Z1ERIKZEESC1IË NIEUWSBODE. Tweede Editie IV.350. Derde Jaargang. 18 4 7. Nieuwstijdingen. MAANDAG 31 MEÏ. De ZIEKIliZKKSCHl'- NIKÜWSBODE «oidt uitgegeven op Maandag c» Donderdag bij P. de Luoze, en is veikiijghaar bij alle Boekliaurielaren en Postdirecteuren in dit rijk. prijs is voir drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijk binnen de Sla cl, y*0.50 en f 0,60 franco door liet gelieele llijk De 'ijk ik. h V I De prijs der Advertenliëu is Tien Cents dere»rl, bebalve 35 Cents zegelreijt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in- nezonden worden lot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na «elk I tijdslij» zij voor liet eerst uitkomend IN0, niet meer woi- f den aangenomen, llrieren Franco. VlJRKlF./.tNGEN VOOK DF. PROVINCIALE SrATEN EN VOOR UE ÏVVERDK KAMER OER SrATEN- Genkuaal. Eerstdaags zullen de kiescollegien weder als naar gewoonte bijeenkomenter vervulling der vacaturen door de gewone aftredingen alsmede door sterfge vallen vertrek naar elders enz. bij de provinciale staten en staten-generaal veroorzaakt. Gevvigtig voor Nederland is dit tijdstip I Men kan het zicb immers niet ontveinzen dat de toestand van ons Vaderland met den dag steeds hagcholijker en bedenkelijker wordt. De druk der schrei uwend hoog opgevoerde belas tingen is ondragelijk; de armoede neemt ieder oogen- blik schrikbarende toede koloniën van weldadig heid kunnen cieszelfs bevolking door de ontzettend ti enemende menigte niet tneer bergen - de onto vrede nheid en liet misnoegen sijn algemeen - op clks gelaat is wrevelzuclit te lezen; - waar moet dat heen- Wie weet wat er gebeuren kan en waarschijnlijk gebeuren moet, indien men niet oogen blikkelijk de noodlottige belasting tot op de helft verminderd en de grondwet volledig herziet - Heeft de regering wel goed overdacb', dat als éénmaal de volkeren in opstand komen men dezelve moei— je lijk meer kan overmeesteren! - Dit dunkt ons is door de Fransche en Belgische revolutie van 1830 ontegensprekelijk bewezen I - Drukpersvervolgingen zijn de voorboden van geweldige omwentelingen; de regering bedenke dit wel en late voortaan de pers met vrede 1 - Meer dan ooit zijn jiaarom thans de verkiezingen gevvigtig, men were alle ellendige jabroers uit de gewestelijke en algemeene staten, en lii ze geene andere dan cordateviijbeidslievende mannen, mannen als Thorbecke, Wickers Duik Dovkkr Cürtius de Kempevaer B nssEVAi.n enz. - cn de uitkomst zal schitterend wezen. - Geen vvaauwelende nulliteiten kieze men als volksrepre sentanten, geen prekende arristocraien maar mannen uit en van liet volk ja ook vooral zooveel mogelijk uit den Burgerstand f Men stenotic niet, dan voor iemand, v iens staatkundige, vrijgevige gevoelens alomme bekend zijn vvien de publieke opinie of de onafhankelijke pers als een waarachtigen Vader lander voorsteltmen leüe op geen schatten, rijk dom titels of posten maar alleen op den man zijne liberale gevoelens en burgerdeugddan, maar ook dan alleen is er neg cene flaauvve schemering van hoop voor de ongelukkige Natie over. Daarom smeeken wij de kiescollegien en provinciale staten bedenkt wat gij duel bedenkt dat vvelligt van uwe keuzen het zijn of niet zijn van Neder- B. ENGELAND. Londen26 Mei. In de afgeloopene week kwamen drie matrozen en eene vrouw, overdekt met braud-vvondenIe Inverness, in Schotland, aan, nil de liaven van Wiek. Zij behoorden lot liet amerikaansch schip Swan, van Galiimoie, dat ill den aanvang dezer maand, op de kusten van (jroot- Brittnnnie verbrand is. De vulgeude bijzonder beden zijn nit het dagblad van Inverness overgenomen, en, volgens de Verzekering, nil den mond der schipbreukelingen opgesclneven: Het drieiiiastsehip Swan, van 400 h 500 tonnen, steven de met eene lading talk en huiden, van Valparaiso naar Leilh, De geheide equipage bestond uit vijftien manschap pen, terwijl er dtie passagiers aan boord vvaieu. Der 3den of liiéti Mei bevond hel schip zich op de hoogte der Hèhr'ideu, toen de hofmeester 'zich ïusschcudeks begaf otn rum te tappen voor eeuige zieke matrozen. Op het oogen- blik dat hij daarmede bezig was. viel zijne brandende kaars op cene hoeveelheid werk, dal in vlam geraakte, welke vlam zich onniiddelijk mededeelde aan de uitslrooincudè spiritus; dit geschiedde teil een ure iii den moigeii. I)e viant die ruimschoots voedsel vond in de verschillende brandbare stuffenwelke tusscheuileks lagen, breidde zich inel cene selit ikbareude snelheid over liet geheele schip uit, en maakte de lading lot hare prooi, liet vuur nam zoo stiel de overhand dat het slechts cukelc matrozen gelukte, half naakt op het dek te vlugten. Ztj<1 ie in hunne liouijen bleven, werden duur den rook verslikt. De kapitein zag bij den eersten oogopslag dat alle hoop om zijn vaartuig te behoudenveiloren was; derhalve hield llij zich slechts b'Zlmet het li" ra ine I van middelen ter redding van de equipage. De vlammen stegen spoedig uit het dek op en sloegen in de zeilen en het touwwerk, dat weder als een vuurregen op hetzelve ncdcrviil. Berst ten half twee ure in den 111 O geil mogt het gelukken met veel moeite de groole sloep te water Ie brengen. Keue vrouw, die zieh aan boord bevondscheepte er zich met zes ma trozen in, zij waohlteu slechts op den kapitein en den stuurman, om het brandende scllip te vertalenmaar deze wilden nog de scheepspapieren redden eu poogdeu daarom itl de kajuit te dringen. Afsar, 't zij de rook hen verstikt regthtiiik overwogen il.it er uit den inlotnd der te lastleggitigetiopgenomen in N.t. 0 en II ven de BurgerVolgt, zoo daaruit al niet duidelijk op te inaken is de te lastleggiiig van bepaalde gearlictt leerde f iten dan tuclt zeer zeker de aantijgingen van bepaalde ondeugden (att. 373 C, P.), tlut ook bier bet blijk aanwezig is dat de beklaagde mot opzet heeft g'bandeld; dat ook hier de persoon dni lelijk genoeg is a nigevvezeti weshalve de regt- bank den beklaagden beeft Schuldig verklaard aan boon cf boleèdiging do u' woorden, houdende aan duiding van eene bepaalde ondeugdmet veroor- deeling tot eene boete van f 3d. Botterdam, 28 Mei. Men bail zich gevleid dat bij de Iteeren agenten van den tijkskasvier gelegenheid zou geweest zijn, ter inwisseling der muntbiljetten van f 29 maar tut wij ons althans alhier, daarin zien teleurgesteldvragen wij hascheidenlijkhoe moet men in dezen handelen? De minister kan toch van de ingezetenen des lands niet vergen dat zij allen met hunne muntbiljetten van f 20 naar Amsterdam gaan otn bij de itederlandsclie bank dezelve te verwisselen liet zal immers niet anders dan billijk zijn dat papier, dat door ieder en overal, als geld is moeten aangenomen worden, nu ook op verschillende plaatsen zal kunnen worden ingewisseld. Wij hopen dat nog in lijds maatregelen zullen genomen wordenotn de goede ingezetenen voor ongerijf en schade de bewarentegen knevelarij te beveiligen en om gegronde ontevredenheid te voorkomen. Botterdam, 29 Mei. Naar tnen verneemt zal, uit hoofde van den algomecnen tnodde kermis dit jaar geen plaats hebben. Te Delft zal er otn diezelfde redenen ook geen kennis gehouden worden. Men leest in het Weekblad van het Regl Men verhaalt hier sedert eenigan tij I een hoogst karakteristiek staaltje van het geliefkoosde intimida tie-stelsel onzer regering. Een ondergeschikt ambtenaar met een klein en sober traktement, waarvan hij een talrijk ge/in moet onderhouden, zou hij den bur- gel lijken stand zijner woonplaatst hebben gevraagd afgifte van de geboorte-aclen zijner zeven kinderen, vermoedelijk om daarvan gebruik te maken bij liet instellen der actie uit de Nivóse-wet tegen den staat. Do ambtenaar zou. in spijt van 24 B. W.op Itoo- ger last, de afgifte hebben geweigerd; en aan den vader zou zijn te kennen gegeven, dat men hem on niiddelijk uit zijne betrekking zou doen uitzetten indien hij aan deze zonderlinge zaak oenig gevolg durfde geven. Ofschoon wij dit berigt hebben uit eene zeer goede bron, willen wij er li-ver de waarheid nog van betwijfelen en wenschcn wij, dat deze open bare vermelding, ook een openbaar démenti moge uitlokken. Indien het toch waar mojt zijn dat men aan de ééne zijde weigertden ingezetenen hun goed regt te laten wedervarenzonder daartoe door reg- telijk vonnis genoodzaakt te zijn; cn dat men aan de andere zijde door geweldonwettige en w ille keurige handelingen cn misbruiken van niagtben tracht te berooven van de middelendie noodig zijn, otn den kwaden betaler tot betaling te nood zaken, dan waarlijk w.irdt de rol, die men speelt, onverantwoordelijkergerlijk, walgelijk; en dan krijgt het al den schijn als trachtte men door wil lekeurige eu eigendunkelijke handelwijzenen door slinksche streken de wet te ontduiken of zich ho ven de wet te verheffen. Wij heihalen, wij liepen en wij wenscheti dat men ons zal kunnen over tuigen dat het gerucht, dat wij genteend hebben te te moeten tnodedeeleii, niet is overeenkomstig de waarheid, ofschoon wij het tegendeel zeer vreezen. Breda 20 Mei Gisteren namiddag werd alhier onder geleide dér koninklijke inaréchaussécs gevan kelijk binnengchragt zekere Gerardus Giovois, oud 19 jaar, van beroep landbouwer op het gehucht Kwaalburg gemeente Alphert. Deze persoon wordt beschuldigd van schending der eerbaarheid gepleegd op een 4'/8 jaiig meisje. Naar men zegt, zou, de deugniet reeds zijne misdaad volledig bekend hebben. Tholen29 M i. Gisteren is van. hier naar Zierikzce getransporteerd, M. S. Vei lie je. een j >n- geiing van slechts 13 jaren oud welke de Hoomsche ketk alhier, door middel van inbraak, onlangs heeft bestolen. Kolijnsplaat28 Mei. Gisteren bad onder de ge meente Kots bet volgende voorval plaats: Eet) dienst meisje van den smid aan den veldarbeid zijnde, klaagde des namiddags over hoofdpijn, en wierd door Itare medearbeiders geraden om naar huis te gaan, waarop zij vertrokdes avonds werd zij verdronken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1