ZIEIUKZEESCIIE NIEUWSBODE. Der lie Jan rijn n<) Nieuwstijdingen. ENGELAND. IS EL G I E. NEDERLAND. Verscheidenheden. i\T.° 349. E VAN DEFE alenvoor rew te ver. DONDEHDAG 4, 27 MEI. De ZIERIKZEESCHK NIEUWSBODE vordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie waanden poor elke EDIT IK afzonderlijk binuen deSlad, 0,50 en ƒ0,60 franco door het geheele Kijk. j Dondr Vrijda Zat un Donderdag •ijdag irdag Zondag Maandag Dingsdag Woensdag gALCWDER, Opging der Zou. Ondergang der Zou. ure. min. Junij De prijs der Advertentien is Tien Cents deregel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uilkomend N°. niet meer wor den aangenomen. Briepen Franco. Loterij in Koop unij 1847. Londen20 Mei. Te Ashton lieerscht de typhus in eenen zeer hevigen graad. In het werkhuis al leen zijn zestien gevallen van deze gevaarlijke en besmettelijke ziekte. In Roscommon is de rust met verstoring bedreigd, doordien de helft der zich in die stad bevindende armen niet kon worden verzorgd. Zij eischten brood of dreigden dit met geweld te zullen verkrijgen. Gelukkig is, door de genomen maatregelen, niets nood lottigs voorgevallen. Koorts en Inop nemen steeds toe en woeden hevig onder de mindere volksklassen. Te Ledbury heeft men door eenen droom eene misdaad ondekt. Eene vrouw had namelijk gedroomd dat zij een geacht meisje in haren tuin een jong geboren kind had zien begraven; zij verhaalde dit am onderscheidene buren, zoodat het ter oore van het geregt kwamen daar de vrouw bij hare ver klaring bleef en er geruchten liepen dat, eenigen tijd geleden, het beschuldigde meisje in zwangerschap had schenen te verkeerenbegaf zich de regterlijke magt naar hare woning en na een bewerkstelligd onder zoek, vond men in den tuin ter aangewezen plaatse, bet lijk van e n jong geboren kind. I)aar het niet bewezen kon worden of het kind had geleefdis de beschuldigde in hechtenis genomen, wegens het geheim houden der geboorte van het kind. Brussel 20 Mei. De onlusten in Gend zijn nog verre van gestild; integendeel zijn zij toegenomen. De bladen en berigten doelen dienaangaande de vol gende wetenswaardige bijzonderheden mede; Eergisteren verkeerde de stad Gend den gebeden dag in eenen buitengewonen staat van spanning. De plunderaais schenen hunne spionnen te hebben, waar door zij zich wisten te onttrekken aan de waakzaam heid der ptdicie en der troepen wanneer deze laatsten op de eene plaats hen zochten, dan bevonden zij zich steeds in een ander kwartier der stadop welke togten zij voortgingen met het plunderen der bakkerswinkels. Bij een der bakkers in de rue des Chartreux gingen zij zelfs zoo verre, dat zij geld eischten, hetwelk hun door een venster op de tweede Verdieping werd toegeworpen. Dezelfde tooneelen vonden plaats buiten de brus- selsche poort en buiten die van St. Lieven. Eene bakkerij bij de rue de Courtray is in de letterlijke beteekenis des woords, verwoest. In eenige omlig gende herbergen begonnen de onruststokers met het eischen van drankhetwelk tengevolgehad.dat de policie gebood die kroegen des avonds ten 6 ure te sluiten. Ten 8 ure kwamen de troepen bijeen op de place d'Artevelde; daar echter werden zij met steenwor pen ontvangen terwijl men zelfs beweert dat een kurassier bij die gelegenheid gevaarlijk is gekwetst geworden. Een uit het volk die op de aanmaning der autoriteiten weigerde zich te verwijderen ontving een sabelhouw in den arm. Ten 9 ure was alles rustig in het midden der stad het geheele garnizoen was onder de wapenen gekomen en sterke piketten kavallerie waren gesta- tionneerd in de verschillende straten, die tegelijker tijd doorkruist werden door talrijke patrouillesbe staande uit linietroepen, kavallerie en de burgerwacht. Vele arrestatiën hebben, gelijk te denken was, plaats gehad. De place d'Artevelde strekte meestal tot verza melplaats -ter opgeruide volkshoopen. Vele keeren aangemaand (m, |iep p|ein te ontruimenwilden de heethoofden hv>-aan njep voldoen; op de eene plaats uiteengejaagd, k..ameil zy weder op eene andere bijeen. De militairen werden met beleedigingen over laden en met steenworp begroet; vooral waren de vrouwen weder, zoo als Jeeds bij alle soortgelijke gelegenheden, in het groots., aantal aanwezig en toonden zich het meest verhitte.^ [)eze handelwijze maakte eindelijk het aanwenden va, ««gtrgugp maat regelen noudig, en eenige geweerscn„en jn ri„_ ting der rue de Charles Quint veegden gDoe()ig b"t plein schoon. Daarna deed de stedelijke regering de vo.^nde proclamatie aanplakken: Medeburger11 «ln de moeijolijkc omstandighedenwaarin wij tegenwoordig verkeerenhad het stadsbestuur twee heilige pliglen te vervullen; de eerste is het lenigen van het lijden onzer behoeftige medeburgers, welke tot de arbeidende klassen behooren de tweede be stond in het handhaven der orde en het doen eer biedigen van de wetten. «Uwe overheden meenen de eerste dier pligten overeenkomstig regt en geweten vervuld te hebben, Diep getroffen over uwe smarten, hebben zij al wat binnen het menschelijk bereik ligt, gedaanom uwe rampen te lenigen aanzienlijke geldelijke opofferin genbuilen evenredigheid met onze inkomstenzijn gedaan om den prijs der levensmiddelen zooveel mogelijk te verminderen: aanzoeken, stappen hij dc regering om werk aan onze arbeiders te verschaffen; voor niets zijn wij teruggedeinsd. Deze opoffe ringen aanzoeken, pogingen, enz. zullen, wij hopen zulks ten minsteeenige verligting aanbrengen. «Alaar u bezweren wij, weest gelaten in uw lot stoort de orde en de openbare rust niet, leent het oor niet aan de kwaadwilligen, die u pogen te verleiden; het zou slechts eeoe verzwaring uwer rampen en eene vermeerdering uwer onheilen ten gevolge hebben de wanorde zou de levensmiddelen van uwe markt verwijderen, den fabriek-arbeid geheel doen staken en den kleinhandel doen kwijnen. «Waaide medeburgers wij zijn van deze waarheid zoo zeer overtuigd, dat zelfs, wanneer de wet ons noodzaakte met kracht te handelenter bewaring der openbare rust, wij zulks in uw eigen belang doen zouden. «Ieder zij dus gewaarschuwd het gemeentebestuur hoeft vast besloten de openbare rust en den aan de wetten verschuldigde» eerbied te handhaven aan de gewapende magt is bevel gegeven om in geval van nood gebruik te maken van hare wapenen." De dag van woensdag is zonder verdere stoornissen afgeloopen. Brussel21 Mei. Volgens de uit Gend ontvangene berigten, verkeert die stadie dezen oogenblik ineen staat van nagenoeg volkomen rust. De Mcssager de Gand doet teregt opmerken, dat de meeste ernstige voorvallen toch steeds derzelver vermakelijke of belagchelijke zijde hebben, en voert het volgende aan als bewijs dezer stelling: Bij de laatste onlusten te Gend werd eene vrouw, die op den zoogenaamden Groenen Briele woontdoor zulke oorlogzuchtige denkbeelden bevangen, uat zij het zwaard aangordde en eenen driekanten hoed a la Napoleon, opzette. In dezen krijgsdos riep zij met groot misbaar, de vrouwen van het door haar be woonde kwartier bijeen, en sprak ze, op eenever— hevendheid staande, aan, in de volgende korte maar krachtige bewoordingen: Dappci e Medeburgeressen! «Onze mannen pogchendat zij afstammelingen zijn der Artevel leseigenlijk zijn zij slechts nie's- waardige kerels, ontaarde Gentenaren ziellooze blok ken, ware janhennen. Laten wij ons dapperder be- toouen dan zij. Laten wij de goede zaak die zij aangevanaen hebben, tot een goed einde brengenI» Toevallig was een policie-beambte bij de/e aan sporing tot oproer tegenwoordigzoodat hij zich verpligt achtte de heldin te arresterenmaar zij, ge trouw aan de vrijzinnige beginselen die zij in hare redevoering had ten toon gespreiddeelde hem et telijke oorvijgen toe, waarin zij door hare vrouwelijke Artcveldes trouwhartig werd bijgestaan. De politie agent trok de sabel en nu ontving de heldin van den Groenen Briele op hare beurt eene wond aan de vuist, waarop hij het echter rjadzaain vond het hazenpad te kiezen. In eene vigilante werd zij kort daarop naar de gevangenis gebragt door de vereenigde magt, die op het berigt van den policie-agcnt was opgerukt. Maastricht20 Mei. Het provinciaal geregtshof alhier heeft heden eenen aanvang gemaakt met de zaak van Jean Creust oud 48 jaarCatharina Srtiolenaars, oud 25 jaar, Jan Timmermans oud 25 jaarzijode dezelve beschuldigd te hebben behoord tot eene bende van 5 personen welke in den nacht van 3 op i Januarijbij den landbouwer Wilkens, te Maxem gemeente Heijtbuizen, gewapenderhand gepleegd heb ben diefstal, met bedreigingen, bij welke gelegen heid zij hunne aangezigten hadden zwart gemaakt. In deze zaak waren door het O. M. gedagvaard 107 getuigen. Nadat heden de onderscheidene stukken waren voorgelezen en één getuige gehoord heeft het hof de zitting tot morgen ten 10 ure verdaagd. 's Gravenhage20 Mei. Heden zijn voor de ar- -pndissements- regtbank alhier behandeld twee zaken z-n den Marquis de Thouars. Twee vervolgingen namelijk tegen hem op aanklagte van den kantom >ter Ommen ingesteld wegens artikelen voorkomen, in c> u 12 en 18 van de Burger. De Marquis was niet tegenwoordig. De heer subst.- officier, Mr. de Braauw, heeft geconcludeerd tot schuldigverklaring van den bekl., en wel 1." aan hoon jegens den kantonregter Bruins; en 2." aan laster jegens den heer J. E. Bruins; en zijne ver— oordeeling bij verstek, wat de eerste zaak betreft, in eene boete van f 8 tot f 250en wat de tweede zaak aangaattot gevangenisstraf van 1 tot 6 maan den tot betaling eener boete van f 25 tot f 1000, en ontzegging van burgerreglen gedurende 5 tot 10 jaren. De regtbank zal aanstaande donderdag uit spraak doen. Dordrecht, 19 Mei. Bij den raad dezer stad is ingekomen een verzoekschrift van een aantal notabele ingezetenen uit deze stad, tot ondersteuning van het hij dien raad aanhangige voorstel van den heer mr. J. S. Lotsy, tot afschaffing of vermindering van de belasting op het gemaal. (D. Cf.) GEMENGDE IJEHIGTEX. De policie te Zwolle heeft zich meester gemaakt van eenen man, die vele jaren den Koning als ma troos heeft gedienddoch daarna tot bedelaar is be vordert en eindelijk tot een klein diefje. Deze drie rangen volgen veeltijds elkander op bij alle oude krijgshelden, die bij hunne brutale kruissen geen draaiorgel of een aap hebben kunnen overboeren om op de kermissen als gekwalificeerde bedelaars hun brood te zoeken. In Ierland woedt de pest reeds hevig onder alle standen een natuurlijk gevolg van den hongersnoodzoodat de bewerkers van den honger ook groot gevaar beginnen te loopen om jaren vojr hunnen tijd hunne paleizen te verwisselen voor huisjes, waar Cats van zegt: «Of dat gij zijt een graaf of koning, «Een planken huis zal eens uw woning, «En 't linnen kleed uw tooisel zijn.'' Z. M. lijdt aan eene hartplaag, Flnris aan eene GBIJPplaag en het volk aan eene inaagplaag. De regering van Hanover heeft ieder burgerbehalve de vleeschhouwers vergund, om paarden te slagten en het vleesch te verkoopen. Zouden de paarden daar geen geld kosten? In Nederland zal een gezond paard, waar vleesch aan zitzeker duurder zijn dan eenen vetten os, want voor een goed paard word tal spoedig f 300 sevraagd weshalve dit vak van industrie weinig goedkoop vleesch zal opleveren, want de gewone krengen zijn veeltijds geraamten doch die kluifjes konden in de Nobelstraat voor soep geïmploijeerd worden. De koning van Beijeren is op weg om gek te worden. Onze Majesteit zal de lang verwachte Amsterdamsche reis toch ten uit voer brengen,In de stad der paleizen zijn eenige bouwvallige paleizen afgekeurd geworden. Die dus te arm is om zijn huis behoorlijk te on derhouden wordt zonder veel complimenten op straat gezet; docli die een stukje lood van een huis steelt, wordt voor een dief uitgescholden en, zoo niet op do rug gedecoreerdvoor ee nige jaren achter het slot gnproinmeld en toch is een stuk lood minder waard dan een geheel huis! Dat stelen in het klein is toch een gevaarlijk werk'.!! D2 ADVOXAAT ROBERT. Robert die op den 11 Maart 1784 te Parijs als advokaat werd ingeschrevenen aldaar in het laatst van 1814 is overleden heeft zicli zoo ver wij weten als pleiter niet beroemd gemaakt, maar uitgeblonken als een zondei linge wiens weerga moeijeltjk "zal te vinden zijn. In alles onder scheidde hij zich. op eene zeldzame wijze, van die klasse van menschen lol welke hij door opvoeding rang en ver mogen behoorde; de woning, waai in bij zijn verblijf hield, de levenswijze, welke hij had aangenomen, waren vreemd, zeer vreemd, maar ook ellendig. Zie hier van dezelve eeni ge trekken Hij was eigenaar van zeven aanzienlijke huizen te Parijs, in de rue de Cliehymet uitgestrekte, daaraan verbondene tuinen, lor waarde van ongeveer een miltioen frs. Hel was hein gelukt, daarvan niet het geringste voordeel le trekken, zijne huizen vielen in puin en de tuinen zijn harre wilder nissen geworden. De vöordeoligste aanbiedingen ter verhuring of ten vei koop waten hem gedaan, maar hij had zio wel het con als hot ander steeds halstarrig afgeslagen. De zeven huizon hadden twee gratis bewoners en diie huurders, <1 ie gezamenlijk de geringe som van 620 frs. b'-taalden Eene groenvrouw, die tegelijk portierster was, bewoonde om niet het huis n.o 16 Hij zeil ha I zich afgezonderd in n.o 10. Maar me-i denke niet, dal I;ij daar door de deur binuen trail; neen hij ging eerst door n.o 16. In tien scheidsmuur tusschen deze woning en n.o 16, had hij eene opening ge hakt Ier hoogte van 76 en Ier breedte van 62 Ned. duimen; voor deze opening had hij eenige plmken geplaatst, hij wijze van deur. Door dezelve kroop hij leltcilijk uit en in, en er is, bij menschen geheugen, zoo lang hij leefde, huilen hem niemand lot in zijn verblijf doorgedrongen. Hij ontving alzoo ook nimmer iemand bij zich hield geeue bedienden DK LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1