ZIERIKZEESCne NIEUWSBODE. Tweede Editie, Darde au N ieu wstij din gen ENGUAN D. DUITSGHL AN D- BELG IE. NEDERLAND. Verscheidenheden IlTG-3SS3.T3g3.T2i STgggBaT. FRAGMENT 1ST EEN RÉIS-JOURNAAL. O 17 1847. MAANDAG «O APRIL. NIEUWSBODE wordt uitgegeven oP ag bij P. de Looze, eu is verkrijgbaar I en en Postdirecteuren in dit rijk. De l afzonderlijk k jeheele Kijk. 1 De ZIER IK ZEESCIIE Maandag en Donderda bij alle Boekhandelaren prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE y binnen deStad, 0,50 en ƒ0,ÖO franco door het geheel De prijs der Advertenliën is Tien Cents deregel, behalve 35 Cents zegelrcgt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden lot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°« niet ineer wor den aangenomen. Brie ren Franco. Wij lezen in de Times Onze correspondent van Petersburg, van den 28'lcn Maart, zegt, dat op verschillende markten van de hoofdstad van Rusland groote overvloed van tarwe is. Er was genoeg voorraad voorhanden om 900 A 1000 schepen te laden en er waren reeds 3.009,000 hectol. naar het buitenland verzonden. De scheepvaart werd no» altijd door het drijfijs verhinderd; -men hoopte dal1 het spoedig zou wegdrijven. Frankfort, 12 April. Behalve de vlugschriften van Heinzen, die heimelijk in groote menigte overal in Duitschland verspreid zijn, is in het Badensche nog eene brochure welligt uit dezelfde bron verscho nendie regtstreeks op haar doel afgaat. In dezelve wordt namelijk met ronde woorden opstand en moord gepredikt en zelfs eenen dag bepaaldwaarop de on lusten moeten uitbarsten. De schrijver wil den adel verdelgd en de Joden uit Duitschland verdreven hebben; alle koningen, hertogen en vorsten moeten uit den weg geruimd en Duitschland moet een vrij- t, even als Amerika, worden. Voorts vermaant dit schotschrift, dat men alie ambtenaren moet om hals brengenenz. Ten slotte worden de verzamel plaatsen opgegeven, waar ai wat de wapens dragen kan, moet bijeenkomen, en wat dies meer zij. De oproeping is aan de badensche burgers gerigt. Antwerpen, 11 April. Heden zijn van hier wéér 5 schepen met landverhuizers naar verschillende ha vens van Noord-Amerika vertrokkenwaaronder zich bevinden eenige Zierikzeenaars, onder anderen Franke en familie. Grout is de drukte welke door deze ver maling alhier heerscht; 7 schepen liggen nog in lading, terwijl gisteren avond nog 1290 Ouitschers lande 30,000, welke reeds een engagement hebben aangegaan, per spoortrein zijn gearriveerd. Ook is den 9 dezer nog.aangekomenB. de VJieger, ge woond hebbende op de karnemelksvaart te Zierikzee, laatst komende van Rotterdamwaar het mede zoo wlhandig is, dat hij geen gelegenheid kon vinden, om spoedig het gezegend Nederland te ontruimeu. Gelukkig hebben de Belgen vroegtijdig begrepen, dat het beter is dat de uitzuigers hun land ontruim den, dan dat de uitgezogene het later van honger moesten doen. Wel is waar, er heerscht ook wel gebrekmaar er heerscht onder den burgerstand weelde ookvolgens informatie bestaat er te Zierikzee slechts in naam nog burgerstand, welke liet beter gerespecteerd woidt, dan als er ingetee- ilend moet worden voor hunne kaalgepiunderde broe ders: zoo spreekt men te Antwerpen over Zierikzee. Varik13 April. In de afgeloopene week heeft alhier een voorval plaats gehad hetwelk eene alge- meene aandoening veroorzaakte. Een man met zijne ïrouw en een li- a löjarigo zoon bewoonden te za- men een huis, waren behoeftig, en ontvingen daarom jl. Maandag bedeeling in brood dat zijöf te zamen, :f de beide laatste, (hetgeen niet onwaarschijnlijk reeds dingsdag morgen opgegeten hadden; ten uinste op dien tijd begaven de twee laatste perso nen zich van huis, sloten de deur en lieten den eeds grootendeels verzwakten man alleen achter, ter wijl zij bedelende in hun verder onderhoud gingen 'Oorzieii. De deur verscheidene achtereenvolgende dagen ge- loten blijvende en de naburen geen der bewoners lende, begaven zich vrijdag naar den burgemeester evens kennis gevende van de bij hen bestaande vrees ■oor den armen man. De burgemeester liet dus een iderzoek instellen, waarvan het gevolg was, dat de Aoesterde vrees bewaarheid en de manstervende on gebrek, met eene massa ongedierte overdekt, ge- enden werd. De ontaarde vrouw en zoon zijn eerst ondag terug gekomenzoo men zegt, zonder naar Mi overledenen om te zien. Te Steenwijk waren dezer dagen aan drieonder- heidone personen drie muntbilletten uitgegeven dlic alle drie valsch bevonden zijndoch zoo oauwkeurig met de pen waren nagemaakt, dat ze de echte bijna niet te onderscheiden zijn; ware bet watermerk in, welligt zouden zij langen tijd '5 eebte zijn doorgegaan. Het ijverige kantongeregt 'daar ineende gegronde redenen te hebbenom ze len J. de Vdebitant der loterij te Steen- wijkerwold, als den fabrikant te mogen' verdenken ten minste gisteren morgen te 5 urewerd de ge noemde debitant door de policie gearresteerd als verdacht zich aan het namaken van muntbilletten te hebben schuldig gemaakt. Te Deventer moet gisteren een valsch muntbillct ingewisseld zijn van 500 en de uitgever in arrest genomen zijn. Amsterdam, 14- April. Het hof van Noord-Hol land heeft heden het vonnis uitgesproken over E. Cra mer, bakkersknecht te dezer stede, ter zake van poging lot moord, gepleegd op een 17jarig meisje, met hetwelk hij verkeering had, welke verkeering echterten gevolge de ongezindheid der ouders om dezelve toe te laten was afgebroken.. Leiden, 13 April. Ter waarschuwing onzer stad- genooten zij gemeld, dat ons een valsch 10-centstuk is vertoond, van welke soort, naar wij vernemen, er meer hier in omloop moeten zijn; het schijnt eene vermenging van lood en tin te wezenheeft eenen dofferen klank dan een echt, en draagt het jaartal 1826doch het wapen dc letters eu nom- mers zijn zoo onduidelijk en grof, dat zij niet ge makkelijk iemand kunnen misleiden, (H. C.) 's Hertogenbosch14- April. De arrondissements- regtbank alhier heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van het publiek ministerie tegen den heer H. G. Clerckx, schrijver van het veel besprokene dichtstuk «de Verstootelinge." De regtbank heeft den beklaagden schuldigverklaard aan laster jegens den heer burgemeester van Nistelrode en hein diensvolgens veroordeeld tot eene gevangenzetting voor den tijd van drie maanden, eene geldboete van 590, ver beuring der burgerregtén voor den tijd van 7'/8 jaren en de kosten van het regtsgeding. Het provinciaal geregtshuf van Noord-Braband heeft heden uitspraak gedaan'in de zaak van rnej. van Bieren, uitgeefster van de Vlissingsclie Courant, appellante van een vonnis der arrond.-regtbank te Middelburg, waarbij zij, wegens smaad en hoon dei- Tweede Kamer der Staten-Generaal aangedaanver oordeeld was tot eene geldboete van 130,00, welk vonnis door een arrest van het provinciaal geregtshuf was geconformeerddoch ten gevolge der daarop geval lene cassatie voorliet Hof van Noord-Braband gebragt. Het hof heeft het voormeldde vonnis der arr.—regt bank bekrachtigd, met condemnatie der appellante in de kosten. Wij vernemen dat de veroordeelde tegen dit arrest cassatie zal aanteekenen. 's Gravenhage 14- April. De Hooge Raad kamer van strafzaken, heeft bij arrest van gisteren uitspraak gedaan in de zaak van B. Sterkenburg, die in cas satie is gekomen tegen een vonnis der regtbank te Zierikzee. De raad heeft het vonnis vernietigd, voor zoo ver de requirant daarbij is schuldig verklaard aan overtreding van art. 291 en 292, 2°., wetboek van strafregt en te dier zake is veroordeeldten principale, op grond, dat in casu niet gebleken is van het bestaan eener associatie, in den zin dier artikelen en deze ook in de feitelijke beslissing niet ligt opgesloten, verklaard, dat de ten deze als be wezen aangenomen daadzaken, noch misdaadnoch wanbedrijf, noch overtreding opleveren en den requi rant mitsdien ontslagen van alle regtsvervolging te dier zake; het beroep nogtans verworpen, voor zoo ver betreft de schuldigverklaring aan overtreding van art. 294. Code Penal en de daarop uitgesproken ver oordeeling; met verwijiii'g eindelijk in de kosten, in cassatie gevallen. Gorinchem, 15 April. Van goedeihand vernemen wij, dat op gisteren de stoomboot, welke van deze stad op Middelburg vaart, aan den heer F. Smit is verkocht, die haar voor sleepboot zal bezigen. De koopprijs is opgegeven op f 45,000. Indien dit be waarheid wordt, zal onze stad, eu vooral de handel, veel verlies lijden en ongerief hebben. GEMENGDE BERIGTEN. Engeltje van der Vlies die in geen 20 jaar heeft gegeten is naar men verneemt overleden. Eene slechte kalant van van Ilall. Iu den Haag zijn ook weêr eenige bedelaars gevangen; te Zierikzee is men ook begonnen er jagt op te maken. Op het Loo zijn er valken aangekomen en vertrokken. Prins Hendrik is per spoortrein in den Haag gear riveerd komende van het Loo.Te Rotterdam zijn in twee dagen 2000 landverhuizers aangekomen. Ook den handel in rundvee is zeer levendigweek voor week worden er honderden naar Engeland overge voerd.ln Ierland is er twist ontstaan tusschen de verzorgeis der armen; ook de landverhuizing duurt voort, terwijl de sterfte niet vermindert. De volks verhuizing in Duitschland heeft .eenige vorsten uit den slaap gewekt; zij hebben het voornemen opgevat om de oorzaak daarvan persoonlijk te onderzoeken, hetwelk (volgens hun gevoelen) moet ontstaan door het misbruik maken van gezag der plaatselijke ma gistraatspersonen. Een schoon voorbeeld voor Wil lem 11want in Zierikzee zou Z. M. iets vinden. Het stedelijk bestuur van Deventer heeft uit eigene beweging goed gevonden, om van al hun doen en laten ontvangen- en uitgaven openbare verantwoor ding te doen. Dit is dan de derde stad i:i Neder land waar het plaatselijk bestuur rekenschap van hun rentmeesterschap zal afleggen; ach! was Zierikzee spoedig de vierde. Omstreeks half April hebbende Zierikzeenaars hunne aanslag-billetten van den ach— terstand (personelen omslag) ontvangen, om die vóór den eersten Maart van dit zelfde jaar te voldoen; won der dat de waaiscliuwiiigs-billetten sommatie's en renovatie'ser maarniet gelijk bijgevoegd zijn ge worden, het was één rondbrengen. bloedzuigers zullen er dit jaar zoo talrijk zijn als het iemand heugd I Van Hall is een weinig ongestelden Z. M. is radikaal hersteld. To Goes is het de ijverige policie gelukt, Ocnige arme bedelaars achter het slot te grendelen, niettegenstaande de kassen ledig en de bedee lingen minder worden, en nogtans geen werk, kan men het bedelen niet meer gedoogen; men wil ze zelfs indien ze zich bij een barmhartige iu huis bevinden, opwachten om ze interekenendoch een hakker is hun te knap geweest, om dezelve de achterdeur uit te laten. To Goes hebben twee vossen naar een poort loopendezich eene blaauwe scheen gehaald. Iu eene overoude eeuw werden er psalmen gemaakt van koningen, en in de tegenwoordige eeuw worden er koningen gemaakt van psalmen; zelfs zal liet por tret van Z. M, door de 130 psalmen worden voorge steld. Ditzelfde werk heeft, eenige'jaren geleden, een jood ook ondernomen en zeer kunstig vplbragt, doch toen hij het W. I. aanbood, vond die vórst er zoo veel behagen in, dat hij het den kunstenaar liet behoudenen hem afscheepte met een fooitje van tien gulden; hoe koninklijk! DE BURGERMAN, Wat is de burgerman in nederlandschen zin.'... Van 't zuigend kind gezag de voedstervrouwde min: De pappot, waar altoos groote, onnaspeurbre schurken In schittrend livereiaan sabben en aan lurken: Een melkkoe, aan wier slappe en uitgeputte speen, (Die lang verdroogd reeds is,) de schelmen groot en kleen, Met ruwe hand jaar in, jaar uit, maar blijven trekken: Een ware dok-maar-op die steeds te-korten dekken Schuld boeten, snood geweld, en druk verduren moet. En staag't gelag betaalt voor wie verteert zijn goed: Een hen die eijren legt voor 't feestlijk maal dergrooten: De slaaf, de voetwisch van moedwillige despoten De put waaruit men schept, de pot waaruit men eet: Dc speelpop die men steeds naar willekeur verkleedt: Fraai in de noppen steekt, of opsluit in een kerker, Al naar men zich gevoelt, 't zij zwakker soms of sterker: Een magtelooze stier geslagen in 't gareel Een dra versleten paard dat waggelt in zijn zeel Door prikstok en door zweep alleen nog voortgedreven: Een hond die van de kou moet bibberen en beven: Een lang geduldige utopiaanscbe Job, Die slechts van schoppen weet, van uilkleéii en gofop: Een ezel voor't gemak van klimmende autocraten: Een lam dat, diep gekwetst, niet wagen durft te hiaten: Een kaal geschoren schaap, een naakt geplukte gans Dat 's 't beeld Nederland 1 uws armen burgermans (dc B.) WANDELING door SINT-MAARTENSDIJK. Sint-Maartensdijk, het middenpunt van het eiland Tholen, met 2000 menschenen niet zielen, (want do geleerden betwijfelen of de beesten wel eene ziel hebben), vier fabrieken, orgel in de kerk, klokken spel, graftombenAfdeeling der Maatschappij: tot Nut van 'l Algemeen, hebbende den landbouw tot hoofd- bestaan. Lood I looddaarover waren de algemeene gesprek ken, als of het goud ware; het regte der zaak weet ik nog niet. De koetsiers in de steden kennen al de stratenmaar weten niet wat er in do huizen om gaat; zoo is het ook mij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1