2 Voor do drie eerste stellen is geboden mets, ergo niets waardig! Voor het vierde stel is geboden de kapitale so:n van f 0,07'/.. zegge zeven en een halve cents; doëh niet voor gegund. Voor het vijf Ie stel is geboden, (te som van i dubbul'jc. en wel 0:11 reden men de verkoope.s niet opgescheept wild.; laten met al dien prut 11 iu n en deze, dankbaar voor het betoonde inedelijdei, heb ben zo den edelinoedigen kooper gelaten. Diverse portretten van den kroonprins, veldmaar schalk, Chassé van S-ieijk van Geen, enz. zijn on verkocht gebleven. Wie bad dit Kunnen denken, ten tijde deze por tretten vervaardigd werden Tien cents, uit medelijden, voor vier vorstelijke portretten lin toch bevonden er zich nog al slaapmutsen op de verknoping, toch gedoogden zij dat die denk stukken voor spotprijzen werden verkocht. Goes, 24 Maart 47X. Y. Z. LANDVERIIUfiZINC T LE Te veel is er over Amerika, de vethuizing der waarts en het voor en tegen daarvan reeds geschreven, dan dat wij desaangaande in wijdloopige beschou wingen zouden willen tredenwij 7 1 ook daartoe in deze oogonblikken niet gestemd even min als ons bestek zulks toelaat. 'J'e levendig ne men wij echter deel in de gebeurtenissen we Ge he dendaags in ons Vaderland plaats hebben, en te veel belang stellen wij in het lot onzer vertrokkene landgenooten dan dat wij daarover niet een enkel woord ter neder "schrijvenniet onze hun toegespro- kene afscheidsgroeten openbaar maken zouden. Zoo noodig, men vergeve ons dit, vooral trachte men zich in onze omstandigheden te verplaatsen, en zoo men dau nog kan, lake mende door ons gebruikte taal, de taal van ons getroffen gevoel. De ellende en onderdrukking moede, verlieten deze dagen ongeveer 3000 Nederlanders hun verarmd en vernederd Vaderland, do niet ongegronde hoop, wij zouden bijna zoggen de wisse overtuiging met zich voerende, van in het bloeijend en gastvrij Noord- Amerikawerwaarts zij zich begeven, eene welvaart te zullen genietenzonder welke geene beschaafde Maatschappij voortdurend bestaan kandie hier door onzen staatkundigen wel gepredikt, maar niet ge vonden, en het heilzame genot eener vrijheid te smaken, welks gemis den mensch zedelijk vernie tigt die hier door onze dichters wel bezongen doch te vergeefs gezocht wordt. Geen onbestemd en onbegrepen gevoel geen blinde onberaden driftgeen roekeluoze waag of onderne mingszucht geen onbeteugelde wensch naar inge beelde en onzekere schattengeen verachtelijke goud dorst of heerschzuchtgeen miskenning of verachting vangeen ondankbaarheid aan of onverschilligheid jegens hun Vaderland of hunne daarin achteigela- tene betrekking, en zooveel meer als hun door wel lustige priesters en grootenwier heerschzucht en on derdrukking zij ontweken zijn, wordt ten laste gelegd, was het dat hun daartoe noopte; neen, een enkele hunner moge misschien min zuivere en regtscha- pene iuzigten en bedoelingen daarmede 'gepaard niet allen mogen even heldere begi ippen daaromtrent ge koesterd of even krachtige drangredenen daartoe ge had hebben. Verreweg het grootste gedeelte toch waren eenvoudig en brave menschendie zeer ge wichtige redenen daarvoor hadden eerst na langdu rige overweging en rijpe beraadslagingen daartoe overgingen, voor zooverre zij dit noodig hadden eene tamelijk algemeeneen bijzondere kennis van bet land, waar zij henen ginger, bezaten, hunnen toekom stige» toestand daar begrepen en zeer goed wisten welk lot hun daar te wachten stond en die niet anders henen gingen dan met het redelijk en billijk verlangen, om door hunne vlijt en arbeidzaamheid, daar een eerlijk stuk brood te verdienen, wat hier bijna onmogelijk geworden is, en met de hoop van daar, en zelve in hunne grijsheid niet van gebrek en kommer te zullen moeten omkomen, en ook hun kroost niet te zullen moeten zien bedelen wat hier helaas! maar al te dikwijls het geval is. Met velen hunner hebben wij gedurende de laatste dagen van hun verblijf in het vaderland gesproken, en overhel algemeen geene andere redenen tot verhuizing bij hun kunnen ontdekken; zij hebben dan ook onze achting en vriendschap met zich genomen en be langstellend oogen wij ze na. Wij hebben ze tot aan de plaats huns vertreks uitgeleid, en daar staande aan liet strand der Schelde, innig geroerd en zegenend het volgende afscheidswoord toegesproken: Geachte Landgenooten! zoo is dan eindelijk het lang verbeide, het droevig blijde, het aandoenlijk en beslissend oogonblik daar, waarop gij u vaderland verlaten, waarschijnlijk voor altoos verlaten zult en voor het laatst drukken uwe voeten dien heiligen grond. Daar ligt den bodem gereed 0111 u den Oceaan over, naar een ver verwijderd oord, naar een ander, een u vreemd werelddeel te voeren, Duizeride gedachten en duizende aandoeningen doorkruisen uwe ziel! gevoelt gij, want voor de laatsle maal blikt uw oog helder en nogtans beneveld, duidelijk en even wel verduisterd op dat oude Vaderlandneen, schaam uverberg die traan niet welke aan dat weemoedig starend oog ontvloeit, uw wang bevochtigt, neen! vrij vlieten zij, gij betaalt als eclite en onverbasterde kinderen dat Vaderland den tol van u diep geschokt gevoel bij het bange der scheiding, vrij druppele die traan op zijnen grondhet is de daauv.drop eener edele en gevoelige ziel, en o! zij en blijve dat Vaderland steeds dierbaar aan uw hart, want, schoon gij het thans ontvlugt, wijl nu verdrukking er zetelt, weet, (b'szelfi bodem is d lorvvoekt mat het bloed uwer dappere 'aderen, wat voor de vrij heid vloot. Worde deszeifs naam 11 nooit eene ijdele klank, nog eens blijve het steeds dieibi.c aan uwe ziel, en voorzeker dit zal het; heden gevoelt gij het, dit tuigt krachtig en welsprekend, 11 droevig snik ken u luid geween gij gevoelt wat het zeggen wil van hetzelve te scheiden en geen wonder, hier toch io dezen grond rust het stof van 11 waardig voorge slachtmisschien ook uwer broederen cn zustere», vvelligt ook van uwe zonen en dochterenin nog jeugdigen leeftijd u ontrukt. Gij zelf hebt hier het eerste levenslicht aanschouwd; hier stond eens u wieg, hier leido moederliefde uw wankelende tredenen zorgJe een vader voor u, hier vervlogen de onschuld en reingenotvolle dagen uwer jeugd, hier hebt gij smart en vreugde, blijdschap en droefheid beurte lings gesmaakt en ondervonden, hier hebt gij geleefd, hier hebt gij geliefd en hier hebt gij gebeden; en duizend en duizend stondenwelker herdenking nog heden uwe ziel met onuitdrukbaar gevoel doorstroonien u gausche aanzijn doet tintelen herinneren! u dien gronden waartoe meer gezegd ik zoude 11 misschien te meer bedroeven en ik wilde slechts trachten, door de uitdrukking van u gevoel, u hart lucht te gevenzachte balsem in uwe boezemvvon- den te storten. U onvergetelijk vaderland verlaat gijen noch het zelve, noch uwe daarin achtergelatene vrienden zult gij misschien immer weer aanschouwen de klanken uwer schoone moedertaal mogelijk weinig meer hoe ren en veel wat uw dierbaar is en blijven zal ver laat, verliest gij, doch bedroeft u niet te zeer, troost u met de hope der toekomst? ook veel zult gij in u nieuw vaderlanden wij wenschen dat gij het onder Gods geleide spoedig en voorspoedig zonder dat ramp of ongeluk u treffe bereiken moogtvinden wat u de smart der scheiding verzachten lenigen en dat treurige oogenblik zal doen vergeten, wij willen er u eenigzins op wijzen. Daar ten minste zult gij, zijt gij arm, niet miskend of vertreden worden; daar zal geen bespottelijk vooroordeel den eenen verguizen en den anderen vergodendaar zal geen hatelijke dwang den armen wijze noodzaken in tegenwoordig heid van den trotschen en dwazen rijken te zwijgen; daar zal men geen ondragelijk en knellend juk van aristocratische heerschappij op uwe schouderen tor- schenmaar gij van onderdrukking vrij niet verpligt zijn, om uwes broods wilvoor nietige en domme, slechts door geld aanzien verkregen hebbende wezens te kruipen; daar zult gij niet gedwongen worden van dat u door God gegeven brood eene in de Hel ge vondene, met Alva's tienden penning om den prijs der schande wedijverde belasting te betalen; daar zult gij uwen door noeste vlijt verworvene penning niet in eene onverzadelijke schatkist behoeven te werpen ten einde hem met volle hand te zipn wegwerpen aan dezulken die op uw zweet levende, in schande lijke ledigheid hunne dagen doorbrengende, liet vette der aarde volop genietende niets doende dan brassen en zuipen, terwijl gij zelve aan het lioogst- noodige, aan het noodzakelijkste levensonderhoud ge brek lijden en bun vloeken zoudt zoo als hier het geval is; daar zult gij de panden uwer liefde, uwe kinderen wanneer gij ze 18 jaren met teedere liefde cn belangstellende zorg hebt opgevoed en gade ge slagen niet aan die voor hun zedelijk welzijn vooral, zoo tioodige ouderlijke zorg ontrukkenvan uwe zijde zien wegnemen ten einde met aan hun gegevene bajonetten een bestuur te schragen en staande te houden wat gij veracht en dat u uitmergeltdaar zult gij, ton slotte, uwen God den Koning der Ko ningen en Heer der Heeren, aanbidden en dienen mogen nair uwe eigene overtuiging, zonder dat gij daartoe vooraf ecu nietig aardsch vorst, of Minister van Eeredienst vergunning zult behoeven te vragen. Dit bi ij vooruitzigt, die gunstige toekomst, ver trooste, versterke en bemoedigc u, 1111 en in alle moeijelijke oogenblikken cn omstandigheden uwer reis en uwes ganschen levens. Landgenooten Wij zullen eenmaal misschien u volgen nu voor u bidden: Dat God de Almagtige u bescherme en vaart wel I Waar 't lot u voer'hoe ver ook uit ons midden Wat zorg of smart, ons hier het voorhoofd plooit, Steeds willen w' aan u' denken, voor u bidden Ons hart vergeet u, Landgenooten! nooit, Groede, den 5 April 1847. Michiel de Hondt. 30&RsspoMDB;winai. Het recept, om een Vos en twee menschen het champagne drinken af te leeren, wordt tot plaat sing in overweging genomen. Ilel stuk getiteld T-Vandeling door St.- Maartensdijk zal in een volgend nummer worden geplaatst. STADS-lflS-JWS. geboren 31 Maart. Een zoon van K. van Oorschot en B. Hcu- zcvcldt. 1 April. Eene dochter van G. van der Have en C. M. Vooren, overleden 1 April. P. van Vliet, oud 23 jaren, (ongehuwde zoon.) 2 dito. M. "VViltson t oud 10 maanden, (dochter.) 3 dito. A. Welling, oud 6 jaren, (dochter.) T. Helders, oud 54 jaren, (ongehuwde dochter.) 4 dito. J. Schoen maker oud 22 maanden, (zoon.) 5 dito. A. van den Boutoud 5 maanden(zoon.) 7 dito. G. Broodman oud 55 jaren echtgenoot van P. de Graaf. AsvjasvpmmsiT. De N daris d. q. de JONGE van dek HALEN z.ilten verzoeke van den Heer C. M. WIJNEN, op Vrijdag den 14 April 1847, des namiddagsten 2 urein de Poststraat te Zierikzeepubliek pre senteren te verknopen Een zeer netten INBOEDELbestaande in malio- nijliouten Tafels, Piano, Secretaireeikenhouten Ka. hinct BureauSchrijftafelStoelen en andere Glad- houten MeubelenLedekantenBedden met toebe- hooren, Tapijten, Spiegels, Schilderijen, Goud-cn Zilverwerk, Horlogiën, Klokken Koper, Tin, Blik, Porcelein, Glas- en Aardewerk, Boeken en hetgeen verder zal worden geveildwordende diegenen welke hierbij nog eenige Goederen wenschen te brengen, verzocht zich aan te meldenvóór of op den 10 April e. k., bij den Heer Verkooper. E2sr» De Griffier G. van WAGE zal ton verzoeke van zijnen principaalop Dingsdag den 20 April 1847, des morgens ten 9 ure, in het Loge ment de Maagd van Mechelen, te Brouwen- haven, publiek veilen en verkoopen Een aanzienelijke partij HUISMEUBELEN bestaande inLedekanten Bedden met derzelver toebehooren, een Kabinet, Kasten, Tafels, Stoelen, Banken, Spiegels, een Biljardtafeleenig ongemunt Goud en Zilver, Glas-, Koper-, Tin-, IJzcr- en Aardewerk en hetgeen verder zal worden geveild, alles behoorende tot de benificiaire Boedels van wijlen J. C. van den HAMER en S. VIERGEVER, Dordrecht, 1 April 1847. Beste Puike ZEEP, f 28 per Ton. buiten belasting.) KAAP-OLIE- 38 Vat, Nadere information te bekomenbij W. A. LAN- GEWEG, Beurtschipper op Dordrecht. A. TER GUNNE te Deventer heeft heden uitgegeven en alom verzonden: I, Mr. J. P. G. MOORREES, LANDVERHUI ZING uit een Volkshuishoudkundig oogpunt be schouwd. Eene voorlezing, gehouden den 4den Februarij 1847, in het Departement Deventer der Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeen. Prijs 3ü cents, II. OVER DE LANDVERHUIZING-!» 't algemeen en die naar de Nederlandsche Indiër, in 't bijzon der; een woord tot don H er Mr. S. V(issekixoi door den schrijver van: Wal moet hel zwaarste ivegen; enz. P.ijs 20 cents. Bij denzei ven zijn nog eenige exeriijd. te bekomen vau: WAT MOET HET ZWAARSTE WEGEN? of waf is de Nederlandsche Burger verpligt aan zijn Ya- derlandzijn Huisgezin en zichzelven omtrent de LANDVERHUIZING? Uitgegeven tot nut en voorlichting van 't algemeen. Prijs 20 cents. J. G. KOI1L, Reizen in Ierland, 2 din. met pl. Prijs f 7,50 Dit belangrijk werk krijgt eene dubbele waarde, doordien thans aller blikken op dit merkwaardig land gevestigd zijn. Bij den Uitgever dezes is verkrijgbaar gesteld: De heerlijke kracht van het Evangelie. LEERREDE ter gedachtenisviering van 25jarigc Evangelie dienst uitgesproken den 7 Febr. 1847, door H. J. E. Burgerhoudt, Predikant te Schiedam, (vroe ger Predikant te Noordgouwe).J Handleiding tot liet lecreu kennen en behandelen der vergiftigingen- Het licht van liet Evangelie, bij het donkere der wegen van God in het vroegtijdig nfsb rveu onzer betrekkingen- Herinneringen aan onze Christelijke Belijdenis. U. W. Tlioden van Velzen schetsen der algemecne geschiedenis, 1® stuk. - Des Christens strijd. Zevental leerredenen over Ephoseu VI, vers 1017- De toekomst ontsluijerd of de onfeilbare Profeet, voor het schoone geslacht- A. van der Werken, de Erfenis Tarief voor Notarissenbenevens de Memoriëu van toelichting cn bcantwoordig Eene kermisprentwaarop wordt voorgesteldhet droevig relaas der miseriën op eene reis van gees telijke landverhuizers naar Nieuw-Luilekkerland, door Hocus Pocus- - Ernst en Luim verhalen van Heinrich Zschokke. - Mehemed Ali en deszeifs gebied, door den schrijver van Brieven eens afgestorven Prius Piickler Muscau - Tr. Bromme, Handboek bij de verhuizing naar Noord-Araerikaenz- Magazijn voor Nederlandsche taalkunde, n.° 14 - Bijbeloefening, door Dr. T. E, van der Trappen - W. Himminlt, predikant te Doesburgh. Het heer lijk uitzigl des Christens in gindsehe gewesten. Leerrede over Openb. VII17 0,30. - 1,10 - 1,20, - 1,20 - 2, - 1,50. - 0,23. - 3,00, - 0,60 O,- 2,90 2,90, 0,90 2,30, 0,05. - 0,40, te zierikzee, ter drukkerij van p. de looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 2