voor hen zaliger is te hebben en te houden dan te geven. Vjn armen? Hon derden waren zonder brood en zonder werk. Gretig verslonden zij het walgelijkste voedselonkruid en netels waren hunne spijzen en men noemde geluk kig hen, die zich nog één-of tweemaal daags kon den vullen met eene soort van pap onoogelijk van kleur en walgelijk vansmaaak; scharen van uitge hongerde wezens, mannen en vrouwen, kinderen en grijsaards, met bleekeopgezette aangezigten en loome, wankelende schreden, gingen van huis tot huisen belegerden de woningen om ééae bete broods te ontvangen Zwaar was in die dagen de last, die op de schou deren der plaatselijke besturen ruste. Wel zagen zij die ellende met rouw en mededoogen; wel span den zij alle krachten in, en puiteden hunnen eigene middelen en die der gemeente uit, om den arme te ondersteunen: maar de nood was te groot,' het ge brek te algemeen. Reeds werden de schamele le gersteden bedekt met kranken; reeds zwaaide de dood des hongers zijne zeissen door de hutten der armoede toen er eene roepstem werd gehoord die spoedig van andere gevolgd door het land klonk, en een schoonere dageraad deed aanbreken, Want thans vloeide er van heinde en verre goud en zilver te zamen en de Godheid zag met welgevallen van haren hoogen troon de hongerigen gespijzigd de kranken gelaafd en versterkt! Die roepstem was ook doorgedrongen tot de acht bare vaderen des lands. Reeds gedurende zes maan den had het gebrek rondgewaard; doch liet scheen, als of het vaderlijk bestuur wel agenten c'n tolle naars had om te innen en te ontvangen; maar geane bedienden of betaalmeesters om te gevenhet scheen als of men doof was voor de noodkreet des volks. Thans evenwel verspreidde zich als een loopend vuur de heugelijke tijdingdat een lid der regering met eigen oogen onderzoek zou doen naar den be- staanden nooden denzelven leenigen. En rijken en armen juichten; want, ofschoon de hulp viij laat mogt komenmen troostte zich met de ge dachte: Beter laat dan nooit. Op dog en uur, daartoe bepaald, vergaderden gemeente- en armbesturen in hun feestgewaad gc- doscht. Ook de veldschutter des dorps liet zich vinden. Weiden en beesten had hij thans aan In t noodlot overgelaten, en veilig en gerust kon nu de oude. doodmagere knol des voermons zich te goed doen aan het gr«s dat voor het vee des rijken boers bestemd was. Met afgemeten tred was bij naar de algemeene vergaderplaats gesneld en terwijl bij zijn brein uitputte, om te verzinnen hoe hij op de beste wijze de gelden zou besteden die bij meende Ie ontvangen zwol zijne borst op bij de gedachte, dat hij van mond tot mond zou spreken met een hoog staatspersoon. Reikhalzend zag hij uit naar den stond waarop hij zou moeten verschijnenen toen die oogeublik eindelijk daar was, toen trad hij bevend van eerbied en schroom nader. Hij maakte eene diepe buiging, en wierp 'zijne oogen in het rondnni de welgevulde geldzakken te bewonderen, die bij dacht mede gekomen te zijn. Maar hij zag niets. Toen deed hij verslag van den erbarme!ijken slaat der arnienfondsen cn men gaf hem troostredenen bemoedigingen, wissels op de toekomst, cn daaren boven vei lof om zich tot liet bestuur der gemeente te wenden ter bekoming van onderstand. En deze gemeente zelve was doodarm. Misnoegd keerde de veldschutter huiswaarts. Want de berg had gebaard eene muis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1