ZIER1RZEESCOE NIEUWSBODE. Tweede Editie, Jï Derde Jaargang. I g Nieuwstijdingen DUITSCHLAND. BELGIË. NEDERLAND. Verscheidenheden HONGERSNOOD EN HONGERDOOD. ij ne geëerè t ter woc» C n.» 510 5ENMAKE11 ok alle soor- LJWEN- EN en PAN. 'ijk de gunsl iiidgenooten ning. OPPERS 'Rhetwelk geacht wor- verreweg alsmede B. \V. VEK" :e bekomen :t genoemdi veelheid dai leverd, ter. ilf anker bekomen datie, belo is, ^T.° 546. 1847. MAANDAG De ZIERIKZEESCUF. NIEUWSBODE v ordt uitgegeven op uudag en Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar alle Boekhandelaren en Posldirecteuren in dit rijk. De r;js is voor driemaanden voor elke EDITIE afzonderlijk icu de Stad, 0,50 en 0,60 franco door het gehcele Rijk. 17 MEI. I ^De prijs der Advertentiën is Tien Cents deregel, bclial 1 35 Cents zegeircgt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in- I gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°. niet meer wor den aangenomen. Brieeen Franco. n.° 485. EKS. aO S a> a O CM O» t "2 N Si O O H S VJ Ai ingorigte 1RIJ, wnarn le succes Ievervoeg' trieven Koekbakke nat Slaa-groer 'iOREMAS ietiw soort TUINZABE! le. IT benoodig clle brtevei of ty m zijne Stad nderscheiden fraaije Bric orzi Biljetten, Ci it-Etui's, Pa; nnenhouileri ;t gros, verschillen! Engelsch La dere mot li rijf- sn Pos i spelling lolijke Kerk Communi' artikelen li aan tot be Engelschec Stuttgart, 6 Mei. De stad verkeert sedert gisteren, minste schijnbaar in de volmaaktste rust; des- Itemin zijn de troependie uit Ludwigsburg ter sterking zijn aangekomennog altijd in de kazer- i geconsigneerd. Dezen morgen werd de schoen- kersknecht, die in het tumult op 3 dezer door geweerschot gedood was, in alle stille ter aarde ,leld. Er was een aantal menschen bij tegenwoor- die echter door eene sterke wacht in ontzag ,'ouden werden. Ook in Ludwig-burg verkeerde i gisteren in groote ongerustheid. Eene commissie do stenden heeft Z. M. bij een adres derzelver dwezeu betuigdeen dergelijk is door de stad dwigsburg ingezonden. Om een denkbeeld te geven van den waren aard OT onlusten, kan het volgende dienen. DeRroon- ns, op het brandpunt der wanorde aangekomen, dilte door eene ernstige toespraak aan de menigte rzelver woede te doen bedaren. Men luisterde niet ir Item; integendeel werd hij overschreeuwd en Kt uitdrukkingen hoorenwier ruwheid dezelve sr mededeeling ongeschikt maken. Met beter ging I don koning zelf. Op zijn bevel had zich een leolte der lijfgarde voor de woning van zekere dee geposteerd, die, gelijk bekend isde konirik- gunst in hoogen graad geniet. Ten opzigte deze betrekking werden Z. M. woorden toege- igilzoo ais alleen het ruwste gemeen over der- lijke verhindtenissen spreekt. Toen eindelijk een rel den stijgbeugel van Z. M. greep, met het melijk doel, om hem van het paard te rukken, ijende Z. M. zich tot zijne verdediging van de nvatshetgeen aanleiding gaf tot de uitdrukking: eenshij heeft v.n zijne schoondochter (de rus die grootvorstin Olga) al geleerd, zijn volk met knoet te regeren! Toen de koning daags daarna graanmarkt bezochtwerd hij nergens gegroet «ijl anders bij zijne verschijning met hoeden en ilsen gezwaaid werdwant koning Wilhelm was jjd een populair regent. Onder de redenen dezer anderde stemming wordt opgegeven, dat in den invinter des afgeloopen jaars, toen de duurte reeds ien aanvang had genomen, voor rekening van de ile lijst des konings, belangrijke hoeveelheden inon teil duursten aan de meestbiedenden ter ver- idins werden verkocht. vu,, te Hanover js sedert 17 April beproefd ge- iden, het paardevltesch als voedingsmiddel in te ;ren. De uitslag was zoo gunstig, dat tot heden reeds 10 paarden geslagt en verkocht zijn. Het niet onbelangiijk 5000 pd. spijs gewonnen en het hiertoe legen paardevleesch heerschend vooroordeel trwoniien te hebben. Nog berigt men uit Hanover, 7 Mei: Uit geloof" lardige bron vernemen wijdat de Regering, ter iening in de tegenwoordige duurte, besioten heeft de sluiling der aardappelen- en koornbrande- i-stokerijen gelijk mede tot voorloopig opheffing licenten op geslagt en gemaal. Een verbod daar in van den uitvoer van granen en aardappelen "t zooveel tegenspraak gevonden, dat zulks zonder miee en dringende redenen, niet moet verwacht <l( rifeit, :n nieuw uit lere ver over sterving va tiging onder van Arscn denzoo 1 er bewijze Ike n papier is van gebruil ediening. [TEN D n.° 441 Frankfort, 8Mei. In het Reuzengebergte klimt nood al meer en meer; men vermengt daar meei stroo en waar ook dat ontbreektmet tot stof tampt hooien eet dit. In eenige districten wordt irdenvleesch zelfs tegen 6 kr. het pond verkocht, eds heeft men gevallen gehadwaar ouders uit nood ane kinderen buiten de deur gezet hebben. Petersburg29 April. Sedert 25 dezer is het hier der geheel winter; zoo ver het oog reikt, is alles der de sneeuw bedolvenen daarbij hebben wij nachts van 810 gr. vorst. Van het meer van doga tot 10 wersten ver in de Newa was het ids open water, toen de koude op nieuw inviel, elke vooral dit jaar voor de opening der scheep art npdeelig is, daar hier zulke groote hoeveel- den graan ,in voorraad zijn dat vijfhonderd sche- nooöig zouden wezen, om dezelve te vervoeren, rivieren in Koerland en Lijfland zijn vrij van doch de monden zijn nog door het vele drijfijs bevaarbaar. DE LOOZE. de verschijning der pompiers deed de volkshoopen echter spoedig uiteen gaan. De glazen waren bij den bakker echter toen reeds ingeslagen. In de Rue des Soeurs-Noires verzamelde het volk zich we der en maakte een oploop voor het huis van den graanhan delaar Verheyden, bij wien men den vorigen avond een wagen, zwaar beladen met tarwe en rogge, had zien binnen brengen. De hulp der policie en der pompiers bevrijdde dien koopman spoedig van dezen overlast. Des namiddags daar aanvolgende waren zeven personen gearresteerd, als verdacht zijnde van die tooneelen van onrust en verwoesting verwekt en aangemoedigd te hebben. Het ergste feit van dezen op loop is echter de plundering van eene herberg op den bock der Rue d' Anderlecht. De onruststokers verbrijzelden bet huisraad en dronken er eene aanzienlijke hoeveelheid faro. Hoewel de policie en gendarmerie, zoo le voet als te paard den geheelen dag onder de wapenen zijn gebleven, hebben den geheelen namiddag door, nu hier dan daar, verschillende meer of min ernstige oploopen en pogingen ter plundering plaats gehad. Zwolle, 11 Mei. Voor 8 dagen is wederom een man van zijne vrouw en kind weggeloopenzonder dat men zijn tegenwoordig verblijf tot nog toe weet. Mingunstige omstandigheden schijnen de oorzaak te zijn. Gisteren viel aan de melkmarkt een jongetje onverwachts bedwelmd op den grond; men diende hem onder andere middelen roggebrood toewaar door hij wederom hij kwam en vervolgens gretig van hetzelve gebruik maakte; men mag het er alzoo voor houden dat het toeval door gebrek aan voedsel is veroorzaakt. Het kind verkeert in eenen bedenke- lijken toestand. Breskens, 14 Mei. Heden namiddag vertrokken van hier met drie beurtschepen naar Rotterdamten einde zich van daar in te schepen naar Nooid-Ame- rika, ongeveer 90 personen gedeeltelijk uit dit district, gedeeltelijk uit het naburige Wesl-Vlaan- deren (België). Er bevonden zich onder hen jonge lieden leden van zeer aanzienlijke en door de for tuin begunstigde familien, die aldaar hen geluk willen beproeven. Wij wenschen hun van harte dat zij veilig de plaats hunner bestemming en tegelijk het gewenschte doel bereiken mogen. Het zij hjn eene vergoeding voor het verlies van hen vaderlandwat toch altijd zeer smartelijk is en blijft. Ofschoon zij onder het lossen van eenige schoten, liet wapperen der vlaggen, ja zelfs met eenig muzijk en aangenaam gezang, schijnbaar vrolijk de haven bereikte, zoo bewees nogtans de in het oog parelende traan, de bevende lippen en de bleeke gelaatskleur, hoe grievend het bange oogenblik der scheiding is; dan barst het opgepropt gevoel los en geeft zich luide lucht, dan openbaren zich al die aandoeningen der ziel in dat onbeschrijfbaar tijdpunt, zoodat zelf de onverschillige aanschouwer er door geroerd wordt. Mogten zij naar hunnen en onzen wensch ginder wel slagendan vernemen wij dat in het volgend jaar een veel aanzienlijker getal hen volgen zal. GFMIiNGDE BERIGTEN. 't Is in gansch Diiitschland niet pluis; bij ons wordt de boel met soep regt gehouden. Personen kost en inwoning verlangende, adresseren zich bij Moens en Zoon. (Midd. Cour.) Aangezien er nogal vele personen zijn die dit verlangen zal de aanloop niet gering zijn, en het den man denkelijk nog op eene nieuvvestoep te staan komen. Den toren van het stadhuis te Brouwershaven is een verleidelijk voorwerp voor de heeren schatters van het personeel, die wel eens in verzoeking konden komen om het voor eenen schoorsteen aan te zien, en als zoodanig op hunne registers aan te kalken. Welk eene verwarring voor de administratie! Wij hebben ten minste een aan tal schoorsteencn gezien, die meer naar eenen toren geleken, dan dat dingetje, en dan is het nog tot tweemaal over gebouwd. O, tempora! O, mores! Een jongen werd student, en daarna proponent, en geraakte later te Retranchementhoe 't mogelijk isis God bekend. Aardappelen bij Koenegras op de punt. De omroeper te Nieuvvvliet heeft den 1 Mei onder het geklingel der bel, het volgende uit geroepen «aan de gemeente wordt bekend gemaakt dat het morgen Riddag is!Van Hall, geeft niet met al, maar Koba is in trek, want ze trakteert op spek. Nu de mosseleters reeds twee maanden ziek, ja bijna weder hersteld zijn, maakt de rege ring bekend, dat van 15 April tot 15 September de mosselen ongezond zijndat weten de menschen nu bij ondervinding en vroeger trouwens ook wel doch wat zai men doen als men niets te eten heeft, en met eene ledige maag is het in zulk een geval nog moeijelijker te contracteren als met de Londen- hëbben we eventjes ondervonden. In sommige stre ken van Duitschland worden de menschen reeds ge voerd gelijk de paarden namelijk met hooi en haver. Nu, nu, Nebucadiiezar at wel gras, en wal voor eenen koning goed is, al ware het champagne, is voor het janhagel ligt ook goed dus als het hooi op is, dan dit volkje maar bij de ossen in de wei landen gejaagd en ze in slagtmaand onder elkan der op veemarkten gebragt, verkocht en geslagt. Vele leden van de Tweede Kamer beschouwen het stelsel van de accijnsen als drukkend voor de natie, als belemmerend voor de nijverheid en welvaart, en als zedebedervend wegens de uitlokking tot sluikerij. Behalve door van Hall en medebelanghebbende, wordt dit door de natie ook zoo begrepen! De koning van Denemarken heeft het belastingjuk van zijne onderdanen merkelijk verligt. DeZuid-Hollandsche krijgshelden, welke inden nacht van 13 op 14 Mei te Zieiikzee hebben uitgerust, zijn weêr echt Zie- rikzeesch behandeld geworden; sommigen hebben op stoepen geslapen, terwijl er een 4-Otal in een ledig pakhuis zijn geprommeld geworden, omdat de her berg schoon gemaakt was. Zoo wordt er met de Nederlandsche jongelingschap gehandeld! Den ze venden Meihebben zeven advokatende zeven- kinderenvvet voor de ouders van 58 zevende kinderen voor den Hoogen Raad bepleit.Ook heeft Z. M. veel kermisgoed gekocht. Zoude dit soms speelgoed voor die 58 kinderen zijn? In Bohemen zijn de boeren in vollen opstand, en verzetten zich met leeu wenmoed tegen het uitvoeren van graan en rundvee. Van Hall zal zijn best doen om zijne beminde onderdanen nog binnen 12 maanden onbelast roggen- brood te doen eten; onbelast vleesch en spek kan niet, dit is geen behoefte, en die te flaauw wordt moet maar bij den viller te winkel gaan, daar is ook vleesch te bekomen, en in Hanover wordt dit zelfs reeds met goed succes verkocht; dus liet paar- denvillen zal geen kwaad baantje worden maar toch is menschen villen nog winstgevenderdit weet van H.ook welniet waar manneke? I Te Koblentz is er afgekondigd dat er niet meer dan 5 personen op straat mogen staan, terwijl do kleine kinders zijn gelast, om niet later dan 9 ure te gaan slapen, doch de GROOTE KINDEREN mogen tot half tien op blijven. Inderdaad eene orgiuele Zierikzeesehe werkwijze. Aux grands maux de grands remèdes. Uit pieusen, ofiiciëlen mond weten wij nu, dat de nood algemeen, nationaal is en uit philauthropisch-oflicieuse me- dedeeliugeudat ouzo mtuurgenooten hier en elders sterven, om maar iets te noemen van HONGER. Daarin moet voorzien worden. Jt Is niet genoeg, den Hemel te bidden om een' gezegenden oogst, er moeten ook handen aan liet werk worden geslageu. Al schonk de Hemel ons eenen drie- dubbelen oogst, (in Augustus of September te oogsten), hoe komen wij de nog vóór dien tijd te verloopen drie tot vier maanden door? Voor groote kwalen sterke middelen. Er moet algemeen le velde worden getrokken tegen den alge- meenen nood; de natie moet den oorlog verklaren aan den national n ramp, die nog erger dan de gene per is, de gene- per, volgens d.s Heldring xerger dan de choleraEu in derdaad hongerdood is wel zoo erg als de geneverdood on cholei a-uitvaart. Met welke wapenen dien vijand bestreden? Met roggen- brood. Men moet hem den mond stoppen hem volop te eten geven dal is het eenige middel om hem dood te doen. Of men nu geld geve, of werk verschafte, 't is hetzelfde, bei- deu, geld en werkmoeten brood geven. Maar geld moet er eerst zijn en niet weiu gmaar veel; zeer veel geld en wij inakeu hier de woorden van den lieer pan Hallin 1844 uitgesproken, tot de onze: %Er moet geld zijnzeer peel geld!" Maar, boe er aan gekomen? Och, zeer gemakke lijk. De Regeringdes noods de Koning spieke liet te wapen/" uit. het *tc wapen!" tegen den natiuu.-den nood, den hongerdooden zal niet het getrouwe, vaderlandslievende, edelmoedige volk aan de roepstem van zijnen vorst gehoor ver- leenendede wapenen aangorden, d. i. goud en ziUer op het altaar des vaderlands, ten behoeve van landgenooten die doodhongeren, uitstorten? Niemand, die eraan twijfelt. Maar, de Regeringdes noods de Koning moet poor uitgaan. Gaat Hij voor, geheel het volk zal volgen. Toen in 1830 het te wapen\uit den kouiuklijken mond klonk, toen had geheel het volk goed en bloéd voor hel land der vaderen over; zal nu, in 18'»7, het volk niet goud en zileer voor het polk der vaderen veil hebben Maar, nog eens, de Re- geringdes noods de Koning moet voorgaan; men schrijve gcene ouderwetschestijve, koude, koele collecten uit, men zende geene cxpresselijk daartoe gecommitteerde bedelaren in kraaknieuwe, deftige Zwarte rokken uit, die de huizen afloo- pen met busseu of zilveren schalen. Ach, dat is te bedel achtig, le koud, te prozaïsch! Neen, maar men wekke de vaderlandsliefdede nationaliteit, liet PATRIOTISM US op, daarop werke men cu de vruchten zullen talrijk en talloos

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1