NIEUWSBODE. ZIEBIKZEESCIIE N.° 541. Derde Jaargang1847. FRANKRIJK. BELG IE. NEDERLAND. 29 APRIL. DONDERDAG De ZIER.IKZEESCH.Ifi NIEUWSBODE wordt uitgegeven oP Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is. voor driemaanden voor elke EDITIE afzonderlijk binnen de Stad, ƒ0,50 en ƒ0,60 franco door het ge heel e 11 ijle. Donderdag 29 April. Vrijdag 30 o Zaturdag 1 Mei. ZoDdag 2 Maandag 3 p Dingsdag 4 Woensdag 5 n £5.1. END.CR, Opgang der Zon. V. m ure. min. 4. 43. Ondergang der Zou. ure. min. 7. 13. De prijs der Advertontien is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden lot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend IS0, niet meer wor den aangenomen. Brieven. Franco. N ieuwstijdingen Te Rive de Gier heeft een afgrijselijk ongeluk plaats gehad. Daar woonde een jong mensch, die ten gevolge van een schrik, die hem op zijn veer tiende jaar getroffen hadvar. tijd tot tijd onderhevig was aan woedende vlagen van krankzinnigheid. Ge durende dezelve wierp hij zich immer op het eerst snijdende werktuig dat hem in het oog viel, en keerde het dan tegen de personen in de nabijheid. Dezer dagen laboreerde hij aan dezelfde kwaal, greep plotseling eene zware bijl er. strekte met éénen slag zijne moeder, die juist naast hein stond, dood op den grond neder. Spoedig maakte de gendarmerie zich van den jongeling meester, die, toen hij weder tot bedaren was gekomende bitterste smart en het grootste berouw aan den dag legde over de misdaad welke hij bedreven had, zonder dat zijne rede of zijn hart er aan schuldig waren. DIJlTSCilLAND. Berlijn20 April. Om aan de overdreveno toe komstige hoogte der graanprijzen eenigermate paal en perk te zetten, heeft de koninklijke Seehandlung besloten hare magazijnen voor dc consumentendat is namelijk voor de bakkers, maar niet voor de graanhandelaars, te openen en hen thans de rogge onder den marktprijs te verknopen. Berlijn, 21 April. Heden hebben ook wij dan hier de gevolgen der algemeene schsarschte en duurte ondervondenen wel op zeer treurige wijze. De weekmarkt was door talrijk# kooplustigen bezocht, maar de prijzen der levensmiddelen, met name der aardappelenwaren zoo hoogdat de koopers zoo goed als geene waren. Over eene groote uitgestrekt heid waren groote kwaliteiten aardappele.i op dit markt-pleinzoowel als op de gendarmen-markt, op den grond uitgestrooid: het volk maakte zich eigenmatig meester van het grootste gedeelte derzelve en ging, jubelende, met den buit naar buis. Be halve dat eigenaren van hunnen eigendom beroofd werden, hadden zij ook nog persoonlijke mi.ha.nde- lingen te verdurenwijders werden er hij een' bakker de glazen ingeslagen, toen, eindelijk, de policie tus- schen heide kwam. Berlijn 22 April. Het tumult van gisteren avond was, door tusschenkomst der policieslechts in schijn gedempt. Talrijke volkshoopen verzamelde zich, toen het geheel donker was geworden, op een punt, voor zagen zich van de noodige steenen en slingerden ze in de omliggende huizen. De gendarmerie, versterkt, moest er op inrijdenhonderden zware straatsteenen ontvingen haar en velen der gendarmen werden zwaar gewond en ongeschikt gemaakt voor verdere dienst, weggedragen. Dat schouwspel deed de ver bittering ten top stijgende gendarmen trokken den sabel, reden nu met blank wapen op de steeds toe groeiende hoopen volks aanverwondden een niet gering getal der oproerigen men spreekt zelfs van eenen gesneuvelde, en namen er velen gevangen, de menigte trok terug en koelde hare woede aan lantarens, huizen en winkels, en werd eindelijk tot staan gebragt en uiteen gedreven door aangerukte dragonders en grenadiers. Te 9 ure was alles afge- loopen. Landsberg, 20 April. Gisteren werd hier een bin nengekomen vrachtwagengeladen met aardappelen, door het gepeupel geplunderd en de voerman van denzelven niet weinig mishandeld. Daarna begaf de menigte zich naar een aardappelen-magazijn, ver nielde de deuren en vensters van hetzelve en maakte zich van deszelfs inhoud meester. De politie was onmagtig deze gewelddadigheden tekeer te gaan: er is dus militaire hulp ontboden. Ten 11 ure des avonds ging de menigte, op de belofte des burge meesters, dat door de overheid de aardappels tot 1 sgr. per Metze (kop?) zouden worden afgeleverd, uiteen. Heden heeft het gepeupel zijne plundering voort gezet. Moge er spoedig militaire hulp komen! Tal rijke volkshoopen doortrekkensehreeuwendeen tierende de straten, Gelukt het hun oenen kelder met sterke dranken open te breken en te bemagtigen- dan blijft er geen steen op 'den andoren Brussel23 April. Volgens den Precurseur be vinden alle reeders, die zicli met den overtogt van landverhuizers naar Amerika bezig hnudensedert twee dagen in groote verlegenheid. Eene wet door het amerikaansche congres uitgevaardigdonderwerpt de toelating van landverhuizers in de Vereenigde Staten aan strenge bepalingen, die de kosten van den overtogt bijna zullen verdubbelen. Deze wd zal van kracht zijn na den 31 Mei, en daar zij strenge boe ten oplegt aan de overtreders vooral eene boete van 50 dollars per passagieren de inbeslagneming van het vaartuig indien het getal der passagiers 20 meer bedraagt dan het volgens zijne ruimte mag innemen, zoo weigeren de gezagvoerders van schepen, die zich thans alhier bevinden en gereed zijn in zee te stekente vertrekken zonder zich aan do bepalingen van bovengenoemd decreet te onderwerpen. Brusselden 25 April. Heden heeft de regtbank van koophandel, te Antwerpen uitspraak gedaan in eene zaak, betreffende het vervoer van landverhuizers. Verscheiden scheepskapiteins, die contracten hadden aangaan tot het overbrengen van landverhuizers en zeilklaar lagen, weigerden om die contracten na Ie komentengevolge der laatste wet van liet congres der Vereenigde Staten op dat vervoer. Do tijd, welke bepaald is tot het in werking treden is 31 Mei. Tot nu toe heeft geen enkele amerikaansche consul in Europa eene officiëele mededeeling van die wet aan belanghebbenden gedaan. De regtbank beeft de gezagvoerders veroordeeld tot dc vervulling van het contract. Het vonnis is gegrond daarop, dót nog geen officiëele aankondiging dier wet door de diplomatique agenten der Vereenigde Staten is gedaan, en dat daarenboven de datum 31 Mei voor bet in werking treden der wet moet worden uit gelegd in dien zin, dat dit betrekking heeft op bet tijdstip der inscheping van de landverhuizers in Europa en niet op dié van de aankomst der schepen in de vereenigde staten. Amsterdam. 25 April. De Stciats-Courant van heden bevat het volgende Koninklijke Besluit, gedag- teekend den 23sten April en getrantrasigneerd dour de Ministers van de Hervormde Eercdienst enz., en voor de zaken der B. K. Eeredienst: vvlj Wll.LÉ.M II, enz. enz., enz. Toen in het jaar 1815 het tot nog toe voorbeel deloos bederf van een der voornaamste voedingsmid delen door gewoonte bijna onmisbaar geworden, in ons vaderland en vele landen van Europa ^chjarscli- te, duurte en bij de mindere standen zelfs ge voelig gebrek veroorzaakte, beurde men zich op met de hoop op verbeteiing io het volgende jaar. Die hoop is ecliter niet alleen verijdeld, maar dc ramp is in het afgeloopen jaar zelfs algémeener geworden, en drukt te meer, daar ook de oogst van granen en vruchten ongunstig was. Hoog is nu de nood g( klommen in vele landen van Europa, en in sommigen heerscht werkelijk hongersnood. Voor zóö groote ramp is ons vaderland tot nu toe door de guêde Voorzienigheid genadig behoed. Druk kend is echter de behoefte, vooral Liij de minver mogenden in sommige oorden zelfs is broodsgebrek, waarvan de noodlottigste gevolgen zouden te vreezen zijn, zoo de particuliere weldadigheid die kenmer kende vaderlandsehe deugdde pogingen der plaat selijke en gewestelijke besturen, tut vermindering van den nood, niet krachtdadig ondersteunde. Aller hoop is thans, na tweejarig misgewas, op den aanstaanden oogst gevestigd, en «ij schijnen daaromtrent eene gunstige verwachting te mogen koesteren. Onzeker blijft echter de uitkomstcn wij kunnen niet dan niet schrik aan de onheilen denken, welke uit eene nieuwe verijdeling onzer uitzigten zouden voortvloeijen. Geene zorg, geen vermogen van menschen kan hierin voorzien. Alleen van den Heer des Heelals hangt dit af. Ten Hemel slaan wij dan onze oogen; want van daar moet onze hulp komen! Aan Nederlanders, door hun godsdienstig gevoel gestemd, om, niet alleen wanneer vijandelijke aan val dreigt, maar ook in andere algemeene onheilen, bij den Allerhoogste hulp te zoeken, zal dan ook zeker de uitnoodiging welgevallig zijn, om zich daartoe niet Ons in de bedehuizen te vereenigen, op zondag den 2den Mei aanstaande. Tot dat einde hebben Wij goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden cn verstaan bij deze Onzen Minister voor (te zaken (ter Hervormde en andere Eeredicnsten behalve dc Roomsch Katholijkeen Onzen Mi nister voor de zaken van de Roomscli-Katliolijke Eercdi nd aan te schrijven, om onverwijld (ieder voor zoovee! item aangaat) de bedienaars van de godsdienst uit Ie noodigen, om op voormelden Zondag, den tweeden der maand Mei aanslaandeop de wijze, die met de gebruiken en instel lingen van ieder kerkgenootschap overeenstemt de openbaie godsdienst-oefeningen bepaaldelijk in te ïigteu tot ernstige opwekking der godsdienstige en zedelijke gevoelens, welke overre ko nen nut de drukkende omstandigheden van duurte, en gebrek welke dc tweejarige mislukking van den oogst der noodzakelijkste voedingsmiddelen ooi; in ons vaderland; veroorzaakt, hoewel niet geklommen tot het uiterste van el lende waarin sommige landen van Europa gedompeld zijn voorts om, met dankzegging voor zijne, ons in zoo vele opzigten versctiooneude goedertierenheid den Almaglige te suieekeil om aanvankelijke verligliug van het drukkend leed en om Zijnen God lelijkcn Zegen op den aanslaanden oogst, op welken onzer alter hoopvolle verwachting gevestigd is. GELENGDE REUIGTEN. De Muze van den Marquis de Thouars houdt zich thans onledig met de stoute Conception van twee meesterstukken: Jan Bedrug cn Jan Behoud. In de maalt zijn: Zierikzcesche mirakelen, orakelen en tabernakelen. Do verhoerden die vervoerden de gesnoerden uit Woerdenkrijgen ter deeg een veeg. Bjeijen zullen er niet van groeijen. Nu ke tenen van vermstcnon en o zeo hoog gezetenen, maar doorgaans Godvergetenen. mogen wel breken, voor uitgang tei teelten, en alle goede dingen, waarvan we dagelijks spreken, en onophoudelijk zingen tot dat we duisterlingendoor lichtbodn zien verdrin gen. Hanoversche Commiezen hebben in het Bent- heimsche kerkdorp Laar, een zak met lompen aan gehaald cn drie doode lammeren welke hij de lam pen waren ingestopt. De Chiconeurs mot hun krijgs buit verlegen, besloten met eigen handen een graf te delven, en do uitvaarspligt aan dc ontslapenen te verrigten. Een gepensioneerde gouden tor, guldetlar of vergulde narheeft de liberaalste Gramsbergef Schoonedie zich gedroeg als eene burgeres van Saguntum of Numanlia, door cordaat en coulant weg te zeggen, dat het in den Haag een hoers- en stoijne- bocl is, vernooi willen aandoen, met andere woor den: eene regterlijke vervolging op den hals willen sctuiiven, of te wel doen vallen bij den lijve. Dat arme lieve meisjen! De Gramsberger bennekiekers onindachtig 't besluit huns meesters, dat jan en alle man in den Lande, die vee wil verhandelen, op marktdagen vrij is van paspoort, hebben zich leelijk gebrand, docit zich mooi uit den brand gered door een onwettig gecalangeerde, ongemakkelijk van do buig te ligten. Te Gerinchein is weèr een man van honger gestorven, en uit 's Gravenhage za! eerstdaags weèr eene verzameling bedelaars naar het land van melk en koning gebannen worden, om al daar in het zand te worden geprommeblzoo gaauw zij ophouden te leven. De Nederlandschc Leeuw gaat he. Engclsche Luipaard naapeu. Aanstaan de Zondag zal er gebeden worden om meerder aardappelen en minders armoede, terwijl er te Zierikzce, drie dagen later, zal bewezen worden, waar er in 13 weken 48,000 portiën soupe dc mai- gcre zijn gebleven. Mogt na de gebeden om do armoede te weren, dan de belasting op brood vleesch, spek, boter, zout, zeep, hout, turf en steenkolen worden, afgeschaftdan zou wanneer die schandelijke belasting opgeheven werd zeker de armoede binnen 6 weken op de lieift verminderd zijndoch zonder dit, blijft dan helaas maar in zak en assche zitten, tot den jongsten dag, de armoede zal niet vermin deren, want er is immeis geen gebrek aan voedsel? nog dagelijksch wordt er graan en rundvee naar Engeland gevoerd; en brood en vleesch is immers ook goed eten voor een Nederlandseh arm mensch? 01 is liet een wet dat een werkman altijd peters met vet uit den Oceaan moet eten? Li dit gevai diende die wet gewijzigd te worden, cn dan gc- bid of gedankt. Te Meppol heeft er ook al ie mand zich opgehangen van armoede. Ook is er hij den prins van Oranje een allerluisterijk hal gehouden, waarop een aantal, als met diamanten bezaaide vorstelijke spruiten, zeer netjes hebben gedan.-t. De Tscherkessiers hebben eene partij russen over de kling laten springendoch de keizer is op reis naar Frankrijk. Het paard dat den haver verdient krijgt ze niet. De bank van Engeland weigdt wissels te disconteren die van graanhandelaren af komstig zijn, uit vrees van groote verliezen te zullen lijden, wijl de directeurs der bank voorzien dat de granen binnen weinige dagen 30pct. minder kunnen zijn, en dit dus den val van vele handelhuizen moet veroorzaken, Het groote lo meel is weèr ge opend; onder de stukken welke zullen opgevoerd wor den, behoord: Huichelarij van gebrevetteerde Struik- roovers; ook windt nog verwacht: Dc dood van Julius Caesar. Verscheidenheden PROSVSN VAN ZEBEKIJSSfl DA GELIJKS VAN TOSPASSïiVG. Heb den moed, eene schuld te betalenwanneer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1