ZIEKIKZEESC1IË NIEUWSBODE. Tweede Derde Jaargang. 542. 13 MAANDAG 5 MEI. De ZIERIKZEESCIIK NIEUWSBODE vordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor driemaanden foor elke EDITIE afzonderlijk binuen de Stad, 0,50 en f0,00 franco door liet geheele Kijk. De prijs der Advertentie!) is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden lotManud. en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend IN0. niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco. ET LEKKE SI» I1T0M. Dit Vaartuig is al zoo ver tusschen klippen en banken gestuurd, dat de stuurlieden aan de mogelijkheid gaan twijfelen om het in vlot water te houden; zij vreezen te zullen stran den of zinken, waiit er is al zoo lang geka- lefuat, dat den hoop pluheivan 21,166,156673 pond,lolaal is vermorst. Dus geene zorg, geen vermogen van menschcn zal toereikende zijn om Utopia te redden; met schrik wordt er aan de onheilen gedacht welke door het verijdelen der uitzigten kunnen voortvloeiden wanneer er een storm losbarst, want het volk van de reddingsboot wordt onverschilligdus hoog is de nood geklommenhet water staat aan de lippen, het gevaar om te zinken is groot, daarom zaken doen, zaken doen, gewerkt en GEPOMPT. DEI BIDDAG. In naam, of uit naam des Konings, is den eersten zondag in Mei lot oenen Bededag be stemd geworden, want: hoog is de nood ge klommen geene zorggeen vermogen van menschen kan meer in den nood der Armen voorzienalleen van den Heer des Heelals moet hulp komen. Doch gelukkig is ons Va derland tot nu toe genadig voor Ifongersuood behoed gebleven niettegenstaande er lech ge noeg menschen van honger gestorven zijn. Evenwel heelt liet godsdienstige volk van Nederland zich niet kouiug, prinsen, gods dienstige ministers, kamerleden1, kamerdie naars, kamerheeren gouverneursburge- meesleis enz.in da bedehuizen vercenigd en den Almagtige gesmeekt om aanvankelijke verligting van het drukkende leed dat ons wordt aangedaan. Ja! er is gebeden, er is gebeden om redding; om eenen rijken aard appelenoogst; om welvaart; om wijsheid, zoo wel voor den koning, als voor allen die met hem regeren over een arm volk. Aller oogen zijn dan ook op U gevestigd, O Heere/ want de nood is hoog geklommen, maar wij weten het, er zal opengedaan worden als men klopt, er zal gevonden worden als men zoekt en gegeveu als men BIDT. Dieu plegligen dag heeft dau veel nut gesticht en velen lot bidden opgewekthij heeft de natie overtuigd dat de regering het weet dat de nood hoog geklommen is, daarom Burgers van Zierikzee/ nu gij uwe gebeden opgezonden hebt naai' den Troon des Aller- hoogslen, nu uwe gebeden óók opgezonden naai den troon van Willem van Oranje, en worden daar alle uwe gebeden verhoord, weest dau verzekerd dat de ellende met den dag zal verminderen zelfs al groeit er geen aardappel en geen korrel graan meerder dan er gepas seerde jaar is geoogst. Dit gebedStadgenoolen I is reeds op ge zegeld papier gebragt, en wacht (zie TSteuivs- bode van jl. maandag) bij onzen Uitgever op uwe naamteekening; haast u dus om dit gebed 'kracht bij te zeilen, want de wintervorst zal binnen weinige maanden wedergekeerd zijn, eo zonder dat uwe gebeden worden verhoord zal de nood hooger klimmen dan hij ooit ge stegen was/ Sommigen zullen mogelijk zeggen: «Met dit petitioneren zal het eveneens gaan als liet gegaan is met het petitioneren om eenc grond wetsherziening.""' Dit kan waar zijn, maar wij zijn twee jaren verder, en de regering kan nu niet zeggen dat zij hel niet noodzake lijk vindt oin het verlangen der natie in te willigen, want zij zelve heeft het volk aange spoord lol bidden om hunne ellende te ver- liglen. En niets kan immers weldadiger werken om eenc kwaal te genezen, dan de oorzaak weg te nemen waardoor die kwaal ontslaat? en die oorzaak is de belasting op brood en vleesch, graan-monopole en de eendragl der mono- leurs. En zulke plagen kunnen immers dooi de Voorzienigheid niet weggenomen worden? dus van menschen hangt het af of den hongersnood die werkelijk heerscht, ophouden zal of niet. Daarom de goden van Nederland onophou delijk gebedendat liet hunner Excellentiën Edel Mogende en Achtbare moge behagen, met op te houden den volke te kastijden, want hoog is de nood geklommenhel water slaat aan de lippen, het brood is weer al duurder en zal nog duurder worden, daarom Ne derlanders zaken doenzaken doenen dapper gerekwesleert, of anders gezegd GEFETITIONEEED Pompen, als het schip gaat zinken Moet men, wil men niet verdrinken; Bidden, voor den hongersnood, Geeft voord'arinen vleesch noch brood; Zand in, 't oog des volks te gooijen, Weet een Czaar veel meè te plooijen; Hem die slecht wordt geregeerd, Past dat hij petitioneert. Alzóó. heeren! van de Wet, Doet de Bode zijn gebed. AMEN. N ieuwstijdingeii NEDERLAND. Zwolle, 23 April. Heden morgen vertrok van hier een schip met landverhuizers, waaronder 48 personen zeven huisgezinnen uitmakende, uit den gezeten burgerstand onzer stad. Geen was er onder die nog zijn brood miste, maar de druk der belastingen en vrees voor de toekomst, vooral voor de toekomst hunner kinderen, doen hen een land verlaten waar moedeloosheid en ontevredenheid alle vreugde van het leven afneemten het vooruitzigt voor den bur ger al bezorgder en vreugdeloozer wordt. Bij de Zwolsche hadden zich gevoegd twee huis gezinnen uit Deventer, bestaande uit 13 personen, twee uit Almelo van 6 personen, een uit Hasselt van 7, en een uit ambt Vollenhoven van 6 per sonen. Zij hadden hunne roerende en onroerende have te gelde gemaakt, en gaan wel uitgerust een niet onaanzienlijk kapitaal en hunne nijverheid uit het eens zoo geliefde vaderland naar eenc vreemde wereld overbrengen. Een aangenomen vaartuig z«l hen van hier te Amsterdam brengen op het schip de Snelheid, Kapt. Gorter, dat gelijktijdig naar New-York zal afzeilen met liet schip Noord- Holland, Kapt. Eenihoven. Beide -schepen zijn uit sluitend voor landverhuizers uitgerust door de heeren Olivier en Cie en 11. D. Bosscliercargadoors te Amsterdam. De eindbestemming van dit gezelschap landverhuizers is de staat Michigan, in welks zuid westelijk gedeelte tegen het meer van Michiganin het district Ottowahde reeds vroeger van hier vertrokkene, met den W. Eervv. hr. A. C. van Raalle aan het hoofd, hunne komst verwachten. De groote uitgestrektheid gronds, welke door den lieer van Kaalte namens zijne gemeente aldaar is aangekocht, zal, ingevolge gemeen overleg, den naam van Holland voeren, terwijl voor liet dorp of de stad, hetwelk in de kom dier streek gesticht zal worden, zoodra een grooter aantal op de plaats zal aangekomen zijn een naam zal gekozen worden. lteeds in het be gin der aanstaande maand zal weder een schip door dezelfde cargadoors uitgerust, afzeilen, waarmede o; a. 17 personen uil Deventer, Wclsum, hij Olst, en Rouveen zullen vertrekken. De TW, C. maakt de belangtiebbenJen opmerk zaam, dat ook te Almelo een valsch muntbillet is in omloop geweest, groot ƒ20 hetwelk meester lijk was nagemaakt, edoch hij naauwkeurige be schouwing, bleek het watermerk, benevens het kcu- teekcn van gulden voor het getal 20 te missen, terwijl de stempel der Nederlandsche bank en het woord «Koningrijk," in het bovenste gedeelte van den rand alle kentéekenen van valschheid droegen wanneer zulks met het echte vergeleken werd, Op zich/.elven beschouwd zijn deze kenteekenen echter niet zeer in het oog Dopende, hetwelk genoeg zaam blijktdoor dat gemeld billet, nadat men het als valsch had erkendter proefneming is aangeboden aan verscheidene personen, gewoon met geldswaar den om te gaanen door dezen in betaling is aan genomenzonder dat zijóp de onechtheid eènigc aan merking maakten. Het is van te meer belang, dat liet publiekhij het ontvangen \an muntbiilettennaauwkeurig toezie, omdat hij eventuele ontdekking van een valsch munt billet, al weet men ook zeker, zonder dit echter regteus te kunnen bewijzen, van wien men liet ont vangen heeft, helaas! maar al te dikwijls hij der gelijke gelegenheid blijkt, dat sommigen uit eigen belang, om zich voor ec-ne betrekkelijke geringe schade van eeriige guldens te vrijwarendaartoe allerlei uilvlugtcn te baat nemen, en daardoor de Justitie belemmeren in het opsporen van den eersten uitge ver, in het belang van het algemeen. Te Rotterdam loopt nog steeds liet gerucht, dat liet scliip de Maasstroom kap. Schut van de heeren Vlierboom aldaar, meteen Iweehonderlal landverhuizers aan boord op de uitreis naar Amerika totaal zou zijn verongelukt. 13 red a30 April. Heden werd alhier onder geleide der koninklijke marechaussees, met nog meer andere misdadigers binnengevoerd, en in het huis van arrest overgebragt ,zekcié It. die dezer dagen op den weg tusschen Wouw en Ber- geu-op-Zoom den persoon van H. van al hel geld dat hij bij zich had, heelt beroofd bedragende Plus Minus /"3Ö. Rooverijen van mondbehoeften hebben op de omliggende dorpen dagelijks plaats; want de honger dwingt de arme lieden hiertoe. GEMENGDE BERIGTEN. Koolje Goedzak, onder Ouheeft de goede gewoonte om na liet eten te lezen. O! dat Goed zak eens Matth. 12, laatste gedeelte van vers 33. 34, 32, 36 en 37, Matth. 7, vers 12 en vers 1, 2, 3, 4 en met aandacht mogt lezen, dan zal hij in Spreuken 11, vers 12, zijn beeld vinden. Zwarte Hein en een Proces, zijn gesmoord door magere Hein. De curieuse zaak is deze: zeker koopman van de DedemsvaartZwarte Hein, ge raakte aan lager wal, op dezelfde manier als 't hel denkroost der Batavierenof als de leren en de tweebeenige Utopiaansche mieren, wier uitvaart wij druk vieren, verzwakken niet de spieren, van forsch geschofte stieren, van aartswurgers, die de burgers, staag schoppen, foppen, pieren. Die Zwarte Hein nu, kwam op den genialen inval zich van 't zwaar pakaadje leven te ontdoen, door de deugdelijkheid van den strop, welke hij voor een zijner medeburgers bestemd hadte- toetsen aan zijn eigen hals, Waar lijk cone zeldzaamheid zonder wederga want neder landsche slroppenmakers zijn anders, zoo actief tot elks gerief, zoo loijal roijal, zoo patent consequent niet! De man in kwestieZwarte Hein, had tot momentelijke redding, aan een zwarte man uit G. (dus laken van één kleur) voorde waarde van f 1000 hypotheek gegevenonder beding dat de zwarte man uit G., de ergste brullende beeren aanvankelijk zou tevrede stellen. Deze echter blijft in gebreke zijn woord gestand te doen, en - wordt op zekeren tijd, toevallig te Dedemsvaart zijndedoor zwarte Jan en diens trawanten, op eene gehuichelde wijze bin- nen's huis gelokt. Geen verraad vermoedende be geeft zich de smid uit G.op aandrang des geveins den vriends met dezen in een afzonderlijk vertrek dat aldra bij de intreede word gesloten. Nu doel Zwarte Hein met een slachters mes gewapend de niet malsche propositie aan zijne weerpartij«tee kenen dat gij mijne Crediteuren zult voldoen, en 't hypotheek vernietigen, of ik snij u oogenblikkelijk den hals af, of wil je liever hengelen dat's mij om 'teven; de strop is klaar, en ophangen kan ik ook. De zwarte broeder uit G.niet het mes in de buik, hoeft echter de buitengewone tegenwoordigheid van geest, bedaard en droog weg te antwoorden «goed, je zult je zin hebben, maar laat ik even mijn zoontieii helpen die is alleen in den stal hij dat moedwil lige paard." Zwarte Hein laat den slimmen vos los. en deze zijn kerker achter zich hebbende, is met een paar sprongen de woning dos gowelds ontsnapt. In de vrije lucht zijndealarmt hij da halve Dedems vaart op de heen do ir t aanhoudclijk geroep van moord! moord! Het einde der tragedie is: uat agen ten van policie het huis van Zwarte Jan willende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1